Nummer 45. Zondag 5 Juni 1898 Tweede Blad. BUITENLAND. fcelgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Turkije. Abessinië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Jaarmarkt te Waalwijk op Woens dag 8 Juni 1898. Van 25 tot 30 Juli wordt in Brussel het internationale scheepvaartcongres gehouden. Talrijke afgevaardigden, ook uit Nederland (als de Rotterdamsche directeur De Jongh) nemen er aan deel. Men verwacht belangrijke besprekingeu. Prins Albert heeft het eere voorzitterschap aangenomen. De groote feesten die in Nederland worden voorb.reid ter gelegenheid van de aauvaarding der regeering door H. M. de koningin, vinden niet minder weerklank in de haiten der in België verblijvende Neder landers, zoodat ook zij wenschen hunnerzijds te kunnen getuigen van hunne verknochtheid aan hunne jeugdige Vorstin en van hunne liefde voor het vaderland. De consulaire ambtenaren van Nederland in België hebben zich daarom in comité vereenigd ten einde den aanstaaude verjaar dag van have majesteit en de daarmede samenvallende aanvaarding der regeering door hoogstdezelve, feestelijk te vieren. Het bovengenoemde comité bestaat uit de heeren J de Kuyper, voorzitterJ. D. Ruys, ondervoorzitterA. C. van der Hoop, secre taris-penningmeester J, Fayn, P. F. van Acker, en Q. W. F. de Flines. Zij stellen zich voor de in Belgie verblij vende Nederlanders nader uit te r.oodigen tot deelneming aan een groot feestmaal, te houden op 31 Augustus a.s. te Brussel en vleien zich dat deze vaderlandslievende bijeen komst door een zeer groot aantal hunner landgenooteu zal worden bijgewoond. De Fransche Kamer heeft voor hare ope ningszitting met groot tumult de campagne ingezet. Het oudste lid Boysset opende om half drie de zitting. Hij hield een rede, telkens onderbroken door uit oepen zoowel van linker als van rechterzijde. Toen hij de noodzakelijkheid van hervormingen meest aan het radikale program ontleend aan toonde, riep Drumont met harde stem Weg met de Joden Er werd geprotesteerd doch een lid van de rech'erzijde herhaalde de kreet en Drumont werd door enkele afgevaardigden toegejuicht. Vervolgens werd de eerste stemming voor het kamerpresidentschap gehouden. De uitslag was dat uitgebracht waren 556 stemmen, waarbij 3 van onwaarde. Deschanel verkreeg 277 Brisson 27G stemmen. Dadelijk stegen protesten op.De radikaal Jourde eischte nieuwe stemming, er was een briefje op den grond gevallen, het 557 ste. Poincarré achtte echter een nieuwe stemming onnoodig, waarop Bourgeois voor stelde een openlijke stem ming te houdenteneinde de geheime te controleeren. Het bureau wordt uitgejouwd, het lid Reille wil spreken, doch het wordt hem door de linkerzijde belet. Het voorstel wordt gedaan de zitting op te heffen, de president verlaat zijn zetel. Boven het wild gejoel uit klinkt de Carmagnole, door een paar journalisten op hunne tribune aangeheven. Vele afgevaar digden verlaten de zaal en de tribunes worden ontruimd. Om zeven uur werd de zitting heropend. Boyset deelt mede, dat het bureau herstem ming noodzakelijk acht ea vraagt de Kamer den dag te bepalen. Het centrum protesteert, doch Deschanel zelf herstelt de orde door mede te deelen, dat hij in deze omstandig heden de benoeming niet kan aanvaarden eu dus ook een nieuwe stemming wenschelijk acht, hoewel hij de eerste stemming regelmatig en rechtvaardig vindt. Tot vice-prcsidenten werden vervolgens gekozen Sarrien en Georges Leygues met 343 en 325 stemmen. Om kwart voor achten werd de zitting geslotten. Brisson handhaaft zijn candidatuur. PARIJS, 2 Juni. De Kamer heeft heden besloten bij hoofdelijke stemming te beslissen over de presidentskeuze. De uitslag was dat tot voorzitter der Kamer verkozen werd Deschanel, met 282 stemmen, tegen 278 op Brisson. Toen Deschanel den voorzitterszetel bezette, werd hij met langdurige toejuichingen begroet, doch van de linkerzijde werd geroepen leve de republieken, naar de rechterzijde gekeerd: dit is een voorzitter voor een staatsgreep hetgeen heftig protest uitlokte. Terwijl De schanel poogde zijne toespraak te beginnen, verdubbelde het schreeuwen van de uiterste linkerzijde. Eindelijk kon Deschauel spreken, maar bij iedere zinsnede werd hij door het geschreeuw der linkerzijde gestoord. Zich naar links wendend, stelde Desci.anel toen voor, de orde van den dag vast te stellen voor de volgende vergaderiug, waarop Berthaux riep richt u tot de rechterzijde Deschanel ver klaarde zijn voorzitterschap niet te willen aanvangen met het reglement van orde toe te passen wegens interruptie. Het land, zeide hij, zal oordcelen over het gedrag van onze tegenstanders. Deschanel stelde daarop de volgende vergadering op Maandag, waarna hij zijn zetel verliet onder de toejuichingen van het centrum en de rechterzijde en onder het hoe hoe geroep der linkerzijde. Volgens de Siècle heeft generaal Billot aan den raad van het Legioen van Eer het geval voorgelegd van majoor Esterhazy, die, naar uit het onderzoek van Bertules gebleken is, de schijver moet zijn van brieven aan mevrouw de Boulancy, ernstige beleedigingen bevat tend tegen hooggeplaatste officieren en uit drukking gevend aan gevoelens van vijand schap tegen het Fransche volk." Na de meening vau de leden van dezen raad gehoord te hebben, heeft de minister van oorlog, op eigen gezag handelend, gemeend dat er „met her oog op de tegenwoordige staatkundige omstandigheden, geen reden bestaat om een bepaalden maatrrgel te nemen, hoe berispelijk majoor Esterhazy's houding ook moge geweest zijn, en hoe betreurenswaardig de woorden die bij verschillende gelegenheden dieu officier over de lippen zijn gekomen." Een artikel in de Deutsche Revue over de Dreyluszaak trekt de aaudacht, omdat men onderstelt dat de schrijver een officier is van den Duitschen generalen staf, en hij begint met te zeggen, dat een hooggeplaatst staatsman zoo noodig de waarheid van zijn woorden kan bevestigen. Dat artikel bevat het vol gende Kort voor het sluiten van het Fransch- Russische verdrag vroeg de Russische militaire attaché te Parijs kapitein Dreyfus, hem een staat te verschaffen van de volledige militaire macht van Frankrijk. De kapitein onderwierp het geval aan het oo-deel van den chef van den generalen staf, die hem verlof gaf, aan het verzoek te voldoen, mits hij eerst zijn staat aan den commandeerenden generaal liet zien. Dit deed Dreyfus, en hij kreeg toen bericht dat de opperbevelhebber zekere wijzigingen verlangde in dien staat, Dreyfus moest er o. a eenige hervormingen in opnemen die toen tertijd nog slechts op het papier stonden daardoor zou een groot verschil ontstaan zijn tusschen Frankrijk's militaire macht op het papier en in werkelijkheid. Dreyfus protesteerde, zeggende dat hij zijn Russischen vriend geen overzicht kon geven dat niet overeenkwam met de waarheid. De chef van den generalen staf gaf toen dadelijk bevel, den slaat van kapiteiu Dreyfus te vernietigen, en kapitein Walsin, bekend onder den naam graaf Esterhazy, werd belast met het opstellen van het nieuwe document. Dit laatste rapport werd toen aan den Russischen officier opgezonden. Het is nog niet na te gaan zegt de schrijver van het artikel of dit laatste rapport uit de pen van Dreyfus heette te komen, of niet. Maar erkend is, dat Dreyfus, niet willende dat zijn Russische vriend onder het valsche vermoeden kon komen dat hij (Dreyfus) hem een onjuist rapport had gezonden, zonder het staatsbelang te raadplegen, en tegen den last van zijn chef in, tegelijk met Esterhazy's rapport het zijne de juiste opgaven be vattend naar den militairen attaché opzond. Dit feit is eerst bekend gemaakt (door Ester hazy) aan den chef van den generalen staf, toen het beruchte borderel iu de portiersloge van de Duitsche ambassade gevonden was. Men ziet gemakkelijk in dat de Fransche militaire overheid Dreyfus' handeling als in de hoogste mate misdadig kon beschouwen. Op dit punt, op dit punt alleen, is kapitein Dreyfus schuldig. Men heeft hem tot blik semafleider van majoor Esterhazy gemaakt. Het eerste proces van Zola heeft bewezen dat Esterhazy niet minder is dan een spion het tweede zal meer licht over deze zaak verspreiden. Reuter meldt uit Wei-hai-wei dat de En- gelschen daar druk bezig zijn, alles in orde te brengen. De aanlegplaats bij het eilandje wordt voltooid, en het eiland door een telegraaflijn in verbinding gebracht met het vasteland. In het dorp zijn maatregelen genomen ten bate van de gezondheid. De vestingwerken zijn in vrij slechten toestand de forten grootendeels ontmanteld, de ka nonnen weggenomen, het metselwerk voor de batterijen die met nieuwerwetsche kanonnen bewapend moeten worden, is echter onge schonden. In het dorp Nettlebank is Dinsdag een gruwelijke moord gep eegd. Een mandenma ker heeft daar zijn vrouw eu vijf kinderen, waarvan het oudste 15 jaar, met een bijl het hoofd ingeslagen, terwijl zij in bed lagen. De vrouw en de drie jongste kinderen zijn aan stonds gestorven de twee oudste leefden na eenige uren nog, maar hun wonden zijn doodelijk. Na deze slachting aangericht te hebben, heeft de man zich den hals afge sneden. Men ü:nkt, dat hij krankzinnig was. Bij een brand in een voorstad van Thorn (West-Pruisen) zijn vijf rnenschen iu de vlammen omgekomen. Een vrouw sprong uit een venster op straat en werd zwaar gekwetst. Men gelooft dat de brand opzettelijk ge sticht is. De Porte heeft volgens haar belofte nog vier transportschepen naar Thessalië gestuurd, en de toeziende vertegenwoordigers van de mogendheden melden dat men nu mag hopen dat Thessalië op den bepaalden tijd ontruimd zal wezen. Wegens de toenemende rust op Kreta hebben de vier groote mogendheden besloten, hun gezamenlijke troepenmacht met twaalf honderd man te verminderen. De tweede-secretaris van het Russisch gezantschap te Konstantinopel, Kroepenski, wandelde Donderdag in de groote straat te Pera. Een dronken Turk viel hem lastig, de Rus gaf den aanvaller een slag met zijn wandelstok. De man liet zich niet afschrikken maar herhaalde den aanval. Kawassen van ons gezantschap en het Russische schoten echter juist bijtijds toe. overmanden den Turk en leverden hem aan de politie over. Een telegram van Havas uit Dzjibocti meldt dat Leontjef, wenschende zoo spoedig mogelijk den Negus te ontmoeten, alleen naar Adis Abeba vertrokken is, en zich reeds in Hatar bevindt. Prins Henri van Orleans, die het bevel op zich genomen heeft over de karavaan, bestaande uit de Franschen die hem verge zellen en het Senegaleesche eskorte, is Zondag uit Dzjiboetie vertrokken. Hij begeeft zich naar Menelik's residentie langs een korten weg dour een nog onbekend gedeelte van de woestijn. Deze reis, belangwekkend uit een aardrijkskundig oogpunt, is gevaarlijk, daar de karavaan door het land van de Dankali's en gebied van de Samalfs moet trekken, die nu met elkaar in oorlog zijn. Gedurende zijn vet blijf aan het hof van den Negus zal prins Henri, die zijn expeditie naar den Nijl heeft moeten opgeven, zich uitsluitend met de Fransche belangen bezighouden. Opmerking verdient dat dit telegram de reden van de scheiding tusschen den prins en Leontjef slechts even aanroert, en ook niets zegt waarom de tocht naar de Equatoriale Provincie (indien deze bedoeld wordt), op gegeven is. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gednrende de maand Mei ingelegd f2928,83 terugbetaald f 3949,15. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1448. WAALWIJK. Concert op Zondag 5 Juni, aanvang half zes, te geven door de harmonie /yFEspé- rance", in den tuin van den heer H. Ap pels. (Zie programma's). KAATSHEUVEL. Matinee op Zondag 5 Juni, aanvang half twaalfte geven door het Muziekgezelschap //Euphonia*. (Zie programma's). WAALWIJK, 4 Juni 1898. Raadsvergadering. In de Vrijdagavond 3 dezer geltouden raadsvergadering, waarbij alle leden tegen woordig warenen die door den burgemees ter werd voorgezetenwas aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Wijziging begrooting 1898. III. Benoeming van een stembureau voor alle verkiezingen van 1898. IV. Concessie tram (ter visie). Y. Vaststelling kohier hoofdelijke om slag van 1898. Hierna de volgende ingekomen stukken: Kennisgeving van de heeren P. van Loon en Dr. Sweens, dat zij hunne benoeming hebben aangenomen respectievelijk als lid van het gasthuisbestuur en der schoolcom missie en verzoek Van Kroot om zijn huis met riet te mogen dekken; werd toegestaan. De begrooting werd met f 43 verhoogd voor de kosten verkiezingen en f 759 ver hooging tractement burgemeester en se cretaris. Als leden van 't stembureau werden be noemd de heeren Gragtmans en Timmer mans Bz. Als plaatsvervangend lid voor de heer Gragtmans de heer Mombers; voor den heer Timmermans Bz., de heer Verbunt. Aangeboden en voorgelezen werden de gewijzigde voorwaarden, saamgesteld door het dagelijkseh bestuur en de commissarissen van den tram. Worden na eenige discussie goedgekeurd, en dus concessie verleend voor den aanleg van den tramdoor de Nieuwstraat over den dijk (in de helling) in aansluiting met de tram TilburgWaalwijk aan de haven. Nadat door den heer Van Schijndelj was gewezen op den slechten toestand van het voetpad op de Paralelweg, dat bij regen achtig weder onbegaanbaar is deed de voor zitter toezegging dat verbetering zou worden aangebracht. Hierna giug men over tot eene vergadering met gesloten deuren, tot vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Ongeval. Verleden Honderdag voormiddag, terwijl de koster Bataille eenige werkzaamheden verrichtte in den kelder der te verbouwen R. K. Pastorie, werd *en stuk muur om- gestooten zonder dat men vermoedde, dat B. zich daar bevond. De muur vernielde een gedeelte van het keldergewelf, dat naar beneden er. op het hoofd van den koster vielen hem eenige bloedende verwondingen toebracht. Na verbonden te zijnwas hij spoedig hersteldwant gisteren reeds zagen wij hem weer op straat wandelen. Vechtpartij. Gisteren werd de veehandelaar M. Rijke uit Sprangdoor een varkenskooper gedurig lastig gevallen in de herberg van J. B. alhier wat tengevolge had, dat de geplaagde in een oogenblik van drift, zijn tegenstander met een bierglas een slag op het hoofd toe bracht, die het bloed er uit deed springen. De gewonde werd door Dr. Van Gils verbonden. Naar men ons mededeeltzou van het ge beurde proces-verbaal zijn opgemaakt. Diefstal te Sprang. De rechtbank uitspraak doende in zake tegen B. J. Van Doud 23 jaar, en H. C. M oud 21 jaar, beiden schoenmakers, wo nende te Sprang, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal met inbraak, onder zeer ver zwarende omstandigheden gepleegd, veroor deelde B. J. Van D. tot 3 jaren gevange nisstraf. H. C. M. werd vrijgesproken, met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. Bcuocniingen. Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, Bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot Pastoor der nieuwe Parochie in den Noordhoek te Tilburg den zeereerw. hooggel. heer Dr. G. W. J. M. Van Zinnicq Bergmann tot kapelaan aldaar de weleerw. heeren W. H. Völker en H. H. Berkvenstot kapelaan te Geertruideaberg den weleerw. heer J. M. Van Roesseltot kapelaan te Zevenbergen den weleerw. heer H. J. Kamp; tot kapelaan te Balgoij en Keent den weleerw. heer A. A. Jacobstot kapelaan te Woeusel den weleerw, heer L. J. J. M. Poell tot assistent te Maren den eerw. heer A. H. Geurts, en tot assistent te Tilburg (Heikant) den eerw. heer A. A. J. M. O'Reilly, de laatste twee priesters van het Seminarie. Met ingang van 1 Juni j.l. is tot Rijks klerk ten kantore der registratie te Breda benoemd, den heer H. G. van Dommelen. Kegelconcours te Tilburg. De uitslag van het groot Internationaal

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5