Spanje eo de ïereenigde Staten. BUITENLAND. Belaie. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Engeland. Britsch-indie. BINNENLAND. niet te beproeven, een andermaal zouden we ook wel eens het volste recht aan onze zijde kunnen hebben en toch kunnen moeten on dervinden, dat macht boven recht gaat. Donder dan, ^Friesland" met uwe kanonnen, laat onze diplomatieke vertegenwoordiger zich als een tweede Van Speyk begeven op den bedreigden oorlogsbodem en, de vlag gespij kerd aan den mast, in ongelijken strijd te midden van vlammend takelwerk en pulver- damp en golfgebruis ten onder gaan... de eer zal zijn gered maar niet onze bezittingen en waar het ongeval zich ook mag hebben voorgedaan, onze naam zal blijven ongeschon den, maar als zelfstandig volk zullen wij daar ter plaatse opgehouden hebben te bestaan. Zelfs al is de persoonlijke dienstplicht inge voerd en al laat de militaire geoefendheid van ons leger niet het geringste te wensehen over, zelfs al bestaat onze vloot uit louter schepen van het nieuwste type, zelfs al uomt ons nieuw voorgestelde pantserschip nog eer klaar dan drie of vier jaren nadat deze oorlog zal zijn afgeloopen, ook dan zullen wij niet tegen een overmacht bestand wezen. Men kan de vraag in het midden laten of de staten, wier neutraliteit bij tractaat is gewaarborgd, die neutraliteit in de ure des gevaars door de borgen zullen zien handhaven wij voor ons kunnen ons op een tractaat niet beroepen. Men kan de vraag in 't midden laten of bij een oorlog als deze, waarin wij natuurlijk evenmin als de overige Europeesche mogend heden partij kunnen kiezen, deze, ook jegens ons neutrale mogendheden zoo edelmoedig zullen, z>, ons het bezit van bijvoorbeeld Curasao of welk ander geoied ook te waarborgen, het voor ons terug te ver overen of bij den vrede liet. ons terug te doen geven, als liet door een dér beide krijgvoerende partijen om strategische redenen en met overmacht van wapenen ons afgenomen was. Maar wat men niet behoeft in het midden te laten doch met groote kans op zekerheid voorspellen kan, dat is, dat bij een algemeenen wereldoorlog, de in onze nabijheid strijdvoe- rende partijen zullen lachen om onze neu traliteit, en de andere heel wat an Iers te doen zullen hebben, dan de kanstanjes voor ons uit liet vuur te halen. En nu behoort een wereldoorlog, niettegen staande er al zoo lang inee gedreigd is, toch nog volstrekt niet tot dein onafzienbare verte liggende onmogelijkheden. Met onweerstaanbare expansie oefent Rus land langs de geheele oostelijke linie een van dag tot dag zwaarder wordenden druk op En geland uit. Met de wiskundige zekerheid van een uurwerk worden werst voor werst de spoorlijnen getrokken, die de uiterste voor posten met de geweldige massa van het mid den verbinden. In Söul en Port-Arthur staan de Russische marine-soldaten uit te zien naar de Engelschen in Wei-hai-Weiop de onher bergzame hoogvlakten van Parair staat in ijs en sneeuw de Russische schildwacht en kijkt uit over de toegangspassen van den Himalaya in Afghanistan reist de roebel in Perzië reizen de Russische ingenieursin Turkije schijnt Rusland het met Oostenrijk eens geworden te zijn, en hielden nog onlangs en Rusland en Duitschland de Engelschen er buiten. Deze spanning kan nog wel eenigen tijd voortduren Rusland is nog niet klaar. Maar als Rusland klaar zal zijn, wat dan Naast dezen geweldigen tegenstander op continentaal politek gebied, is voor Engeland een tweede opgestaan, vooral op oeconomisch terrein. Duitschland, meer en meer overgaande tot industriestaat, is Engelands mededinger haast bij eiken voetstap, die het zet, geworden. Een geweldige worsteling bereidt zich ook op dit gebied voor. Meent men, dat bij een geweldigen gigan- tenstrijd, als strategische redenen nopen, op het kleine piepstemmetje der om hare neu traliteit roepende veldmuis zal worden acht geslagen Willen kleine staten zich kunnen handha ven in den aanbrekenden geweldigen strijd, laten zich zij dan niet opsluiten in het fiere isolement der neutraliteit, dat in het gunstig ste geval tot fleren ondergang leidt; maar laten zij indachtig zijn aan liet grondbe ginsel der tegenwoordige practische politiek do ut des. Om niet in de ure van gevaar en wereld brand van allen verlaten te zijn, zoeke men intijds aansluiting bij verwanten. Cuba. Het Evening Journal vernam uil Kingston, dat volgens de daar ontvangen berichten minstens 5000 man Amerik. landingstroepen aan wal gebracht zijn te Punta Cabrera, ten westen van Santiago en dat zij zich met Garcia's 3000 man hebben vereenigd. Er wordt verzekerd, dat de Amerikanen weinig moeite hadden om te landen. De kannon- neerbooten van admiraal Sampson bombar deerden de bosschen en het land, terwijl verscheidene groote belegeringskanonnen aan land werden gebracht Een telegram uit Santiago aan de Spaansche Impatcial, gedateerd Zondagavond 10 uur, meldde Het Amerikaansche eskader begon een verwoede kanonnade, maar daar de af stand te groot was, bereikten de projectielen de forten niet het vuur werd door dezen dan ook niet beantwoord. De beschieting duurde 45 minuten. Het Journal te New-York ontving een telegram uit Cap Haylien, meldende dat Maandagmorgen bij het aanbreken van deu dag de Amerikaansche troepen geland zijn bij Aquadores, op enkele mijlen afstand ten oosten van Santiago, onder dekking van het vuur van Sampson's geschutde Amerikaan sche kanonnen hadden eerst de kustbatterijen op dat punt tot zwijgen gebracht. Een Maandagmiddag 1 u. 30 te New-York uit Cap Haytien ontvangen telegram meldt, dat de beschieting der havenwerken van Santiago en het landen van Amerikaansche troepen in de nabijheid, voortduren. In deze mededeelingen is onderling .vel weer eenige tegenspraak, doch indien 't al niet tot een landing van verscheidene dui zenden Amerikanen mocht gekomen zijn, heeft 't toch allen sch jn, dat't er toe komen zal over enkele etmalen en 't heet te New- York zelfs dat maarschalk Blanca (die uit Havanna naar Madrid heeft bericht dat de blokkade geheel deukbeeldig is sinds de concentrate van Amerika's vloot bij Santi ago cn dat het scheepvaartverkeer geheel onbelemmerd is) Havanna heeft verlaten om in persoon de operation bij en in Santiago te k men leiden. President Mac Kioley wordt de meening toegedicht, dat Amerika nog twee overwin ningen zal bevechten^bij Santiago en op Po:tc- Rico en dat 't dan tot den vrede zal komen. PHILIPPIJNEN. Een telegram van Reuter's berichtgever te Manilla, van 2 dezer, meldt dat vele inboor lingen hun best doen om den aanvoerder der opstandeling n ,Aguinaldo, te arresteeren, ten einde den prijs van 25,000 te verdienen uitgeloofd voor hem die hem dood of levend aan de overheid overlevert. Verscheiden officiereu der opstandelingen zijn reeds vermoord. De Spanjaaiden bekommeren zich volstrekt niet om de nederlaag die zij ter zee bij Cavite ge'edeu hebben zij wijzen er op dat hun vloot te zwak was, en verzekeren dat zij er op rekenen, te land de overwinning te behalen. Zij zijn besloten, tot het uiterste te vechten, naar het voorbeeld dat hun vloot gegeven heeft. Bij een aanval van de opstandelingen op een Spaanschen post ten zuiden van Manilla, bij Cavite, hebben de Spanjaarden 150 man veiloren, maar de opstandelingen moesten zich terugtrekken. De Spanjaarden gaan voort met het opwerpen van versterkingen om Manil la heen, en de Amerikanen schieten niet op hen, hetgeen doet denken dat üewey gebrek aan schietvoorraad Leeft. De gouverneur-generaal heeft in een pro clamatie uitgebreide concessién toegezegd aan de opstandelingen hij verzekert dat de Ame rikanen niet in staat zijn, iets uit te voeren in het buitenland. voor kalm BRUSSEL, 5 Juni. De verkiezingen de provinciale staten zijn volkomen afgeloopen. De katholieken behouden een sterke meer derheid in Antweipen, Namen, Limburg, Luxemburg, Oost- en West- Vlaanderen. In de provincie Brabant heeft de katholieke minderheid verscheiden zetels verloren tegen socialisten ot liberalen. Te Brussel moet herstemming plaats hebben tusschen drie liberalen en twee katholieken. Een socialist is g kozen in Henegouwen. De socialisten winnen acht zetels op de liberalen, de libe ralen winnen er twee te Enghieo. In Luik schijnen de socialisten terrein verloren te hebben. In Vlaanderen zijn verscheiden christen-democraten, die tegen de katholieken candidaat gesteld waren, gevallen. gedood en 20 gewond. De lijken der gedoode personeu waren afschuwelijk verminkt. Het Enge'.sc'n-Egyptische leger begint zijn voorwaartsche beweging in Khartoum in Augustus a. s. Door den minister worden steeds meer troepen naar het oorlogsterrein gezonden. De spoorweg, waaraan met bui tengewone snelheid gewerkt wordt, zal deze maand tot aan Albara zijn voltooid. Men denkt, dat de expeditie in October Khartoum zal bereiken. De derwisen hebben zich terugge trokken van Habluka, dat het gevaarlijkste punt was tusschen Berber en Khartoum de khalief zal dus waarschijnlijk in de buurt van Ondurman een treffen afwachten. Ras Makonnen en twee andere Abessi- nische hoofden hebben in December van het vorige jaar met 65000 man hun land verlaten en zijn in Maart 1 I. bij den Nijl aangeland waar zij een legerkamp hebben betrokken. Er heeft zich te Berlijn een commissie gevormd om den tienden verjaardag der troonsbestijging van keizer Wilhelm op 10 Juni a. s. feestelijk te vieren. Dien dag is er groote revue van alle regimenten waarvan de keizer chef is, te Potsdam. In Innsbrück en langs de geheelen Beiersch-Tirolschen grens heeft het in de laatste dagen geducht gesneeuwd De Chir.eesche keizer heeft aan Wilhelm II een telegram gerichtwaarin de Zoon des Hemels verklaart bij het bezoek van den eenigen broeder" alles te hebben gedaan om zijn oprechte vriendschap te toouen. En zoowel uit de woorden van dien broeder als uit het telegram van Berlijn en het verleenen van de orde vau den Zwarten Adelaar heeft de gele majesteit de blijde zekerheid gekregen dat, ondanks het groot verschil in Europeesche en en Chineesch ceremonieel, de ontvangst naar behooren is geweest. Ik heb de eer, aldus gaat het telegram voort Uwe Majesteit bij dezen de orde van den Dubbelen Draak 1ste klasse, 1ste graad, te verleenen ten blijke van mijn oprechte vriendschap. De Chineesche gezant heeft dit telegram aan den keizer voorgelezen en den Dubbelen Draak overhandigd. Een aantal soldaten behoorende tot het regiment Saksische artillerie te Metz, zijn bij Mars la Tour op den Eersten Pinksterdag in een feestelijke stemming de Fransche grenzen overgegaan. Daar wezen Fransche grens wachters hen terug. Het kwam nu tot een woordenwisseling, waarna de soldaten, zonder tot dadelijkheden te zijn overgaan, zich terugtrokkeu op Pruisisch grondgebied. De inwijdiging van de Evangelische kerk te Jeruzalem door keizer Wilhelm zal plaats hebben op 18 October, den verjaardag van wijlen keizer Friedrich. Een groot aaotal kerkbesturen zenden afgevaardigden. Nu de keizerin meegaat zal de vorstelijke landing niet plaats hebben op de altijd wat gevaarlijke reede van Java doch in den veiligen Akrabocht nabij Itaisa. Turksche ingeneurs zullen daar een landingsbrug bouwen. In Russisch Turkestan heeft een groote menigte, onder aanvoering van een zekeren Ischan Mahomed Ali Zalip, die den heiligen oorlog geproclameerd had, twee kampeerende bataillons van het 28e Turkestausche linie- regiment overvallen, waarbij 22 soldaten wer den gedood eu 16 gewond. Ondanks het onverwachte van den overval, verzamelden de troepen zich spoedig eu wisten hunne aanval Iers terug te slaan. De raddraaier Ischan en een zijner volgelin gen zijn gevangen genomen en de militaire gouverneur van Tergana, die geen tijdige maatregelen had genomen, is op bevel van den czaar afgezet. In het Bois de Boulogne te Parijs zijn de paarden voor het rijtuig van den heer Frichard op hol geslagen. Allereerst werd een kinder wagen omver gesmeten, waarbij een meisje van tien maanden en de bonne ernstig werden gewond toen werden twee fiacres aangereden, waarvan de koetsiers van den bok geworpen en levensgevaarlijk gekwetst werden. De koet sier vau Frichard werd eveneens op den grond geworpen en gewond, terwijl Frichard zelf, die uit zijn rijtuig sprong, den arm brak. Ten slotte, na nog twee wandelaars te hebben overreden, gelukkig zonder ernstige gevolgen, liepen de paarden tegen een muur en vielen neer. Twee pleiziertreinen van den Lancashire Yorkshires-spoorweg reden elkaar aan, op het station Leyland bij Preston; 3 personen zijn De pest heerscht nog steeds in Engelsch- Indie. Twee dorpen in de Punjaub, met een gezamenlijke bevolking van 1100 zielen, zijn nu naar uit Bombay geseind wordt aangetast. Zeven en zestig dorpen en 2569 gevallen komen er thans in dit deel van Indië voor. Te Kurachi, waar sedert het begin der ziekte 2040 sterfgevallen plaats vonden, neemt de sterfte afte Bombay worden de gevallen met doodelijken afloop enveneens minder. Het totale getal dooden sedert het begin van de pest bedraagt 29,902. In Calcutta zijn geen nieuwe gevallen voorgekomen. tele- door bul- hebben bekend ge- WAALWIJK, 8 Juni 1898. Kciioemingeii. Gisteren ontvingen wij de volgende grammen, welke wij onmiddellijk letins in onze gemeente maakt Bij koninklijk besluif benoemd tot burge meester van Gendringen: jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis, niet eervol ontslag als burge meester van Waalwijk. Candidaten gesteld voor de Provinciale Staten in het district Heusdeu A. J. Bink, Waalwijk. B. A. Middelkoop, Capelle. M. L. Mommers'eeg, Vlijmen. Allen zijn aftredende leden en herkozen. Verkiezing van de Tweede Kamer te Tilburg. Uitslag der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal. Uitge bracht 4160 stemmen van onwaarde 39. Hiervan verkregen J. F. Jansen 2646 stemmen. A. Arts 1569 Francois P. J. M. van Dooren 206 Gekozen de Heer J F. Jansen. Processie naar den Kriel. Maandag j. 1. maakten de heeren Boonaers en Mombers voor de 25e maal pelgrimsreis naar den Briel mede. Bij die gelegenheid werd genoemden heeren door onzen Eerw. Pastoor eene groote zilveren medaille als aandenken geoffreerd. Tcekencn van modellen voor Schoeisel. Zooals onze lezers uit eene iu dit blad voorgekomen adveitentie kunnen welen,is door de heeren Th. van Delfr, directeur der tee- kenschool en Th. Pulles Van Es, schoenfa brikant, een cursus geopend in het tetkenen en vervaardigen van modellen en patroneu voor Heeren en Damesschoeisel volgens raeet- kuustige gegevens. Deze onderneming mag zich aanvankelijk iu groot succes verheugen er ziju reeds 30 deelnemers en nog 10 hebben zich reeds tegen de volgende week aangemeld. Dit moge ook een vingerwijzing zijn, voor ons gemeentebestuur bij de benoeming van een onderwijzer in dit branche aan de ge meente- teekeuschool. Onze Koninginnen. Men meldt uit Baarn Dinsdagochtend te 8 uur 50 min. arri veerden hier beide Koninginnen. H.H. M.M. zagen er welvarend uit. Uit de talrijke menigte stegen toejuichingen op. De burge- gemeester was aanwezig ter verwelkoming. Jacobs Hum. Scheurkalender. Wij vestigen de aandacht onzer lezers en van alle houders van Jacobs Hum. scheurka lender op achterstaande advertentie, waarin men de uitslag vindt van de groote gratis verlotiug door de uitgevers van die kalender gehouden. Pcdir-expcditie. (Vorderingen op vijandelijk terrein.) Een van Zaterdag jl. gedagteekend regee- ringstelegram uit Oost-Indie luidt „Eergisteren opgerukt tot de grens van het gebied van Toekoe Bintara Tjoemboek en den top van den Glé Gapoei. Zeer weinig tegenstand ondervonden. Onzerzijds één gewonde militair beneden deu rang van officier. Niets van de bende van Toekoe Oemar te bespeuren. Het N. v, d. D. ontving volgend telegram „Den eersten Juni hebben onze troepen Garoet aangetast. De vijand verdedigde zich in de stelling Seuntang-Tjirih-Lagang-Areë- Garoet Hij werd verdreven ra een hevig vuurge vecht. Aan onze zijde sneuvelden 3 en werden gewond 15 militaireu beneden den officiers rang. De pretendent sultan heeft zich versterkt in kampong LanggaPanglima Polim te Padang Tidji." Padang Tidji ligt juist in die streek, waar reeds vroeger het krachtigste verzet werd aan gekondigd en waar het terrein bovendien zeer bezwaarlijk wordt geacht. Het is dus hier dat Pangliraa Polim, het vroeger machtige hoofd van de XXII Moekims (zuidelijk deel van de Atjeh-vallei), zich heeft genesteld, nadat hij langzamerhand uit zijn eigen gebied door onze troepen werd verdreven. Hij heeft het moeten aanzien hoe men zich achtereenvol gens vestigde te Samagani, Indrapoeri, Glieng en Selimoen, alle plaatsen in zijn gewest hoe men zelfs tochten maakte naar Reung- Reung en Pantja, en ten slotte moest hij de wijk nemen naar Pedir, waarmede hij niet altijd op goeden voet verkeerde. De streek, waar hij zich thans bevindt, het zoogenaamde twistgebied, rekende hij tot het zijne; maar Pedir liet daarop eveneeis rech ten gelden. Door de omstandigheden gedwon gen, hebben beide partijen zich thans vereenigd tegen den gemeenschappelijken vijand, Nederland. Vroeger wilde Panglima Polim die naar afkomst en rang een heel groot heer is niets weten van Toekoe Oemar. Oemar heeft langeu tijd vruchteloos getracht bij Polim io het gevlei te komen, zoodat hij nog iu den heftigen strijd bij Lampisang, vanwaar Toekoe Oemar door de onzen met wapengeweld verdreven werd, geen hulp van hem kon verwerven. Dat zij nu bondgenooten zijn, mag als een bewijs worden aangemerkt, dat Panglima Polim zulke hulp niet versmaadt, omdat hijzelf in macht en aanzien is gedaald. De pretendent-sultan is in den laatsten tijd zeer bewegelijk geweest. Nadat hij jarenlang zijn hoofdzetel hield in het bekende Kemala (het Atjehsche Mekka), waar de machtige priesterpai tij is gevestigd (het ligt in den bovenloop van de Pedir-rivier), heeft hij in de vorige maanden herhaaldelijk vergaderin gen van hoofden bijgewoond in het eigenlijke Pedir. Op den lsten April legde een groot aantal J hoofden iu zij a handeu den eed van trouw

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2