N ummer 49. Zondag 19 Juni 1898. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. UITGEVER Waalwijk. Zij die ziel; voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITTREKSEL uit het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Vervolg-. Handel. Inlandsche huiden en vellen. In de eerste periode van het jaar 1897 was de handel in inlandsche koehuiden in flauwe stemming. Later kwam er eenige aftrek voor de gewone comsumptie. In de maanden April-Juni kwam er vraag- voor Ame- rikaansche rekening met het oog- op de inkomende rechten aldaar, die op 1 Juli in werking zouden treden. Stijging der prijzen was daarvan het gevolg*. Aan die hoogere prijzen werd een deel van den Luropeeschen voorraad voor Amerikaansche rekening; g-ekocht. In de handelswereld was de meening algemeen, dat na de invoering der inkomende rechten ten bedrage van 15 pCt.de handel tot zijne flauwe stemming- zou terugkeeren. Deze meening werd echter niet bewaar- hcM. In plaats van flauwen handel kwam er voor Amerï»v>ansche rekening eene normale vraag voor in landsche hxAJen t die echter tegen het einde des jaars verminderde. Het jaar 1897 eindigde met een paar centen boven den p*dswaarmede het zijne intrede deed. Om deze reden de zwlandsche huiden- handel in dat jaar niet onvoordelig genoemd worden. In Januari noteerde men 19 ct., in Mei 22 centna Mei 23 cent. Met een geregelden verkoop sloot bet jaar 1897 met 21 a 211/2 cent per half kilo. u( In den aanvang des jaars was het paardeleer goed te plaatsendoch weldra werd de handel flauwer. Er hadden echter in den loop des jaars geene belang rijke prijsschommelingen plaats. Op het einde des jaars kon het leder slechts eene geringe prijs verhooging er langen die echter volstrekt niet geëvenredigd was aan den hoogeren prijs der ruwe paardehuiden. De volgende gegevens dienen tot staving. In 1897 noteerde men In Januari voor huiden f 9. a f 9.50 per stuk. Voor leder f 1.50 a f 1.70 per Kg. In Juni voor huiden f 10.— a f 10.50 per stuk. Voor leder f 1.55 a f 1.80 per Kg. In November voor huiden f 10.oO a f 11. per stuk. Voor leder f 1.55 a f 1.80 per Kg. De prijs der gezouten stuiten van 50 cM. afgesneden was stationair. In Januari Juni en November noteerde men f 3.75. Handel in Oost-Indische runder- en buffelhuiden. Amsterdam en Rotterdam hebben voor deze artikelen de geschikte markten. In 1897 werden de Oost-Indische runderhuiden groo- tendeels voor Duitsche rekening gekocht. De prijzen prima zware huiden waren te hoog voor de inlandsche leerlooiers die aan het inwerken van die soorten ge woon waren. Zij konden daarop geen voldoende winst- berekenen. Het gevolg daarvan was dat zij tot het inwerken van andere soorten besloten. Over het geheel genomen werden de aangevoerde partijen Java-runderhuiden te Amsterdam en te Rotter dam bij inschrijving vlug verkocht, veelal voor buiten- landsche rekening. Buffelhuiden genoten eene goede vraag. De transparante soorten werden aan goede prijzen vlug verhandeld. Handel in West-Indische, Hoofdzakelijk in La Plata huiden. De resultaten in den huidenhandel waren voor het jaar 1897 iets beter dan in 1896. De prijzen bleven tamelijk stabiel, zoodat wanneer er dus geene groote speculatieve winsten zijn gemaaktde verliezen ook niet van groote beteekenis zijn geweest. De Antwerp- sche markt is voor ons nog steeds de voornaamste. De beweging tusschen Antwerpen en Nederland in Zuid-Amerikaansche huiden is stationair gebleven. De te Antwerpen gedane aankoopen voor het meerendeel door de Nederlandsche looierij bedroegen weer pl.m. 130.000 stuksdus ongeveer hetzelfde kwantum als het vorige jaar. Hieronder zijn niet begrepen enkele par tijen huiden die af en toe van La Plata te Antwerpen aangevoerd en naar Holland doorgezonden worden. Sedert de maand April 1897 heeft er geene noe menswaardige buitengewone beweging op de Euro- peesche hoofdmarkten in den huidenhandel plaats gehad. Er heeft in het najaar wel meer vraag geheerscht wat tot grootere zaken en tot prijsverhooging aanleiding gafmaar doorgaans heeft men slechts naar mate er in de looierijen behoeften bestonden gekochten tot heden toe schijnt men dat plan wijselijk te blijven volgen. De voortdurende wanverhouding toch tus schen leder- en huidenprijzen rechtvaardigen deze voor zichtige houding ten volle. Opmerkelijk is het dat in al dien tijd de gemiddelde voorraad te Antwerpen o.a. slechts omstreeks 100.000 huiden bedroeg, wat men een kleine stock mag noemen, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat daarin steeds eene groote hoeveelheid bijsoorten zijn begrepen. Hetzelfde verschijnsel deed zich bijna op al de andere stapelplaatsen voor. De reden hiervan is te zoeken in de omstandigheid dat de slachtingen in La Plata sedert het begin van het seizoen tot op heden een beduidend deficit tegen andere jaren aanwijst. Gedurende de maanden dat de zomerhuiden gezouten en verzonden wordenbedroeg dit tekort niet minder dan pl.m. 300.000 stuks huiden. In de laatste twee maanden namen de slachtingen echter zoodanig toedat het tekort op de zomerhuiden zal kunnen worden onder vangen door meerderen aanvoer van winterhuiden. Te verwachten is dus dat prima zomerhuiden met kort haar een hoogen prijs zullen bedingen. Verleden jaar op het correspondeerend tijdstip was dc marktwaarde van de goede Urugay zomerossenhuiden van 25/32 kilo's frs, 62 a frs. 65; en deze noteering is in geruimen tijd bij totaal gebrek aan kortharige huiden nominaal gebleven, totdat in de maanden Februari en Maart de eerst verscheepte partijen Liebig en Casa- Blancaossenhuiden aan respectievelijk frs. 75 en frs. 72 voor het gewicht van 25/32 kilo's en andere wichten in verhouding op levering werden verkocht. De prijzen worden ook thans nog voor eerste soort beleerde kortharige Urugay Ossen gehandhaafd. Voor Cuareim betaalde men frs. 73-72voor S anta Elenas frs. 73voor Casablancas frs. 75. Intusschen gaat er weinig om en zijn deze prijzen thans zelfs moeielijk voor detail-zaken te bedingen. In Ossen van 20/25 kilo's in de prima soorten was voor Duitschland, Holland en België nog al vraag. Lichte huiden voor zoolleder waren zeer duur. De ver houding met het gelooide leder was nog ongunstiger dan voor zware huiden. De Hollandsche looiers, die vroeger flinke partijen lichte La Plata en Rio Grande koehuiden inwerkten, denken daar sedert de 2 a 3 laatste jaren niet meer aan omdat de prijzen in verre na niet loonend meer zijn. Het gevolg daarvan is, dat de aandacht al meer en meer gevestigd blijft op Java en soortgelijke huiden, waarin de hoofdmarkten in Amsterdam en Rotterdam bestaan, doch ook die soorten zijn thans weer veel te ddur tegenover de lederprijzen. Droge en gezouten kaaphuiden vond men aan de Londensche markt. Deze werden door Nederlandsche huidenhandelaren met be langrijke partijen aldaar gekocht, terwijl Australische huiden te Antwerpen koopers vonden. Met Havre werden door onze leerlooiers in zware Monte-Video, Rio Grande en Riojaneiro huiden veel zaken gedaan. Frankfurt en Hamburg trachten ook hier in verschil lende huidensoorten afnemers te vinden, maar de Kamer kan tot haar leedwezen omtrent het aantal van al deze soorten en bijsoorten geen officieele cijfers, zelfs niet bij raming, opgeven. Lederhandel. Aangaande de lederhandel in 1897 valt weinig merk waardigs te zeggen, aangezien de lederprijzen in dat jaar bijna stationair bleven. Opmerkelijk was het echter, dat er zoo'n klein prijs verschil was tusschen het zooileder in de wichten van 15/16 en van 19/20 Kg. In den regel geven deze een prijsverschil van 10 a 11 ct. per Kg.terwijl dit prijsverschil in 1897 slechts hoogstens 6 ct. per Kg. bedroeg. Nog meer kwam dit uit bij de wichten van 20/24 Kg. waarnaar de vraag minder was en de prijzen flauwer waren. De oorzaak hiervan ligt hoogstwaar schijnlijk in het feit, dat de in 1896 aangekochte hui den van minder wicht aan betrekkelijk hooge prijzen waren betaald, welke prijzen zich in 1897 handhaafden. De in de maand December verkregen belangrijke verhooging van de huidenprijzen had geen geevenre- digden invloed op de lederprijzen tengevolge, welke moeite de leerlooiers ook daartoe aanwendden. De onhebbelijke buitenlandsche concurrentie, vooral in het artikel zoolleder, dat vooral voor verzwaring en verval- sching zeer vatbaar is, schijnt deze pogingen der leer looiers te hebben verijdeld. De prijzen van het zoolleder irf^de Jvicht van 19/20 KG. varieerden van fl.40 jtót f 1.60 nagj^-gd^ng van nauwelijks kwaliteit; de wicht van 1 terwijl de wicht van 2 f 1,60 kon halen. Handel in schors en andere looimiddelen. In ons verslag over 1896 komt voor, dat wij, ter oorzake van toestandenmet recht verwachtten dat de schors in 1897 belangrijk lager zou loopen. Hetgeen wij verwachtten is geschied. In 1897 pachtten de boschkoopers, door de in 1896 opgedane ondervinding wijzer geworden de bosschen aan belangrijk lageren prijs en waren daardoor in de gelegenheid goede winsten te maken. Gemiddeld werd voor de schors 25 a 40 ct. per 65 KG. minder betaald. De prijzen waren Voor prima Graafschapper f 3,90 a f4. Veluwer f3,50 a f3,75 afwijkende soorten f3,10 a f3,15. Deze prijsverlaging kwam den leerlooiers ten goede. Daardoor kwamen de looimiddelen in billijker verhou ding tot den toestand der leerlooierij, dan de huiden tot het leder. Tot November bleven de schorsprijzen schier onver anderd, daar de goede partijen in vaste handen waren en vlot verkocht werden. Op het einde des jaars kwam voor kleine partijtjes meer vraag, welke tot ge volg had dat de prijzen iets stegen. De vele aanbie dingen uit het noorden brachten weldra de prijzen tot het oud niveau terug. De stand van zaken is thans van dien aard, dat er in de nieuwe campagne geen noemenswaardige veran deringen in de prijzen te wachten zijn. Vreemde Looimiddelen. Wat de vreemde looimiddelen betreft, kan het vol gende worden medegedeeld Het gebruik van garouille is stationair. Zij heeft zich een weg gebaand tot alle leerlooierijen, zelfs tot in den achterhoek van Gelderland't hartje van de schors- streek. De oogst was zeer bevredigend en toch gingen de prijzen langzaam achteruit. Bestendig was er vraag naar prima waar, weshalve thans door de soliede impor teurs steeds extra gecribleerde waar wordt aangevoerd. Het uitzeefsel schijnt zijnen weg te vinden naar de extractfabrieken. Het gebruik van Valonea neemt toe; vooral de prima waar met hoog looigehalte wordt zeer gezocht. Dit is de Trillo, waarvan het door verschillende deskundigen is uitgemaakt, dat juist aan die zoogenaamde veertjes en nog meer aan den top zich het meeste looigehalte bevindt. De prijzen van prima waar stegen eenigszins ter oorzake van het ongunstige weder in het begin van den oogst en tengevolge waarvan mindere waar ter markt kwam. De mindere qualiteiten als refuso, cara- I manien en de Syrische bleven aan dezelfde prijzen. Waalwyksche m Langslraalsclic Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 11, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1