Het Geillustreeid Zondagsblad DE ECHO m HET ZEIDEI Geïllustreerd Zondagsblad* Spanje en de Vereenigde Staten, "buitenland. Abonneert op Staatkundig overzicht. Duitschland. Italië. Turkije. Japau. Afrika. Waalwijkschc on Langslraalschc Courant. x X xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx X INTEEKENBILJET. x x van x X DE ECHO VAN HET ZUIDEN x XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX x X von Met 1 Juli a. s. treedt een nieuw kwar taal in. In dit kwartaal zal een hoogst belangrijk feit plaats hebben in ons dierbaar vaderland. Onze geliefde piinces Wilhelmina zal tot Koningin worden gekroond. Het Geïllustreerd Zondagsblad zal tal van platen, gravuren en teekeningen bevatten en een serie artikelen met betrekking tot dit feest. Een nummer zal in 't bijzonder daaraan worden gewijd en tot titel voeren „In- huldigingsnummer". Het [belooft zeer fraai te worden. Maatregelen worden getroffen dat speciale opnamen worden gemaakt van de belangrijk ste gebeurtenissen, welke daarmede verband houden. Wie zich dus wil verzekeren in het bezit te komen van dit uitnemend geredigeerde en zeer fraaie Inhuldigingsnummer en de vele platen, welke ook daarna met betrekkiug tot de Inhuldiging zullen worden opgenomen, abonneere zich met ingang van 1 Juli a. s. op het Geïllustreerd Zondagsblad van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" teger. den prijs van f 0.30 per 3 maanden. De van heden af tot 1 Juli verschijnende nummers worden aan nieuwe inteekenaars kosteloos verstrekt. Binnenkort wordt aanvang gemaakt met de opname van een zeer boeienden geil— lustreerden roman met vele vervolgen. X x X De ondergeteekende abonneert x X zich tot wederopzegging ophot x X a f 0 30 per kwartaal f 0 373/2 franco per post.) X X X Woonplaats: Kaam: x X X X"X Indien gedurende de laatste dagen niet telkens van Washington uit verzekerd was, dat in de tweede helft der vorige week of anders in de eerste helft der nieuwe begonnen zcvendaagsche periode, er iets geweldigs, beslissends gebeuren ging in de bunrt van Santiago en indien niet herhaaldelijk reeds gebleken was in de twee laatste maaodeu, dat vooraf voorspelde voorvallen op niets uitloopen, dan zou men onvoorwaardelijk vertrouwen kunnen stellen in de meening van hen, die deze week er eene van geweldige evenementen noemen Wèl is admiraal Sampson's geduld en de zucht naar daden van zijn manschappen op een zware proef gesteld en is van hun krachten, van hun weerstandsvermogen, zeer veel gevergd in de jongste weken, zonder eenig tastbaar resultaat van beteekenis, terwijl de schietpartijtjes met de versterkingen van Santiago als mikpunt, schatten verslonden hebben (de laatste beschieting van Santiago met 500,000 pond projectielen, kostte éér millioen dollars In den nacht van Vrijdag moet Sampson ten einde raad en zonder het geringste restje van geduld en lijdzaamheid, zich tot het departement van marine te Was hington hebben gewend met de vraag wan neer het landingsleger kon verwacht worden en met enkele uitlatingen over den staat van zaken rond Santiago, welke de weuschelijk- heid eener onverwijlde bemeestering nadruk kelijk betoogden. Sampson's weusch is verhoord, zij 't ook zonder de speciale bemoeiingen van de regeering der Unie de expeditie-Shafter van 22000 of 25000 man, die Dinsdag 11. einde lijk en ten langen leste Tarapa had verlaten, arriveerde Zaterdag. Eerst kwam een voor hoede des morgens om acht uur vóór Guan- tanamo, daarna een ander deel met de „Indiana", aan boord van welk schip generaal Sbafter zich bevond eo indien er weer heel op 't laatst geeo tegenspoed is gekomen, is nu de geheele vloot van 35 transportschepen en 14 begeleidende pantserschepen tusschen de golveu van Santiago en Guautanamo geconcentreerd om, in samenwerking met Sampsons eskader (er ziju nu 25 pantser- schepen den beslissenden slag te wagen a}s de uitvoering van het plan op 't oogenblik niet reeds begonnen is! Zoo meldt een particulier telegram naar Madrid onder dagteekening 19 Juni dat generaal Shafter zijn strijdmacht aan de kust bij Santiago reeds heeft ontscheept en dat hij onverwijld tot den aanval zal overgaan. Een officieel Spaansch bericht uit Santiago de Cuba zegt, dat de Amerikanen Vrijdag morgen te Cabanas met 3 sloepen vol so'daten een landing beproefden onder be scherming van het vuur der Amerikaansche schepen, doch dat aanvallers door het vuur der Spaansche infanterie werden teruggedre ven en volgens mededeelingen van particu lieren aard werd bij de allerlaatste beschieting van Santiago de bemanning van een Ameri- kaanschen kruiser „weggeveegd" door een Spaansche granaat en drong een andere granaat door den schoorsteen van een Ame rikaanschen kruiser en veroorzaakte groole schade. Enfin, dat jongst verleden met zijn fanfa- ronnades van verschrikkelijke vernietigingen, van dichte kogelregens, van moorddadige ontploffingen en uitbarstingen wat alles voor den toeschouwer veel geweldiger moet zijn dan een fecst-vuurwerk, doch naar luid de resultaten, weinig gevaarlijker zullen we maar afsluiten, om ous alleen te occu- peeren met het heden en de allernaaste toekomst Terwijl juist aan de Times uit New-York bericht werd, dat de groote inval op Kuba definitief tot den herfst was uitgesteld terwijl de Spaansche generaal Linares voor een Amerikaansche landing bij Guantanamo heel veel medewerking verwachtte van het regenseizoen ten gunste van Spanje (de afstand van Guautanamo naar Saatiago is zestig kil., doch de wegen zijn niet te begaan) terwijl nog eens weer gesproken wordt over de grootte van het gat, door een dynamielkanon van de „Vesuvius" in den grond geschoten en die ruimte wordt gelijkgesteld met hel schip van een kerk terwijl van New-York uit werd bericht dat een haven aan Kuba's Noordkust reeds vermeesterd was of stond vermeesterd te weden terwijl Santiago reeds is bestemd voor operatiebasis van de Ame rikanen tegen Porlo-Rico, is van Madrid uit bericht gekomen dat de gele koorts onder de te Guanlanamo gelande Amerikanen heerscht, dat eenige gevallen van gele koorts voorkwamen op het eskader dat voor Santi ago ligt, dat de warmte afmattend is en dat de regens de terreinen doorweeken en elke militaire operatie io den omtrek van Santiago moeilijk maken. Zou 'l waar zijn Dat men te Washington in elk geval de landing op Kuba met alles wat daarmee samengaat en er op volgt, niet als een peul schilletje, als een militaire marsen met opwekkende muziek beschouwt, valt af te leiden uit de conferentie van Zaterdag gedu rende twee volle uren in het Witte Huis tusschen den president Mac Kinley, Long den staatssecretaris van marine, Alger den minister van oorlog, generaal Miles, admiraal Sicard en kapitein Malan, den bekenden tacticus. Het ging van het landingsleger, over de expeditie van 15000 man voor Porto Rico, te Jacksonville en Fernandina (in .Florida) in voorbereiding over den grooten inval op Kuba met 100.000 man in den herfst en over de grootte van het bezettingsleger voor de Philippijnen (35000 man naar 't heet). Een en ander maakt een nieuwe lichting van 75,000 vrijwilligers waarschijnlijk en Miles, de opperbevelhebber, is wel tevre den over de oefeningen der vrijwilligers, die reeds onder de wapenen zijn, doch de intendancedienst moet alles te wenschen laten. Iets moet er in elk geval gebeuren nabij of te Santiago de positie der Amerikanen wordt steeds moeielijker, naarmate het regen seizoen verder voortschijdt. Daar de inscheping der landingstroepen een volle week heeft geduurd, kan 't evenwel allicht nog een dag of wat duuren eer de aanval gewaagd wordt met de hulp, naar generaal Miles gelooft, van 15000 opstandelingen, rond Santiago bijeen ouder leiding van Garcia. Wat moet er nu, na een eventueele over winning van de Amerikaansche zee- en land macht onder SampsoD en Shafter over Cervera's eskader en generaal Liuarès troepenmacht, verwacht worden In Amerika gelooft men aan Spanje's on voorwaardelijke onderwerping in dat geval, doch waarschijnlijker is dan een tusschen- komst der mogendheden, die meer en meer overtuigd zijn van de wenschelijkheid dat 't nu spoedig vrede worde Alle berichten over Manilla's overgave aan de opstandelingen, worden voorbarig geheeten, doch elk oogenblik kan 't er toe komen, al zegt de regeering te Madrid dan ook dat de krijgsmacht zoolang mogelijk zich zal staande houden. De minister van oorlog te Madrid acht de aftreding van den gouverneur waar schijnlijk: generaal Jandenas zou het bewind overnemen van Augusti eu deze zou met een legermacht trachten zich elders te handhaven, terwijl tot hoofdstad van de Philippijnen zou geproclameerd worden Ilo-Ilo. Het zou een sterk stuk zijn als het door de insurgenten omsingelde Manilla zich zeveu- en-dertig dagen staande kon houden. Want de vloot van admiraal Catnara kan niet eerder de Philippijnen bereiken, er. dan nog zou zij zoo snel moeten varen als de grootste stoom- booten tusschen Barcelona en Manilla. En waar kolen onderweg in te nemen Engeland heeft zijn kolenstation te Hongkong voor de Amerikanen gesloten. Zal het nu niet Aden en Colombo sluiten voor de Spaansche oorlogs schepen En indien zijn vloot al binnen dezen tijd aankomt, zal zij dan, immers gedeeltelijk bestaande uit ongeschikte vaartuigen, iets van belang tegen de Amerikaansche vloot kunnen ondernemen Deze laatste is, uit technisch oogpunt be schouwd, volkomen strijdvaardig en de Ameri kanen aarzelen niet haar nog onderwijl te verbeteren. In de Kubaansche wateren zou Carmara's vloot kunnen aankomen 28 of 29 Juni en zou dan deel kunnen nemen aan de gebeurtenissen rond Santiago als die stad ondertasschen niet bezet is door de Amerikanen Wellicht heeft admiraal Camara in opdracht de rol over te nemen van admiraal Cervera, misschien moet rondspoken tot schrik en tot ergernis der Amerikanen een taak, die hem in aanmerking genrmen de samenstelling van ziin scheepsmacht, beter zou vceger. dan die aanvallend op te treden of een gevecht uit te lokken Dus is 't mogelijk dat we Camara's eskader nu eens zullen zien opduiken te Cadix, dan in 't Westen dan in 't Oosten, zonder dat men immer weet wat er van te gelooven Of 't op de Philippijnen loopt zooals de Amerikanen 't wenschen, is do vraag lang niet alle opstandelingen zijn van Aguinaldo gediend en dus is de kans op een langduriger, burgeroorlog groot en er loopen reeds geruch ten van de proclamatie der Philüppijosche republiek, zoodra de hoofstad genomen is S De Times verneemt uit Peking dat de Chineesche regeering den Russischen gezant verzocht heeft, het dokken van de nieuwe Chineesche kruisers, die uit Duitschland verwacht worden, te Port Arthur te verge- mikkelijken. Pavlof antwoordde dat alleen Chineesche schepen die uitsluitend Russische officieren aan boord hebben, aanspraak kon- den maken op faciliteiten te Port Arthur. Een keizerlijk besluit verhoogt aanmerke lijk het jaarlijksche bedrag tot instandhouding van de rijkstollen, hetgeen haar in staat stelt de salarissen flink te verhoogen. De Times verneemt uit Odessa dat de regeering tijdelijk eenige hulpkruisers stationeert te Port-Art'nur en Wladiwostok, om desnoods krachtiger op de Filippijnen te kunnen tusschenbeide komen, als de groote mogendheden de toekomst van den archipel gaan bepalen. Eenige kooplieden te Odessa hebben te Petersburg aangevraagd hoe Port-Arthur beschouwd moest worden. De Russische regeering antwoorddeals Russisch gebied, hetgeen gelijkstaat met de verklaring dat goederen uit Odessa tolvrij te Pori-Arihur mogen ingevoerd worden, maar niet die van kooplieden uit andere buiteu- landsche haveus. Ilibot's poging tot vorming van een nieuw kabinet van Frankrijk mislukt door de pre tentie der radicalen, die zes portefeuilles eischten van de elf en voor weinig of geen concession waren te vinden (Ribot wilde hun twee plaatsen afstaan; en het vijfde kabinet- Di Rundini van Italië afgetreden na een levensduur van slechts twee weken zied»-" liet nieuws uit Parijs en uit Rome van Zater dagavond. Later is te Parijs gesproken van een formatie-Peytral of een kabinet-Sarrien en te Rome acht men den toestaud ernstig en verward. Nader meldt men dat Sarrieu de officieele opdracht onfvangen en aangenomen heeft tot de vorming van een kabinet. Ook Nederland zou, volgeus de Frankfurter Zeituug, nu in het Uiterste Oosten iets te doen krijgen. Japan is iu onderhandeling met een Nederlandsch syndikaat voor een leening groot 150 millioen. Waarvoor dit geld dienen moet, zegt de Frankfurter er niet bij. De Belgische regeering heeft water iu haar wijn gedaan. Voor de volgende Kamer- z.tting heeft zij een ontwerp van legerorgani- satie beloofd, waarin het beginsel van den algemeeneu dienstplicht is gehuldigd. De generaals Oultremont, Willaert en Vauloo hebben hun ontslag ingetrokken. Te Antwerpen wordt in deze maand een internationaal congres over het vraagstuk der bescherming van verlaten kiuderen ge houden. Het congres zal zich vooral bezig houden met het lot van jODge bedelaars, landloopers en ontslagen gevangenen. Juist deze week heeft te Londen onder presidium van den prins van Wales het nationaal- Engelsch genootschap tot onderdrukking van wreedheden tegen kinderen zijn jaarlijksche zitting gehouden, Het genootschap beschikt over een jaarlijksch inkomen van ongeveer 44.000 pond. Bij het feestdiner alleen werd voor 5000 pond beteekend. De suikerconferentie te Brussel is tot den 22sten dezer verdaagd om dan het rapport van de technische commissie te be spreken. Verder zal zij een voorstel van de Nederlandsche gevolmachtigden behandelen, dat een opheffing wil van de trapsgewijze premien, in gevallen waarin de conferentie een overeenkomst mogelijk acht. De Congo-staat tot Belgische kolonie te verheffen, met het oog op gevreesde moeielijkheden, dit is de bedoeling van een regeeringsvoorstel, hetwelk de Belgische Ka mer reeds bij hel begin der nieuwe zitting zal bereiken. Na een bespreking me'c den Duitschen consul te Jeruzalem is thans het programma voor de reis des keizers officieel vastgesteld. De aankomst te Caïfa heeft 26 October a.s. plaats. Men verwacht dat de keizer eerst den khedive van Egypte zal bezoeken en van Caifa uit tochten zal ondernemen naar het meer van Genezareth en het dorp Nazaret. Op den 29sten October a.s. arriveert de keizer te Jeruzalem. Van daar begeeft hij zich naar Bethlehem om de kerkinwijding bij te wouen. De geheele duur van het verblijl is op zes'ien dagen vastgesteld. De terugtocht gaat over Constantinopel en Bucarest. De sultan zal den keizer door een eerewacht doen bege leiden. Te Berlijn worden reeds de tenten voor het keizerlijk kamp in gereedheid ge bracht. BERLIJN, 20 Juni. Bij den grooten voor uitgang der sociaal-democra'en aau de stembus tracht de regeering voor de herstemmingen een samenwerking van alle burgerlijke partijen tegen hen te bewerken. Nadat de conservatieven te Berlijn gisteren reeils zijn uitgenoodigd op den candidaat der vrijzinnigen te stemmen, besloot het centrum heden om in geheel Duitschland de kiezers aan te sporen te stemmen tegen de sociaal democraten. Ten gevolge hiervan wekken de nationaal liberalen hunne partijgenooten op het centrum te ondersteunen, overal waar bij de herstemmingen centrums candidaten tegenover sociaal-democraten staan. De socialistische afgevaardigde Pescelti, die om niet gearresteerd te worden, eenige dagen iu het Parlementsgebouw heeft vertoefd, is ondanks de waakzaamheid der politie ontsnapt. Hij heeft namelijk het gebouw verla ten met een groot pakket onder den arm, zooals die gewoonlijk door de bedienden werden weggebracht en de politie, die bi; de uitgangen oo post stond, heeft zich door'zijn list laten verschalken. Hij is nu verdwenen en men denkt, dat hij naar Corsica is ge vlucht. Door een Italiaan, dr. Giuseppe Sana- relli, is een serum ontdekt ter bestrijding van de gele koorts. Dokter Giuseppe heeft zijn geheele leven besteed aan de studie dezer in Zuid-Amerika veelvuldig heerschende ziekte, diq jaarlijks duizenden offers vraagt. Iu de hospitalen, waar zijn middel is toegepast, is volgens berichten de sterfte gedaald van 87 90 procent tot 27 procent. Indien alles waar is, dan mag men deze uitvinding als een d- gelukkigste beschouwen, die in de laats*- Jaren gedaan zijn, daar, om een voorbad te geven van het vreeselijke dezer y;-«tte, in San Catlo do Pinhal in den sta*1 St. Paulo, na een epidemie, van d» ^7,000 inwoners er nauwe lijks 1000 verbleven. Aan de Montenegrijnsche grenzen is alweer door Christenen en muzelmannen gevochten. De verbittering neemt toe en richt zich zelfs tegeD de soldaten, die tot handhaving der orde gezonden zijn. Twee Turksche soldaten zijn door Moutenegrijnen als honden doodge slagen. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de beraadslagingen over het Kreta vraagstuk nu te Londen gehouden worden, waar de Fransche, Italiaansche en Russische gezanten bijeenkomen. Er wordt gesproken over de leening ten behoeve van Kreta, over de be- stuursregelinghet samentrekken van de Turksche troepen op bepaalde punteu, eDz. Men heeft voorgesteld dat het bureau van de nationale vergadering van Kreta het binnen land zou beslureu, en de raad van vlootvoog den de kuststeden. De benoeming van een gouverneur is uitgesteld. Bij de gevechten in den omtrek van Berane zijn een veertigtal dorpen in de asch gelegd. Christelijke Serviërs vochten tegen de Mahomedaansche Albaniers. De oorzaak dezer oproeren ligt hoofdzakelijk in de vele gevallen van bloedwraak tusschen deze beide volksstammen. Een vreeselijke brand heett te Tokio ge woed; meer dan twaalfhonderd huizen, een schouwburg, verscheidene tempels en publieke gebouwen zijn verwoest. Ook het verblijf van Michel Revon, vertegenwoordiger van Frank rijk bij het Japansche gouvernement, is in de asch gelegd, doch de bibliotheek van den geleerde heeft men grootendeels gered. De British Central Africa Gazette bevat bijzonderheden over den nieuwen opstand der Angoenn in Njassaland. Den 19en ontving men te Zomba bericht dat een ambtenaar en een officier, Devoy en kapitein Chiches door oproerlingen in het

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2