N umrner 52. Woensdag 29 Juni 1898. 21°Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Bekendmaking. lil A%\ Spanje en de Vereenigde Staten, ANTOON TIELEN FEUILLETON. UITGEVER Waalwijk. REGELING van het voorbereidend Militair On derricht. INRICHTINGEN, De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraalsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Bovenstaande regeling, vastgesteld bij Be schikking van den Minister van Oorlog, d.d. 1 Juni 1898, Vile Afd .No. 10 bevat in hoofdzaak de navolgende be palingen. Onder voorbereidend militair onderricht be grijpt deze regeling het elementair practisch en theoretisch onderwijs in den dienst der Infanterie en der Vesting-Artillerie, dat door officieren en minder kader van het leger wordt gegeven aan jongelieden, buiten den troep, die zich tot het ontvangen van dat onderwijs vrijwillig aanmelden. Het voorbereidend militair onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het school onderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exer citiën terwijl liet tevens leert kennen de alge- meene plichten van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reservekader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedreven heid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militieplichtigen die aanspraak wenschen te ver krijgen op plaatsing bij het korps en in het gar nizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderlicht vormt, eenen cursus, die loopt over twee achtereenvolgen de win ter tijd perken telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari en gedurende ten minste 3 uren per week. Het voorbereidend militair onderricht is kos teloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd. Het wordt zoo de daarvoor benoodigde loca- liteit beschikbaar ot tegen billijke voorwaarden te verkrijgen is gegeven a. in plaatsen, waar Infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt en in die, waar ten behoeve van de oefeningen van het reservekader instructeurs van het legei beschikbaar worden gesteld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel ten minste 10 it 28 Ah, dokter, zijt gij daar nog? Nu, hoe gaat 't met dien man, dien Brauning mij daar in huis heeft gesleept Werkelijk, hij had mij niets on aangenamere kunnen aandoen. Het geheele gezel schap is er van ontsteld. Kom dat zal wel zoo heel erg niet zijn. Bovendien zal Brauning het jongcniensch met zich naar huis nemen. Een braai mensch, die Brauning En hoe toevallig I Hij kende den vader van dien jor.gen man zeer goed. Een ook gij hebt hem gekend, mijnheer Helldorf Ik Daar zult gij u wel in vergissen, klonk het trote. Dat geloof ik niet. Gij hebt eens een kassier in nwen dienst gehad een zekeren heer Frans Arnold, niet waar? Bij deze woorden begon de fabrikant luid en spottend te lachen. Ah, nu begrijp, ik waardoor mijnheer Brau ning zoo goed bekend is met de familie van dezen zwerveling ha, ha De rijkaard maakte een minachtend gebaar. En de zoon van dien Arnold is in mijn huis Nu, welk kwaad heeft de vader van dezen jongen man u gedaan vroeg de dokter scherp. Hij was een oplichter. Hij heeft drie jaren in de gevangenis gezeten, riep de fabrikant driftig en met luider stem. En zijn zoon waagt het mijn luis te betreden Dal is een onbeschaamdheid Aivocaat Brauning is destijds zijn verdediger gelest. Het was om zoo te zeggen zijn eerste plein qe> ik zal dat jongeraenseh gelasten on- middei'k loijn huis te verlaten Wts niet bang, mijnheer Helldorf, dat ik u en uw hu. n0g langer met mijne tegenwoordig heid zal oii,crcn> gprak nu plotseling Frans met luidklinkenQ stem; opgericht, bleek en met vlam- menden blik und ajs rechter voor den fa brikant. En als-. had- kunnen vermoeden, in welk huis men rni.i "aNrebracht, dit zweer ik ten ann- hoore van allen *an zou uever daar buiten deelnemers de lessen volgen; b. in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel ten minste 20 deel nemers de lessen volgen. De aanmelding tot deelneming aan het voor bereidend militair onderricht geschiedt jaarlijks vóór 1 Juli, in de zooeven bedoelde garnizoens plaatsen bij den commandeerenden officier der In fanterie of der Vesting-Artilleriein de overige plaatsen bij den burgemeester De commandeerende-officieren en burgemees'ers zenden jaarlijks op 1 Augustus aan den Hoofd officier voor het Reservekader te 'sGravenhage eene opgavec. q. ook negatief, houdende de namen, enz. van de jongelieden, die zich bij hen tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht hebben aangemeld, zoomede de ver- eisclite inlichtingen omtrent de aanwezigheid en de beschikbaarstelling van een voor de oefeningen geschikt lokaal. De evengenoemde Hoofdofficier doet jaarlijks in de maand Februari een onderzoek instellen naar de vorderingen der jongeliedendie aan het voorbereidend militair onderricht deelnemen. Aan hen, die voor de militie hebben geloot en den hoogervervielden 2-jarigen cursus in zijn geheel enblijktns het onderzoekmet vrucht hebben doorloopenwordt uitgereikt een getuig schrift model W. Lofelingen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de militie in het bezit zijn van het getuig schrift model W komen, behalve dat zij aanspraak kunnen maken op plaatsing%bij het korps en in het garnizoen hunner keuzevóór andere lotelingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot eenen graadindien het korps, waarbij zij zijn ingelijfdeen onderdeel is van het wapen, voor welks dienst zij voorbereidend onderricht genoten en zij ook in andere opzichten voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. OVERGANGSBEPALING. Aan de ingeschrevenen voor de lichting 1899 der militie wordt het getuigschrift model W uit gereikt, indien zij bij net onderzoek naar hunne geoefendheid in Februari 1899 blijk geven het onderricht gedurende het oefeningstijdperk 1898- 99 met vrucht te hebben gevolgd. De Burgemeester van Waalwijk, J. Timmermans Wz. 1. B. als een hond, zijn gestorven, dan hier Gij wilt mij dus doen gelooven, dat gij niet wist, aan wicn dit huis behoort? Kom hoe heb ik h;t nu waart gij niet in dienst van het bankiershuis ,Georg Anton Erdmann," te Ber lijn Helldorf's oogen fonkelden van kwaadaardig heid, en een wreede lach speelde om zijne dur.ne baardelooze loopen. Arnold hief trots het hoofd op. Hij had reeds zooveel ondervonden ook dezen bitte ren kelk zou hij met gelatenheid trachten te lenigen. Ja antwoordde hij op vasten, duidelijken toon. En men heeft u daar plotseling ontslagen, omdat gij verdacht werd een brief met achtdui zend thaier te hebben verduisterd. Is dat niet zoo Ademlooze stilte heerschte in de schitterend verlichte vestibule velen der aanzienlijke gasten waren zwijgende getuigen van deze pijnlijke ont moeting en wierpen in ungstige spanning een blik op dien bleeken, schoonen jongen man, die daar niet stond als beschuldigd van een ernstige mis daad, maar alsof hij zelf hier optrud als rechter. En op den achtergrond stonden loerend de be dienden, met brutale nieuwsgierigheid op hun gladgeschoren gelaat. Ja het is volkomen juist, klonk hel nog maals vast en duidelijk uit Arnold's mond. Gij waart in voorloopig arrest toen werd gij vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Gij ziet, hoe nauwkeurig wij hier van alles zijn on derricht. Mijn handelsvriend, de lieer Brandtner, heeft mij er van op de hoogte gesteld. Nu, het was voor mij geen bijzonder groote verrassing de zoon treedt in de voetstappen zijns vaders. Even als die een gemeene dief was Doch hiermede had de fabrikant nu toch de maat van zijne hardvochtigheid \olgemeten. Frans was, als buiten zich zei ven van smart en schaamte op den man toegesneld. Hij vergat het geheele voorname gezelschap, hij vergut zijn eigen ellende, hij vergat zijn lichamelijke zwakte dit alles verdween in het niet, bij het gevoel van oprechte verontwaardiging en van heiligen toorn. Zwijg zwijg onmiddellijk beschimp mij zooveel als gij verkiest, houd mij voor den welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders der gemeente Waal wijk brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van V. J. Hoffmans, om vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van een stoommachine van ongeveer 2'/« paardenkrachten, in een perceel staande alhier en kadastraal bekend in sectie C no. 1869. üp Dinsdag, den 12e Juli 1898, des voormiddags te elf uren, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bo vengemelde tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. Waalwijk, den 28 Juni 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester L. B., J. TIMMERMANS Wz. De secretaris, F. W. VAN LIE MPT. GEVECHTEN OM SANTIAGO. Er is dau nu ten minste heuschelijk ge vochten in den morgen van Vrijdag 11. lus- schen de ongeregelde troepen bijgenaamd de Rough-Riders van Amerika en een 2000-tal Spanjaarden op een mijl of vijf van Santiago, bij Jaragua, zuid oostelijk van deze stad, half weg Baiquiri, waar de Amerikaansche troepen Woensdagmorgen hun landing begonnen, die Zaterdagmiddag geëindigd was. Generaal Wheeler schat het verlies der Amerikanen in dit gevecht op 10 dooden en 40 gewonden. Een telegram van Schafter zegt, dat de Spanjaarden een zeer sterke verdedigende stelling innamen op den top vau een hooge heuvelrij. Het geweervuur duurde omstreeks een uur. Toen was de vijand verdreven uit zijn positie, die thans bezet is door de Amerikaansche troepen. Hun stellin- dief van die achtduizend thaler goede Hemel, ik ben veel te troisch om tegenover u mijne on schuld te willen bewijzen. Maar hoon mijnen vader niet hij is reeds lang dood zijn schuld is reeds lang verjaardAch, het is geen edele daad, iemand die in het graf rust, te beschimpen en te smadenJa, men heeft gelijk de rijken zijn dikwijls zoo wreed. Zij begrijpen niets van het lijden der armen. Zij vragen niet naar de oorzaken, die dikwijls zulk een ongelukkige er toe gebracht hebben een misdadiger te worden Frans zocht naar iets om zich te kunnen staande houden. Hij gevoelde zich uitgeput en door zijn smart overweldigd. Arme vader! God zal hem vergiffenis hebben geschonken, daar ben ik zeker van. Die is niet zoo wreed, zoo onbarmhartig, als gij, menschen, dik wijls zijn kunt. Ach, dan zou net treurig met ons gesteld zijn. Ja, ja, dat gij den booswicht tracht te recht vaardigen, dat vind ik zeer begrijpelijk spotte nu de fabrikant. Men zegt immers dat de eene kraai de andere de oogen niet uitpikt. Als de zoon zijnen vader verdedigt, dan spruit dit voor uit een edel en rein menschelijk gevoel, dat onze achting verdient, klonk het nu op ernstigen en helderen toon, te midden eener oogenblikkelijke stilte, en met deze woorden trad advocaat Brauning onverschrokken naar \oren en bleef naast den jongen man staan. Het is en blijft zijn vader, en dat Arnold destijds in een opwel ling van vertwijfeling heeft gehandeld, en zich niet helder bewust was van hetgeen hij had ge daan, dat heb ik toen ook trachten aan te toor.en. De ongelukkige lang en zwaar heeft hij ge streden met de ellende in zijn gezin, lang heeft hij geworsteld eerlijk en wanhopig geworsteld met de booze stemmen in zijn binnenste hij wilde niet hooren. als zij eeuwig tot hem fluisterden over zijn ellende, en dut hij daaraan toch een einde kon maken indien hij slechts wilde. En de man trachtte die verlokkende stemmen te ontvlieden, in de eenzaamheid streed hij ertegen met wanhopigen moed maar, o God in den hemel, dan zag hij thuis zijn blceke en geduldig lijdende vrouw, die hij toch zoo onuitsprekelijk lielhad, die hij een hemel op aarde hau willen bereiden, en die hij thans niets kon aanbieden dan .amraer en ellende, niets dan ontbering en lijden.... gen zijn ongeveer anderhalve mijl verwijderd van Sevilla. De Spanjaarden trokken terug op Santiago Generaal Miles zeide, dat men op de Kubanen moet rekenen, om generaal Pando te beletten, de tienduizend man versterkings troepen, die hij bij Holguin verzameld heeft, naar Santiago te brengen en Calixto Garcia heeft in speciale opdracht zorg te dragen voor de verbreking der gemeenschapsmiddelen wat, gezien de natuurlijke moeiehjkheden van land en klimaat, geen getinge opdracht is! De correspondent van the Post seinde uit Playadelesle, betreffende het gevecht bij Jaragua, dat de Spanjaarden onzichtbaar waren door hun opstelling. Hun herhaalde salvo's noodzaakten de Amerikanen een honderd yards terug te gaan, doch zij werden weder verzameld door de bemoedigende toeroepen der officieren. De kruisers in de haven trachtten de Spanjaarden door granaatvuur tc verdrijven, doch de kanonnen bleken niet ver genoeg te dragen. Het gebrek aat) paarden voor de operaties te land is dringend. Er zijn er niet genoeg voor de bewegingen der artillerie, om niet te spreken van de wagens van den trein en de proviand-kolonnes. Belegeringsgeschut wordt naar Santiago gevoerd. Dc World-correspondent te Playadelesle meldt dal de Rough Riders* in een hinder laag vielen. Zij rukten vooruit, zonder eenig plan van aanval en marcheerden luidruchtig langs een smaller) weg door een bosch, hardop pratend, toen zij plotseling bemerkten, dat zij in de Spaansche linie terecht gekomen waren. Een hevig vuur werd op hen geopend door den vijand, die zich verdekt had opgesteld en van wien niets te zien was. Een officieel Spaansch telegram uit Santiago meldt, dat Linares den vijand verdreef van de hoogten van Sevilla en den Amerikanen gevoelige verliezen toebracht. Hij was echter genoodzaakt de mijnstreek te ontruimen, daar zij door het bombardement werd bestreken. Hij was in staat het oorlogsmaterieel weg te voeren en telde aan zijn kant zeven dooden en zeven en twintig gewonden, ouder wie drie officieien. En bij die vrouw zag hij zijne lieve, onschuldige, gebreklijdende kinderen, die kinderen, die ziju rijkdom waren.... En zij smeekten hem om brood... Ach, bedenk eens, kon er voor het hart van lief devolle ouders iets verschrik keiijkers zijn, dan het roepen om brood.... uit den mond hunner kinderen en wauneer zij dan niet in staat zijn hun een droog stuk brood te geven? Kan men dan een mensch hard, wreed en liefdeloos ver- oordeelen, wanneer hij, moedeloos, in vertwijfeling geen hulp en redding vindend bij God of bij zijne mederaenscheD, eindelijk de hand uitstrekt naar het goed van anderen Ik zeg niet, dat het vergefelijk is, maar ik beweer dat het te veront schuldigen is. Wij allen, zooals wij hier staan omgeven door weelde, glans en overvloed wij weten niets van die auizend ontberingen, van die duizend bittere uren, die het leven van den arme vergiftigen maar ik zou durven zweren, dat niet één van ons allen, misschien ik zeil niet uitgezonderd, moed, zedelijke kracht en volharding genoeg zou bezitten, om in den strijd tegen zulk een treurig, vreugdeloos leven staande te blijven... Zouden niet velen onzer de hand aan zich zei ven slaan Te lat' om te leven En dan wil men een ongelukkige zoo wreed vervloeken en zelfs den vloek uitspreken over zijne onschuldige kin deren Is dat rechtvaardig en bovenal is dat christelijk De advocaat zweeg. Hij had een oogenblik ver geten, dat hij zich niet in de rechtszaal bevond, en dat hij sprak tot een voornaam gezelschap van heeren en dames uit de hooge kringen. Hij had gesproken met een vuur, met een bezieling en op rechte menschenliefde, waardoor hij steeds zijne toehoorders boeide, en die hem vaak in rechtzaken een schitterende overwinning ver schaften Ook thans had men zich geheel door zijne gevoelvolle woorden laten medesleepen, en menig oog, dat kort geleden slechts minachting verried, rustte nu met medelijden op den jongen Arnold. Er volgde een diepe, drukende stilte op derede van den rechtsgeleerde, doch plotseling stak Frans met oiit8inimig gebaar hem zijne hand toe. Duizendmaal dank voor uwe woorden ik ben met in staat u op dit oogenblik op ande re wijze mijnen dank te betuigen. Maar zult gij mijne hand niet vol verachting van u afstooten? (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1