Nummer 53. Zondag 3 Juli 1898. Tweede Blad. Spanje en de Vereenigde Staten. Rusland. Amerika. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. DE PHILIPPIJNEN. De toestand in Manilla is werkelijk on houdbaar, generaal Augustin stelt zijn aller laatste hoop op verdeeldheid tusschen de insurgenten onderling en tusschen dezen en de Amerikanen, doch dat is niet veel meer dan de stroohalm, waaraan de verdrinkende zich vastklemt in zijn wanhoop Dat de insurgenten een hoogeu toon zouden gaan voeren, was te verwachten en zelfs het aangekondigde rondschrijven van Aguinaldo aan de bevolking en de uitnoodiging aan de mogendheden om de „Republiek der Philip pijnen" te erkennen en de onafhankelijkheid dier republiek te waarborgen, is geen al te groote verrassing. 't Heet dat admiraal Diederic'ns, de Duit- sche vlootvoogd, een bespreking heeft gehou den met Aguinaldo en zelfs wordt Duitschland gezegd den opstandelingen-generaal te stijven in zijn voornemen de Amerikanen te dwars boomen in hun annexatie-toeleg. Natuurlij'; zou Germanje een onafhankelijk opstandelin- genbewiud niet verkieselijk achten doch 't zou dit middel toepassen ter voorkoming van een Amerikaansch protectoraat SANTIAGO Over den datum, waarop bij Santiago het beslissende treffen zal plaats vinden tusschen generaal Shafter's troepen en de bezetting van de stad onder generaal Linares, is men nog maar altijd door aan *t gissen Over eenige dagen eerst, zoodra de ver bindingswegen en de proviand-stations in orde zijn, dus heet 't uit het Araerikaansche kamp aan de Ria Guamamorgen Vrijdag of anders Dinsdag der volgende week, zoodra de versterkingstroepen er zijn, dus wordt gemeld over Washingtonwanneer ik wil, praalt generaal Shafter, die er een gewoonte van schijnt te maken de dingen, die nog gebeuren moeten en op welker gunstig ver loop hij hoopt, a!s reeds plaats gevonden, wereldkundig te maken Een telegram van generaal Shafter van den 28sten des namiddags zegt, dat de ge neraal hoopt zich van Santiago meester te zullen maken zuodra hij gereed is voorwaarts te gaan. Hij zal na aankomst de versterkingen niet afwachten. De Amerikaansche bevelheb ber voegt erbij, dat acht duizend man ver sterkingen voor het garnizoen van Santiago met een groot convooi en veel vee uit Manzanillo aanrukt. Deze strijdmacht is thans per spoor te Sam Luiz, op 24 mijl van San tiago aangekomen. Het schijnt zeker dat gene raal Shafter een beslissenden slag wil slaan, voordat deze versterkingen de bedreigde stad hebben bereikt. Dat de generaal dit wil is wel mogelijk, doch zal hij er toe in staat zijn Op het Ameaikaansche ministerie hecht men geen geloot aan het bericht van de ramp, die de Brooklyn getroffen zou hebben. Men zegt dat Sampson dat wel zou hebben gemeld, als het waar was. Aan de Daily Chronicle wordt uit New York geseind Het belangrijkste voordeel, dat de Amerikanen bij Santiago behaald hebben, is dat zij den watertoevoer van de Spanjaarden afgesneden hebben. Onbegiijpe- lijk is 't, dat deze hun waterleiding geheel onbeschermd hebben gelaten. Mocht dit bericht waar zijn, dan zal Santiago zich reeds uit gebrek aan water spoedig moeten overgeven, want de watervoorraad schijnt er dan geheel van regen en van eenige onbruikba re bronnen af te hangen. Aan de Daily Chronicle wordt uit Washing ton geseind Admiraal Dewey te Manila heeft last gekregen, terstond ua het bezetten van de stad, hetgeeu ophanden is, de vertegen woordigers der mogendheden uit te noodigen, de gelande mariniers weer in te schepen, aangezien de Amerikaueu alleen dan den boel kunnen redderen en de orde handhaven, als de mogendheden er zich niet in mengen. Te Kaiio is het volgende compte rendu openbaar gemaakt betreffende het eskader van Camara te Port Sai lDe Spanjaarden begounen steenkolen te laden uit hunne eigen kolenschepen, die uit Spanje waren gekomen. De Egyptische r^geering liet hen aanzeggen dat zij eene dergelijke wijze van handelen niet kon toelaten, en dat deze derhalve on middellijk moest worden gestaakt. Bovendien moest het eskader Port Said verlaten omdat het de toegestane tijdsruimte van 24 uren reeds ruimschoots oversein eden had. De Spaujaarden verklaarden daarop dat hunne schepen behoefte hadden aan herstellingen, en zij begonnen de steenkolen en ander materiaal te lossen om met die herstellingen aan te vangen. Men vei zekert, dat het eskader van Watson binnen 6 dagen naar Europa vei trekt en allereerst de Canarische eilanden zal aan tasten. De Amerikaansche troepen voor Santiago zijn voorzien van scharen om draadversper ringen opteruimen. en vermoedelijk ten noorden van de Damas- ceensche poort kampeeren. De reizen over land doet de keizer te paard, de keizerin in rijtuig. Paarden en rijtuigen komen uit de keizerlijke stallen in Berlijn. Van den spoorweg zal men geen gebruik maken. De keizer zal eiken dag 120 personen aan zijn tafel ver eenigen, en neemt een gevolg mee van meer dan 3u0 man. De Turk^che overheid is bezig om het deerlijk verwaardeloosde plaveisel van de straten te Jeruzalem inderhaast te herstellen ook het Tempelplein zal opge knapt worden. De Sultan heeft voor dit laatste doel 1500 Turksche ponden beschikbaar gesteld. Een vreeselijke brand heeft het stadje Riazan grootendeels vernield. De schade wordt op verscheidene millioenen roebels geschat. Ongeveer tegelijkertijd woedde een hevige brand in een der wijken van Nischnei- Nowgorod en legde een hondertal huizeu in de asch. De krijgsraad te Andidjan heeft den aanvoerder der bende, die onlangs een Rus sisch legerkamp aanviel, Mohammed Ali Khan eu vier zijner aanhangers, tot den strop veroordeeld. De uitvoering van het vonnis heeft plaats gehad in tegenwoordigheid der ingezetenen eu de vlag, die de aanvallers met zich voerden, is openlijk verbrand. De rust in Ferahna is geheel teruggekeerd. aausm9Muaas.trnm*,^i rui i jm LAAGSTE NIEUWS. De Spaansche mailboot Antonio Lopez, in het geheim uit Spanje vertrokken met eene groote lading wapenen, schietvoorraad en levensmiddelen, was bij de haven van San Juau de Puerto-Rico gekomen, toen twee Amerikaansche kruisers het schip bespeurden. De Lopez wijzigde haar koers en slaagde er in te ontsnappen, maar moest bij Kaap Salinas, ten westen van de reede van San Juan, aan den grond gezet worden. Dit geschiedde met zooveel vaart dat de ketels van de Lopez sprongen. De Spaansche oorlogsschepen. Concha en Isabel, de Lopez bedreigd ziende, verlieten de baai van San Juan om de Ame rikaansche oorlogsschepen te bevechten, maar deze trokken terug en de lading van de Lo pez kon aan land gezet worden. De Spaansche ministers hebben zich na afloop van den ministerraad niet willen uitlaten over den toestand. Men had zich niet met de binnenlandsche politiek beziggehouden de minister van oorlog had het rapport voorge lezen over den toestand te Manila, en het naar den oppersten raad van oorlog opge zonden. Een Amerikaansch schip heeft een poging gedaan om den toegaug tot de haven van Casilda te forceeren, maar toen het bijna strandde, ging het terug. Volgens een telegram uit Kingston heeft de Spaaiische consul aldaar een telegram uit Santiago ontvangen, meldende dat de Ame- kaansche kruiser Brooklyn door een Spaansche granaat getroffen, en gezonken is. Commodore Schley en 24 man zouden omgekomen zijn. Ook liep het gerucht dal veel mijnen zijn aangelegd, waardoor het Amerikaansche leger voor de helft vernietigd zou worden als het Santiago wil naderen. België is zeer boos om het mislukken der suikerconferentie. De regeering spreekt het bericht tegen, dat zij verdere diplomatieke ouderhandelingen met de verschillende mo gendheden zal aanknoopen. Zij zal alleen een regeling zien te treffen met Duitschland, En geland en Nederland. In de suikerkwestie wijst men overigens op het gevaar voor den internationalen handel, dat Amerika bezit nam van de Philippijnen, Cuba en Porto-Rico, de grootste suikerlanden, waarmee de Vereenig ie Stafeu een moordende concurrentie konden openen. Duitschland zal zeker uit dien hoofde tegen de bezetting van de Philippijnen beslist bezwaar maken. De beide Newyorksche bladen te World en the Journal bewisten elkander voortdurend de nieuwste nieuwtjes over den oorlog, wat al dikwijls aan'eiding gaf tot grappige incidenten. Dejournal beschuldigde de World van diefstal. Om de laatste op heeterdaad te betrappen, nam de Journal een valsch bericht op van den volgenden inhoud: „Kolonel Reflipe W. Thenuz, een zeer bekend artil'erie-officier van het Oostenrijksche leger, heeft deelgenomen aau de beschieting van Aquadores". De World nam dit bericht over. De volgeude editie van de Journal bevatte eea lang artikel waarin werd verklaard, dat de kolonel nooit had bestaan en de naam niets anders was dan een verkeerde rangschikking der woorden: We Pilfer-The-News (wij stelen de berichten). Een ernstig spoorwegongeluk te Tupelo in de Vereenigde Staten heeft een vijftal soldaten het leven gekost en vijftien andereu zwaar gewond. Een tweetal treinen, die een afdeeling der bekende „roughriders" vervoer den reden dicht achter elkaar. De eerste had onderweg gestopt om water in te nemen en was gereed om door te stoomen, toen plotseling de andere haar achterop liep. De achterste wagen was geheel samengevouwen. Busliclitcr te Baardwijk. De rechtbank veroordeelde Jan Hendrik P., oud 47 jaren, goochelaar en eksteroogen snijder, geboren te Esloo, wonende te Breda, thans gedetineerd, wegens diefstal van geld uit de offerblokken der R K. kerk te Baardwijk, gepleegd in de maand April jl. tot 4 jaar gevangenisstraf. Vergadering van N. O. G te Bokstel. Woensdag j 1. hield de Gewestelijke Ver- eeniging „Noord-Brabant" van het Ned. Ood. Genootschapwaarvan het bestuur alhier gevestigd is, hare laatste algemeene verga dering te Boxtel. De heeren Van Oppenraaij, districts-school- opziener te Tilburg, de EdelAchtbare heer Coenen, burgemeester te Rozendaal, de heer Mr. Romme. arrondisseraents-schoolopziener te Oirschotde voorzitter der plaatselijke schoolcommissie te Boxteleen dertigtal afgevaardigden der verschillende afdeelingen van het Genootschap, benevens nog een aantal onderwijzers uit Boxtel en omstreken woonden deze vergadering. Bij de opening bracht de voorzitter, de heer Treffers van Capelle, eene warme hulde aan de verdiensten van den onlangs overleden inspecteur van het Lager Onderwijs in het eerste district jhr. Verheijen wiens heengaan voor allen zoo'n groot veilie» was. Officieel is thans vastgesteld, dat het proces van den krijgsiaad, die Esterhazy heeft vrij gesproken, tegen Zola en Perreux, den 18en Juli a.s. zal behandeld worden voor het assi- zenhof te Versailles. De Aegyptische Kurier bevat thans het officieuse program van de reis van keizer Wilhelm naar Palestina, zooals dit door den keizer in overleg met. den Duitschen consul von Tischendorf is vastgesteld De inwijding van de nieuwe protestantsche kerk van den H. Verlosser geschiedt op 31 October. - Be halve den keizer en de keizerin zullen de meeste Duitsche protestantsche vorsten, met vertegenwoordigers van vreemde protestant sche hoven (Engeland en Nederland hebben reeds beloofd zich te zullen laten verlegen- woordigen), van de protestantsche Zwitsersche kantons, enz. erbij tegenwoordig zijn. De keizerlijke muziekkapel van de Hohenzollern en het matrozenkoor van het Duitsche smaldeel, dat deu keizer vergezelt, luisteren ^de plech tigheid met muziek en gezang op. Het reisplan is voorloopig als volgt vast gesteld Aankomst van het smaldeel te Haifa tusschen 23 en 25 Octoberkort bezoek aau de Duitsche kolouie en den Karmel-berg. Tocht over Caesarea naar Jaffa (drie dagen en drie nachten). Vierde dag, bezoek aan Jaffa en ontvangst van de protestantsche gemeente. Reis te paard en per as naar Jeruzalem (twee dagen en twee nachten). De vorstelijke gasten zullen allen in tenten lo geereu, die de Sultan uit Konstantinopel stuurt, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkan'oren werd gedurende de maand Juni ingelegd f2211,77 terugbetaald f 2201,75. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 145U. WAALWIJK. Concert, op Zondag 3 Juli, des namiddags ten 6 uur, bij gunstig wederte geven door de harmonie „St. Crispijn", in den tuin van deu heer Chr. Appels. JAARMARKT tc Waalwijk op DONDERDAG 7 Juli a s. WAALWIJK, 2 Juli 1898. Zakjes plakken. Zakkenplakken is zooals algemeen bekend is, e.n der gewone werkzaamheden in de gevangenissen; hiervan wordt wel eens ge bruik gemaakt door de gevangenen om aan de buitenwereld iets van zich te doen hooreru Zoo trof een onzer winkeliers onder een pak zakken er een aan, waarop aau de binnen zijde het volgende stoud te lezen „Ik Theodorus Willems geboren te St. Au- thonnis den 1 Maart 1875 en wonden als dienst knecht te Wanrooi heeft dezen zak gemakt in der starfgevaugenis te 's Bosch in zei 6 twee manden voor het versetten tegen twee rijks veltwachten van den 22 November tot 21 Januari 1898 haart gaat tiej Ik kom daar niet meer want men krijgt daar te weinig om te leven en te veel om te sterfen" Hierua heette de heer Tielstra te Boxtel de aanwezige autoriteiten en onderwijzen hartelijk welkom in zijn standplaats. Nadat de gewone huishoudelijke zaken waren afge handeld werd de salaris-regeling besproken. Deze lokte nog al veel discussie uit. Ten slotte werden met kleine wijzigingen de conclusien van het „Gew. Bestuur" aaugeno- men en besloten deze circulaire te laten drukken en een exemplaar te zenden aau het college der gedeputeerde stalenaan alle gemeentebesturen in Noordbrabant en verder aan al diegenen, welke door hunne positie of betrekking zouden kunnen medewerken, dat deze regeling door de gemeenten werd aan genomen. Tot haren afgevaardigde naar de Algem. Vergadering te Wageningen koos de Gew. Vereeniging den heer Ebels. Op voorstel der heeren Vonthuizen en Hekker leden van hel Hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen die de vergadering mede bewoonden, werden tot leden der commissie van het Ondersteu ningsfonds gekozen de heeren Bartels te Bergenopzoom, Vau d' Sluijs te Sleeuwijk en Remmen te Hees. Na de gewone rondvraag werd met een hartelijke toespraak de vergadering door den voorzitter gesloten en bepaald dat men het volgende jaar te 's Bosch weer bijeen zou komen om, kan het zijn, eene nieuwe Ver eeniging van Onderwijzers uit Noordbrabant tot stand te brengen. Feestklanken uit liet Zuiden. Bij de firma J. J. v. Turnhout te Breda heeft het licht gezieu een cyclus van 3 liederen getiteld „Feestklanken uit het Zuiden" eer biedig opgedragen aan H. M. de koningin Wilhelmir.a in het jaar Harer Troonsbestijging, gecomponeerd door den heer C. A. Mertens majoor commandant der dienstdoende schut terij te Oosterhout, op woorden van den heer F. C. Kunst hoofd eener school aldaar. De compositie bestaat uit 3 liederen één geheel vormend; de drie gedeelten *ijn geti teld le Oranjehoven, 2e Bede, 3e Slotzang. Oorspronkelijk is deze feestzang gecompo neerd ter uitvoering door schoolkinderen, waarbij de begeleiding naar willekeur kan geschieden door piano, harmonium of koperen blaasinstiumenlen. Aangezien bijna iedere gemeente, hoe klein zij ook weze, een harmonie of een fanfare- gezelschap bezit, en een en ander zoodanig is geschreven, dat de uitvoering geene bizon- dere moeielijkhedeu aanbiedt kan de samen werking van schooljeugd met het plaatselijk muziekgezelschap een zeer fraai nummer op het feestprogram vormen en mag dan ook geen enkele feestcommissie dralen om deze compositie aan te schaffen. De feestzang, welke zoowel door zijn lieven tekst als door zijn werkelijk fraaie muziek indruk maakt, kan ook als solo voor midden stem gezongen worden en werden, naar wij vernemen, daartoe reeds talrijke exemplaren verkocht. Zijn het le en het 3e gedeelten in den feesttoon geschreven en schallen ons daaruit de feestklanken tegemoet, het 2e gedeelte „Bede" is treffend schoon eD heeft daarin de componist iets werkelijk fraais gewrocht. Het komt ons voor dat de heeren C. A. Mertens en F. C. Kunst door hunne Compo sitie „Feestklanken uit het Zuiden" in eene bepaalde behoefte hebben voorzien en aan vele feestcommissien voor de aanstaande kroningsfeesten op tal van plaatsen is zij reeds en met zeer veel succes in studie een grooten dienst hebben bewezen. Omtrent de prijzen van een en ander verwijzen wij naar de advertentie.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5