buitenland. Engeland. Uruguay. BINNENLAND. lielgie. Frankrijk. Ingezonden stukken. Telegrammen. werden gedwongen op het strand te loopeo en zijn verbraud en in de lucht gevlogen op punten dichter dan 20 mijlen bij Santiago. De Furor en de Plutou zijn vernietigd op minder dan vier mijlen afstands van de haven. Ons verlies bedraagt één doode en twee gekwetsten, de verliezen des vijands vermoe delijk enkele houderden, door kanonschoten, ontploffingen en verdrinken. Wij hebben 1300 krijgsgevangenen, waaronder admiraal Cervera. Aan de Herald wordt over New York uit Kingston van heden gemeld Het adviesjacht van de Heraid bracht bericht, dat admiraal Cervera van Santiago trachtte weg te komen. Drie van zijne kruisers werden vernield. Twee torpedo-jagers hebben de kust bereikt om de bemanningen te redden. De Amerikanen hebben geen enkel schip verloren. De Resolute rapporteert andere Spaansche schepen, uit het Oosten komende. Een dépêche van Havas uit New York is gelijkluidend met het officieele telegram, waarin Sampson de venietiging van de Spaan sche vloot meldt, maar voegt erbij dat de Amerikanen honderd man verloren hebben. Uit Madrid komen nu weer, zooais altijd het geval is, heel tegenstrijdige berichten nl. Het smaldeel van Cervera is er in geslaagd van Santiago weg te komen. Bijzouderhedeu ontbreken. Een ambtelijke dépêche van half twee meldt, dat het smaldeel vertrokken is zonder dat iets bijzonders voorviel. In volle zee hoort men een zwaar kanonvuur tusschen de twee eskaders. Bijzonderheden ontbreken. Een telegram uit goede bron zegt, dat Cervera, na een levendige kanonnade met het Amerikaansche eskader, de Noordkust van Cuba bereikt heeft. Men gelooft, dat hij op Havana aanstevent. Berichten van de semafoor van fort Morro bij Saniiggo melden, dat het Spaansche smal deel na de kanonnade van de Amerikanen geen enkel sein heeft gegeven, dat averij aanwees. De Amerikaansche berichten over de neerlaag van het smaldeel zijn dus ongegrond. DE PHILIPPIJNEN. De Amerikaansche expeditie met transport schepen, die te Cavite is aangekomen, heelt onderweg bezit genomen van de Dievenei- landen en den gouverneur, kolonel Mazina, den staf en de geheels Spaansche militaire macht gevangen gemaakt. De Amerikaansche vlag is geheschen op de puinhoopen van het fort Santa Cruz in de haven van San Luis. De ontscheping van de Ainerikaausche troe pen te Cavite begint. Men verzekert uit goede bron, dat Duitsch- land voor de oorlog begon den afstand van een haven op de Filippijnen verkregen heeft. IN SPANJE. Volgens berichten uit Madrid is Sagasta heden reeds geïnterviewd wegens de neder" laag te Santiago. Sagasta zeide wij denken niet aan capituleeren of vrede sluiten al mochten de Amerikanen Santiago g nomen en Cervera's vloot vernield hebben, wij zullen toch den strijd volhouden. Honderdduizend Spanjaarden staan gereed om Cuba tot het uiterste te verdedigen. Uit Sidney wordt aan de Times geseind, dat de Engelsche kruiser „Mohawk" bezit heeft genomen van eenige groepen der Stille Zuidzee-eilanden, en wel tie Santa Cruz en Duft-groepen, totaal 18 eilanden, alle gelegen ten oosten vau de Salorao-eilanden. MONTEVIDEO, 4 Juli. Vanochtend om 9 uur is een omwenteling uitgebroken, nadat het vierde regiment lichte artillerie onder generaal Esteban aan het muiten was gesla geu. Het geweervuur begon al vroeg in den ochtend en houdt vlak bij de stad aan. De regeering besloot den staat van beleg in de stad af te kondigen en de nationale garde op te roepen. De opstand moet te wijten zijn aan het gekuip van den gewezen president Herrera. Naar luid van een telegram ub Montevideo, heeft Esteban zich meester gemaakt van het artillerie-park en wordt in de straten slag geleverd. Er zijn Engelsche matrozen ont scheept om het consultaat te beschermen. 's Avonds verklaarde men dat de omwen teling onderdrukt is. De chefs van de regimenten en vier generaals zijn in onder werping gekomen. Men zal hun 't leven spareu. Er zijn 400 man gesneuveld en gewond bij de omwenteling. Ook is er veel stoffelijke schade aangericht. De stad is thans rustig. Op de vergadering van de afdeeling „Lang straat" van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw" werd besloten in den loop van het najaar, alhier eene voordracht te doen houden door den rijkslandbouwleeraar P. M. Camman te Tiel, over „het planten en snoeien van fruitboomen Ook deelt men ons mede dat de heer J. van Dijkburgemeester van Sprang heeft bedankt als voorzitter der afdeeling „Lang straat" van genoemde Maatschappij. JAARMARKT tc Waalwijk op DONDERDAG 7 Juli a. s. Voor de wereldtentoonstelling te Luik is reeds voor 1.400.000 francs ingeschreven 2 millioen acht men noodig. Daar in 1905 een tentoonstelling te Brussel ril worden gehouden en beloofd is, dat in België geen tentoonstel ling die van Luik mag voorafgaan, zal de tentoonstellingscommissie aanvragen de expo sitie in 1902 te moge houden. Zondagmiddag om vier uur voeren elf personen, waaronder een kind van vijf jaar, in een zeilbootje op de Schelde bij Hobokon. Midden in de rivier sloeg het vaartuig om en allen vielen in het water. Een roeier, die in een klein schuitje voorbijkwam, kon slechts het kind redden. Tien personen verdronken. De stoompont van Hoboken naar Brught kwam juist te laat langs de plaats des onheus. De beide ouders van het kind zijn onder de omgekomenen. Volgens de Figaro zijn luitenant Hourst. de overste der genie Dlbot en de luchtschipper Dex voornemens de Sahara in een luchtballon dwars over te steken Zij zullen aan de golf van Gabes opstijgen en in het Nigergebied dalen de gemeenteraad van Parijs zou het benoo- digdc geld verschaffen. Toen Zondagmiddag te halfvijf comman dant Esterhazv met zijn vriend Veuillant in de avenue Burgeaud te Parijs liep, bevond hij zich plotseling tegenover kolonel Picquart, zijn geduchten tegenstander in de zaak- Dreylus. Esterhazy wierp zich op Picquart en bracht hem met ziju wandelstok een slag op den schouder toe, terwijl hij uitriep: „Ziedaar, schurk, wat ik je beloofd heb Kolonel Picquart verdedigde zich roet zijn wandelstok. Na tevergeefs een agent van politie te hebben aangeroepen, vroeg Piquart één der omstanders, de politie te hulp te willen roepen. Op hetzelfde oogenblik wendde Esterhazy zich tot de menigte, die zich om de beide mannen gevormd had, en zeide „Ik ben commandant Esteihazy en die man is Picquart". Daarna keerde hij de menigte den rug toe en ging rustig heen. WAALWIJK, 6 Juli 1898. Kroningsfeesten te Waalwijk. Wij zijn in de gelegenheid gesteld ter ken-i nis van Waalwijks ingezetenen te brengen dat de feestcommissie bijna klaar is met haar programma. Dit kunnen we al vast mededeelen, dat de* feeslelijkheden o.m. zullen bestaan uit kin derfeest, kinderspelen, vliegerwedstrijd, volks spelen, openbare gymnastiek uitvoeringen der Waalwijksche Gymnastiek Club, de noodige muziek uitvoeringen terwijl een schitterend vuurwerk, uit de fabriek van den heer J. Loeff, te 's Hage, de feestelijkheden zal besluiten. Vergadering der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw. Het hoofdbestuur van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw zal eene open bare vergadering houden op Dinsdag 12 Juli 1898, des voormiddags te elf uren, in het gebouw Musis Sacrum» te Waalwijk. Punten van behandeling o.m Eerste gedeelte, lo. Vaststelling der notulen van het ver handelde in de vorige vergadering, (in druk aan de atdeelingen medegedeeld). 2o. Ingekomen stukken eu mededeelingen. 3o. De rekening over 1897 en de be grooting voor 1899 met het verslag der commissie tot onderzoek van die stukken. Tweede gedeelte. 4o. Rapport der bizoudere commissie va bijstand voor veeteelt en zuivelbereiding betreffende een schrijven van de Nederland^- sc'ne kamer van koophandel te Londen, over het aanbrengen van verbeteringen iu het vervoer van boter naar en den opslag van die waar te Londen. 5o. Rapport der bizondere commissie van bijstand ter behandeling van ceconomische vraagstukken betreffende een adres van 't Genootschap van Nijverheid te Groningen tot het verkrijgen eener wet tot regeling eener periodieke schaiting van belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. 6o. Voorstelhet dagelijksch bestuur te machtigenom voor bizondere gevallen waarin zulksnaar ziju oordeelaan een algemeen gemeenschappelijk belang van den boerenstaud bevorderlijk kan zijn, zich tot samenwerking in verbinding te stellen met het dagelijksch bestuur van den Noordbra- bantschen Christelijken Boerenbond. 7o. Ontwerp van een instructie voor den- te benoemen zuivelconsulent. 8o. Benoeming van eene zuivelcommissie. 9o. Regeling der bezoldiging van den zui velconsulent. lOo. Benoeming van een zuivelconsulent. Ho. Benoeming van eeD lid in de bizondere commissie van bijstand voor de paardenfok kerij, ter vervanging van den heer A. Straver Jz. te Babilonieubroek, die ontslag heeft ge nomen. 12o. Stukken na het verzenden van dezen- oproepingsbrief inrekomen en voor dadelijke behandeling vatbaar. Congres-vergadering, (aan de beraad slagingen en stemmingen in de congres-ver gadering, kunnen alle leden der maatschappij deelnemen.) a. Landbouwvertegenwoordiging (in te lei den door Dr. G. VV. Bruinsma te Breda). b. De noodzakelijkheid van hagelverzeke- ring (in te leiden door den heer W. A. Coolen te Helvoirt). „In 't gebouw „Musis Sacrum" zal gele genheid zijn, om, ua afloop der vergadering, gezamenlijk den maaltijd te gebruiken, tegen den prijs van f 2 25 per persoon, met inbegrip van J/3 flesch wijn." Pedir expeditie. De coirespondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde onder dagteekening van Za terdag Kolonel Van Heutz viel den 28s*en Teupin Raja aan. De vijand liet 32 dooden achter aan onzen kant weden 3 minderen gewond. Den 29sten nam Van Heutsz Sangget Me- noe. De vijand liet 29 dooden achter. Aan onzen kant sneuvelden de le luitenant Gol- denberg en 4 minderen 8 werden gewond. Na in Ndjong leeftocht medegenomen te hebben vervolgden de onzen den vijaud. Den SOsten werd opnieuw gevochteia. Panglima Polim is nu in Samalanga. Volgend telegram is van de N. R. Ct. „Partijgangers van Toekoe Oemar bedrei gen Edi. Kolonel Morrees gaat met de helft van het 7e bataljon snel daarheen. Panglima is nu in Samalanga." Uit deze berichten blijkt, dat kolonel Van Heutsz tweemaal een aanval heeft gedaan op Teupin Radja, en dat Toekoe Oemar zelf deel nam aan den strijd althans Woensdag. De IX Moekims, waarheen hij vluchtte, is het gebied van Toekce Bintara Kemangan, het hoofd der Gigiêng-federatie, wiens onbe trouwbaarheid nu opnieuw blijkt. Eerst legde I hij den eed van trouw af aan den pretendent- sultan kort daarop verzekerde hij den con troleur van Segli van zijn aanhankelijkheid aan de Compagnie daarna verleende hij een schuilplaats aan Panglima Polim, toen deze uit zijn eigen gebied was verdreven een paar dagen later ging hij kolonel Van Heutsz in het bivak te Beureunoen zijn opwachting maken; en nu Panglima Polim hem vei laten heeft, huisvest hij Toekoe Oemar, den twee den voornaamsten vijand van (le compagnie. De gesneuvelde officier is de 31-jarige le-luitenant der infauterie J. Goldenberg uit Zutfen, gedetacheerd bij het Nederl.-Indische leger. De regeering ontving Zaterdag volgend telegram. „In de III Moekims Gloempang Pajong, alsmede bij Gloempang Minjeu, Kota Seutoej en Djirat Manjar.g moesten onze troepen herhaaldelijk attaqueeren. Gesneuveld één officier alsmede een Euro- peesche en 3 Amboneesche militairen beneden dien rang. Licht gewond II Europeesche militairen beneden den rang van officier. De operatiën worden voortgezet. De vijand heeft 51 dooden achtergelaten. Het Hbl. ontviug uit Medan volgend te legram „Maandag 27 Juni zijn het 3e en het 14e bataljon onder bevel van kolouelVan Heutsz in de richting van Endjoeng uitgerukt. Woensdag had een ernstig gevecht plaats tegen Oemar, die naar de IX Moekims vluchtte, met achterlating van 51 dooden en wapenen. Aan onze zijde sneuvelden luitenant Gol denberg en 4 militairen beneden den rang van officiergewond werden 12 militairen beneden dien rang. Donderdag trok de colonne tegen Tenpin Raja op". boot zijnde passagiers. De hagelkorels vlogen over het üek en in de pijp. zonder evenwel iemand te treffen. De passagiets liepen in allerijl naar de kajuit. De conducteur der stoomboot stelde den gemeente-veldwachter J. Roza onmiddellijk met het feit in kennis. Deze voer daarop met een roeiboot naar den schipper, die opgaf genaamd te zijn M. v. d. P., van beroep ooievaarsdief, geboren te Amsterdam en va rende op zijn aak. Proces-verbaal is opgemaakt door den brigadier der marechaussee te Heusden, die eveneens terstond met het feit in kennis was gesteld. Moorden in Limburg Omtrent het droevig drama Woensdagnacht te Weert afgespeeld, kan de Tel. het vol gende mededeelen Woensdag hield de nieuwe opgerichte schut terij aldaar haar eerste „Koningvogelschieten", alwaar ook bij tegeuwoordiging waren H. Hansen, H. Stieuen en A. Lenders. Tusschen H. eu S. ontstond een woorden wisseling, daar S, herhaaldelijk op de schutterij schimpte. H. zei toen tegen S., „Wanneer je iets tegen de schutterij hebt, dan heb je het ook tegen mij", waarop S. hem naar buiten verzocht. Zoover kwam het evenwel niet. daar H. door andere personen werd tegengehouden. Na afloop van het vogelschieten bleven de schutters gezamenlijk feestvieren, waarbij na tuurlijk het noodige bier verorberd werd. Hoe later het in den nacht werd, hoe meer schut ters zich huiswaarts begaven, totdat eindelijk nog de drie bovengenoemde personen over bleven, die al gauw weder twist hadden. Van woorden kwam het lot daden en H. en S. begonnen te worsielen, met het gevolg, dat S. ondc kwam te liggen. Toen riep S. »laat mij maar los, dan ben ik stil," waarop H. hem los liet. In plaats van stil te zijn, greep hij zijn mes en bracht H. een doodelijken steek toe. L., die bij dit alles tegenwoordig was, wilde S. het mes afnemen, maar kreeg een snede door de hand en twee in het linker been. De dader H. Hansen werd door de marchaus- sees van Weert naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. Dit is nu sedert 14 Juni j.l. de derde verwonding met doodelijken afloop, die in het arrondissement Roermond plaats heeft. Kroningsfeesten den llaag. H. M. De Koningin zal het groote school feest op hel Malieveld, te 's Gravenhage' 's middags tegen 3 uur bijwonen. Er zullen 24 tenten of aanrechttafels worden opgeslagen, aan elk dezer tafels zullen 450 a 480 kinderen worden onthaald. Aan dit schoolfeest zal worden deelgenomen door 85 scholen van openbaar eu bijzonder onderwijs. Het getal kiuderen, dat in de Maliebaan zal vereenigd zijn, primitief 14000 is door de Commissie tot 10.850 teruggebracht. Met het toezicht op de kinderen hebben zich bereid verblaard 641 onderwijzers, on- dei wijzeresseu en hoofden van scholen. Op de scholen worden bevendien nog 15.440 kinderen onthaald Vooruitgang. Koning Willem I regeerde in 1830 zonder de zuidelijke provincies, die toen in opstand waren over 2,600,000 Nederlanders in Europa. Willem II had bij de aanvaarding zijner regeering in 1840 2.900.000 onder danen Willen III in 1849 3 millioen. Zijn dochter, Koningiu Wilhelmina, zal in Sep tember de souverein zijn van ruiin 5 mil lioen. Aanslag. De passagiersstoomboot „Neutraal III," varende van Heusden op Rotterdam, passeerde Vrijdagavond op de Maas, onder Wijk-bij- Heusden een aak. Een der passagiers in den schipper den persoon herkennende, die elk jaar in die en omliggende gemeenten de jonge ooievaars weghaalde, riep hem toe „ooievaarsdief", waarop deze een geweer nam en een schot met hagel loste op de op de De Haagscüe moord. Maandag nacht is in Den Haag over leden mevrouw Vemer, geb. Puis Post, aan de gevolgen van de verwondingen haar den 5en Juni door haar echtgenoot in de Weimarstraat toegebracht. Naar aanleiding van het overlijden van mevr. Vemer te 's-Gravenhage wordt nader het volgende bericht De verwondingen in den nek en aan 't hoofd toegebracht, waren nagenoeg genezen, maar het herinneringsvermogen was niet teruggekeerd. De ongelukkige vegeteerde in een staat van versuftheid en verdooving. Maandag ging het gestoorde bewustzijn in totale bewuste loosheid over en in dien toestand overleed zij, hare nabestaanden niet herkennende, die des avonds laat aan het ziekbed waren ontboden. Verdronken. Zondagnamiddag te ruim 12 uur sloeg een zeilbootje, waarmede drie personen uit Leeu warden uit visschet» waren gegaan, in de Harlinger vaart bij de stad door een rukwind om. Alle drie verdronken. Een, een gegageerd O.-l. militair, fabrieksarbeider, was 30 een, mede fabrieksarbeider, was 20 jaar de derde, smidsjongen, was 13 jaar oud. De lijken van de twee eerstgeuoemden zijn gevonden de derde wordt nog vermist. Bczooieu. Door de Hervormde Gemeente alhier is beroepen tot Predikant de Eerwaarde heer F. C. Unger, candidaat te Utrecht. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Waarschuwing tegen kwakzalverij. In den laatsten tijd wordt een buitenlandsch middel, „De Pink Pillen van Dr. Williams» genaamd, op zeer opzienwekkende en kwak zalverachtige wijze in de dagbladen aan het Nederlandsche publiek met allerlei overdreven en onware voorstellingen opgedrongen. Wie omtrent deze Pink Pillen wil ingelicht worden, leze het Maandblad van de Vereeni- ging tegen de Kwakzalverij.» Op schriftelijke aanvraag bij den tweeden ondergeteekeDde wordt het No. van dit blad, waarin deze pillen worden besproken, gratis toegezonden. Het Bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij C. Guldensteeden Egeling, voorzitter. G. B. Schmidtsecretaris. Amsterdam, Juni 1898. LONDEN5 Juli. De persboot van de New Yo'-k Herald, de eenige die den zeeslag bij Santiago heejt bijgewoondmeldt de volgende bijzonderheden

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2