Nummer 55. Zondag 10 Juli 1898, Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk-ïïongarije. BINNENLAND. China. Rij kspostspaarbank Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. Het vergaan der Bourgogne. Volgens een telegram uit Halifax, is er Maandagochtend om 5 uur een aanvaring geweest tusschen de Cromartyshire en la Bourgogne, op 60 Eng. mijl afstands van Sable Island. De Bourgogne zonk 600 men- schen verdronken, 200 werden er gered. (Het Engelsche fregatschip Cromartyshire, kapt. Henderson, vertrok 3 Juni van Duin kerken naar Philadelphia, en het s.s. la Bourgogne, van de Compagnie générale transatlantique te Havre, 2 Juli van New York naar Havre. Red) Het zeilschip Cromartyshire is te Halifax, Nieuw Schotland aaugekomen en rapporteert, dat het Maandag op 60 mijl bezuiden Sable Island, in een nevel een aanvaring heeft gehad met het stoomschip la Bourgogne, van York naar Havre. De Bourgogne zonk bijna on middellijk. Het schip had 800 passagiers aan boord slechts 170 passagiers en dertig koppen van de bemanning zijn gered. Bijna alle officieren zijn omgekomen. Volgens Lloyd's bericht bevinden zich onder de geredden der equipage de purser en drie machinisten. PARIJS, 6 Juli Volgens de New York Herald was het aantal pasagiers van de Bour gogne 611, ouder wie 191 eerste klasse pas sagiers er zijn geen Hollandsche namen bij. PARIJS. 6 Juli. De Bourgogne zonk veertig minuten na de aanvaring. Door het overhellen vaD het schip aan stuurboordzijde was het onmogelijk de booten aan bakkoord uit te zetten. Gered werden van de bemanning, die uit 220 personen personen bestond, 54 van het machinepersoneel en 23 matrozen. Van de 502 passagiers, onder wie alle eersteklasse passagiers verdronken, zijn er 61 gered. EeD vrouw onder de geredden is eene dame uit New Yersey. De redding geschiedde in <lrie booten en op vier tonvlotten. Kapitein Deloncle was een broeder van den gewezen afgevaardigde. De Bourgogne, in 1886 ge bouwd, maakte haar tweede reis na herstel lingen. Het schip, waarmede de botsing plaats had, was een ijzeren driemaster. Bijzonderheden omtrent het vergaan van de Fransche mailboot La Bourgogne na aan varing met het Engelsche zeilschip Croma- tyshire worden door onze voornaamste bladen gepubliceerd in particuliere telegrammen uit Halifax, welker inhoud hun correspondenten blijkbaar ontleend hebben aan verhalen van de geredden, die door de stoomboot van de Allanlijn, de Grecian, te Halifax binnenge bracht zijn. Die bijzonderheden hebben overal een uiterst pijnlijken indruk teweeggebracht, omdat zij de ijselijkheden, die Maandagoch tend, toen de de Bourgogne wegzonk, gebeurd heeteu te zijn ten volle bevestigen. Niet alleen blijken de tweede-klas- en de tusschen- deks-passagiers, inzonderheid vreemdelingen, onder elkander gevochten te hebben met dolkmessen en andere wapens, die zij bij de hand hadden, om den voorrang bij het plaats nemen in de weinige reddingbooten te ver krijgen, maar ook blijken de geheel tuchtlooze manschappen vau de Bourgogne aan dien strijd om het leven duchtig te hebben mede gedaan door met bijlen, bootshaken en roei spannen de passagiers, en vooral de vrouwen, uit de reddingbooten te weren, waarin de manschappen zelf wildea plaats nemen. Zij moeten daarbij verscheidene moorden ge pleegd hebben. Zoo verklaart de correspondent te Halifax van de Daily Chronicle, dat van de 716 personen aan boord slecht 163 gered zijn, waarvan 110 tot de bemanning behooren en geen enkele tot de eerste-klas-passagiers. Slechts één enkele vrouw is gered. Vijftig kinderen tn honderd vrouwen kwamen om veeilig van deze door het kantelen van een reddingssloep, waarin zij zonder anderen plaats genomen hadden. De geredde Amerikanen verklaren eenstemmig dat de mede verdron ken gezagvoerder Deloncle en ook de overige officieren van de Bourgogne hun plicht deden, maar de manschappen weigerden de beveleu te gehoorzamen. Deze bedreven, enkel op eigen redding bedacht, allerlei gruweleu tegen de passagiers, terwijl de Zuid-Europeesche tusschendcks-passagiers zelfs zwemmende als wilde beesten elkaar doorstaken en doodsloe gen. Te midden van deze gruwelijke tooneelen blonk het nobele gedrag van eeuige Fransche priesters uit, die rondgingen over het dek der zinkende Bourgogne, kalme troostwoorden spraken tot de ondergaanden en hun de abso lutie schonken. Wegens dit aller, alsook wegens het feit dat de Bourgogne met een vaart van achttien Eng. mijlen in het uur door een dikken nevel voer, raden enkele Engelsche bladen deiei- zigers aan deze Franse h-Amerikaansche mail booten, die zoo roekeloos varen en zulk een onbetrouwbare en laaghartige bemanning heb ben, voortaan te vermijden. Het proces van de schiift-experts tegen Zola en Perreux is Woensdag gevoerd. De experts eischen 100.000 francs schadevergoe ding en publiceering van het vonnis in 20 Parijsche en 100 provinciale bladden. Labori, voor Zola optredend, betoogde, dat de schrift experts gewoon zijn, zich te vergissen en dat Belhomme en Varinard voor de rechtbank dikwijls met zichzelf in tegenspraak zijn geweest Tenslotte zeide de advocaat„Als gij Zola veroordeeldet, zoudt gij een vonnis vellen, waarover gii later berouw zoudi hebben, want de waarheid over de zaak-Dreyfus en over de edele rol van Zola zal weldra bekend worden. De onthullingen, die men aan het hof van Versailles zal doen zullen beslissend zijn. Sarrien beraadslaagde Woensdag langen tijd met den directeur van de cirimineele geheime zaken, Couturier, over het request van mevrouw Lucie Dreyfus. Onder den titelEen nieuw bewijs tegen Esterhazy," maakt de Aurore opnieuw eeD artikel openbaar over het beruchte borderel dat eindigt met de woorden »Ik sta op het punt naar de manoeuvres te vertrekken." Aanvankelijk ontstond verschil over de omstandigheid of Esterhazy dan wel Dreyfus de manoeuvres in 1894 hadden bijge woond, wat de eerste ontkende. De Aurore beweert nu een brief te hebben gezien, geda teerd van 20 Mei 1894 en door Esterhazy geteekend, waarin hij den slotzin van het borderel herhaalt. Het blad besluit daaruit, dat de weg, dien de regeering volgen moet, nu is aangewezen. Zonder twijfel bedoelt het, dat Esterhazy gearressteerd moet worden. PARIJS, 7 Juli. Havas heeft de volgende nota openbaar gemaakt Ten gevolge van de verklaringen, door den minister Cavaignac heden in de Kamer afgelegd zijn er bevelen gegeven aan den gouverneur van Parijs om Esterhazy te brengen naar een raad van on derzoek. Volgens eene andere inlichting zou er geenerlei gevolg worden gegeven aan het rekest van mevrouw Dreyfus. Cornelius Herz is te Bournemouth over leden. Te Boedapest moet een samenzwering tegen het leven van Keizer Frans Josef ont dekt zijn. De voornaamste beschuldigde zou bekend hebben dat hij met een anderen werkman dynamiet wilde leggen onder de brug die de keizer-koning bij zijn reis naar Boedapest moest passeeren. Hij zou daar van zekeren Varconi 260 florijnen voor ge kregen hebben. HONKONG, 7 Juli Volgens berichten uit Canton zijn er ernstige onlusten uitgebroken te Jung-tsching en Lu-kia-tschang in Kwang hai. De opstandelingen zegepraalden overal en waren op weg naar Wu-tchou. De En gelsche consul en commissaris der douaneD te Wuschou telegrafeerde omkanonneerbooten. De kanonneerboot Tweed zal onverwijld van hier vertrekken naar Canton en de westelijke rivier. Er heerscht te Canton on gerustheid omdat de aanvoerder der Zwartvlag gen zich daar bevindt. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantooren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 4496.50 terugbetaald f 3852.42. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2691. WAALWIJK. Zondag 10 dezer 's middag ten 12 uut zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Vom Rbeiu Max Bruch. La retraite Rillé. Ontwaakt Dicrckx. WAALWIJK, 9 Juli 1898. Exauiem. Geslaagd te Breda voor 't Assist. Apothe- keresse examen, Mej. S. Klompé die 't laatste deel harer opleiding ontving van den Heer N. G Orie Dumouliu, Apotheker alhier. Zilveren jubileé. Maandag 11 Juli a.s. hoopt de Heer H. H. Breuer,- Hoofd der school te Baardwijk zijn 25jarig jubileum als zoodanig te vieren. Naar wij vernemen zal door de ingezetenen die dag op waardige wijze worden herdacht. De commissie met de regeling, der feestelijk heden belast, is althans vol ijver om het feest glansrijk te doen slagen. Kroningsfeesten te Waalwijk. Naar men ons mededeelt hebben de Zeereerw. heeren Jud. Sprangers, pastoor, en Dommisse, predikant, te Waalwijk, het eere lidmaatschap der feestcommissie, voor de in huldigingsleesten alhier, aaavaard. Ondcrwijzersvergaclering. Maandag 25 Juli a.s. zullen de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hnnne feest- vergadering te Heusden iu het 7Wapeu van Amsterdam" houden. Dien dag zal ook een uitstapje gedaan worden naar Nederhemert. Waalwijksche Kennis. Reeds schrijven wij 9 Juli, maar van zomer schijnt dit jaar geen quaestie te zijn althans hij laat nog steeds op zich wachten. Maar zomer of geen zomer, de Waalwijksche ker mis komt toch op tijd die tijd is eenmaal daar en zoo hebben wij Zondag de telken jare wederkeerende, gunstig bekende en druk bezochte Waalwijksche kermis met al haar vermakelijkheden en gelegenheden tot uit spanning. Nu, aan deze zal ook dit jaar geen gebrek zijn. De muziek- en tooneelvereenigingen zullen, ouder gewoonte, alles doen om haren leden met dezer dames eenige prettige uren te bezorgen; voor de bijzonderheden verwijzen wij naar de programma's en advertentifin. Het kermisterrein zelf zal goed bezet zijn. In de eerste plaats trekt de aandacht de groote prachtige stoom-carrousel van L. Vin- cken, die voor de eerste maal onze plaats bezoek. Zooals algemeen bekend is, is dit cirque allerprachtigst ingericht en schitterend verlicht. Een zeer fraai orgel, de nieuwste en meest populaire stukken ten gehoore brengende, onderhoudt eene vroolijke en opgewekte stemming, terwijl er ook gelegen heid bestaat den inwendigen meusch te ver sterken aan een wel voorzien buffet. Een zeer druk bezoek is dus hier zeker te wachten. Verder zal men aantreffen Open Carousel van M. van Reken Hip podrome van H. OvermeerPoffertjes en Wafelkraam van A. Bongers; Indische Dwaal tuin van J. Peeters groote Menagerie van Le Meer Russische hofjager M. J. van Mun ster Panorama electrisch Vischvermaak van J. DobberA. Flasschentrager Luchtschom- mel, de Hollandsche vlootMadame H. Diiks Waarzegster; H. Bos.de kleinste man der we reld oud 50 jaar, gr. 97 centim., en Aaltje Boe- remans 46 jaren groot 1 meter; de wed. A. Dec kers met een artiste zonder armenJ. V. Hollman 3 Reuzenkinderen Galanterie kramen van A. Trommelen. P. Trommelen. M. Putte. J. Putte. G. v. d. Heijden. G. Gubbels met een groote galanterie kraam, met het wonderrad van avontuur de beken de koekkramen van de wed. W. Janssens G. van der Leeuw J. C. Beljaars M. A. Janssens en C. van der Leeuw olie- koekenkramen J. Postma H. Gersen G. van Gemert J. Heuber. Drie personen van groot gewicht zullen onze kermis inet hunne tegenwoordigheid opluisteren en naar wij verwachten, met een talrijk bezoek van ons geeerd publiek worden vereerd. Wij bedoelen hiermede de drie kindereu Anna, Herman en Ida, die ondanks den aanvalligen leeftijd van 5, 7 en 8 jaar het gewicht van 146, 158 en 178 pond heb ben bereikt. Men denke echter niet dat men in deze wonderen der natuur vetgemeste wangedrochten zal te aanschouwen krijgen. Neen ondanks het buitengewone vau ge wicht staan hunne ledematen in gepaste verhoudingen, ja gelaat en uitdrukking zijn werkelijk schoon te noemen. Bij dat alles is hel drietal nog geheel en al kind, speelziek vermaken zij zich met poppen en ballen en ander speelgoed, naief en kinderlijk luidt hun antwoord op de hun gestelde vragen. Hunne ontzaglijke lichamelijke wasdom heeft echter aan hunne geestelijke ontwikkeling geen schade gedaan cn zoo is het te voorzien, dat uit dit drietal eens verstandige reuzen zullen opgroeien, levendige bewijzen, dat niet alles wat ons uit de grijzen voortijd over reuzen wordt verhaald, onwaarheid of overdrijving is. Overal waar de impressario, de heer Holl- mann met zijn jonge reuzen verscheen, wekte hij dan ook opsprauk en bewondering. De Duitsche bladen van alle steden, die hij op zijne reis aandeed, staan vol van lof, ook in Venlo maakte een talrijk publiek van de gelegenheid gebruik om deze wonderen der natuur te aanschouwen. De vijfjarige Anna met name werd een jaar geleden door een bekend professor van de hoogeschool te Bonn onderzocht en deze verklaarde, dat dit het kolossaalste kind was, dat hij in zijne veeljarige praktijk had ont moet en dat bovendien de talenten des geestes buitengewoon veel van het jonge kind deden verwachten. In de tent daarneven stelt dezelfde impres sario den kleinsten voetkunstenaar der wereld ten toon, den jongen Willy. Deze is zonder armen geboren, maar dat is bijzaak. Het gebruik zijner voeten heeft hij tot hooge ontwikkeling gebracht. Hij eet en drinkt er mee, nog meer, hij schrijft een prachtig mooien „voet", schildert in twee minuten een fraaie teekening, is een virtuoos op de cither, speelt kaart enzzoodat het geen wonder zal zijn, als zoowel de kunstrijke jongen zonder handen, als zijn gewichtige buurlui bezoek in overvloed krijgen. Nederlundsche Bedevaart naar Lourdes en de kerk van het II. Hart te Parijs. 11 tot 17 September 1898. Tot onze eigen bekeering en die der zon daren, voor de genezing onzer zieken, zoowel die ons vergezellen als die wij hebben ach tergelaten, voor de overwinning van Christus, zijner Kerk en van Z. H. den Paus, eindelijk tot het bekomen van het heil van ons vader land en de verlichting der maatschappelijke ellenden, alsook ter intentie van allen, die ons gebed verzocht hebben, wordt deze bedevaart ondernomeo. Vertrek der bedevaart op Zondag 11 Sept., omtrent 12 uur uit Rozendaal. Bezoek aan het Heiligdom van het H. Hart op Montmartre te Parijs, groote rijtoer langs al de bezienswaardigheden der stad en boottocht tot aan St. Cloud. Verblijf te Lourdes drie dagen nachtelijke aanbidding, algeraeene verlichting der basiliek, processies enz. Terugkomst te Rozendaal op Zaterdag 17 Sept., omtrent 3 uur 's namiddags. Kosten van reis en verblijf, rijtoer en boottocht in Parijs, rijtuigen van en naar 't station te Lourdes, alles inbegrepen He klas f75.—. Ille klas f 54.50. Voor hen die om bijzondere rederen reis en verblijf eerste klas verlangen, zal hiertoe gelegenheid bestaan. De begeleidende leden van het Comité reizen Ille klas. Inschrijving als deelnemer en betaling der kosten kan vaD nu af geschieden tot den 3n September, na welken datum de kosten met f2.50 verhoogd worden. De storting van het bedrag moet plaats hebben bij den kassiers van het Comité de Heeren v. Waesberghe Co. te Tilburg. Na de storting van het bedrag ontvangt men de pelgrimskaart. Alleen die zieken, wier kwaal den mede reizigers niet hinderlijk is, worden als pelgrim toegelaten. De Pelgrims worden verzocht vóór den aanvang der reis eene novene te houden, beginnende den 7 September, om op den 15 September met. de generale Communie te Lourdes te eindigen (feestdag van het H. Hart van Maria.) Verdere inlichtingen zullen de deelnemers vinden in een boekje, dat hen voor den aanvang der reis zal worden verstrekt. Tot inschrijving wende men zich bij voor keur tot den Secretaris, terwijl ook de overige Comité-leden gaarne hiertoe behulpzaam zul len zijn. Het Comité Weleerw. Heer L. D. A. Dekkers, te Tete- ringen bij Breda, president. Charles Kieckens, Ridder der Piusorde Til burg, directeur. P. N. Broans, Redact. Tilb. Courant, Tilburg, secretaris. G. L. Derkseu, Tilburg. Weleerw. Heer Arn. Claesen, Amsterdam. Weleerw. Heer Dr. J. v. d. Brink, Nispen bij Rosendaal, bestuurs leden. Uitvoer van suiker. Deze maand nog zullen tusschen Belgiö Duitschland en Nederland de onderhande lingen beginnen, om een overeenkomst te sluiten betreffende de opheffing der uitvoer-

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5