Notaris RANT, Geopend Sigaren magaz ij n Ciooie Straat bij don Hoek. Will. Til. C. 1'ULLliS. Fotografisch. Atelier TH. A. VAN DELFT, J. van electrische geleidingen, HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, Opruiming van: GE W EREN „UTILE D0LC1" Attentie s.v.p. ff. t lüIrS, NET GOEDKOOPSTE HONES bouwvak: Schoenmakersartikelen i Landbouwgereedschappen.' CUBA. Advertentiën Zie de étalage! WAALWIJK. MAGAZIJN van alle JACHT ARTIKELEN. Wed. W. G. VAAGS, Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Flinke tariefverlaging. Lampen en Kooktoestel- len, aan verminderde Prij zen. Onderhoudt uwe talen! WAALWIJK, Eng. gegoten Staal zeisen, del aan de Pntsteeg, op f 100. Vrijdag 22 Juli 1898 6 visitekaart portretten f 1.75. 6 cabinet N f3.50. KoperslagersWAAL WIJK, zooals: Emaille Braadpannen, Kof fie- en Theepotten, Melk- en Waterkannen, Meel- en Sui kerscheppers, Water-en Toi letemmers en eene fijne sor teering Blik werk. Voor H.H. jagers 't goedkoopste adres van: Verder: poetsolie en Weenerkalk, brandspiritus, naphta, terpe- tijn, Brusselsch aard, blauw steen, potlood, bruineersel en witsel, enz., enz. H.H. Aannemersschoenma kers, tabrikanten, looiers en land bouwers koopt uwe benoodigd- heden bij bij de Haven, LS0ICB81I88II. WAALWIJK. rechten op suiker. De drie landen zijn voornemens hooge rechten te heffen op suiker uit Frankrijk en Rusland. Pedir. Uit Batavia ontving het Hbl. heden vol gend telegram „De vijand heelt on* bij Edi aangevallen. Met een verlies van 110 man werd hij teruggeworpen. Onzerzijds zijn gewond de luitenant Kroon en 40 subaltemen. Kolonel Van Heutz is met het 13de en 14de Bataljou op marsch.« Zeer waarschijnlijk zijn het de mannetjes van Toekoe Oemar geweest die ons bij Edi (aan de Oostkust) aanvielen. Zeer toevallig deelden wij in ons vorig nummer nog mede dat zelfs Edi door volk van Oemar bedreigd werd. Het lesje, dat wij den aarstverrader bij deze gelegenheid toe dienden, in den voim van 110 doodeu z d den schavuit zeker nog lang heugenIntusschen, en dat is jammer, het telegram zegt niet dat Oemar zelf door heidoodeudloodonzer nieuwe geweren gevallen is en dat doet ons denken, dat hij zich weder op een behoorlijken afstand gehouden zal hebben. „Zijn aanzien heeft Toekoe Oemar ver speeld", zei generaal Karei Van der Heijden dezer dagen nog. Wij zullen het niet ontkennen, maar zijn aanhang blijkt hij toch nog wel degelijk te hebben, zooals nu weer bij E li gebleken is, waar hij stellig met een vrij aan zienlijke troepenmacht tegen ons opgetrokken moet zijn, anders zouden wij hem niet zoo zware verliezen hebben kunnen toebrengen en zooals de vorige week Woensdag nog bleek, toen wij hem bij zijn vlucht naar de IX Moe- kims 51 dooden bezorgden Toekoe Oemar, die moet hangen maar hij hangt nog niet Omtrent het bij Edi gevoerde gevecht wordt uit Medan aan het Hbl. geseind „Edi werd aangevallen door 115 Moslemin, vrouwen en kinderen allen werden doodge schoten door het garnizoeu(P) Een officier licht gewond 4 minderen gewond. Kolonel Van Heutsz is met dertiende en veertiende bataljon en de marechaussee van Segli naar Edi ver trokken.* Het deel van dit telegram, waarin sprake is van „vrouwen en kinderen", luidt oorspron kelijk „Edi attacked by one hundred fifteen Moslemin women and child-en all schot by garrisou." In de andere telegrammen van „v'janden" gesproken De logvoeren der inlanders maakt schijnlijk dat „vrouwen en kinderen" aan den aanval op onze troepen hebben deelgenomen. Bovendien is het niet denkbaar dat de Nederlandsche troepen „vrouwen en kinderen" zou.leu doodschieten. Het telegram is dus raadselachtig. De Moslemi waarvan in dit bericht sprake is, zijn de onder dezen naam speciaal bekend geworden geestdrijvers van Kemala. Waarschijnlijkjhebben deze aanhangers van Oemar, die volgens de laatste berichten een uitstapje naar het ons bevriende Edi hebben gemaakt, eens willen toonen wat zij konden. Alleen door een stout optreden konden zij hopen eenigen indruk te maken op de be volking van de Oostkust en het is daarom des te meer te waardeereu dat onze troepen (naar E li was een half bataljon onder over ste Moorrees gezonden) den aanvallers on middellijk zulk een geweldigen slag hebben toegebracht. wordt alleen wijze van oor- het niet waar- Cuba, de parel der Antillen, heeft een sleutel in zijn wapen en noemt zich /Clave del nuevo mundo", sleutel van de nieuwe wereld Het is de sleutel van de Aineri- kaansche Middellandsche zee, waarvan liet het centrum inneemt en het vereenigingspunt der stoomvaartlijnen. Gelegen tegenover de del ta van den Mississipie op 200 kilometer afstands van Mexiko, op 230 kilometer afstands van Florida en op 160 K.M. van de Bahama-eilanden, vormt het de verbinding tusschen oude en nieuwe wereld, het entre pot van beide. Daarvoor leent zijn horizontale vorm zich op bewonderenswaardige wijze; door zijn langwerpigen vorm, zijn kromming, naar 't noorden gebogen, in 't zuiden ingedrukt, heeft het een aantal kustinsnijdingen, waardoor het een kustlijn heeft van 3500 kilometer. Overal, behalve in het zuiden, heeft het een zacht gebogen omtrek, vaag omlijnde en veranderlijke hoogten, groute terreingolvingen, bedekt met prairieën en savanen, waterloopen en moerassen, uitgestrekte vlakten en wouden, een weelderig en altijddurend plantenkleed, dat door de regens onderhouden wordt, door duizenden beken besproeid en dat van Cuba, zooals Columbus schreef, het mooiste land maakt, dat de zon verlicht en dat de oogen ooit gezien hebben. De haven van Havana, de hoofstad van 't eiland, is een der grootste havens ter wereld en kan op haar ankerplaats meer dan duizend vaartuigen bergen. Een bevolking van twee honderd duizend vijftig zielen beweegt zich in de lachende omlijsting, in het decors, dat een lust der oogen is, van deze stad met haar helder beschilderde huizen, haar witte rose en blauwe villa's met platte terrasdaken, welke aan het Oosten doen denken, met de palmbosschen, de lommerrijke wandelplaatsen, welke beheerscht worden door de kanonnen van het fort Morro, die van La Cabana en van La Pnnta, waarvan de kruisvuren den ingang van de haven verdedigen en de stad beheerschen. Op het tropisch eiland Cuba, zoo ver schillend van den harden, drogen grond van Spanje, is het Spaansche ras veranderd, min der wellicht door het gewijzigd klimaat en de gewijzigde bestaansvoorwaarden dan door zijn heerschappij over andere rassen en krui sing. Het is Cubaanscli geworden evenals het Fransche ras op de Antillen Creoolsch is geworden. Het overheerschend kenmerk is hier de vadsigheid en laksheid in de hoogere standen, luiheid en ledigheid bij de lagere, de vermaakzucht, de liefde voor spel en loterij bij allen. Deze hoedanigheden hebben overigens de meeste tropische rassen gemeendeze treffen allereerst de bezoekers evenals de edele manieren en de ietwat weidsche beleefdheid van den Castiliaan. In één opzicht en niet het minst karakte ristieke komt de Cubaan overeen met de Spaansche kolonisten van de drie Amerika's. Hoe trotsch hij evenals zij op zijn afkomst is, hij is evenmin als zij verzot op het moe derland en zijn instellingen. Op dezen bodem der Nieuwe Wereld, bevolkt door emigranten uit de onze, hebbeu de monarchale overle veringen nooit goed wortel kunnen schieten. Evenals men de Virginische royalisten van der Verpenigde Staten reeds in liet tweede geslacht de Koningsgezindheid van hun vade ren zag verwerpen en tegen Engeland de wapenen opvatten om hun onafhankelijkheid te veroveren, evenzoo hebben de Amerikaansche Spanjaarden het politiek geloof van hun voorouders verzaakt en hun bloed gestort om het juk vau liet moederland af te werpen. Cuba cischt, wat Australië en Canada van Engeland eischen politieke en coinmercieele zelfstandigheid. Door taal, godsdienst en ras is dit land een Spaansch land doch het heeft opgehouden dit met het hart te zijn en ten aanzien van zijn belangen wordt het op on weerstaanbare wijze aangetrokken tot de groote Amerikaansche republiek. Een Roover gedood. Uit Ajaccio wordi gemeldt dat de beruchte bandiet Boccognaoo, die sedert vijf jaren de schrik der dorpen in den omtrek van Ajaccio was. Woensdag door een brigadier der gen darmes, Boby, is doodgeschoten. De brigadier had gedurende eenige dagen met een afdeeling geudarmes op hem geloerd. Woensdag was Boby alleen op den uitkijk, toen Boccognano verscheen. De brigadier gelastte hem zich over te geven, doch in plaats van te ant woorden loste de roover een schot, waardoor Boby gewond werd Toen schoot Boby den roover neer. Zijn laatste krachten inspannende richtte de roover zich nog eens op en schoot Boby, die hem naderde, in de borst. Niette genstaande bij zwaar gewond was, loste ook Boby nog een schol en verbrijzelde den roover den schedel. De brigadier stierf den volgen- den dag aan zijne wonden. Op het hoofd van Boccognano was een prijs van 15,000 francs gezet. Hij was roover geworden, nadat hij twee bekenden na een woordenwisseling had doodgestoken. Om de misdaad te verbergen, had hij de lijken met petroleum begoten en verbrand. Het ongeluk op de Schelde. Omtrent het vreeselijk drama op de Schelde worden de volgende bijzonderheden gemeld Het was Zondag kermis te Rupelmonde en eenige jongelieden spraken af, een zeiltochtje op de Schelde te maken. De zeiltocht stak van wal en werd bestuurd door een 15-jarigen schippersknecht. Nauwelijks was men eenige meiers van den oever, of een gezelschap, bestaande uit een man, een vrouw en een 4-jarigen knaap, verzocht een eindje mede te mogen varen, wat werd toegestaan, en men voer audermaal de rivier op. Er waren 11 personen aan boord. De vrij sterke Noordwestenwind was onder den wal nauwelijks te bemerken, zoodat het zeilen geen gevaar opleverde, maar, midden op de Schelde gekomen, werd het zeil plotse ling gegrepen door een sterken rukwind. Wal nu gebeurde, is niet met zekerheid bekend. Hetzij, dat de jonge schipper zijn vak niet voldoende verslond, hetzij, dat hij niet bij machte was het zeil te vieren, hoe het zij, de boot sloeg om en de opvarenden vielen in den stroom. Een hartverscheurend gegil weerklonk. Een schipper, die in de nabijheid in een roeiboot zat, roeide naar de plaats des onh^ils en poogde een der drenkelingen te grijpen doch hij kwam te laat,... de ongelukkige verdween voor zijn oogen in de diepte. Twee leden de Antwerpsche roeiclub, de heeren Kets en Jongelinghs, spoedden zich in een giek naar de drenkelingen en vonden alleen deu 4-jarigeu knaap, die op een bankje van de b ot rond dreef. Dat kind is de eenige geredde van het vroolijk gezelschap. Het werd aan boord van een vaartuig gebracht, waar het, aanvankelijk bewusteloos, door een dokter werd behandeld en na een uur bijkwam. Doch ook dit kind is maandagmiddag overleden, zoodat de Schel de 11 menschenlevens heeft geeischt op de zelfde plaats, waar eenige jaren geleden, een dergelijke ramp zes menschen het leven kostte. WAALWIJK. van 2 Juli9 Juli. GEBOREN Helena, d. van Adriaan frommelen en Wilhelmina Jacoba Ponci Henrica Adriana, d. van Johannes Theodoras Drese en Theodora Maria Mulders Josephina Anionetta d. van Joseph Hendrik Wanten en Maria de Ruijter. OVERLEDEN Joseph Schambergen, weduwnaar van Maria Keesora, oud 77 jaren Wil- hetmina Brekelmans, weduwe van Hendri- kus van Bavel, eerder van Jacobus van der Pennen, oud 75 jaren Adrianus Henricus Verharen, oud 7 jaren. HUWELIJKEN Jacobus Theodorus Dekkers, jiu. oud 31 j. en Jacoba Maria de Haan, jd. oud 26 j. WAALWIJK, 7 Juli 1898. Met het oog op de invallende kermis der vol gende week en het ongunstige weder, waardoor de hooibouw langer duurt dan gewoonlijk, werd de jaarmarkt niet druk bezocht. Er was ook weinig aanvoer van hoornvee en de handel was slap. Kalfbeesten golden f125 f185. Dito vaarzen f 110 A f 180 Jonge varkens aangevoerd 75 stuksver kocht van f 5.75 a f9.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 395 kg. van f 0.79 A f 0.91 per kg. Eieren 1 3.a 4.per 100 stuks. De zaken zijn zeer kalm ter huUenmaikt De voorraad begint zoo zachtjes aan wat ruimer te worden. Dit zal naar mate dat huiden met half en winter haar meer worden aangevoerd van invloed zijn op de prijzen die nu reeds een zweem fluiwer zijn, dewijl men met groote partijen nu reeds beneden taxaat kan koopen. Hoewel voor zwaar leder wel iets meer vraag begint te komen is de handel toch ciet levendig en de prijzen laten nog veel te wenschen over. Naar licht 'eder is echter veel vraag. De voorraad van tamelijk goede waar is zeer gering. In de prima soorten is in 't geheel geen aanbod. De prijzen gaan langzaam vooruit. De schorsverkoop van het nieuwe produel is thans, echter later dan gewoonlijk, tenge volge van de vele regens, in vollen gang. De prijzen zijn gemiddeld 25 ets. per 65 Kg. hooger dan verleden jaar. Over 't algemeen is de qualiteil bevredigend. De haudel in vreemde looimiddelen wordt mo menteel veronachtzaamd, zooals gewoonlijk in den zoogenaam-'len schorstijd. te Waalwijk MAAKT BEKENDdat zijn ingezet I. De huizen van P. Klerx, op de Kloos- terwerf, te Waalwijk, op f 2900. II. Het bouwterrein van H. van Schijn- TOESLAG in het Hótel GEREIS te WAALWIJK, 's avonds 7 uur. Aanbevelend VAN TE bevelen zich beleefd aan, tot den aanleg met bijlevering van alle daartoe benoo- digdheden. en alle andere Aanbevelend ALS BOVEN. N ALBERTS, Uitgever Kerkrade. Abonneert U op: (Het nuttige met het aangename) Lectuur in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Wekelijks 8 bladz. 4° in 2 kolommen. Prijs voor Nederland p. p 2. per jaar. VOOR HET Sloten in meer dan 25 verschillende soor— teD Kozijn hakenDakgoten volgens op te geven model, Deurpaneelen Hekpalen, Ko lommen Stalen Balken, Luchtroosters, Louvre Ventilators (zijn de beste). Gereedschap, Koper, Tacks en Stiften. De beroemde (voor het eerst te Waalwijk verkrijgbaar), Haargetuigenworden met garantie ver kocht Zeisenstrijkers (Meeltjes prima 8 o.) en Steenen, extra beste Amerik. Hooivorken met en zonder Steel. Beleefd aanbevelend

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6