Spanje en de Vereenigde Staten. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. China. BINNENLAND. noodige inlichtingen aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank. Deze doet ten spoe digste een onderzoek instellen en het resultaat daarvan geeft aan of er schadelooss1 elling zal worden uitgekeerd of niet. Schadeloosstellingen worden vastgesteld en toegekend in twee gevallen. a. ingeval het ongeval den dood tengevolge heeft, zoo spoedig mogelijk na afloop van het onderzoek, en, ingeval de getroffene na het onderzoek overlijdt, na ontvangst van het bewijs hiervan b. ingeval het ongeval eene gedeeltelijke of geheele ongeschiktheid tot werken van meer dan vier weken tengevolge heeft, zoo spoedig mogelijk na afloop van dezen termijn. Overlijdt de verzekerde tengevolge van een ongeval, dan keert de Rijksverzekeringsbank uit lo. voor begrafeniskosten dertig maal het dagloon van den overledene, uit te betalen aan dengene van de nagelaten betrekkingen, die aanspraak op eene rente heeft en voor de begrafenis heeft gezorgd 2o. eene rente aan de nagelaten betrek kingen van den overledene, te rekenen van den dag van het overlijden. Komt den verzekerde een ongeval over in de uitoefening van het bedrijf, dan bekomt hij als schadeloosstelling genees- en heel kundige behandeling of vergoeding daarvoor (art. 17). Indien de verzekerde lid is van een fonds, dat bij een ongeval in de uitoefening van het bedrijf, eene dagelijksche of wekelijksche geldelijke uitkeering verleent, en hij geduren de langer dan drie weken, te rekenen van den dag van het ongeval, gedeeltelijk of ge heel ongeschikt is tot werken, keert de bank hem bovendien als schadeloosstelling een som uit, gelijkstaande met twee en vijftig maal de door hem aan bedoeld fonds over de week voorafgaande aan het ongeval betaalde bij drage. Indien het ongeval, in art. 17 bedoeld, tengevolge heeft, dat de verzekerde drie we ken5 na den dag van het ongeval gedeeltelijk of geheel ongeschikt is tot werken, dan ont vangt hij van de Rijksverzekeringsbank als verdere schadeloostelling een geregelde uit keering, rente genaamd, gedurende den tijd van zijne gedeeltelijke of geheele ongeschikt heid tot werken, te rekenen van den twee- en-twintigsten dag van het ongeval. Deze rente bedraagt per dag, de Zondagen en algemeen erkende christelijke feestdagen niet medogerekend a. in gevul van geheele ongeschiktheid tot werken, zeventig percent van des verzekerden dagloon b. in geval van gedeeltelijk ongeschiktheid tot werken, een deel der sub a genoemde rente in verhouding tot de behouden geschikt heid tot werken. Dit is de strekking van het wetsontwerp. De verdere artikelen zijn van administra- tieven aard. Alleen willen wij nog mededeelen, dat de wetgever omtrent sommige beslissingen, door de Rijksverzekeringsbank genomen, beroep geeft op den minister en dat het toezicht op de naleviug der wet zal worden opgedragen aan Controleurs, wier werkkring en bevoegd heid bij algemeen maatregel van bestuur zullen worden geregeld. De werkgevers, die hun werklieden op het tijdstip van het in werking treden der wet reeds bij een verzekeringsmaatschappij verze kerd hadden tegen de gevolgen van ongevallen, dezen in de uitoefening van hun bedrijf overkomen, zijn bevoegd binnen drie maanden na liet in werking treden der wet hun po lissen van verzekering op hun kosten over te dragen aan de Rijksverzekeringsbank, op welke dan alle rechten en verplichtingen, uit die polissen voortspruitende, overgaan, te rekenen van het oogenblik der overdracht. De verzekeringsmaatschappijen zijn verplicht deze overdracht aan te nemen. "X* "Wij hadden dit overzicht noodig, teneinde de beginselen, warrop het wetsontwerp rust, van meer nabij te leeren kennen. Deze zijn, naar onze bescheideuen meening: lo. dat de werkman recht heeft op scha deloosstelling voor de ernstige ongevallen, welke hem in de uitoefening van zijn bedrijf overkomen 2o. dat de bestaande wetgeving niet vol doende voorziet in hetgeen in dit opzicht het algemeen belang geacht mag worden te vorderen 3o. dat de uit te keeren renten, benevens de overige schadeloosstellingen, de admini stratiekosten enz. geheel dienen betaald te worden door den werkgever. Wellicht zullen we later over deze be ginselen nog het een en ander zeggen. In den loop van Zaterdag zijn te Washing ton geruststellende bevestigingen aangekomen van de overgave var. de stad Santiago op Kuba een heele reeks achtereen Al vrij vroeg in den morgen kwam het eerste telegram van Shafter, bevestigend de overgave en aanzeggend nadere raededeelin gen een aankondiging die gansch niet overbodig leek na de berichten, dat maar schalk Blanco de weerspannige hoofdofficieren der garnizoenen in de omgeving van Santiago aanstookte tof verzet tegen generaal Toral, zoodra hij vernomen had, dat de gelekoorts onder de Amerikanen was uitgebroken dat de Amerikaausche en Spaansche troepen nog steeds in hun versterkte stellingen bleven, als een gevolg van de moeilijkheden, welke zich bij de onderhandelingen omtrent de voorwaarden tot capitulatie van Santiago hadden voorgedaau en dat de Spanjaarden Vrijdagmorgen nog steeds aan het beknibbelen waren van de voorwaarden der capitulatie, (zij beweerden), dat er nog geen overgave had plaats gehad, dat de arbeid der com missie louter van voorloopigen aard was en eerst de ratificatie uit Madrid werd vereischt, vóór de bepalingen van kracht konden zijn doch de Amerikanen achtten dit iu strijd met de verklaring van generaal Toral aan generaal Shafter, waarbij de eerste de verze kering had gegeven, dat hij door maarschalk Blanco was gemachtigd tot volkomen overgave zijner troepen). Hoe 't zij 't is alles loos alarm geweest! Wel antwoordde generaal Toral, de plaats vervangende bevelhebber van Santiago, den generaals Shafter en Miles op hun eisch tot uitlevering der wapens, dat hij zijn regeering niet ongehoorzaam kon zijn en dat hem alléén was veroorloofd de overgave dc: stad zonder meer terwij: hij den Amerikaanschen leger bevelhebbers op de bedreiging met een bom- bardemeut eenvoudig repliceerde dat dan alle Spanjaarden op hun post zouden sterven, doch 'tis tot geen hervatting der vijandelijkheden, tot geen afbreking der onderhandelingen ge komen Generaal Toral heeft geprobeerd te redden wat er nog te redden viel. Eerst vroeg hij voor zijn leger de permissie de wapens mee naar Spanje te mogen nemen toen nadat van Washington' uit afwijzend was beschikt op dit verzoek, stelde generaal Toral voor dat de wapens tegelijk met het leger naar Spanje zouden worden overgebracht. Mac Kinley ging eens te rade met Alger, den staats-secretaris van oorlog en deze verklaarde na de conferentie, dat in geen geval andere concession zouden worden toegestaan dan de terugzending der Spaansche soldaten: slechts de onvoorwaardelijke overgave van Santiago kon de regeering der Unie tevreden stellen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwam van Shafter de officieele kennisgeving der capitulatiewelke de regeering in den voormiddag van Zaterdag deed publiceeren en laat iu deu middag werd de overgave van Santiago onderteekend verklaard door de Amerikaansche en Spaansche commissarissen op deze voorwaarden 1. De twintigduizend vluchtelingeu keeren naar Santiago terug. 2. Een Amerikaansche infanteriepatrouille bewaakt de wegen rond de stad. 3. Het Amerikaansch hospitaalcorps verzorgt de Spaansche soldaten, die ziek en gewond zij n 4. Alle Spaansche troepen in de provincie Santiago, uitgezonderd de 10000 man 'e Holguin onder bevel van generaal Lugue komen in de stad om zich over te geven. 5. De kanonnen en verdedigingsmiddelen van Santiago worden den Amerikaneu in goeden staat uitgeleverd. 6. De Amerikanen hebben de vrije be schikking over den spoorweg naar Jaragua. 7. De Spanjaarden geven hun wapenen over. 8. Al de Spanjaarden worden naar Spanje overgebrachten mogeu de draagbare kerkelijke eigendommen meenemen. 9. De Spanjaarden moeten met de Ameri kaneu meewerken aan de verwoesting der mijnen in de haven. In den krijgsraad, Zaterdag gehouden in tegenwoordigheid van Mac Kinley, de minis ters van buitenlandsche zaken marine en oorlog, heeft men den geheelen stand van zaken nagegaan, en de algemeene opinie was, dat men nu Porto Rico moest aanvallen eu het eskader van Watson naar de kust van Spanje zenden. Des namiddags oui halfvijf werd aan het departement van oorlog de volgende depêche aangeplakt: >De voorwaaiden der capitulatie van Santiago omvatten alle troepen en al het krijgsmateriaal binnen het gebied, waarover de capitulate loopt. De Vereenigde Staten verbinden zich om zoo spoedig mogelijk alle Spaansche troepen uit het gebied in quaes- tie naar Spanje te vervoeren. De troepen zullen zich zooveel mogelijk uabij het garnizoen waar zij thans liggen, inschepen, de Spaansche officieren zullen hun wapenen behouden, de onderofficieren en soldaten mogen alles wat hun persoonlijk toebehoort, behouden. De Spaansche commandant werd gemachtigd de militaire archieven mede te nemen van het district dat aan de Amerikanen is overgege ven. Wat de vrijwilligers, onder de wapenen geroepenen en de vrijscharen betreft, zij kunnen als zij willen in Kuba blijven en worden op hun eerewoord vrijgelaten, maar zij moeten hun wapenen afgeven. De Spaansche troepen zullen met krijgseer Santiago verlaten en zullen hun wapenen op een afgesproken plaats ter beschikking stellen van de Amerikanen. Bij de aankomst te Havre van de Touraine, die de geredden van de Bourgogne aan boord had, heerschte groote opgewondenheid onder de menigte die reeds in den ochtend daar saamgestroomd was. De geredden wilden zeer weinig zeggen van hetgeen zij onder vonden hadden het ambtelijke onderzoek onder leiding van kapitein Auber is dadelijk begonnen. De enquête te Halifax gehouden naar de oorzaak van het vergaan der Bourgogne, is gesloten. Over een week zal uitspraak gedaan wordeu. Nadiuk werd gelegd op de wenschelijkheid dat een internationale schik king getroffen wordt oni maritieme gerechts hoven te machtigen, in zaken die schepen van verschillende nationaliteit betreffen, een defiuitieve beslissing te nemen. Nu was het hof te Halifax alleen bevoegd om recht te spreken voor zoover het de Cromartyshire betreft, en misschien zal een Fransch gerechts hof een vonnis uitspreken dat met het Canadeesche in strijd is. Het hof sprak voorts de meening uit, dat Eugelaud en de Veree nigde Staten een overeenkomst behoorden te sluiten om de reisroutes van de transatlan - tische schepen beter at te bakenen, Het tweede proces tegen Zola en Per- renx is reeds geëindigd. Het vonnis ia strenger dan het eerste. Toen kreeg Zola een jaar en frs 3000 boete, Perrenx vier maandeu en frs. 3000. Thans zijn beiden tot een jaar gevan genis en dezelfde boete ve.oordeeld en solidair in de proceskosten. Een caronssel ingestort. Op het kermisterrein van Enghien (Frank rijk) is een stoomcaroussel ingestort. Toen de molen in vollen gang was, hoorde men plotseling een gekraak, en op hetzelfde oogenblik stortte de molen in op al de menschen, die er in waren. Dadelijk sloot de machinist den stoom af, doch daarmee stond het gevaarte Dog niet stil. In zijn vaart wierp het de steunpalen omver. Zoo spoedig mogelijk verleende men hulp. Het getal der gewonden bedraagt vijftien, waar van drie ernstig. Een veertienjarige knaap brak zijn kaak en werd zoo belangrijk in wendig gekneusd, dat meu aan zijn behoud wanhoopt. Een jongen van vijftien jaar viel zoodanig, dat zijn hersenpan in gespleten zijn toestand is zorgwekkend. En eeu 25- jarig meisje bekwam verwondingen aan knieën en aangezicht. De anderen zijn lichter gekwetst, meest alleu aan de beenen. Donderdag heeft voor een krijgsraad aan boord van het Engelsche oorlogsschip Nile te Devonport een matroos terecht gestaan, die het vorige jaar, op dat schip ia de Middellandsche Zee dienende, een geheim seinboek gestolen had, en in April 11. gede serteerd was van de Ganges, een opleidings schip, liggende te Falmouth. De man gaf zich zelf bij de marine-overheid, aau. Hij pleitte als verzachtende omstandigheid, dat men hem voor dat seinboek zeer hooge sommen geboden had, en ook, dat hij ten slotte liever het boek verbrand had dan zijn land te verraden, en, door zijn geweten geplaagd, zich aangegeven had. In het geding kwam niet uit van wien hij aanbiedingen voor het boek gekregen had, maar een paar bladen geven te verstaan, dat het van de zijde van Amerikanen ir.oet geweest zijn. Er hebben, gelijk men weet, te Falmouth twee Ameri kaansche torpedojagers gelegen. Naar het schijnt, hebben eeoige afschriften uit het seinboek hun weg uaar koopers gevonden. Volgens een blad, wordt dat seinboek nu niet meer op de Engelsche vloot gebruikt. De matroos kreeg 18 maanden dwangarbeid. GLEIWITZ, 18 Juli. De Oberschlesische Wanderer meldt, dat vanochtend vroeg, toen een ploeg in de Golthardschacht van de Laulusmijn naar het werk ging, de bak met 23 koleudelvers en een baas in de diepte is geploft. Allen zijn gedood. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat het touw van den bak lossprong. De bak viel 250 meter diep. De ongeregeldheden te Sjanghai zijn ont staan naar aanleiding van een beslissing van de overheid der Frausche nederzetting, om een iulaudsche begraafplaats op te ruimen. Bij de ongeregeldheden werden 13Chineezen gedood en meer dan 30 gewond. Overal wordt het werk gestaakt de Chiueesche overheids personen zeggen dat zij de orde niet kunuen handhaven. In 1874 zijn om een dergelijke reden onlusten uitgebroken. WAALWIJK, 20 Juli 1898. Benoemingen. Bij kou. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogeubosch, ter standplaats Kaatsheuvel, gemeente Loon op Zand A. G. Mulié, candidaat-notaris te Harderwijk. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd voor het eerste gedeelte de heer W. J. Van Dusseldorp, Waspik. Iuhuldig-ingsfeesten te Waalwijk. Op initiatief van vier dames daartoe uitgenoodigd door de Hoofdcommissie voor de inhuldigingsfeesten te Waalwijk heeft zich op 1.1. Vrijdag 15 dezer een damesco mité gevormd, ten einde gemelde commissie te steunen en bijtestaan vooral daar, waar het te verrichten werk meer speciaal kon geacht worden te liggen op den weg der vrouw. Diefstal. Een 14 jarige knaap, die er zich op toe legde toonbankladen te lichten, werd eenige dagen geleden op heeter daad betrapt. Zijn zaak is in handen der justitie. De plaatsvervanging behouden. Het plan-Coolen brengt heel wat pennen in beweging. In de onder zijn leiding te Heivoort gehouden vergadering werd besloten tot oprichting der vereeuiging, waarna nage noeg alle huisvaders uit Heivoort als lid toetradeu. De Tijd motiveert de reserve, die het blad tegenover het plan meent in acht te moeten nemeD. Zal de zaak uitvoerbaar blijken, dan moeten, zegt het blad, twee voorwaarden vervuld wezeu lo. Alle vaders of voogden van ingeschre venen voor de militie in een gemeente moeteu medewerken 2o. Er moeten voor de uitgeloofde som een voldoend getal vrijwilligers te verkrijgen zijn. Stel: in een gemeente zijn vijftig jongelie den voor de militie ingeschreven, terwijl de gemeente tien lotelingen moet leveren. Wan neer nu de vijftig vaders gemiddeld ieder f 100 geven, en voor de zóó bijeengebrachte f5000 kan men tijdig tien vrijwilligers vin den, dan marcheert alles naar wensch. Er behoeft in die gemeente niet geloot te worden en iedereen zal tevreden zijn. Neemt men daarentegen het evenzeer mogelijke geval, dat van de vijftig vaders slechts vijf-en-twintig tot samenwerking te bewegen zijn, en dat niet meer dan vijf vrijwilligers onder de inilitieplichtigen in de gemeente zijn te vinden, dan zal, om het gevorderde contingent te verkrijgen, toch een loting moeten plaats hebben. En nu kan het toeval willen, dat alle zoons van vaders, die medewerking weigerden, vrijloten en daaren tegen vijf zoons van betalende vaders moeten dienen. Zullen, waar van aanwending vati dwang geen sprake kan en mag wezen, wel in veel gemeenten de veronderstelde voorwaarden vervuld worden Zullen, als betrekkelijk velen zich onttrekken, de overigen bereid worden gevonden vóór de loting handgeld te betalen, daarbij, kansloopende dat zij de vrijstelling bekostigen van zonen vau onwilligen, terwijl hun eigen zonen voor de kazerne zullen worden opgeroepen En indien iu een gemeente algemeen groote tegenzin bestaat om te dienen, mag dan worden aangenomen, dat ook voor geld onder de lotelingen van hetzelfde jaar steeds een voldoend getal vrijwilligers zal te vinden zijn Ook moeten wij er op wijzen, dat het getal deelnemers betrekkelijk nooit zoo groot zal zijn als wij veronderstellen. Vaders van zonen, welke op grond van lichaamsgebreken of om andere redenen op vrijstelling rekenen, zullen niet dan bij uitzondering er toe te bewegen zijn, geldelijk bij te dragen, om anderen vrij te koopen. In de Nieuwe Rotterdamsche Ct. wordt nog de volgende opmerking gemaakt, dat de broeders van hen, die ten gevolge van het aantal vrijwillig in dienst getreden lotelingen van deu militiedienst bevrijd bleven, het recht op vrijstelling wegens broederdienst missen zouden. De Katholieke Gelderlander oppert de vraag of de gemeente niet de bevoegdheid zou hebben om zelf het benoodigd aantal vrijwil ligers aan te werven en de kosten daarvan om te slaan over de gezamenlijke, belasting betalende bevolking. Het blad ziet er zelfs een middel in om de gemeenten tot bloei te brengen Mocht het geval zich voordoen, dat er een of meer vrijwilligers te kort kwamen, welnu dan kou aan degenen, wie het lot trof, als schadeloosstelling hetzelfde bedrag worden uitgekeerd als anders aan vrijwilligers werd uitbetaald. Een dergelijke gemeente, waar ieder vrij was van den kazernedwang of maar bij hooge uitzondering kans liep ingelijfd te worden, eu dan nog tegen schadeloosstelling, zou een oord wezen, waar ieder zich gaarne vestigen zou, zeker als hij zou wezen niet door de hatelijke conscriptie achtervolgd te worden. Laat maar eens een gemeente het voorbeeld

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2