Nummer 58. Zondag 24 Juli 1898. Tweede Blad. Spanje en de Vereenigde Staten. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. De Directeur der Brandweer roept bij deze op alle manschappen der Brandweer tot het houden eener oefening op Maandag 25 dezer voor spuit no. 1 ten 7 uurvoor spuit no. 2 ten 71/8 uur. Aantreden bij de spuithuisjes. De Directeur, JAC. GRAGTMANS. INRICHTINGENwelke gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders der gemeente Waal wijk brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlogen van Jozephus Dekkers, wonende alhier, om vergunning tot het oprichten eener plagerij, in en op een perceel staande en gelegen alhier kadastraal bekend in sectie C No. 1652. Op Woensdag den 3 Augustus '1898, des voor middags te elf uren, zal in het gemeentehuis al hier gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zijdie bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip op de secretarie der ge meente kennis nemen van de tei zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 20 Juli 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester (L.-B) J. TIMMERMANS Wz. De secretaris, F. W. VAN LIE MPT. Dat de Yankees door de vrij gemakkelijk behaalde voordeelen ter zee en te land in de nabijheid van Santiago (Cervera's vloot was verre in de minderheid wat qualiteit eD quantiteit betrof en Santiago is overgegeven aan Shafier, omdat generaal Toral geen kans zag zijn legermacht langer van voedsel te voorzien) smaak zouden krijgen uaar meer, was te verwachten, doch zij loopen nu toch' wel wat heel hard van stal Dat ce oorlog met alle kracht zou worden voortgezet, indien Spanje uiel aanhield om den vrede tot eiken prijs, indien het Iberische schiereiland zich dus niet onvoorwaardelijk overgaf aan Amerika, was te verwachten en is reeds herhaaldelijk ter openbare kennis gebracht, doch met de afzending van een expeditie-corps naar Porto Rico, met de uitrusl-.ng van een geweldige vloot met 25000 man naar Spanje onder schout-bij-nacht Watson, is men reeds lang niet meer tevre den nu de overgave van Santiago en van de garnizoenen, deel uitmakend vau Spanje's 4e legercorps, verzekerd kan worden geacht, wordt er weer ernstig gedacht aan de ver meestering van Kuba's hoofdstad Havanna en de bombardeering van de haven van Manzanillo (90 mijl ten westen Santiago) vóór enkele dagen waarbij 3500 projectielen zijn gebruikt om slechts 3 Spaansche soldaten te dooden en 2 officieren en 11 minderen te wonden (de stad en de verdedigingswerken moeten nogal geleden hebben van de grana ten der „New-York" en der "Yowa") en de lossing (zonder eenig effect) van honderd kanonschoten door een Amerikaansch oorlogs schip op het nog westelijker gelegen Santa- Cruz-del-Sud staat in verband met het plan der Amerikanen langzaam aan op te trekken in westelijke richting. Zooveel mogelijk zouden daarbij de hooge gedeelten gekozen worden ter vermijding der koortsen en na afloop van het regenseizoen zou de aanval op de stad plaats vinden door de vereenigde legermacht onder Shafter en het leger van 100.000 man, aan te voeren uit de Vereeuigde Staten in September. 't Heeft er heel veel van, of men er in Washington regel van maakt in de theorie de moeielijkheden der praktijk over 't hoofd te zien wel moet de voorraad levensmiddelen te Havanna gering zijn en de gele koorts, zij 't ook in lichten graad, er geducht woeden, doch men ziet te verwachten moeielijkheden vóór 't komen kan tot een aanval, geheel over 't hoofd. In de eerste plaats de wrijvingen met de inboorlingeu, wier doen en wier proefonder vindelijk bewezen onbekwaamheid om zich zeiven te besturen, der Unie de verplichting zullen opleggen op Kuba permauent een groot leger te onderhouden. Niemand gewaagt meer van de Kuba te verleenen onafhankelijkheid, zelfs de grootste voorstanders in schijn of in werkelijkheid niet, die tot de uitbreking van den oorlog door hun geschreeuw niet weiuig hebben bijgedragen Dan de gele koorts, die toch ernstig genoeg optreedt te Santiago om generaal Shafter te nopen bij minister Alger aantehouden om de onverwijlde afzending van zoogenaamd im mune troepgn Voorts de tusschen Santiago en Havanna te verwachten tegenstand van Spaansche zijde (Manzanilla b.v. heeft een sterk garnizoen en is ruim voorzien van levensmiddelen). De bevelhebbers der vrijwilligersregimeuten te Havana hebben besloten tot volharding tot net uiterste. De landing op Porto Rico is wel gemakkelijk, omdat de kusten zonder ver sterkingen ziju, doch San Juan, de hoofdstad, moet goed versterkt zijn en in Amerika zelf gelooft men dan ook de overgave der stad te zullen moeten afdwingen door uithonge ring, wat een blokkade van het geheele eiland zou noodig maken. Of Watson's eskader kolen zal kunnen innemen te Tanger is de vraag al 't mogelijke wordt door Spanje gedaan om Marocco's regeering tot weigering van brandstof aan Amerika's v oot te bewegen (het eskader neemt een enormer. voorraad ammunitie en levensmiddelen mee, o.a. kogels, die door een stalen plaat van tien centimeter dikte dringen.) 't Heet dat geneiaal Miles bij Mac Kinley, den president der Unie, aanhoudt om de ve:- gunuing ntt de vermeestering van Porto Rico met een leger naar Spanje te trekken en verder wordt weer gesproken van een geschil tusschen admiraal Sampson en generaal Shaf ter .- de eerste wilde een deel der Spaansche gevangenen overbrengen aan boord van de in de haven van Santiago gevonden Spaansche schepen, doch Shafter ging daar niet op in hij had de stad en de haven verkregen meen de hij. De stoomboot van „Het Roode Kruis," de „State of Texas,,, kwam Zondagmiddag te Santiago aan met 1400 ton provisie om de ongelukkige bevolking te helpen. Terwijl het lossen begon, stroomden massa's uitgehongerde burgers naar het dok, vechtend en elkaar vertrappend, braken kisten open en stalen levensmiddelen. De aanlegplaats werd einde lijk afgezet en aan ieder de toegang geweigerd de verdeeling van levensmiddelen uit de ma gazijnen in de stad begon te drie uur's mid dags ieder die zich aanmeldde moest een kaartje overleggen, door een plaatselijke commissie afgegeven, en kreeg een rautsoen van anderhalf pond. binnen zeventien dagen en de overige binnen drie weken. De maatschappij rekent voor het transport 20 dollars voor eiken soldaat eu 55 dollars voor eiken officier, bij een aantal van 24,000 man en 1000 officieren. Dat kost de Vereenigde Staten dan ongeveer 535,000 dollars. De opmerking is gemaakt dat ver scheiden schepen van de Compania Trasat lantica hulpkruisers zijn, die door de Ameri kanen opgebracht zijn. bedrijf van het Dreyfus-proces, dat steeds d< hoofdzaak blijft. Terwijl 't nu weer heet dat er langs offi- cieusen weg besprekingen worden gevoerd tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, welke besprekingen feitelijk zouden zijn terreinverkenningen van de zijde van Spanje om le weten te komen welke vredesvoor waarden de Vereenigde Staten zouden stellen, heeft maarschalk Blanco naar Madrid geseind ,,dat de capitulatie van Santiago buiten zijn weten en zonder zijn machtiging heeft plaats gehad, zoodat generaal Toral zal geoor deeld worden naar de wet in al haar ge strengheid. Een officieuse nota der Spaansche regeering zegt, dat generaal Toral zich overgaf zonder haar machtiging. De regeering tracht aan te toonen, dat zij grond heeft om den brief van Toral aan generaal Shafter als onecht te beschouwen. Immers, zegt de nota, in zijn brief aan generaal Shafter zegt de be velhebber van Santiago, dat de regeering hem machtigde zich over te geven, terwijl de re geering hem door maarschalk Blanco liet weten, dat zij hem geen andere gedragslijn kon aanwij zen (lan die, welke is vastgesteld bij het militai re wetboek. Dat alles nog niet in 't leine is met San tiago blijkt wel uit de weigering van Pareja, den bevelhebber van Guantónamo, om zich over te geven hij beweert dat generaal Toral alleen kon capituleeren met zijn troepen in de stad, volgens welke opvatting slechts 7000 mar, zich zouden hebben overgegeven Te Madrid is men zoo ongeveer van dezelfde meening eu maarschalk Blanco is verzocht verklaringen te doeu ter opheldering. De voorstanders van doorzetting in Spanje reveleereo ten gunste van hun meening, dat er op Kuba nog 100,000 man geregelde troepen liggen, dat de Amerikanen het klimaat tegen zich hebben, dat de Philippijnen wel leiden kunnen tot internationale verwikkelingen en dat Amerika's eskader nog niet aan Spanje's kust is, terwijl er zelfs gesproken wordt van Engelands oppositie tegen de komst van Amerika's eskader De schikkingen voor het overbrengen van de krijgsgevangenen te Santiago, naar Spanje zijn zoo goed als getroffen. Het contract is gesloten met de Spaansche Transatlantische Maatschappij te Barcelona, die te New York vertegenwoordigd wordt door Ceballos Co. Bij de overeenkomst is bepaald dat de maaf- schappij moet zorgen, vijf schepen te Santiago te hebben binnen negen dagen, nog twee Zaak Zola Om den hem wettig toekomenden tijd tot het in verzet komen tegen het over hem gevelde vonnis zoolang te kuunen verlengen, dat het nieuwe proces eerst plaats heeft als de vervolging tegen Esterhazy geëindigd is, heeft Zola zich aan een eventueele arrestatie onttrokken en de beteekening van het vonnis aan hem persoonlijk aldus onmogelijk gemaakt. Waar hij zich echter bevindt, weet men nog steeds niet met zekeiheid: het meest wordt genoemd Genèye en Brussel als zijn verblijf plaatseen hoofdambtenaar van het ministe rie van binnenlandsche zaken moet verklaard hebben aan een journalist, dat Zola vertrok ken is naar Luzern. Zola heeft er echter het grootste belang bij dat zijn verblijfplaats onbekend blijft, omdat men hem anders telegrafisch van het deurwaarders-exploit zou kunnen kennis geven en zoodra Zola dat telegram in handeu heeft, zou deze kennis geving gelijkstaan met de beteekeoing van het vonnis aan hem in persoon en zou hij slechts 5 dagen tijd hebben, teneinde zich in Frankrijk van hooger beroep te voorzien. De meest curieuse, doch meest onwaar schijnlijke meening is, dat Zola nog steeds io Frankrijk is, misschien zelfs te Parijs, waar hij zich zorgvuldig verborgen zou houden. Zeker is het echter, dat Zola zich niet iu zijn woning in de rue de Bruxelles bevindt, die door de politie bewaakt wordt. De brieven, welke aldaar besteld worden, worden door de meid geweigerd, met de boodschapver trokken zonder adres achter te laten. Mevrouw Zola bevindt zich te Médan. De tegenstanders van den beroemden schrijver schuimen van woede over deze "vlucht" en storten de fiolen van hun toorn over het kabinet Brisson uit, dat den „mis dadiger* uit Frankrijk heeft laten ontsnappen. Zij hadden er reeds over gejubeld, dat Zola's veroordeeling te Versailles de toepassing van de wet-Béreuger in het vonnis van het proces met de schrift experts onmogelijk had ge maakt en dat hij dus de 14 dagen gevan genisstraf, waartoe hij in dat proces veroordeeld was, had rr.oeten ondergaan. De taktiek van Zola bewijst, volgens zijn brief aan de Aurore, zijn onverzettelijk plan, om, zooveel in zijn vermogen is, licht in de Dreyfus-zaak te brengen, want als het Hof van Cassatie da uitspraak van het Hof te Versailles bevestigt en hem eveneeus niet toestaat de waarheid te bewijzen, dan blijft toch de mogelijkheid bestaan, dat er zich in de instructie legen Esterhazy misschien nieuwe feiten zullen voordoen, waarvan hij gebruik kan maken. De zaak-Zola zal dus niet zoo spoedig geëindigd zijn, als de tegenstanders van de rivisie van het vonnis-Dreyfus gemeend hebben. De Eclair vergelijkt Zola's vlucht met die van Boulanger. Zoodra Zola zich naar het buitenland begaf, uam hij, die de vaan der Dreyfusards hoog hield, het weinigje aanzien mede, dat hem nog restte, Zijn schandelijke vlucht is het einde der samenzwering. De aanklager vlucht de aanklacht is vernietigd. De Echo de Paris heeft medelijden met Zola en zegt ten slotte Als een slachtoffer van zijn omgeving en van zijn grenzeloozen trots is hij diep gevallen. Hij zal spoedig met bitterheid ondervinden, dat hij in handen van zekere lieden een werktuig is geweest, dat men wegwerpt, als het gebroken is. De Intransigeant uit zich ironisch: „De waarheid is op weg" (Zola's eigen woorden) en om sneller vooruit te komen, legt zij 80 kilometer per uur af. Zij is naar Brussel getogen, in gezelschap van haar Barnum, Zola. De vrienden van Zola verdedigen hem allen. Clémenceau verkL^.t in de Aurore, dat Zola alle middelen aangrijpen zal, om te bewijzen, dat hij een volledige behandeling van de zaak wil. In de Siècle zegt Y ves GuyotDe bladen van Cavaignac bazuinen het uit, dat Zola gevlucht iszij vergeten, dat de lijdrekening van Islam met den dag begint, waarop Mo hammed uit Mekka vluchtte. Hij keerde terug. De bladen van Cavaignac weten wel, da: Zola zal terugkeeren. Hij zal geen Boulan- gertje spelen. De zaak-Zola is slechts een De Duitsche minister van financien Mique heeft zijn misnoegen uitgedrukt, dat de tram die voorbij ziju ministerie rijden, zoudei bellen. Onmiddellijk heelt de betrokkei tramwegmaalschappij gelast, dat de wagen voorbij het ministerie vau financiën langzaan moeten rijden en er volstrekt niet gebelt mag worden, om mijnheer Miquel eu ziji ambtenaren niet te storen In hun slaat misschien 't Is immers komkommertijd. Woensdag stoomde vorst Ferdinand vai Bulgarije met vrouw en kind in een keizer lijken bijzonderen trein liet station van Moskot binnen. Grootvo-st en grootvorstin Sergiu.- en tal vaD hoogwaardigheidsbekleeders wacht ten ze op. Van het station reden de gaster met den gouverneur-generaal en de groot vorstin naar het Kreml, later was er eet dejeuner in het paleis van deu gouverneur- generaal. Een besluit van de czarina, waarbij zi haar hofdames het rooken verbiedt, heefï ouder die dames groote opschudding ver oorzaakt, Zij hebben tot de beheerscherej een verzoek gericht om het verbod in te trekken, daar aan alle hoven het rooken aan dames wordt toegestaan. L)e keizerin-moedei van Rusland rookt, evenzoo de prinses van Wa'es. De keizerin van Oostenrijk, dc koningin-regentes van Spanje en de koningin van Portugal zijn hartstochtelijke rooksters en een der hartstochtelijkste is prinses Irene, de zuster van de keizerin. Te Oakland in Californie trachten 6 agen- teu van politie een Chinees te arresteeren, die beschuldigd werd van moord en die in eeu vuurwerkmagazijn een schuilplaats had gezocht. De Chinees heeft het magazijn in de lucht laten springen het werd geheel vernield en de agenten werden allen gedood. WAALWIJK. Zondag 24 dezer 's middag ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefeuing en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Still ruht der See. Pfeil. 2. Sur les remparts. Saintis. 3. Landkennung. Grieg. Zondag 24 Juligroot concert, te geven door de harmonie »St. Crispijn," in den tuin bij den heer Chr. Appels, tegenover 't station. WAALWIJK, 23 Juli 1898. Waahvijks nieuwe Burgemeester. Gisteravoud omstreeks 7 uur kregen wij per telegraaf bericht, dat bij koninklijk besluit benoemd is tot burgemeester van Waalwijk, K. A. M. ridder de van der Schueren, te Raalte. Onmiddellijk lieten wij deze tijding in de gausche gemeente door middel van bulletins bekend maken zonden den nieuwbenoemden een telegram van gelukwensch, en bezorgden een afschrift van het telegram aan den voor zitter van den juist vergaderden gemeenteraad. Deze las den inhoud direct aan de raadsleden voor, wenschte Waalwijk geluk met zijn nieuwen burgemeester, en dankte onzen uit gever voor de vlugge mededeeling, waarna de raad, op voorstel van den voorzitter, met algemeenc steramen besloot, den nieuwen burgervader het volgend telegram te zenden: De raad van Waalwijk, in vergadering ver- eenigd en in kennis gesteld met uwe benoeming tot burgemeester dezer gemeente, biedt u eerbiedig zijne welgemeende felicitatie aan. J. Timmermans Wz., waarnemend burgemeester. Hierop is het volgend antwoord hedenoch tend ontvangen. „Den Raad der Gemeente Waalwijk." Hartelijk dank voor uw telegram met felicitaties; moge mijne benoeming tot welzijn van Waalwijk strekken. De van der Schueren. Wij hopen dat deze benoeming moge strek keu tot voorspoed en bloei van onze schoone gemeente en tot voldoening van den nieuwen titularis.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5