De uitgebreidste sorteering Veibunt v, Overbeek. Advertentiën, LIKEUREN, Cognac, Sirop de Punch, enz. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Burgerlijke stand. Handelsberichten. van de fijnste tot de ordinaire merken, vindt men bij Marasquin, Triple Sec, Chartreuse, Benedictiner, Elixer de Spa, Elixer d'Anvers, Kirschwasser, Vermouth Antwerpsch Boonekamp), Chartreuse bitter, Oranje bitter enz. Raadsvergadering. De gisteravond ten 7 nre, onder voorzitter schap van den waar nemend en burgemeester, de heer J. Timmermans Wz. gehouden raadsvergadering, werd bijgewoond door alle leden, behalve den heer Baijens. Na opening der vergadering wijdde de voorzitter eenigé waardeerende woorden aan den afgetreden burgemeester Jhr. Van Gro tenhuis. Na voorlezing en goedkeuring vau de no tulen der vorige vergadering werden I. Medèdeeling gedaan van ingekomen stukken, waaronder 0.111voorkomt een schrij ven van de »Vicinaux Hollandats,» dat zij de verleende concessie aanneemt. II. Bestek en teekening voor de verbouwing van teekenschool en veldwachterswoning hebben ter visie gelegen voor de leden en het dagelijksch bestuur werd gemachtigd ze aan te besteden, na eerst de bestekken te hebben doen drukken en eenige exemplaren ter goedkeuring op te zenden aan het minis terie van bintienlandsche zaken, van waar ook een brief van goedkeuring van 't plan was ingekomen. Ook is met de schoolautoriteiten gecon fereerd en is men tot de conclusie gekomen, dat schoolverbouwing noodig is. De kosten hiervan zullen ongeveer bedragen: uitbreiding op de speelplaats f 5600; uitbreiding omhoog 8500. Het geld hiervoor, evenals voor de ver bouwing der teekenschool, zal gevonden moeten worden door een leening vari een nader te bepalen bedrag en percentage. Conform besloten. Bij de behandeling van een schrijven van Gedeputeerde Staten ter begeleiding van een bezwaarschrift van de heer van Schijndel, zegt de voorzitter dat het Dag. Best. zich niet met genoemd bezwaarschrift kan veree nigen, en de secretaris leest een concept antwoord voor, waarbij de raad zijn vorig standpunt handhaaft, 't welk wordt aange nomen met 9 tegen 1 stem. Nadat de heer van Schijndel nog een paar aangelegenheden betreffende de gasfabriek besproken had, sloot de voorzitter de verga dering. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Beuoeming. Met genoegen kunnen wij melden, dat de heer Donker Jr. alhier benoemd is tot on derwijzer te Hoeven en ook nog te Vorsten- tenbosch. Het moge hem in zijne standplaats naar wensch gaan. Prov. Staten van Noordbrabant. In de zitting van Donderdag gat het lid Bressers te kennen dat hij met groote be langstelling heeft kennis genomen van den belangrijken arbeid van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in verband met de Waalwijksche haven. Gaarne zou hij weuschen, dat die stukken werden gedrukt. De voorzitter zegt toedatals dit de wensch is der vergadering, het gaarne zal geschieden. Doofstommen Verccniging „Door Liefde Saam- gebracht", gevestigd Wcstcrmarkt No. 16. Amsterdam. Het damescomité van de doofstommen Vereeüiging //Door Liefde Saamgebracht (pres. mevr. M. J. Blax-Wellingman) ontving ter gemoetkoming in hare vele uitgaven voor „Huis- en Werkverschaffing" de belangrijke gift van f 500 onder de initialen A. L. Eén waar geluk voor deze Verceuiging en gaarne wenschen wij haar toe. dat dit goede voorbeeld navolging mag vinden, daar zij in haar huis reeds menig gezellig uur aan de arme doofstommen verschafte en haar werk- verschaffing voor menig misdeelde een ware uitkomst was. Wie dus een symphatiek doel wil steunen, vindt hier eene goede gelegenheid. De instelling is dagelijks voor belangstel lenden van 10—4 uur te bezichtigen. Pcdir. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint, onder dagteekening van Vrijdag Drie compagnieën van het 3e bataillon zijn Maandag op een tocht door het Noorden van Sama Indra door den vijand achtervolgd. Wij leden geen verliezen. Luitenant-kolonel Willems is daarop Woensdag meteen grooler troepenmacht over Garot en Kong Kong langs de rivier naar Keumala Raja en Tjot MoeroeDg getrokken. De pretendent sultan, Oemar en de hoofden zijn hier ontboden om rekenschap te geven van den hernieuwden tegenstand. Atjeh. Het N. v. d D. ontving het volgend te legram Men heeft vernomen dat Toengkoe 1 apa naar Tapijgang Batoe is teruggekeerd met eenige duizenden volgelingen. De colonne Van Heutsz trok Zaterdag tegen den vijand op, die dien nacht naar de Noordkust vluchtte. In Edi is de rust hersteld. Inhuldigingsfeesten. Met goedkeuring van H. M. de Koningin is bepaald, dat na de feestdagen te 's-Gra- venhage in September, welke met het vuur werk te Scbeveningen in den avond van 13 September zullen eindigen, het bezoek aan Wasseuaar zal plaats hebben den 14den Sep tember een rijtoer door een gedeelte van het Westland den 19den September; de vloot revue aan het Höllandsch Diep den 15 deu Septemberen de militaire revue op de Renkumer heide den 21sten September. De dagen van 16, 17 en 18 September zullen voor Hare Majesteit de Koningin volkomen rustdagen moeten blijven. Den llden September zal Hare Majesteit een rijtoer maken door Voorburg en Rijswijk. Of er nog plaats is in Amsterdam De heer C. A. A. Dudok de Wit, die zich welwillend tei beschikking heeft gesteld van de „Vereeniging tei Bevordering ran het Vreemdelingverkeer«, te Amsterdam, om als leider ran een speciaal daarvoor ingericht infoimatie-bureau op te treden, zegt dat de ruimte in de meeste hotels werkelijk reeds besproken is. Ons bureau zegt de l.eer De Wit heeft tal van kamers bij nette particulieren verhuurd van f 4 per persoon af en per dag met ontbijt. Over het algemeen looped de prijzen van f 4 tot f 15, en wij kunnen op 't oogenblik nog orer ruim 100 kamer beschikken. De hoofdzaak voor het groote publiek is natuurlijk de intocht, die indrukwekkend be looft te zijn, en verder de historische optocht van zeshonderd personen, zooals men er zelden een te zien zal krijgen. Welnu, om beide te kunnen zien, zijn nog tal van prachtige plaatsen op de officieele tribunes t.e krijgen, waarvan de prijzen loopen van f 10, f 15 en f20 voor in- en optocht beide, dus werkelijk geen over dreven prijs, vooral niet als men nagaat dat men daar geen gevaar behoeft te vreezen. Moord. Vrijdag op klaarlichten dag heeft te Lon den nabij dee Waterloo Road, bezuiden de Theems, een slechts zestienjarige knaap, John Darcy, in koelen bloede een moord ge pleegd op een hem volslagen onbekend voor bijganger, en, naar 't schijnt, zonder de minste aanleiding, 't Geval werpt een zon derling licht op de toestauclea in Zuid Londen en niet minder de moeielijkheid. die de politie ondervindt, om de talrijke getuigen dezer gruweldaad te bewegen, getuigenis af te leggen tegen den moordenaar. Zoo groot is de intimidatie, waaronder de kleine burgerij daar gebukt gaat, zoo intens hare vrees voor de wraakoefening van de beruchte bende, waarvan de jeugdige boosdoener een telg is. Wat althans eene onvervaard gebleven ooggetuige, de kleine modiste juffrouw Tay lor, voor wier winkel de moord was gebeurd, dienaangaande aan een verslaggever vertelt, is kenschetsend. Het luidt als volgt: „Vrijdagmiddag tegeu half twee, toen ik voor mijn winkel stond, zag ik den verslagene aan den ingang van het. huis naast mij met iemand pratend. Plotseling kwam iemand de straat over loopen naar hem toe. Zonder een woord te zeggen doorstak hij Mappin den nek met een dolkmes. Mappin tuimelde op den grond een brcede bloed stroom gutste hem uit de woud binnen twee uren was hij een lijk. De straal was vol menschen. Die menschen leken echter meer erop uit den moordenaar te beschermen dan den verslagene te helpen. Zoo werd de bloedplas op de straatsteeneu door omstanders zooveel mogelijk uitgewischt, eer de politie kwam opdragen." Juffrouw Taylor had alle gelegenheid den moordenaar te zien, voordat hij zich uit de voeten maakte, en hoegenaamd geen moeite, om Darcy te herkennen, toen hij door de po litie tusschen een tiental andere knapen ge plaatst werd. Zij wees hem dadelijk zonder de minste aarzeling aan. Evenzoo deed een ander ooggetuige. Drougelcn. Door de Raad dezer gemeente is met algemeene stemmen in de j.l. gehouden, vergadering benoemd tot ouderwijzer aan de openb. School alhier de heer F. Burghout. Sprang. Bij gelegenheid der alhier te hou den kroningsfeesten zal ook een kiuderfeest georganiseerd worden, De kosten hieraan verbonden zullen door de gemeente gedragen worden. Ook is voor genoemde leesten een harmonie uit Tilburg geëngageerd. Siielscliocninakerij. Een eigenaardige leger- oefening heeft in de vorige 4 weken plaats gehad. Uit alle legerkorpsen vau het Duitsche leger (behalve uit Beieren) waren 12C0 dienst plichtigen, die van hun ambacht schoenmakers zijn, te Berlijn bijeengebracht om schoenen te vervaardigen. Dag en nacht werd doorgewerkt, telkens door twee groepen, van 2 uur 's nam. tot 2 uur 's morg. en van 2 uur 's morg. tot 2 uur 's nam., telkens met tweemaal U/a uur rust. De maaltijden werden in de kazerne terstond voor of na afloop van den diensttijd gebruikt. Het doel dezer oefening was na te gaan in hoeveal tijd zeker aantal schoenen kondeu worden vervaardigd, als oefening voor oorlogstijd. Elk kreeg met inbegrip van geld. voor brood 6 mark; elke 10 dagen werden 2500 paar afgeleverd, zoowel voor infanterie als cavalerie Tevens waren 50 smids gedeta cheerd voor herstellingen aan machines. Ilct maken van Kunstleder is nog een geheel nieuwe tak van industrie Reeds vroeger heeft men ter vervaardiging zeer eigenaardige be werkingen voorgesteld, maar eerst nu is het mogen gelukken een stof te bereiden, die werkelijk duurzaam heeteu mag Het klinkt waarschijnlijk, dat het niet mogelijk is een soort kunstleder te maken, zonder gebruikte maken van lederafval. Echter heelt de che micus Frans Huter in Budapest'n een nieuwe methode gevonden, dat als patentleder bekend is. Hij gebruikt daarvoor dierelijke lijm of gelei of gummi of dextrine als grondstof, maakt deze door chroomzout oplosbaar en dan door glycerine buigzaam. De lijm of gelei wordt eerst, door een juiste menging met water, door koken opgelost. Bij deze oplossing voegt men glycerine, hars, vrije lijnolieveruis en enkele lijnolie. Het geheel wordt kort gekookt en geschuimd, totdat zich glycerine-lijm gevormd heeft. Deze lijm ver mengt men goed met dubbelchröomzure kali en lijnolievér nis. Daarna strijkt men deze ver kregen stof met een langharige», witten borstel op papier of linnen, waarna de enkele vellen op staven gehangen worden om te drogen. Na het drogen worden de stoffen op de vroeger met de grondstof gedienkte zijde met eene looistofoplossing ais runaftreksel, samok- af kooksel of caoutchouc-oplossing aangestreken en gedrenkt en de enkele vellen mei de natte zijden op elkaar gelegd. Hierbij wordt looizure lijm gevormd. Nadat de slof op deze wijze gedroogd is evenals de eerste maal, geeft hij die eene grondkleur, die als volgt bereid wordt. In de bovenbeschreven grondstof wordt zinkwit zoolang aangevoerd, tot de dikke massa, met een borstel aangestreken, erdoor bedekt is. Nu worden de enkele, als vroeger beschreven, geprepareerde vellen op de niet met looizuur behandelde zijde bestreken, en wel met een weeken, dichten, kortharigen borstel zoodat men geetie strepen ziet. Na het drogen volgt eene tweede aanstrijking en nu is het tot op het verven en lakken na klaar. Om de kleuren om te roeren wordt chröom- lijm gebruikt met weglating der glycerine. Nadat het meerdere dagen gelegen heeft, ondergaat het leer nog verschillende persingen. Een gewelddaad Onlangs stond in den staat Iowa een jonge man terecht, onder de beschuldiging van het plegen van geweld tegen een jonge dame. De gewelddaad bestond hierin dat de jonge man de jonge dame, mej. Brown, had willen kusseD. De beschuldigde werd in de kosten veroordeeld en de wijze rechter gaf voor z:jn uitspraak aan de jonge dame den volgenden uitleg: „Mej Brown, gij moet weten dat het mijn plicht is de getuigen bij het afleggen hunner verklaringen te bestudeeren. Zoo heb ik ook u opmeikzaam aangezien en ik moet u be kennen dat ik u zoo lief, zoo bekoorlijk, zoo verleidelijk heb gevouden, dat ik mij met kracht aan de armen van mijn leunstoel moest vastklemmen om niet te bezwijken voor de verzoeking om naar u toe te gaan en te doen wat de beklaagde heeft gedaan. Onder deze omstandigheden mag men aannemen dat de beschuldigde heeft gehandeld ond^r een on weerstaanbare» aandrang. Daarom worden hem als straf enkel de kosten van het geding opgelegd." (Hbl.) Een spoorwegongeluk. De stoker en de machinist van de expres van Windsor naar Paddington zijn het slachtoffer van hun beroep geworden. De verbiudingsstang der locomotief is gebroken en de vuurkist en de ketel zijn gesprongen, zoodat beide mannen een regen van stoom en heet water over het lijf kregen. Toch hebben zij hun post niet verlaten, maar hebben eerst den trein tot stilstand weten te brengen. Beiden zijn echter kort daarop in het ziekenhuis overleden. Een vrecsclijke misdaad Te Gent zijn twee vrouwen vermoord, de bierhuishoudster Ph. Wauters, 41 jaar, en haar dienstbode Jeanne Lampens, 27 jaar. Het huis, waarin de misdaad gepleegd is, is een hoekhuis en staat in het volkrijkste deel der stad, dicht bij een politiebureau, 's Morgens omstreeks halfacht zagen eenige voorbijgangers rook wolken uit het raam der eerste verdieping stijgen. Een politieagent, die de deur for ceerde, ontdekte de bierhuishoudster halt gekleed te bed, met een gapende wond aan den hals, terwijl het bed in brand siond. Hier en daar lagen lucifers verspreid en op de nachttafel stond een half gevuld glas met wijn. Ook de dienstbode vond men in ge lijken toestand dood op haar kamer. Alles droeg duidelijk de sporen van met petroleum te zijn begoten en op het kleed der voorkamer lag een ledige petroleumkan. De moordenaar of de moordenaars wilden blijkbaar door brandstichting de bewijzen hunner misdaad verbergen. Sommige zeggen, data's nachts omtrent 2 uur drie petsonen het huis verlaten hebben, terwijl anderen verklarende 6 uur 's morgens een heer inet een valies in de hand naar het nabijgelegen station te hebben zien gaan. Hoe het zij, de oorzaak der mis daad zoowel als de daders zijn nog onbekend. De dienstbode was eerst twee dagen bij juffrouw Wauters in dienst. PLAYA DEL ESTE, 21 Juli. Het officieele bericht van het gevecht te Manzanillo op 18 dezer meldt, dat de Amerikaansche vloot daar drie Spaansche koopvaardijschepen, waaronder de Purissima Concepcion, en vijf kanonneer boten vernield heeft. De Amerikaansche vloot had de opdracht, 's vijands schepen te ver nielen, maar zich niet in gevecht te begeven met de batterijen of de forten, en zij legde die opdracht ten uitvoer. De Amerikanen leden geeu verlies; men gelooft dat honderd Span jaarden gedood zijn. MADRID, 22 Juli. De minister van open bare werken Gamazo h eft verklaard dat er binnenkort een voor het leger eervolle vrede zal worden gesloten. LONDEN, 22 Jnli. In het Lagerhuis zeide Goschen bij het indienen van de aanvullings begrooting van marine, dat hij het betreurde daarin den naam van een buitenlandsche mogendheid te moeten noemen, maar dat het onmogelijk was het feit jLje verhelen. Wegens Rusland's politiek en het marine-program, hetwelk dat rijk had aaugenomen, is er aan leiding ontstaan zeide de minister om onze vloot te versterken en een met het Russische evenwijdig loopend vlootprograro te aanvaar den. Laat men duidelijk begrijpen dat wat wij voorstellen, geen agressief karakter draagt. Laat Europa verstaan dat wij onze zeemacht verg.-ooten, omdat wij het volstrekt noodzake lijk achten, het beginsel van opgewassen te zijn tegen twee andere mogendheden, te handhaven. Wij beschouwen Rusland's aan bouw van nieuwe schepen niet als een be dreiging legen Engeland. Rusland heeft vol maakt het recht om een zoo sterke vloot te bouwen als het denkt dat zijn stelling ver- eischt. Goschen vraagt daatop goedkeuring tot den aanbouw van vier slagschepen, vier kruisers en twaalf torpedojagers, een uitgaaf medebrengend van ongeveer acht mihioen ponden sterling. De slagschepen zullen erop ingericht worden dat zij het Suez-kanaal kun nen passeeren. WAALWIJK. Van 18—22 Juli. GEBOREN Ludovicus, zoon van Philippus Hu- bertus van Eeten en van Gljsberdina de Hart. Gerardus Adrian us Felix, z. van Joseph van Assen en van Wilhelroina Ja cob» Leltz. Leonardos Nicolaas, z. van Theodorus Arnoldu9 van Delft en van Geer- truda Maria Vermeer. OVERLIJDEN: Henricus van de Kamp, 4 maan den. Aotoniu8 Pennings, 12 m. WAALWIJK, 22 Juli 1898. Bij redelijken aanvoer van beesten was de handel traag. Kalfbeesten golden f120 f175. Dito vaarzen f 90 f 165 Jonge varkens aangevoerd 46 stuksver kocht van f 5.a f 10.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 175 kg. van f 1.16 f 1.34 per kg. Eieren f 3.a 4.per 100 stuks. De stemming voor lichte huiden, zoowel droge als gezou.e is vast. Zware daarente gen minder gevraagd en,tengevolge van groote aanvoeren zijn de prijzen flauwer. Licht leder zeer gezocht, zwaar leder vast zonder prijs- verhooging. De huidenveiliug den 21 dezer te Londen gehouden liep vlug en ferm af. De aanvoeren der laatste weken en het vooruitzicht dat in winterbuiden nog heel wat te wachten is, zal den voorraad op alle voor name stapelplaatsen ver boven het middel matige breugen. Deze omstandigheid, gevoegd bij de weinige ambitie, die er bestaat bij de leerlooiers om meer dan het strikt noodige in te werken, gaven aan den stand van zaken eene flauwe tendentie. Maar juist tengevol ge van de lagere prijzen komt men tenminste tot eenige afdoeningen. Voor leder is in alle soorteu iets meer vraag. De prijzen zijn echter nog in het uadeel der looierij. Er is tamelijk veel handel in schors; prijzen gaan er niet op vooruit, daar de aanbiedingen de behoeften overtreffen. In vreemde looiraiddelen is weinig handel. 15 Juli Kalfkoeien f 120.a 175. Kalfvaarzen f 115.f 155. Varkens aangevoerd 35 stuks van f5.75 a 9.2o. Boter aangevoerd 385 kilogr. van f 0.83 a 0,97. Eieren 3 a 4 cent per stuk. awa—mmme—i— Voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van ons dochtertje onder vonden, betuigen wij bij deze onzen op rechten dank. M. A. VAN LOON. PH. J. H. M. VAN LOON-Eras. Waalwijk, 20 Juli 1898. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht Maandag en Dinsdag 25 en 26 Juli a.s.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6