<i uinmer 59. Donderdag 28 Juli 1898. 21° Jaargau- M #1 1 oegewifd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwiik, ANTOON TIELEN, FEUILLETON. £3 [JITGEV ER Waalwijk. V li De jGcho van het Zuiden, Wiiiihvljksclif en Langstraalsthe Courant, Di Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 22 Juli 1898, 's nam. ten 7 ure. Onderwerpen ter behandeling I. Ingekomen stukken. II. Verbouwing vau de teekenschool en veldwachterswoning. III. Geldleeuing ter voorziening in de kosten daarvan. IV. Bericht van gedeputeerde staten, om trent de tijdelijke geldleening ter voorziening in de kosten van de aanstaande kronings feesten. Voorzitter de heer Jud. Timmermans Wz. (L. B.) Afwezig de heer F. Baijens. Na opening door den voorzitter, neemt deze het woord en zegt ongeveer het vol gende »Naar aanleiding van de benoeming van Jhr. Aug. van Grotenhuis tot burgemeester van Gendringenpresideer ik als oudste wethouder deze vergadering en wil ik met een enkel woord onzen burgemeester her denken. Waar wij het oog richten, overal zien wij de getuigen van het vele nuttige, dat hij voor Waalwijk heeft gedaan en velen zullen het dan ook met mij betreuren, dat hij ons heeft verlaten. >Ik breng nogmaals hulde aan't vele goede en de belangrijke werken die tijdens zijn 12jarig bestuur over onze gemeente, door hem zijn ten uitvoer gebracht. z/Ik hoop, en zeker alleu met mij, dat het hem wel moge gaan in zijne nieuwe stand plaats, in goede gezondheid, tot zijne eigen voldoening en die der geheele gemeente.» Bravo's. De secretaris leest hierna de notulen der vorige vergadering voor, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken a. Een bericht van gedeputeerde staten 34 99 t Met de armen over de borst gekruist bleef de Franfaise staan; zij scheen met die schitterende, zwarte oogen den baron letterlijk te willen door boren. Om hen heen was intusschen alle9 stil geworden langzamerhand hadden de mannen zich van het tooneel van den brand verwijderd, slechts nu en dan hoorde men in de verte nog menschelijke stemmen. En nog stond het drietal daar bijeen, bij het flauwe schijnsel der lantaarn.... en rondom hen heerschte dichte duisternis, doodsche eenzaam heid. Raming had thans het stuk gelezen. Nu wendde hij zich tot Magda, (lie met krampachtig saamge- knepen handen naast hem stond. Die brief dien de oude Michaël Ritter voor u bestemd had staat die in verband met dit geschrift vroeg hij, en het scheen dat zijn stem haren helderen klank geheel had verloren. Magda knikte toestemmend. Het spreken viel ook haar moeielijk. Waar is die brief? Ik heb hem bij mij klonk het bijna fluis terend. Barmhartige God, welk een vreeselijke slag voor mij Ja, zeide de Franyaise langzaam en met na druk, ja, een harden slag. Och, mijnheer de baron, ik had een zwak voor u, werkelijk, maar nu dank ik God, dat alles zoo geheel ander is alge- loopen. Ik p is niet in bekrompen, armoedige om standigheden. Ga nu toch eindelijk heen riep Magda thans, hevig opgewonden. Gij zijt geen vrouw, gij zijt een duivelin. Gij hebt uw doel bereikt ga nu heen. O, ik ga reeds; de rol van troosteres zult gij wel op u nemen Och, wst zal papa ver baasd staan, als ik hem dat pikante nieuwtje ver tel. Bij u in Oostenrijk schijnen overigens de pi kante nieuwtjes in de lucht te zweven.... Goeden nacht Nu maakte zij spottend een overdreven diepe Advertentien 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per re^el, gioote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adol? Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. houdende de goedkeuring der wijziging be grooting '97; b. Idem wijziging begrooting '98. Schrijven van idem houdende de goedkeu ring primitief kohier hoofdelijken omslag, 't welk ook is afgekondigd. c. Een schrijven van de Vicinaux Hollan- dais, dat zij de verleende concessie aanneemt, welk formulier door den secretaris wordt voorgelezen. d. Ook ingekomen de verslagen der ge meente, der schoolcommissie en der kamer van koophandel, welke ter visie hebben ge- legeu voor leden. Aangenomen voor kennisgeving. Verder deelt de voorzitter mede, dat de kas is opgenomen bij den gemeenteontvanger en in orde bevonden. II. Verbouwing teekenschool en veldwach terswoning. De voorzitter: „in zijne vergadering van 18 Maart 1.1. heeft de raad in beginsel daartoe besloten. Bestek en voorwaarden hebben ter visie gelegen voor de leden, zij hebben er dus naar hun eigen goeddunken over kunnen oordeelen. Verder is hieromtrent een schrijven ingekomen van het ministerie van binnen- Dudsche zakeu, in antwoord op ons schrijven. Hierin zegt de minister, dat hij ons als bewijs van goedkeuring doet toekomen, een lijst van regeling der lesuren enz. en ook keurt hij het onderwijzers personeel en de verhoo ging van inkomsten en uitgaveu goed. Daarom verleent hij een jaarlijksche subsidie van f 650. Verder verlangt de minister gedrukte stukken hieromtreut en wil ook eerst zijne goedkeuring hechten aan de lokalen daarom zal ook bestek en teekening aan hem opgezonden worden. 't Is nu maar de vraag of 't dagelijksch bestuur gemachtigd wordt aan te besttd.m; in 't naaste verband hiermede staat natuurijk dat de raad hiervoor eetie leeuing sluit. Het dagelijksch bestuur stelt voor, teeken school en veldwachterswoning volgens teeke ning en voorwaarden aan te besteden.» Bttaftflunca buiging, en was weldra in het donkere park uit het oog verdwenen. Raming had zich als verpletterd door deze voor hem dubbel pijnlijke onthulling, op een boom stronk laten nedervallcn. Het licht der lantaarn viel op zijn gelaat hij zag er deerniswekkend uit in zijne diepe verslagenheid. Lag niet alles in puin aan zijne voeten? Vervlogen was zijn droom van geluk aan Magda's zijde verbleekt was de stralenkrans, die hij in zijn kinderlijke liefde en vereeiing om het hoofd van zijn gestorven vader had gevlochten en dit rijke landgoed God in den Hemel! Zijn vader vervalscher van een tes tament een bedrieger, die zich verrijkt had met een onrechtmatig verkregen eifenisl Krampachtig snikkend, verborg hij het gelaat in de beide handen. Niet het plotseling verlies van een schitterend fortuin, niet de gedachte aan den ommekeer in zijn uiterlijke omstandigheden neen, de schaamte, de grenzenlooze schaamte over deze schandelijke daad zijns vaders drukte hem diep ter neder. De oude Michaël had in zijne aanteekeningen een volkomen juist oordeel uitgesproken over den zoon van zijn medeplichtige de gedachte aan een misdaad zijns vaders had hem vree- selijk getroffen en een ongeneeselijke wonde ge slagen I Er kan ons ook nauwelijks iets smartelijker treffen, dan dat wij ons bedrogen zien, in hen, tot wie wij ons gansche leven met vereering en bewondering hebben opgezien. Zacht legde Magda hare kleine hand op Raming's diepgebogen hool'd. Berthold fluisterde zij met een door tranen verstikte stem. Langzaam sloeg hij de oogen naar haar op. Gij zijt bij mij P O, voor mij is alle geluk ten einde..'. Ach, Magda ja, thans, in dit oogen- blik, begrijp ik eerst ten volle inve liefde. Gij waait bekend met dit vreeselijk geheim Ilij kon niet verder spreken. Zij was voor hem op de knie ën gezonken en had de armen om hem heen ge slagen. Mijn leven had ik willen geven, als ik ook u daarmede dit smartelijk uur had kunnen besparen zeide zij, onder heete tranen Eenige oogenblikken zag hij haar aan, als droomde hij een zaligen droom, toen drukte hij haar harts tochtelijk aan zijn zwoegende borst. Magda, lieve Magda, wilt gij met mij vol- De heer Verbunt „is rekening gehouden met de wijziging, die Froklage wilde in 't bestek van Van Dijck." De voorzitter „er kan altijd nog wat aan veranderd worden." De heer Gragtmans licht het wat breeder toe, en zegt dat vooi namelijk op uitbreiding der localiteit van de teekenschool moet wor den gelet. De heer Van Schijudel: „ik wil alleen maar zeggen, dat meu er zco weinig van gehoord heeft, da' men er zoo weinig publiciteit aan heeft gegeven." De voorzitter„we zullen er publiciteit aan doen geven." Het voorstel van het dagelijksch bestuur aangenomei. Hierna werd den voorzitter van wege den uitgever van „De Echo van het Zuideu" een afschrift van een door hem ontvangen tele gram ter hand gesteld, houdende de benoe ming van K. A. M. ridder de van der Schue- ren, te Raalte, tot burgemeester van Waalwijk. De voorzitter las den inhoud voorfeiici- teerdeWaalwijkmet zijn nieuwen burgemeester, bedankte onzen uitgever voor zijne vlugge medcdeelingen met algemeene stemmen besloot de raad den nieuwbenoemde het volgende telegram te zenden: „De raad van Waalwijk, in vergadering vereen:gd en in kennis gesteld met uwe be noeming tot burgemeester dezer gemeente bi^dt u eerbiedig zijne welgemeende felicitatie aan J. Timmermans Wz., waarnemend burgemeester." De voorzitter„de geldleening voor de verbouwing der school, met advies van school opziener en hoofd der school is nog niet rijp voor behandeling in den raad. Na eene conferentie met den schoolopziener, werd hem weder verzocht op schrift te brengen, wat hij nuttig oordeelde; dat heeft hij gedaan, en toen hebben we er met 't hoofd der school over gesproken. En beiden achten verbouwing noodig. In grove trekken is berekend hoeveel harden in den zwaren strijd de9 levens, totdat gij mijn vrouw kunt worden? Zij vlijde zich zacht tegen hem aan, toen bracht zij zijne hand aan hare lippen en zeide: Ja in trouwe, reine liefde. En God zal u niet ver laten. Volhard gij zult overwinnen. Aan uwe zijde, met uwe liefde ja, Magda. Het waren heerlijke oogenblikken, die deze twee jonge menschen thans doorleefden al hunne aard- sclie zorg, hur: smart, hun droefheid zonk weg bij het zalig gevoel hunner zuivere, zoo lang ver borgen liefde.... De heilige stilte van den nacht omgaf hen en God hoorde hunne oprechte, eerlijke woorden hunne eeden van liefde, en trouw... En nog eenmaal sloot Raming de geliefde vast en innig in zijne armen. Zooals gij thans rust zult vinden aan mijn hart, zult gij óok aan mijne zijde een geliefdkoosd tehuis vinden. Maak u niet bezorgd voor onze toekomst. Het is een wreede slag, die het noodlot mij heeft toebedeeld, maar met Gods hulp zal ik hem weder te boven komen. Al had mijn vader mij alles, tot op den laatsten penning toe, ont nomen, ik zou net hem vergeven hebben, maar wat hij thans heeft gedaan, dat kan ik hem niet vergeven niet zoo spoedig.... Het is een schand vlek op den naam von Raming. Zij greep zijne hand. Wie u kent, kent ook uwe strenge eerlijkheid en rechtschapenheid, zeide zij teeder. Zij waren langzaam, arm in arm, bij het licht der lantaarn voortgegaan. De moeielijkste taak zal ik hebben bij mijne moeder.... Arme vrouw I Voor haar is het dubbel verschrikkelijk. Een val uit de hoogste hemelen Wat zult gij haar zeggen. Berthold? De volle waarheid. Ik kan niet anders. Maar in de eerste plaats moet gij mij de aantee keningen van den ouden Ritter geven. Dit kistje wie zou gedacht hebben, toen ik het destijds i n de hut van den oude zag welk een gewichtig geheim het bevatte. En gij gij zoudt bijna een verschrikkelijken dood gevonden hebben I Alsof bet meisje nog steeds door dat gevaar werd bedreigd, sloeg hij, voortwandelend, zijnen arm om haar heen, en streek liefkoozend met de hand over hare zachte blond haren. Mijn eerste werk zal natuurlijk zijn, onder zoek te doen naar dien Gustav Beran. den waren het zou kosfeD; plat'e gronds of op de school. Uitbreiding plattegronds, op de speelplaats f 5600. Anders 8500. Deze plannen zijn natuurlijk voor wijziging vatbaar eo zullen ter visie gelegd worden voor de leden. Het leeningsplan berust echter op de ver moedelijke kosten van verbouwing der school. Zonder zich daar aan te verbinden, stelt het dagelijksch bestuur voor tegen BVs pCt. te leenen lo. de kosten voor de verbouwing der teekenschool en veldwachterswoning; 2o. de kosten voor de verbouwing der openbare school, tot een bedrag, als volgens 't plan zal blijkeo, noodig te zijn: natuurlijk met goedkeuring van den raad en van gedep. stalen." De heer Quirijns vraagt of het plan en teekening van de teekenschool ter visie liggen. De voorzitter „deze plannen over school en onderwijzerspersoneel zijn in verband met een schrijven van gedeputeerde staten van 14 Maart j.l." De heer Van Schijndel„ik vind de per centage nog al hoog ik denk dat we voor 3 pCt. ook wel terecht zulleu komen." De voorzitter »als men tegen 3 pCt. leent wordt de koers ook lager; maar er is in 't geheel geen bezwaar tegen, om te besluiten te leenen zonder bepaalde voorwaarden. Besloten werd het bedrag, dat noodig zou blijken, te leenen tegen een later vast te stellen percentage. De heer Mombers„in verband met de verbetering der haven zal er ook nog geleend m eten worden. Zru de leening niet kunnen wachten, tot de haven. Als 't kan wachten, zou ik het zeker laten, dan kunnen we het te gelijk doen. De heer Gragtmans: „het verbouwen der teekenschool eischt spoed; als we nu op de haven wachten zou het nog zoo lang aan kunnen Ioopen; dan moet het verbouwen der teekenschool ook langer duren, en die erfgenaam. Het is mijn heilige plicht. En indien zijn leven tot heden in zorg en armoede is voor bijgegaan welk een vergoeding kunnen wij hem aanbieden? Mijn God, het was wel een on zalig oogenblik, toen mijn vader zich zoo kon vergeten en zoo diep kon vallen I Magda, geloof mij, als ik u niet had, uwe lieide, uwe trouw dan zou ik niet zoo kalm zijn. En nogmaals: kunt gij het mij vergeven, dat ik een oogenblik heb gewankeld Ach, uw vader weid gedreveu door den nood, door vertwijfeling, door angst en zorgen voor een geliefde vrouw, voor arme! gebreklijdende kinderen hoe gemakkelijk kan de wereld aan zulk een man vergiffenis schenken? Maar mijn vader had geen vrouw, geen kind die was jong en vrij. Die werd alleen door goud dorst en hebzucht gedreven. Zijne drijfveeren waren van de laagste soort.... Martel u zeiven toch niet, Berthold, smeekte zij zacht. Ach, ik kan geen rust vinden in welke handen berust thans mijne eer....? Die Francaise is tot alles in staat.... zeide hij ernstig. En 'geef mij nu den brief van den ouden Michaël, Magda. Dezen avond niet meer. O, zeker. Alles moet mij duidelijk worden. Ik wil alles weten. Heden of morgen komt dat niet op hetzelfde neer? Met tranen in de oogen zag zij hem aan. Ach, Berthold, had ik dit slechts van u kunnen afwenden. Maar dat mocht ik toch im mers niet doen, hernam zij, vol innig medelijden. Neen, dan zoudt gij zeer slecht gehandeld hebben, al hadt gij het ook gedaan uit liefde tot mij. Zonder hierop te kunnen antwoorden bracht zij nu de aanteekeningen van den ouden Michaël van onder haar mantel te voorschijn en stelde ze zwijgend aan Raming ter hand. Magda, ik heb nog een dringende bede. Die u reeds bij voorbaat is toegestaan, zeide zij met een inneraenden glimlach. Dat weet ik. Wilt gij [bij mijne arme moeder blijven als hare dochter. Als zij mij bij zich wenscht te houden o, gaarne, om uwentwil. Hij drukte haar een innigen kus op de lippen. Dan, Magda, moge God u zegenen voor al uwe liefde en trouw. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1