Notaris BINK, Aanbesteding. WINKELHUIS, Advertentien. VERPACHTEN om te hooien,1 BINNENLAND. Het bouwen van een AUG. VAN BAAL. H. VAN BAAL-VAN ALEM. 5 AUGUSTUS 1898, De toemaat van den Hoogen Omloop, Elderwaard en Hoogen en Lagen Muss^henwaard en de toemaat, strooisel en riet van den Lagen Omloop onder Ammerzo- den, en 40 perceelen hooiland èn strooi sel in de Nieuwe Kampen, 17 perceelen in de Hoef en 12 per ceelen in de 20 Bunders. WAALWÏ.IK27 Juli 1898, Waalwtjks' nieuwe burgemeester. Maandagnamiddag arriveerde alhier met den trein van 1 58, de heer K. A M ridder de van der Schueren, benoemd burgemeester van Waalwijk, om een kijkje in zijne nieuwe standplaats te komen nemen. Op het perron verwelkom! door de beide wethouders, de heeren Jud. Timmermans Wz. en Jac. Gragtmans, reed hij met dezen in open landauer door onze gemeente, aan het station reeds en ook in de straten door massa's volk begroet, naar het gemeentehuis, dat bezichtigd werd en waar in tegenwoordigheid van alle leden van den raad, door den oudsten wet houder het welkom werd toegeroepen aan, en een welkomstdronk op den nieuwen burge meester werd ingesteld, welke door Z.E.achtb. werden beantwoord. Verder werden door den burgemeester verschillende openbare gebouwen in oogen schouw genomen, o. a. de teekenschool, gas fabriek, R. K. kerk enz; enz. Na het diner ten huize van der» wethouder Timmermans te hebben gebruikt, verliet de burgemeester met den trein van kwart voor Degen weder de gemeente. Hoeeu wanneer de installatie van Z.E.achtb. zal plaats hebben, kunnen we nog niet mede- deelen. Liedertafel „Oefening en Vermaak." Met overgroot genoegen mogen wij melden, dat door onzen ZeerEerw. Heer Pastoor eene Cantate is gedicht, welke tot titel draagt „Neerlands Heil* en door Richard Hol is getoonzet. Deze Cantate is door dichter en componistals een blijk van oprechte hoog achting en waardeering opgedragen aan de liedertafel Oefening en Vermaak, en haren wakkeren directeur, den heer Frans de Cortie. Op de matinee van Zondag j.l. werd zij door den president, den WEI. heer J. Tim mermans Wz., der Vereeniging overhandigd. Wij feliciteeren opnieuw de Liedertafel met deze hooge onderscheiding en twijfelen niet of dc uitvoering dezer schoone Kronings cantate* zal machtig veel bijdragen tot het welslagen der alhier te organiseeren feesten. Voorbereidend militair onderricht in onze gemeente. Daar, naar wij vernemen, in onze gemeente nog slechts 2 a 3 jongelui zich hebben aan gemeld, achten wij {het niet ondienstig de aandacht van belanghebbenden, der ouders en voogden van jougelieden, en van hen zelf» die aan de aanstaande loting moeten deelne men, ot zich in het volgend jaar zullen moeten aangeven, erop te vestigen, dat op 1 Augustus de lijst wordt gesloten, bevattende de namen van hen, die zich tot deelneming aan het voor bereidend militair onderricht hebben aange meld. Dat onderricht heeft onder meer ten doel, de opleiding van toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wenscheu te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze. Den in 1879 en 1880 geborenen aanstaan den militieplichtigen, welke zich nog niet voor bedoeld onderricht hebben doen inschrijven, en die zich bij hunne indeeling gaarne een bepaald korps en garnizoen zagen aangewezen, wordt derhalve in hun belang aangeraden zich voor 1 Augustus a. s. ten raadhuize alhier, alsnog voor genoemd onderricht te doen inschrijven. Onderwijzersvergadering. Maandag j.l. hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hun feestver- gadering te Heusden in het „Wapen van Amsterdam* bij den heer Spierenburg. Een veertigtal onderwijzers, benevens de district schoolopziener, de WEI. heer van Oppenraaij woonden deze vergadering bij. Behandeld werdenDe oude grens- of paalscheiding tusschen Holland en Brabant, door den heer J. v. d. Hammen te Bezooien en school- en volksbibliotheken door den heer v. d. Horst te Kaatsheuvel. Beide lezingen waren zeer verdienstelijk en verwierven veel bijval. En corps werd ook een uitstapje gedaan naar Nederhemert, na welke wandeling allen zich vereenigden aan een heerlijken rlisch bij den heer Spierenburg. Cursus voor theoretische en practische Scheikunde. Blijkeus achterstaande advertentie, waarop wij bij deze de aandacht vestigen, zal de heer N. G. Orie, apotheker alhier, bij genoeg zame deelname, op verzoek, primo October een cursus openen voor theoretische en prac- tische scheikunde. In aanmerking genomen het groote nut van een scheikundigen cursus voor schoen fabrikanten, leerlooiers, schorshandelaars enz. waaraan onze gemeente en omstreken zoo rijk zijn, en het laag gestelde lesgeld, bestaat er niet de minste twijfel of velen zullen het idee van den heer Orie met vreugde begroeten, en zal de deelname zeker zeer groot zijn. Brand. Maandagavond omstreeks 9 uur ontstond br&D(l aan den Hoek alhier, bij A. Trom mels winkelier. Het brandde zeer fel, door den voorraad van licht brandbare stoffen daar aanwezig en dank zij de stilte en het j spoedig aanrukken der beide brandspuiten, werden de belendende gebouwen, waaronder een met rieten dak, met moeite nog behouden; het huis zelf was spoedig verbrand Zoowel liet huis, als de goederenvoorraad zijn, naar wij vernemen, verzekerd. Oor zaak onbekend. Landloopcrij. Maandag werd door de marechausee alhier naar 's Bosch overgebracht en ter beschik king der Justitie aldaar gesteld, zekere T. de B., die gedurende eenigen tijd den omtrek van Loonopzand onveilig maakte, althans zich in bosschen en velden ophield, zijn brood bedelende, maar geen andere feiten plegende. Zijn uiterlijk is afschuwwekkend, zoodat het geen wonder is, dat de bevolking zich bang gevoelde en het noodig was dat hij opgeruimd werd. Jacobs' Hum. Scheurkalender. Het tweede Fotografie-Album met Tafel, als prijs van den Jacobs' Iiuin. Premiën— Scheurkalender is thans gewonnen door den heer J. van Walraven te Dordrecht en wel op No. 2592, hetzelfde nummer waarop te Groningen ook reeds een dergelijke prijs werd gewonnen. Naar men ons mededeelt zijn nog enkele prijzen onafgehaald. Koningin Wilheluiiua Cantate. „Ter drukkerij van Emm. Sraeets te Weert (L.) is ter perse een Koningin Wilhelmina- Cantate* woorden en muziek van Joh. H. Schoenmakers, directeur van het Jongenskoor „St Gregorius* te Raamsdonksveer (N.-Br,) De vierstemmige Cantate bestaat uit: Koor, Solo voor Bariton, Duo met koor, Solo voor Tenor en Slot-Koor. De muziek is een voudig en toch machtig, de solo's gevoel vol en uit het hart sprekend. 't Is een stuk dat aan elk muziekgezelschap, en niet het minst aan R. K. Zangkoren, die na de H. Mis, op den feestdag der Kroning, eene Cantate wenscheu te zingen, ten zeerste is aan te bevelen. En de woorden, en de muziek maken de Cantate daarvoor uitnemend ge schikt.* Inhuldigingsfeesten. H. M. de koningin zal op haar tochten in hoofd- en hofstad gezeten zijn in een rijtuig, een soort „Duc*, opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd in de rijtuig- fabriek van Hermans Co. te 's Graven- hage, naar een teekening van jhr. V. De Stuers. Het rijtuigje is geheel in wit lak bewerkt en met goud versierdhet kunstig beeld houwwerk geeft er een eigenaardig cachet aan en men zou het, wanneer het bespan nen is, bijna voor een Romeinsche zegekar kunnen houden. De bespanning zal bestaan uit acht paarden, twee aan twee bestuurd door jockeys. H. M. zal omgeven zijn door de kom mandanten der eerewachten en de adjudan- tengeneraal van het militaire huis. De minister van oorlog heeft machti ging verleend om 2000 man infanterie ter beschikking te stellen als bijstand van de politie bij de inkomst enz. van H.M. de koningin te Amsterdam. Behalve het 7e reg. infanterie in garni zoen te Amsterdam zullen nog de volgende detachementen worden verstrektgrenadiers en jagers 18 officieren en 440 minderen, 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem 9 officieren en 300 minderen, 4e reg. inf. te Leiden 4 officieren en 150 minderen, le bat. 7e reg. inf. te Hoorn 4 officiereu en 174 minderen, 5e bat. 7e reg. inf. te Naerden 9 officieren en 300 minderen. Bovendien zal tegenwoordig zijn de ko ninklijke kapel van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de muziekkorpsen van het 4e en het 7e reg. infanterie. Uitgezonderd het detachement van het reg. grenadiers en jagersdat op 8 Sep tember naar Den Haag terugkeert, verlaten alle detachementen op 6 September de hoofdstadzij komen alle aldaar aan op 3 September. Het Hblad, verneemt, dat het gezant schap van Koetei, bestaande uit twee zoons var. den sultan, medio Augustus in Amster dam wordt verwacht. Dc Koninginne-slocp. Het fraaie vaartuig, door Rotterdarasche burgers in 1849 aan Koning Willem III aangeboden, is Zondag van Amsterdam op 's Rijks werf te Hellevoetsluis aangekomen. De sloep, nu reeds betiteld als „Koning- inne-sloep", moet geroeid worden door 20 man, 10 aan weerszijden. Zij is rijk met beeldhouwwerk versierd. Onder aan den achtersteven, op Chineesche wijze uitge bouwd, komen twee godinnen, de Faam voorstellende, goed uit. En op den voor steven, prachtig gebeeldhouwd, zit god Neptunus, de beheerscher der zee, met zijne zeepaarden en tritons. De Koninginne-sloep gaat op de helling om goed nagezien te worden. Daarna wor den de zitplaatsen onder het baldakijn aan den achtersteven in orde gemaakt met kussens van blauwe zijde en keurige tapijten met wapens. Aldus uitgerust vertrekt de sloep, bemand met 20 matrozen en een bootsman of schip per, onder bevel van een luitenant ter zee le kl. op den bestemden tijd naar Moerdijk of Willemstad om Koningin Wilhelmina op den dag der vlootrevue naar liet vlaggeschip le voeren en verder naar de schepen, die H. M. zal aanwijzen. N. II. Ct. Atjeh. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint „Hedenmiddag zijn twee compagnieën infanterie ouder majoor C. A. de Jongh en zes brigades marechaussees ingescheept om over Lam Toba een tocht te maken van een week naar Kroeng Raja, met het doel om daar den vijand te verdrijven.* liet volgend, officieel telegram uit Atjeh werd Dingdag in Den Haag ontvangen „Colonne van kolonel Van Heutsz maakte een vijfdaagschen tocht, van Edi over Bogoh, Djolok, Semantoh en Simpang Olim tot Djamboe Ajer. Geen schot gevallen. Alle hoofden meldden zich aan. Troepen Segli- waarts terug. Colonne van overste Willems deed een vierduagschen tocht van Segli over Kemaloe, Tjot Moeroeng, Glé Siblah, Beurennoen en Reueng-Reueng naar Gigienh. Vijand, die zware verliezen leed, heeft 33 dood en ach tergelaten. Onzerzijds 26 militairen beneden den rang van officier gewond. Uit Batavia wordt nog aan hetzelfde blad geseind, dat de tegenstand van den vijand inderdaad ernstig ivas. Onze troepen zijn grootendeels „thuis gebracht* door eeu vijandelijk escorte op beide flanken. Geeft de rustige toestand te Edi reden tot tevredenheid, aan de andere zijde moet erkeüd dat, waar de vijand ous weder „thuis bracht*, de driestheid der Pedireezen nog geenszins getemd is. Opening der grenzen „Ericus" van het Nieuws van den Dag brengt in herinnering, dat volgens den offi- cieelen staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten gedurende de maand Juui geen enkel geval van mond- en klauwzeer in ons land voorkwam. En toch blijven de grenzen onzer naburen nog maar altijd gesloten, op grond dat de ziekte wel voorkomt. „Ericus" vjaagt of het nu niet meer dan tijd is, dat onze directeur-generaal van Land Bouw of wel de minister van Binnenlandsche Zaken persoonlijk naar Brussel, Berlijn en Parijs gaat, om, gewapend met de officieele gegevens, openstelling der grenzen te eischen. Men schijnt dit werk, waar toch inderdaad alle haast bij is, omdat onze veeboeren er het hoogste belang bij hebben, niet aan onze gezan ten te kunnen overlaten. Er mag geen minuut worden verspild. Als wij nu nog aarzeleD, is dit lafheid, waarmede wij ons voor de geheele wereld bespolelijk maken en diep vernederen. „Wie zich onder den draf mengt, zal van de zwijmen gegeten worden. "'t Is mijn vaste, heilige overtuiging, na alles wat ik daaromteut in Duitschland eu Belgie, maar ook vooral van de talrijke Franschen te Gent, vernam. Als onze minister van Binnenlandsche Zaken of onze directeur geueraal nog langer zonder een minister van Landbouw meenen te kunnen, verplichten zij zich moreel diens taak te vervullen. Mogen nu eiudelijk zij die 't hier te zeggen hebben, eens warm worden, dat geve God, waut duizendmaal zij 't herinnerd Hij die zijn tijd voorbij laat gaan. Die blijft als jut voor 't landhek staan. Aaiivullitigstrocpeii voor onze koloniën. Het contingent aanvullingstroepen voor het leger in Nederl. Indië is voor het vol gend jaar vastgesteld op 2100 man, waaron der 80 sergeanten, 30 militaire schrijvers, 70 cavaleristen, 200 artilleristen en 20 geniesoldaten. Naar West-Indië zullen worden uitgezon den 140 man, waarvan 100 naar Suriname. Doodslag. Te Budel kregen Donderdagavond twee arbeiders der zinkfabriek twist. Plotseling haalde een hunner een mes voor den dag, waarmee hij zijn tegenpartij een steek in het onderlijf toebracht, zoodat de dood bijna oogenblikkelijk volgde. In den nacht werd de dader, die zich ter ruste begeven had, door de maréchaussee in arrest genomen. De verslagene was ongehuwd en uit Bazel-Wezel (België) en de dader gehuwd, vader van drie kinderen en uit Herenthals (België) en aldaar metterwoon. 's Daags te voren was het „quinzaine'* op de fabriek geweest, zoodat Schiedam hierin weder zijn verschrikkelijke rol heeft gespeeld. Droevig ongeluk. Een jonkman van 23 jaren begaf zich Zaterdagavond van Leiden met de laatste stoomtram naar Oegstgeest, en nam plaats op het balcon. Onder laatstgenoemde ge meente gekomen, wilde hij zijne sigaar aan steken en stond dus los, toen hij op een gegeven oogeublik zijn evenwicht verloor en van het balcon viel. Hij greep zich nog vast aan de koperen stang, en dit was vermoe delijk juist oorzaak dat hij met een der beenen tusschen het wiel kwam, waardoor hij een eind tnedegesleurd en ernstig verwond werd. Onmiddellijk werd hij naar Leiden terug gevoerd en in h« t Academisch Ziekenhuis gebracht, waar een der beenen geamputeerd inoest worden. Verder bleek de jonkman nog onderscheidene wonden aan hoofd en lichaam bekomen te hebben. Bezooien De onlangs beroepen predikant, de heer F. C. Unger candidaat te Bezooien. heeft zijn beroep naar hier aangenomen en zal half September zijne bediening aanvaarden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een persoon inbraak gepleegd in den winkel van den heer J. v. d. H., alhier. Door een keukenraam binnengeklommen heeft hij in den winkel de lade geopend. Deze bevatte echter niets dan keisteenen. Toen de bewo ner zich van de zaak ging vergewissen, nam de dief ijlings de vlucht. De dader is on bekend. Druncn. Het kind van den schoenmaker L. v. d. Wiel had Maandag j.l. het ongeluk, terwijl het met andere kinderen aan het spelen was, ouder een zandkar te geraken, met het gevolg, dat het morsdood werd opgenomen. Een en ander is aan toeval te wijten. Capelle, 26 Juli 1898. Onder buiten gewone belangstelling hadden, verleden Maan dag, de echtelieden Bruno de Noo, hoofd der school in de Heijstraat, en zijne Echtgenoote het voorrecht hun zilveren huwelijksfeest te vieren, omringd door hunne kinderen. Het schoollokaal was smaakvol tot feestzaal in gericht en daar vervoegden zich den gan- schen dag door, zoowel autoriteiten als par ticulieren om den jubilarissen hulde te brengen. Talrijke en kostbare gesohenken werden hun hij die gelegenheid aangeboden, als zoovele blijken van waardeering van het vele goede, door den heer De Noo in zijne betrekking voor onze gemeente gesticht. Deze dagdie in vroolijke en opgewekte stemming werd doorgebracht, zal zeker den jubilarissen hun geheele leven in aangename herinnering blijven. Moge het den heer De Noo gegeven zijn nog eene reeks van jaren zijne krachten en talenten te wijden aan de opleiding en vor ming der Capelsche jeugdde algemeene achting en waardeering zal hierbij steeds zijn deel zijn. ^^oor de talrijke blijken van belangstel- ling, ondervonden bij de geboorte van onzen zoon, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Waalwijk, 27 Juli 1898, tc Waalwijk, zal voorm. 10 ure, bij Voet, te HAAR STEEG: nam. 1 urebij dewed. Frans de Wit, te DRUNEN. Onder Drunen en Helvoirt met BIJLEVERING der benoodigde bouw stoffen voor rekening van den heer A WAGEMAKERS te WAALWIJK, op Woensdag 3 Augustus, des namiddags ten 7 uur, in het koffiehuis van den heer CHR VAN DER WERFF, alwaar bestek en teekening ter inzage liggen AANWIJZING een uur voor de besteding. INLICHTINGEN te bekomen bij Jos. van Ree.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3