Willem Quirijns f Jacoba H, D, Huvsman I Jos. Groenen &i!8iiag.gii9SÉ Notaris BINK, W. KLIKX-BÏ GROOT, Advertentiën m 1 rdina van Verkrijgbaar: Winter ha rimeii w Duitschla'nd. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Servie. BINNENLAND. Handelsberichten. Telegrammen. publiek verkoopen 45 cent per pond bij Ter boekdrukkerij Voorspoedig bevallen van een flinken JONGEN M RUBBENS-TIMMERMANS. Waalwijk, 7 Augustus 1898. (Q Op 14 Augustus a. s. hopen f onze geliefde Ouders ■wa J hunne 25-Jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. 4)h} 's-Grevelduin-Capelle. Receptie 11-2 uur. "M Den 15den Augustus hopen onze Beefde Ouders 2fi W hunne 25-jarige Echtveree- «feniging te vieren. Hunne dankbare kinderen, mjj? Bezooien 9 Aug. 1898. te WAALWIJK zal 29 Augustus bij INZET en 12 Sept. 1898 bij TOESLAG, telkens voorin. 10 uur in het Café CEN TRAL, te 'S-BOSCH, Onder Ammerzoden, Een Uiterwaard //Lagen Omloop, sectie G No. 112, 113, 114, 115, 116,117,118 120 en 121 groot 30 20.70 heet., met de aanwassen en de visscherij in de Oude Maas. puike eigen geslachte slachter, BEZOOIEN. van den uitgever van dit blad kunnen ge plaatst worden een paar flinke ter opleiding in het VAK; niet VOOr loopwerk. De keizer en zijn gemalin zullen hun reis uaar Palestina den 13den October beginnen. Zij zullen zich te Venetië inschepen en zich regelrecht naar Kopstantinopel begeven. Van daar gaan zij eenige dagen naar Boekarest, Constauza en Sinaïa, om den koning van Roemenië een bezoek te brengen. Den 22sten October schepen zij zich te Konstantinopel weder in naar Haifa in Klein-Azië, reizen vandaar per karavaan naar Jeruzalem met een kort oponthoud te Cesarea en te Jaffa. In de eerste dagen van November bezoeken zij op de terugreis Egypte. Te Hamburg is Zaterdagnacht om half twee brand uitgebroken in een houten loods op de Oswaldkade, waar de geheele lading van de voor den wal liggende paketboot Bolivia, die pas gelost was, geborgen was. Deze lading is geheel verbrand, waaronder 1100 balen katoen, 2000 balen ka'oenzaad, 1200 zakken cacao, een groote hoeveelheid koffie, een groote partij verfhout, reusachtige blokken cederhout, huiden en vele andere koopmansgoederen. Eerst om halfzeven 's ochtends was de brand gebluscht. De schade beloopt wel ll/2 millioen. Het pauselijk blad Osservatore Romano behelst een encycliek van den 5en Augus tus, betreffende het verbieden van roomsch- katholieke instellingen en kramen door de regeering. De Paus ontvouwt daarin den oorsprong en de noodzakelijkheid van die instellingen, en hun godsdienstige, zedelijke, maatschappelijke en oeconomische oogmerken. Maatregelen als het verbod van zulke instellingen, zegt hij, kwetsen het rechtvaardigheidsbeginsel, schen den de wetten, beleedigen in't bijzonder den Paus zelf, die die vredelievende instellingen had gezegend, verergeren de godsdienstige tweespalt en schaden Italië, door het zijn kracht en zijn weerstandsvermogen tegen het socialisme en anarchisme te ontrooven. De katholieken eveuwel, zoo gaat de Paus voort, gekant als zij zijn tegen samenzweren en oproerstoken, zullen noch voor bedreigingen, noch voor geweld, vau gedragslijn veranderen. En de Paus zelf teekent alleen verzet aan, tegen maatregelen die van willekeur getuigen, en die de positie van het pausdom steeds moeilijker en onrerdragelijker makeu. De encycliek eindigt met de vermaning aan de Italianen, om zich binnen deg perken van de wet te houden en getrouw te blijven aan de bisschoppen en de geestelijkheid. Te Podhorella in Hongarije heeft een tooneelspeler tijdens eeti voorstelling op het tooneel zijn vrouw uit ijverzucht met een dolk doodgestoken. Nabij Siuuend zijn een post- en een sneltrein met elkaar in botsing gekomen. Zes reizigers en een conducteur ziju ernstig, een en twintig reizigers en vier conducteurs zijn licht gewond. Volgens een bericht uit Belgrado aan de Politische Correspondenz heeft dezer dagen een sterke bende Albaneezen dicht bij de grens, op Servisch grond gebied, Servische arbeiders overvallen. De Servische grenswachters snelden de arbeiders te hulp, de Albaneezen kregen hulp van tweehon ierd stamgenooten en zestig nizams (Turksche geregelde soldaten), en er werd drie uur van beide kanten geschoten. Er sneuvelden drie nizams en twee Alba neezen hoeveel Serviërs wordt niet gezegd. WAALWIJK, 6 Aug. 1898. Concert harmonie Euphonia van Kaatsheuvel' Zondag j.l. gaf de harmonie Euphonia van Kaatsheuvel.directeur de heer W. van Beurden, in den tuin van den herbergier J. Fransen alhier, een concert, dat zeer druk bezocht werd. Het met groote zorg opgestelde pro gramma bevatte een achttal nummers, die voor het grootste gedeelte, in Waalwijk nog nimmer uitgevoerd zijn en die alle uitstekend vertolkt werden. Te ver zou het ons voeren ieder nummer afzonderlijk te bespreken. Bijzonder vermelding verdienen echter de Ouverturen „La Bohémienne" van Briffaux en „Sous la Feuillée" van Strauwen, benevens „Tolle Streiche" polka voor piston van Waldteufel, vLa Somnambule" fantaisie voor Saxophone Alto van Bellini en vooral „Czardas de l'opéraDer Geist des Woi- woden" van Bouwman. Als men bedenkt, dat deze harmonie hoofd zakelijk bestaat uit mannen van den werken den stand, krijgt men eerbied voor een gezelschap, dat zulk een hoogte in de kunst bereikt heeft. Stemming, nuar.ceeriug, ver deeling der partijen, ensemble enz. waren uitmuntend, terwijl de kalme, eenveudige en toch vaste en zekere leiding van den directeur bewees, dat deze te beschikken heeft over een corps goed geschoolde exécutanten. Als wij iets duiven op te merken, zou het zijn, dat wij hier en daar gaarne wat meer warmte en stiptere accentueeriug geweuscht hadden. Een daverend applaus van het opgetogen publiek loonde telkens de accurate uilvoering. Welverdiend waren de woorden van lof en dank, die de heer A. v. d. Heijden na mens het publiek en deu heer Fransen, de harmonie en haren directeur toesprak, vooral als men weet, dat de vereeniging dit concert vrijwillig en geheel belangeloos gaf om te hei stellen wat zij bij gelegenheid der Waal wij ksc he kermis, door omstandigheden haar te machtig, hier verzuimd had. Moge Euphonia steeds groeien en bloeien en zij het ons vergund haar nog meermalen in-Waalwijk te hooreu. De vereeniging kan er zeker van zijn hier steeds een talrijk en dankbaar publiek te zullen vinden. Atjeh. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seinde Zaterdag In den nacht van den 5en dezer is een sterke macht van Oemar die wetswaarts van Lang uit marcheerde, bij Barah aangevallen door een colonne uit Segli. De vijand verloor vijf man. Onder Oemars persoonlijke leiding zijn zijne manschappen weer bij Grong-Grong ver zameld. Hedenavond vertrekt een bataljon daarheen. Hieruit blijkt zegt het blad dat vriend Oemar inderdaad weer tot onder den rook van onze haardsteden is teruggekeerd. De kam pong Lang is in 't begin van den veldtocht reeds genoemd. Het is daar al meer niet pluis geweest. Grong-Grong ligt meer aan de andere zijde der Pedir-rivier. Het verlies van vijf man aan 's vijauds zijde is zeker, al staat het er niet bij, vijfman aan dooden. De regeering ontving het volgende te legram „Kolonel Van Heutsz is opgerukt naar Gle Siblah. Honderden gewapende Atjehers vlucht ten bij de nadering van onze troepen en werden tot hoog in het gebergte vervolgd. Oplichterij. Eene dienstbode te 's-Hertogenbosch moest voor haar patroon in de buurt een boodschap doen. In den bewusteu winkel vroeg zij tegelijkertijd, of men niet voor haar patroon een briefje van 25 of 50 gulden kon wfsselen waarop werd geantwoord, dat men wel 25 gulden zilvergeld geven kon. Geef me dat dan maar mede, zoo zeide onze dienstmaagd aanstonds breng ik het briefje. Zonder eenig argwaan werd aau haar ver zoek voldaan, en men zag haar het huis van haar patroon binnengaan. Hare boodschap afgegeven hebbende, het zilvergeld behield ze maar, zou ze nog even een ander klein bood schapje doen, maar keerde niet meer terug Na verloop van eeuigen tijd kreeg de winke lierster, die de meid met het briefje niet zag verschijnen, kwaad vermoeden en vervoegde ze zich bij den patroon, waar al spoedig aan het licht kwam, dat men met eeoe oplichtster te doen had. Aanstonds werd van de zaak kennis gegeven aan de politie, die direct op onderzoek uitging, maar nog niet er in is geslaagd om de dienstbode op te sporen. 's B. Crt. Dronkenschap. Te Roermond is door de politie wegens dronkenschap en het maken van ruzie gear resteerd J. Th. J. M. T., oud 29 jaar, geboren te Sittard, student in de medicijnen te Utrecht. Nadat men hem in het politiebureau had ge bracht, weigerde hij naar „de bak" te loopen, zoodat hij door drie agenten daarheen werd gedrageu. Toen men hem op de brits had neergelegd, sprong hij eensklaps op en bracht den nachtwacht Reijnders en vervolgens deu agent Janssen herhaalde slagen met zijn vuist toe, zoodat laatgenoemde verschillende wonden en builen opliep. Tot viermaal toe besprong T. den agent Janssen, zoodat deze ten laatste uit zelfverdediging hem met den handboeiket ting een slag toebracht, waarna T. van ver dere aanvallen afzag. De zaak is gesteld in handen der justitie. Bliksem Men meldt uit Appelscha van 7 Augustus Gisteravond sloeg de bliksem in een hoogen olm nast het huis van H. Kuik alhier. Ook het huis werd getroffen. Drie ruiten sloegen stuk en een gordijn voor het raam ging in vlammen op. De vrouw en een jongen, in de kamer gezeten met nog een zestal huisge nooten, sloegen tegen deu vloer. Vlak voor het raam stond een wieg, waarin eene kleine sliep. Niemand bekwam echter eenig letsel. De vlammen breidden zich niet verder uit. Tilburg. Zekere V. d. W. uit Loonopzand dronk verleden Zaterdag een glas bier in „het Witte Paard" bij Van Zon. Drie jongelieden uit Kaatsheuvel, die zich daar ook bevonden, drongen er op aan dat V. d. W. hen tracleeren zou. Hij had daarin echter niet veel lust en weigerde. De drie jongelieden veivo'gden hun weg naar Kaatsheuvel, maar nauweliiks kregen zij V. d. W. in het oog, die ook huiswaarts ging, of zij vielen hem aan en mishandelden hem vreeselijk. In deerniswaardigen toestand werd hij opgenomen door J. K., die hem naar zijn huis vervoerde, waar men het noodig achtte hem van de H.H. Sacramenten te voorzien. De politie is de daders op het spoor. Dongen8 Aug. Thans zijn wij in de gelegenheid het programma mede te deelen van de kroningsfeesten. Zeker weten wij, dat velen daarmede ingenomen zullen zijn. 5 Sept.G uur 's avonds, klokkengelui eo uitsteken der vlaggen. Volksliederen door de harmonie Musis Sacrum»8 uur, koraalmuziek van deu grooten toren door het zangkoor; 9 uur, lioütstoet door de leden der Dongensche wielrijdersclub. 6 Septuur 's morgens, honderd en een saluutschoten en muzikale wandeling door de beide vereenigde harmonie-gezelschappen; 10' uur, plechtige godsdienstoefeningen, waarna uitdecling aan de armen en onthalen der schoolkinderen 12 uurplanten van den Wilhelminaboom op het Marktveld en uitvoe ring der feestcantante; 2 uur, groote optocht, hoofdzakelijk weergevende het ontstaan en de ontwikkeling tot op heden van de leder ind'v-trie; 4 uur, volksvermakelijkheden op 3 verschillende plaatsen in de gemeente, gevolgd door openbare muziekuitvoeringen, eveneens op verschillende plaatsen; 6 uur, feestmaaltijd in het hotel „Musis Sacrum", voor de leden van hel comité, de deelnemers aan den optocht en inteekenaren, afgewisseld door een concert, te geven door het stafmuziek vau het 6e reg. infanterie; 8 uur, wederom openbare muziek uitvoeringen en 10 uur, groot vuurwerk op de heide. Het feest valt samen met de Dongensche kermis Men heeft ongeveer f 990 beschik baar. Het lijvige program bewijst, dat men met deze som veel kan doen, mits de deel nemers en uitvoerders maar niet te veelei schend zijn. Zoo zullen de 19 vereenigingeo, die vermoedelijk den optocht uitmaken, ge zamenlijk slechts vijftig gulden bekomen tot gedeeltelijke dekking der te maken onkosten. De leden der vereenigingen verrichten hunne persoor,lijke werkzaamheden geheel gratis. GORINCHEM, 8 Aug. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteeide voor Ristarwe f 10,25 u, 10,50, roode dito f 9,75 a 10, witte dito f9,75 a 10,25, inl. rogge f5,90 a 6, buitenl. dito f5,75 a 5,75, gerst f 4,60 a 4,80, haver f3,50 a 3,75, duiveboonen f 6,75 a 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 120 runaeren le qual. Kalfkoeien f150 k 160 Kalfvaarzen f 110 a 130 Melkkoeien 1120 k 140 D/j jarige ossen f' 70 k 80 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 40 a 50 Graskalveren f 20 a 25 Nuchtere kalv. f 8 a 11 Aangevoerd 2 vette varkens van 17 a 19 ct., per half kilo, 441 biggen van f3,a 12.per stuk. Eieren f 0.80 a 0.90 per 26 stuks. Boter 50 a 55 ct. per ,/a kilo. ROTTERDAM, 8 Aug. Binnenlandeche granen. Tarwe, waarvan de kleine aanvoer tot vorige week prijzen geheel was op te ruimen, werd verkocht in puike kwal. per heet. van f 10.50 it f 11 en overigens naar deugd f 8.75 a f 10.10 en per 100 kilo f 12,25 a f 13. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 5.50 k 6.25. Dito mindere f 0,it 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 7,a 7.25 mindere f 0,— a 0,beste Zomer f0.a 0,mindere f0,a 0. Haver. De beste f 3.it 4. Paardenboonen. De beste f 0.it 0. Duivenboonen van f 0.a 0. Bruine boonen de beste f 0,— a 0, Witte boonen. De beste f 0.k 0. Blauwe erwten. De beste f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed f 7.50 a 8,20; Zomerzaad f 8,25 a f 8.30. Kanariezaad f5.tot f6.50 ROTTERDAM9 Aug. Op de veemarkt waren beden aangevoerd: 24 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 745 vette runderen 821 magere dito, 299 vette en graskalveren, 96 nuchtere kalveren, 0 schapen of lammeren, varkens, 157 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 a ct. 2e kw. 26 a ct. 3e kw. 21 a ct. Kalveren: le kw. 36 ct., 2de kw. 30 u ct.3de kw. 23 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f21,50 p. ton. bruinblanke Bergertraan f27, blanke Bergertraan f31, Maaslevertraan f p. ton Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f20.—p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f p. ton n (stroogeel) 2e u f 49.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 54.p. ton n 2e f p. ton NEW YORK, 9 Augustus. De Herald ver neemt uit Washington, dat als Spanje's ant woord niet bevredigend is, Sampson bevel zal krijgen, met zijn vloot naar de Spaansche kust te stoomen. HONGKONG 9 Augustus. Volgens be richten uit Manila aangebracht door de Duitsche stooomboot Petrarch, die den 6en van daar vertrokken is, hadden 3000 Span jaarden den 31en Juli twee aanvallen op de Amerikaansche liniën gedaan. Bij den eersten aanval scheidde het vuur van de Amerikanen het Spaansche centrum en dwong de aanvallers tot terug trekken. l)e tweede, even krachtige, aanval werd ook afgeslagen. De Spanjaarden trokken zich terug in 't struikgewas, aanhoudend op de door de Amerikanen bezette straten vurende. De Amerikanen hadden 11 dooden en 37 gewonden het verlies van de Spanjaar den is groot, zegt trien. De opstandelingen keken toe. NEW YORK. 9 Augustus. Volgens het Journal hebben de Spaanjaarden den 31en Juli de Amerikanen voor Mauila aangevallen, maar werden zijn teruggeslagen, met een ver lies van 200 dooden en 300 gewonden, terwijl de Amerikanen 9 dooden en 44 gewonden hadden. •y EN $8t EN leerjongens,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3