BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. BINNENLAND. Britsch-indic. Times beweert dat voor Spanje nu de geluk kige tijd is aangebroken, waarin het kan be- ginuen aan het bewerken ran zijne natuurlijke hulpbronnen. Spanje is in zichzelf rijk genoeg om, bij energieke exploititie, een bloeiend volksbestaan te gaan voeren. Het verlies van zijne koloniën,die hel gedemoroliseerd hebben, is een heuglijk feit. De Times verkoopt hier, op echt Engelsche manier, galgenhumor, 't Is of men eeu arme kerel, wien de kleeren van het lichaam zijn gescheurd, op den schouder ging kloppeu en zeggen Wees jij maar in je schrik hoor, je loopt nu lekker luchtig in dit warme weer Voor een land dat eeuwig lang koloniën be heerd heeft, dat naar die koloniën zijne zonen sturen kon om frischheid van opvatting, om nieuwe indrukken op te doen, is het verlies van die koloniën natuurlijk een ramp. 't Is gemakkelijk energie aan te praten aan een verzwakt ras en tegelijk gelukwenschen te rich ten tot den overwinnaar, die morgen wel een bondgenoot zal wezen en wien men dus zijne koloniën wat graag gunt De rol die de Fransche diplomatie, in Cam- bon verpersoonlijkt, in de vredesonderhande lingen heeft vervuld, is een zeer eervolle. Algemeen wordt Cambon dank geweten. Mc. Kinley heeft in een officieele verklaring deo gezant hulde gebracht voor zijn tusschenkomst en voor zijn vertrek met verlof gedurende eenige weken, heeft hij van den gezant een allerhartelijkst afscheid genomen. Ook Spanje is den Franschen vertegenwoordiger dankbaar De industrieelen en groothandelaren van Madrid zulleu hem een kostbaar geschenk als dank voor zijn, aan hun vaderlaud bewezen diensten aanbieden. Het vredesprotocol, waarvan te Washington slechts een uittreksel gepubliceerd was, wordt nu le Madrid in zijn geheel openbaar gemaakt. Het luidt „Zijne Excellenlie de heer Cambon, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Fransche Republiek te Washington, en de heer William Day, Secretaris van Staat van de Vereenigde Staten, respectievelijk te dien behoeve volmacht ontvangen hebbende van de Spaansche regeering en van de re geering der Veieenigde Staten, hebben vast gesteld en onderteekend de volgende artike len, die de bepalingen bevatteu door de twee •regeeringen overeengekomen ten aanzien van de hieronder opgesomde kwestien, en die ten doel hebben, den vrede tusschen de beide landen tot stand te brengen namelijk „Artikel I Spanje zal van alle aanspra ken op souvereiniteit over, en van al zijn rechten op het eiland Cuba afstand doen. „Artikel II. Spanje zal aan de Veree nigde Staten afstaan het eiland Portorico en de andere eilaudeu, die tegenwoordig onder Spaansch gezag staan in de Antillen, en evenzoo een eiland in den archipel der Ladrones, naar keuze van de Vereenigde Staten. „Artikel III. De Vereenigde S.aten zullen de stad, baai en haven van Manilla bezetten en bezet houden, in afwachting van het sluiten van een vredesverdrag, dat het gezag over, en den aard van het bestuur van de Filippijnen zal bepalen. „Artikel IV. Spanje zal onverwijld Cuba, Portorico en de andere, thans onder Spaansch gezag staande eilanden in de Antillen ont ruimen. Daartoe zal elk van de beide regee ringen commissarissen benoemen binnen tien dagen na de onderteekening van dit protocol, en die commissarissen zullen bijeenkomen te Havana binnen dertig dagen na de onder teekening van dit protocol, ten einde tot overeenstemming te geraken over de uitvoe ring der bijzonderheden van de voornoemde ontruiming van Cuba en de Spaansche eilan den in de wateren van Cuba, en elk van de beide regeeringen zal evenzoo binnen tien dagen na de onderteekening van dit protocol andere commissarissen benoemen, die te ^Sau Juan de Puerto-Rico zullen bijeenkomen binnen dertig dagen na de onderteekeniug van dit protocol, ten einde tot overeenstem ming te geraken over de bijzonderheden der ontruiming van Portorico en de andere eilan den, thans onder Spaansch gezag staande in de Antillen. „Artikel V. Spanje en de Vereenigde Staten zullen ten hoogste vijf commissarissen voor ieder land aanwijzen voor het vredesverdrag. De commissarissen zullen te Parijs bijeenko men, uiterlijk op den eersten October, om over den vrede te onderhandelen en het ver drag te sluiten. Dat verdrag zal geratifiöerd worden overeenkomstig de constitutineele wetten van elk der twee landen. „Artikel VI. Zoodra dit protocol opge maakt is en geteekend, zullen de vijandelijk heden opgeschoit worden, en daartoe zullen in de twee landen doot de regeeringen zoo spoedig mogelijk bevelen gegeven worden aan de bevelhebbers van de krijgsmacht te land en ter zee. „Tweevoudig opgemaakt te Wasington in het Fransch en in het Engelsch door de on- dergeteekenden, die aan den voet van het stuk hun onderteekeoig en zegel zetteD. „12 Augustus 1898." Pas is een oorlog geëindigd of daar duiken reeds nieuwe geruchten op. die voor de toe komst weinig goeds beteekenen. Er is een conflict aanstaande tusschen Ruslaud en En geland. De nieuwe strooming in de politiek der groote mogendheden, China goeden buit te verklaren de mooiste brokken ervan eeovoudig te annexeeren, moest tot botsingen aanleiding geven. Elke groote mogendheid heeft haar eigen belangen en moeiehjk kan rekening gehouden worden met de belangen van de concurrente. Rusland en Engeland zijn de ernstigste concurrenten. Nadat het czarenrijk zich meester gemaakt heeft van de prachtige haven Port Arthur, heeft het zich gehaast dit bezit te verbinden aan den Siberischen spoorweg. In Pekiug heeft men in het eerst geprotesieerd, Rusland heeft er zich niet aan gestoord; in het Engelsche lagerhuis zijn protesten gehoord, Rusland is kalm zijn gang gegaan. De Siberische spoorweg loopt langs Kirin waar als de mededeelingen van Engelsche zijde juist zijn den Russen door de Chi- ueesche regeering verlof is gegeven garnizoen te leggen. Verder gaat hij langs Mukden en Newchwang zoodat geheel het noordoostelijk China in het machtsgebied vau den czaar komt. Met den welgebouwden spoorweg heeft Rusland zijn troepen zoo spoedig mogelijk, waar het die hebben wil. Men begrijpt dat Engeland dezen toestan 1 met wantrouwenden maar bovenal met jaloersch-benijdendcn blik aanziet en als Amerika werkelijk voornemens is Engeland in Peking volkomen diplomatieken steuu te verleenen wordt de mogelijkheid op een zeer ernstige botsing groot en dreigend. Engeland en Japan, beide heel bevriend wenschen dat Newchwang het eiudpunt van den spoorweg wordt en dat China de door trekking tot Port Arthur verbiedt. Rusland heeft echter al getoond dat het zich niemendal aan bezwaren van inede-grootmogendheden stoort en het oefent te Peking eeu grooten, allesbeheerschenden invloed uit. Het Engelsche blad de Daily Mail publi ceert een geheim verdrag tusschen China en Rusland luidende als volgt .- „China verplicht zich Rusland te beschouwen als de mogendheid, die overwegenden invloed moet hebben in alle quaesties van binnen* landsche handelsftaatkunde; Rusland daaren tegen verbindt zich China te steunen tegcu de eischen van de open deur-politiek. Rusland zal Chiua financieel steunen bij zijn inwendige ontwikkeling. China staat aan Rusland groote concessies toe in verschillende streken. Spoorwegen die in het gemeenschappelijk belang van beide landen worden gebouwd zullen staan ouder feitelijke controle van Rusland. Rusland steunt China bij de ont wikkeling van zijn laud- en zeemacht. China treedt als bondgenoot van Rusland op." De „onthulling" van de Daily Mail heeft in Engeland een begrijpelijke spanning ver oorzaakt en de officieele mededeelingen van Russische zijde worden met eeDigen angst tegemoet gezien. Bestaat het geheim offensief verbond in derdaad dan staan wij zeer waarschijnlijk binnenkort voor een grooten oorlog tusschen Engeland en Ruslandbeiden met hunne bondgenooten aan hunne zijde, een oorlog die gevoerd zou worden in het uiterste Oosten maar die zeker ook op Europa een verder- felijken invloed zou uitoefenen. Het Journal de St. Petersbourg, de vijandelijke stemming der Engelsche pers besprekend, zegt, dat de regeering in Londen, door valsche geruchten na te praten, de aanleiding is geweest tot de onaangename verhouding. Rusland, zegt het, is er op bedacht de pas verworven voordeelen te bewaren, maar het vervolgt geenszins het doel in het uiterste Oosten nieuwe verove ringen te maken of de belangen van andere mogendheden in een enkel opzicht te bena- deelen. Deze officieuse mededeeling is wel politiek aangekleedzij zegt feitelijk niets en men kan haar uitleggen zooals men wil. De on gerustheid wegnemeu doet zij zeker niet. De Manchester Guardian wil weten, dat het Engel-che departement van buiten- landsche zaken berichten heeft ontvangen, waaruit moet blijken, dat Li-Hung-Tsjang alleen de oorzaak is van China's vrijgevigheid ten opzichte van Rusland en van de verne dering der Engelsche diplomatie te Peking. Het blad acht het niet onwaarschijnlijk, dat Salisbury het ontslag en de verbanning van Li uit Peking zal eischen. Iudien zulk een besluit genomen wordt, zal het door de bezetting der forten te Taku en te Tientsin kracht worden bijgezet. De Soir schrijft „De Koning, altijd bedacht op de uitbrei ding van onze nijverheid en haudel, wil Belgiö een koopvaardijvloot geven. Daarom heeft hij onzen eerste-minister meegenomen (op zijn uitstapje naar Engeland eu Frankrijk nl.). Trouwens de meeste leden van ons kabinet zijn het met het denkbeeld van den koning eens, en in het volgende parlemen taire jaar zullen zeker kredieten worden aan gevraagd voor den aankoop van ettelijke transatlantische booten." In den nacht van Zaterdag op Zondag is tusschen Parijs en Tiouville, nabij het station Lisieux, een pleiziertrein gederailleerd op een vrij steile helling, waar de weg werd hersteld. Nadat de trein gederailleerd was, liep hij nog ongeveer 3000 meters door, en bleef toen plotseling stilstaan, waardoor drie derdeklassewagens letterlijk in splinters wer den geslagen. Volgens officieele opgaven bedraagt het aantal doodeu 8 dat der gekwetsten 41, onder wie drie doodelijk gewonden. Van de 19 wagens zijn er 17 beschadigd. Over het spoorwegongeluk bij Lisieux melden de Fransche bladen nog In de 19 waggons van den trein waren 13-00 reizigers opeengehoopt, veel Zondags reizigers, een harmonie, enz. Tegen vier uur in den ochtend, terwijl het mistte, had het ongeluk plaats. De tweede locomotief was op een helling, door een overigens nog onbekende oorzaak, uit de rails gewipt, de middelste wagens meesleepend. Twee rijtuigen geheel vernield daar vond men ook de meeste dooden en gewonden. Gelukkig waren dadelijk de vereischte sig nalen gegeven. Behalve veel reizigers, hielpen ook de soldaten van het garnizoen van Lisieux bij het reddingswerk. Het is gebleken dat er zeven dooden zijn, vier mannen en drie vrou wen, waarvan tr vijf als Parijzenaars herkend zijn, de twee anderen zijn werklieden. Gewond vier vrouwen en een man ernstig, 28 of 30 minder ernstig, terwijl nog een aantal andere licht gekwetsten naar huis gegaan zijn. Te Parijs heeft de temperatuur Zondag haar record van de laatste tien jaar geslagen. Het was 36 gr. Celsius. Te Londen wees de thermometer 32 gr. in de schaduw, te vier uur 47.5 gr. in de zon. Er zijn in.beide steden veel gevallen van zonnesteek geweest. Bij Latton, in Essex, is Vrijdagavond een vreeselijke moord gepleegd. Een man van 72 jaar oud, sedert lang zonder werk, ging met zijn vijf kiuderen, van wie de oudste een jongen van veertien en de jongste een meisje van twee jaar was, dien dag uit wan delen. Hij had het jongste kind dien dag van de moeder (een vrouw vau even in de vijftig) laten weghalen door zijn oudsten jon gen, zeggende, dat hij zijn kinderen allen bij zich wou hebben. Toen de avond viel leg den alle zich onder een boom te slapen. Eenigen tijd daarna werd de oudste jongen wakker en zag dat zijn vader bezig de an dere kinderen met een mes in den hals te Steken. Hij liep hard weg en waarschuwde in de stad zijn moeder. Toen de politie ter plaatse kwam vond zij drie kinderen dood een, een jongeo van acht, leefde nog, maar het kon niet meer spreken. Eenigen tijd later gat de moordenaar zich zelf aan. Hij kon ziju gezin niet onderhouden, zeide hijec wou de kinderen uit hun lijden hebben. De paus, die nu 88 jaar is, schijnt lang zamerhand te sterven de Kölnische Zeitung schrijft althans „De toestand van Leo XIII kan niet langer geheim gehouden worden. Langzamerhand wordt hij erger en op het oogenblik is hij nog slechts een zieke grijs aard, die weinig en zeer langzaam spreekt. Schrijven en werken kan hij niet meer, even min als den loop der gebeurtenissen volgen of een vraagstuk bestudeeren. Het denkeu vermoeit hem, het bidden leidt hem at, zoo- dat hij soms eenige malen hetzelfde gebed begint, zonder het te bemerken. Tusschen Busalla en Pontedecimo, ten noorden van Genua, is een spoorwegramp gebeurd. De machinist en een stoker van een goederentrein waren in de tunnel onder den Giori-pas door een beroerte getroffen. De trein, aan zichzelf overgelaten, reed achteruit en tegen een passagierstrein in. De schok was ontzettend, de locomotieven en de meeste rijtuigen werden verbrijzeld en het getal slachtoffers was dientengevolge groot. Er zijn gevonden negen dooden (zeven treinbeainb- ten) en veertig gewonden, maar men vreest dat er onder de puinhoopen nog meer liggen. Volgens nadere berichten over de spoor wegramp bij Genua moest de goederentrein die buitengewoon zwaar was, in de Giorüun- nel eeu steile helling oper waren dus drie locomotieven voor den trein gezet, maar de ventilatie van de tunnel is slecht eu de kolen die op de locomotieven gestookt werden waren van zoo slechte hoedanigheid, dat toen de trein slechts zeer langzaam vooruitkwam en in de tunnel bijna stilstond, de machinisten en stokers geheel bedwelmd werden door den met vergiftige gassen bezwangerden rook. Toen gleed de trein terug met steeds ver snellende vaart, tot hij op den personentrein beneden aanvloog en de twee treinen geheel vernield werden. WAALWIJK, 17 Aug. 1898. Naar de Vlootrevue. Uit goede bron kunnen wij mededeelen, dat de feestelijke boottocht der'sociëteit »de Gezelligheid* alhier, naar de groote vloot revue op het Hollandsch Diep, zal worden opgeluisterd o.m. door muziek van de harmonie l'Espérance. Het blijkt dat behalve vele sociteitsleden, tal van dames en verdere geïntroduceerden aan dezen boottocht zullen deelnemen. En ze hebben gelijk ook. Want van de vele officieele plechtigheden naar aanleiding der inhuldiging van H. M. koningin Wilhelmina, zal de vlootrevue niet de minst schitterende, en zeker de zeldzaamst voorkomende zijn. Blijkens rondgezouden circulaire kunnen door de societeitsleden, nog tot uiterlijk 22 Augustus toegangskaarten worden aangevraagd bij de regelingscommissie. Concert Liedertafcl. Zondagmiddag j.l. gaf de Liedertafel Oefe ning en Vermaak eene uitvoering in den tuin van den heer C. Appels alhier. De vereeniging bracht verscheidene van de schoonste num mers van haar répertoire ten gehoore. Dat ook deze vocale uitvoeringen zeer in den smaak schijnen te vallen, bewees het overgroot publiek, dat opgekomen was om van die heerlijke muziek te genieten. Van harte hopen wij de Liedertafel nog eens meer dezen zomer te hooren. Verdwijning te Kaatsheuvel. Omtrent het verdwenen meisje te Kaatsheu vel, waarover we in ons vorig nummer spraken, doeu thans talrijke zeer afschuwelijke geruch ten de rondte; volgens den een is *t vermoord, volgens deu ander opgehangen onder Loon- opzand in een bosch gevonden. Wat nu hieromtrent het ware is, kunnen we nog niet mededeelen ook de rijkspolitie weet van niets. Inhuldigingsteesten. Naar men aan de Vlaard. Couraut mede deelt, zullen Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin Moeder, op Haren doortocht naar de Vloot-Revue op het Hollandsch Diep, dato 14 September aanstaande, Vlaardingen per trein aandoen, eu van daar de reis vei der per Torpedo-Boot vervolgen. Autoriteiten aldaar ontvingen daarvan echter tot heden geen bericht. Amsterdam's Wielrijders Bondslokaal, Damrak 60,is gedurende de inhuldigingsfeesten voor alle leden vau den Alg. Ned. Wielrijders- bond buiten Amsterdam woonachtig toegan kelijk, echter uitsluitend op vertoon van diplo ma over 1898. Revue over het leger. Omtrent de revue over het leger op 21 Sep tember vernemen wij nog, dat deze zal plaats hebben op de Renkumer heide, des voormid dags te 11 uren. Behalve de de manoeuvreerende troepen der le en 2e divisie infanterie en van de koloniale reserve, zal daarvan worden deelge nomen door de detachementen van de overi ge korpsen van het leger, ter sterkte van eene compagnie van 100 maD, een escadron of eene batterij van 4 stukken, van het reg. grenadiers en jagers echter zoowel eene compagnie grena diers als eene compagnie jagers. Bij die compagnieën en escadrons zullen de vaandels en standaarden zijn ingedeeld. De compagnien der le divisie infanterie vormen daarbij een bataljon; evenzoo de compagnien van de 4 regimenten vesting- artilerie eu die van het korps pantserfort- artillerie en van de korpsen pontonniers en torpedisten. Al deze troepen staan onder bevel van den kolonel J. L. de Bock, commandant van het regiment grenadiers en jagers. Ook zullen alle generaals met hunne adjudanten, zoomede de korpscoramandanten, bij de revue tegenwoordig zijn en met de officieren der vreemde mogendheden in den staf van den luitenant-generaal Kool plaats nemen. Er zijn de noodige maatregelen voor een doelmatig spoorwegvervoer getroffen. Hare Majesteit de Koningin zal te paard de troepen inspecteeren. Een juist oog op toiletten. Bij haar bezoek aan de Betuwe zegt De N. Rott. Ct. was .,Hare Majesteit de Koningin gekleed in een grijs costuum met een klein hoedje met witte veeren." Het Handelsblad »H. M. de Koningin was gekleed in licht rose met zeegroen, witten hoed met veeren en vo«le." De Telegraaf: „H. M. de Koningin was gekleed in licht zeegroen toilet met weer schijn, terwijl Zij een hoed op had met witte veeren." Het Utr. DagbladKoning Wilhelmina was gekleed in een lichte zijden blouse en een blauwen rok en had een witten hoed (toque) op." Hoe was de Koningin nu gekleed Moordaanslagen Van Zaterdag op Zondagnacht ten 2 ure zat in de Vestestraat te Leiden de werkman Den Hoed aan de deur zijner woning, toen eenige lieden van eene bruiloft in genoemde straat hem passeerden, waarbij zich bevond zekere II. Van Warmond, die zich tot Den Hoed wendde met het gezegde »beu jij zoo sterk", In eeu kolenmijn te Mariemont nabij La Louvière gingen Zaterdagmorgen plotseling de lampen van ongeveer 20 arbeiders uit. Eenige seconden later hooide men eeu verschrikkelijken knal. Onmiddellijk werd hulp geboden en uit de mijn werden 14 lijken te voorschijn gehaald. Sedert het begin dezer maand heerscht te Madros de cholera. Wekelijks komen 40 a 50 sterfgevallen voor.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2