Waalwijksche en Langstraatsche Courant. TOEGEWIJD AAN HANDEL, INDUSTRIE EN GEMEENTEBELANGEN. ANTOON TIELEN, Waalwijk. Inhuldigingsnuminer. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1S9S. 21e Jaargang. No. 69. Het meest gelezen Blad in de Langstraat. UITGEVER: antwoordde de Vader des Vaderlands, dat zijne voorouders reeds graven van Gelder waren geiveest. toen die des konings slechts graven van Habsburg toen nog arm waren, en zijn geslacht aan zienlijke goederen in Brabant, Luxemburg, Vlaan deren en Holland bezeten had. Dit was volkomen waar. De Nassaus bezaten reeds vroeg uitgestrekte bezittingen in de Nederlanden. De kleinzoon van voornoemden Otto, ook Otto geheeten, huwde in 1331 Ahda van Vianden die haren gemaal aan zienlijke bezittingen medebracht en door ïvie de Nassaus in de Nederlanden gekomen zijn. De zoon uit dit huwelijk, Johan I, graaf van Nassau-Dillenburgheer van Bredaivas de vader van Engelbert Iwiens gemalin Johanna van Polanen uit liet huis van Wassenaer-Duivenvooidehem vele Het Huis van Oranje. W ij willen thans een oogen- blik stilstaan bij het geslacht van Oranjedat even oud was en even beroemd als dat van Nassau. De eerste, die zich uit dit geslacht „Prins van Oranje'1 noemde, was Willem V, uit het huis van Baux. Veel later kwam het prinsdom Oranje in het grafelijke huis Chalons toen Jan van Chalons met de erfdochter van Baux huwde. De laatste der Chalons was Philibert, die bij zijn dood in 1530 al zijne bezittingen overliet aan zijne zuster Claudia. Deze was gehuwd mee Hendrik UT van Nassaudien wij boven noemden als den ouderen broeder van Willem de- Oude vader van Willem den Zwijger. Op •<*ze wijze nu kwam het prinsdom Oranje in het «klacht der Nassaus. De zoon van Hendrik III ^Claudia, Rerïé geheetenAvas derhalve de eer^ prins van Oranje-Nassau; hij erfde na zijns vaders dood ook de Nederlandsche bezittingen. Hij Avas stadhouder De afstamming van H. M. Koningin Wilhelmina. Het liuis van Xassau. H. M. de Koningin stamt uit geslachten, die met recht oud en beroemd mogen genoemd worden. Immers bet geslacht Nassau bezat reeds in de middeleeuwen vermaardheid. Het ontleent zijn naam aan hel land, gelegen aan den rechter oever van den Rijn, thans aan geduid door den naam Rheingau. De geschiedenis vgit de eerste graven van Nassau klimt met zekerheid op tot de lle eeuw, ofschoon de afstamming veel liooger wordt opgevoerd. Wil men de gewone lezing volgen dan reikt de stamboom der Nassaus op tot Hendrik II, graaf van Nassau, bijgenaamd de Rijke, omstreeks het midden der 13® eeuw; hij Avas de stichter van het oude kasteel Dillenburg. Onder meer kinderen liet hij twee zoons na, Walram en Otto die in 1255 de schoone bezittingen huns vaders onder elkander verdeeldenAvaardoor Walram de stichter weid dei- oudste linie, die het land aan den linkeroever van de Lahn (WiesbadenWeilburg en ld- stein) bezat, terwijl de jongste of Ottonische linie, in Dillen burg, Bechstein en Siegenop den rechteroever van genoemde rivier gelegen, regeerde. De oudste linie verdeelde zich daar na in verscheidene takken en regeerde tot 1S66 in Nassau, tegenwoordig in Luxemburg. Een der beroemdste leden van ■deze oudere linie was wel Adolf van Nassau, keizer van Duitsch- landzoon van Walramdie met zijn broeder Otto het graaf schap Nassau gedeeld had,- een ridderlijk en dapper heerdie •echter het onderspit moest delven tegen Albrecht van Habsburg, zijn tegenkeizer. Als het ware een voorspel van de gebeurtenissen, die drie eeuAven later Nassau en Habs burg vijandig tegenover elkander deden staan, toen 1 de Nederlandsche gewesten de twistappel van den 'strijd geworden waren! Wij moeten hier eene bijzonderheid mededeelen. Toen de Spaansche koning Filips II den ban over Prins Willem I van Oranje uitspraken verklaarde dat hij een vreemdeling in de Nederlanden Avas, bezittingen aanbracht, gelegen in het tegenwoordige Noord-Brabant. Hun zoon Johan IV' was een dei- rijkste vorsten van zijn tijd en insgelijks gehuwd in 1440 met eene Nederlandsche vrouw, Maria, gravin van Loon en Heinsberg. Een hunner kinderen Engelbert IIte Breda geborenwas stadhouder van al de Nederlanden. Voor hem werd in de Groote kerk te Breda de prachtige graftombe opgericht, die men er nog kan bewonderen. Daar hij geene kinderen naliet, erfde zijn broeder Johan Y zijne goe deren, en ook zijne bezittingen in Duitschland. In zijn huwelijk met Elisabethlandgravin van Hessen, Averden hem zes kinderen geboren, o. a. Hendrik III en Willem de Oude. Hendrik III, stadhouder van Holland, liet aan zijn broeder Willem den Oude de Duitsche erflanden over. Deze was tweemaal gehuwd eerst met Walburga van Eg- mond, en later met Juliana van Stolberg, de uitstekende moeder van Prins Willem Ioudsten zoon uit genoemden echt, en hoofd van den tak Oranje- Nassau. CJit het bovenstaande blijkt voldoendeAvelke aanzienlijke betrekkingen de Nassaus hier reeds vroeg bekleedden en welke groote bezittingen zij er bezaten. De verontwaardiging van Willem de Zwijger, dat de koning van Spanje hem een vreemdeling in deze landen durfde noemen, was derhalve natuurlijk en welge plaatst. DE ECHO VAH HET ZUIDEH, Dit Blad vers3hijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1. Franco per post door het geheele Rijk ƒ1.15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advektentiën 1—7 regels ƒ0.60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Aavertentiën 3-maal ter plaatsing opgegeven, worden 2-maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het Advertentie-bureau van Adolf Stetner, Hamburg. Reclames 15 cents per regel. M. AVI LH KLM IN" A HELENA PAULINE MARIA, Koninjrin cler Nederlanden.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 11