handen^ doch voor 'Koi, ?den de Republiek en f;et leger een groot v(L. Ernst Casimir, Fnesland's uitmuntende stadhouder, die reeds in den slag bij Nieuwpoort eene schitterende rol had speèldliet hier zijn leven. Bij het be- zicntigvn h loopgraven, waar hij zich te veel bloot gat'/ werd hij door een musketkogel in het hoofd getroffen, waaraan hij weinige uren later overleed. Zijn zoon Hendrik Casimir I volgde hem weldra op als stadhouder van FrieslandGroningen en Drenthe. Hij verloor reeds het leven op nog jeugdigen leeftijd. Frederik Hendrik was van plan (in 1640) het beleg voor Hulst te slaanbij de bestorming van eene schans werd Hendrik Casimir gewond en overleed binnen acht dagen aan zijne wonde. Hij was ongehuwd gestorven, doch er leefde nog een broeder van hem Willem Frederik. Deze huwde, zooals wij boven zagenmet Albertine Agneseene dochter van Frederik Hendrik. Hij volgde zijn broeder alleen op in Frieslanden werd door den Keizer van Duitschland in den vorstenstam! verheven. Hij ver den moorddadigen veldslag bij Malplaquet en hij scheen voorbestemd om de eer van het roemrijk Huis op te houdenwaarvan hij den naam droeg. Wonderdadig in den kogelregen bij Malplaquet gespaard moest hij op een rampzalige wijze verdrinken aan den Moerdijk (1711). Hij was een man van groote gaven en de afgod van het Nederlandsche leger. Hij bezat een sierlijke gestalte en aangename gelaats- tiekken, in 't korthij was een ridderlijk figuur. Geen wonderdat de gemoederen hier te lande diep geschokt en ontroerd warenen den soldaten de tranen over de bruine wangen biggelden. Hij was gehuwd geweest met Maria Louisa, eene Hessische Prinsesdie later door de trouwe Friezen die altijd en immer krachtdadig voor de belangen hunner stadhouders uit het Nassausche Huis opkwa men welke bedreigingen er ook soms tegen hen werden gebruikt zoo trouwhartig Maaike-Moei genoemd werd om hare vele edele eigenschappen vooral om hare goedheid van hart en belangstelling in het lot van haar volk. Het scheen bijna alsof met Johan Wiilem Friso ook de derde tak der Oranje-Nassau's zou uitsterven. Doch den len Sep- Zijn zoon Willem V, geboren in 1748, volgde hem in al zijne waardigheden opeerst onder voogdij schap zijner moeder. Hij huwde later met de Prui sische Prinses Frederika Louisa Wilhelmina (1767), uit welk huwelijk Willem Frederik, Prins van Oranje-Nassau stamt, die 1 December 1813 tot sou- vereinen Vorst der Nederlanden werd uitgeroepen. De regeering van Willem IV was zeer onge lukkig. Onder zijn stadhouderschap braken hier de hevigste onlusten uit, die het vaderland onder een zee van jammeren bedolven. Het einde van al die jammeren was ten slotte, dat wij onder de Fransche overheersching gebracht werden. Wel hadden des stadhouders zoons met leeuwenmoed en groot beleid, met Duitschland en Engeland, tegen de Fransche indringers gestreden; maar Willem V zag zich ten slotte genoodzaakt met de zijnen naar Engeland uit te wijken. Onder de Fransche overheersching hebben onze voorouders leergeld betaald. Ze was zóó drukkend, zóó pijnigend, zóó gewelddadig, zóó snerpend, dat ons volk er wel nooit weer naar verlangen zal opnieuw zulk een leergeld te betalen. En het was loor op een treurige wijze het leven. In October 1664 was hij bezig met het beproeven van een zadel pistool; toen dit weigerde af te gaan, nam hij de propter uit om te zien wat er aan haperde, doch op hetzelfde oogenblik ging het schot af en de kogel trof hem van onderen in de kin en kwam er boven den neus weer uit. De kin en beide kakebeenen waren verbrijzeldzoodat hij spreken noch drank en 'lijs innemen konacht dagen na het ongeluk over leed hij. Willem Frederik was van een vurig tem perament trouwens alle Nassaus waren dat maar h;j was bezield met edele gevoelens. De Staten vajn Friesland droegen aan zijn eenigen zoonHendrik Casimir II, het stadhouderschap op, onder de voog dijschap zijner moeder. Deze Vorst was gehuwd mét Henriette AmaleaPrinses van Anhalt Dessau eni overleed in 1696. Zij schonk het levenslicht aan Johan^ Willem Friso (1687) die erfgenaam werd van zijn neef Koning Willem III en daardoor sedert 1702 Prins van Oranje. Met hem begint de derde k van het kuis van Oranje-Nassau, waaruit in Koningin vV il helmin a is gesproten, fesheid onderscheidde zich vooral in tember werdna den dood zijns vadersWillem Carel Hendrik Friso geboren de latere Willem IV. Deze was eerst stadhouder van GelderlandFriesland en Groningenen werd in 1747 uitgeroepen tot stadhouder van Holland, Zeeland en de overige gewesten. Later werd het stadhouderschap over de Vereenigde gewesten erfelijk verklaard. Willem IV bereikte een toppunt van machtwaarop geen zijner voorgangers had gestaan. Hij oefende eene volheid van gezag uitwaarover geen der stadhouders ooit had kunnen beschikken. Tot zijn on vergankelij ken lof moet van hem getuigd worden, dat hij nooit misbruik van het hem toevertrouwde gezag heeft gemaakt. Hij bezat vele uitmuntende hoedanigheden en groote deugdenen had altijd de belangen van het Vaderland op het oogde beroemde woorden die hij eens uitte„dat hij niets kendehetwelk de eerzucht eens stervelings meer kon streelen dan zich verzekerd te mogen houden van de liefde en de hoogachting van een vrij volk", zullen hem tot eeuwige eer verstrekken. Prins Willem IVdie in 1751 overleed, was gehuwd met Anna Kroonprinses van Groot-Britannië. dan ook geen wonder, dat, toen de Prins van Oranje, later Koning Willem I, in 1813 te Scheveningen landde, het volk de tranen langs de wangen stroomden van blijdschap, dat het geslacht van Oranje-Nassau was teruggekeerd. I>e Koningen uit liet geslacht Oranje-Nassau. Koning Willem I, met blijdschap door de natie verwelkomd, za? spoedig tegenwoordig België, door de besluiten van het Weener Congres, aan Noord- Nederland toegevoegd, terwijl hij tevens tot groot hertog van Luxemburg werd benoemd. Hij spande al zijn beste pogingen in om zijn volk uit het diep verval op te beuren, waarin het door de Fransche overheersching gebracht wasen gedeeltelijk slaagde hij daarin uitstekendmaar het mocht hem niet gelukken, de Belgen met zijne regeering te verzoenen. Het verschilvooral in godsdienst en landaard, was te groot dan dat ooit een innige vereeniging tusschen de Noordelijke en Zuidelijke gewesten had kunnen gelukken. België scheurde zich van ons af. Mg RB

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 14