mms Plechtige uitreiking tier Vaandels. Uitreiking van eereteekeiien aan UTeerlaiuls O.-Indische helden, en*. Een gezond nationaliteitsgevoel werd bij onze jeugdige Koningin aangekweekt. Geene gelegenheid bijna werd verzuimd, om Haar militaire of marine- plechtigheden te doen bijwonen. Bovendien, de Koningin houdt veel van het leger. Zoo o. a. bij gelegenheid, toen de vaandels en standaardsdie reeds van 1820 af dagteekenden, vernieuwd werden, reikte Koningin Wilhelmina de eereteekenen uit op het. Malie veld te 's-Gravenhage, waarbij Hare Moeder en de eersten des lands tegenwoordig waren, terwijl afdeelin- gen van de betrokken korpsen in orde van parade waren opgesteld, en duizenden toeschouwers op het Malie veld waren saamgestroomd. Die eigenhandige uitrei king had een diepe beteekenis en het was een aangrijpend oogenblik. Wat er toen in de harten der soldaten omging was op menig gelaat duidelijk te lezen, toen de Koningin-Regentes tot de troepen zeide „Niemand onzer zal voorzeker dit plechtig „oogenblik ooit vergeten, toen Neerlands jonge Ko ningin, omringd door een getrouw Leger en ten „aanschouwe van een getrouw Volk, de nieuwe „vaandels uitreikte. Die vaandels, gij zult ze hoog „houden, onder alle omstandigheden, tot eer van „ons Volk, tot heil onzer „Koningin, en van liet ons „allen zoo dierbaar Vader hand!" Twee jaren later had op dezelfde plek een niet minder indrukwekkende plechtigheid plaatstoen de onderscheidingen aan onze dapperendie in Nederlandsch-Indië hadden uitgemunt, door Koningin Wilhelmina zelve werden uitgereikt, als eene hulde aan het leger, dat in Atjeh en op Lombok de belangen van Koningin en Vader land met doodsverachting, en groot plichtbesef had verdedigd. De jonge Ko ningin hechtte het eerst het eereteeken op de borst van generaal Vetter, den onderwerper van Lombok, waarna aan al de overige gedecoreerden voor zoo veel tegenwoordig, dc-zelfde eer werd bewezen. En toen de Koningin met tril lende stem: „Leve het Indische leger!" uitriep, werd dit onvergetelijk oogenblik met een donderend „Leve de Koningin!" begroet. In September 1894werd er te den Helder eene revue over de vloot gehoudenwaar negentien oor logsbodems en elf torpedobooten op de reede ver- eenigd waren. Dit was voorzeker een allerinteres santst schouwspelen trok vele nieuwsgierigen en belangstellenden. Deze revue duurde twee en een half uuren werd gevolgd door een bezoek van de Vorstinnen aan het Marine-Instituut der adelborsten te Willemsoord. In dezelfde maand werd de Koninklijke Mili taire Academie door de Koningin met hare Moeder bezocht, terwijl twee dagen later de Cadettenschool te Alkmaar met een bezoek werd vereerd. En 'overal werden de Vorstinnen met de ondubbelzinnigste blijken van liefde en hoogachting ontvangende jeugdige Koningin maakte z ch overal populair en veroverde aller harten. Buitenslands. H. M. Koningin Wilhelmina deed verschillende reizen in het buitenland en het kan niet anders dan ons nationaliteitsgevoel streelen, dat de laatste af stammelinge van liet geslacht van Oranje met blijken van waardeering, belangstelling en sympathie voor hare aan minnelijke persoonlijkheid werd ontvangen. Een harer eerste bezoeken gold het Engelsche hof, waar onze Koninginnen met groote minzaamheid door Koningin Victoria werden ontvangen die zich zeer door onze jonge Koningin voelde aangetrokken, betuigende, dat zij Haar een der bekoorlijkste meisjes vonddie zij ooit gezien had. Ook bezocht Zij in gezelschap harer Moeder Ber lijn en Potsdam, waar Zij insgelijks een gunstigen indruk maakte door Hare vriendelijkheidernst en gevoel van waardigheid. Te Weimarwaar Zij het gouden bruiloftsfeest bijwoonde van den Groot-Hertog en de Groot-PIertogin, vond hetzelfde plaats. Hoe Zij door de bevolking van Parijstoen zij in den loop van dit jaar Frank rijk bezocht, begroet werd, herinnert men zich zon der twijfel nog met levendige kleuren waar zelfs socialisten haar toeriepen Vive la Reine Ook had Zij in hetzelfde jaar eene ontmoeting met den Koning en de Koningin van Italiëterwijl onze Koninginnen reeds vroeger door den Koning en de Koningin van Wurtemberg waren ontvangen, en de Prins-Regent van Beieren en Prins Ludwig onze Koninginnen op de terugreis van Tarasp hunne op wachting maakten, ofschoon Koningin Wilhelmina en hare Moeder incognito reisden. Overal dezelfde welwillende ontvangst en ingenomenheid met ons schoon Koninginnetje. Kerkelijke aanneming der Koningin. Den 23 October 1896 greep de gewichtige ge beurtenis plaats, dat Koningin Wilhelmina tot lid van de Hervormde gemeente werd aangenomen, terwijl den volgenden dag de plechtige bevestiging plaats had, welke door een ruim honderdtal genoodigden werd bijgewoond, en door Dr. Van dei' Flier, predi kant te 's-Gravenhagewerd geleid. Op de vraag of Zij in het openbaar wilde belijden en beloven dat Zij, voor zoover Haar dit mogelijk is, een leven wil leidenstrevende naar alleswat edelrein en goed is, antwoordde de Koningin volmondig „Ja". „Niet het recht van majesteit slechts maar het zooveel hoogere recht van liefdezoo had de voorganger Dr. Van der Flier haar toegesproken, „is hier aan het woord. Van die liefde getuigt ieder menschen- leven, ook dat der Koningin, en daarom is het ook Hare roeping getrouw te zijn." De Koningin ver keerde blijkbaar onder den diepen indruk van deze ernstige plechtigheid. Den volgenden dag werd voor de eerste maal door Hare Majesteit aan het H. Avondmaal deel genomen in de Kloosterkerk in het Voorhout. De aanneming en bevestiging van de jeugdige Vorstin werd met groote belangstelling door de natie gevolgd. Want ons volk is over 't geheel ge nomen een godsdienstig volk, en het kan niet anders of het moest ten zeerste goedkeuren eene handeling die haar voor vast verbond aan de Nederlandsche natie. Besluit. Koningin Wilhelmina is eene volwassene maagd gewordenbedeeldvooral door de zorgen en opoffe ringen Harer voortreffelijke Moeder, met onschatbare gaven van hart en hoofd. Wat de knop beloofde, heeft de bloeiende bloem 'gehouden. Geen won der dat Zij de afgod van het Nederlandsche volk is gewordendat Haar als 't ware op de handen draagten verlangend het oogenblik verbeidtdat de Kroon der Nederlanden Haar hoofd zal tooien, eene Kroon vol grootsche herinneringenzoowel voor Vorstin als Volk. Koningin Wilhelmina bezit alle gaven en talenten om een Volk als het onze gelukkig en voorspoedig te maken. Zij bezit een goed karakteren is nobel van inborstmaar vooral ook haar Volk zal zich met liefde en gehechtheid om haren Troon scharen. Justinus Kerner schrijft zoo schoon van Eberhard met den Baard, hertog van Wurtemberg, dat deze zich de gelukkigste en rijkste van alle Duitsche vorsten geveelde, omdat hij zijn hoofd gerust kon neervlijen in den schoot van ieder zijner onderdanen. Welnuonze Koningin zal dat zeer zeker kunnen doen. Maar verliezen wij niet uit het oog, wat onze jeugdige Koningin en de natie verplicht zijn aan Koningin EmmaRegen- tesse des Koninklijks. Wij zeiden hier boven reedsdat aan Haar te danken zal zijn, als ons Volk met nationale fier heid zal kunnen wjjzen op eene zoo schoone jeugdige, rijk met talen ten begaafde Koningin. Wij hebben maar te wijzen op de degelijke opvoeding die Zij genoot; de uitstekendste onder wijzers en leeraren werden niet te uitstekend geoor deeld om Haar op een echt nationale wijze te onderwijzenin alle vak ken, die een sieraad van Kroon en Troon zijn. Wij willen hier ten slotte duidelijk doen uit komen, welk een uitste kende opvoeding onze Koningin ten deel viel. Geene wetenschap bijna bleef haar vreemd. Met tact wist Koningin Emma de onderwijzers te kiezen die allen tot de uitstekendste mannen in hun vak behoorden. Hier volgen de vakkenwaarin de Koningin onderwijs ontving, en de namen Harer leeraren. De heei^-F. Gediking, onderwijzer te 's-Gra- venha^J tastte zich met liet lager onderwijs die G. J. van pèr Fli^r, met het godsdienst-onder wijs; de heer Jansen met^he^ teekenen; prof. dr. P. J. Blok met het onderwijs in de geschiedenis des Vaderlands; prof. mr. F. J. L. Krümer met de algemeene geschiedenis; dr. Salverda de Grave met de Fransche taal, geschiede nis, aardrijkskunde, Nederlandsch; dr. E. F. Kossmann met de Hoogduitsche taal en letter kunde dr. H. van de Stadt met de natuur kunde; prof. Kan met de aardrijkskunde; dr. H. Blink met de kesmographie; prof. mr. J. de Louter met onze staatsinstellingen; dr. C. Hofstede de Groot met de kunst geschiedenis; schout-bij-tracht Stockhuyzen gaf H. M. onderricht in zakende zeemacht van den Staat betreffende, en luitenant-generaal A. Kool in de bestemming, inrichting en gebruik van het leger. Het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 18