Nummer 68. Zondag 28 Augustus 1898 Tweede Blad. "binnenland. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. iielgie. Frankrijk. Engeland. Denemarken. Duitschland. Oostenrijk. Amerika. Vervolg Nieuwsberichten. Dal het met de eerbiediging door de insur- genten van de tusschen Spanje eenerzijds en de Vereenigde Staten anderzijds getroffen over eenkomst nog lang niet is zooals het wezen moest, blijkt uit verschillende mededeelingen, afkomstig van Manilla zoowel als van Iia vanna. Wel verklaart men te Washington, dat maarschalk Blanco's rapport over de geregelde aanvallen der insurgenten, niet bevestigd wordt door andere feiten, doch heel gerust is men in regeeringskringen toch niet voor de naaste toekomst men meent, dat een dergelijke negeering van het vredesprotocol nieuwe ver wikkelingen van ernstigen aard ten gevolge zou kunnen hebben. Zoo is Quesada, het hoofd der Cubaansche Junta, door de Ameri- kaansche regeering aangezocht, zijn invloed aan te wenden om de leiders der opstande lingen te bewegen tot algeheele rust. In elk geval wordt de handhaving van een sterke troepenmacht op Cuba, noodig geacht ter hand having van de orde en om de besluiten door het Amerikaausche Congres met betiekking tot het bestuur van Cuba genomen, te doen eerbiedigen. Maarschalk Blanco wordt hel recht toegekend eveniueele aanvallen van de opstandelingen met wapengeweld te keeren. Op de Fiiippijnsche eilanden is het al niet veel gunstiger gesteld dan op Cuba. Generaal Rios, tot dusver gouverneur van de Visayas-eilanden en door de regeering te Madrid uitverkoren om Augustin op te volgen als gouverneur-generaal van de Filippijnen (met uitzondering van de stad Manilla natuur lijk, welke oveieenkomstig het vredes-proto col, in Amerikaansch bezit blijft) heeft aan de regeering te Madrid telegrafisch bericht ge geven van bloedige gevechten op genoemde eilanden, waarbij de opstandelingen groote verliezen zouden hebben geleden, en naar aanleiding waa-van de generaal uit de inboor lingen zes bataljon heeft gevormd ter bescher ming van Luzon, en een klein eskader heeft belast met de bewaking van de kusten en de rivieren van de Visayas-eilanden en van Mindanao. Ondertusschen hebben de leiders der op standelingen met nadruk veiklaard dat zij geneigd zijn met de Amerikaueu samen te wei ken en hun wapens onmiddellijk zullen overgeven, als zij de verzekering ontvangen dat de Philippijnen een Amerikaansche of een Britsche kolonie worden. Zoo niet, dat wei- gereu zij beslist zich te ontwapenen en zij dreigen met een nieuwen opstand binnen een maand als de Amerikanen heengaan. Generaal Shafter heeft naar Washington geseind den hoofdinhoud van een adres, dat aan hem door elfduizend Spaansche soldaten op Cuba is gericht en waarin wordt hulde gebracht aan de houding der Amerikaansche soldaten aan hun zoi g voor de teraardebestelling der gesneuvelden, aan hun hulpvaardigheid tegeuover de gewonden en aan hun mede deelzaamheid tegenover de hongerenden, ter wijl de opstandelingen, die steeds een geregeld gevecht ontweken zijn, de vrijheid onwaardig worden verklaard. Wel heeft de regeering van Spanje maar schalk Blanco nog geen bevel doen toekomen om de vijandelijkheden tegen de opstande lingen te hervatten, doch indien de aanvallen van deze laaisten op de Spaansche troepen voortduren, zal de gouverneur-generaal van Cuba gemachtigd worden de wapenen weder op te vatten. Volgens globale berekeningen heeft de oor'og op Kuba Spanje tot dusver 2000 miHioen peseta's gekost. Het verlies aan menschenlevens in dezen heilloozen krijg is ontzettend. Wel zijn van de tweehonderd duizend naar Cuba gezonden manschappen, slechts twee generaals, zeventig officieren van lagereu rang en veertienhonderd minderen gedood, terwijl één generaal, vijf en-tachtig officieren van lageien rang en zevenhonderd en vijftig minderen stierven ten gevolge van de bekomen verwondingen (vierhonderd vijf en-zestig officierenenachtduizend tweehonderd minderen herstelden van hun verwondingen) doch het aantal sterfgevallen tengevolge van ziekte is zóó groot, dat het totale ver'ies aan menschenleveus aan Spaansche zijde, op honderdduizend kan wordeD geschat. Volgens de officieele opgaven zouden driehonderdvijf tig officieren en dertienduizend vijfhonderd inan ten offer zijn gevallen aan de gele koorts en zouden honderddertig officieren en veer tienduizend man aan andere ziekten overleden zijn (waarschijnlijk teugevolge van slechte voeding). De Spaansche regeering komt door repa~ trieering der troepen uit de koloniën in een zeer moeielijk parket. -Hoe zij haar eens gegeven woord den troepen de hun verschul digde achterstallige soldij bij den terugkeer in het vaderland uit te^betalen, gestand moet doen, is eeu raadsel Ook zit de regeering verlegen met het groote aantal terugkeerende officieren. Tegen de oorspronkelijke plannen lot uitbreiding der regimenten bestaan ernstige financieele be zwaren, en een hervorming van het officiers corps is niet langer te vermijden. Spanje beschikt over niet minder dan 557 generaals, (5 veldmaarschalken in werkelijken dienst, 42 bevelvoerendegeneraals, 75 luitenantsgeneraal, 177 brigade-generaals en 47 andere officieren iu rang met de generaals gelijkstaande, waarbij dan nog komen 211 generaals op nonactiviteit). De marine van het Iberische schiereiland, die na de vernietiging van Montero's eskader bij Cavite en van hel eskader onder Cervera bij Santiago niet meer „au sérieux" behoeft te worden genomen, telt 79 hoofdofficieren in werkelijken dienst en 64 hoofdofficieren op nonactiviteit. ■aszazEsaziatcaexHJBzn «jan mumiwin'»—Baaoa—i De Belgische mijnwerkersbond zal een buitengewoon congres houden, waarop, in verband met de groote winsten in de kolen- industrie, voorgesteld zal worden, hoogere looncn te eischen. Worden die eischen niet ingewilligd, dan zal de arbeiderspartij eeu algemeene staking in de kolenmijnen procla- meeren. In de mijn „Gustav" der maatschappij „Victoria Mathias" te Essen heeft een ernstig ongeval plaats gevouden. Vrijdag-middag trok een met kolen beladen stijgende mand een deel van de betimmering der schacht los, waarop de werkzaamhedeu werden gestaakt en de arbeiders door de aangrenzende schacht „Graf Beusi" omhoog werden gebracht. Ten gevolge van dit ongeval stortten spoedig groote massa's steen in de mijnschacht af. Zaterdag onderzochten zes mijnwerkers de schacht om naar de noodige reperaturen een onderzoek in te stellen, toen op een diepte van 285 M. de groote stukken bergsteen losgeraakten en met zulk een gewicht op de afdaalmand neerkwamen, dat de machinist de machine niet meer kon in bedwang houden en de mand met zijn zes passagiers werd losgerukt, tusschen de massa's steen werd ingeklemd en door de steeds afstootende stukken steen ouder een puinhoop werd be dolven. Na een korte beraadslaging werd dadelijk met het reddingswerk begonnen, door met emmers de afgebrokkelde steen naar boven te hijschen. Dit kan, wegens het gevaar daaraan verbonden, slechts langzaam geschie den en men kan nog niet zeggen, wanneer men de verongelukten eerst zal bereiken. De schacht stond in een kwaad gerucht, want er waren reeds herhaaldelijk reparaties in noodig geweest. Een groote menschenmassa staat bij den ingang en wacht op de ver lossing der ongelukkigen. Hun namen zijn door de directie der mijn maatschappij niet bekend gemaakt. De procureur der republiek heeft conclusie genomen in de zaak Picquart. Het onderzoek betrof deze punten mede deeling door Picquart aan Leblois 1°. van het dossier betreffende de spiounage van Boulot, te Nancy gearresteerd, 2<>. van het dossier over de postduiven3°. van het geheime dossier dat het stuk met „Cette canaille de D." bevatte 4°. van de uitkom sten van het onderzoek, tegen majoor Ester- hazy ingesteld. De procureur acht de burgerlijke rechtban ken onbevoegd ten aanzien van de drie eerste punten, oordeelend dat er geen medeplich tigheid tusschen Picquart en Leblois bestaat. Ten opzichte van het vierde punt concludeert de procureur dat de burgerlijke rechter com petent is en dat Picquart voor den strafrechter moet verschijnen als hoofddader, Leblois als medeplichtige. De Gaulois zegt te welen dat bij de behandeling van Es.erhazy's zaak voor den krijgsraad, waarbij Woensdag kolonel Mercier, commandant van het 74e infanterie, en ge neraal de Pellieux getuigenis aflegden, laatst genoemde, hoewel hij Esterhazy onschuldig acht aan het schrijven van het borderel, zeer gestreng over zijn levenswandel gesproken heeft. Het blad gelooft dat de majoor gepen- siouneerd zal worden. In een ijzersmelterij te Parijs is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een van de bakken met gesmolten metaal is omgekameld, zijn gloeienden inhoud over de eromheen staande weiklieden uitstortend. Acht mannen werden gewond, drie zijn reeds overleden. Gedurende de hitte der laatste veertien dagen is de sterfte door geheel Engelaod aanzienlijk toehenomen, vooral onder kinderen beneden het jaar: alleen te Londen stierven gedurende dien tijd**bijua 1000 kinderen. Maan dag j.l., den warmsfen dag bedroeg de tem peratuur in de schaduw 90, in de zon 140 graden Fahrenheit. Een geweldige brand heeft gewoed in de menagerie van den bekenden handelaar iti wilde dieren Cross te Liverpool. Vele be langrijke beesten verbrandden of stikten, daar onder kostbare leeuwen en tijgers en zeldzame vogels, o.a. een paar Noord-Chineesche uilen. Boven Jutland heeft Woensdagnacht een hevig onweder gevoerd. OngGLer 30 boerde rijen zijn afgebranddrie j. men werden gedood en een groot aantal k en en schapen kwamen om het leven. De Germania zegt, dat de gedenkschriften van Bismarck op het oogenblik door de cen suur aan een onderzoek worden onderworpen. De familie Bismarck zal 'net tweede exemplaar ontvangen, doch zal het niet toestaan, dat in h;t werk verkort of geschrapt wordt. Hetzelfde blad verklaart, in verband me1 de oprichting van 43 nieuwe bataljons, da* het centrum alle creditaanvragen zalverwerpen» die niet volstrekt noodzakelijk zijn voor de verdediging van he' and. In het Kanaal heeft weer mist gehangen, en de ongelukken bleven niet uit. De Duitsche stoomboot Hamburg is tegen de driemaster Catherine uit Hamburg aangevaren, beide voorstevens stootten tegen elkaar in. De Catherine zonk onmiddellijk na de botsing van de negen man zijn er maar twee gered. Aan boord van de stoomboot werd de uit kijk bij de aanvaring door een zwaar stuk hout gedood. De steenkolenmijn „Kasimir" nabij Niemce is overstioomd: driehonderd mijnwerkers verdronken. Volgens een telegram uit Washington aan de Daily Chronicle heeft de Amerikaansche regeering zich verzet tegen de verdeeling van de Samoa eilanden, die door Duitschland voorgesteld moet zijn. Een telegram uit Puebec aan de Morning Post spreekt van een aanstaand bezoek van drie Eugelsche oorlogsschepen aan Quebec, en van het plan, om bij die gelegenheid twee van de Amerikaansche oorlogsschepen die zich het meest onderscheiden hebben in den oor log tegen Spanje, evenzoo naar Quebec te zenden, om een vriendschappelijke betooging te houden. WAALWIJK, 27 Aug. 1898. Benoeming. Jhr. mr. F. X. A. Verheijen te 's-Boseh, is benoemd tot tot jagermeester van H. M. de Koningin. Schitterende Lichtstoet. Gisteravond had eene vergadering plaats, der heeren, die het plan tot den lichtstoet hebben opgevat,'met verschillende corporaties en particulieren. De heer Zeegers zette het doel nader uit een het plan werd ten zeerste toegejucht en verschillende corporaties als ook vele heeren fabrikanten, hebben hunne medewer king toegezegd, zoodat we niet twijfelen, of de lichtstoet zal liet glanspunt der hier te houden feestelijkheden uitmaken. Sluiten der Kantoren. Naar aanleiding van een verzotkin vorige nummers om instemming met het voorstel tot sluiting der kantoren op de a s. feestdagen ontvingen wij een schrijven van Heeren W. Timmermans Zonen Bankiers en Commis sionairs in effecten alhier, dat zij van de Directie der Nederlandsche Bank slechts vergunning hebben gekregen om de kan tooruren voor hun Correspondentschap eerste klasse der Nederl. Bank te bekorten, uit sluitend op Maandag 5 September a smaar, dat op alle andere dagen, uitgenomen des Zondags, het kantoor voor de Nederlandsche Bank geopend moet blij ven als gewoon. Zie verder de hierachter staande adver tentie. Juiste berichten. Iedereen weet dat de heer H. Dokters uit Sprang, die vroeger woonachtig was te Boxtel, verleden Zondag alhier in den Galgewiel verdronken is. Het Centrum schrijft hieromtrent Te Bokstel is de heer H. Dokters, een man van bijna 50-jarigen leeftijd, bij het baden in de rivier de Dommel, verdronken. En de Limburger Koerier BOXSTEL, 24 Aug. Gistermorgen is de heer H. Dokters, een man van bijna vijftig jarigen leeftijd, bij liet baden in de rivier de Dommel op jammerlijke wijze verdronken. Dit is nu de tweede persoon, die binnen eene week in de verraderlijke rivier zijn einde vindt. Men ziet dus dat deze berichten aan juist heid wel iets te wenschen overlaten. Vlootrevue. LJit vertrouwbare bron kan de Dordr. Ct. mededeelen, dat voor de gasten van Hare Majesteit de Koningin, die de vlootrevue op 15 September zullen bijwonen, de navolgende schepen zijn aangewezen 1. H. M. stoomschip Bellona, liggende aan boei 12 bij het Mallegat, de Indische prinsen en ambtenaren van koloniën. 2. 11. M. stoomschip, Dolfijn, liggende aan de Handelskade, de ministers en voorzitters der Eerste en Tweede Kamer. 3. Stoomschip Nederland der maatschappij Zeeland, liggende aan de Handelskade, de leden der Eerste en Tweede Kamer. 4. Stoomschip Stad Zwolle, liggende aan de Marinewerf, de buitenlandsche journa listen. 5. H. M. stoomschip Frans Naerebout, liggende aan de Handelskade, de parti culiere genoodigden van den minister van marine. 6. H. M, stoomschip Coertzen. liggen de aan de Handelskade, de genoodigden van den directeur en commandant te Wil lemsoord. 7. II. M. stoomschip Schelde, liggende aan de Handelskade, de inspecteur-generaal van het loodswezen en zijn genoodigden. 8. II M. stoomschip Buyskes liggende aan de Handelskade, ds officieren van het departement van marine. De Indische prinsen zullen door de stoom boot Veerdienst 1 der gemeente Dordrecht van een nader te bepalen aanlegplaats boven de spoorwegbrug naar de Bellona gebracht worden. Het embarkement geschiedt onder toezicht van den luit. t/z le klasse J. F. Graadt van Roggen en den havenmeester. Hendrik de Jong. Uit Amsterdam schrijft men De Justitie te Gent blijkt op grond van het signalement overtuigd te zijn, dat de in de rue Plateau aldaar gepleegde dubbele moord is toe te schrijven aan Hendrik de Jong. Zij heeft een circulaire verspreid, waar in de te Arnhem en in onze gevangenissen vervaardigde portretten van De Jong zijn gpgenomen. Den 7en Augustus moet hij nog te Ostende gezien zijn en den 8en Augustus te Brugge overnacht hebben onder den naam F. Jamar. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct te Batavia seint onder dagteekening van Vrij dag Majoor C. A. de Jongh, die aan het hoofd eener troep uit Kota Radja den 2lsten dezer Lengah verkende, werd door Tengkoe Tawa van Anagaloeng aangevallen. Deze en zijn partijgangers werden gedood. Onzerzijds wer den gewond de le-luitenant der infanterie II. A. Schadée en twee cavalaristen. Verder hadden geen ontmoetiugen plaats. De troep keerde naar Lamtobah terug. Bliksem. Onder 'slleerenhoek werden Maandag in de woonkamer van den landbouwer C. Braamse de beide dienstboden door den bliksem, die door den schoorsteen biunenkwam, aan den

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5