Post- en Telegraafkantoor, NotariHÏÏNK; Notaris BINK, Notaris Mufiê Notaris Mulié tNotaris LOEFF, Advertentiën. Bericht van Inzet. Staatkundig overzicht. BINNENLAND. VERPACH1EN 5 perceelen Hooitoemaat, finaal verkoopen openbare verkooping van: schalen, deelenschroten en andere nieuwe hout waren. openbare verkooping van: schalen, deelen, schroten en andere nieuwe hout waren. V DINSDAG 6 SEPTEMBER 1898, 12 SEPTEMBER 1898, te Kaatsheuvel, zal op Vrijdag 2 September 1898, Alles ter plaatse van den verkoop te zien. te Kaatsheuvel, zal op Zaterdag 3 September 1898, Alles ter plaatse van den verkoop te zien. Toeslag: Woensdag 7 Sept. 1898, nam. 5 ure, in „de Twee Kolommen" te WAALWIJK. Czaar Nicolaas als vrcderorst. Czaar Nicolaas de Tweede van Rusland heeft door een boodschap, welke zijn minister van buitenlandsche zaken Murawiew Woens dag 11. deed ter hand stellen aan alle ver tegenwoordigers der buitenlandsche mogend heden te Petersburg, en welker doel is de samenroeping van een internationaal congres om paal en pe~k te stellen aan de krijgstoe rustingen der Europeesche mogendheden, de midzomerstilte op politiek gebied plo'seling onderbroken, Ruslands keizer stelt een inter nationaal congres voor ter beperking van de oorlogstoebereidselen, welke zwaar op de volkeren drukken, en volkomen de vrees recht vaardigen, dat zij, mogen zij den vrede doen voortduren, nu en in de allernaaste toekomst, te eeniger tijd kunnen leiden tot een vree- selijk conflict. De in de Russische Staatcourant in de Fransche taal openbaar gemaakte tekst van de keizerlijke boodschap luidt ongeveer als volgt „De handhaving van den algemeenen vrede en een mogelijke bepeiking van de overdreven bewapening, die op alle natiën drukt, vertoo- nen zich in den tegenwoordigen toestand van de gansche wereld als het ideaal, waar op de regeeringen al hun streven moesten richten. „De meuschlievende en grootmoedige in zichten van Z. M den Keizer, mijn door tachtigen meester, liggen geheel in die richting. In de overtuiging dat dit verheven doel strookt met de voornaamste belangen en de gerecht vaardigde wenschen van alle mogendheden, gelooft de keizerlijke regeering dat het te genwoordig oogenblik zeer gunstig zou zijn voor het zoekeu, door middel van een inter nationale gedachtenwisseling, naar de doel treffendste middelen om alle volkeren de weldaden van een werkelijken en duurzamen vrede te verzekeren en voor alles een einde te maken aan de gestadige uitbreiding van de tegenwoordige oorlogstoerustingen. In den loop van de laatste twintig jaar is de hoop op een algemeenen vrede bijzonder sterk geworden in het gemoed van de be schaafde natiën iu naam daarvan hebben de groote Staten onderling machtige bondgenoot schappen geslotenom den vrede beier te waai borgen, hebben zij op ongehoorde schaal hun militaire krachten ontwikkeld en gaan zij nog altijd voort ze té vermeerderen, zonder voor eenig offer terug te deinzen. „Al die pogingen zijn evenwel nog niet uit- geknpen op het weldadig resultaat, dat bestaat in de begeerde pacificatie. De geldelijke lasten, die steeds hooger klimmen, treffen de volkswelvaart in haar oorsprong; de verstan delijke en fysieke krachten van de volkeren, de arbeid en het kapitaal worden grootendeels van hun natuurlijke bestemming afgewend en onnut verspild. Honderden millioeuen worden gebezigd om gruwelijke vernieliugswerktuigeu aan te schaffen, die heden beschouwd worden als het laatste woord van de wetenschap, en morgen alle waarde verliezen, omdat er op dat gebied iets nieuws is ontdekt. De nationale beschaving, de oeconomische vooruitgang, de opbrengst van rijkdommen worden in hun ontwikkeling verlamd of verijdeld. „Zoodoende beantwoorden de oorlogstoe rustingen vau alle mogendheden, naarmate zij aangroeien, hoe langer hoe minder aan het doel dat de regeeringen zich hadden gesteld. De oeconomische ciisissen, grootendeels het gevolg van het stelsel van overdreven oor logstoerustingen, en het voortdurend gevaar dat gelegen is in de ophooping van oorlogs materiaal, maken van den gewapenden vrede van onze dagen een verpletterenden last, dien de volken hoe langer hoe moeilijker torsen. Het is daarom duidelijk dat deze toestand, als hij voortduurde, noodzakelijkerwijze zou moeten leideu lot de katastrofe die men wil voorkomen, en wier verschrikkingen van te voren het menschelijk gemoed een huivering aanjageo. „Een eind te maken aan die voortdurende oorlogstoerustingen en naar de middelen te zoeken om de rampen te voorkomen, die de geheele wereld bedreigen, is de hoogste plicht van alle staten. Van die overtuiging door drongen heeft Z. M. mij gelast om aan alle staten wier regeeering bij het keizerlijk hof geaccrediteerd is, voor te stellen, dat er een conferentie bijeen zal komen om zich bezig te houden met dit ernstig vraagstuk, Deze conferentie zou, roet Gods hulp, een gelukkig voorteeken zijn voor de komende eeuw. Zij zou tot een machtigen bundel ver eenigen de pogingen van alle staten, die oprechtelijk aan het groote denkbeeld van den wereldvrede de zege willen verschaffen over de elementen van on'usten en oneenig- heid. Zij zou tegelijkertijd hun eendracht bezegelen door een algemeeue wijding van de beginselen van recht en billijkheid, waarop de veiligheid van de staten en de welvaart van de volkeren berusten. Reeds meermalen is de wenschelijkheid van algemeene ontwapening in theorie betoogd zonder weerklank te vinden bij de macht hebbende personen, die wèl overtuigd waren van den zegen van zulk een maatregel, doch twijfelden aan de uitvoerheid bij den tegen woordigen staat van zaken op politiek gebied iu Europa. Nimmer echter heeft de meestge- roepene, de meestbevoegde en de meest machtige vorst van Europa openlijk en on omwonden een poging gedaan om den stroom f.es tijds, bedoelende uitbreiding en volmaking der levende en doode strijdmiddelen, tegen te houden en iu overleg met andere staten van Europa middelen te beramen om een eind te maken aan den heilloozen wedkamp. Zal het loffelijk pogen van den beheer- scher aller Ruslanden praktische gevolgen hebben Zal hij er in slagen de geweldige moeie- lijkheden, waarmee hij zal te kampen hebben, te overwinnen Hoe het zij, in afwachting dat de uitvoer baarheid van het Russische voorstel blijkeD moge, moet van het standpunt der mensche- lijkheid hulde en dank worden gebracht aan czaar Nicolaas II, die voor de hem wachtende moeielijkheden en voor de onvermijdelijke teleurstellingen niet is teruggedeinsd. Rusland alleen kon met zulk een voorstel voor den dag komen, omdat het de eenige staat is, welke niet reeds bij voorbaat rekenschap zou moeten houden met hel wantrouwen en de achterdocht van de overige staten, welke te zamen het Europeesch concert heeten te vormen. Door de openbaarmaking van den tekst der boodschap op den door de Christelijke staten algemeen erkenden rustdag, is het niet mogelijk een eenigszins volledig overzicht te krijgen van de meening der leidende Europeesche pers. Te Parijs is men de meening toegedaan, dat de nota niet verzonden is kuunen worden zonder dat vooraf overeenstemming was ver kregen tusschen Rusland, Frankrijk en nog een derde Europeesche mogendheid, als hoedanig men Engeland en Duitschland noemt. De groote beteekenis en de geweldige strekking van czaar Nicolaas' voorstel treden op den voorgrond, wanneer men bedenkt, dat het tijdperk van den gewapenden vrede jaarlijks vele millioenen Europeanen aan den arbeid op het gebied van landbouw en in dustrie onttrekt, en dat er sinds bijna dertig jaar iu Europa vijf milliard guldens zijn ten koste gelegd aan het onderhoud der legers en de uitbreiding en de verbetering der bewapeningen. Tot welke onberekenbare gevolgen een zoo radicale hervorming op maatschappelijk gebied zou leiden, volgt uit de cijfers, ont leend aan de „Almanac de Gatha" betreffende de manschappen, die in vredestijd onder de wapenen worden gehouden en de handhaving der bewapening jaarlijks aan de verschillen- ne staten kosten. Het legereftectief vau Europa in vredestijd bedraagtDuitschland 480,000 man, Oosten rijk-Hongarije 360,000 man, Rusland 800,000 man, Groot-Brittannië 227,000 man, Fraukrijk 570,000 man, Spanje 130,000 man België 51,000 man, Italië 255,500 man, Nederland 29,000 man, Portugal 33,000 man, Rumeuië 51,000 man, Tutkije 350,000 man, Servië 22,500 man, Griekenland 25,000 roao, Bulga rije 46,000 man, Zweden en Noorwegen 39,000 man, Denemarken 11,000 man, enz., totaal 4.779.000 man, welke in tijd van vrede aan den arbeid worden onttrokken. De marine van de verschillende landen telt te zamen 2910 schepen met 279,156 op varenden. De begrootingen vau oorlog en marine beloopen voor geheel Europa 6 milliard 700 millioen francs (Groot-Brittannië 1100 mil- lioen, Duitschland 878 millioen, Frankrijk 880 millioen, Rusland 1377 millioen, Oostenrijk- Hongarije 365 millioen, Italië 338 millioen) Geen enkele staat van Europa zal weigeren de voorstellen van den czaar ernstig in over weging te nemen, doch dat de uitvoering van het plan aanleiding geven kan en ver moedelijk geven zal tot de grootste moeie lijkheden, moet algemeen worden erkend. Zoo gemakkelijk het is over het beginsel tot overeenstemming te komen, zoo moeilijk zal het blijken de beginselen uit de theorie over te brengen op de praktijk. Hoe moet, om eens een voorbeeld te nemen, de juiste maat staf worden gevonden, volgens welken aau elk land een proportioueel maximum van weerkracht kan worden toegewezen en welke verhouding moet er zijn tusscheü de strijd krachten der zeemogendheden en die der overige rijken, welke niet in de eerste plaa*s haar verdedigingsmiddelen ter zee hebben Indien bij de beden fe ver wachten uitdceiing van ko ninklijke onderscheidingen ook personen uit deze streek tot de geluk kigen behoorcn, zullen wij dit onmiddellijk per bul 1 c t i n bekend maken. WAALWIJK, 31 Aug. 1898. Koninginne verjaardag. Heden, den dag, waarop het 18 jaar geleden is, dat onze geliefde Koningin het levenslicht aanschouwde, den dag, waarop de groote gebeurtenis gaat plaats grijpen, den dag nl. waarop Hare Majesteit Wilhelmina de regee ring over ons dierbaar vaderland aanvaardt, heerscht in onze gemeente eene opgewekte stemming. De nationale driekleur wappert van alle huizen, 't welk een recht feestelijk aanzien geeft, en overal ziet men aanstalte maken voor versiering en illuminatie hoewel de eigelijke festiviteiten hier plaats hebben, op 4 en 5 September. In den voormiddag zijn ter intentie van H. M. in de kerkgebouwenvder verschalende gezindten godsdienstoefeningen gehouden, die door een zeer talrijk en belangstellend publiek werden bijgewoond. Adres kniner van koopbundel. Het navolgende adres van gelukwensch is door de kamer van koophandel gezonden Aan Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden. Waalwijk 31 Aug. 1898. Doorluchte Majesteit, Zeer geliefde Koningin! De lang verbeide dag is eindelijk aange broken, waarop Uwe Majesteit bezit gaat nemen der Koninklijke Kroon en het bewiud zal aanvaarden dat reeds eeuwen herwaarts door Uwer Majesteits voorgeslacht zoo roem rijk werd gevoerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk wenscht met een vreugdevol hart, tintelend vau Oranje gezindheid, dit heugelijk Kroningsfeest te gedenken en mei den meesten eerbied in vereeniging met het garsche Ne- derlaudsche volk van hare hulde en trouw te doen biijken, aan Uwe Majesteit onze ge- geliefde Vorstin op het oogenblik dat zij gereed staat den tioon Harer voorvaderen te bestijgen. Het moge den Almachtige behagen, dat Uwe Majesteit als Koningin van Nedeiland en zijne Koloniëu, vele, vele jaren zal regee- ren in voortzetting der traditiën van Uw aloud Koninklijk Vorstenhuis, voortgesproten uit den edelen Stam van Oranje Nassau. En wanneer wij ons dan in den geest scharen om Uwer Majesteits-troon, gedenken wij met een diep gevoel van dankbare erkentelijkheid Uwer Majesteits dierbare Koninklijke Moeder. De zegen des Allerhoogsten dale ook op Haar neder, voor al het goede wat Zij aan onze jeugdige Koningin en voor het Vader land vermocht tot stand te brengen. Doorluchtige Koningin Gelieve onze ne derige hulde met welgevallen te aanvaarden Van Uwe Majesteit de gehoorzame onder danen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Licdertafel Oefening en Vermaak Aanstaanden Zaterdagavond zal de Lieder tafel Oefening en Vermaak de Kronings cantate uitvoeren, die aan haar door den heer Richard Hol is opgedragen. Wij twijfelen niet of velen ook buiten de gemeente zullen van deze uitvoering profiteeren. Tooneelvereeniging Volharding iu den Strijd De tooneelvereeniging „Volharding in den Strijd" zal, gelijk reeds geschreven werd, a s. Zaterdagavond half acht eene uitvoering geven in het lokaal van den heer A. Gerris, markt. Deze uil voering is toegankelijk voor ho noraire leden en voor hen, die eene invitatie kaart ontvangen. Zie verder advertentie. Dui ven wed vluchten. Uitslag der wedvlucht, uitgeschreven door de Postduiven-Vereeniging „de Courier,, van Venlo, met duiven broed 1898, gehouden op Zondag 21 Aug. 1898, waaraan ook de Waahvijksche vereeniging de Postduif,, deel nam, en de volgende prijzen behaalde 1 Schoemans, per minuut M. 1150. 2 Idem, M. 1112. 3 A. Jansen, M. 1080, 4 Hartog Goudsmit, M. 1055. 5 Jac, Sars, M. 1029. 6 Hartog Goudsmit, M. 1021. 7 A. Jansen. M. 1019. Verg. Zilv. Medaille voor de eerst getoonde in P. R. Schoemans, Waalwijk. Verg. Zilv. Medaille voor de tweede idem, P- R. Schoemans, Waalwijk. Zilv. Medaille voor de derde idem: A. Jansen, Waalwijk. Zilv. Medaille voor de vierde idem, Hartog Goudsmit, Waalwijk. Zilv. Medaille voor de twee eerst getoonde duiven van ééu eigenaar, P. R. Schoemans. Bronzen Medaille A. Jansen Waalwijk. Zooals uit het bovenstaande blijkt is de uitslag voor de Waal wijkers schitterend geweest, daar onze vereeniging „de Postduif* in dezen wedvlucht, waaraan talrijke ver- eenigingen deelnamen alle prijzen heeft behaald, wat werkelijk een groote bijzonder heid mag worden genoemd en een bewijs is, dat de Waalwijksche vereeniging in dien tak van sport bovenaanstaat. Zondag 28 Aug. laatstleden hield de vereeniging „de Postduif" een onderlinge wed vlucht van uit Maastricht. De prijzen werden behaald als volgt, lste prijs. A. Jansen. 2de Jac, Sars. 3de P. Schoemans. 4de prijs Adr. Jansen. 5de Jac. Sars. 6de Jac. Sars. Op Maandag 5 September zal het Post kantoor geopend zijn van 71/j tot 11 ure voorm. en van 4 tot 6 uur nam. Alleen in de morgenuren zullen postwissels, quitantien. pakketten en spaarbankzaken wor den behandeld. De brievenbestellingen zullen aanvangen te 7.30 voorm-, 2,30 en 6.40 nam.; de pakket bestellingen te 7.30 voorm. en 6.40 nam. Het telegraafkantoor blijft geopend van 7.30 voorm. tot 8.30 nam. Heden overleed tot onze diepe I droef keid onze geliefde Echtgenoot en Vader ADRIANUS JACOBS. Na eene langdurige ziekte overleed hij tijdig gesterkt door de H.H. Sacramenten in den ouderdom van bijna 70 jaren. Wed. MARIA JACOBS- SCHEEFHALS. CORNELIA VAN IERSEL- Jacobs. G. P. VAN IERSEL. Waalwijk, 29 Augustus 1898. te WAALWIJK' zal 's namiddags ten 2 uur bij H. DAELMANS te Vlijmen, in de Engelsche Slagen Nos. 52, 53, 54, 55, 57. 4 in den Broekschen Kamp en 2 in de Achterhoevenonder VLIJMEN. te Waalwijkzal voorm. 10 ure, in het café Central te 's-BOSCH, De Lagen Omloop onder Ammerzoden, in gezet en gehoogd in generale massa op f 58.500. des morgens ten 10 urein het koffiehuis van Alphonsus A. Snoeren, te KAATS HEUVEL, ten verzoeke van JOOST BRAAT, te Made, overgaan tot de Koopen beneden f 3.contant; de ove rige moeten betaald worden vóór of op 1 October 1898, mits soliede borgen of mede- koopers worden gesteld. Zijdie van vroegere verkoopingen ieta zijn schuldig gebleven, worden niet als koo- pers toegelaten. des morgens ten 10 ure, in het koffiehuis van Corn, van Huiten, te DRUNEN, ten verzoeke van JOOST BRAAT, te Made, overgaan tot de Koopen beneden f 3.contant; de ove rige moeten betaald worden vóór of op 1 October 1898 mits soliede borgen of mede- koopers worden gesteld. Zijdie van vroegere verkoopingen iets zijn schuldig gebleven, worden niet als koo- pers toegelaten. te DRUNENberichtdat de twee per ceelen best HOOILAND, naast elkander gelegen onder Waalwijk over de Hooigracht, afkomstig van mejuffrouw H. DALLEU, zijn ingezet op den lagen prijs als volgt Koop 1. De zeventien hont op f 4000. Koop 2. De vijftien hont op 3800.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 9