Nummer TO. Zondag 4 September 1898 Tweede Blad. Post- en Telegraafkantoor, Staatkundig overzicht. Rij kspostspaarbank. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. De Echo van het Zuiden. Een belangwekkend incident in de Dreyfus zaak. Het tijdperk van onrust en beroering, van onzekerheid en verrassing is heropend in Frankrijk van de mogelijkheid, dat het proces-Dreyfus herzien zal worden, spreekt de een van de zekerheid, dat het tot een nieuwe instruc.ie in deze geruchi makende zaak zal komen, gewaagt de ander. Wat is er geschied te Parijs De luitenant-kolonel Henry van den gene- ralen staf, die zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in de Dreyfus-zaak, heeft bekend de schrijver te zijn van den brief, gedateerd 31 October 1896 en gericht tot de regeering, waar in de naam Dreyfus openlijk en in zijn geheel wordt genoemd. Min'ster Cavaignac zou in zijn vaste over tuiging van de echtheid der door hem op de Kamertribune 7 Juli 11. gelezen stukken, aan het wankelen zijn gebracht door de beschul digingen tegen majoor Du Paty de Clam en de onthullingen van kolonel Picquart, die met terzijdestelling van het beioepsgeheim, dat hem tot dusver den mond gesloten hield alles had verteld, wat hembekendis. De minister- stelde persoonlijk een onderzoek in. Hij on dervroeg alle officieren van het departement van oorlog. Een dezer vertelde den minister dat hij had hooren spreken van valsche stukken, vervaardigd op het bureau van den informatiedienst. Zoo besloot de minister van oorlo<* eer gisteren, Dinsdag, luitenant-kolonel Idenry persoonlijk te hooren, en in tegenwoordigheid van generaal Roger, chef van het militaire kabinet van den minister, en generaal De Boisdeffre, had het onderhoud plaats. Toen kolonel Henry op het bureau van den minister nadrukkelijk ondervraagd werd over de her komst van het document in kwestie, bepleitte bij eerst de authenticiteit, doch toen de op merking werd gemaakt, dat er verschil bestond tusschen dit stuk en een ander over dezelfde zaak, bekende de kolonel, dat het stuk, to^n hij het in handen kreeg, onvolledig was en dat hij er een zin aan had toegevoegd. Door verdere vragen in het nauw gebracht, bekende kolonel Henry ten slotte het geheele stuk vervaardigd te hebben. De^minister gelastte ormiddellijk zijn ge vangenneming en begaf zich naar Brisson om dezen met het voorgevallene in kennis te stellen. De minister-president keurde de maatregelen van zijn collega goed, waarop kolonel Henry, onder een flink geleide, naar de vesting van Mont-Valérien werd oveige- gebracht. fc Woensdagmorgen nog begreep hij niets, Woensdagmiddag ontving hij bezoek van een afgezant van den minister van oorlog, die een uur lang bij hem bleef. Wat tusschen beide mannen is voorgevallen, zegt de Matin, weten wij niet, „maar het is meer dan waarschijn lijk dat de afgezant van Cavaignac aan ko lonel Henry den vollen ernst van zijn toe stand moest doen begrijpen en hem op de hoogte moest brengen van de zware verden kingen, die tegen hem gerezen waren." Toen deze officier de cel van kolonel Henry ver liet, zeide hij tot den officier van dienst „Stoor den kolonel voor het oogenblik niet hij heeft te wei ken". Kolonel Henry zou het voornemen te kennen hebben gegeven om een paar brieven te schrijven. Toen men de cel tegen den avond weder betrad, lag de gevangene voor dood op den grond niet ver van de tafel. Hij had zich eerst aan de rech terzijde een kleine wonde aan den hals toegebracht en daarop met zijn scheermes de linkers'agader met één forschen steek geheel doorgesneden. Onmiddellijk werd een genees heer gehaald, maar het was reeds te laat. Luitenant-kolonel Henry was in 1846 gebo ren als^zoon van een eenvoudigen landbouwer. In 1865 kwam hij als gewoon soldaat in dienst en dooi liep alle rangen. Tijdens den Fransch- Duitschen oorlog werd hij als sergeant-majoor te Orleans krijgsgevangene gemaakt, en naar Duitschland gevoerd, doch wist onderwee te ontsnappen. Hij werd een tweede maal te Vaux krijgs gevangen gemaakt, maar wist vier dagen later weder te ontvluchten. 14 December 1870 werd hij tot luitenant bevorderd. In 1881 nam hij als kapitein deel aan de expeditie naar Tunis vervolgens aan die in Algerie. In den slag bij Djebel Smir kreeg hij twee verwondingen, een aan het been en een aan de hand. Later werd kapUein Henry naar Indo-China gezonden Zijn bevordering lot luitenant-kolonel had 10 November 1897 plaats. Esterhazy heeft, naar aanleiding van Henry's zelfmoord, zijn verbazing uitgesproken over het feit, dat de kolonel in 't bezit is gelaten van zijn scheermes, hij (Esterhazy) had geen scheermes, geen schaar en zelts geen veters in zijn schoenen, terwijl er altijd twee oppas sers aanwezig waren als hij geschoren werd. Men zietEsterhazy is niet bijster goed te spreken over zijn vroegere chefs hij waagt zich zelfs aan verkapte verdachtmakingen Mevrouw Dreyfus moet bij 't vernemen van Henry's arrestatie een zenuwtoeval hebben gekregen en zou zelfs een tijd bui'en keunis zijn geweest. Wat er nu gebeuren gaat Woensdagmiddag heette het, dat de minister van oorlog zoo na als voor deze, overtuigd blijft van de schuld van Dreyfus dat deze overtuiging door de ontdekking van het ver valschte document geenszins is geschoktdat kolbnel Henry voor den krijgsraad zal worden gedaagd, en dat Cavaignac vast besloten is alle schuldigen te treffen, welke ook hun rang of huu positie zijn moge. In de samenkomsten van den ministerraad Woensdagmorgen en Woensdagmiddag, moet het levendig zijn^ toegegaan. Volgens den Soir zouden Brisson, Troullot on Maruéjouls hebben aangedrongen op de herziening van het pro ces-Dreyfus, en op het ontslag van zekere generaals, en zou Cavaignac met aftreding hebben gedreigd indien deze eischen gehand haafd werden. Verder wordt de mogelijkheid besproken van de arrestatie van Paty de Clam deze zou worden verzocht uitlegging te geven over zekere feiten, door kolonel Henry s bekentenis aan het licht gekomen, en Woensdagavond liep te Parijs het geiucht, dat Henry zich in de gevangenis van het leven had beroefd (hij zou zich met een scheermes den hals hebben afgesneden) terwijl de chef van den generalen staf, generaal De Boisdeffre, op zijn nadrukkelijk verlangen zijn ontslag heeft gekregen. Reeds is door den heer Georges Girou, afgevaardigde voor Parijs in de Kamer, een interpellatie aangekondigd over de echtheid der documenten, door Cavaignac in de Kamer gepubliceerd, over de tegen Henry te nemen maatregelen en over de verdere planneu der regeering in bet belang van Frankrijk. Onder de bevolking van Parijs heeft de sensationeele onthulling groote agitatie verwekt en men spreekt reeds van een zwenking der openbare meening in de richting van de her ziening van het proces Dreyfus, terwijl den leden van den generalen staf lichtvaardigheid en verblinding worden ten laste gelegd, (het bericht van het ontslag van generaal De Boisdeffre heeft algemeene tevredenheid ge wekt.) De correspondent van het Berliner Tageblatt te Rome seint, dat Par.izzardi zijn regeering verlof heeft gevraagd, zijn briefwisseling met Schwarzkoppen over de Dreyfus-zaak bekend te maken, maar het verlof nog niet gekregen. De Neue Freie Presse gelooft dat alle mogendheden gehoor zullen geven aan de roepstem van den Tsaar, ook Engeland en Frankrijk. Over deze beide laatste zegt zij „De Engelschen zijn onthutst, de Franschen ernstig getroffen. Toch zal zoowel de Engel- sche als de Fransche regeering de uitnoodi- ging van den Tsaar aannemen. Zij kunnen het niet laten. In welk licht zouden zij zich vertoonen a's zij weigerden Men zou dan met recht zeggen Hoe nu Rusland, de absolutistische, als vijand van alle vrijheid uitgekreten, van schaamtelooze veroverzucht betichte staat, verlangt tot verlichten van den militairen druk, een algemeen verbond van de mogendheden ten behoeve van den wereldvrede, en de twee staten die zich altijd beroemen pioniers van de vrijheid te zijn, onttrekkeu zich aan de meewerking aan een zoo edel en gezegend werk Zoon'n verwijt kunnen Engeland en Frankrijk niet op zich laden, daargelaten nog. dat Frankrijk door een weigerend antwoord den band zou verscheu ren die bet met Rusland verbindt." De Jong-Tsjechische Narodni Listy noemt het een kieschheid van den Tsaar dat hij gewacht heeft tot Bismarcks dood was. Immers het manifest is „niets anders dan de luidste aanklacht tegen den Pruisischen geest en tegen het werk dat in Bismarck belichaamd was. Het is een waanzinnig denkbeeld, den vrede te willen bewaien door voortdurende oorlogs toerustingen. Dat is geen vrede, dat is een folterkamer, een barbaarsche vernietiging van alle welvaart, alle beschaving en allen voor uitgang van de volkeren. En dat alleen, om dat de Duitschers hun buit Elzas-Lotharingen niet willen teruggeven." Het blad is er ten zeerste mee ingenomen dat de vredesbood schap vau een Slavisch vorst is uitgegaan. De Hougaarsche vredebond, waarvan Morus Jokai voorzitter is zal binnenkort een buiten gewone algemeene vergadering bijeenroepen, en een groote beweging op touw zetten, om de verwezenlijking van het plan van den Keizer van Rusland te bevorderen. Uit Bern wordt aan de Indépendance beige gemeld de Heilige Stoel is uitgenoo- digd tot het bijwonen der vredesconferentie te Petersburg. Ook de Zwhsersche regeering is uitgenoodigd, hoewel zij geen diplomatieke vertegenwoordiging heeft bij het Russische hof. De Russische regeering doet het voorstel om de conferentie over de gedeeltelijke ont wapening te houden een maand na het sluiten van den vrede tusschen Spanje en de Ver eenigde Staten Het is dus te hopen dat die beide landen zich wat haasten zuilen met vredesluiten. Daar dat echter nog wel eenigen tijd zal duren, heeft ae minister van buitenlandsche zaken graaf Moerawjof verlof genomen en is naar het buitenland vertrokken. Over het ontstaan van het plan van den Tsaar doen nog allerlei lezingen de ronde maar vrij algemeen is de overtuiging dat het geheel van hemzelf is uitgegaan. In een be richt uit tamelijk geloofwaardige b on wordt beweerd dat de Tsaar het voornemen al twee jaar koestert en er den Keizer van Oostenrijk, den Duitschen Keizer en president Faure van in kennis had gesteld bij hun ont moetingen. Volgens bericht uit Cairo wordt de sterkte van het leger vau den kalif geschat op 100,000 man, vier sneivuurkanonnen, 32 achtponders en 4 stukken veldgeschut terwijl de Engelsch-Egyptische troepen 25 000 man sterk zijn. Naar uit Tanger wordt gemeld, heerscht groote agitatie onder de Moorsche bevolking omdat geen mededeelingen worden, gedaan over den gezondheidstoestand van den sultan. Op Maandag 5 September zal het Post kantoor geopend zijn van 77» tot 11 ure voorm. en van 4 tot 6 uur nam. Alleen in de morgenuren zullen postwissels, quitantien. pakketten en spaarbankzaken wor den behandeld. De brievenbestellingen zullen aanvangen te 7.39 voorm-, 2.30 en 6.40 nam.; de pakket bestellingen te 7.30 voorm. en 6 4u nam. Het telegraafkantoor blijft geopend van 7.30 voorm. tot 8.30 nam. STAAT van brieven, geadresseerd aan onbe kenden. Verzonden gedurende de le helft van Aug. Van WAALWIJK. 1. A. Lips, Maastricht. 2. Ph. Miltenberg Rotterdam. agr'rT.ntccaM Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 8193:67 terugbetaald f9450.29. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2728. Gedurende die maand werden 22 nieuwe boekjes uitgegeven. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f3489,76 terugbetaald f 2033,63. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 146u. WAALWIJK. Uitvoering, op Zaterdag 3 September, aan vang 7l/2 uur precies, te geven door de too- neelvereeuiging „Volharding in den Strijd?, opgeluisterd door de harmonie ,,1'Espérance', in het café van den heer Ant. Gerris, Markt. (Zie programma's). Feestconcertop Zaterdag 3 September aanvang 872 te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak", in de zaal „Musis Sacrum." (Zie programma's). WAALWIJK, 3 Sept. 1898. Benoemingen. Woensdagavond ontvingen wij de navol gende telegrammen, die wij zoo spoedig mo gelijk door middel van bulletins in onz£ gemeente hebben bekend gemaakt. le. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau J. B. Timmermans Wz. voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. 2e Benoemd tot postdirecteur te Waalwijk P. Jager, thans te Sappemeer. Van harte feliciteeren wij ten eerste den nieuwen ridder van Oranje-Nassau met deze hooge koninklijke onderscheiding, maar ten tweede ook de Kamer van Koophandel met de eer haren president te beurt gevallen en verder de gemeente Waalwijk met haren geridderden, eminenten burger. Deze benoeming is een nieuw bewijs, dat de verdiensten van den heer J. B. Tim mermans, die reeds vroeger bij gelegenheid der Antwerpsche tentoonstelling, waar hij jury-lid was, door deu koning der Belgen benoemd was tot ridder der Leopolds orde, ook in de Regeeringskringen in ons vader land gekend zijn en gewaardeerd worden; ze is tevens een bewijs dat de werkzaam heden van onze K. v, K. op hoogen prijs worden gesteld en de eer van dit een en :ander straalt natuurlijk af op Waalwijk, op haren handel en hare. industrie. Mogen die onder de hoede der K. v. K. en van haren wakkeren presidend steeds groeien en bloeien. Donderdag brachten de beide harmonieën den heer Timmermans een ovatie en van alle kanten ontving hij de hartelijkste geluk- wenschen. Ook den nieuwen postdirecteur felici teeren wij van harte met zijne benoeming in onze gemeente. Leaning rail I 1000. Het nader door den Raad dezer gemeente toegelicht raadsbesluit tot liet aangaan eener geldleening van f1000 tot dekking der sub sidie voor de inhuldigingsfeestenis bij besluit van Gedeputeerde Staten van 2 dezer goedgekeurd. Parade der Schutterij. De door de dd. schutterij, alhier te houden parade, op Zondag 4 dezer, zal worden bij gewoond door eenige officieren van de schut terij uit 's-Hertogenbosch. Toebereidselen voor de feesten. Waalwijk is bezig zich in feestdos le steken. Overal ziet men versierselen, eere- bogen en toestellen voor illuminatie enz. aanbrengen; zoodat wel te verwachten is, dat onze gemeente, te beginnen met heden avond er schitterend zal uitzienen een bezoek van buiten overwaard zal zijn. Prachtige Lichtstoet. Het navolgende programma hieromtrent is verspreid Buitengewone hulde aan H.M. de Ko ningin Wilhelmina. Tof slot der feestelijkheden te Waalwijk „prachtige lichtstoet", 5 September a.s., des avonds ten 9 ure11a afloop van het vuur werk. PROGRAMMA 1. Harmonie „St. Crispijn.' 2. Gilde „St. Crispijn." 3. Liedertafel „Oefening en Vermaak-» van Waalwijk en Bezooieu. 4. Versierde dogcart. 5. Doelen „Recht door Zee', (versierde wagen). 6. „Volharding in den Strijd', (versierde wagen). 7. Koninkl. „Oranje Doelen', (versierde wagen, geëscorteerd door Eerewacht)". 8. Zegewagen. 9. De commissie voor den lichtstoet in rijtuig. 10. Harmonie „l'Espérance." 11. Club „Semper Laeti'(sportwagen). 12. „Waalwijksche Gymnastiek Vereeni- ging.' 13. Hoofdcommissie, (in rijtuigen). 14. „Vreugdendal*, (tooneelvereeniging). 15. Wilhelminavereeniging.' 16. Personeel Schoenenfabrieken van Tim mermans van Turenhout, A. van Iersel Zoon e. a. Jet personeel der leder fabriek van H. H. Jansen. (Te laat opgegeven voor de plaatsing op de programma's.) 17. Verder aansluiting van het publiek. TE VOLGEN WEG Stationsstraat Groote Straat (richting haven), keerpunt Groote Kerk, Groote Straat (richting Hoek) Nieuwstraat Put-steeg Groote Straat Markt- X9

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5