Nummer71. Donderdag 8 September 18. 21e Jaarau toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen* Bekendmaking1. Kfoningsfeesïen te Waalwijk. ANTOON TIKLEN i T G lfi V E R Waalwijk. Naar aanleiding der Kroningsfeesten en de buitengewone drukte, moet de courant iets later dan gewoonlijk verschijnen. De Echo Tim het Zuiden, Vaalwyltsclie en Langslraalscbe Courant, Di Bind verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegevenworden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamborg. Reclames 15 cent per regel. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Wed. C. G. v. d. Heijden, alhier, om vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van eene stoommachine van 12 paarden krachten op een perceel gelegen alhier kadastraal bekend in sectie O. Op Maandag, den 19 dezer des voorraiddags te elf uren, zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk,den 3 September 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der gemeente Waal wijk gezien de aanschrijvir :en van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, van den 24 Mei 1S90, prov. bijblad No. 57, '25 November 1S91, prov. bijblad No. 105 en 21 Januari 1895, prov. bijblad No. 12 overwegende dat het herhaaldelijk voor komt dat Nederlandsche werklieden door berichten in de Nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieële ondernemingen worden gelokt terwijl, bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden Vestigt de aandacht der ingezetenen op het wenschclijke om alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten at' te gaan, of zelf öf door tusschenkomst van den Burgemeester zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, te wenden, ten einde inlichtingen in te winnen omtrent de voor uitzichten tot het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Waalwijk den 6 September 1898. De Burgemeester voornoemd K. DE VAN DER SCHUEREN Iedereen, die de laatste dagen der vorige weekeene wandeling door onze straten maakte, heeft kunnen zien hoe men toebe reidselen maakte voor de feesten, hoe men met koortsachtigen ijver de laatste hand legde aan straat en huisversieringen, en men wed ijverde als 't ware om dit zoo smaakvol mo gelijk te doen en het moet gezegd worden, 't zag er feestelijk, schitterend uit, waartoe de vlaggentooi in de straten niet weinig bijdroeg. Een negental eerebogen waren op ver schillende plaatsen opgericht, welke hun naam waardig waren, ze zagen er allen sierlijk uit; aan 't einde der S'ationsstraat, aan 't spoor vond men iets bijzonders, een zeer hooge prachtig beschilderde pyramide aangebracht, die, des avonds, geheel verlicht door vetpotjes een schittereud gezicht opleverde. Ook enkele openbare gebouwen, waaronder vooral het gemeentehuis uitmunttewaren smaakvol versierd en geïllumineerd. Zeer vele particuliere huizen waren in feest dos gestoken, welker illuminatie eeu heer'ijk efïect maakte, in één woord „Waalwijk heeft moeite, noch kosten gespaard, om de straten een aanzien te gevenzoo feestelijk als 't eenigszins mogelijk was. Ook de kiosk, op de markt, zag er kranig uit, een uetjes betimmerde, flinke kiosk, zeer prachtig opgesmuktdoor de goede zorgen van 't dames comité. De rij der feestelijkheden werd Zaterdags' avond geopend met eeue feestgroet en hulde betooging van de tooneelvereeniging Volhar ding in den Strijd met medewerking der harmonie l'Espérance. De zaal was zeer goed bezet en onder de aanwezigen merkten wij o. a. op, leden der hoofdcommissie, der subcommissies, de commissie voor den licht- stoet e. a. De vcreeniging kon eerst aanvangen kwart voor achten, daarom den goeden gang van zaken ten bate moest de heer Meesterman zijn openingswoord bekorten, hetwelk werd voorafgegaan bij het ophalen van het scherm, (waarachter de buste van H. M. de koningin met groen en bloemen toepasselijk versierd was opgesteld) door eene huldebetooging der harmonie l'Espérance met het spelen van het Wien Neerlands bloed door aanwezigen staande aangehoord. Hierna sprak de heer Meesterman nagenoeg het volgende Hooggeachte feestcommissie; feestvierende genoodigden Een openingswoord kan geen feestrede zijn. Deze wordt, ge weet het door ons eerelid den heer Aug. van der Heijden gehouden. Slechts een kleine toelichting van deze feest avond zij mij vergund. Reeds lang had ons gezelschap den wensch geuit hunne stem te mengen in dat groote koor der Mallei's dat klinkt over berg en dal en woud en zee en in paleis en rietenstulp, harer Majesteit ko ningin Wilhelmina ter eeie. Onze leden, alle werklieden dankbaar voor de goede ver houding tusschen werkgever en werkuerner hier ter plaatse wenschen te betuigen aan hare Majesteit en allen die in hoogheid zijn ge steld, die gewest, stad en gemeente regeeren. Liefde en trouwe op dat Oranje en Neder land haar roemrijk verleden getrouw gelukkig zij en blijve. En nu feestvierenden een dank en afscheidsgroet aan Hare Majesteit de Koningin Moeder. Wat zij ons geschonken heeft weet een ieder, dit konden wij ver wachten want de vorstin van Waldeck- Pyrmont wist dat het volk van Nederland aankwam van den Eder-kant. Ik wensch deze hulde te besluiten door staande het volkslied van Waldeck-Pyrmont in te stemmen, waarna onmiddellijk de feestredenaar verzocht wordt zijne rede te houden. De heer Van der Heijden nam hierna het woord Geachte toehooiders! Zoo ooitdan is het thans dat ik met vreugde in uw midden verschijn. Volgaarne voldoe ik aan het vriendelijk verzoek der tooneelvereeniging „Volharding in den Strijd" om eenige woorden te spreken over onze ge- eerbiedigde Koningin. Het zullen echter korte woorden zijn;want was het aanvankelijk mijn plan om hier een lange rede te houden, ik wil dat nu niet doen, met het oog de andere nog hedenavond te geven uitvoeringen, en verzoek u daarbij dat u mij de vele onvolmaaktheden en fouten zult ver geven. Ik doe het alleen uit liefde voor de Koningin en achting voor het gezelschap. Koningin Wilhelmina O wal doet die naam vau Koningin Wilhelmina in ons bin nenste en voegen we daar dan nog bij prinses van Oranje Nassau hoe aangenaam worden wij dan gestemd. Aan de hand der geschiedenis zal ik u even eenige eeuwen terug voeren naar de groote helden van 'i geslacht Oranje Nassau, waaraan wij onze vrijheid hebben te dauken. Karei V heerschte over bijna geheel Europa, ook over Nederland. Daar verscheen aan zijn hof een jongen man, vol toewijding, helderen geest en liefde voor de belangen des rijks, bekend door zijn zwijger; hij werd de raadgever des kooings. En toen ten dien tijde, de schok der hervorming de geheele wereld in beroering bracht, waaraan ook Karei V geen weerstand kon bieden en deze afrtand deed van den troon ten gunste van Filipsy leunde Karei V op de schouders van den •prins van Oranje. Filips kon ook niets ïilv reren tegen die groote beroering en weldra ontstond er een hardnekkigen ops'and van Nederland tegen Spanje. En zoowel een David tegen een reus Go liath, een Leonidas met een handjevol Spar- tanen met goed gevolg vocht tegen een machtig leger der Perzen, zooook vocht Ne derland tegen Spanje. Wie was hierbij hun aanvoerderaan wie die overwinningen te danken, aan den Prins van Oranje! Aan wie te danken dat geheel Nederland van de Spanjaarden werd gezuiverd wederom aan den Prins van Oranje, die vol liefde en innige toewijding voor zijn vaderland stierf en opgevolgd werd door Prins Maurits, die bijna alle steden veroverde. Frederik Hendrik, zijn opvolger, bijgenaamd de stcdedwinger, voleindigde wat zijn broeder nog niet had volbracht. Door den vrede van Munster kwam Neder land. in de rij der volkereD, hoewel met klein grondgebied, werd het beroemd door zijn vloot, handel en schoone kunsten. In een nieuwen oorlog mei Frankrijk, wer den ook door Willem III, prins van Oranje, in '47 de banden verbroken, die onze vrijheid kluisterden.en onder de regeering van Willem I werden vele groote werken ten uitvoer ge bracht. *£ijn opvolger Willem II, de held, die bij Qua're bras zoo roemrijk streed, heeft toen de kroon op het punt stond te wankelen, een grondwet tot stand gebracht, zijn eigen rechten bekortende en het volk des te ineer vrijheid gefende. De regeering van Willem III te schetsen, het zou eene beleediging voor u zijn, wijl iedereen die zeker kent, laat het genoeg zijn te zeggen, dat onder de regeering van Will, m III, den vredevorst, zoovele groote en groot- sche werken zijn tot stand gekomen. De hand des doods drukte loodzwaar op ons Oranjehuis, de twee tlaatste mannelijke telgen van dat huis stierven, en wie jammerde niet mede, met den grafprediker, die bij de groeve van Prins Willem IV zeide »Ben ik dan alleen gespaard o heer om van zoo zoovele rampen en droefenis van het huis van Oranje getuige te zijn. Geen wonder, dat toen de oogeu van alle Nederlanders gericht waren op dat teere kindje, toen pas drie jaar oud. Maar de dood was onverbiddellijk en ontrukte haar vader, deü Koning Willem III aan ons dierbaar land. De Koningin Moeder, voedde het kind op godsdienstig werkzaam en menschlievend leerde haar, dat de ware grootheid was, de rampen van het menschelijk geslacht, zooveel mogelijk te verzachten. Schoon naar lichaam en geest groeide onze jeugdige Koningin op, door de goede zorgen harer moeder, men bracht haar in 't beeld, en thans is dan het uur gekomen, dat Zij het Koningschap, het regentschap over ons dier baar Nederland aanvaard. Zij staat boven alle partijen verheven, maar is voor eenieder toegankelijk. Overal hoort men den jubeltoon ter eere der Koningin. In vreemde rijken en aan de hoven, vooral waar Zij ooit is geweest, en men door hare lieftalligheid werd getroffen ook aan het Vaticaan, waar den eerbiedwaardigen grijsaard Leo XIII onzen hooggeachten Paus, dagelijks voor haar bid; op de zeeën waar onze schepen varen, ook in de nederigste stulp overal herhaalt men den kreet „leve de Koningin." Naar den archipel waar misschien op dit oogenblik, de Nederlandsche soldaat op post staat, gereed om den vijand te bestormen,tege moet te trekken met den kreet, „leve Wil helmina" om den grond, onze bezittingen te handhaven, waarvoor hij goed en bloed veil heeft. Hier zijn nu uwe onderdanen vergaderd, O Koningin Wilhelmina. Om U hunnen eerbied en trouw aan te bieden. De vreugde en trouw van dat volk moge U een steun zijn. De kroon moge U niet te zwaar zijn, Zij strooie de schoonste bloemen op uw pad, en aller zang, bede en hulde zij „Lang leve Neeiland's Wilhelmien Heil het Vaderland Een daverend applaus begroette deze keu rige rede en de harmonie hief het „Lang zal hij leven", „Wilhelmus" en verschillende andere fanfaren aan. Hierna de opvoering van het tooueelstukje dat ter verpoozing nog werd voorafgegaan door een opgewekte feestmarsch en met vol doening kan gezegd worden dat deze feest avond uitstekend is geslaagden daarvoor eere toekomt aan het bestuur. Heeren honoraire leden en genoodigden hadden, dank zij de goede regeling der uren van aanvang, nog tien minuten tijd om voor het begin der veelbelovende uitvoering der liedertafel Oefening en Vermaak ter plaatse aanwezig te zijn. Een talrijk en uilgelezen publiek vulde de zaal Musis Sacrum, waar de liedertafel »Oe- fening en Vermaak* haar feestconcert zou geven en dat ten ongeveer 9 uur werd geopend met een woord van den heer Zeegers, die ongeveer 't volgende zeide Mijne heeren Als oud commissaris der liedei tafel is mij het woord gegeven ik ben dus geheel on voorbereid ik wil u dit alleen zeggen, dat hedenavond zal worden gezongen, de cantate „Neerland's Heil» woorden van den Z.Eerw. heer Jud. Sprangers, pastoor dezer gemeenle en getoonzet door Richard Hol, ik verzoek u daarom vriendelijk, aandachtig te willen luisteren. Leve Wilhelmina, waai mede allen instemden De liedertafel voerde hierna uit Opwaarts" van Hol en „Wilhelmus en daukgebed" uit de oud-Nederlandsche liederen van Kremzer, en hierna was den aanwezigen, eene groote, aangename verrassing bereid. De liedertafel „Het Rozenknopje" eene zangvereeniging van een 15 tal jongelui uit Bezooien, waarvan de directeur de jongeheer Hurkmans, 14 jaar oud is, voerden neijes in costuum, het Kro ningslied uil, dit viel zoozeer in den smaak, dal aan 'l daverend applaus geen einde scheen te komen, alvorens het stuk werd gebiseerd. Het was dan ook heerlijk, die jongelui zoo zuiver en vrij te hooren zingen. Hierop volgden het stuk van den avond nl de cantate «Neerland's Heil» vao onzen pastoor en getoonzet door Richard Hol. Zou het niet voldoende zijndeze twee namen te kennen om dan te weten dat woor den en muziek uitmuntend zijn. Het is dan ook een heerlijk vers, dat gezongen op de muziek van den grootsteu der Nederl. toon zetters een overweldigenden indruk maakte op het publiek, eenieder meesleepte, door zijn heerlijke bewoordingen, versmaat en genuan ceerde, zuivere muziek. Naast een woord van warme hulde en dank aan dichter en toon zetter, komt dit zeker toe aan den directeur der liedertafel, de heer Frans de Cortie, die zich alle moeite heeft getroost om zijne mannen, dit heerlijke vers op de wijze te doen zingen, als thans is geschied en verder aan alle leden der liedertafel. Genoegzame woorden, om dit uit tc drukken, hoe schoon de uitvoering er van slaagde, zijn niet te vinden en het was ook geenv wonder dat de heer Zeegers zich nogmaals gedrongen ge voelde om een woordje te spreken Mijneheeren Ge zult mij hoop ik niet kwalijk nemen, dat ik hier voor de tweede maal net woord voerhet is alleen om mijn woorden van straks een beetje aan te vullen. In de eerste plaats betuig ik mijnen har- telijken dank aan den directeur der liedertafel en aan alle leden. Ik hoop dat onder de regeering van H. M. Koningin Wilhelmina de eendracht mag heerschen want „eendracht maakt macht»; door eendracht kan zooveel worden tot stand gebracht. Verder een kleiu woordje aaD 't Rozenknopje; ik betuig het mijn welgemeenden dank, voor hun lief op treden in ons midden, gij zult u verder en

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1