v* •- Staatkundig overzicht. V V verder oetenen eri later hier de mannen der liedertafel vervangen. Ik breng hulde aan de liedertafel, aan zijn directeur, de heer de Cortie, aan 't Rozen knopje, en zeg nogmaals „eendracht maakt macht* en drink verder op uw allergezond heid. Hoera's. Alle aanwezigen zeer voldaan huiswaarts keereude, werden opnieuw verrast, door een concert op de markt van de harmonie l'Espérance. Of dit was uit bereidwilligheid der har monie, of van wege het hooidcomité, weten we niet, wel weten we dat het niet in den feestwijzer stond vermeld en dat het volk er zeer mede in zijn schik was, getuige de tal rijke menigtedie zich op en om het marktplein bevond om de heerlijke muziek te hooren, en iedereen ging zeker met een aan- genamen indrukover den vooravond der festiviteiten huiswaarts. Zondagmorgen, den dag waarop liet eigenlijke feest zou beginnen, was 't prachtig weer, in de ge- heele gemeente heerschte er een groote drukte, een enorme menigte stond er wandelde bij de markt, waar ten ll'/a uur de parade der schutterij plaats had. De politie hield het marktplein vrij en het was een vermakelijk gezicht, zoo'n menigte te zien, allen even nieuwsgierig naar 't geen komen moest. Tegenwoordig waren: de Edelachtb. lieer bur gemeester K. de van der Schueren, drie officieren uit 's Bosch de raadsleden en secretaris, en de heeren leden der hoofdcommissie. De schutters stonden in groot tenue opgesteld, werden gecommandeerd door den kapitein-com mandant den heer Ph. Timmermans en geïnspec teerd door, den Edelachtb. heer burgemeester, de genoemde officieren, en den commandant. Ook waren voor het front der troepen gezeien twee oudstrijders, J. ten Haaff en Th. de Peller die ook in rijtuig met den stoet medetrokken. Gedurende' dit militaire schouwspel liet de harmonie St. Crispijn hare muziek hooren op de kiosk. Daarna trok de schutterij, vergezeld door de harmonie l'Espérance, de straat door, wat eigen lijk de feeststemming in 't volk bracht, 't was een aardig gezicht, die joelende en krioelende menigte, allemaal voorzien van Oranjelinten, strikken of dassen, de straat te zien doordansen met eene opgewektheid, zooals dat ter gelegenheid van zulk een feest betaamt. Ten half een gul de harmonie St. Crispijn, een zeer goed geslaagd vnlksmatinée, dat door talrijke menigte werd bijgewoond en hierna had men juist den tijd om den inwendigen mensch w.itteguan versterken, om ten half vier weder achter op het feestterrein te kunnen zijn. Het ieestterrein een dries van den heer Aug. van Baal. was heel netjes met wimpels versierd. De kinderspelen werden opgeluisterd door de harmoniën St. Crispijn en l'Espérance op de kios ken in de tuinen van de heeren Chr. en II. Appels. 's Namiddags half 4 kwamen de schooljongens 300 in getal op het feestterrein om de aangekon digde spelen uit te voeren. Ze waren daarvoor in 6 klassen verdeeld, met elk haar eigen spel, dat onder de leiding van een der onderwijzers, geholpen door zijne collega's en leden der feest commissie, werd uitgevoerd. De kleinstende eerste klas, hadden hardloopen de tweede klas zakloopen en zoo achtereenvolgens drievoeten hardloopen met hindernissen, blokrapen en esta fette-ren. De jongens deden hun best, hun uiterste best en geen wonder, het genot dat het spel uit zich zelf al voldoende aanbiedt werd nog verhoogd door het vooruitzicht, dat inspanning beloond zou worden door een heel aardige, in de oogen der jongens prachtigen prijs. En de toeschouwers hadden erachikinen luide toegejuicht werd een eerst aankomende, een winner, hartelijk uitge lachen een achternakomer of één die op meester lijke wijze een domme zet deed. Vooral het num mer hardloopen met hindernissen verwekte al- gemeene hilariteit. Winners waren in de le klas: Castelijns, A. Verwiel, G. v. d. Wiel, Bruurmijn, J. de Folter. 2e. T. Hoffraans, W. v. Bokhoven, H. Verhoe ven, G. Wingels, J. v. d. Velde. 3e. J. Klerx en H. van Loon, G. v. Delft en G. Kuipers, G. van Benthem en C. Dek kers W. de Graaff en G. Grasten, J. Pulles en A. v. Bladel. 4e. C. Schellekens, G. Grasten, C. Berkelmans, W. Timmermans. J. Pulles, J. Rijke, A. Leijten, A. Heefer. 5e. P. Smits, J, Nieuwenhuisen, J. Verharen, J. Bergmans, H. v. Huiten, J. Kuijsten, J. van Ertrijk, P. v. Oudheusden. Ondertusachen was er heel wat tijd verstreken, was het laat geworden er. moest men zich haasten. De estafet te-ren, die door de grootste jongens zou nitgevoerd worden, kwam daardoor niet tot zijn recht en moest uitgesteld worden. Onze edelachtbare heer burgemeester bewees de jeugd de eer de prijzen uit te reiken. Na een woord van lof aan de commissie en aan de on derwijzers voor de goede zorg waarmee de kin derspelen geleid waren en een woord van dank aan het publiek voor diens waardige houding, ging hij daartoe over. En allen waren voldaan, toen zij, die teleur gesteld waren, wat het behalen van eer. prijs be trof, vernamen, dat er ook voor hen een kleinig heid overschoot. Daar echter de schemering reeds inviel werd goed gevonden dit den kinderen op school uit te reiken. De prijzen bestonden uit le klas. le een blokkendoos; 2e een prentenboek; 3e een griffeldoos; 4e een dito: 5e een spaar pot. 2e klas. le een blokkendoos; 2e een griffeldoos; 3e een dito; 4e een prentenboek; 5e een dito. 3e klas: le 2 portemonnaies; 2e 2 leesboeken; 3e 2 griffelaoozen; 4e 2 passers. 4e klas: le een dominospel; 2eeen passerdoos;3e een mes4e een leesboek; 5e een hengel- gaard; 6e een griffeldoos; Te een stift; 8e een schrijfboek. 5e klasle een atlas2e een passerdoos; 3e een atlas; 4e een mes; 5e een leesboek; 6e een passer; 7e een dito; 8e een stift; 9e een pen nenhouder. 6e klas: le een horloge. 2e een portefeuille; 3eeen atlas; 4e een postz-album; 5eeen papeterie; 6e een leesboek; 7e een schrijfboek; 8e een stift; 9e pennenhouder. Vermeld dient nog te worden dat tijdens de sp len van een paar lagere klassen de jongens der hoogste afdeeling onder leiding van den heer Princen orde-oefeningen uitvoerden op het aan wezige plankier dat alsmede het zijne er toe bijbracht, dat ieder bezoeker zijn gading kon vinden om zijn oogen voor dien dag volop den kost te geven. Ten 87a uur gaf de harmonie l'Espérance een concert op de kiosk op het marktplein en allen spoedden zich wederom derwaarts om niets van de uitvoering te missen. Evenals den vorigen avond waren de kiosk, maar ook thans alle omgelegen huizen, en zeer vele huizen in de verschillende straten, prachtig ver licht, wat een schilderachtig effect opleverde. Het marktplein was gevuld met eene feestelijk ge stemde menigte, waarvan eenigen in de vroo- lijkste luim, anderen weer met den grootsten ernst stonden te luisteren naar de schoone nummers, van het uitgezochte programma. Na elk stuk volgden luide toejuichingen, en dit concert zoowel als de anderen, werden besloten met het „Wien Neerlands bloed' dat door allen staande, en met ontblooten hoofde werd aange hoord. Groote geestdrift heerschte aller wege, het was wel aardig na afloop van het concert, de prach tige illuminaties in de straten te gaan zien, 't was een overheerlijk gezicht, die verlichtingen en versieringen en daarbij het opgewekte volk dat opgeruimd de straten doordanste vol geest drift nationale liederen zingende, tot laat in den nacht. Een zeer zware mist, die nu en dan tot mot regen scheen over te gaan, dreigde de feesten van Maandag te komen storen. Gelukkig trok liij bijtijds op en reeds vroeg heerschte overal een prettige drukte, vooral van kinderen die in hun wit met Oranje pakjes, zich naar de speelplaats begaven om dadelijk aan de uitvoering van 't feestlied „Nederland* te gaan deelnemen. Om 9 uur arriveerde de harmonie //Kunstliefde vermag alles* uit Osch, die de feestelijkheden al hier kwam opluisteren, aan 't station verwelkomd door den voorzitter der feestcommissie den heer J. B. Timmermans Wz. Vroolijke marschen spelende trok de harmonie door de straat, bracht en passant eene ovatie bij den heer H. Witlox-Bressers en J. B. Timmer mans Wz. welke beiden hartelijk en royaal hier voor hunnen dank betuigden. Om tien uur kwam de stoet schoolkinderen circa 300 jongens en evenveel meisjes, aangetreden op de speelplaats der gemeenteschool, op de markt om met de harmonie „l'Espérance* en do. lieder tafel Oefening en Vermaak" hun feestlied te zingen. De kinderen begonnen met het Oud-Wil helmus en daarna volgde het eigenlijk feestlied Nederland". De menigte der toehoorders was opgetogen over het schoone gezang en zou gaarne meer nummers gehoord hebben, doch veel tijd mocht er niet besteed worden, daar de voorge schreven optocht door de straten moest gehouden worden. Een aardig gezicht leverde het op die lange rij van keuiig netjes, uniform gekleede kinderen door de straat te zien trekken, aller eerst naar het gedeelte ten Oosten van de markt. Op de Liimenplaats bij de Eerw. Zusters werd opnieuw hetzelfde lied uitgevoerd met nog een paar andere liederen en toen trok de stoet verder om hier en daar een nummer uit den vastgesteldcn feestbundel te laten hooren. In de beste orde werd die tocht volbracht. De eer daarvan komt zeer zeker voor een groot gedeelte toe aan heeren onderwijzers en het talrijke publiek, dat de stoet vergezelde en er voor zorgde dat de. kinderen nergens op hun weg eenige belemmering onder vonden. Jammer, dat die optocht niet ook kon uitgestrekt worden tot liet gedeelte ten Westen van de markt en de stationstraat waar men ook zoo gaarne de vroolijke schaar gezien had, daar woonden toch ook de ouders van verschillende kinderen van verscheidene zijden klaagde men hierover maar, naar men ons mededeelt drong op de markt teruggekomen de tijd echter en ook wel een beetje de moeheid der kinderen er toe den stoet te ontbinden. Eerst echter werden nog een paar coupletten van het „Wien Neerlandsch bloed" gezongen en een „Leve de Kouingin" aan geheven. De harmonie „Kunstliefde vermag alles* vergezelde de kinderen op hunne marsch door de straat, bij tusschenpoozen, vroolijke marschen spelende Kort daarna had op de markt de uitvoering plaats van de //Ilymne* van de Vliegh door de iiedertafel „Oefening en Vermaak* met kopei be geleiding van de harmonie „St. Crispijn" en 2o „Hollands Glorie* van Richard Hol door de 1 ie— dertal'els „Oefening en Vermaak* en „Vooruitgang zij ons Doel" met koperbegeleiding der harmonie l'Espérance. Deze beide stukken, begeleid door harmoniën, iets nieuws voor onze gemeentenaren, werden zeer goed uitgevoerd en aanhoord door een talrijk publiek, dat luide zijne goedkeuring te kennen gaf, door de enthousiastische bravo's, die ieder stuk begroette. Des namiddags twee uur begonnen de feestelijk heden op het terrein met eene uitvoering der alhier bestaande Gj^mnastiek-vereeniging. Over haar ging maar één roep, een kranige club, die in alle nummers van het uitgebreid programma bewijst op een hoogte te staan die bewondering, van velen verbazing afdwingt. Vooral ook, de orde-oefeningen op het plankier vonden algemeenen bijval. Een woord van bijzonderen lof voor haren wakkeren directeur is hier zeker wel op de rechte plaats. Tegelijk met die uitvoering werden de volksspelen gehouden bestaande uit sprietloopen, en vliegerwedstrijd, harloopen met een uitgebla zen ei op een lepel, lange pijpen race per fiets, last not least eene uit-en aankleepartij. üf ze in den smaak vielen 1 Zonder twijfel, al was dan ook het roet voor niemendal gestrooidomdat niemand er kennis mede maakte en al deed het meel maar een enkele keer dienst. Het laatste nummertje vooral de uit- en aankleedpartij was allerkoddigst en gaf aanleiding tot interressante tooneeltjes. Als overwinnaars uit den strijd traden op: Voor sprietloopen Van Balcom, een fraai klokje; J. Brok 100 fijne sigaren; J. Timmermans Een keurige tabakspot; A. van Kempen, een tabaksdoos A. Hombergen Een fraai glas In den Vliegerwedstrijd; J. van Oudheusden, een fraai nikkel inktstei; C. Span, een paar schaat sen; G. Dekkers, een dambord. Voor hardloopen enz.: M. Knijpers, een vogelkooi; F. Pulles, een rookstel; M. de Kort, een hor logeketting; L. Hijmans; een porteraonnaie J. de Kort, een hoekstel; J. van der Bijl, een schrijfmappe. In de lange pijpenrace: A. van Roesel, een cy clometer; J. van Delft, een voetpornp; A. Prin cen, een wandelstok: J. van Schuppen, een bandenborstel; A. de Cortie, een paar broek clips. In de uit- en aankleedpartij L. Dekkers, een inktstei (buitengew. prijs)N. van Gorcura een zilveren horloge; H. de Peffer, een knip mes; J. Hombergen een sigarenkoker; W. v. Beers, een hengelgard; A, Klijberg, een hor logeketting; J. Sleenhof, een leesboek (buiten gew. prijs.) Tegen 0 uur trok de harmonie „Kunstliefde vermag alles* uit Osch, die de volksspelen had opgeluisterd, naar het marktplein om daar een concert te geven, dat den goeden naam, die deze harmonie behaald had met het Oranje-Doelen feest ruimschoots handhaafde. Het voldeed dan zeer goed, en de menigte ap- plaudiseerde luide na ieder stuk. Hulde aan de Ossche harmonie die zich dien dag hier zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Tegen 8 uur, trok een ieder weer naar achter, naar het feestterein; de stationsstiaat. en spoorlijn zagen zwart van 't volk, men moest, maar met den hoop mede, er door heenkomen was geen gedachte va» Alles 't feesterrcin op, naar't vuurwerk waar van de verwachting zeer hoog was gespannen. Het terrein en de wegen en tuinen er rondom, wa ren stampvol nieuwsgierigen. Jammer genoeg, werd veler verwachting teleur gesteld, het vuurwerk was juist niet wat het had kunnen zijn. Het programma zag er zoo rijk uit, maar de mislukking is ons inziens natuurlijk ook niet te wijten, aan de commissie, ook niet aan den fabrikant, maar aan de temperatuur. Een uiterst zware mistzoo sterk, dat men voör aan 't terrein staande niets kon zien heeft dit groo- tendeels doen mislukken, daardoor dezen mist alles reed3 nat geworden was. Het was zeer te bet rearer*, daar er zulk een flinke som voor was besteed. liet is daarom toch niet onze bedoeling te zeg gen, dat het geheel in 't water is gevallen, wij hebben gezegd grootendeels, er waren ver schillende nummers die heel goed waren, en luide bravo's der opgetogen menigte uitlokten. Midderwijl had zich reeds eene groote menigte deelnemers en verder toeschouwers naar de plaats begeven waar de lichtstoet zou worden opgesteld. De lichtstoet, waarvoor het ini'iatief werd genomen door eenige heeren, is iets geweest zoo schitterend, zoo prachtig als Waalwijk nooit heeft gezien en zelden zien zal. Een optocht heb ben de lui hier in Waalwijk prachtig gevonden, maar hiervoor konden de menschen geen woor den vinden om hunne bewondering uitte druk ken. Verschillende wagens geheel en al verlicht met lampions en vetpotjes, kwistig versierd met groen, draperiën en guirlandes, maakten een effect als men zich niet had kunnen voorstellen. L)en korten tijd van voorbereiding ten spijt, hebben de heeren een succes behaald, zoo grout als men zich denken kan; de vereenigingen past een woord van hulde voor hunne trouwe medewerking en goede regeling. De stoet stond door de goede zorgen der com missie, der vereenigingen er. politie spoedig in volgorde, waarop de stoet in de volgende orde de gemeente doortrok 1. Harmonie St. Crispijn met vaan. 2. Gilde St. Crispijn 3. Liedertafel Oefening en Vermaak voorzien van Lampions. 4. Doelen Hecht door Zee met sierlijken trans parant „Leve de Koningin* en voorzien van Lampions. 5. Volharding in den Strijd in versierde wagen, allen in costuuin. 6. Koninklijke Oranje Doelen, in groot rijtuig versierd, met vlaggen, lampions en schilden geëscorteerd door garde-d'honneur, zeer fijn gekleed. 7. Zegewagen, van den lieer Zeegers. president der Lichtstoet. commissie. Deze wagen was geheel omhangen met draperie, waarop een glazen-pyramide vol bloemen, hierop een prachtige, kolossale buste der koningin, daarvoor een kussen, met den rijks schepter. zwaard en appel, en beschut als 't ware door 4 jongelui met speren, dit alles prachtig geïllumineerd leverde een prachtig gezicht. Jammer dat onder het rijden naar de plaats van opstellen, de buste geheel in stukken viel, 't welk een groot deel, der sierlijkheid aan den wagen ontnam. 8. De commissie van den lichtstoet in rijtuig. 9. Harmonie 1'EspéranGe. 10. Een der glanspunten van den stoet was buiten twijfel de prachtig versierde en verlichte sportwagen der club „Scmper Laeti!" Schoon was 't effectdat 't geheel opleverde; de rijke draperiëen ir. de nationale kleuren, de honderden lichtjes van lampions en vet potjes, in verschillende tinten, bij tusschen poozen verdoofd door 't Benganlsche vuur, en daartusschen de smaakvol gesierde en bebloemde fietsen, de prachtige kostuums der deelnemers, dat alle maakte in de duisternis van den avond een waarlijk blijvenden indruk. 11. De Waal wijksche Gyranastiek-Vereeniging had bij deze gelegenheid iets extra's, een zeer mooi idee, een reusachtige kroon, prachtig verlicht, en gedragen door 6 leden aer club; het maakte een wonderbaarlijk effect. Te betreuren was het echter dat de geheele straat niet heeft kunnen profiteeren van dit mooi gezicht, daar hij reeds bij de Markt in brand vloog en den stoet moest verlaten. 12. De hoofdcommissie in rijtuigen. 13. Vreugdendal, verschillende leden in costuum; dragende een groote W. netjes met groen en licht versierdde overige leden met lampions. 14. Wilhelminavereeniging met lampions. 15. Personeel Schoenenfabrieken van de heeren Timmermans van Turenhout. A. van Iersel en Zoon, allen voorafgegaan door transparant met naam der fabriek er op, en verder met lampions en fakkels. 16. De lederfabriek van den heer H. II. Jansen, met transparant, waarop den naam der fabriek en verder lampions. Verder de aansluiting van 't publiek. De lichtstoet vond algemeenen bijval, er was maar één roep wat prachtig wat prachtig, men kan zich ook denken welk een effect het maakte, die duizendtallen van lichtjes. Zonder de minste stoornis liep de tocht in de beste orde en regel maat af. Vele feestelijkheden hebben wij hier in Waal wijk reeds medegemaakt, maar een feestavond zooals die van Maandag zagen wij nooit. Der straten, schitterend verlicht door de prachtige illuminatie vun huizen en eerebogen, overvuld- met eene feestvierende menigte, maakte een aan- genamen indruk, en iedereen moest zich amusee ren; was 't dan maar alleen met hetgeen men zag en hoorde. Tot laat in den nacht heerschte eene kolossale levendigheid. Men herinnert zich' nooit bij vroegere feestelijke gelegenheden zulk eene menigte te hebben zien op- en neertrekken. Het moet gezegd worden, er is in onze gemeente leest gevierd, Waalwijk waardig. Alvorens te eindigen bieden ook wij onze eer biedige hulde, aan onze koningin Wilhelmina, en wij hopen, dat onder hare regeering Nederland en zijne koloniën mogen groeien en bloeien, tot hare eigen voldoening en welzijn des volks. Verder kunnen wij niet nalaten een woord van hulde en dank te richten, aan de leden der hoofd commissie en subcommissies. Reeds langen tijd heeft, de hoofdcommissie zich zeer vele moeite getroost, om iets goeds tot stand te brengen, Waalwijk waardig en het is haar vol komen gelukt. Zeker, de medewerking van alle zijden, was zoo groot, als men maar kon wenschen, maar zonder de onvermoeide werkzaamheden en door tastendheid der feestcommissie zou het feest nooit zoo schitterend zijn geweest. Nogmaals hulde en dank aaa de feestcommissie en subcommissies, welke laatsten zoo netjes voor de slraatversierin- gen hebben gezorgd. Eer ook aan het damescomité, dat zich zoo uitmuntend heeft bezig gehouden met de versie ring d?r kiosk e.a. Dank ook zeker aan de commissie van den lichtstoet met haren ijvervollen presidentdie door haar plan en door den energie waarmede zij dit heeft uitgewerkt, iets aan Waalwijk heeft te zien gegeven, dat meer dan bezienswaardig was, en een waardig slot vormde aan de festiviteiten in onze gemeente. Hulde en dank aan 't lichtstoetcoraité. Verder betuigen wij onzen oprechten dank aan den heer Spijkerman, die ons door de opgave van verschillende dingen, omtrent de uitvoering en optocht, der kinderen, van de kinder- en volksspelen, een grooten dienst bewees. En hiermede sluiter: wij het verslag van dit feest, dat zeker bij velen in zeer aangename her innering zal blijven. Wij verzoeken het publiek niet te vergeten, dat alle menschelijk werk on volmaakt is. In dit verslag zal dus ook wel wat* misschien zelfs veel onvolmaakts te vinden zijn; maar wij geven de verzekering dat wij getracht hebben zoo nauwkeurig mogelijk weer te geven al wat wij gezien en gehoord hebben. Daarbij houde men goedgunstig in ,t oog, dat zelfs de beste verslaggever wel eens wat zou kunnen ver geten of minder juist relateeren als hij, zooals wij, ruim twee dagen voortgezweept wordt van de eene feestelijkheid naar de andere, zonder tijd om een oogenblik uit te rusten en wat orde in zijn hersens te brengen. LEVE DE KONINGIN l LEVE "WAALWIJK 1 <y.'iH-"1.1 J '''ILL. 1 Aan onze beminde koningin. Fier wappert de driekleur voor U Koningin ln opgewekte stemming en blijden zin, Wenschen allen U geluk dat God het moog verhoeden, Dat storm noch onheil boven uw jeugdig hoofd zal woeden. Eendiachtig roepen we uit: blijf lang voor ons gespaard, Tot heil van het Vaderland, dat land ons zoo veel waard. Het plechtig Kroningsfeest wordt door ons nooit vergeten, Dat feestwaardoor gij onze Koningin moogt heeten. O dat de zware taak, die U is opgelegd U niet te moeilijk valt/ Uw volk, dat zich lieiderijk aan U hecht, Is 't aller tijd bereidt om U ter zij te s'aan. Zoo tegenspoed U treft al op uw levens baan. De herziening van liet proces Dreyfus. De val van Ckartocm. „Hoe moet er gehandeld worden om de openbare meening die geschokt door de ontdekking van kolonel Henry's valschheid in geschrifte, gerusttestelleu" aldus vroegen de ministers zich af iu hun samenkomst van Woensdag, toen Cavaignac mededeeling had gedaan van zijn ontdekking ten aanzien van het veelbesproken document van 1896. De wenschelijkheid het proces te onder werpen aan een herziening, kwam ter sprake, doch terwijl enkele leden der tormatie-Brisson meenden, dat er nu licht moest worden ont stoken, dat er open kaart moest worden ge speeld tot eiken prijs, bleef Cavaignac, de titularis van oorlog, zich tegen elke concessie aan de openbare meening verklaren hij was overtuigd van Dreyfus, schuld, hij zou zijn onderzoek naar de documenten voortzetten en.... of Brisson, die persoonlijk bevriend is met Cavaignac, nu al betoogde dat er iets gedaan moest worden en of Sarrien, de mi nister van justitie, nu al aanvoerde, dat de herzieniug een zuiver juridisch karakter zou dragen, niets mocht baten Cavaignac meende de herziening door niets gebillijkter moest blijken dat er een fout was begaan, dat er een dwaling bestond en naar zijn persoonlijk inzicht stond de daad van Henry slechts indirect in verband met het procces. Zóó ernstig werd de stand van zaken, dat Bourgeois de titularis van onderwijs, die met zijn vrouw zich vermeide in het Berner Ober land, ijlings naar Parijs, terugkeerde. Al heel spoedig werd Bourgeois met den staat van zaken op de hoogte gebracht en hij bleek één van meening te zijn met Brisson en met de meerderheid vao zijn collega's in verband met de gebeurtenissen der laatste dagen was de herziening van het proces eeu noodzake lijkheid, geworden, niet omdat er twijfel is gerezen aan Dreyfus scluild, maar omdat het volle licht gewenscht is ter kalmeering van de algemeene opgewondenheid.' Wel probeerde Bourgeois nog eens Cavaig nac te bekeeren evenals Sarrien 't voor hem beproefd had, doch 't mocht niet baten Ca vaignac toog Zaterdagavond kort na zes uur naar Brisson en deelde dezen nog eeus na drukkelijk mee, dat hij iu geen geval zou overgaan tot de herziening van het proces, terwijl hij tevens zijn plan kond deed af té treden, als de minis'erraad meende dezen weg te moeten kiezen.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2