öïnnenland7~ Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Engeland. Duitschland. Servie. Britsch-lndie. China. Amerika. De Koningin draagt mij op U allen hartelijk te bedanken. Adjudant Grovestins. J7-- Matinee Liedertafel. kuunen volbrengen, werd voor lafaards en voor aan de politie verkochten uitgemaakt. Toen riep Lucchiui uit: Welnu, dan zal ik laten zien, dat ik geen lafaard ben. Ik zal een slag doen, welken komt er niet op aan." Hij ging daarop aan het zoeken naar een slachtoffer. Het toeval bracht hem te Geneve in de nabijheid van de keizerin van Oosten rijk en om zijn moed te toonen, vermoordde hij de weerlooze vrouw. Het Habsburgsche regeeringshuis, de Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie, vepkeeren in rouw Europa en gansch de beschaafde wereld zijn ontzet en veiontwaardigd over den atschuwelijken moord. Zaterdag kort na het middaguur door een 25 jariger misdadiger te Genèvc op de ruim zestigiarige gemalin van Keizer Franz Jozef gepleegd. De bedrijver van deze gruwelijke daad wordt een Ita'iaansche anarchist geheeten eu zou dus niet geacht kunnen worden te behooren tot de gewone moordenaars uit lust tot moor den of uit begeerte naar het goed van an deren hij zou gerekend moeten worden tot de rij van hen, die meenen door een aanslag op 't leven van een of van meerdere hunner me deschepselen, de wereld te kunnen hervormen of verbeteren Het is dezelfde reden die zooveel andere anarchisten voor hun moorden hebben opgegeven al wie hoog geplaatst is, moet sidderen, moet vreezen dat de moor denaarshand morgen ook hem kan treffen en de onredelijkste en afschuwelijkste aanslagen moeten die vrees levendig houden. Wie het slachtoffer is, is niet aan alle anarchisten ge heel onverschillig, en terwijl sommigen den schrik trachten te verspreiden door de veel heid van hun slachtoffer, zoeken anderen een hooggezetelde uit, zonder echter weer bijzonder kieskeurig te zijn in den persoon. Hij zou dus geplaatst moeten worden naast een Caserio, den moordenaar van president Sadi Carnot te Lyon, er naast den man, die meende, de Spaansche anarchisten van Barcelona te moe ten wreken door Canovas del Castillo, den minister-president van het Iberische schierei land, het leven te benemen. Wat zou evenwel dezen man het recht geven op een plaats in de breede rij der politieke misdadigers, tot hun daad gedreven door poliiieken haat, door afkeer van den bestaan- den staat van zaken, en vooral vervuld met utopieCD, voor welker verwezenlijking zij hun leven veil hebben Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die over eeuige weken aan de zijde van haar gemaal diens vijftigjarig jubileum als heerscher over Oostenrijk i u Hongarije zou hebben gevierd, heelt als meosch, ais vrouw en als moeder zooveel teleurstellingen ondervonder, is zoo herhaaldelijk getroffen door de wieede slagen van het noodlo', at rij, sinds jaren, reeds de wereld en haar vermaken vermeed, zich verre hield van het uiterlijk vertoon, waartoe haar hooge positie haar riep. en de rust en de eenzaamheid zocht zonder immer in te grijpen in de staatszaken}, zonder b< lemme rendei' invloed uit te oefenen op den gang der tinken in haar laid of daarbuiten! Door niets valt de vei foeielijke misdaad te verklaren of te verontschuldigen Men kan het begrijpen, dat een politieke persoonlijk heid, die met sterke hand heefi ingegrepen in de lotgevallen der menschheid zonder voor- of achterwaarts, zonder rechts of links te zien, het doelwit wordt van het moordend staal, van den doodenden kogel of van den alles vernietigenden dynamietbom van een ot an deren fanatieken afgedwaalde. Men kan zich heel wel denken, dat mannen als Bismarck, Duitschland's keizer, Rusland's czaar, ja zelfs dat een Sadi Carnot hun politieke vijanden, hun haters hebbeD, en dat er ouder dezen zijn, die meenen der menschheid of een deel ervan althans, van nut te kuunen zijn door het leven af te snijden van deze manen van macht en aanzien. Doch verraderlijk een vrouw te doorsteken, een weerlooze zwakke vrouw met grijze haren, die nimmer een politieke rol heeft gespeeld, die Dimmer zich heeft bemoeid met de onderlinge geschillen der volkeren, die de kunst bevorderde eu de sport beoefende, en dat alleen omdat zij het on geluk had de gemalin van een keizer te zijn, dat gaat alle menschelijk begrip te boven! Wel wordt het Habsburgsche regeeringshuis zwaar bezocht door het noodlot Maximiliaan, Mexico's keizer te Queretaro gefusilleerd aartshertog Frans Salvator ver gaan met een schip zonder dat men weet hoe of waaraartshertog Rudolf, de vermoedelijke troonopvolger van Oostenrijk-Hongarije, in het bosch van Meyerling onder geheimzinnige omstandigheden gedood, en nu aan den voor avond van het regeeringsjubileum, de keizerin gevallen als het slachtoffer van een sluipmoor denaar, korten tijd betrekkelijk nadat de hertogin van Alengon, zuster der keizerin, op zoo tragische wijze den dood had gevonden bij den brand van den weldadigheidsbazar te Parijs. Wel is het leven hard geweest voor deze vrouw, die op zeventiei jarigen leeftijd, schoon en bekoorlijk, rijk aan idealen en verheven denkbeelden, den Oostenrijkschen bodem be trad aan de zijde van een van Europa's mach tigste heerschers Zaterdag in den m middag heeft deminis- ter van ooi log van Frankrijk, generaal Zur- lindeu, zijn collega, den minister van justitie, doen toekomen het dossier der Dreyfuszaak met een persoonlijke toelichting en motivee ring de titularis van justitie is onmiddellijk zijn studie aan de hand van het dossier begonnen, werkte een deel van den nacht en Zondag den geheelen dag door, en in een officieuze nota van Havas heet het, dat in den heden te houden ministerraad een defi nitieve beslissing zal worden getroffen. Wat wil dit nu zeggen Opnieuw is het gerucht verspreid, dat ge neraal Zurlinden tegen de herziening is ge kant, welke zienswijze hij ter kennis van zijn collega van justitie zou hebben gebracht, in het aan het dossier toegevoegde schrijven. Ook is door de officieren, die aan den mi nisterie van oorlog zijn toegevoegd, nadrukke lijk verzekerd, dat generaal Zurlinden op grond van het ingaande ouderzoek der Drey- fusdocumenten, de vaste overtuiging verkregen heeft niet alleen dat een herziening van het proces niet noodzakelijk is, maar dat een herziening tot de besliste onmogelijkheden behoort. Voorts zou de minister van justitie Sarrien zelf zijn gaan wankelen, Brisson alleen blijft bij zijn meening, dat de herziening onvermij delijk is en in den ministerraad van heden zou het dus moeten komen tot een verklaring, waaruit een formeele kabinetscrisis zou kunnen voortvloeien. Mogelijk is nog immer, dat het heden nog Diet tot een beslissing komt, dat de beraad slaging over den verder te volgen weg ver daagd wordt tot na de manoeuvres, dus tot na den 16eu September. Het feit evenwel, dat generaal Zuilinden, evenals zijn beide voorgangers, generaal Billot en Cavaigüac, op grond van het onderzoek van het dossier- Dreyfus tot de volstrekte overtuiging is ge komen, dat de ex-kapitein schuldig is aan het hem ten laste gelegde en dat hij, generaal Zurlinden, op grond van deze overtuiging de herziening, zelfs in principe, verwerpt, geeft te denken. Twee dingen zijn mogelijk öl de minister raad handhaaft mei alle stemmen tegen die vau generaal Zurlinden, die zich zou teiug- trekken, het beginsel der herziening (Brisson zou de poitefcuille van oorlog ad interim aanvaarden, de Kamers zouden niet worden saamgeroepen en het parlement zou eerst later worden in kennis gesteld met het feit, dat verzoek om herziening is overgebracht aan het hof van cassatie), óf de meening van generaal Zurlinden zou ee i of meer van zijn collega's ontrouw maken aan de eenmaal aangenomen houding; het zou komen tot een kabinetscrisis en het Parlement zou worden saamgeroc-pen om over het herzieningsvraag- siuk in hoogste instantie te beslissen. Terwijl de Engel che bladen de Turksche troepen een voornaam aandeel in de onlus ten toeschrijven, wordt in de officieele en officieuse Turksche berichten hel gedrag van dan die troepen bovenmatig geprezen. Zoo meld een telegram van het Wiener Corres- pondenz-Bureau (dat door de Turksche regecring wel meer gebruikt wordi), dat de Turksche troepen alle in Kandia wonende christenen, honderdvijfiig in getal, in bescher ming namen en in het gebouw van den Turk- schen gouverneur brachten. Dit bericht is natuurlijk onwaar, want ten eerste waren er veel meer christenen in Kandia een duizend, en ten tweede heeft men onder de brand- puinhoopen Zondag nog een-en-twintig lijken van christenen gevonden. Tweehonderdtwaalf christenen uit Kandia zijn naar Athene ge vlucht. Het getal dooden is nog altijd onbe kend. De moslems schijnen de stad geheel in hun macht te hebben, zoodat de vreemdelingen er geen nieuwe troepen in kunnen brengen, en hieruit mag men ook wel haast opmaken dat de Turksche troepen, zelfs de geregelde (want de basjibozoeks doen natuurlijk met het mohammedaansche gepeupel mee), de vreemde troepen uiterst weinig steunen. In den omtrek van Chania en Betimo be gint het ook rumoerig te worden. Te Nero- koero, bij Chania, is een moslem door chris tenen gedood, de moslems die in Chalépa woonden hebben de wijk genomen in de stad. Er trekken druk patrouilles door Chania, en de Engelsche vlootvoogd heeft geëischt dat de mohammedanen ontwapend zouden worden. In Perivolia, dicht bij Retimo zijn de mohammedanen te hoop geloopen, maar hebben uog geen vijandelijkheden bedreven. De Russische bevelhebber, die Retimo be waakt, heeft troepen en schepen aangevraagd. Een bataljon van het garnizoen van Napels zal, misschien tegen den zin van de regee ring, naar Kreta vertrekken. De Kretasche buitengewone commissie voor de autonomie heeft besluten, op haar post te blijven, niet als voorloopige regeering, maar als bemiddelaar tussc en de christelijke be volking en de vlootvoogden. De christenen die de stad Kandia omsingelen, hebben zich ter beschikking van de Europeesche gezag voerders gesteld, om de Turken te verdrijven. De vlootvoogden hebben een gelijkduidend telegram aau hun regeeringeu gezonden, om nun te verzoeken, dadelijk van de Porte te eischen verdrijving van de basjibozoeks uit Kandia, terugroeping van de Turksche troe pen en overheid en aanstelling van een land voogd, gelijk de Kretenzen verlangen. Naar de Times uit Kandia verneemt, is de landing in de stad, waar de Engelschen feitelijk gevangen zitten, nog steeds onmoge lijk. De Engelsche oorlogsschepen zetten aan houdend troepen aan wal in den omtrek, van waar deze naar Kandia oprukken. De basji bozoeks hebben twee Engelsche soldaten gedood die terugkeerden van de buitenposten. He' geheele eiland is hoogst onrustig. De christenen te Chania vluchten op de oorlog schepen ter reede. Een groote troep opstan delingen belegert Soeda. Vijfduizend opstan delingen trekken zich bij Kandia samen en willen met de Engelschen daarheen oprukken. Ook behalve de 513 man uit Malta, die te Paleokastron op Kreta geland ziju en naar Kandia opmarcheeren, wordt nog een batal jon infanterie uit Kaïro aldaar veiwacht. Te Napels zijn 622 Italiaansche soldateD onder 22 officieren naar Kreta ingescheept. Het slagschip Illustrious en de kruicer Venus zouden vandaag uit Malta uaar Kreta vertrekken. Zoodra de verpletterende nederlaag der Derwisjen bij Omdoerman en de bezetting vau de hoofstad van het Mahdisme door den Sirdar met zijn Engelsche en Egyptische troe pen bekend waren geworden, zeiden sommigen: Dat is nog maar het eerste bedrijt. We zullen spoedig van verwikkelingen hooren die met den slag bij Oradoermau in het nauwste ver band siaan. En buitengewoon snel schijnen die ver wikkelingen reeds gekomen te zijn. Het was te verwachten dat de maatregel van Sir Her- bert Kitchener, om de oorlogscorrespondenten onvenvijld naar Kaïro terug te zenden, be trekking had op de uitvoering van plannen, waarbij de Sirdar van geen publiciteit gediend kan zijn. De kwestie van de heerschappij aau den Boven-Nijl schijnt hier inderdaad in het spel is. De Engelsche regeering staat toch op dit oogenblik voor de netelige vraag, of die voortreffelijk voorbereide en uitgevoerde veld tocht in Soedan niet voor een goed deel ver geefs gèweest is of zij niet juist achter het net vischt. Vier kanonneerbooten van den Sirdar zijn nu met suellen spoed den Nijl op, om te zien wat er van de zaak is. Dr. Wilhelm Junker, die in her begin van '80 de reis van Chartoem naar Mesjra-er-Rek heeft gemaakt, deed ovir den afstand Chartoem (Omdoerman) -Fasjoda tien dagen, en 19 dagen later was hij te Mesjia-er-Rek, aan de Bahr-el-Ghazal. De Sudar en de Engelsche regeering zullen dus spoedig genoeg weten of de Franschen hen werkelijk voor geweest zijn, om ernstige hin derpalen op te werpen tegen de verwezen lijking van het geliefkoosde denkbeeld der Engelschen Kaïro weer rechtstreeks met Oeganda te verbinden door grondgebied ondei overwegend Engelschen invloed. Het publiek zal 't zoo spoedig nog wel niet vernemen. Dat de Belgen van Redzjaf uit Fasjoda zou - den bereikt hebben, is hoogst onwaarschijnlijk. Maar ook zonder dat liggen er hier misschien belangrijke verwikkelingen in het verschiet. De beraadslagingen over de ontwapening zullen te Petersburg of te Brussel worden gehouden. Negentien personen reden Zaterdagmiddag met een groote brik van Deal (Engeland naar St. Margaret's baai. Niet ver van Deal s'oeg het rijtuig om en zestien menschen werden ernstig gekwetst, twee of drie levensgevaar lijk. Zaterdag zijn de manoeuvres om en bij Oeyn- hausen met een grooten veldslag geëindigd. De Keizer voerde zelf dien dag het zevende, westelijke legercorps aan, en brak 's ochtends om 2 uur reeds op. Het westelijke leger, vijf divisies sterk, stond tegenover een ooste lijk van drie divisies infanterie en een divisie cavalerie. Zoodra het begon te dagen, waren de voorhoedes in een hevig artillerie- en infanteriegevecht gewikkeld. De aanval van het westelijke leger was zoo heftig dat het oostelijke afdeinsde. Op sommige oogen- blikkeu bood het slagveld een treffend schouw spel, vooral toen de regimenten van de 37ste div.sie bij Broderhausen, tambours battants, onder de muziek van den Hohenfriedberger marsch den berg opstormden. De Keizer stond Op een hoogte bij Tengern met een talrijk gevolg zijn bevelen te geven. Tegen 8 uur was de beslissing gevallen, en werd >halt" geblazen. De keizer en Keizerin keerden toen in een rijtuig onder de stormachtige toe juchingen van de troepen over Löhne naar Orynhausen terug. Zaterdag zijn 43,000 en man in 56 treinen van hel, manoeuvre-terrein vertrokken. Voor het geheele transport waren 2200 waggons noodig, daar behalve de troepen nog 2200 paarden en 260,000 K.G. bagage moesten vervoerd worden. De gevolgen der nieuwe perswet blijven niet uit. Er zijn in het gansche land nog slechts drie dagbladen, maar het gebrek aan couranten wordt ruimschoots vergoed door een regen van pamfletten, die Servie over- strooraeu en alle gericht zijn tegen de twee vreemdelingen (kon ng Alexander en Milan). De opgewondenheid neemt vooitdurerd toe en de regeering heeft een besluit uitgevaardigd waarbij bepaald wordt, dat men een bijzonder paspoort noodig heeft, om door het land te reizen. De brieven worden geregeld geopend protesten helpen niet. In Pendsjab is de rust nog verre van her steld en uit Afridi-land komen onrustbarende tijdingen. Een telegram uil Simla meldt, dat een bende van tien gewapende mannen drie boeren gedood en vier personen gewond heeft. De daders ziju gevlucht. Bij keizerlijk besluit wordt bekend gemaakt, dat de keizer de verdere diensten van Li- Hung-Chang als lid van het Tsungli-Yamen niet meer noodig heeft. Het besluit bevat niet de redenen van het ontslag. Men ver moedt, dat Li-Hung-Chang zijn andere functies en ook die van oudsten groot-secretaris zal behouden. De president van Chili heeft een besluit, geteekend, waarbij hij 50,000 man van de nationale garde onder de wapenen roept, en beveelt dat 3ü0,000 man, die nu geoefend worden, onder de wapenen zullen blijven. Uit Britsch-Columbia wordt gemeld dat de stad New Westminster bijna geheel door brand vernield is. VERBETERING. In liet bericht uit Capelle, (zie ons blad van Zondag 11 Sept.) is eene grove drukfout ingeslopen. Er staat nl.//De leerlingen uit de school in de Nieuwstraat hadden aan den optocht geen deelgenomen; dit moet zijn hebben aan den optocht deelgenomen,//enz. WAALWIJK^ 14~SeptT 1898^ Dankbetuiging der Koningin. De Hoofdcommissie voor de Kronings feesten alhier ontving verleden Maandag het navolgende telegram van wege H. M. de Koningin Feestcommissie Waalwijk Zondagmorgen gafde Liedertafel ^Oefening eu Verinaak" een volksmatinee op de zaal Musis Sacrum. Had de V'ereeniging bij de kroningsfeesten gemeend de primeur der Cantate van Hol aan haren ubonne's te moeten laten, zij wilde toch ook het volk, het overgroote publiek in de gelegenheid stellen van de prachtige muziek der Cantate even eens te genieten. De ruime zaal kon in lange niet het aantal toehoorders bevatten, velen moesten zich behelpen met een plaatsje, op het balcon. Nadat eerst een paar Oud-Ne- derlandsche liederen waren gezongen en de jeugdige Vereeniging //Het Rozenknopje", uitgedost in feestcostum een kroningslied had ten gehoore gebracht, kwam de beurt aan de cantate. Prachtig met gloed en verve werd deze schoone compositie uitgevoerd. In eerbiedig stilzwijgen zouden wij haast zeggen, hoorde het overtalrijke publiek dit toonwerkaan, om aan het slot in oorverdoovend applaus los te barsten. Het past ons hier een woord van dank en hulde te brengen aan den dichter der Cantate den Zeer Eer waarden heer J. Sprangers, pastoor onzer ge meente; zijn gedicht vloeit over van schoon heden van den eersten rang, eu het ver wondert ons niet, dat voorname letterkun digen er hunne hoogste ingenomenheid mede betuigd hebben. Over de muziek zullen wij niet verder behoeven uit te weiden. Dat zij gemaakt is door den Nestor onzer toonkun stenaars zegt reeds rri^er dan genoeg. Wij zouden echter meenen zeer aan onzen plicht te kort te komen, zoo wij hier niet een woord van warme hulde en dank brachten aan den directeur der Vereeniging, den heer Frans de Cortie. Aan zijne bemoeiingen en per soonlijke vriendschap met Hol, is het te danken, dat voor de tweede maal door dien grootmeester der kunst, een werk aan de Liedertafel wordt opgedragen. Voorwaar een onderscheiding, die men niet hoog genoeg waardeeren kan. Moge het hem gegeven zijn nog lange jaren aan het hoofd zijner bloeiende vereeniging te staau en moge het publiek meermalen in de gelegenheid gesteld worden van den schoonen zang te kunnen profi— teeren. Optocht cn onthaal der schoolkinderen. Naar wij uit goeden brou vernemen zullen a. s. Vrijdagmorgen de kinderen der open bare en bijzondere school nog eens door de

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2