Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Zitting kantongerecht Waalwijk. gemeente trekken, nl. naar de Westzijde en Stationsstraat, omreden dat bij de kronings feesten, wegens gebrek aan tijd, deze gedeel ten der gemeente niet konden worden be zocht. Dienzelfden dag zullen de schoolkinderen onthaald worden en hun een herinneringbe ker (geschenk van den burgemeester van Waalwijk) worden uitgereikt. Begin van brand. Maandagmiddag 11. ontstond een begin van brand, bij den heer J. de Bree alhier, hetwelk echter spoedig werd gebluscht. Benoemingen. Bij koninklijk besluit is met ingang van 6 Sept. 1898 benoemd, tot burgemeester van Drongelen en van Heesbeen M. A. Boll, secretaris dier gemeenten. Verkiezing Eerste Kamer. Door de Provinciale Staten van Zuid-Hol land werd gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer E. B. 's Jacob, burgemeester van Botterdam, met 44- van de 77 stemmen, üe lieer J. P. Havelaar, oud-minister, kreeg 32 stemmen. Kroningsfeest te Tilburg. Bij gebrek aan plaatsruimte kunnen we hieromtrent in dit nummer niet veel mede- deelen, alleen maken we thans melding van een schandelijke daad, aldaar gepleegd. Wij lezen nl. in de N. B. Ct. De Wilhelrainaboom, die op den Inhul digingsdag te Tilburg was geplant, is Maan dagnacht door kwaadwilligen vernield. Atjcb. De regeering heeft het volgende telegram ontvangen over de gebeurtenissen van Pedir „Kolonel Van Ileutsz maakte een tocht naar Teupin Baja en kreeg door nachtelijke omsingeling Toekoe Bintara Gloempang Pajong en Potjoet Bamboeng, die het verzet gaande hielden, gevangen. Vele hoofden kwamen zich melden. Kedjoeroean Blang Kei mal a zal dit doen zoodra hij van zijne ziekte genezen is. Alsdan zullen alle Pedi- reesche hoofden zich onderworpen hebben. In de Edistreek is van de opgelegde boete 126 duizend dollars betaald." De correspondent te Batavia van het Han delsblad seinde Zondagmiddag „De colonne Van Heutsz ontmoet weinig tegenstand. Na Beureunoen ingesloten te hebben, werden 50 gevangenen gemaakt; de vijand had 10 dooden, en 25 geweren vielen ons in handen. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. „De colonne is bezig een weg aan te leggen via Gigieng naar Segli. „Den 6den dezer heeft een groote bende van Toekoe Mohammed het bevriende hoofd Tjaaelong gevangen genomen later vertoonde de bende zich in de buurt van Grong Grong. „Een patrouille slaagde er in, Mohammed te overvallen en te verjagen. Deze Moham med wordt als het voornaamste hoofd van Pedir beschouwd." De correspondent van de N. B. Ct. seint onder dagteekening van gisteren: Oemar is gevlucht naar Lagen aan de Westkust. Overste van der Dussen is er met het öde bataljon marechaussee heen. Valschc verbalen. Het volgende ongelooflijke verhaal vinden wij in de Petit Bleu. „Volgens een te Berlijn uit Leer (Oost- Friesland) ontvangen telegram is ongeveer veertien dagen geleden door anarchisten een aanslag gepleegd op het leven van Koningin Wilhelmina. H. M. begaf zich van het slot te Soestdijk naar het spoorwegstaion te Baarn, toen plotseling een man van achter een boom te voorschijn trad en een revol verschot op het kouinklijk rijtuig loste. De jonge Koningin werd niet getroffen, maar één van Hare hofdames werd aan de wang gewond. De dader werd gearresteerd. „Dit verhaal wordt als volkomen waar opgedischt en men moet het voorgevallene, volgens het telegram, zorgvuldig geheim gehouden hebben, om niet de minste scha duw op de Inhuldigingsfeesten te werpen." Natuurlijk dat van dit gansche verhaal geen woord waar is en de buitenlandsche bladen met dit verzinsel de kroon zetten op al de dwaze berichten, die zij omtrent ons land hun lezers op de mouw meenen te kunnen spelden. Vermakelijk slecht zijn vaak buitenland sche bladen over Nederlandsche aangelegen heden ingelicht. Zoo leest men nu weer in een buiten- landsch blad het volgende „De Koningin houdt van het vrije leven, het buitenleven, de wijde vlakten, de hei, het strand, de zee. O, die zee, met al zijn genoegens baden varen, visschen. De reden van haar voorliefde is zeer eenvoudig. Hit paleis Het Loo, waar zij haar jeugd heeft gesleten, is vlak bij Scheveningen, de be roemde zeebadplaats van Holland. Een prach tige laan leidt er heen, een van de mooiste lanen van Europa. Hoe dikwijls hebben niet reizigers daar allerliefste tafereelen bijge woond het Koninginnetje dat te paard aan kwam rijden, en zoodra zij afgestapt was, aan haar begeleiders vroeg waar haar lieve lingshond Swell was „Waar is Swell Is Swell er al De hond was achtergebleven, maar kwam nu aanrennen als een stormwind. En dat was voor zijn meesteres een genot „Dag Swell in zee, in zee „En Wdhelmina en Swell de zee in. Wie het beste zwom. En Swell won het niet altijd. üe lichtstoet le Amsterdam. De lichtstoet van Zaterdagavond, waarvan de Amsterdammers zich nogal wat voorstelden, is jammerlijk mislukt. Het opstellen reeds ging zoo langzaam, dat de illuminceiglaasjes die langs de lijnen der landauers van de commissie-leden waren ontstoken, bijna al uitgebrand waren, voor de stoet zich in be weging stelde Niet te 7 uur maar te halfnegen ging de stoet op weg Uit de verte gezien maakte hij geen slech ten indruk, maar dichtbij viel hij bijzonder tegen. De „verlichte» rijtuigen in hel duister, de transparanten van niet al te beste soort, de katoenen vlaggen aan ruw geschilderde vierkante latten gespijkerd eo zelfs de praal wagens die zeker uir een ietwat schrale beurs moesten worden bekostigd, verhoogden het effect niet. Het heen en vieerloopen van de toortsdragers wier fakkels waren uitgebrand, was hinderlijk. En dan bleek al dadelijk in de Middellaan dat de commissie niet voldoende rekening had gehouden met Amsterdamsche straten en grachten, er was blijkbaar volstrekt niet ge past en genieten. Daar raakte de top van den wagen met de nymfen in de takken der boomen verward, zoodat een groot deel moest afgebroken wor den en het een wonder mag heeten dat de electrische leiding geen brand veroorzaakte. Eindelijk na een kwartier oponthoud ging het verder. Het ging goed tot de St. Antho- nie-sluis toen bezweek het onderstel van den zelfden zegewagen, doordat een der wielen in de rails geraakt. De nymfen moesten er af getild worden, het electrische licht ging uit. Gelukkig rolde de wagen niet geheel op zij. Men poogde het onderstuk te repareeren, doch de boel was beueden zoo vermolmd, dat er geen denken aan was en men eindelijk het gevaarte maar op zijde sjorde en het verdere deel van den stoet kon doortrekken. In de St. Anthonie-Breestraat weer mikmak. De derde zegewagen was een schip, maar de mast was al weer niet berekend op de ver sieringen. Onder het rijden rukte die mast een groot deel der versieringen af, die over de straat hingen en begon zelfs angstsvekkend scheef te staan, zoodat men op de Nieuwmarkt alle vlaggen en tropeeön er wijselijk afrukte De Amsterdammers wareu nogal goedlachs en vroolijk Da al die feestdagen, maar was dit in de feestweek zelve gebeurd dan is het de vraag of ze alles voor zoete koek hadden opgenomen. R. Nbl. Van 't organiseeren van een lichtstoet schijnt men in Waalwijk beter slag te hebben. Baardwijk, 13 Sept. Reeds heel vroeg in den morgen heerschte hier eene ongewone' drukte, zacht aan nam ze toe en bereikte na den middag eene voor ons ongekende hoogte. Er was hier nooit zooveel volk op de been. 't Gold dan ook het feest der inhuldiging van onze geliefde Koningin en al is ons dorp maar klein, niemand, die ons heeft zien feestvieren, zal ons liefde voor onze Koningin ontzeggen. De armen der gemeente waren reeds Maandagavond bedacht met eene feestgave zoodat in elk gezin van ons dorp de vreugde onverdeeld kon zijn. In den voormiddag kondig le het gelui der beide torens het begin van het feest aan. Vlaggen oveial; met kwis tige hand werden allerwege aan de huizen en langs den weg versieringen aangebracht iedereen gesierd met oranje, groot en klein oud en jong Om 2 uur kwamen de kiuderen der openbare en bijzondere scholen bijeen en werden door de onderwijzers der openbare school naar 't prachtig versierde raadhuis geleid, waar zij zich schaarden om het portret der Koningin. In afwachting van de Harmonie van Nieuwkuik, zongen de kinderen „Achttien jaar geleen" en de liedertafel Tot bloei der toonkunst de Vliegh's „God en de Koning" Intusschen naderde de Harmonie onder 't spelen van een marsch het raadhuis en werd daar ontvangen door den WeledAchlb. Heer Burgemeester, die met korte woor ien haar, in den persoon van haar beschermheer Jhr. W. de la Court welkom heette. Verschillende nummers werden nu door de schoolkinderen ouder directie van het hoofd der school gezongen. Uitstekend was het tweestemmige hAan mijne Koningin" en een machtigen indruk maakte het, toen de kinderen met de liedertafel versterkt en begeleid door de harmonie het „Gekroond" op de wijs van het oude Wilhelmus zongen. Hierna volgden nog een paar nummers, waarop eene pauze van een uur volgde. In die pauze werden de schoolkinderen bij de Eerw. zusters onthaald op chocolade en krentenbroodjes en tot eer var» de jongens en meisjes moet gezegd worden, dat zij dit nummer van het programme zonder eeue enkele fout afwerkten. De officieel genoodigden bezochten in de pauze de kinderen en werden daar verrast door eene goed voorgedragen toespraak door een der meisjes, een aardig toepasselijk tooneelstukje en een mopje muziek door de jongens. Terwijl de kinderen hun programma verder afwerkten, werd aan 't raadhuis 't feestprogramma voortgezet. Beurtelings een nummer van de harmonie eu een van de liedertafel. Beiden zetten hun beste beentje voorde harmonie had keurige nummersIConinginneparade, das Madchen von der Spule, Feestklanken en zoo al meer, telkens werden ze levendig geapplaudi- seerd. En de Liedertafel, ze moest tweemaal de Koninginnecantate zingen en inderdaad dit werk van den directeur verdient dat, als het uitgevoerd wordt, zoo schoon als heden. Na afloop van het 2e deel van't programma dankte de Burgemeester allen, die meegewerkt hadden om 't feest tot zoover zoo goed te doen slagen. Zijn »Leve de Koningin" werd beantwoord met een donderend „hoera Het was nu schemerdonker geworden en de verlichting hier en daar ontstoken Die van 't raadhuis was prachtig Verschillende andere als bij den eerw. heer Ds. van Buuren, bij Donkers, Gragtmans, 't Vosje, Van Cromvoirt, J. de Kort, Van Hullen, Van Drunen, II. Verwiel, aan de piramiden er. de bogen in de straat waren waard gezien te worden. Toenemende drukte Nu niet meer honderden menscheti, maar een stroom van mannen, vrouwen en kinderen, zingende, dansende, springende; een verward gegons van stemmen, waarboveu uit klonk Oranje boveuWilhelmus van Nassouwe, je moet maar doedelen, enz. Maar allen goedwillig, een duw of stoot verdragende met een gelaat dat zeggen wilde Van daag kun je ine niet kwaad krijgen En die drom trok op naar het Laageind om 't vuurwerk te zien, dat werkelijk goed geslaagd mag heeten. De commissie daarvoor heeft eene zeer goede keuze gedaan. Nu was de lichtstoet aan de beurt. Verschillende mooie wagens vooraf gegaan door eene lampiondragende, zingeude, joelende menigte gevolgd evenzoo door lampions begeleid door een stroom van be langstellenden, die op de muziek der harmonie voortmarcheerden, dat alles was een schouw spel, zooals Baardwijk nog niet heeft gezien. Nog lang nadat de stoet ontbonden was heerschte er eene gezellige drukte en zag men gehrele groepen in rondedans zich ver maken. De officieel genoodigden hadden zich intusschen op het raadhuis vereenigd waar door den weled.achtb. heer burgemeester de eerste dronk werd gewijd aan H M. onze koningin. Een rij v^n toasten volgden, o a. op den heer burgemeester, op de heeren pastoor en kapelaan, de wethouders, de onderwijzers, den gemeenteraad, de eerw. zusters, den president eu directeur der liedertafel, de iiederiafel, de gemeente Baardwijk enz.Er mag iets vergeten zijn in dit verslag, doch 't was laat toen 't geschreven werd, om nog tijdig voor de coulant van heden klaar te zijn. Langs mijne deur klinkt nog in wel ietwat gerekter maat dan in den voormiddag 't „Leve Willemieu 't is toch de grondtoon van 't geheele feest. Ik eindig dan ook met een hartelijk„Lang leve Koningin Wilhel mina Moge Baardwijk niet zoo'u grootsch feest hebben gegeven als groote plaatsen hebben gedaan, het heeft toch goed gefeest! kenschap, f 2 b. of 2 d. h. A. L. te Vrijhoeven- Cappel, alpvoor, f 2 b. of 2 d. h. H. M. te Waal wijk, alsvoor, f 2 of 2 d. h. 1 M. v. D., 2 H. v. D. te Waalwijk, nachtgerucht, ieder l' 5 of 3 d. h. A. v. II. le Drunen, vischdelict, 2 maal f 0.50 of 1 d. hechtenis iedere boete. J. V. te Waspik, overtr. pol. verordening, f 1.50 of 1 d. h. :sxy3ccsf3aa.-y»ar<aca3Bg,c-rMri--tjnant mwaat—nrarapf YBuiten verantwoordelijkheid der redactie.) Capelle, 13 Sept. Na op eene kleine vergi-sing te hebben gewe zen, voorkomende in de *Echo van het Zuiden' .van li September, alwaar vermeld staat, dat de kinderen der school uit de Nieuwstraat geen deel hebben gi nomen aan den optocht van de woning des burgemeesters en zulks wel degelijk heelt plaats gehad, zij het mij vergund een woor 1 van dank te richten aan allen, die tot het welslagen van het feest alhier op Dinsdag 6 Sept. hebben rueegemerkt. Vooreerst onzen oprechten dank aan H.H. bur gemeester en overige leden van den raad, dat zij ,ons in onze moeielijke taak zoo trouw hebben terzijde gestaan. Aan H.H. onderwijzers en on derwijzeres een woord van dank voor de leiding van liet kinderfeest. Wij zijn overtuigd van hunne moeielijke taakwaarvan zij zich zoo flink ge kweten hebben. Aan de ontwerpers der praalwagens, de inwo ners, welke tot versiering hebben medegewerkt en de deelnemers aan den optocht, zij allen heb ben eer van hun werk en deze voldoening zal wel den besten dank zijn Eindelijk nog een woord van dank aar: den heer ingenieur, ambtenaren en aannemers van het Zuiderafwateringskauaal voorde hulpvaardigheid, die zij ons in alle opzichten hebben betoond! En nu, gij allen," feestgenooten, van Capelle, alle lof zij u toegezwaaid. De geest, waarmede gij waart bezield, getuigde van oprechte deelne ming in de algemeene vreugde ter eere van onze beminde Koningin. Leve de Koningin 1 Leve CapelleI Namens de feestcommissie. De president A. DE JONG. UITSPRAKEN van 9 Sept. 1898. II. W., z. b. w., dronkenschap, f 2 of 2 d. h. J. H. W. te Tilburg, alsvoor, f 2 of 2 d. h. H. M. A. v. d. H., te Waalwijkovertred. herberg re glement, f 1 b. of 1 d. h. 1 J. C. C., 2 H. L. v.H., 3 C. v. K. te Waalwijk, ulsvoorieder f 1 of d. h. H. v. d. H. te Loonopzand, overtr. prov. regl., f 1 of 1 d. h. C. de K. te Loonopzand, overtr. jachtd. 2 maal f 10 of 4 d. h. iedere boete. J. K. te Loonopzand, overtr. veldpol., 1 5 b. of 3 d. h. 1 J. v. d. V., 2 II. v. B. te Kaatsheuvel, 3 H. B. te Sprang, ieder f 1 of 1 d. h. ieder. T. v. R. te Wijk en Aalburg, voer wezen, f 1 of d. h. M. H. te Eethen. dronkenschap, f 2 of 2 d. h. G. C. D. te Bezooien, nachtgerucht, f 5 of 3 d. h, L. v. C. te Baardwijkherberg reglement, f 1 b. of 1 d. h. 1 J. B. v. D., 2 C. v. C. le Baardwijk, alsvoor, ieder f 1 of 1 d. h. ieder. A. v. B. te Waalwijk, dronkenschap, f 1 b. of 1 d. h. M. S. te Waalwijk, alsvoor, 2 maal 3 dagen hechtenis. G. C. D. te Bezooien, alsvoor, 2 maal f5 b. of 3 d. h. iedere boete. A. P. v. A. te Waalwijk, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. '1 A. v. D., 2 II. v. D. te Kaatsheuvel, jachtdelict, ieder f 0.50 b. of 1 d. h. ieder. G. C. E., te Kaatsheuvel, strooperij, f 1 of 1 d. h. G. C. E. te Kaatsheuvel, jachtdelict, ontslagen der rechtsvervolging. A. v. M. te Kaatsheuvel, fld. h. A. 11. te Capelle, vischdelict, f 4 b. d. of 3 d. h. 1 A. V., 2 P. J. v. A., 3 tl, A. P., 4 J. K. al len te Capelle, nachtgerueht, ieder f 1 boete of 1 d. h. ieder. M. T. te Capelle, dronkenschap, 2 maal f 5 of 3 d. h, J. S. te Capelle, alsvooi, f2 b. of 2 d. h. D. K. te Werkendam, alsvoor, f 2 of 2 d. h. 1 J. Q., 2 H. Z. te Capelle, overtred. veldp., ieder f2 of 2 d. h. ieder. 1 J. J. B., 2 J. M3 A. v. d. w. te Drunen, vischdelict, sub. 1 2 maal f 1.50 b. of 2 maal 1 d. h. h., sub. 2 en 3 ieder f 3 b. of 2 d. h ieder. A. M. de K. te Loonopzand, overtred. veldp, f 0.50 of 1 d. h. 1 J. v. II., 2 A. V. te Sprang, alsvoor, ieder f2 of 2 d. h. J. L. V. te Capelle, dronkenschap, f 5 boe te cf 3 dagen hechtenis. A. B. S. te Elshout, vischdelict, 2 maal f 3 boete of 3 dagen hechtenis iedere boete. A. B. te Kaatsheuvel, strooperij, f 1.50 of 2 d. h. M. v. B. te .Loonopzand, over treding veldpol., f 2 b. of 2 d. h. G. v. II. te Waalwijk overtr. boordreglement, vrijgesproken. C. O. te Waalwijk, pol. overtred, f i b. of 1 d. h. C. v. K. te Waalwijk, f 5 of 3 d. h. S. P. te Baardwijk, overtred. veldp. f 1 b. of ld. h. J. T. E. te Tilburg, overtr. veldp., f 3 b. of 2 d. h. L. v. P. te Capelle, voerwezen, f 3 b. of 1 d. h. C. F. v. d. H. te Vrijhoeven Capelle, overtreding veldp., f3 b. of 1 d. W. Z. te Veen, voerwezen, f3 b. of 1 d. h. J. J. v. d. B. te Bezooien, dron- WAALWIJK. 39 September. GEBORENChrtstina Petronella dochter van Johannes llenrikus Klerkx en Antonetta vau der Lee Maria Catharina dochter van Johannes Franciscus Wingelsen Elisa beth van Riel. OVERLEDEN: Johannes van Engelen, oud 5 maanden zoon van Adriaan van Engelen en Adriana Demmers Anna Maria Fabrie, oud 44 j. dochter van Wilhelmus Fabrie en Petronella Heeren Jacoba Cornelia Maria van lersel, oud 5 m. doch ter van Godefridus Petrus van lersel en Cornelia Jacobs Johannes Hendrikus de Werd, oud 3 m. zoon van Pieter de Werd en Maria Lammers. HUW.-AANG.Johannes Dekkers, 20 j. en Cor nelia Herman, 22 j. Hubertus van Lier 4S j. en M. W. vau Tilburg 28 j. HUW.-AFK.Johannes Dekkers 20 j. en Corne lia Herman 22 j. DRUNEN. over de maand Augustus. GEBOREN; Theodora Lucia dochter van Adria- nus Lomraers en Anna Maria van de Wiel Cornelia dochter van Petrus van de Wiel en Antonia van Loon Adrianus zoon van Wilhelmus Bergmans en Geertruida Vrijhoeven Johanna dochter van Dirk van den Bosch en Johanna Carolina Houet. OVERLEDEN Cornelia Helena van den Hoven een jaar Andries Muskens 78 jaren Johanna Maria Obbens i jaar. GORINCHEM, 12 Sept. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,75 a 8,—, roode dito f 7,25 a 7,50 witte dito f 7,40 A 7,60, inl. rogge f 5,50 a 5,70 buitenl. dito f5,25 a 5,50, gerst 1 4,50 a 4,60, haver f3,60 A 3,80, duiveboonen f6,75 a 7.blauwo erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 264 runderen le qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien l1/» jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f170 A 180 f120 a 150 1120 A 140 f 80 A 90 i 70 a f 50 f 20 A f 8 a 80 60 30 11 Aangevoerd 8 vette varkens van 16 a 19 ct., per half kilo, 588 biggen van 15,all.per stuk. Eieren f 1.05 a 1.15 per 26 stuks. Boter 55 a 68 ct. per Va Kilo. ROTTERDAM, 22 Aug. Binnenlandsche granen. Tarwe. Jarige- hand haafde vorigen prijs; per heet. f 7.50 a f 9 en extra puike nog iets daarboven. Nieuwe- met ruimer aanvoer, was in puike qual. onveranderd te plaat sen; overigens moest iets lager worden afgegeven; per heet. t 6 a 7-85 en extra puike nog daarboven, en per 100 kilo f 8.50 a f 9.371/* Canada tarwe bracht f 5 a f 6.40 op. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.A 5.25. Dito mindere f0,A0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 7,a 7.85 mindere f 0,a 0,beste Zomer f7.a 7,30; mindere f0,A 0. Haver. De beste f 3.A 4. ROTTERDAM, 13 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 28 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 743 vette runderen 1198 magere dito, 410 vette en graskalveren, 56 nuchtere kalveren, - schapen of lammeren, varkens, 197 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 29 a ct. 2e kw. 25 k ct 3e kw. 20 a ct. Kalveren: le kw.37 ct., 2de kw. 31 a ct.3de kw. 25 A ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3