Nummer 74. Zondag 18 September 1898. 2le Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. De vlootrevue aan Je MoerJii /INTOON TIELKN Dit nummer bestaat uit twee bladen. UITGEVER Waalwijk. MK»» Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. De zware nevel, die in den vroegen mor gen hing en tot mist was toegenomen, begint langzamerhand op te trekken, om nog alleen het verre verschiet in een lichten sluier te hullende zon breekt door en doet de nauwelijks kabbelende golfjes prachtig fon kelen en de helle kleuren der ontelbare vlaggetjes vroolijk uitkomen. Een heldere blauwe hemel, een prachtige zonneschijnweinig wind, kalm water, de uitgezochtste dag, voor de gebeurtenis die zou plaats grijpen. Extra treinen brachten reeds van den vroegen morgen duizenden en nogmaals duizenden belangstellenden naar Moerdijk. De haven zelf is al vroeg in den morgen ontruimd door de visschers- en andere vaar tuigen. Aan de ponton ligt, met den steven naar den havenmond gericht de prachtige Koningssloep. Dit is een prachtig scheepje. Het is een geschenkin 1849 door eenige Rotterdamsche burgers aan koning Willem III aangeboden, nu aan 's rijks werf behoor lijk opgeknapt en nieuw gestoffeerd met rood fluweel. Bevallig van lijn, in lichte kleuren, waarin lila domineert, en geestigen beelden- tooi deed het me 't sterkst denken aan een Chineeschen gondel. De achtersteven met een fraaien baldakijn is althans als op Chi- neésche gondels uitgebouwd. Twee godinnen wei-gevormd, omkronkelen den achtersteven, op de voorplecht staat de zeegod Neptunus met zijn engelen, zijn tritons en zijn zee paarden, die hem dienen. De sloep wordt bemand met 20 matrozen 1 ste klas. Op korten afstand daarachter H. M. kanonneerboot Raaf, die een 4-tal sloepen en stoomsloepen langszijde heeft voor het gevolg van H.H. M.M. Recht tegenover de ponton de loods-transportschoener Zee meeuw, met genoodigden van den schout bij-nacht Quispel aan boord, daarnaast de torpedoboot Dempo, die gereed blijft liggen voor het overbrengen van dienst telegrammen. Buiten, vóór de haven, een vroolijk tooneel. Een weinig oostwaarts de oorloggsschepen in vollen feestdos gepavoiseerd. De Nautilus en Castor zijn zeilschepen, de eerste met vol fregatstuig, de laatste een brik (twee vierkant getuigde masten), terwijl ook liet stoomschip Alkmaar eeu flink barkstuig heeft (drie masten, waarvan de beide voorste met, de achterste zonder raas). Zoo dicht mogelijk voor de haven ligt het koninklijk jacht de Zeehond. In de nabijheid bevinden zich nog Hr. Ms. Dolfijneen kleine stoomschoener, bestemd voor het po litietoezicht op de zeevisscherij in de terri toriale wateren, thans aan boord hebbende de ministers (behalve den minister van ma rine), den voorzitter van de eerste kamer der S.-G., den vice-president van den raad van state, de vice-admiraals C. ten Bosch en G. Kruys en den commissaris der koningin in de provincie N.-Brabant. Verder Hr. Ms. artillerie-instructieschip Bellona met de In dische vorsten en eenige hooge ambtenaren van het departement van koloniën en het stoomschip Nederland van de maatschappij //Zeeland7', waar zich aan boord bevinden de leden van den raad van state en van de eerste en tweede kamer der staten generaal, eenige vlag- en hoofdofficieren en hoofd ambtenaren van het departement van marine. Deze 3 schepen zullen straks het koninklijk jacht op zijn tocht naar de vloot volgen. Alles is in afwachting van de dingen die komen zulleu. Een zekere onrust in de menigte duidt aan dat de koninklijke trein in aantocht is. Te tien minuten voor éénen zagen de hon derden op het zeehoofd hem met de vlag voor op de locomotief over de Moerdijkbrug rijden. De trein wisselde op het station Lage Zwaluwe van machine. Een zangver- eeniging zong de koninginnen toe; een fan farecorps speelde het Wilhelmus. Daarop langs het zijlijntje naar den Moer dijk. Het fanfare-corps uit Zevenbergendat zich met speciale vergunning van H. M. in de nabijheid heeft opgesteld, speelt het Volks lied en een oogenblik later stopt de trein onder luid gejuich van de toeschouwers. De koningin droeg een wit kleedje; Hare Majesteit zag er zeer opgewekt uit. De koningin-moeder was in een parelgrijs toilet. Burgerlijke autoriteiten zijn niet aanwezig, Op het hulp-perrondat niet overdekt is worden de koninginnen ontvangen door Z.E. den minister van marine jhr. J. A. Röell in admiraals-uniform en door den schout bij-nacht Quispel. Door mejuffrouw II. Quispel worden achtereenvolgens aan H.M. de koningin en H. M. de koningin-moeder bouquetten aangeboden. Na zich eenige oogenblikken met de hooge autoriteiten te hebben onderhouden, begeven H. H. M. M. zich met het gevolg naar de haven. De roeiers van de koningssloep staan overeind, kranig met de riemen rechtstandig omhoog. Gelijktijdig kleuteren de Janttjes op de oorlogsschepen in het want, en de Zeehond voor de haven zwaaide haar boeg in de richting van de vloot. De koninginnen nemen plaats, de sloep wordt van de ponton gezet en langzaam, onberispelijk wordt voortgeroeid. De koningin zat naast hare moeder achter in de sloep, al maar buigend en wuivend, vroolijk rondziende naar het prachtig schouw spel. Twee witte sloepen met de hofhouding werden door stoomsloepen gesleept. Nauwelijks vertoont de koninklijke sloep zich buiten den havenmond of alle oorlogs schepen paradeeren in het want en op de raas, terwijl de Alkmaar en de Nautilus een koninklijk saluut van 35 schoten geven. Als katten klommen de mannetjes omhoog in het tuig en liepen ze uit over de raas, waar ze nu, van hier gezien, onbewegelijk staan als poppetjes hand aan hand, allen kijkende in de richting van de koninklijke sloep. De commandanten van de schepen staan achter uit, de eerste officieren heelemaal vooruit op den bak, de etat-major op het halfdek de wacht aangetreden. Daarbij, statig, nmt regelmatige tusschenpoozen, de doffe dreu nende saluutschotenwitgele rookwolken spuwende beurtelings naar bakboord en naar stuurboord, scherpe vuurllitsen door den rook heen vlij mende. Eindelijk sterven ook de echo's van de laatste schoten weg. De koninklijke standaard ontplooit zich te 20 minuten over éénen op de Zeehond. De koninklijke sloep heelt het jacht bereikt waar schout-bij nacht Eugelbrecht H. M. ontvangt aan den valreep. Vier officieren met den rang van luitenant ter zee 2e klasse doen dienst als valreepsgastenterwijl de geheele equipage staat aangetreden. Weldra zagen de menschen op het zee hoofd de witte gestalte van hare majesteit op de brug verschijnen, en na eenige oogen blikken namen de vorstinnen op het achter schip onrler de zonnetent plaats. Zeer be langstellend zag de vorstin om zich heen vooral voldaan blijkbaar over het keurig paradeeren van de matrozen. Juist twaalf minuten bleet de Zeehond nog liggen, weldra in een wijden kring van bonderden roei schuitjes, tjalken, hooischepen en sleepbootjes vol met menschen. Te één uur twee en dertig voer de Zeehond langzaam weg. Bij het passeeren der schepen joelen de equipages in het want en wuiven met de mutsen De Zeehond koerst westwaarts, gevolgd door de Dolfijn, Bellona en Ne derland. De nevel is intusschen geheel opgetrok ken ook de horizon is opgeklaard en ein delijk tegen half twee, hoort men op en om de vloot het verwijderde gedonder der saluutschoten waarmee H.H. M.M. aan den Moerdijk ontvangen worden. Ieders geduld wordt echter nog geruimen tijd op de proef gesteld, want eerst veel later verkondigt het algemeen saluut van de vloot dat het jacht Zeehond de vloot nadert. Het is een in drukwekkend gezichtwanneer, zooals dat gebruikelijk is, bij het tweede schot van het admiraalsschip alle schepen invallen en langs de geheele linie de rookwolken over het water rollen. Nu maakt een gevoel van ontzag zich van ons meester en voelen wij, bij het zien van de machtige scheepsrompen, dat zij niet leelijk zijnhun martiaal voor komen imponeert ons. Het saluut verstomt. Het koninklijk jacht nadert, vergezeld door drie torpedobooten en gevolgd door de Dolfijn, Bellona en Nederland, welke schepen evenwel bij aankomst bij de vloot het jacht verlaten en de hun aangewezen ankerplaatsen innemen. Zeer langzaam en statig passeert de Zeehond langs de linie, bestaande uit 1 Hr. Mr. flottielje vaartuig Koetei. 2 monitor Cerberus. 3 u u n Krokodil. 4 pantserschip Piet Hein. 5 tt u Ev ertsen. 6 nu dekschip Zeeland. 7 Holland. 8 nu u u Eriesland. 9 h ii riviervaartuig Mosa. 10 Rhenus. 11// kannoneerboot Hadda 12 Helring. en een stel torpedobooten; verder waren nog talrijke reeds genoemde oorlogs- en dienst- schepen aanwezig. Achtereenvolgens paradeeren de manschap pen, wat op deze schepen bestaat in het opstellen van de geheele bemanning langs de verschansingen. Allen maken het mili tair saluut en op het oogenblik dat de Ko ninginnen passeeren, gaan op het voorbeeld van den commandantde mutsen af en weerklinken de hoezee's door de lucht. De Koningin, door den kijker duidelijk zicht baar op het brugdek van de Zeehond, groet op de Haar eigen gracieuse wijze met de helder witte parasol; ook de Koningin-Moe der dankt minzaam voor het geestdriftige gejuich dat niet alleen van de oorlogssche pen maar ook van de vaartuigen der toe schouwers opstijgt. Na voor de linie te zijn omgeloopen, ankert de Zeehond ten 3 u. 15 m in de nabijheid van het admiraalsschip. Onmiddellijk zien wij den eskader-comman dant met een stoorasloep naar de Zeeland vertrekken en weldra komt een groote witte sloep, de admiraalssloep uit Willemsoord en gesleept door een stooinsloep, langszijde van het koninklijk jacht Oin half 4 zien wij de gemakkelijk herkenbare gestalte van H. M. in de sloep plaats nemen en van alle kanten stijgt een luid gejubel omhoog. Kort daarna worden de Koninginnen met hetzelfde gevolgdat aan den Moerdijk in de ko ningssloep H. M. vergezelde, op het admi raalsschip door den schout-bij-nacht Engel- brecht ontvangen aan den voet van de sta tietrap. De equipage is nu van buiten boord niet meer zichtbaar; zij staat op het dek aangetreden. l)e koningin inspecteerde daarna het ge heele admiraalschip, waar ook geluncht werd; daar gaat een sein op van het admiraalschip en daarna nog een. Het is het sein //Be stemming opvolgen" aan H. M. Koetei, die daarop hare plaats aan het hoofd der linie verlaat, en langzaam langs de vloot stoomt, geestdriftig toegejuicht door alle aanwezigen. Toen het schip voor de tweede maal het admiraalsschip passeerde, werd het door middel van armseinen de koninklijke afscheidsgroet toegeseind z/Hare Majesteit de Koningin wenscht Commandant, Officieren en Bemanning Koetei goede reis en behouden aankomst O.-Indië", waarop onmiddelijk op dezelfde wijze van de Koetei werd teruggeseind //Commandant, officieren, Bemanning bren gen eerbiedig dank er. hulde aan Hare Ma jesteit en betuigen trouw en verknocht heid aan Koningin en Koninklijk Huis." Nog een laatsten keer paradeert en joelt de bemanning, de machines worden aangezet en het schip verdwijnt langzaam in westelijke richting, om in verre gewesten den naam van Nederland en zijn Marine hoog te houden en het kouinklijk gezag te handhaven In drukwekkend oogenblik. De zon neigt ter kimmesteeds is het stiller geworden, geen rimpel is er meer op het water. Inhet westen een heerlijk gloei- licht vol warme tinten, die zich weerspie gelen in de effen waterflakte en de lijnen der schepen helder lichtend doen uitkomen tegen den donkeren oostelijken hemel, waar dikke rook banken zich verzameld hebben tot een somberen achtergrond. De stoomsohepen der toeschouwers zijn niet meer in bedwang te houden door de politievaartuigenzij verlaten hunne ankerplaatsen en scharen zich zoo dicht mogelijk in de nabijheid van het admiraalsschip en het koninklijk jacht. Ter nauwernood wordt nog de noodige ruimte opengehouden voor de sloep die H. M. met hezelfde ceremonieel naar de Zeehond te rugbrengt. Het enthousiasme kent nu geen grenzen en als ten 5 u. 15 m. het jacht het anker licht en langzaam den steven wendt om met zijn kostbaren last weer naar den Moerdijk terug te stoom en, komt er geen einde aan het wuiven en groeten en jui chen, terwijl de muziekkorpsen het Wilhelmus aanheffen, dat statig klinkt over het water. Het is een onvergetelijk schouwspel, dat op allen die lie hebben bijgewoond een onuit- wischbaren indruk heeft gemaakt. Opnieuw dreunt het saluut van alle schepen, door de groote stilte van den dampkring nog indruk- De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe ra Langslraalschr Courant Di Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3inaal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adole Striker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1