Korea. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. deelneming, met de verzekering, dat Ik vol liefde en van ganseher harte deel in de be proeving die Go 1 U oplegt. Te Jokoha na is bericht ontvangen over een poging tot vergiftiging van den Keizer en den Kroonprins, op den 11 en dezer, 's Avonds na het eten werden beiden ernstig ongesteld, maar zij zijn nu aan de betere hand. Elf hovelingen zijn in hechtenis genomen. WAALWIJK, 17 Sept. 1898. Benoemingen. Bij beschikking der Ariondissements Recht bank te 's Bosch van 9 September 1898 is de Heer A. J. Bink, notaris te Waalwijk be uoemd tot bewaarder der minuten van den te Druiien overledeu notaris den Heer J. H. A. Loeff. Optocht en onthaal der schoolkindereu. Gisteren was het opnieuw feest voor de kinderen, 't Voornaamste gedeelte vau hetgeen de commissie voor hen bestemd had, was aan de orde, althans voor kinderen 't voor naamste. En wie zou niet blij zijn met de blijden. De vastgestelde tractatie op chocolade enz. had plaats Op veler verlangen was daar echter het vervolg van de op 5 Sept. niet geheel volbrachte optocht aan toegezegd. In de beste orde had die plaats. In opgewekte stemming bewoog zich de lachende stoet van de gemeenteschool de Stationstraat in tot aan de tweede Zeine, vijfmaal op dien weg halt houdend om een hunner feestliederen te zingen. Van daar ging het terug, langs het station, het Kerkpad door, om zoo in de Groote straat, bewesten de markt te komen. Daar werd nogmaals op drie punten een lied aangeheveu 't laatst bij de woning van den Burgemeester en hier natuurlijk wat langer dan op de andere plaatsen. Natuurlijk zeg ik en terecht, immers de burgemeester had een gewichtig onderdeel van 't programma voor zijn rekening genomen, hij schonk den kinderen een blijvende herinnering aan de schoone Oranjefeesten. Hem kwam bijgevolg eene bijzonderen hulde toe. En wat deden de kinderen hue bestzij gevoelden dat zij dankbaar moesten zijn en het op die manier zoo goed mogelijk konden zijn. Daarna ging de stoet in tweeën; de kin deren der Eerw. Zuster werden naar hunne school geleid, de leerlingen der gemeente school zochten hun keurig versierde speelplaats weder op. En wat er toen volgde Een uur later hoorde men uitroepen als: „Ik heb zes, zeven, acht tassen (bekers) chocolade op en elf krentebollen" enz. Dit is zeker, geen der kinderen zal het middagmaal veel eer aan gedaan hebben en dat is een bewijs, dat de kleineu het naar bun zin gehad hebben. Een woord van bijzondere lof komt de commissie toe voor dit gedeelte van hun programma; zij hebben eer van hun weik. Den Burgemeester dank voor het fraaie ge schenk aan de kinderen geschonken in een passende toespraak werd hem dien, namens al de leerlingen op beide scholen, door een hunner gebracht. Nog dankte de Burgemeester de kinderen, dat zij zoo goed hun best hadden gedaan, en voor de hulde hem bewezen, en dankte verder de feestcommissie voor de goede re geling, en in 't bijzonder de onderwijzers voor hunne goede zorg, die zij voor de kinderen gehad hadden. Dat woord vooral vind weer klank bij allen, want ongetwijfeld hebben de Eerw. Zusters onderwijzeressen en de heeren onderwijzers geen moeite gespaard om de kinderen op waardige wijze feest te kunnen doen vieren. Een woord van dank ten s'otte aan de heeren leden van den Raad met hunne se crelaris en schoolcommissie, die zoo goed waren het feest door hunne tegenwoordigheid op te luisteren. Teekenschool Waalwijk. In een vorig nummer, hebben we er reeds op gewezen, dat de leerlingen zich weder kunnen aanmelden voor den a.s. teekencursus en dat daaraan ook eene bizoudere afdeeling zal worden toegevoegd voor het teekenen toegepast op het schoenmakersvak. Zijn wij nu hieromtrent goed ingelicht, dan geschiedt zulks op uitdrukkelijk verlangen van Z. Ex. den minister van Binnenlandtche Zaken, en zal het geheel teekeuonderwijs alhier, onder bescherming van Z. Exellentie of diens gemachtigden gegeven worden. Wij feliciteeren de gemeente met deze hooge onderscheiding, brengen hulde aan den raad, voor het toegeven aan de daarvoor ge vraagde opofferingen en tevens ook aan de onderwijzers, vooral aan den directeur, die de school tot zulk een hoogte heelt weten op te voeren, dat zij, na gedaan onderzoek, van wege Z. Ex waardig werd bevonden om eene flinke rijkssubsidie te erlangen. Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat een ruim gebruik zal wordeu gemaakt van de lessen en vooral durv-en wij de schoenmakers deze nieuwe inrichting aanbevelen, daar er moeite, noch kosten zullen gespaard worden, vooral voor deze afdeeling om het onderwijs zooveel mogelijk vruchtbaar te maken, zoo wel op practisch als theoretisch gebied. Cursus voor tlieor. in pract. scheikunde. Hoewel de deelname niet zoo groot is, als men wel mocht verwachten, van eene streek, zoo rijk aan industrieelen, aan schoenmakers, leerlooiers, schorshandelaars, enz. zal de heer N. Orie toch zijnen cursus in de theoretische en practische scheikunde beginnen Het waar en wanneer is uog niet bepaald, zoodat men, wil men zich nog voor dezen Cursus laten inschrijven, zich nog wel, maar dat» zoo spoedig mogelijk, zal kunnen aanmelden. Ieder bovengenoemd industrieel zal toch zeker het nut van dezen cursus voor onze streek inzien en het is daaro.n, dat we niet genoeg tot deelname kunnen aansporen. Hckrooning'. Gisteren behaalde de gele Duitsche-dog van den heer P. Vei wiel alhier op de ten toonstelling der Nederlansch-Duitsche-Doggen- Club ie Utrecht, vier eerste prijzen, vier spe ciale prijzen en eene medaille geschonken door de Koningin-Regentes. Geëxposeerd in de verkoopsklasse, voor een waarde van f 250, werd hij direct genomen, door Jhr. van Sty- ram wel een bewijs v\e k ee i prachtexem plaar het is. Aanbesteding. Gisleruamiddag ten 7 uur, had de aanbe steding plaats van het behang- en vetfwerk aan het hotel Verwiel. Ingeschreven werd als volgt A. van Drunen Baardwijk f 285. A. Kooien Vlijmen f 345. H. van Erp Waalwijk f 281. Jos. Dielmau Waalwijk f 282. Frits Mtlllers Waalwijk f 211. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Kroningsfeesten te (leertruidenberg. Bij gelegenheid van de Inhuldigingsteesten te Geertruidenberg,ontving ieder ouder-officier, korporaal en soldaat aldaar in garnizoen, van den heer N. Allard Jr. directeur der Ned. Wijn-Import Export- maatschappij een halve flesch wijn cadeau. Dat de manschappen eene dergelijke tractatie op prijs stelden, bewezen wel de talrijke aubades, welke de heer Allard van hen ontving, Ncdcrlandschc Bedevaart naar Lourdes. Hef Comité der Nederlansche Bedevaarten heeft besloten zijn 13de Bedevaart te houden naar Lourdes omstreeks Mei 1899. Nadere bizonderheden zullen tijdig worden bekend gemaakt. Het Comité voornoemd. Atjeh. Bij het departement van koloniën is het na volgend officieel telegram uit Pedir ontvangen ouder dagteekening van heden Kedjoeran Blang Keet Mala maakte zijne opwachting bij kolonel Van Heutsz. Overal in de Pedirstreek is het rustig. De wegen van Teupin Raja en van Tjot Moeroeng naar Segli zijn nagenoeg gereed, de groote weg naar Padang Tidji is tot nabij Beurabo gevorderd. De correspondent te Batavia van het Han delsblad seint. „Nog twee Atjehsche hoofden hebben zich ondei worpen. „De troepen uit Java, die deeluemen aan de expeditie naar Pasangan, zullen na afloop rechtstreeks naar Java terugkeeren." Ridderorden Bij gelegenheid der inhuldiging van koning Willem III, in 1849, werden in de orde van den Nederlandschen Leeuw beuoemd tot grootkruis 2, tot commandeur 15, tot ridder 140, te zamen 157 in de militaire Willems orde 7, in de orde van den Eikenkroon tot grootkruis 3, tot ridder met de ster (later veranderd in groot-officier) 8, tot commandeur 49, tot ridder 205, te zamen 265, algemeen geheel 429 personen. Nu, op 31 Augustus jl. hadden de vol gende benoemingen plaatsorde van den Nederlandschen Leeuw to: grootkruis 4, tot commandeur 21, tot ridder 176, te zamen 201; orde van Oranje-Nassau tot grootkruis 5tot commandeur 18, tot officier 114, tot ridder 271, te zamen 403, algemeen geheel 609. Neemt men in aanmerking, dat de bevol king van Nederland in de laatste vijftig jaren wel met een derde is vermeerderd, dan is het totaal cijfer betrekkelijk niet zoo groot als in 1849 Men dient echter niet te verge ten, dat ditmaal een zeer groot aantal per sonen de eeremedaille in goud, zilver of brons van de orde van Oranje-Nassau ont- vingeu. (Hb!d Ernstige gisting. Sedert eenige dagen heerscht te Roermond groote verbittering tegen de daar in garnizoen zijnde huzaren. „Men zegt," dat een Roermon denaar, die bij de huzaren in garnizoen ligt, mishandeld moet zijn geworden door zijn kameraden. Wat hiervan waar moge ziju, dit is zeker, dat het niet de eerste maal is, dat men in Roermond tegen de militairen gekant is. In 1873 lag hier veldartillerie, toen hebben er eveeeis vechtpartijen plaats gehad tusschen artilleristen en burgers, zoo zelfs, dat be bur gerij de kazerne met steenen bombardeerde. De »veld" is toen verplaatst, en sedert is het rustig gebleven tot thans. Nu liggen in dezelfde kazerne huzaren en infanterie. De infanterie, le compagnie, is hier zeer gezien. Dc soldateu trekken met de burge.ij één lijntje. Dezer dagen trokken groote troepen jongens en meiden, vele infanteristen met zich voerende, door de Hamstraat, waar de kazerne staat, zingende Leve de roode kwas'en (infanterie). Laat de witten barsten (naar de witte uitmonstering der blauwe huzaren). Leve veld en infanterie. Weg met de dooie cavalerie. Des avonds durven de huzaren niet meer de kazerne uitkomen, bij dag worden zij met gefb-iii begroet. Met karabijnen gewapende maréchausséhouden in de Hamstiaat de wacht. Aan dc Katholieken van Nederland. Andermaal richt het comité tot het houden van een katholiek congres tot bestrijding van het drankmisbruik in Nederland ziel» tot de katholieken van Nederland en wel om in de eerste plaats mededeeling te doen van het verblijdende feit, dat Z. D. H. Mgr. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, het eere voorzitterschap van het congres heeft willen aanvaarden. Oude» deze hooge bescherming en voorzie. van de goedkeuring van Nederlands door luchtig Episcopaat, zal het congres, naar liet comité hoopt, op ruime deelneming van de zijde van de katholieken in het geheele land kunren rekenen. Voorts brengt het comité ter kennis, dat het program van het congres, dat Zondag, 9 en Maandag 10 October a. s. te U recht zal worden gehouden, is vastgesteld als volgt lste dag. (Zondag, 9 October 1898.) Des namiddags te 2 uren in het St. Jo- sephhuis (Karelstraat bij de Biltstraai). I. Opening door den eere-voorzitter, Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht. II. Re ie van den Voorzitter, Mr. Borret. III. Mededeelingen. IV. Als sprekers zullen eenige bekende katholieke Nederlanders optreden. N.B. In deze vergadering is geen gelegen heid tot debat. Des avonds te 7 uren in het St. Josephhuis veordrachc met lichtbeelden, na afloop waarvan gezellige bijeenkomst. 2de dag (Maandag 10 October 1898.) A. Des voo: middag4: le 81/q uren H. Mis in de kathedrale kerk (aan de Lange Nieuw- straat), op te dragen door Z. D. H. Mgr. van de Wetering, waarna de lofzang „Veni Creator". B. Des voormiddags te 9^2 uren verga dering in het St. Josephhuis. Onderwerpen I. Vereenigingen ter bestrijding van het drankmisbruik. Inleider Dr. Ariëns (Enschedé). II. De school in den strijd tegen het drankmisbruik. Inleider Mr. J. A. N. Travaglino ('s-Graven- hage.) III. De taak van den werkgever in den strijd tegen het drankmisbruik. Inleider J. F. Vlekke (Oud-Gastel;. Pauze. Hervatting des namiddags le 21/2 uren. IV. De medewerking der pers in den strijd tegen het drankmisbi uik. Inleider pastoor M. P. Schmeitz, (Buggenum.) V. Vo'kskoffiehuizen. Inleider J. H. v. d. Pavert (Arnhem) Sluiting van het Congres. Ook op den geldelijken steun van Neder lands katholieken rekent het comité en noo- digt daarom alle weidenkenden zoo mannen als vrouwen uit hetzij begunstiger te worden door het stor ten eener bijdrage van fl. 2.50, hetzij toe te treden als gewoon lid door betaling eener bijdrage van fl. 1. Voor leden van R. K. volksbonden, R. K. werklieden-vereenigingen, R. K. vereenigin gen tot bestrijding van drankmisbruik (kruis- verbonden, Maria-vereenigingen enz.) is de bijdrage gesteld op fl. 0 25 op vertooning vau het bewijs van lidmaatschap van een der genoemde vereenigingen. Kaarten (met een reglement van orde en de voorloopig vastgestelde conclusiën) zijn tegen overmaking van het bedrag verkrijg baar bij de leden van het comité, H.H. Mr. Th. L M. H. Borret te 's-Gravenhage, Dr. G. H. A. Bauduin te Roermond, Dr. G. W. J. M. van Zinnicq Bergman te Tilburg, J. B. M. vau Besouw te Goorle, Mr. J. W. van den Biesen te Breda, Th. J. A. Bosman te Haarlem, F. Th. J H. Dobbelman Nijmegen, E. J. B. H. M. Engeringh te Ucrecht, Jhr. Mr. L. C. C. O. M. van Nispen tot Sevenaer te Arnhem, J. H. van de Pavert te Arnhem, C. C. Prinsen te 's-Hertogenbosch, J. M. H. Rief te Nijmegen, Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck te Maastricht. J. Schets, te Hoe ven, Dr. A. O. H. Tellegen te 's-Gravenhage, R. S. H. Visser te Sneek, J. F. Vlekke te Oud-Gaste', Mgr. W. M. G. Winert van Hoogland te 's Gravenhage, alsmede bij de Heeren O verdijk (Steenweg 54) en Roelofs (Donkerslraat 10 B), beide wonende te Utrecht, respectievelijk len en 2deu secretaris van het plaatselijk regelingscomité te Utrecht. (Deze beide heeren zijn bereid den bezoekers van het congres de noodige inlichtingen voor het verblijf te Utrecht te verschaffen.) Zij, die geneigd mochten zijn lioogere bij dragen dan bovengenoemd te storten gelieven deze te zenden aan den penningmeester van het comité den Z. E. Z. G. Heer Dr. G. W. J. M. van Zinnicq Bergmaan, pastoor te Tilburg. Bij genoegzame deelname ontvangen be gunstigers en ledeu (van één gulden) een gedrukt verslag van het congres. Het comité vestigt er de aandacht op, dat door de maatschappij tót exploitatie van staatsspoorwegen gezelschapsbilletten worden verkrijgbaar gesteld (berekend tegen enkele reis en geldig voor een dag, mits daags te voien besteld.) voor miustens 10 reizigers 2de kiasse en 20 reizigers 3de klasse. Namens het Comité voornoemd, Mr. TH. L.M. H. BORRET, Voorzitter, 's-Gravenhage. J ir.Mr.Ciir. RUIJS DE BEERENBROUCK, Secretaiis, Maastricht. Baardwijk,. 16 Sept. Maandag 11. gaf de Liedertaf..i haar matinée bij gelegenheid van de Kermis. Ondanks de feestelijkheden en de groote drukte in 't dorp was de zaal goed bezet. Hel programma bevatte verschillende nummers toepasselijk op 't feest onzer Ko ningin. zoo werd gezongen God en de koning, Oranje vaan, Mijn dierbaar Vaderland, Hol land.-, glorie, Van een Koningiuneije, en Een kind van Holland. Al deze nummers werden met veel gloed gezongen en al de daarin voortkomende solo's werden mooi door de uitvoering. Het groote Koor „Iu 't Woud# Van Hol werd cortect gezongen, niettegen staande 't stuk vele moeilijkheden bevat; voor de noodige afwisseling werd gezorgd door verschillende scènes, waaron ier het Reuzen- kwartet 't meest uitmuntte, daarin en bij de andere scènes verdient de Heer J. Burmanje een afzonderlijk pluimpje, voor 't accompag nement werd gezorgd door den Heer Houet van Nieuwkuik en de Heeren P. en L. van Cromvoirt, welke laatste bij de voordracht van Van een Koninginnetje" zich zelf accompag neerde, hetwelk met recht moest worden ge- biseerd. Het publiek heeft weder genoten Besoijeu. De intrede van Ds. H. C. Unger vau Utrecht is bepaald op Zondagmiddag 25 September. De bevestiging zal des voormiddags geschieden door zijn oom, dën heer Wartena, predikant te Gouda. CapcIIc, 15 Sept. Het Hoofd der School in de kom dezer gemeente verzond 6 Sept. ook namens zijne leerlingen, een telegram van gelukweusching aan H. M. de Koningin en had heden het genoegen het volgende telegram terug le ontvangen W. Treffers, 's Grevelduin Cappelle. Hare Majesteit draagt mij op Hoogstderzel- verdank over te brengen. Adjudant van dienst Van den Bos. WAALWIJK. Van 10—17 September. OVERLEDEN: Alpbonsia Cornelia Louwers, 20 dagen. Chri3tianus van de Leur, 8 maan den. Nicolaas Petrus de Vrie9, 14 m. Johannes Ambrosius van Bladel, 68 jaren, echtgenoot van Ida Catharina Teurlings. Franciscus van Veldhoven, 10 weken. Johannes Pulles, '14 m. Johannes van de Ven, 63 j., weduwnaar van Maria van de Wiel, later van Johanna Mans.Johannes Josephus van Son, 7 m. GEHUWD: Andreas van de Sanden, 24 j. en Petronella Hamers, 23 j. CAPELLE. Van 1—13 September. GEBOREN: Maria, dochter van Kornelis Snij ders en Johanna Wilhelmina Rosenbrand. Govert, zoon van Gijsbert van Dongen en Wilhelmina Genait. OVERLEDEN: Adrianus Johannes Roomer, 42 jaar, echtgenoot van Martina Tactor. Le venloos aangegeven zoon van Dirk Peter van Tilborgh en Hendrika Westher. Dirkje Rijken 7 maanden. Ardina de Rooij, 7 m. Gerardu9 Remmeren, 7 ra. GEHUWD': Johannes van Peer, 26 j. en Anna Maria de Rooij, 24 j. Peter Paans, 25 j. en Geertrui de Bruijn, 22 j. HUWELIJKS-AANGIFTEN: Jan van Pelt,33j. en Janneke Schouten, 23 j. Bastiaan van der Waals, weduwnaar van Cornelia Pie- ternella Wijnbelt, 37 j. en Maria van Dom melen, 21 j. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN: Nies van Dom melen, 23 j. en Geertruida Catharina Ha- geman, 25 j., te Rotterdam. WAALWIJK, 16 Sept. 1898. Er was veel vee ter veemarkt en de handel was vlug. Kalfbeesten golden f103 f205. Dito vaarzen f 95 h f 180 Jonge varkens aangevoerd 75 stuks, ver kocht van f 5.a f9.50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 485 kg. van 11.15 f 1.3L per kg. Eieren f 4.a 4.50 per 100 stuk9. De huidenmarkt is niet levendig te noemen. Dit geldt voor alle Europeesche stapelplaatsen. De voorraad vermeerdert overal. Er is weinig kooplust. Onder zulke omstandigheden ver wacht men wel eenige concessie op de prijzen. Tengevolge van den mooien nazomer is bijna al het zwaar leder opgeruimd. Er komt behoefte vooral voor prima zwaar zoolleder van 38/40 h. K. Licht goed in goede kwaliteit van 20/24 h. K. is mede gevraagd. Men besteedt reeds 65 tot 70 ets. Inferieure soorten 50 tot 621/a ct. naar wicht en qualiteit.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6