West-Indië. China. Egypte. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Tengevolge van den hevigen orkaan zijn volgens bericht van den gouverneur van Barbados op dat eiland 10.000 woningen vernield. Te Ho-Chou, op 130 mijlen afstand van Ohanking, zijn opnieuw onlusten uitgebroken. De inrichtingen der Fransche en Amerikaan- sche missies werden aangevallendie der Fransche missie werden verbrand. I)e Engelsche luitenant-kolonel Martyr heelt den 4deu Augustus de Soedaneesche opstan delingen totaal verslagen bij Mruli. Zij ver loren 40 man aan dooden en 35 werden krijgsgevaugen gemaakt. De Engelschen hadden drie gekwetsten. ~~WAALWI.Ïk7 2Ï~Sept. 1898. Het gaslicht in onze gemeente. Van verschillende zijden wijst men ons op den zeer onaangenamen toestand van 't gas. De reuk van t gas is daarbij misse lijk in de laatste dagen of het niet ge noegzaam gezuiverd wordt, of waar 't aan ligt, weten wij niet, maar aan dien onhoud- baren toestand dient zoo spoedig mogelijk een einde te komen. De betrokken autoriteiten zullen wel een onderzoek naar de oorzaak daarvan instellen, opdat er eene spoedige verbetering kome. Vergadering 14de Afd Mij. van Landbouw. Na afloop der keuring der beesten, die mededingen, in den premiewedstrijd, zal de 14de afdeeling der Maatschappij van Land bouw, op de zaal Musis Sacrumn eene ver gadering houden, waarin wordt overgegaan tot 1. Het doen van rekening en verant woording over 1897. (Art 13 der statuten.) 2. Vaststelling der begrooting voor 1899. 3. Uitreiking der premiën en diploma's aan de bekroonden in den wedstrijd Den uitslag van den premiewedstrijd en het verhandelde in de vergadering zullen we in ous volgend nummer mededeelen. Vercenigdc zitting van de beide Kamers der Stateii-Gencraal De heer VAN NAAMEN VAN EE MN ES, die den voorzitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar de veigaderzaal ran de Tweede Kamer begeven hebben, des middag9 ten twaalf uren de vergadering, laat door den griffier van de Eer9te Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 5 September 1898, houdende zijne benoeming tot Voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting die heden aanvangt. De VOORZITTER benoemt eene commissie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministerieele Depar tementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van H.M. de Koningin-Moeder, kort daarna in het gebouw der Tweede Kamer aangekomen, wordt in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon, en houdt, terwijl Hare Majesteit de Konin gin-Moeder naast Hoogstdezelve gezeten is, de volgende rede Mijne Heeren „Weinige dagen zijn voorbijgegaan sedert het plechtig oogeublik, waarop Ik, na de regeering aanvaard te hebben, in Uw midden den eed aflegde en Uwe huldiging ontving. Talloos waren de bewijzen van vaderlands liefde en gehechtheid aan Mijn Stamhuis. De herinnering daaraan zal bij Mij onuitwischbaar zijn. „Thans roept U de aanvang van het zit tingjaar tot hervatting Uwer gewone werk zaamheden. Mogen zij, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van het Koninkrijk „De toestand van Land en Volk is in menig opzicht bevredigend. „De betrekkingen met de Buitenlandsche Mogendheden blijven zeer vriendschappelijk. Met bijzondere ingenomenheid ontving Ik het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden eener conferen tie, waarin door tegen woord igers van alle Mogendheden zal worden gehandeld over beperking der krijgstoerustingen. „In Atjeh zijn uitkomsten verkregen, die het vertrouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wetti gen. Ik breng hulde aan het beleid, de volharding en de heldhaftigheid door het Nederlandsch-Indische leger en de vloot daarbij aan den dag gelegd. „Belangrijk en veelomvattend is wederom de arbeid, die U wacht. Allerwege treden vraagstukken van groote maatschappelijke beteekenis op den voorgrond, tot welker oplossing de wetgever geroepen wordt bij te dragen. „Voorstellen tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en in het belang van het onderwijs en de bescherming der jeugd hebben U reeds be reikt. In dit zittingsjaar zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan, Ik hoop U ont werpen te kunnen aanbieden tot verbetering der woningstoestanden, tot liet tegengaan van overmatigen arbeid van volwassen man nen in fabrieken en werkplaatsen, en tot herziening der drankwet. //Voorstellen zullen U gedaan worden be treffende secundaire spoorwegen en tot vrij making van het verkeer op de Rijks land en waterwegenvoorts, wat de Koloniën betreft, tot versterking der geldmiddelen en tot verbetering der bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië, alsook tot wijziging der ltegeeringsreglementen van Suriname en Curasao. „De herziening van het tarief van invoer rechten nadert hare voltooiing. z/Nog andere gewichtige ontwerpen zijn in staat van voorbereiding. „Ik vertrouw, dat Uwe beraadslagingen vruchtbaar zullen zijn en dat door Uwen ijver en Uwe toewijding veel tot stand zal komen ten nutte van het Vaderland en zijne overzeesche gewesten. „Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend". Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, en voorafgegaan door de Commissie, verlaat de vergaderzaal. De VOORZITTER sluit, nadat de Commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. Invoer van vee in België. Twee afgevaardigden van den Belgischen Beenhouwersbond hebben den 6en September een onderhoud gehad met den minister van landbouw De Bruiju en de Boucherie beige geeft daarvan een verslag. Er blijkt het volgende uit lo. dat de minister zoekt naar een vast stelsel, in plaats van de stelsellooze sluiting en opening van de grenzen, die tegenwoordig in Belgie gebruikelijk is. 2o. dat de minister ook niet van plan is op den tegenwoordigen voet het slachtvee te laten binnenkomen (onder voorwaarde dat hel in gesloten wagens wordt vervoerd en binnen acht en veertig uur in een van de groole slachthuizen afgemaakt) daarover komen te veel klachten van boeren. 3o. dat de oprichting van slachthuizen aan de grens nog niet geheel vaststaaten in al geval niet van 'tjaar, en dat de minister de bezwaren van de slachters tegen het afmaken op de grens nog zal overwegen. 4o. dat de minister over de schapen nog niet heelt nagedacht, maar zoo nu en dan als het hem behaagt, een kudde schapen binnenlaat. Zonderling treft het dat de minister, als de afgezanten hem herinnerden dat er in Nederland nu heel wat minder mond- en klauwzeer is dan in Belgie zelf, een recht- streeksch antwoord zorgvuldig ontweek. De koningin naar Indie. In zijn opstel in den Indischen Gids, naar aanleiding der inhuldiging geschreven, maakt de heer R. A. Van Sandick de vergelijking tusschen Hr. Ms. onderdanen in Nederland, die haar aanschouwen en wier nooden tot haar kunnen doordringen en Hr. Ms. onder danen in Indie, die haar evenmin ooit zullen zien als zij ooit haar voet zal zetten in die immense eilanden-wereld. Naar aanleiding daarvan zegt N. v. N. Waarom zou hare majesteit niet eens een reis naar Indie maken Die reis behoeft niet morgen aan den dag ondernomen te worden, niet elk deel onzer Indische bezittingen be hoeft bezocht te worden, doch we zouden het zeer begrijpelijk vinden wanneer over ettelijke jaren de verkeersmiddelen alweer zooveel verbeterd zullen zijü, de reis dien tengevolge vergemakkelijkt en bekort en het mogelijke gevaar verminderd zal zijn, dat H. M. neiging gevoel ie, met eigen oogen dat „grootere Nederland" te leeren kennen, dat daarginds tusschen de keerkringen ligt. Daai- voor behoeft H. M. volstrekt nog niet een dergelijken onbedwingbare!) reislust te gevoelen als keizer Wilhelm, de onvermoeibare. En waarom dan niet aan die neiging toegegeven? We zouden dit zelfs zeer geweuscht achten want een stralenkrans van geheimzinnigheid is wel zeer poëtisch, doch de praktijk des levens gaat voor en ook voor H.M. geldt de waarheid, dat het zelf geziene en zelf ervarene meer waard is dan wat een ander weet te verhalen. Welnu, laat H.M. een kijkje nemen in ons Indie, het zal haar niet tot een „Indische specialiteit" maken, maar de indruk dien H. M. zal krijgen van Iudie en zijn samenleving zal ongetwijfeld ten goede komen aan de belangstelling van H. M. voor het schoone eilandenrijk. En gelooft men niet, dat ons prestige in onze Oost Indische bezittingen er door be vorderd zal worden, als daar de vorstelijke en toch zoo liefelijke figuur onzer koningin omgeven door de praal, die dan ten toon gespreid zou worden, zich niet aan alle 32 maar toch aan eenige millioenen harer onder danen vertoonde Wij zijn er vast van over tuigd, zoo vast, dat we inderdaad hopen eenmaal aan onze lezers als waarheid tekunnen mededeelen; „de koningin zal een bezoek biengen aan Indie" Aanslag op de koningin. In enkele buitenlandsche bladen is, gelijk men weet, het gerucht van een aanslag op het leven onzer koningin medegedeeld als een niet weerlegd feit Van de wijze, waarop het verontrustend verhaal in de wereld kwam geeft de schrijver der brieven uit de Hoofd stad in de Proy. Gron. Cf, de volgende lezing Twee »hard!oopers" in oranje-kleur gekleed, kwamen het rijtuig der koningin voorbij. Een hunner hield een oranje-bedelzakje aan een stok in de hand, en niet wetende wie zich in het rijtuig bevond, stak hij, om geld te vragen, den stok met het zakje door het open portiervenster, daarbij cle hofdame aan den aan arm stootende. Dit simpele feit is naar het schijnt door den bril der fantasie gezien als een aanslag op het leven onzer onschuldige koningin Schilderij der Inhuldiging. H.M. de koningin heeft aan prof. E Van der Waay de opdracht gegeven, een schilderij te vervaardigen van de plechtigheid der in huldiging in de Nieuwe Kerk, op het oogeublik dat zij de rechterhand omhoog hief om den eed van getrouwheid aan de Grondwet af te leggen. Het doek zal als portretstuk worden be handeld en ongeveer 21/s bij 2 meter groot worden. Door de groote uitvoerigheid, waar mede het werk zal worden uitgevoerd, rekent de kunstenaar er ongeveer een jaar voor noodig te hebben. Naar de Icgcr-rcvuc Men meldt dat nu reeds geen rijtuigen voor het bijwonen van de leger-revue in den omtrek van Ede te verkrijgen zijn. Te Arnhem kost een rijtuig met een paard de fabelachtige som van f 40terwijl te Zutfen dit bedrag is gestegen tot f 60. Zelfs de boeren hebben geen paarden en wagens meer over. Uit andere plaatsen o a.. uit Utrecht, komen tal van stalhouders met een grooi aantal rijtuigen naar Ede, teneinde die te verhuren. Williclajinabooiu te Tilburg. Als een bewijs van de algemeene verotit waardiging, die het vernielen van den Wil- helmina-boom alhier verwekt heeft, moge dienen, dat in alle koffihuizen lijsten ter in- inteekemng liggen, om de daarvoor verkregen som als premie uit te loven voor aanwijziging of aanbrenging van den dader. N. R. Ct. Brand. Zaterdagmiddag tusschen half 2 en half 4 brandden ie Kaatsheuvel de twee huizen af, die in de Kruisstraat op den hoek van den Berredijk stonden. De brand ontstond in eene rietschelf, staande oostwaarts van het eerst brandende huis. De huizen waren bewoond door 6 schoenmakersgezinnen en eene alleen- levende weduwe, eigenares van een der hui zen. De inboedels zijn zoo goed als geheel gered, de menschen onder dak gebracht, de huizen verzekerd, naar men zegt. Door het omvallen eener brandende petroleumlamp ontstond Zondagnacht circa 3 uur, een hevige brand in de zeeftenmakerij van den heer v. E., te Oosterhout, waar het vuut zich zoo snel uitbreidde, dat spoedig 3 woningen geheel waren uitgebrand. Gelukkig wist men met de spoedig aangerukte brand spuit van de aangrenzende margarinefabriek van de heeren Joh. M. Verschure Zoon, den brand te beperken. Zoowel huizen als inboedels waren verzekerd. Ontsporing te Udenhout. Zondagochtend is te Udenhout de sneltrein Amsterdam—Vlissingen ontspoord. De loco motief en vijf wagens werden uit de rails geworpen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door vereende krachten was in circa 3 uur de locomotief weer op f1e lijn. Omtrent de ontsporing te Udenhout meldt de Noordbr. De trein No. 1, die Zondagmorgen te 9.01 uit 's-Hertogenbosch naar Tilburg vertrok, is te Udenhout, juist op het punt waar het dubbele spoor begint, gederailleerd. Gelukkig reed de trein die te Udenhout stoppen moest, om den sneltrein uit Tilburg te laten passee- ren, niet met volle snelheid, anders waren de gevolgen van dit ongeluk niet te overzien geweest. Persoonlijke ongelukken zijn thans niet voorgekomen en het bepaalt zich alleen tot materieele schade. De locomotief schijnt op den wissel, die op het dubbel spoor leidt, ontspoord te zijn en is nog wel een honderd meters vooruit gereden, alles vernielend op den weg, en tender, bagagewagen en vier rijtuigen le en 2e klasse medesleepend buiten het spoor de 3e klasse rijtuigen bleven, toen het voorste gedeelte in het zand stak, op de rails staan. De zware wisselstukken zijn versplinterd, de rails in allerlei bochten gewrongen of afge knapt als glas en groote stukken liggen hier en daar verspreid, omgebogen als horlogevee- ren. Toen wij op de plaats des onheils kwamen, stond de locomotief weder op de rails en was men bezig den tender te lichten, die evenals de bagagewagen dwars op den weg stond de vier wagens le en 2e klasse stonden aan' de binnenzijde van het dubbelspoor tot aan de plankiers in het zand, van de eerste waren de buffers afgebroken. De schade aan het materieel zal niet bij zonder groot zijn, wel aan den weg, die totaal vernield is. Onmiddelijk is meu met veel volk aan het werk getogen om de schade weer te herstellen en den weg voor het vei keer open te stellen. Het verkeer ondervond groote vertraging en de internationale treinen werden over Bokstel gedirigeerd. Het bericht, als zou de machinist buiten dienst zijn gesteld wegens verwonding, is onjuist. De man is er gelukkig met den schrik afgekomen. Krankzinnigengestichten. Naar wij vernemen zullen binnenkort ver moedelijk weer drie nieuwe krankzinnigen gestichten verrijzen, nameliik een in de pro vincie Utrecht nabij het slation De Bildt; één oabij Bergen op Zoom en één nabij Gorssel. Baldadigheden. I e s Gravenland waren Zondagvoormiddag zeven aankomende jongens uit Hilversum aan het spelevaren. Blijkbaar onder den invloed van sterken drank begingen zij vele balda digheden en maakten veel rumoer. De bur gemeester nabij wiens woning dit voorviel, vermaande hen zich kalm te houden en de drukte te staken, waarop zij hem uitscholden en grovelijk beleedigden. De ijlings ontboden gemeente-veldwachter, geholpen door dien van Kortenhoef, trachtte nu aan hunne gedragingen een einde te maken. Daarbij ontstond eene schermutseling, waarbij de belhamels degelijk klappen met de sabels ontvingen, maar de veldwachter van een hunner een steek met een dolkmes onder het oog kreeg. Een der jongelieden werd toen gearresteerd, en de anderen gingen op de vlucht. Later is het met behulp van de politie uit Hilversum mogen gelukken al de daders in handen te krijgen. Het zijn bij de politie en justitie welbekenden. De burgemeester stoud met geladen geweer gereed, en het scheelde weinig of hij had er gebruik van gemaakt. De wonde van den veldwachter is gelukkig niet levensgevaarlijk. (N. v. d. D.) KAATSHEUVEL. De feestelijkheden in deze gemeente gevierd, ter eere der koningin, begonnen den 14den j.l. met kinderoptocht en spelen, die beide als zeer goed geslaagd mogen worden ge noemd. Zooals bekend noteerde ae gemeenteraad indertijd een bedrag van f400, doch stelde daarbij een programma vast, bestaande in optochten van gilden muziekuitvoeringen, verlichting van het raadhuis en wat vuurwerk. Herhaalde pogingen om het vastgestelde bedrag te verhoogen, ten einde in navolging van alle andere gemeenten, ook den kinderen een genoegelijken dag te be reiden en behoertigen een extra uitkeering te ver strekken, leidden tot geen resultaat. Daarop de den enkele heeren uit de gemeente eene oproeping aan de burgerij oin door liefdadige bijdragen in deze leemte te voorzien en alsnog een kinder feestje te organiseeren. Dank zij de algemeene sympathiedie dat plan ondervond, en de niet genoeg te roemen ijver van bijna alle heeren on derwijzers der openbare scholen heeft de commis sie aan haar loffelijk voornemen kunnen gevolg geven. b Des morgens gingen de kinderen, meest allen in oranje gekleed, in optocht door het dorp, zij brachten ovaties, bestaande in het zingen van na tionale liederen, aan enkele autoriteiten en moch ten zich na afloop daarvan te goed doen aan cho colade en krentenbroodjes, die hen allen goed smaakten. Des middags hadden kinderspelen plaats, be staande in: Hardloopen; zakloopen hardloopen met hin dernissen; uit- en aankleeden; en een eierenrit welke vermakelijkheden aan de deelnemende kin deren cn het talrijk opgekomen publiek veel ge noegen verschaften. Er was door de commissie zorggedragen, dat, behalve aan de winnende kin deren, die prijzen van meer belang kregen, ook aan de overigen cadeautjes als herinnering aan den heugel ijken feestdag werden uitgereikt, zoodat geen der kinderen met ledige handen behoefde huiswaarts te keeren. De heer Th. van Dortmond- Pennock als voorzitter hield voor de prijsuitrei king eene korte rede, waarin hij zijne groote voldoening uitsprak dat dit feestje nog had kun nen plaats vinden en Kaatsheuvel in deze niet behoefde achter te staan bij alle andere gemeen ten van ons land. Hij roemde zeer de groote toewijding der heeren onderwijzers, bracht zijn hartgrondigen dank aan allenzoowel aan de overige commissieleden als aan enkele burgers, die door hun finantieelen steunhartelijke me dewerking en geheel belanglooze hulp tot het goede resultaat hadden bijgedragen. Ook de zoo gunstig bekende harmonie „Euphonia* die tijdens de spelen hare opwekkende muziek deed hooren werd niet vergeten Het terrein aer spelen was afgezet, en smaakvol versierd. Op de zustersschool werden door de zorg der commissie en in overleg met de Eerw. Moeder Overste de kinderen eveneens getracteerd en ont vingen zij ook cadeautjes. De kinderen uit de school aan het 2e Straatje brachten na afloop der feesten onder leiding der onderwijzers eene serenade aan den heer P. Ver meulen op den Loonschen Dijk, die door zijn krachtigen geldelijke» steun de taak der commissie zoo heeft vergemakkelijkt. SPRANG. Van 15 Aug.—15 Sept. GEBOREN: Pieternella, dochter van H. van den Broek en H. Smits. Josijna Wilhelmina, dochter van P. van Vu uren en C. H. de Roon. Wilhelmina, d. van W.Kruijfen N. J. van Oversteeg. Eland, zoon van A. van Esch en P. Nieuwenhuizcn. Jen- neke, d. van A. van Esch en P. Nieuwen- huizen. Jacobus Ilendrikus, z. van H. üalraeijer en J. A. van Dongen. OVERLEDEN: Anna Helena Vos, j.d. oud 14 dagen. Hartog Docters, jm., oud 46 j.— Jonan Everhard Henri Ilupkes, jra., oud 10 iD- Arnoldus Snijders, wed. van Johanna Hoevenaar, oud 66 j. Antonie Cornelis van Oosterhout, jra., oud 2 m. 'rrr—m 'inf_ nu mi GÖRINCHEM, 19 Sept. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3