BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. kapitein mee dat hij stellige bevelen had om vol te houden dat Fasjoda bij Egypte hoor de, en eischte dat de Franschen dus die plaats zouden verlaten. Marchaud antwoordde dat hij niet aati dien eisch kon voldoen zonder uitdrukkelijk bevel van ziju eigen regeering. De Sirdar scheidde vriendschappelijk van hem, nadat hij eerst de Engelsche en de Egyptische vlag had geheschen, en liet twee Soedaneesche bataljons en een afdeeling Ca meron Highlanders, onder kolonel Jackson, als garnizoen achter. Hij voer nog een eind verder de Nijl op, en heesch ook de vlaggen te Sobat, waar de rivier van dien naam in de Nijl valt. Van de Derwisjen merkte hij onderweg niets, behalve dat hij een hun toe- behoorende stoomboot ontmoette en in den grond boorde. De Engelsche en Egyptische troepen uit Kassala, onder bevel van kolonel Parsons, zijn intusschen den 22en hard aan 't vechten geweest bij Gedaref. Na een verwoeden strijd van drie uur joegeu zij den vijand, een le gertje van drieduizend Dewisjen. op de vlucht met een verlies van vijfi onderd dooden, ter wijl zijzelf 59 gekwetsten en 37 dooden hadden. Geen enkel Bri'sch officier sneu velde of werd gewond. Daarna bezette Parsons Gedaref. Duitsch'and, Oostenrijk en Italië hebben eenstemmig hun bereidwilligheid tot deel neming aan de ontwapenings-conferenlie, het gevolg van de vredesboodschap van den czaar van Rusland, te kennen gegeven. Het onge rept blijven van het tegenwoordig bezit van ieder land wordt natuurlijk door alle deelne mers aan de conferentie vooropgezet. Engeland moet,in verband van de quaesties in het Oosten en het verre Oosten, de voorwaarde gesteld hebben, dat over geen internationale quaesties, welke lha"S hangende zijn, gesproken zal worden en dat alleen over de humanitaire zijde van de beperking der strijdkrachten zal worden beraadslaagd.Ook deVereenigde Staten schijnen deze voorwaarde te hebben gesteld. Welke houding de regeering van Frankrijk zal aannemen, nu de pers van dat land de teruggave van Elzas-Loiharingen als eisch tot deelneming aan eventueele ontwapening stelt, is nog niet met zekerheid bekend. De Nationale Verga-lering van de Fi'i- pinos, die te Malabon bij Manila gehouden is, heeft besloten, aan de Amerikaansche regeering te verzoeken lo. De onafhankelijkheid van de Filippijn- sche eilanden te erkennen 2o. Een protec toraat over de eilanden te vestigen, alleen betrekking hebbende op de buitenlandsche zaken, en overigens de mogendheden te bewe gen tot erkenning van de onafhankelijkheid der nieuwe republiek 3o. een gemengde commissie van Amerikanen en Filipinos aan te wijzen die in bijzonderheden zal regelen welke voordeelen aan de Vereenigde Staten toegekend worden, in ruil voor de diensten, aan de Filipinos bewezen. 1 u 1111111111—.11 I I I Te Luik is het vijfde internationaal congres voor hydrologieclimatologie en geologie geopend, welks werkzaamheden, met eenige uitstapjes ertusschen door, tot en met Maandag 3 October zullen duren. Prins Albert van Belgie heeft het beschermheerschap aanvaard, en minister De Biuyu is eerevoorzitter. De volgende Nederlanders nemen aan de werkzaamheden van dit congres deel: dr. W. Francken, van Scheveningen, als gedelegeerde der Nederlandsche regeeringdr. J. Menno Huizinga, voorzitter der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunde van 's Gravenhage prof. dr. Saltet, van Am sterdam G D. Uhlenbroeck, ingenieur te Haarlem, en dr. G. R. van Tienhoven, par ticulier geneesheer van H. M. de Koningin der Nederlanden, te 's Gravenhage. In de Lanterne verscheen Vrijdagmorgen een artikel, waarin de afgevaardigde Paulmier in zijn particuliere leven werd aangevallen. Ruim 6 uur vervoegde zich Vrijdagavond aan het redactie-bureau van dat blad Paulmier's echtgenoote en vroeg den hoofdredacteur Millerand te spreken. Deze was echter afwezig en nu stond haar de redacteur van het Sup plément, Olivier, te woord. Mevrouw Paul mier haalde daarop een revolver voor den dag en loste zes schoten op Olivier, die zoodanig in de borst getroffen werd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Me vrouw Paulmierdie dezen aanslag deed omdat zij zich door het artikel in de Lanterne in haar eer getast achtte, is gearresteerd en heeft erkend, dat zij op een onschuldig man geschoten heeftdien zij niet kende. Hel bedoelde artikel was een aanval op de houding van Paulmier die den minister van oorlog schriftelijk had verzocht een einde te maken aan de aanvallen, waaraan de generale slat in de Dreyfus-beweging voortdurend is bloot gesteld. Nader meldt men Mevrouw Paulmier, die Vrijdagavond 5, bout portant eenige revolversch >ten loste op den redacteur der Lanterne, Olivier, heeft bekend dat zij voornemens was den hoofdredacteur Millerand te dooden en dat zij zich te dien einde driemalen aan het bureau van het blad vervoegde. Toen, vreezende, dat zij niemand zou vinden, om zich op te wreken, heeft zij een ander lid der redactie te spreken ge vraagd en op hem geschoten. Zij zeide het gebeurde te betreuren en verzocht vergunning, met eigen handen dat slachtoffer van een onbarmhartigen politieken strijd te gaan verplegen. Paulmier bezocht gis! ei en zijn vrouw in de gevaugenis en zond onmiddellijk daarna zijn getuigen aan Millerand. De openbare meening is tegen de echtgenooie Paulmier, daar de afgevaardigde als openbaar persoon in ver schillende compromitteerende zaken genoemd wordt en zijn echtgenoote een aanslaggepleegd heeft op iemand, dien zij onschuldig wist. In Olivier's toestand begint eenige verbe tering te komen. Het artikel in de Lanterne, dat aanleiding gaf tot den aanslag, was geschreven door Henri Turot, volgens zijn eigen verklaring in een artikel in dat blad, waarin hij het gebeurde zegt te betreuren, daar hij de bedoeling niet heeft gehad, mevrouw Paulmier iu haar eer te tasten. Te Parijs zijn groote biljetten aangeplakt, versierd met het portret van den hertog vod Orleans, en waarop deze raadselachtige woor den te lezen zijn „Weldra zal verschijnen de hertog van Orleans." De werkstaking der aardwerkers neemt een droevigen keer. Zaterdag werd een straatbetooging gehouden, die een kalm ver loop had, doch later werden op verschillende werken degenen, die aan het werk gebleven waren, door de stakers aangevallen en ge noodzaakt den arbeid Deer te leggen, terwijl hun gereedschappen ra de Seine werden ge worpen. De politie-posten. die de werkenden moesten beschermen, werden aangevallen en ter zijde gedrongen. Een agent werd gewond. Naar verzekerd wordt, zullen de „Mé moires" van de ex-keizerin Eugenie binnen kort verschijnen. Een geheel deel is gewijd aan de toebereidselen voor den oorlog van 1870, waarin de keizerin de verantwoorde lijkheid werpt op GramoutBenedetti en Olivier. De opstand der gevangenen in het bagno te Cayenne wordt bevestigd. Zij hebben een dokter en een cipier vermoord, hebben uit het magazijn wapenen gehaald en bedreigen de stad. Op het oogenblik dat admiraal Cervera aan het station te Madrid uit den trein stapte, naderde de minister van marine hem tnet opgeheven armen, als om hem te omhelzen, maar de koele houding van Cervera deed den minister begrijpen, dat hij elke toenadering weigerde. Het gerucht loopt, dat Cervera in het bezit is van documenten, die bewijzen, dat hij genoodzaakt werd op klaarlichten dag Santiago met zijn eskader te verlaten. FERROL, 26 September. Het schip Car tagena is alhier met beschadigden voorsteven binnengeloopen. Ter hoogte van kaap Villano kwam het tengevolge van den dikken mist in aanvaring met het Engelsche stoomschip Rophenadat zonk. Vijftien matrozen van de Rophena zijn verdronken, de kapitein en één matroos slechts zijn gered. De Rophena kwam van Huelva en ging naar Engeland. Een compagnie van tweehonderd man is aangekomen te Puigeerda (in de SpaaDsche provincie Gerona, vlak op de Fransche grens), om troepen republikeinen of carlisten van daar te verjagen. Een onder-officier van het 14de regiment uhlanen Scheinhardt genaamd, is door zijn kapitein, den gtaaf van Stolberg-Wernigerode, om een nietigheid gedood. Eerst sloeg de kapitein hem met ziju degen een oor af en bracht hem toen nog twee wonden toe, aan de gevolgen waarvan Scheinhardt den vol genden dag overleed. Dit is de tweede maal, dat de kapitein zich aan een dergelijke barbaarschheid schuldig maakt. Eenigen tijd geleden doodde hij zijn ordonnans in gelijk soortige omstandigheden. De socialistische pers eischt, dat graaf Stolberg voor een krijgs raad gebracht zal woiden en verklaart, dat, als hij tengevolge van zijn persoonlijke vriend schap met den keizer, aan een strenge straf ontsnapt, Duitschland het recht niet meer zal hebben critiek uit te oefenen over militaire schandalen in naburige landeD. De sarcofaag van Bismarck, door den beeldhouwer Begas in opdracht van keizer Wilhelm te vervaardigen, stelt den vorst voor in liggende houding, met ontbloot hoofd en gekleed in de kurassiersuniform. Het lichaam wordt gedeeltelijk bedekt door de Duitsche vlag. Naast hem zit een hond, die den doode aankijkt en de getrouwheid voorstelt. Boven de sarcofaag, in een nis, zit een Germania met bedroefd gelaa'. Ter rechterzijde staat een met een knots gewapende man, die de kracht voorstelt, ter linkerzijde bevindt zich de godin van het recht, die een degen draagt. Volgens nader bericht zijn niet 20 doch 120 visschers tijdens den storm van j.l. Maandag in de Oostzee nabij Memel ver dronken. In een kolenmijn nabij Brownsville zijn bij eer. gasontploffing van de 54 mijnwerkers, slechts 27 ontkomen. Acht lijken zijn reeds gevonden.- de overige negentien acht men reddeloos verloren. De ontploffing werd ver oorzaakt door mijnwerkers, die open lampen gebruikten. WAAL WIJk7 28 Sept. 1898. Vieinaux Holiandais. Nc.ar met zekerheid tan worden medege deeld is de stoombootdienst van Waalwijk op Amsterdam en Rotterdam, van de firma Wagemakers en Van Hilst, door de Société anonyme beige Vieinaux Hollandais" over genomen. Te beginnen met 1 Januari e.k. zal de dienst worden voortgezet voor reke- ning van genoemde vennootschap, die tevens eigenares is van de in exploitatie zijnde stoomtramwegen TilburgWaalwijk en 's- HertogenboschHeusdeiiWaalwijk. 25jarige ambtsvervulling. Naar men ons mededeelt zal de heer Van Delft, niet 1 Oct., zooals we in ons vorig nummer schreven, maar Donderdag 13 Oct. a s., zijn 25-jarig directeurschap der teeken- school vieren. Aanbesteding. Zaterdagmorgen had de aanbesteding plaats van het verf- behang- en witwerk aan de Directeurswoning van het Post- en Telegraaf kantoor alhier. Ingeschreven werd als volgt G. Hens f 149. II. vau Erp - 125. F. Mdiller - 115. Gegund aan den laagsten inschrijver. Loting voor de nationale militie. De loting voor de nationale militie voor 1899 zal o.a. plaats hebben als volgt In het eerste militie-district, ten overstaan van den militie-commissaris J. J. van Thiel: Waalwijk, Dinsdag 25 October, des mor gens te 11 uren, voor de gemeenten Baard wijk, Besoijen, Capelle en Waalwijk. Loon-op-Zand, (te Kaatsheuvel), Maandag 24 Oct., des middags te 12 uren, voor de gemeenten Loon-op-zand, Vrijhoeven-Cappel met Sprang. Tilburg, Woensdag 12 October, des mor gens te 10 uren, voor de ingeschrevenen, wier namen beginnen met de letters A en B. Idem, Donderdag 13 Oct., idem, C tot en met J. Idem, Vrijdag 14 Oct., idem, K tot en met P. Idem, Zaterdag 15 Oct., idem, R. tot en met Z. Idem, Maandag 17 Oct., idem, voor de gemeenten Diessen, Goirle, Hilvarenbeek. In het tweede militie-district, ten overstaan van den militie-commissaris F. P. Cavaljé RaamsdonkWoensdag 12 Oct., 's morg. ten 9V4 urevoor de gemeenten Geertrui- denberg Raamsdonk en Waspik. Dankbetuiging der Koningin. De Directeur van het Kabinet der Konin gin maakt bekend, dat hij het onderstaand schrijven ontvangen heeft van Hare Majesteit de Koningin, en geloofi niet beter aan de bevelen van Hare Majesteit te kunnen vol doen, dan door dien brief in zijn geheel publiek te maken, door middel van de Neder landsche Staatscourant ,,'s-Gravenhage, 24 September 1898. „Bij het aanvaarden der Regeering en ter gelegenheid Mijner Inhuldiging mocht Ik zoowel uit het Vaderland, als uit de Over- zeesche Bezittingen en van Nederlanders in het buitenland vertoevende, zoo tallooze blij ken van liefde, gehechtheid en trouw ont vangen, dat het Mij, tot Mijn groot leedwezen, onmogelijk is geweest aan een ieder afzon derlijk Mijnen dank te doen overbrengen. Daarom verzoek Ik U Hoogwelgeboren Mijne diepgevoelde erkentelijkheid te betuigen aan allen, die Mij in deze dagen blijken hebben gegeven van hunne liefde en ver- knochthei I, en Mijnen warmsten en harte- lijksten dank uit te spreken voor de geluk- wenschen en huldebetuigingen die Ik van alle zijden mocht ontvangen in den vorm van adressen, brieven en telegrammen. WILHELMINA." De Koningin Moeder. Ik verneem zegt de schrijver der zyHaagsche kroniek" in de N. Gr. Ct. dat de koningin-moeder nog geruimen tijd met H. M. de koningin in liet paleis blijft wonen en eerst na een eventueel huwelijk van koningin Wilhelmina, haar paleis in het Voorhout zal betrekken. Kevisic in strafzaken: Het wetsvoorstel, ingediend door de heeren Harte van Tecklenburg, Hartogh, De Savor- nin Lobman, Rethaan Macaré en Tydeman, strekt tot uitbreiding van de toepasselijkheid der revisie van vonnissen en arresten en zulks in afwachting een er geheele herziening van het wetboek van strafvordei ai door den minister aangekondigd, maar waarvan de indiening niet spoedig is te verwachten. De voorstellers verklaren ten overvloede, dat, moge het behandelen der zaak van de gebroeders Hogerhuis in de tweede kamer mede aanleiding gegeven hebben tot dit voorste], zij geenszins bedoelen daarmede te willen aangeven, dat, mocht het tot wet verheven wordenin die zaak revisie zal moeten plaats hebben. Beoordeeling daarvan behoort uit den aard der zaak uitsluitend tot de bevoegdheid van de rechterlijke macht. Het voorstel strekt om achter 378 straf vordering zeven nieuwe artikelen in te las- schen teneinde te bepalen dat op grond van eenige andere omstandigheid dan bedoeld is bij art. 375 (dat slechts in drie gevallen revisie toelaat) herziening van een in kracht van gewijsde gegaan arrest of vonnis kan plaats hebben, indien die omstandigheid ten processe den rechter niet bekend was en op zich zelve of in verband met de vroeger geleverde bewijzen de vrijspraak of het ont slag vau rechtsvervolging van den veroor deelde zoude kunnen tengevolge hebben. De beginselen waarop dit voorstel steunt zijn lo. dat alleen revisie mogelijk moet zijn van een vonnis of arrest in kracht van gewijsde gegaan 2o. dat eene dwaling in het recht nimmer aanleiding moet geven tot revisie3o. dat het eene omstandigheid moet. zijn die ten processe niet bekend is geweest; 4o. dat alleen sprake is van revisie ten voordeele van den veroordeelde, maar dat die revisie vermindering van straf ten doel noch ten gevolge kan hebben 5o. dat niet vereischt wordt dat het novum, wordt het bewezen, de onschuld van deu veroor deelde met zich moet brengen. De aanvrage der revisie zal moeten plaats hebben bij den hoogen raad, terwijl dan de zaak in revisie behandeld wordt door een gerechtshof. Inmiddels wordt de tenuitvoer legging der beslissing geschorst, ook indien de veroordeelde de hem opgelegde straf reeds ondergaat. Na vloot- cn legcrrevuc. Zoo zijn dan de vlootrevue en de legerre- vue afgeloopen. Op ons zegt het Han delsblad die beiden hebben aanschouwd, hebben het maritieme en militaire schouw spel den indruk gemaakt, dat Nederland zich om zijn vloot en leger tegenover den vre< mdeling volstrekt niet behoeft te schamen. Komt de nood aan den man, dan staan eenige duizenden gereed om voor koningin en vaderland de neutraliteit des lands te handhaven met alle macht en, zoo 't moet zijn, de onafhankelijkheid te verdedigen tot den laatsten druppel bloeds. Leger en vloot hebben der koningin de bewijzen gegeven van de meest hartelijke verknochtheid aan het stamhuis van Oranje, de vorstin weet thans meer dan ooit dat een trouw volk haar troon steeds schragen zal. Atjeh. De correspondent te Batavia van het Handelsblad seint Toekoe Mantroi van Geroet heeft zich onderworpen. De expeditie naar Pasangan is vertrokken van Telok rfemavve. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder jdagteekening van Dinsdag Officieel wordt het volgende medegedeeld In Pedir is het overal rustig. Toekoe Mantroi Garoet heeft zich overgegeven. De expeditie naar Pasangan is ingescheept. Twee bataljons met 4 kanonnen houden Pedir be zet. De krijgsmacht van overste Van der Dussen bereikte Boeboen, verkende Seme- roeng en is thans te Wailah, waar de radja van Tenom zich in het bivouac aanmeldde. Den 25sten ging het naar twee bentengs van Toekoe Oemar. De spoorweg naar Selimoen is gereed. Het doel der expeditie naar Pasangan is het herstel der hoofden in Kloempang. Doewa, Sawaug en Nisara en het breken van allen tegenstand. De expeditie vertrekt den 27sten van Telok Seraawé. De krijgsmacht van overste Van der Dussen is Maandag naar Tenom gegaan. Eene uitvinding:. De heer Corn. Peters te Nijmegen heeft een uitvinding gedaan tot verbetering van de veiligheid van het verkeer op de spoor wegen. In een der jongste nummers van het te Brussel verschijnende Journal des monteurs wordt er een uitvoerige beschrijving van gegeven. De uitvinding van den heer Peters heeft ten doel het volstrekt waarnemen der sig nalen te verzekeren en alzoo een groot deel der spoorwegongelukken te voorkomen. Zij bestaat uit een telegrafisch signaal of toestel tot het verleggen van de wissels, verbonden aan een beweegbaar blok, dat, als het signaal tegen het binnenkomen van den trein niet op „veilig" staat, of, in het algemeen, als het om de eene of andere reden uoodig is

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2