Dienstbode, KACHEL Advertentiën, Telegrammen. Handelsberichten. Dadelijk gevraagd te 's-GravenhageEENE NETTE TE KOOP (geen vulkachel) tegen BILLIJKEN PRIJS. TWEEDE KAMER. Eene mooie, zoo goed als nieuwe den trein te doen stilstaanomhoog en rechtop gaat staan, en dat door middel van een kraan of een hefboomtakdie op eene geschikte plaats aan de locomotief is aangebracht, de lucht- of stoomrem in be weging brengt, zoodat de trein onmiddellijk stilstaat. Als de weg vrij is, dus als het signaal op „veilig" s-taat, houdt de werking van het veiligheidsmiddel op en laat liet den trein zonder hinder voortgaan. Staal het signaal daarentegen op „stoppen", dan brengen de armen van het veiligheidsmiddel de remtoestellen van den trein in werking en doen zij dezen stilstaan, zelfs al zou de machinist, al of niet vrijwillig, zijn weg willen vervolgen. De. veiligheid van den weg hangt in hit geheel niet meer af van den machinist of van het treinpersoneel of van wicn ook, zooals thans het geval is. Verder is het den machinist onmogelijk, uit kwaadwilligheid den trein te doen voortloo- pen, daar deze geheel automatisch tot staan wordt gebracht. In plaats van den machi nist tot achteloosheid te voeren, zal het middel hem tot nog nauwkeuriger plichts vervulling aansporen, daar iedere nalatigheid bij het waarnemen der signalen door het toestel zelf wordt geconstateerd, ook al heeft zij geen direct nadeelige gevolgen. Het mid del kan eveneens worden toegepast bij brug gen, afsluitingen van overwegen en alle andere toestellen, die, als zij niet volkomen in orde zijn, ongelukken kunnen veroor zaken. JEcu nieuw pantserdekschip. Woensdagmiddag met hoogwater, om streeks te 3 uur, zal het pantserdekschip Gelderland, gebouwd door de maatschappij van scheeps- en werktuigbouw Fijenoord te .Rotterdam, van stapel loopen. Eenige marine-autoriteiten zullen daarbij tegenwoor dig zijn. Rusland en Nederland. Het is dit jaar twee eeuwen geleden se dert Peter de Groote de eerste Russische boekdrukkerij liet oprichten en wel door Iwan Andreiwitsch Tessing, wien hij gedu rende 15 jaren een uitsluitend recht verleende. De groote Czaar stelde als voorwaarde dat Tessing zich te Amsterdam zou vestigen, daar de hem opgegeven werken en kaarten zou drukken en dan over Archangel naar Rusland zenden. Ook het boekdrukken heeft Rusland dus in Nederland geleerd. Bedrog bij duivenwcdvlucht. Op het gebied der duivensport is men dezer dagen te Koewacht (Zeeuwsch-Vlaan deren) tot de ontdekking gekomen, dat ook daarin bedrog kan gepleegd worden. Zooals bekend is, worden de duiven, voor dat zij verzonden worden, voorzien van een guttapercha ringetje, waarop een nummer of merk is afgedrukt. Dit nummer of merk wordt in het boek genoteerd achter den naam van den eigenaar der duif. Als nu de duif thuiskomt, behoeft men slechts het ringetje van den poot te doen en dit naar het lokaal te brengen. De secretaris der duivereeniging te Koe wacht was altijd een van de eersten, die met het ringetje kwam aanloopen, en won meestal een der eerste prijzen. Dit wekte achter docht. Na afloop van een inschrijving, toen de secretaris zich verwijderd had, deden eenige leden de duivenmand welke reeds ter ver zending gereed stond, nog eens open, en bevonden toen, dat de duif van den secre taris een ringentje droeg met het nummmer 147, terwijl in het boek 444 stond geno teerd. Den volgenden dag was de secretaris weer een der eersten, die kwam aanloopen, en wel met nummer 444. De man werd uit de vereeniging ver bannen en verloor het recht, om binnen den tijd yan 5 jaar nog mede te doen. Daaren boven werd door de. politie proces-verbaal opgemaakt en zal hij zich dus nog voor de rechtbank te Middelburg moeten verant woorden. N. v. d. D. Langs 't kantje af! Den stationschef te Delft, den heer A, Teuwisse, is een ongeluk overkomen, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Trein 16 naar Amsterdam was reeds in beweging, toen een oude vrouw en man nog daarin wilden stappen de chef wilde dat verhin deren, struikelde eu viel tusschen den trein. Op zijn hulpgeroep trok een der beambten aan de noodrem en stond de Irein onmid dellijk stil. Het bleek nu gelukkig, dat de chef, wiens kleederen verscheurd waren, slechts eenige onbeduidende wonden aan been hand en hoofd had bekomen. Levend begraven. Te Bergharen, in Maa?-en-Waal waren Donderdag "drie mannen bezig op de helling van een heuvel een put te graven. Opeens stortte deze in. Een van de drie mannen kwam ongedeerd op den beganen grondde tweede geraakte tot aan zijn schouders onder het zand bedolven, maar werd gered. Doch de derde, zekere P. van Boekei, die onder in den put werkte, werd helaas levend begraven. De inmiddels te hulp gesnelde mannen, diep bewogen door de hartverscheurende kreten zijner vrouw en zeven kinderen, die bij het ongeluk tegenwoordig waren deden schier bovenmenschelijke pogingen om den ongelukkige te redden maar die pogingen bleven vruchteloos. Eerst uren na het on geval werd het lijk van den ongelukkige boven gebracht. Het gvheele dorp is begaan mot het treurig lot der weduwe v. B. en hare kinderen, voor wie de overledene een zorgvol echtgenoot en vader was. Ongeluk. Een werkman uit de suikerfabriek van den lieer. Withoek te Breda, geraakte tusschen de machine, met het gevolg, dat hij zwaar aan het hoofd en liet lichaam gekneusd werd eu de vingers van zijn hand werden afge sneden. Trouwe hond De daglooper G. B. te Waddingsveen viel in een sloot Daar zijn hondje geweldig begon te blaffen, trok dit de aandacht van een an deren werkman, die niet ver van daar op 't land bezig was en zoodrn. deze het dier met de pet van zijn baas in den bek zag komen aanloopen, begreep hij de toedracht der zaak. Hij snelde naar de plaats waar het ongeluk gebeurd moest zijn en slaagde er in den man, die reeds gezonken was, te redden. Cupellc, 25 Sept. Vrijdag 1.1. had een werkman van het kanaalwerk aan de Hooge Vaart alhier, het ongeluk te vallen en met z:jn been onder het rad eener zware machine te geraken, zoodat hij naar zij De woning te Raamsdonk moest vervoerd worden. Waspik. De Weleerw. Heer F. Stigter, predikant te Groote Sindt is beroepen tot predikant alhier. 's Uertogenbosch, Is onze stad rijk aan le en 2e klasse Hotels, die zich in goede reputatie mogen verheugen, goede burger logementen zijn er schaars, namelijk loge menten, waar een fatsoenlijk mensch, wien het minder goed convenieert, vooral bij langdurig verblijf,groote hotelprijzente betalen, zeer billijk en toch goed terecht kan. Zulk een inrichting mag de Geldersche Wagen aan de Markt heeten. Is het een der oude, goede logementen, de eigenaar, die persoonlijk de zaak voor zich heeft genomen, heeft hel logement een geheele gedaantever wisseling doen ondergaan. De heer J. C. de Laat heeft geen kosten ontzien, om er wat moois en degelijks van te maken. Het gemeentebestuur heeft een strook van de boterbal aan De Laat afgestaan, waardoor het benedenlokaal, de gelagkamer, aanmer kelijk vergroot is. Het eigenlijk logement geeft thans berging aan meer dan veertig logé's, die elk afzon derlijk liggen en tevens gebruik kunnen maken van een keurig gemeubileerde conversatieka mer, eerste étage. Nieuw beddegoed, meu bilair enz. geeft alles een frisch aanzien. Beneden siert een prachtig buffet met de nieuwste vindingen het café. Ook uitwendig is alles veranderd. De schildersfirma Gebrs. de Laar, (waarvan een der firmanten het geheele plan heeft opgemaakt) de timmerman- aannemer A. J. Aengenendt hebben eer van hun werk eveneens de steenhouwer Glau- demans, die het marmeren hardsteenwerk leverde, L. Jockin Zoon, aan welke firma het ijzeren hekwerk, een waar kunstwerk, werd opgedragen, de heer Bodenstaff-Gubbels voor zijn kunstig geetet- en spiegelglas. Alles heeft saamgewerkt om wat schoons voor den dag te brengeu. De eigenaar heeft geen kosten ontzien ongetwijfeld zullen deze verbeteringen in den smaak vallen der talrijke clientèle. Tilburg, 27 September. Onder de ingekomen stukken in de raadszitting van heden was een adres van 21 vaders, moeders eu voogden van jongelingen, die dit jaar moeten deel- uemeu aan de loling der nationale militie voor deze gemeente, verzoekende eene toelage van f 100 voor iederen jongeling, die zich dit jaar als vrijwilliger bij de militie aanmeldt en daarbij wordt toegelaten en ingelijfd. De raad besloot in zooverre aan dit verzoek te vol doen, dat aan iederen militie-vrijwilliger eene toelage van t 80 uit de gemeentekas zal worden verstrekt. Voorts weid besloten tot het aan gaan eener leening van f 700,000, ter bestrij ding van de kosten voor buitengewone werken en aankoop vau grond. Tevens werden B. en W. gemachtigd tot het aangaan eener tij delijke leening van f 60,000. N.R. In de laatste dagen wordt hier weer duchtig het mes gehanteerd. Zoo werd zekere B. uit de Hasselt Maandagavond omstreeks 11 uur door eenige mannen totnogtoe onbekend eensklaps aangevallen, die hem twee sneden in 't aangezicht toebrachten, en den avond te voren werden zekere B. en L. op weg naar hunne woning door zes met messen gewapende kerels overrompeld, die hun verschillende sneden over hoofd, hals en rug toebrachten. (Zitting van Dinsdag). Adres van antwoord op de Troonrede. Algemeene beschouwingen werden niet gevoerd. Paragraaf I Juidt als volgt „De inhuldiging van Uwe Majesteit was de aanleiding tot eene ind-ukwekkeude open baring van de gevoelens van vaderlandsliefde en gehechtheid aan het Huis van Oranje, welke het Nederiandsche volk bezielen. De hernieuwde bevestiging van den band tusschen Vorst eu Volk verlevendigde het besef der nationale eenheid. Diep werd gevoeld, hoeveel Nederland verschuldigd is aan het doorluch tige S'amhuis, dat die eenheid vert -genwoo- digt." De Tweede Kamer der Staten-Generaal stemt ten volle in met de geestdrift en het blijde vertrouwen, door de natie betoond. Het is onze begeerte Uwe Majesteit in de vervul ling van Hare hooge roeping getrouw terzijde te staan. Moge Uwer Majesteits regeering, onder Gods zegen, strekken tot heil van het Koninklijk De heer Tioelstra verklaarde hierbij aller eerst het wegblijven van de sociaal-democra tische Kamerleden bij de Inhuldiging der Koningin, hierbij uiteenzettende het standpunt zijner partij ten opzichte van het koningschap. Spreker critiseert de wijze waarop uiting is gegeven aan Oranjeliefde bij de jongste feesten en hij komt op tegen de wijze waarop die Oranjeliefde zich heef; geopenbaard tegen over andersdenkenden. De verklaring van de Commissie voor de werklieden pension neering, dat die pension- neëring onmogelijk is, levert een schrille tegenstelling met de Oranje-eenheid. De heer Nolting protesteert tegen de voor stelling, door Troelstra van de feesten te Amsterdam gegeven. Neen, in Amsterdam is feest gevierd op waardiger wijze dan spreker ooir. heeft bijge woond. (Applaus op de tribune). Spreker is verheugd dat hij de Inhuldigingsplechtigheid heeft bijgewoond. Een hem bekend socialist heeft die plechtigheid ook bijgewoond, en deze verklaarde, dat ook voor hem het oogen- blik der eedsaflegging plechtig en ernstig was. Spieker is overigens van meening, dat 't beter voor 's lands belang is, in plaats van lange speechen te houden, te werken, hard te werken. De heer De Klerk protesteert ook tegen het door Tioelstra gesprokene. Verstandiger had spreker het gevonden, wanneer die afge vaardigde hier ook maar was weggebleven Wel degelijk hebben de werklieden met hart en ziel feestgevierd. Dat sommigen niet aan optochten deelnamen, was niet omdat zij tegen de zaak zelve waren. Met eene zaak is spreker 't met Troelstra eens, nl. dat der gelijke feesten niet meer gevierd worden. Daarbij sluit spreker zich ten volle aan, want dan zal onze Koningin in lengte van dagen leven. (Applaus). De heer Pijnappel laakte de afwezigheid van den heer Troelstra bij de Inhuldiging. Spreker wijst op betere beoordeelingen in buitenland.-che bladen van de feesten en ontwikkelde de gronden voor de zinsnede dat de inhuldiging de aanleiding was tot eene indrukwekkende openbaring en het besef van nationale eenheid is verlevendigd. Vervolgens wijst hij op de sociale beteekenis van de troonrede. De heer Van Kempen constateerde, dat Troels'ra met zijn tijdverspillende rede fiasco heeft gemaakt in zijn poging om op het Oranjehuis een schaduw te werpen. De Minister van Financiën herinnert er aan dat de leesten toonden éénheid van het Nederiandsche volk Hij noemt Troelstra's rede een wanklank ln de heerlijke harmonie. Het volk weet bij uituemendheid waarom 't feest viert, maar Troelstra begrijpt het volk niet. De heer Troelstra, antwoordende, betoogde, dat de Grondwet hem en zijn partijgenooten en ieder vrij laat de inhuldigingsplechtigheid bij te wonen of niet. Dr. Kuyper was ook niet aanwezig, eu dan is het toch nog beter uit gemoedsbezwaren weg te blijven, dan we gens een buitenlandsch reisje. De heer Van Karnebeek meent dat de Grondwet de leden wel degelijk verplicht de eedsaflegging bij te wonen. In zijn repliek zegt Nolting o.a. het lange praten over te laten aan advocaten, die mee nen aan het hoofd van arbeidersbewegingen te staan. Paragraaf I aangenomen met 56 tegen 2 stemmen (Van Kol en Troelstra.) Na adresdebat afdeelingsonderzoek wets ontwerpen 4 October Indische begrootiug in afdeëlingen en daarna voor kort reces, onderzoek van wijziging burgerlijke rechts vordering en strafvordering Donderdag 2 uur benoeming commies grif fier. Bij tweede paragraaf-adres vroeg Ferf bespoediging wederopenstelling Belgische grenzen voor veeinvoer; waarop Buitenl. Za ken antwoordde dat volgens officieuze bericht ten, grenzen binnen maand October zouden geopend. Lieftiiick wil represaillemaatregelen tegen over voorwendsels en ouwil van Belgie. Bij slotparagraaf vroeg Visser of beperking arbeidsuur ook wekelijkschen rustdag (Zon dags) omvat en miste Van Kerkwijk noode aankondiging voorstel tot uitbreiding macht gemeentebesturen. Minister Pierson antwoordde dat de Zon dagsrust onder arbeidsbeperking begrepen was en regeering aandacht schenkt aan her ziening gemeentewet. Adres goedgekeurd 65 tegen 1 slem (van Kul). PARIJS, 27 September. Naar wij van bijzondere zijde vernemen, hebben Engeland, Frankrijk, Rusland en Italië de bewoordingen vastgesteld van liet ultimatum, dat aan den sultau zal worden gesteld, met het oog op Kreta. Het zal binnen de vier eu twintig uur de Porte bereiken. LONDEN, 27 Se.pt Het is thans bewezen, dal Esterhazy op verzoek en voor rekening der uitgevers der Observer hierheen kwam. Dalziel meldt, dat 10,000 man Rus— sissche troepen in Port Arthur gereed staan naar Peking op t rukken om de orde te herstellen. De Engelsclie oorlogsvloot zou streng bevel hebben Russische transport schepen, welker troepen willen landen, op te vangen. ggajKia osmkmm GO RING HEM, 26 Sept, Op de eergisteren gehouden paardenmarkt waren ruim 1200 paarden aangevoerd. Slechts weinige bnitenlandsche kooplieden waren aanwezig, van daar dat de handel niet levendig was; toch werden een aantal weeldepaarden verkocht. GORINCHEM, 26 Sept. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteeide voor Ristarwe f 7,90 a, 8,10, roode dito f 7,25 a 7,40 witte dito f7,50 A 7,65, inl. rogge f4,80 a 4,90, buitenl. dito f4,50 a 4,75, gerst 1 4,40 a 4,50, haver f3,50 a 3,70, duiveboonen f ö,ol) a 6.75, blauwo erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 315 runderen le qual. Kalfkoeien f 180 A 190 Kalfvaarzen f130 a 150 Melkkoeien 1110 A 130 l'/s jarige ossen f 70 A 90 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 60 Graskalveren f 25 A 40 Nuchtere kalv. f 8 a 12 Aangevoerd 2 vette varkens van 17 a 19 ct., per half kilo, 657 biggen van f 5,all.per stuk. Eieren f 1.25 a 1.30 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per '/s kilo. ROTTERDAM26 Aug. Binnenlandsche granen. Tarwe, tamelijk aan geboden, vond lieden tot verhoogde prijzen plaat sing. Per heet. f 6.25 a 8.en extra puike nog daarboven, en per 100 kilo f 8.50 a 9.50. Canada- tarwe f 5.75 a 6.30. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.50 A 5.50. Dito mindere f 0,A 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 7,25 a 8.mindere f 0,a 0,beste. Zomer f 7-25 a 7,50; mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.75 A 3.75. Bruine boonen de beste f 9,75 a 10,50; Witte boonen. De beste f 10.A 10 60. Blauwe erwten. De beste f8.75 a 9. Paardenboonen. De beste f0.A 0. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed f 7.75 a 8,45; Zomerzaad f0,af 0.—. Kanariezaad f5.tot f6.50 ROTTERDAM, 27 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 29 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 863 vette runderen 1364 magere dito, 790 vette en graskalveren, 96 nuchtere kalveren, 24 schapen of lammeren, varkens, 269 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 30 act. 2e kw. 25 a ct 3e kw. 20 A ct. Kalveren: le kw.40 ct., 2de kw. 34 a ct.3de kw. 28 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f21,50 p. ton. bruinblanke Bergertraan f26, blanke Bergertraan f30, r Maaslevertraan f p. ton Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl.m. 190 L.in fewone fusten van pl.m. 00 L. f 19.p. 100 L Nat. Med. levertr le soort f p. ton h (stroogeel) 2e u f 47-p. ton Stoom medicinale levertr. le f 52.p. ton n w 2e f p. ton in een klein gezingoed kunnende koken en voorzien van goede getuigschriften. Brieven of zich in persoon aan te melden bij Mevr. Romeling te Kaatsheuvel. Te bevragen bij den uitgever van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3