Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk Spanje. Engeland. Denemarken. Duitschlaud. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. Turkije. China. Transvaal. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. ÜÏT VOERING EN BAVO-MARKT te Waalwijk op Donderdag 6 October 1898. Kolonel Picquart heeft van meer dan zes honderd Fransche officieren gelukwenschen ontvangen met zijn houding in de zaak Dreyfus. Van de officieren van het 4de regiment tirailleurs, waarvan hij vroeger deel uitmaakte, liet geen enkele na, hem zijn hulde te betuigen. Naar het gerucht wil, zouden verschillende leden van den generalen staf nu pogingen aanwenden om het onmiddellijk te doen komen tot vernietiging van het Dreyfus- proces, op grond van het geheime document. Hel doel van dit streven zou zijn, een nader onderzoek naar verschillende feiten van strafbaren aard te voorkomen. Door den deurwaarder, die de beslaglegging op het meubilair van Emile Zola heeft uit gevoerd, is de openbare verkooping vast gesteld op 11 October a.s. Volgens een telegram uit Rome in de Indépendance heeft de Paus door bemiddeling van kardinaal Rampolla aan den nuntius te Parijs een lange dépêche gericht, waarin hij verklaart dat het hem bedroeft om te zien hoe de behoudensgezinde Fransche pers zich zoo hartstochtelijk blijft verzetten tegen de herziening van het proces Dreyfus. Leo XIII noodigt de katholieke bladen uit, een onzijdige en onpartijdige houding in acht te nemen en de gebeurtenissen af te wachten. Het stoffelijk overschot van Columbus is in tegenwoordigheid van maarschalk Blanco, eenige grootwaardigheidsbekleeders en de geestelijkheid in de kathedraal te Havanna uit de graftombe genomen en zal per stoom schip »Manterola" naar Spanje worden over gebracht. De Douro heeft de stad Granada over stioomd; de schade is aanzienlijk. Hevige regens richtten in den omtrek van Malaga groote schade aan. De rivieren wassen on rustbarend. LONDEN 29 Sept. De Daily Telegraph ontvangt uit Kairo het bericht, dat. volgens een mededecling uit officieele kringen de schat van den Khalifadie in tie woestijn verborgen was gevonden is en naar Kairo zal worden overgebracht. De waarde van dezen schat bedraagt tien millioen pond sterling. Volgens een bericht uit Kairo aan de Daily Telegraph heeft Marchand, die gebrek aan levensmiddelen had, Fashoda verlaten. Kouiugiu Louise van Denemarken. De gezondheidstoestand van de koningin van Denemarken was iu de laatste dagen zóó achteruitgegaan, dat ieder oogenblik de tijding van haar dood kon verwacht worden. Donder dagmorgen kwam het bericht Koningin Louise overleed hedenmorgen te haltzes op 8l-jarigen leeftijd op het kasteel Bernstotfi nabij Kopenhagen. Met haar gaat geen vorstin verloren, die uitmuntte door groote geestes gaven, maar wel een vrouw, die, hoewel koningin, alle deugden bezat, welke een lief hebbende echtgenoote en een goede moeder passen. Men heeft haar wel eens de „moeder vae Europa" genoemd. Immers, door de hu- welijkeu harer kinderen en kleinkinderen is zij met een aantal vorstenhuizen in Europa verwant. Koningin Chistiaan IX is thans 80 jaar oud en regeert sedert 1863. In 1852 huwde hij met prinses Louise van HessenKassei, de thans overleden koningin, wier moeder een Deensche prinses was. Uit hun huwelijk zijn 6 kinderen geboren 3 zoons en 3 dochters. De oudste zoon, kroonprins Fredenk, is gehuwd met prinses Louise van Zweden een kleindochter van prins Frederik der Nederlanden. Zij hebben 8 kinderen, 4 zoons en 4 dochters. Van de zoons is een gehuwd met een hertogin van Mecklenburg en een met prinses Maud van Engeland (dochter van den prins van Wales) van de dochters is een de gemalin van eeu Zweedschen prins en eeu van een prins van Lippe-Schaumburg. De tweede zoon is koniDg George van Griekenland, wiens oudste zoon is gehuwd met een zuster van den Duitschen keizer. De derde zoon is gehuwd met prinses Marie van Orleans, dochter van den hertog van Chartres. De oudste dochter is de prinses van Wales de tweede is de keizerin-weduwe van Ruslandde derde is gehuwd met den hertog van Cumberland, zoon van den laatsten koning van Hannover. Koningin Louise van Denemarken is zonder pijn of benauwdheid heengegaan. Om het sterfbed stonden de Koning, de Keizerin- Weduwe van Rusland, de Koning en Koningin van Griekenland, de kroonprins van Dene marken en zijn vrouw, de prinses van Wales, de hertog en hertogin van Cumberland, prins Waldemar en prins Karei met hunne vrouwen, de hertog en hertogin van Sparta en nog veel andere jongere prinsen en prinsessen. Naar aanleiding van de dagbladartikelen in de Frausche en Duitsche pers over de politieke gevolgen van de reis van keizer Wilhelm naar het Oosten, in verband met de bescherming van de Christenen in de Levant, verklaart de officieuse Norddeutsche Allge meine Zeilung nog eens uitdrukkelijk, dat. 's Keizers reis noch politieke noch oecouo mische gevolgen zal hebben en dat zijn bezoek aan den sultan alleen zal strekken om de goede betrekkingen tusschen Turkije en Dui:schland te bestendigen. Het volgende voorval op eeu school voor uitgebreid onderwijs te Adelnau in de provincie Posen is kenschetsend voor de stemming onder de Poolsche bevolking van Piuisen. De onderwijzer vroeg „Hoe heet ons volkslied Verschillende leerlingen riepen tegelijk uit het midden van de klasse in het Poolsch »Nog is Polen niet verloren" en „God bescherme Polen Toen vroeg de onderwijzer een leerling naar zijn natio naliteit. „Wat zijt gij „Eeu Pool.» „In welk land woont ge?" „In Piuisen.» Hoe heet uw Koning //Wij hebben geen Koning." .,Hoe heet uw Keizer „Wij hebben geen Keizer." Deze antwoorden werdeu op brutalen toon gegeven. Nu zou men in een ander land lachend de schouders opgehaald hebben over een dergelijken school- jongensovermoed; in Pruisen wordt echter zoo'u scholier als staatsgef&hrlich beschouwd. De onderwijzer gaf de zaak aan bij het cu ratorium en de politie veroordeelde 3 jongens tot een disciplinaire straf van 5 of 3 mark wegens onbehoorlijk gedrag. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn inbrekers binnengedrongen in het huis van den oud-minister graaf Eulenberg in de Biücken-Allee te Berlijn. Zij waren door een open raam dat op het park van Bellevue uitziet, binnengeklommen en hebben voor 25.000 mark aan kostbaarheden en kleinoodien meegenomen. De dieven waren zelts zoo brutaal, dat zij de slaapkamer van den graaf binnenkwamen en van het nachttafeltje een zegelring stalen. In de Belle Alliance-strasse te Berlijn was in een groot magazijn voor het eerst de centraie verwarming in werking. Bij gebrek aan luchtverversching verspreidde zich door het geheele huis kooloxyde en vergiftigde langzamerhand de atmosfeer. Verschillende winkeljuffrouwen werden onwel, andere vielen in zwijm. Vier ernstige patiënten moesten naar eeu reddingspost gebracht worden. De Budapesti Naplo vertelt het volgende over een aanslag, die door een anarchist zou zijn beraamd op den koning van Roemenie De politie te Orsowa heeft een lid van de internationale vereeniging van anarchisten gevangen genomen, die naar Roemenie ge stuurd was om den Koning te vermoordeu. De gendarmerie te Orsova kreeg van een politieautoriteit in het buitenland eene be schrijving van den persoonen nam hem gevangen aan boord van een schip dat uit Semlin kwam. Hij noemde zich eerst Milan, maar men vond een pas bij hem waarop de naam Milos Demetovic stond. Aanvankelijk weigerde de man elke inlichting, maar later verzekerde hij reedslangs gewenscht te hebben Hougarije te leeren kennen, en om dit waar te maken beriep hij er zich o. a. op behalve zijne moedertaal, het Duilsch, nog negen talen vloeiend te spreken. Tot dusver heeft men uog niet kunnen uitmaken, tot welk land hij behoort. Men vond op hem in een doosje een fleschje vergif, twee dolken en enkele verroeste spijkers. Voorloopig blijft de man te Orsova in hechtenis. Nabij Nazarowka zijn twee spoortreinen in volle vaart tegen elkaar gereden. De schok was hevig, 26 waggons weiden vernield. Tol nog toe werden 7 vreeselijk verminkte lijken en 8 zwaar gewonden gevonden. De uitgaven voor de ontvangst van den Duitscheu keizer beloopen meer dan 300.000 Turksche ponden. De toestand der schatkist van den sultan wordt daardoor allesbehalve rooskleurig. De ontevredenheid der lagere beambten neemt dagelijks toe, want in den loop van dit jaar hebben zij nog slechts twee maanden salaris ontvangen. De ontevreden heid neemt nog meer toe, uu men den slechten flnancieelen toestand aan de kosten voor 's keizeis ontvangst wijt. De Chedive wil keizer Wilhelm en zijue vrouw iu Egypte al een even kostelijke en kostbare ontvangst bereiden als zijn leenheer de Sultan, en zal zijne gasten met de grootst moge'ijke weelde omiingen. Zoo is bijvoor beeld opzettelijk een agent naar Italië gezon den om er tapijten en meubelen te koopen. Verder wil de Chedive een banket van 120 couverts ter eere van den Keizer geven. Den 25sten October, veitiekken dun Keizer en de Keizerin uit Kaïro om hun reis door het Nijldal voort te zetten. Te Peking is een keizerlijk edict verschenen, waarin betreurd wordt dat de ziekte van den Keizer verergert, en alle provinciale gouver neurs worden uitgenoodigd om de beste ge- neesheeren naar Peking op te zenden. Velen meenen dat dat edict een middel is om het volk voor te bereiden op 's Keizers dood, maar de correspondent vat) de Times te Peking maakt de opmerking dat het overlijden van den Keizer thans op den staat van zaken geen invloed zou hebben, aangezieu de troon opvolging reeds geiegeld is. Uit Hongkong wordt aan de Times geseind De geleeide Kang-joe-wei is in Kanton geboren en veertig jaar oud. Tien jaar geleden was hij onderwijzer in Kanton, en ging toen naar Peking, om de Keizerin- Moeder hetvormingen te verzoeken maar hij slaagde niet, totdal hij onlangs een gehoor bij den Keizer kreeg. Kang-joe-wei's gezin is uit Kanton naar Macao gevlucht, daar Hong kong onveilig bleek. De opstand in Kwang-si neemt toe, on danks de vele terechtstellingen. Volgens bericht uit Peking is de Japansche staatsman maikies Ito nog immer in de hoofd stad van China en zou hij alle pogingen in het werk stellen, om den Russischen invloed bij de keizerin-weduwe tegen te gaan en zelfs met een nieuwen oorlog van de zijde van Japan dreigen, waarbij Japan ditmaal gehol pen zou worden door Engeland. De Briteche consul te Kanton is belast met de bescher ming van de familie van den leider der her vormingsgezinde partij Kang-joe-Wei. Een afdeeling artillerie en duizend boeren zijn Woensdag naar Magato-land getrokken, daar het opperhoofd der Magalo's onhandel baar is en belastingen te eigen bate heft, daardoor de autoriteit der regeering misken nende. NIEUWKUIK. Matineeop Maandag 3 Oct., aanvang 10 uur precies, te geven door de harmonie //De Eendracht" van Onsenoort en Nieuw- kuik, ten huize van den heer L. van den Broek. (Zie programma's). Matinee, op Dinsdag 4 Oct., aanvang 10 uur, te geven door de liedertafel Oefening baart kunst" van Onsenoort en Nieuwkuik, ten huize van den heer G. de Bont. (Zie programma's). WAALWIJK, 1 Oct. 1898. Benoeming. Bij besluit van den commissaris der ko ningin in dit gewest zijn tot leden in het zetters-college alhier benoemd de heeren Jud. Timmermans Wz. en Jud. Timmermans Bz. Eereincdaille voor menschlicvendheid. H M. de Koningin heeft j 1. Vrijdag de eeremedaille voor menschlievend hulpbetoon doen uitreiken aan Theod. van der Zanden alhier. Wij wenschen den gedecoreerde met deze welverdiende onderscheiding van harte pro ficiat. Aanranding met bet kroningsfeest alhier. J.l. Donderdag stond voor de arrondisse- ments-rechtbank te 's Hertogenbosch terecht Th. PI. uit Waalwijk die in den nacht van 5 op 6 Sept. tot sluiting der Oranjefeesten, die overigens in de beste stemming plaats haddenaan R. de H., zonder de minste aanleiding een snede over 't aangezicht, van het voorhoofd tot aan de kin, toebracht. Het O. M. bij monde van Mr. Schaepman, noemde de daad van beklaagde een lafaards daad, en zeide dat de dader bekend stond deel uit te maken van een complot, dat er haar werk van maakt, de odveiligheid vau personen en goederen in de hand te werken; een strenge straf achtte zijn EAb. noodzake lijk en eischte dan ook beklaagde zou worden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Bezoek der Koningin aan onze provincie. Zooals in bijna alle bladen vermeld wordt, heeft H.M. nu reeds aan eenige autoriteiten kennis gegeven van haar planom in 't volgend jaar weer een reis te maken door het land en alle provincies opnieuw te be zoeken. Naar men ons mededeelt, zal zij op ge noemde reis in 1899 voor alle andere, de provincie Noordbrabant het eerst bezoeken. (irootc verloting. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de groote verloting te houden door de, vereeniging voor Landbouw, Handel en Nij verheid gevestigd te Amsterdam, gebouw Mercuriüs", Prins-Hendrikkade 2021. Deze verloting van diverse goederen be staande o.a. uit een groote, prachtige villa met tuin, Wilhelmina" te Bussum lan dauer bespannen met twee paarden talrijke paarden, rijtuigen fietsen enz., zal plaats hebben 141516 en 17 December a.s. De prijs per lot is f 2.50. Wij sporen dus onze lezeressen en lezers hierbij nogmaals aan tot deelname aan deze loterij, want de kostbare en prachtige te verloten goederen in aanmerking genomen, is de prijs der loten zeer laag gesteld. De bewijzen van deelname zijn verkrijg baar bij den uitgever van dit blad. Opening der Belgische grens. In de vergadering van de 1 weede Kamer deelde de minister van buitenlandsche zaken mede, van den gezant te Brussel de mede- deeling ontvangen te hebben dat de Bel gische grens voor den invoer van Nederl. melkvee vóór 10 October a.s. zal worden opengesteld. Kerkdiefstal tc Baardwijk. Het gerechihof te 's Hertogenbosch heeft Woensdag bevestigd het vonnis der arron- dissements-rechtbank waarbij J. H. P., ek steroogensnijder en goochelaar tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd, wegens het ledigen van offerblokken in de R.K. kerk te Baardwijk. Katholiek drankbestrijdings congres. Behalve door Z. D. H. mgr. Van de We tering, eere-voorzitter eu mr. Borret, voorzit ter van het comité zal naar wij vernemen in de eerste vergadering van het te Utrecht te houden katholiek congies tot bestrijding van het drankmisbruik (Zondag 9 October 1898 des namiddags te 2 uur) onder meer het woord gevoerd woiden door de heeren Claessen, dr. Schaepman en Vlekke. In de avondvergadering van denzelfden dag zal dr. Banning de „voordracht met lie! tbeeldeu" geven, hierin bestaande, dat op aanschouwelijke wijze in beelden wordt voor gesteld, de treurige gevolgen van hel drank misbruik op deu mensch in het algemeen en op sommige orgauen van het meoscheUjk lichaam in 't bizonder. Atjch. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Vrijdag Officieel. Teuugkoe Tapa richtte bentengs op te Menarang aan de Simpang Kanan-rivier. Luitenant-kolonel Riesz is er met honderd bajonetten heen gegaan en heeft de ben tengs vernield. Tapa vluchtte in de wildernis^ Riesz vervolgt hem. j Teungkoe Tapa is de bekende geestdrijver' die door kolonel Van Heutsz in Edi verslagen

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5