i!E WEI) W. 6. VAAfiS M. J. v, d, Van Volletihovens STOUT, lïjspelen, Voor het a.s. seizoen. zie de étalage. Wed. W. G Vaags. Advertentiën Maandag 3 Oct. A. J. GEREIS, Burgerlijke stand. H andelsber ichten. w A ALWIJ K, Lampen oil Onderdeelen. 's Bosch, Wed. V. J. GERRIS Als boven. Vraagt en drinkt Ter boekdrukkerij Nëd. Dgbl. op bij de Haven, Horlogemaker Op de Markt. van den uitgever van dit blad kunnen ge plaatst worden een paar flinke ter opleiding in het VAK; niet VOOr 1 oopwerk. Heden verschenen onderstaan de Splinternieuwe en van de Oostkust van Atjeh verdreven werd. Hij weëk uit naar het Zuiden naar het gouvernement van Sumatra's oostkust, waar in het binnenland positie nam aan de linker zijrivier van Tamiang, ongeveér een twiutig kilometer ten westen van Seroëway. Over de koningin. Bij het bezoek dat H. M. de koningin bracht aan het admiraalschip van het eskader bij deu Moerdijk, het pantserdekschip Zeeland nam hare majesteit, toen zij van het bene denschip op het dek teruggekeerd was, plaats op een ijzeren bolder op de campagne. L)e schout-bij-uacht Kngelbrecht bood hare ma jesteit onmiddellijk aan stoelen te laten komen, doch de koningin antwoordde vriendelijk „Neen, neen, ik zit hier goed,u Men meldt, dat thans de commandant van Hr, Ms. Zeeland naméns officiereu en sche pelingen toestemming gevraagd heelt om op dieu bolder een ge enkplaat te mogen plaat sen en hem in afwijking van de vastgestelde bruiue kleur voortaan oranje te schilderen. De vraag of de hertog van Wellington bij den slag van Waterloo een bruin of een wit paard bereed, is geruimeu tijd een strijd- vraagd geweest tusschen geschiedvorschers die zich over eeu oplossing der quaestie het hoofd braken. Als wé niet oppassen, dan zou zich later een dergelijke vraag kunnen voordoen ten aatizien van de kleur van het paard, dat H. M. de koningin bij de revue op de Rënkum- sche heide bereed. De een hield het vöor bruin, de derde voor zwart. De waarheid ligt zoowat in het midden. Het paard van H. M. de koningin was de donkerbruine merrie Hindin", Engélsch half bloed, géboren in de stoeterij van graaf Von Wit2lebeu, te Altdöbern. Ik hè de Kocniugin ezien. Ik hè de Koeningiu ezien De Koeningin te peerd 1 Miör johg, wat flinke Willemien 1 Dat is de piene weerd 1 Ik hè de Koeningin ezien Bie RenkUm, up de hei! Eu Geenderaols... wél meer as tién, Ien rood en gold livrei. Ik hè de Koeningin ezien Maar ferm heur, dat is waor Ze is zwaorder as breur Jaopiks Trien, En dee's ruim twientig jaöri Ik hè de Koeningin ezifen En rieén... nou, wat flink Daorveur gaf miunig jong misjieh Een stukje van zien pink Ik hè de Koeningin ezien En buugen da-ze dee! Zie knikte maor ök teugen mien 'k Leuf wel een keef of twee Ik hé de Koeningin ezien! Soldaoten.... tninsen, kiek, Wel twientigduuzend...meer misjien En al'maol iriït moeziek Ik hè de Koeningin ezien Wat gong dat volk te keer Den oudsten jong van bleinde Sien Duut nog het kèlgat zeer. 'k Hè nooit, nee nooit zoo'n spul ezien Daor is gin veurbeild van Ik zaag dan ök .- „Zoo^n Willèmieo, Daor hei je nog wat an U Een Veluttnaor. Rechtszaken. Vöor hét gerechtshof te 's-Hertogenbosch stönd Donderdag terecht A. van D., huisvrouw van P. H. Hoséwól, wonende te Gemonde St. Oedenföde, geappelleerde vAn een voDnis der arrondissements-rechtbank aldaar, waarbij zij was vrijgesproken van de aanklacht van in den nacht van 23 op 24 Juni 1894 te Gemonde opzettelijk brand te hebben ge sticht in het door vrouw Rokven en hare kinderen bewoond huis, met het gevolg dat dit huis met het grootste gedeelte van den inboedel afbrandde, en zijn bewoners in levensgevaar verkeerd hebben. Evenals in eersten aanleg ontkende de beklaagde zich aan het haar ten laste geleg de té hebben schuldig gemaakt. De advocaat-generaal mr. Castendijk was ondanks de ontkentenis van beklaagde van oordeel, dat door de verklaringen der in deze zaak gehoorde getuigen zoowel wettig als overtuigend was bewezen, dat zij zich aan het haar ten laste gelegde had schuldig ge maakt en vroeg daarom hare veroordeeling tot tien jaren gevangenisstraf met bevel tot hare onmiddellijke gevangenneming. De verdediger, mr. L. A. Rits, betwistte in een uit voerig pleidooi de geloofwaardigheid der getuigen, die ten nadeele van beklaagde hadden verklaard en concludeerde mitsdien tot hare vrijspraak, terwijl hij vertrouwde, dat het Hof niet hare gevangeuueming zöüde bevelen. Het Hof begaf zich daarop in raadkamer, doch kwam vrij spoedig daarna weder in de zittingzaal. Het weigerde toen de door het Opebbaar Ministerie gevraagde gevangenne ming eh bepaalde de uitspraak op den 12en October. (Nbr.) Voor de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch hadden Donderdag zich te verantwoorden J. W., oud 24 jaren, landbou wer en C. W oud 20 j., laudbouwersknecht, beiden wonende te Best, beklaagd van in den laten avond van den 17eti Juli 1898 op den openbaren weg aldaar, terwijl zij deel uit maakten van eene menigte van personen, uit wief mid Ien met steenen en stukken hout naar na te noemen heeren geworpen werd, openlijk met vereende krachten geweld te hebben gepleegd tegen de heeren mr. Hen geveld, griffier, Klein van de Poll, ontvan ger der registratie en Breton van Lith, bur gemeester te Oirschot, door, terwijl deze heeren op hunne vélocipèdes over gemelden weg reden, met steenen en stukken hout uaar hen te gooien, de eerste bekl. bovendien door daarbij mr. Hengeveld zoodanig te slaan, te stooten en te duwen, dat deze met zijn rijwiel tegen den grond viel en zich aau een zijner beeneu kwetste. Wegens dit feit, (genoemde heeren hadden niet. in het minst aanleiding gegeten tot het vijaudelijk optreden der beklaagden en der met heu vereenigde menigte) werd door het O.M. tegen ieder der beklaagden geeischt eene gevangenisstraf van één jaar. Redding. Men meldt uit Terschelling dd. 27 Septem ber. Hedennacht half twaalf kwam er bij den voorzitter van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij van deu kustwacht bericht, dat er in de richting van de Riepel werd gaflam- bouwd. Zoo spoedig mogelijk werd de boots man dier maatschappij outboden en besloten om in plaats met de reddingboot, daar dit veel tijd vereisckte eer die te water was, met zijn blazer naar de aangewezen plaats te varen, zooals geschiedde. Bij de plaats des onge- vals gekomen, zat daar gestrand de Mids- lander tjalk van J. Roos, gekomen van Zwolle, met een lading kunstmest. De schipper ver klaarde dat hij des avonds acht uur met val lend water op de Riepel had gestooten en niet meer vlot kon komen. Het achterschip geraakte meer en meer in de diepte en brak, en zit thans vol water. Bootsman Van Keulen had het geluk de opvarenden, drie in getal, met veel van den inventaris en wat van de lading, in de haven te brengen. Het schip is zoo gebroken en vol water dat het als weg te beschouwen is. Schip en lading waren verzekerd. Komt voor de redding bootsman Van Keulen lof toe, ook de kustwacht mag door hare accuratesse in dien lof deelen. Poging tot moord. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een poging tot moord gepleegd werd op een vrouw te Weesperkarspel. De vrouw, die te bed lag, to inde zich buitengewoon kordaat en wist het mes uit de handen van haar aanrander te slaan. Een worsteling volgde, waarbij zij hem de toppen van twee vinger afbeet en waarna de woesteling de vlucht nam. Dc toppen der vingers werden later gevon den en naar het paleis van justitie op de Prinsengracht te Amsterdam overgebracht. De politie zocht langen tijd tevergeefs naar den dader, doch is het haar gelakt den Ver- moedelijken dader, zekeren P. L., in Duitsch- lacd aan te houden. Verduistering. De commissarisaris van politie der le af- deeling te 's Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en bericht vat) A. W. Bos, geboren te Eethen (Noord-Biabant) 5 Aug. 1872, col porteur, zich uitgevende voor directeur der werkverschaffing voor blinden, het laatst wo nende te Haarlem, doch het meest zwervende. Hij wordt verdacht van verduistering o.a. van een bedrag van f 54, ten nadeele van e_n bewoner, wonende Van Ostadestraat aldaar. Onaaugename gelijkenis. Dezerdagen meende een hoofd-conducteur der Staatsspoor in een trein tusschen Tilburg en 's-Hertogenbosch den bekenden Hendrik De Jong te herkennen. Bedoelde reiziger stapte in den Bosch uit en nam den omnibus van hotel Gouden Leeuw. Terstond spoedde zich de conducteur naar het commissariaat van politie, dat onmiddel lijk een uitnoodiging zond aan den reiziger om even ten bureele te komen, waaraan deze onmiddellijk voldeed, met het gevolg, dat weldra bleek, dat men hier volstrekt niet met De Jong te doen had. (Bred. Ct.) Baardwijk. Onze Edelachtb. heer burge meester ontving deze week navolgend schrij ven, dat wel de moeite waard is verméld te worden, om zijne overtalrijke taal- en stijl fouten O 24 September 1898. Eer Waarde Heer BurgeMeester Met Deze Wil ik u laate weete of u zoms zóo goedt zoudt Wille Zijn. Om De overlijdes akte van Mjne vader Zaliger. J. v. G. is over wil steuren. Het Aderes is aan M. v. G* En ferdes aan De Wedewe v. B. te O De Pr el weg Wees Dus zoo goede burgemeester. En steurt Dat Briefje Van Onvermoge mede trüg want dat moet ik Weer op het stadshuis brengeh Waspik, 28 Sèpt. Konden wij met genoegen onlangs mededeelen. dat voor het eers'e ge deelte notarieel staatsexamen slaagde 0112e dorpsgenoot de heer J. W. Van Dusseldorp, met nog meer genoegen vernamen wij, dat genoemde heer gisteren ook met gunstig ge volg het tweede gedeelte van het notaris examen aflegde. Zooals ons werd medegedeeld, genoot hij zijne opleiding bij den heer Van Eekelen notaiis te Oosterhout. Waspik, 29 Sept. Heden zijn aan de werf van de heeren P. en A Ruijtënberg, scheeps bouwmeesters alhier, niet goed gevolg te water gelaten een stalen klipperschip groot 55 Last, voor de hie. Gcbr. Mol te Leeuwen en een ijzeren klipperschip groot 65 Last, voor den heer A. Van Dijk te Aalst (N.-B.) De kie! is daarna gelegd voor een ijzeren --teven aak groot 50 Last, voor den heer L. Leenman te Haraixveld. WAALWIJK. GEBOREN: Marinus, zoon van Elisabeth Hen- drika Moonen. OVERLEDEN; Adrienne Leijtens, wed. van A driaan van Delft, oud 85 jaren, dochter van Adrien Leijtens en Adrienne Maas, beiden overleden. Larnbertus van Hooft, oud 4 maanden zoon van Larnbertus van Hooit en Margaretha Bouwman. Maria Rebecca Kuijsten, 11 m., dochter van de echtelieden Matneus Kuij6ten en Annigie Haringsma. GEHUWD: Huberius van Lier oud 50 jaren geboren te Loonopzand en Maria Wouterina van Tilborg, oud 30 j., geboren te Dussen. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Autonius Panters, 28 j., wonende te Weert en Anna Maria Wullems, 33 jwonende te Weert, vroeger te Waalwijk. CAPELLE. Van'15—30 September. GEBOREN: Peter, zoon van Arie Peter Snijders en Jenneke Cornelia Soeters. Adriaan, z. van Gerrit Andries le Sage en Antonia de Jong. Johannes Adriunus, z. van A- driaan van Dusseldorp en Cornelia van der Pluijm. OVERLEDEN Cornelis Nieuwenhuizen, 3 maan den. Dirkje Bogers, 61 jaar, echtgenoote van Johannes Sterrenburg. Peter Snij ders, 13 dagen. GEHUWD Jan var. Pelt, 33 j. en JannekeSchou- teD, 23 j. DRUNEN. Over de maaud September. GEHUWD: Johannes Kok, 31 j., met Johanna Maria de Munnik, 28 j. GEBORENAnna Maria, dochter van Johannes Erkeland en Francisca Kolen. Hendrikus Theodorus, zoon van Antonius van Spijk en Elisabeth van Drunen. Antoon,z. van Andries Smits en Johanna van Mierlo. Hendrika Maria d. van Gijsbert van der Lee en Antonia Pulles. Adriana Maria, d. van Petrus Antonius Merkx en Helena Adriana van Delft. Johannes, zoon van Franciscus van Wezel en Francijna van Loon. OVERLEDEN: Hendrikus Bergmans17 jaren. Petronella Musters, 23 j. Anna Maria Bergmans, 4 maanden.Cornelis Johannes Trommelen) 6 j. bericht aan het geachte publiek van Waal wijk en omstreken dat zij heeft ontvangen een keurige partij Hanglampen van de ordinairste tot de fijnste soort, tufel-, muur- en sierlatnpen> Ganglantaarns in groote verscheidenheid. Storm- en zaklantaarns. Steeds fijne keuze in de nieuwste modellen koffie- en theekannen, echt Alboid. Theelichtjes met en zonder transparant. Koperwaren alsdoofpotten in alle bestaande en nieuwste modellen, kachelketels comfoortjes enz. enz. Mede ontvangen eeu groote partij koffie molens, goedkoop en prima qualiteit. Groote voorraad ijzeren ledikanten, wiegen en matten. Alle mogelijke ijzerwaren voor het bouwvak. Eerste qualiteit Engelsche en Amerikaansche gereedschappen. Rieken in 3 fabrikaten, Engelsch, Amerikaansch en Duitsch, van af 40 cent. Lage, doch vaste PRIJZEN. Beleefd aandevelend WAALWIJK, 30 Sept. 1898. De handel was zeer vlug ter veemarkt bij flin- kén aanvoer. De mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken in de tweede kamer, dat Belgie voor melkvee reeds vóórflO October a.s. zal worden opengesteld, deed de prijzen stijgen en de kooplust belangrijk toenemen. Enkele exem plaren werden met eene prijsverhooging Yanflö tot f 25 per stuk verhandeld. Kalfbeesten golden f130 f195. Dito vaarzen f lt 0 f 170. Jonge varkens aangevoerd 54 stuks, ver kocht van f 5.25 a f 9.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 435 kg. van f 1.28 f 1.42 per kg. Eieren f 4.a 5.50 per 100 stuks. De huidenmarkt is flauw gestemd. Er wordt weinig verkocht. Men verwacht algemeen lagere prijzen. Men herinnert zich uiet dat het in dit seizoen ooit zoo slap is geweest in den huidenhandel. Wel een be wijs dat de toestand abnormaal en onbetrouw baar is. Voor leder met licht aan het hoofd gaat het wat beter. Men besteedde dezer dagen voor prima lichte B. A. Koehuidjes reeds 73 ets. en bloc. Detailprijzen gaan veel hooger. H 40 Vugterstraat H 40 zal te raadplegen zijn te Waalwijk, bij mejuffrouw van 11 uur voorm. tot 4 uur namiddag. Ouder aanbeveling, dit is een der beste geneesmiddelen voor hen, die bloedgebrek hebben. Verkrijgbaar te Waalwijk bij den agent leeijongeas, bijzonder geschikt voor Rederij kerskamers. KOKKERTMAN EN BROMMELNEUS, Blijspel in 1 bedrijf, voor 2 heeren. Prijs f 0.20. BIJ DE BODENBESTEEDSTER, Blij spel in 1 bedrijf, voor 4 dames. Prijs t 0.20. HET LEVENDE STANDBEELD, Blijspel in 1 bedrijf, voor 4 heeren. Prijs f0.30. PROEESSOR SPUITMAN'S UITVIN DING, Blijspel in 1 bedrijf, voor 6 heeren. Prijs f 0.30. EEN LASTIGE KLANTBlijspel in 1 bedrijf, voor 3 heeren. Prijs f0.30. IN DE WACHTKAMERBlijspel in 1 bedrijf, voor 5 heeren. Prijs f 0.30. AL TE BELEEEDBlijspel in 1 bedrijf, voor 4 heeren. Prijs f 0.30. OP HET POLITIEBUREAU, Klucht in 1 bedrijf, voor 3 heeren. Prijs f 0.30. EN WAAROM? Blijspel in 1 bedrijf, voor 3 heeren en 3 dames. Prijs t 0,50. WIE ZAL HEM ZIJN? Blijspel in 2 bedrijven, voor 5 heeren en 3 dames. Prijs f 0.60. EEN HUISHOUDEN IN DE WAR, Blijspel in 1 bedrijf, voor 2 heeren en 2 dames. Prijs f 0.20. De toezending van deze echt vroolijke stukken geschiedt franco, na opgave van het verlangde en bijvoeging van het bedrag in blauwe postzegels of postwissel door J. D. DIJK, Uitgever, Groningen, N. Kijkin-'t-Jatstraat Besturen van Tooneelvereenigingen, die 3 blauwe postzegels inzenden voor vracht, kunnen deze boeken voor 8 dagen ter inzage ont vangen mits zij er voor zorgen, dat de niet ge- wenschte ongeschonden en franco teruggezonden worden.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6