Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. Roemenië. Turkije. Transvaal. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. V BAVO-MA.RKT te Waalwijk op Donderdag 6 October 1898. hem is de fietssport een sport. Menschen, die meenen, dat de fiets voor toeren en tochtjes gemaakt is, zijn voor hem van geen belang. Onder sport verstaat hij alleen het rijden op de renbaan, waarvan hij abonnement of aandeelhouder is, terwijl hij het vermaak van den weg voor anderen overlaat. Alleen in 't voorjaar, als de wielrenners den weg nog wel eens voor training gebruiken, heeft de weg eenig recht van bestaan naar zijn mee ning. Het middelpunt van zijn denken, dat wat al het andere beheerscht, is het record. Op de straat kent men hem daardoor, dat zijn pedalen, juist als op de race-karren, haken voor de neuzen van den voet hebben; dat zijn neus, als hij op de fiets zitde stuurstang aanraakt. Aan zijn vinger draagt hij een gouden ring, van binnen gegraveerd met een datum prijs behaald bij een race in zijn jeugd of in de provincie. De mechanicus. Men ziet hem slechts zelden op de fiets, maar des te vaker aan den rand van den weg of in een tuinhuis, waar hij altijd met repareereu bezig is. Of hij laat de lucht uit de banden ontsnappen om naar een vermeend lek te zoeken, of hij schroeft „iets uit elkaar", vooral graag de pedalen. In deze tak van mechanica, in 't uit-elkander-nemen verricht hij ware meester stukken, die alle andere fietsers, niet zoo bekend met het ingewikkelde organisimus van de fiets, in bewondering brengen. Een schoone menschelijke trek bij hem is zijne hulpvaardigheid tegenover ieder, die maar een fiets bezit. Geholpen door eene volledige smederij, dip hij in zijn zadeltasch meedraagt, is hij da delijk bereid om elke schade aan een wiel te repareeren. Uren lang, in 't zweet van zijn aangezicht, met opoffering van zijn eigen belangen, beijvert bij zich om een rijwiel van een collega te herstellen, door te draaien, te schroeven, te kloppen, te smeren, terwijl de eigenaar van het wiel zijn best doet om een deelnemend gezicht te zetten of ook wel om onderwijl een kwast te drinken. Yeel fiet sers rekenen op hem en nemen nooit een pomp of sleutel of zelfs een oliekannetje mee. De gezondheidsfietser. Deze bespeurt da delijk na den eersten rit een groote verbe tering in zijn toestand. Hij is zeer nauw gezet in 't innemen van kwasten, spuitwater en glazen melk, kijkt nauwkeurig op zijn kilometer-tejler en houdt boek van den eiken dag afgelegden afstand. De Zondagsrijder. Men ziet hem alleen Zondagsmiddags, maar dan ook altijd, of t stortregent of waait of stuift. Hij komt Zondagsavonds laat, doodmoe en bestoven thuis, heeft altijd eenige merkwaardigheden van de stadjes of de dorpen in den omtrek bezocht en zijn grootste vermaak is, om, als hij zich met stijve beenen, afgemat te bed heeft gelegd, uit te rekenen, hoeveel dat nu wel met den trein zou gekost hebben. Er zijn er ook, maar dit type treft men heel zelden aan, wielrijders, die alleen fietsen om een kalm, echt, rustig en gezond genot te hebben. Dit soort is echter aan het uit sterven Wat tot dit alles te zeggen Er is natuurlijk heel veel overdrijving ter wille van het komische effect, doch veel ook is gebaseerd op de werkelijkheid velen die fietsen, zullen nimmer het ware genot kennen van het wielrijden, omdat t hun mangelt aan overleg, aan beleid en aan verstand. Zoolang de gezondheid door dat alles niet geschaad wordt, is 't zoo heel erg niethet individu zelf kent zijn eigen gemis niet, heeft er dus geen schade van en vele anderen vinden er hun vermaak in Doch hoe vaak worden de eenvoudigste regelen der hygiëne overtreden door overdrijving en door slechte houding en hoe dikwerf ziet men lui, die hun machine van een honderd of tweehon derd gulden, opzettelijk soms, uit onkunde menigwerf, geheel verkeerd behandelen Welke houding de rijder op zijn machine moet aannemen om niet in strijd te komen met de regelen der aesthetica en toch zijn physieke kracht niet nutteloos te verspillen velen is 't geopenbaard, doch anderen is 't de steen der wijzen gebleven, waarnaar zij tevergeefs zoeken. De ideale houding is, zou men in het algemeen kunnen zeggen, die, waarbij de rijder een maximum van kracht kan ont wikkelen, met een minimum van inspanning en vermoeienis. Met de herzieningszaak in Frankrijk schijnt wat meer haast te worden gemaaktde procureur-generaal bij het hof van cassatie Manau, heeft het onderzoek van het Dreyfus- dossier reeds voleindigd deponeerde het dossier Zaterdag reeds op de griffie van het hof en hield daarna een langdurige samen- spreking met den president Loew, die heden van zijn kant het onderzoek zal aanvangen en in den loop dezer week een rapporteur zal benoemen. Wel heeft het geheeten, dat het hof van cassatie reeds heden over een week zou sa menkomen en dat een oorlogsschip naar Cayenne zou zijn vertrokken om Dreyfus te halen (de kruiser tweede klasse .,Dubourdieu" vertoelt bij de lies du Salut), doch op grond van openbariugen van een lid van het hof van cassatie, zou de samenkomst van het hof afhankelijk ziju van den datum van terugkeer van Dreyfus en van Cayenne uit duurt de reis een vijf en twintigtal dagen, zoodat voor het eind van October geen beslissing te ver wachten zou zijn. De Liberté meent, dat het kabinet rekeniug houdt met de mogelijkheid, dat het hot van Cassatie het voorstel tot herziening uit for- meele gronden zal verwerpen, doch tegelijker tijd zal verklaren, dat de anuuleering van het vonnis geboden is, reden waarom Sarrien met Brisson reeds de wenschelijkheid heelt be sproken, dat tot het hof vau cassatie een nieuw verzoek zal worden gericht, nu tot vernietiging van het vonnis. Te Parijs heeft het gerucht geloopen, dat kolonel Picquart,een beroerte heeft gehad, welk hoogst ernstig bericht evenwel niet nader is bevestigd. De eerste samenkomst van de Spaansch Amerikaansche vredescommissie, welker taak het zal zijn den definitiever, vorm vast te stellen van het tractaat, welks voorwaarden den twaalfden Augustus laatstleden ondertee kend zijn, heeft niet langer dan een uur geduurd. In de eerste plaats werd besloten, dat er geen president zou worden benoemd, omdat de presidenten der beide helften (de heeren Day en Montero Rios) in rang zoo ongeveer gelijkstaan. Overeengekomen werd verder, dat de beraadslagingen, die gister middag om twee uur worden geopend, strikt geheim zullen zijn. Het heet, dat tusschen de gedelegeerden zal gesproken worden over vier oplossingen, met betrekking tot Cuba, te weten: de alge- heele onafhankelijkheid, de onafhankelijkheid onder Amerikaansch protectoraat, de onaf hankelijkheid ouder Spaansch protectoraat en de annexatie door Amerika. In verband met den staat van zaken op de Philippijnen zou Spanje er prijs op stellen het lot van den archipel beslist te zien voordat er een regeling werd getroffen met betrekkiug tot de Antillen. De gezanten van Chili en Argentinië had den Zaterdag een conferentie in de slaapka mer van den president, ten einde de quaestie van de grens der provincie Atacama, welke niet begrepen is in de arbitrage-over;enkomst, te regelen. De Chileensche gezant deed vier voorstellen, welke echter alle werden verwor pen door den Argentijnschen gezant, die van zijn kant weigerde tegenvoorstellen te doen. Zaterdagavond verspreidde zich het gerucht, dat de regeering uit Antofagasta bericht had ontvangen, dat de spoorwegbrug over de rivier Loa was vernield. Men veimoedt, dal het is gedaan door Bolivianen, die al eens vroeger getracht hebben de brug onbruikbaar te maken. Volgens veischeidene Eugelsche bladen heeft de keizer van China zich van het leven beroofd, nadat hij het decreet geteekend had, waarbij hij de regeering aan de keizerin- weduwe overdroeg. Van andere zijde wordt gemeld, dat de keizer, op bevel van de keizerin vermoord is. De terechtstelling van alle personen, die verdacht worden heivormings gezind te zijn, heeft in het geheim plaats gehad. De gouverneurs der provinciën, waar Engelsch gesproken wordt, zijn verbannen en door aanhangers der keizerin vervar.geu. Een lid van het Engelsche gezantschap te Peking, die vergezeld van een dame, wandelde, is door het gemeen met vuil gegooid. Een Amerikaansche zendeling werd op dezelfde wijze behandeld en eenige Europeanen werden door beschonken lieden gemolesteerd. De Russische ambassade liet een afdeeling kozak ken uit Port-Arthur komen, de Britsche gezant ontbood 25 mariniers uit Wei-hai-Wei. Het ondeihoud tusschen Alexander van Servië en den Russischen minister Muraview te Biarritzheeft ten doel, toenadering tus schen Rusland en Servië te bewerken door de verwijdering van den ex-koning Milan. Hawaï zal voortaan beschouwd worden als een Amerikaansche staat en van alle privilegies genieten die uit een zoodanige erkenning volgen. Aguinaldo heeft verleden week te Ma- lolos een redevoering gehouden. »Onze vrienden de Amerikanen", zeide hij, „zijn hierheen gekomen teneinde blijk te geven van de edelmoedigheid en de grootmoedigheid van hun regeering, en om te helpen bij het bevrijden van een volk van slavernij, zonder ons gebied in te lijven, zoodoende aan de wereld een goed voorbeeld gevende. Wij begrijpen en waardeeren thans de vermaarde Monroe-leer van Amerika voor de Amerikanen, en de gerechtigheid eischt dat wij er aan toevoegen De Filippijnen voor de Filipinos." Aan het Amerikaansche deparlement van oorlog is men druk in de weer met de uitrusting van het bezettingsleger voor Cuba. Komende week gaan 50.000 manschappen van Jacksonville naar Manzanillo scheep. Eerst einde November denkt men overal garnizoenen gelegd te kunnen hebben. Porto-Rico is lot een militair departement verklaard met geneiaal Brooke als opperbe velhebber en Ponce als hoofdkwartier, tot tijd en wijle San Juan geheel ontruimd is door de Spanjaarden. Teneinde tijdverlies te voorkomen heb ben de Britsche en Fransche regeeringen besloten, niet te wachten op de aankomst van Marchand's rapporten zullen daarom de onderhandelingen over de kwestie van Fasjoda onverwijld te Parijs beginnen. Luitenant Dyé, die majoor Marchand naar Fasjoda vergezelde, is benoemd tot ridder van het Eerelegioen, Marchand is bij keuze tot majoor bevorderd. De Fransche regeering heeft dus de beide voornaamste officieren van het expeditie-legertje op in 't oog loopende wijze geëerd. De onderhandelingen met Parijs over de expeditie-Marchaud hebben een bevredigend resultaat opgeleverd. Fashoda wordt aan Egypte overgeleverd. Zaterdag heeft te Puteaux het duel plaats gehad tusschen den kamerafgevaardigde Paul- mier en Henri Turot, den schrijver van het tegen Paulmier gerichte artikel in de Lanterne, dat den aanslag op Olivier door mevr. Paul mier tengerolge had. Turot werd viermaal gewond, tweemaal aan de rechterdij, aan de borst en aan de rechterzijde. Paulmier ontving een steek in het gelaat nabij dc lippen. Geen der verwondingen is gevaarlijk. Mevrouw Carnot, de echtgenoote van den president der Fransche republiek, die in 1894 te Lyon vermoord werd, is op het kasteel te Presles tengevolge van een slagaderbreuk plotseling overleden. Zij was voornemens een bezoek te brengen aan de Rembrandt-ten- toonstelling te Amsterdam doch stelde de reis uit, daar zij zich de laatste dagen onge steld gevoelde. Mevr. Carnot leed aan een hariaandoening, die haar plotseling kon weg rukken. Het lijk, dat te Parijs per trein is aangekomen is gisteren op het kerkhof te Dassy ter aarde besteld. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Keulen het volgende geseind over de wor dingsgeschiedenis van het bekende petit-bleu, uit een bron die in zeer nauwe verbinding met kolonel vqn Schwartzkoppeu staat. Kolonel Schwartzkoppen schreef op zekeren ochtqnd de bekende regels op zichzelf van weinig beteekenis, in zijn eigen woning eu adresseerde ze aan Esterhazy. Schwartzkoppen had zijn schrift verdraaid. Daarom dacht men misschien te Parijs dat een man die Schwartzkoppen's vertrouwen bezat ze had overgetrokken;kolonel Picquart geloofde niet dat het petit-bleu van Schwartzkoppen was, daar diens schrift- bijna onherkenbaar was. Maar thans wordt bevestigd dat Schwartzkoppen zelf het petit-bleu heeft geschreven. Hij werd plotseling op de ambas sade ontboden en ging naar de rue de Lille. Hij nam hel petit-bleu mee in zijn jaszak. In zijn haast om naar de ambassade te gaan, vergat hij het in een bus te werpen. Op de ambassade herinnerde hij zich echter het petit-bleu en overhandigde het aan den portier om het in de bus voor de pneumatische kaarten te doen. De concierge, dezelfde die het borderel aan den Franscheu staf in handen speelde, zond het petit-bleu naar het ministerie van ooi log, waar Picquart, toentertijd chef van den inlichtingendienst, het ontving. Evenals hij met het borderel had gedaan, had de concierge het in kleine stukjes gescheurd hetzij om er de waarde van te vergrooten hetzij om een andere reden. Een feit is dat in de kringen die kolonel Schwartzkoppen goed kennen, het kaart-telegram als echt wordt beschouwd en dat de kolonei zelf het verklaart. Te Clermond-Ferrand heeft een hevige brand gewoed. Verscheidene huizen zijn vernield en reeds telt men vijf slachtoffers. Men had gezegd, dal Picquart in de gevangenis ziek was. Octave Mirabeau heeft gisteren echter een brief van den kolouel gekregen, waarin hij schrijft dat hij zich nooit beter gevoeld heeft„Nooit beu ik kalmer geweest en zekerder van mijzelf". MADRID, 2 Oct. Een officieel telegram meldt, dat Togals van de Visayas eilanden, die in de provincie Antique aan land waren gegaan, door de Spanjaarden zijn verslagen. De rebellen hadden 94 dooden en 13 hunner werden gevangen genomen. De berichten van de Engelsche kranten over het voornemen van de Vereenigde Staten om de Filippijnen in bezit te nemen brengen een ware verbazing te weeg, want het protocol laat een dergelijke inbezitneming niet toe, en de regeering is vast besloten haar krachtdadig af te wijzen. Volgens bericht uit Peking worden door de invloedrijke anti-Engelsche partij pogingen aangewend tot vernietiging van de overeeu- komst, waarbij aan Engeland het vorige jaar een strook grond werd toegestaan ter verbe tering van de verdedigingswerken van Hong kong. Vier dagen geleden heeft een overschot van Derwisj troepen in de provincie Gedaref onder aanvoering van Ahmed Fadil getracht Gedaref te heroveren. Zij zijn echter met aanzienlijk verlies teruggeslagen. De Egyp- tenaren kregen slechts een gering verlies. Nabij het station Antrodoco werd gister nacht iu een coupé 2de klasse het lijk ge vonden van den 30jarigen electro technischen ingenieur Auguste Pianchi van Rome. Het hoofd was door 28 dolksteken misvormd. Naast het lijk lag een dolk. Klaarblijkelijk is diefstal het motief voor den moord geweest, want alles van waarde was den vermoorde ontstolen. Het bericht van het vatten van een man, die een aauslag op koning Karei van Roe menië beraamde, wo dt thans vanwege de Hongaarsche regeering bevestigd. De man heet Christiaan Joris Boskovits en is uit Belgrado. Hij hield zich in den laatsten tijd te Pancsova op, en trachtte door oplichterij geld bij elkaar te krijgen om naar Roemenie te reizen. Hij had de domheidzijn plan vooruit aan te kondigen, de politie kwam er achter, eu hij werd ingerekend. Hij schijnt geen lid te ziju van een anarchistische vereeniging. De Hon gaarsche justitie zal hem aan de Servische uitleveren. Het bezoek vau keizer (Wilhelm te Kon- stautinopel is uitgesteld van 17 tot 21 Oct. In Alasjgar hebben Turken en Armeniërs gevochten. De Turken spreken van veertig dooden en drie gekwetsten aan hun kant. In verband met de tusschenkomst van Oostenrijk en Duitschlacd bij den sultan van Turkije ten gunste van de aanneming van het ultimatum der vier mogendheden, bestaat er gegronde hoop, dat er geen geweld zal moeten worden gebruikt om de Turksche troepen het eiland Kreta te doen ontruimen. Te Lialoei, de hoofdstad van Barotseland, heeft een bijeenkomst plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de Chartered Com pany en koning Lewanika, waarbij deze laatste nieuwe belangrijke concessies aan de Company deed en haar onder zekere beperking volstrekte administratieve macht over zijn land toekende. De westelijke grens van het machtgebied der Company ten Westen en ten Noorden van de Zambesi zal zich nu uitstrekken tot de grenzen van den Kongostaat en de Duitsche en Por- tugeesche bezittingen in West Afrika. De Amerikaansche soldaten, die uit Cuba repatrieeren, protesteeren krachtig tegen de manie, die de Amerikaansche schoonen be zielt, om hen bij aankomst der boot en in de straten te kussen. Een soldaat van het 71ste regiment infanterie werd bij zijn aankomst te Patterson meer den 178 maal omhelsd Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f4506.99 terugbetaald f 3099.46 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2740. Gedurende die maand werden 12 nieuwe boekjes uitgegeven. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 5221.05 terugbetaald f 2005.46 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1473. WAALWIJK, 5 Oct. 1898. Raadsvergadering. Gisteravond, ten 7 ure hield de raad dezer gemeenteonder voorzitterschap van den burgemeester, eene openbare vergadering bijgewoond door alle leden met uitzondering van de heeren Baijens en Mulders en een talrijk publiek. Na de opening wijdde de voorzitter eenige hartelijke woorden van hulde en dank aan H. M. de koningin-regentes cn sprak de hoop uit, dat Gods zegen rijkelijk moge neerdalen over de regeering onzer jeugdige vorstin. Daar na werd mededeeling gedaan van het antwoord op het hulde-adres door den raad aan H.M. bij de troonsbestijging gezonden, en van de verschillende ingekomen stukken. Verder werd het dag. bestuur gemachtgd, tot het aanschaffen van portretten van wijlen Z.M. koniDg Willem III en van koningin Emma.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2