Burgerlijke stand. Handelsberichten. Het voorstel van burgemeester en wethou ders betreffende de wijziging der jaarmarkten, 't welk is samengesteld na ingewoanen advies van den marktmeester en van de léde afdee- ling der Mij. van Landbouw en welk voorstel het zeilde is als da der kamer van koop handel alhier, aangenomen. De markten zijn nu als volgt Woensdag na Aschdag Woensdag na Pink steren Woensdag voor Maria Geboomte Donderdag na 1 October en Woensdag voor den laats'en Vrijdag in October. Behalve in die maanden waarin bovenge noemde markten vallen, „acht« nieuwe jaar markten te houden op„iedereneersten Vrijdag" der maand, en bij een op dien dag invallenden feestdag, dan de markt te bepalen op daags te voren. De heer Timmermans van Turenhout bracht namens de commissie van onderzoek rapport uit, over de in orde bevinding der gemeente rekening. Verder werd na eenige beraadslaging be sloten de openbare echool te verbouwen, om in staat te zijn meer uitgebreid lager onderwijs te geven. Hierna werd mededeeling gedaan van het plan eener geldleening groot f 14000 en daarna voorlezing van de memorie van toelichting waaruit blijkt dat deze noodig zullen zijn, voor verbouwen der teekenschool veld wachterswoning en openbare school. De begrooting over 1898 moet gewijzigd worden voor de f 1000 die aan de feestcom missie zijn toegestaan. Nadat door den heer Mombers is gewezen op het langzaam vorderen met het verbouwen der teekenschool en door den heer van Schijndel op het slecht nakomen van het bestek bij genoemde verbouwingsluit de voorzitter de openbare vergadering ter be handeling der reclames tegen den hootdelijken omslag in eene met gesloten deuren. (Uitvoerig verslag in 't volgend nummer.) Onderwijzersvergadering arr. Waalwijk. Dinsdag 11 Oct. 's morgens om 10 uur zal door de onderwijzers in het arr. Waalwijk op „Musis» eene vergadering gehouden worden. De volgende punten zullen behandeld wordeu: 1. School- en volksbibliotheken 2. De taal cursus van Hertog en Lohr. 3. De school en de strijd tegen den alcohol. Na afloop dezer vergadering volgt die voor de leden van de afd. Waalwijk van het N. O. G. Bezoek aan de sluiswcrken van 't afwate ringskanaal Maandag werden de sluiswerken aan het Zuiderafwateringskanaal bij onze gemeente bezocht door de studenten der polytechnische school uit Deift, met hunne professoren. Tot het station Waalwijk met den trein, werden zij vaudaar per rijtuig naar het doel hunner reis gebracht, waar de verschillende werken door hen in oogenschouw werden genomen. Plan Coolcn. Zaterdagavond hield de Vereeniging tot bevordering der Vrijwillige dienstneming bij de nationale militie in de gemeente Helvoirt aldaar eene algemeene vergadering. De voorzitter, de heer W. A. Coolen. begon met namens de vereeniging dank te brengen aan het gemeentebestuur, dat met een subsidie van f 800 de vereeniging heeft gesteund. (Applaus.) Daar de te maken onkosten gering zullen zijn, werd eene contributie van 50 ct. per lid voldoende geacht. Bij de verdeeliug van kosten is men uitge gaan de volgende stelregelen lo. Men heeft gezegd dat ieder loteling die van den dienst wordt ontheven door zijn arbeid kan verdienen f 50, zoodat voor een vrijgemaakt loteling door zijne ouders minstens f 50 moet worden betaald 2o. heeft men gezegd, dat ouders die een zeker vermogen hebben f 100 zullen bij dragen; 3o. ouders die anders stellig een nummer- verwissclaar zouden gesteld hebben, zullen betalen f 300 desnoods f 400 wanueer zij geacht worden daartoe volkomen in staat te zijn. Wat betaald zal moeten worden, wordt ieder jaar voor de afzonderlijke personen in eene algemeene vergadering geregeld voor dit jaar is de repartitie zoo geregeld dat door belanghebbenden f 650, wordt bijgedragen. Het bestuur heeft de zaak zoo opgevat, dat wanneer onverhoopt het gemeentebestuur mocht weigeren een subsidie te geven, dat in dit geval de vereeniging eene geldleening zou kunnen sluiten om aan minvermogenden, die het geld niet in eens kunnen storten betaling mogelijk te maken. Ook kan 'l in de toekomst voorkomen dat er voorschotten moeten gedaan worden; ook dan is het noodig geld te kunnen opnemen, ten einde onder alle omstandigheden het doel te bereiken. Bijv.: Wanneer het te leveren contingent be draagt vier, en één betaalt f 50; 2 betalen ieder f 100; één betaalt f 4ü0 dan maakt dit met het subsidie der gemeente f 800 -f- f 50 -f- f 200 -f- f 400 f 1450. Er moet dan zijn voor 4 vrijwilligers, ieder krijgende f 400; en 2 reservisten ieder krijgende f 100; samen f 1800 in dit geval zou dus f 350 moeten opgenomen worden. De machtiging tot geld opneming tegen hoogstens 3 pet. wordt ver leend. Het contract met de directeuren der Am- sterdamsche algemeene Militie-Verzekering- Maatschappij bevat kort samengevat 't vol gende .- De directeuren der Militie Verzekering-Mij. verbinden zich te zorgen, op boete van f 100 voor iedeten tekort komenden vrijwilliger, dat op den bepaalden tijd zich aangeven bij het gemeentebestuur van Helvoirc minstens 5 personen doch in ie Ier geval 2 meer dan het contingent der gemeente bedraagt om te dienen als vrijwilligers bij de nationale militie; deze personen moeten in alle opzichten vol doen aan de eischen, gesteld in hoofdstuk II der wet op de nat. mil. vau 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Het bestuur der Militie-vereeniging te Helvoirt verbindt zich om binnen eene maand na de inlijving der vrijwilligers aan de con tractanten ter andce zijde te betalen ter vergoeding hunner 'diensten en gedane uit schotten voor iedereu vrijwilliger, die wordt ingelijfd, eene som van f 400 en f 200 voor 2 reservisten. Aan ieder vrijwilliger moet minstens f 200 worden betaald door de Militie-Verzekering- Maatschappij. Bovengenoemde vereeniging tot bevordering der Vrijwillige dienstneming bij de nat. mil., te Helvoirt, is thans koninklijk goedgekeurd. Atjch. (Officieel telegram van 2 October). „Co lonnes trokken van Telok Semawé door Tjoenda, Nisam en Sawang naar Kloempang Doewa en Leboe. Uit talrijke bentings vloden strijders van Passanganwerden verdreven na geringen tegenstand, achterlatende 10 dooden. Ouderzijds gesneuveld een marechaussee en licht gewond twee militairen, beneden den rang van officier. Gisteren doorgenikt naar Passangan. Een colonne van Segli marcheerde tot de grens van Merdoe. Bevolking was in de kampongs en de hoofden melden zich aan." De correspondent van de N. R. Ct. te Ba tavia seint onder dagteekeniug van 3 Oct. Onze troepenmacht, die naar Passangan trok, nam en verwoestte twee bentings. Zij ondervond geen tegenstand. Bij l et oversteken van de Xukusrivier zijn een sergeanteen cavalerist en een paard verdronken. Een tweede telegram van dien correspon dent luidt Het derde bataljon marcheerde naar Pantai Radja aan de grens van Merdoe, zonder dat een schot viel. Daar de troepenmacht voor Passangan weinig .tegenstand vond, zal zij ook naar Gedong Kertoi trekken. Solosche gezantschap. Pangeran Ario Mataram en de andere leden van het Solosche gezantschap hebben Maan- dagvoorraiddag de residentie verlaten en zich over Parijs naar Maiseille begeven, om vandaar met het stoomschip Salak te repatriöeren. De beide zoons van prins Ario Mataram, Raden Mas Matthes en Raden Mas Van Son zijn hier ter stede achtergebleven ter voltooi ing hunner studiën. Kroningsfeesten iu de kolonie Nederland", Z O. Texas. „Nederland», de jongste nederzetting van Hollanders in Amerika, (zij is nauwlijks 10 maanden oud), heeft de inhuldiging onzer koningin gevierd op eene wijze als door geen enkel der veel oudere kolonies in Amerika is geëvenaard. Deze feestviering is prachtig en onder algemeene geestdrift van stapel geloopen eu een doorslaand bewijs van twee zaken, te weten: de blijvende gehechtheid der Hol- landsch-Amerikanen aan hun oud vaderland en het stamhuis van Oranje eu vau den bloei der kolonie. Des morgens ten 7 30 kwamen de feest vierenden te „Nederland" met de gewone treinen, van Port Arthur eu Beaumont. Zij werden aan het station opgewacht door het Port Arthur muziekkorps en begeleid door de commissieleden, onder het spelen van de Amerikaansche en Hollandsche volksliederen, door de versierde terreinen van „Nederland" naar het Koningspark vóór het Oranje-Hotel, om getuigen te zijn van de plechtigheid van het planten van een Oranje-Appelboom aldaar, bij welke gelegenheid door den voorzitter der feestcommissie eene toespraak werd gehouden. De feestterreinen, het Oranje-Hotel, station en andere gebouwen, waren netjes versierd, met de Amerikaansche, Hollandsche eu Oran je-kleuren groen, bloemen, lampions, enz. zoodat de geheele plaats een feestelijk aanzien had. Na een onthaal van alle kinderen in het Oranje-Hotel volgden tal van vermakelijkheden, alsmede muziek en zang. Ook had een ge meenschappelijk diner plaats en met een bal en vuurwerk werd het feest besloten. Ilulclcblijk aan dc Amsterdamsclic politie. Door de firma J. P. Nord Thomson is aan den burgemeester van Amsterdam het volgend schrijven verzonden Den weled.achtbaren heei burgemeester van Amsteidam. Edel achtb. heer Mijne firma heeft besloten op Maandag 10 October dezes jaars in den Huize Stroucken (alle zalen) aan het geheele politiecorps, zoo wel supérieuren als inférieuren, alsmede het geheele corps brandweer en het geheele per soneel van de A. O. M. respect, met hunne echtgenooten een feestavond aan te bieden als blijk van waardeering voor hunne juiste houding gedurende de afgeloopen kronings feesten. Op dat allen, zonder dat de dienst hierdoor ook maar eenigszins behoeft te lijden van mijne uitnrodiging gebruik zullen kunnen maken, besloot ik, dezen feestavond driemalen te herhalen en wel op Maandagen 17, 24 en 31 October 1898. Voor deze feestavonden, welke uitsluitend toegankelijk zullen zijn voor mijne invité's heb ik mij de medewerking van verschillende onzer eerste ariis'en en é'èves van het con servatorium bereids verzekerd. Beleefd verzoek ik uwe edelachtb. deze mijne uitnoodiuing, aan de verschillende chefs van het corps P en B. te willen doen ge worden en mij te willen doen berichten hoeveel leden van beide corpsen, op de vier door mij opgegeven data vrij van dienst zijn, terwijl ik mij voor uwe medewerking in deze en tot het doen uitreiken der uitnoodigingen (op naain) als anderszins beleefd houd aan bevolen. Mij vleiende, dat deze uitnoodiging ook uwe goedkeuring moge wegdragen ver blijf ik hoogachtend, J P. Nord Thomson (w.g.) Amsterdam 30 Sept. 98. Draina tc Hilversum. Het erf der boerderij van J. H. Brouwer aan de 's Gravenlandschen weg te Hilversum was Zaterdagavond het tooneel van een bui tengewone opgewondenheid. Naar men onder het publiek vertelde, was of werd weer een van die oude veetes uitgevochten, die helaas reeds zoo menig kloeken man het leven ge kost hebben. Brouwer heeft twee knechts, neven, in dienst, thuisbehoorend te Soesterberg, Jan van Voorthuizen en Van der Hoek. Beiden staan nogal als „Haantje de voorste" bekend. Zij moeten verder gewaarschuwd ziju dat »men op hen liep». Zaterdagavond nu moeten eenigen, om we'ke leden dan ook, iels tegen beide knechts gehad hebben en hen hebben aangevallen. Van der Hoek wist zijn aanvallers te ontko men en schuilde weg op het terrein vau een buitenverblijf, grenzende aan het erf van Brouwer. Omtrent Van Voorthuizen weet men niets verder. Hij werd 's morgens door zijn baas dood op den deel gevonden, met een snede op de buitenzijde van de linkerhand. Bloed sporen in de boerderij war.n niet te vinden. Hij was 21 jaar oud en pas van den mili tairen dienft terug. Een schouwing van het lijk had gisteren plaats. De commissaris van politie te Hilversum de heer W. van Dijk, is ijverig bezig om met zijn personeel deze duistere zaak tot klaarheid te biengen. Moordaanslagen tc Blcrik. l'oen Zondagavond de conducteur der staatsspoor W., te Venloo, zich op de kermis te Blerik bevond, werd hem door een onbe kende met een scherp voorwerp een slag op het hoold toegebracht. Hij is Maandagoch - tend aan de gevolgen overleden. De politie heeft reeds eenige arrestaties gedaan. Nader meldt men, dat Zondag te Blerik, bij gelegenheid der kermis, niet alleen de conducteur van staatsspoorwegen YVielders op zoo ergerlijke manier mishandeld is, dat hij aan de gevolgen is overleden, maar dat ook zijn broederarbeider der S.S., zeer zwaar gewond is. Maandag zijn de daders, 2 uit Sevenum en 1 uit Blerik, gevankelijk te Venlo binnengebracht. De mishandelden waren guustig bekende inwoners. Hendrik Dc Jong Uit Wehl wordt aan de Post gemeld, dat de beruchte Hendrik De Jong in een naburige gemeente bij een deftige familie eenige weken onder den naam Snoek Hurgronje in pension is geweest, en bij een winkelier te Wehl een kerkboek voor R.K. gekocht heeft. Die brave Hendrik't is een langeschralebleeke kerel, met een zwart kneveltje eu fijn gekleed. Wie zijn portret gezien heeft, herkent hem gemakkelijk. Aan de dames had hij gezegd, dat hij een slaapwandelaar was, en zij dus niet moesten schrikken, als hij 's nachts door 't huis liep en in een verkeerde kamer kwam!! Toen de marechaussees den slimmen vogel wilden inrekenen, was de gauwdief gevlogen! Hoe jammer De meisjes in de buurt kijken nu geregeld elkeu avond onder hun ledikanten, om tc zien, of onze Hendrik zich daar ook verborgen houdt. Een vreemd heer. Vrijdag stapte een individu, dat blijkbaar een langen marsch had gemaaktalthans 's mans pantalon was tot aa i de knieón nat, aan de Halte Zeeland in den trein met een biljet tot Uden, en vertelde van Oostenrijk- sche afkomst te zijn. Bij aankomst ter be stemming voorzag hij zich van eene doorreis naar Antwerpen. Daar zijue houding nog al argwaau wekie, werd de aan 't station Vechel surveilleerende marechaussee'van een en ander in kennis gesteld, die terstond zijne maatre gelen nam, met het gevolg, dat de heer bij aankomst aldaar werd aangehouden. Bij fouil leering bleek hij zonder papieren, doch in 't bezit te zijn van een revolver met zes patro nen en eenig kleingeld. Hij verzekerde bo vendien een wissel wachtende te zijn, doch kon cf wilde niet opgeven, vanwaar hem deze zou worden toegezonden. De politie achtte het raadzaam den vreemden sinjeur achter slot en grendel op te bergen. Wellicht heeft men hier een goede vangst gedaan. Ongeluk. Maandagmiddag had te Almelo het volgend ongeluk plaats. Bij het uitgaan der school had een negenjarige knaap de onvoorzichtig heid te springen in een bak, hangende onder eeu zwaren vrachtwagen. Een andere knaap trachtte hem uit den bak te trekken. Toen hem dat niet gelukte liet hij zijn kameraadje los. Deze viel toen uit den bak en kwam met het hoofd onder een der wielen. Het hoofd werd geheel verbrijzeld en de dood volgde bijna onmiddedijk. Loonopzand 3 Oct. Den eersten October j 1. was het 25 jaar geleden, dat de liedertafef „Echo der Duinen" alhier werd opgericht. Nog dezen winter zal dit jubilieum feestelijk herdacht worden. Er bestaat wel reden om feest te vieren. Het spruitje is 7trots storm en tegenhé-n" een boom geworden in vollen wasdom, een sieraad in de muzikale wereld, de festivals te Steenbergen, Tilburg en Eind hoven hebben het getuigd. De vereeniging, die in den beginne slecht3 een vijftiental leden telde, heeft er thans meer dan dertig en dezen beijveren zich allen om het zeerst om nog een sport hooger te stijgen op de ladder der »göttliche Kunst", Die kunst werd gis terenavond met warmte en gloed bezongen in de overschoone „Hymne an die Musik." Ook het kroningslied van den heer Johan Schoen makers stond nogmaals op het programma wel een bewijsdat het hier gewaardeerd wordt; 't is die waardeeriug dan ook ten volle waard. „Echo der Duinen", ga voort op den in geslagen weg groei en bloei en blijf met de wSophia s Vereeniging" den Daam van ons dorp op muzikaal gebied hoog houden Drunen. Dezer dagen had de zoon van den graaf d'Oultremont alhier, bij het schieten van een watervogel, het ongeluk in een wiel te geraken en zich in het vuil vast te zetten. Op zijn hulpgeroep kwam de heer M., die toevallig dichtbij aaD het visschen was, toe snellen. Deze wees hem den weg, dien hij moest inslaan, stak hem zijne hengelroede toe en slaagde er zoo in hem weer op het droge te brengen. SPRANG. Van 15 30 September. GEBOREN: Jacobus Hendrikus zoon van H. Dal- meijer en J. A. van Dongen Gerrit zoon van M. van Dongen en A. W. Glavimans Pieter zoon van J. Werther en A. Bogers Joost zoon van M. Nieuwen huizen en J. de Rooij Pieternella dochter van L. van der Hammen en J. van Dongen. OVERLEDENCornelia Antonia Varossieau 2 maanden Cornelis Treffers, echtgenoot vroeger van Catharina Verduijn, thans van Antonia Wijnen, oud 62 jaar Wilhelmina Carolina van Dee 7 maanden GORINCHEM, 3 Octob. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7,60 a 8,10, roode dito f 7,40 a 7 60 witte dito f7,25 k 7,50, inl. rogge f4,80 a 5 00 buitenl. dito f4,75 a 5,00, gerst f 4,50 k 4,70, haver f3,50 k 3,75, duiveboonen f6,75 a 7.—, blauwo erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 302 runderen le qual. Kalfkoeien figo 180 Kalfvaarzen f 130 a 150 Melkkoeien ji20 140 D/s ja«ge ossen f 70 k 90 Guiste vaarzen f 80 a 90 Pinken f 50 k 60 Graskalveren f 30 k 40 Nuchtere kalv. f 8 k 11 Aangevoerd 2 vette varkens van 18 k 19 ct. per half kilo, 620 biggen van f 5,— a 12.— per stuk. Eieren f 1.30 a 1.40 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per '/a kilo. ROTTERDAM, 3 Oct. Binnenlandsche Granen. Tarwe onveranderd. Per heet. f6 25 a 18 en extra puike nog daar boven en per 100 kilo f8.50 a f9.50. Canada tarwe lager en van f5.75 a f6 aangeboden ge bleven. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.50 5.50. Dito mindere f0,k0. Gerst. Zeeuwsch, Flakk. en Overm. Winter f 7,50 a 8.— mindere f 0,— a 0,—beste Zomer f7 25 a 8,25 mindere f0,k 0. Haver. De beste f 2.75 k 3.75. Bruine boonen de beste f 10,0 k 10,50; Witte boonen. De beste f 10.50 k 10.60. Blauwe erwten. De beste f9.— a 9.50 Paardenboonen. De beste fÓ.k 0. Duivenboonen van f0.a 0. Xoolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed f 7.75 a 8,45; Zomerzaad f0,af 0.—. Kanariezaad f5.tot f6.50 ROTTERDAM4 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 40 paarden, 0 veulens, 1 ezel, 848 vette runderen 1501 magere dito, 604 vette en graskalveren, 85 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 272 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 29 a ct. 2e kw. 24 a ct 3e kw. 18 a ct. Kalveren: le kw.41 ct., 2de kw. 34 a ct.3de kw. 28 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f21,50 p. ton. n bruinblanke Bergertraan f26, blanke Bergertraan f30,— t Maaslevertraan f p. ton

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3