lijspelen, Advertentién Burgerlijke stand. Handelsberichten. nen Waalwijk's ingezetenen niet genoeg aansporen, deze nieuwe lessen te waardeeren, en daarvan blijk te geven door ze te steunen n.l. door dien cursus door hunne kinderen te doen volgen. Wij van onzen kant vereenigen ons in alle opzichten met de hulde den directeur der teekenschool en het commissielid den heer van Rh 1 bij deze gelegenheid gebracht. Wij hopendat beiden nog eene reeks van jaren kracht en opgewektheid zullen gevoelen om zich met ijver toe te leggen op de ver/ulling hunner schoone taak, het bevorderen n.l. van den bloei onzer teeken school, wat noodwendig moet strekken tot verzekering van den vooruitgang der Lang- straatsche schoenenindustrie. Stoomleerlooiorij. Hoewel de leerlooierij tegenwoordig een slechten tijd beleeft, laten onze leerlooiers den moed nog niet zinken. Is het bij verschil lende gelegenheden reeds gebleken, dat zij alles in het werk stellen om de concurrentie zooveel mogelijk vol te houden, thans kunnen we met genoegen een nieuw bewijs daarvan constateeren. De heer L. Mombers n.l. heeft eene stoommachine in werking gebrachtvoor verschillende werkzaamheden op zijne leer looierij als pompen, kuiptrekken enz waar door de bereiding ook zeker in veel korter tijd kan plaats hebben; en dus spoediger kan worden afgeleverd. Wij wenschen genoemden heer Mombers goed succes met deze nieuwe onderneming. Niet steeds is de liefde bestendig van duur. Een jong paartje alhier, nog slechts enkele dagen verkeerd hebbende, kreeg lust zich in ondertrouw te begeven. Zoodra dit gebeurd was, scheen de bruidegom spijt daarover te gevoelen en liet zijne bruid in den steek als zijn plan te kennen gevende, niet met haar te trouwen. Een paar dagen daarna zag men hem weer met een ander meisjeeen vroegere liefde, rondwandelen. Fotogrnlic-artikclcn. Wij ontvingen van den heer A. C. Ver hees magazijn van fotografie-artikelen te 's Bosch, een geïllustreerde prijscourant, een zeer prachtig lijvig boekje, bevattende de afbeeldingen en deu prijs van alle artikelen noodig bij fotografeeren verder bevindt zich daarbij een ander boekje, nl.„Beknopte handleiding'1' tot zelfonderricht voor amateur- fotografen uitgegeven door A. C. Verhees; 't welk ons een zeer doelmatige uitgave toeschijnt. 't Lijdt ons inziens geen twijfel of deze gunstig bekende firma zal met deze nieuwe onderneming, het oprichten van een magazijn van alle fotografie-zaken, veel succes hebben voornamelijk daar dit het eerste magazijn van dergelijke artikelen in Noordbrabant is. Wij vestigen hierbij dan ook de aandacht van de amateur-photografenen van hen die 't willen worden, op achterstaande adver tentie en raden hen dringend aan een prijs courant en eene handleiding, die gratis wordt toegezonden, aan te vragen. Album der Kroningsfeesten. Een album, dat zeker van groot belang is voor de verzamelaarsis wel datgene hetwelk alle kranten-artikelen, beschouwingen en illustraties der geheele wereld over de Kroningsfeesten van H. M. de Koningin van Holland, bevat. Deze zeer zeldzame collectie is samengesteld door de zorgen van de „Argus der pers", 14rueDrouot, Parijs, die ze ter beschikking der liefhebbers stelt. Hulde aan de Amsterduinsckc politie. De heer J. P. Nord Thomson ontving van den burgemeester, naar aanleiding zijner uitnoodiging voor vier feestavonden aan de corpsen politie en brandweer, een waardee- rend schrijven waarin gemelddat van de uitnoodiging gaarne gebruik zal worden ge maakt. Atjch. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Woens dag De troepenmacht van overste Van der Dus- sen landde op den 3den bij Lagen en Gloempang, waar Toekoe OemarMohamad Lagen en Bin Merdoe zich ophouden. De correspondent te Batavia van het Hbld, seinde „Bij het landen van maréchaussees te Rigas sloeg een boot om. Zes manschappen beneden den rang van officier verdronken negentien geweren gingen verloren." Het Hbld. teekent daarbij aan Rigas ligt op de Westkust. De mare chaussees waren vermoedelijk gezonden tot versterking van de colonne, die sinds eenige weken in die streek ageert. Moord te Blcrick. Men schrijft uit Venlo d. d. 4 Oct, Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den verslagen spoorwegconducteur Gies- bert Wilders ouder begeleiding der mare chaussees van uit zijne woning te Blerick overgebracht naar het R. K. gasthuis St. Joseph alhier, teneinde aan een lijkschouwing te worden onderworpen. De, schouwing, die door de dokters Dubois en Receveur ver richt werd, bracht aan het licht, dat de schedel door een zwaar voorwerp ingeslagen was, waarvan de dood het onvermijdelijk gevolg moest zijn. De wonde in de dij veroorzaakt door een messteek, was niet vau levensgevaarlijken aard. Ondertusschen was ook het parket van Roermond, onder leiding van den officier van justitie, gearriveerd ten einde het onderzoek naar de daders van de afschuwelijke misdaad nader voort te zetten. De verdachten werden herhaaldelijk in verhoor genomen, Telkens als zij vervoerd werden, ging een rilling van afschuw door de samen loopende menigte, die onverholen haar verachting voor de laffe bedrijvers dezer gruweldaad uitsprak. De verdachten waren uiterst kalm en keken de menigte brutaal aan. Zelfs toen de gebroeders Pubben met het slachtoffer geconfronteerd werden, verloren zij geen oogenblik hunne bedaardheid. De instructie is intusschen zooverre gevorderd, dat het aan bijna geen twijfel onderhevig is, of de aangehoudenen zijn de moordenaars. Deze gunstige resultaten zijn vooral te dan ken aan den brigade-coinmandaDt der ma rechaussees Bil, die, ofschoon het feit eerst te middernacht te zijner kennis kwam, on middellijk en met voortvarendheid de noo- dige maatregelen nam, om de verdachten in hechtenis te doen nemen. Het door de verdachten gedane verhaal, dat de gebroeders Wilders hen achtervolgd en aangevallen haddenis in den loop der instructie ge bleken geheel onwaar te zijn. Het wapen, waarmee de doodelijke slag werd toegebracht is door de marechaussees ter plaatse van den moord gevonden. Het is een dennen paal ter groote van circa 1 meter en ter dikte van ruim 7 centimeter. Sporen van bloed zijn er niet aan te ontdekken. De oorzaak tot den wreedtn moord schijnt in het verleden gezocht te moeten worden. In 1895 werd een der aangehoudenen, Godfr. Pubben, veroordeeld tot 2 jaren gevangenis wegens meineed. In dit proces trad als ge tuige op de broeder van den verslagene Hendrik Wilders. Pubben moet hem dit nooit hebben kunnen vergeven en daar steeds wraak over gekoesterd hebben. Toen nu Zondagavond ter gelegenheid van de Ble- ricksche kermis de gebroeders Pubben in gezelschap van Jean Peeters, de gebroeders Wilders in de danstent van Roozen ont moetten, gaf Godefr. Pubben zonder de minste aanleiding een schop aan Hendrik Wilders. Hierover ontstond een woorden wisseling, waaraan echter spoedig een einde kwam. Toen later de gebroeders over een veldweg naar café Lamers wilden gaan werden zij circa 150 Meter van het station door de verdachten aangevallen, en het is daar, dat het droevige treurspel werd afge speeld. Hedennamiddag om 4 uur zijn de drie verdachten, onder grooten toeloop van volk, naar de gevangenis van Roermond overge bracht. De justitie vertrok met denzelfden trein. Kindermoord. Donderdagnacht werd de 28jarige onge huwde dienstmeid Johanna Rommers uit Rozendaal, wonende te Tegelendoor de marechaussees aangehouden en naar Venlo overgebracht, onder verdenking van haar pas geboren kindje vermoord te hebben. Het lijkje van het kind werd in een kist ver borgen gevonden. Het kind van het mannelijk geslacht en Woensdag geboren werd vermoedelijk gedood bij zijne geboorte door verstikking. De vrees voor schande heeft de moeder tot deze wanhopige daad gedreven. Drama iu dc nieuwe kerk te Amsterdam. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur vonden eenige werklieden, die bezig waren de Nieuwe Kerk te ontruimen, den brandweerman v. d. B., die om twaalf uur op wacht gekomen was, in bewusteloozen toestand en verwond op den grond liggen. Aanvankelijk veron derstelde men dat hij van een der galerijen was gevallen. Men stelde den commandant van de sectie, den heer Nieuwenhuis, met 't gebeurde in kennis en deze kwam weldra met den corpsdokter den heer Aletrino, naai de kerk. Dr. Aletrino verklaarde, dat overbrenging naar 't gasthuis dringend noodzakelijk was. Bij onderzoek bleek daar dat de man eenige wonden in 't onderlijf had, zoodat van vallen geen sprake was geweest. Eer moe3t aan moord of mishandeling gedacht worden. Bij het doorzoeken van de kerk werd op een der galerijen een revolver gevonden waaruit vijf schoten waren gelost. Deze revolver was afkomstig van een wapenhandelaar op den Nieuweiulijkdie verklaarde deze aan v. d. B. te hebben verkocht. Wat v d. B. tot deze noodlottige daad gebracht heeftis onbekend. Hij was 1G jaar bij de brandweer en algemeen geacht door zijn chefs. Naphtha-ontploffing'. Woensdagavond half zeven werd de buurt van de Ileerengracht bij de Brouwersgracht te Amsterdam opgeschrikt door een gewel digen slagdie de menscheu naar buiten deed snellen om te zien wat er gebeurd was. Het bleek dat er een hevige ontploffing had plaats gehad bij den loodgieter J. Mool- huizen, Tvorsjespoortsteeg 16 hoek Lange— straat. De man had zonder daarvoor ver gunning te hebben, in zijn kelder ongeveer 25 L. naphtha. Een deel van deze gevaar lijke vloeistof is, terwijl de zoon in den kelder aan het werk was, ontploft. Gelukkig was de keider gedekt met een aantal luiken die door de luchtdrukking opensloegeu, anders was waarschijnlijk het geheele perceel in de lucht gevlogen. De persing was zoo geweldig, dat niet alleen in het perceel zelf alle ramen verbrijzeld werden, maar ook in de huizen tegenover dat van loodgieter geen ruit heel bleef; ja zelfs het glazen tusschenschot, dat bij de overburen den winkel van de achterkamer scheidt werd ingedrukt. Ook de huizen aan de andere zijde der Laugestraat naar den kant van den Singel bekwamen belangrijke schade. Van de perceelen 5, 9 en 12 o.a. zijn de ruiten stukgeslagen; de straat in den omtrek van het hoekhuis was met glasscherven be zaaid. De zoon van den loodgieter kreeg brand wonden iu het aangezicht, maar kwam er overigens met verlies van een groot deel van zijn hoofdhaar af. Niettemin werd zijn toe stand ernstig genoeg geacht om hem ter verpleging in het Binnen-Gasthuis te doen opnemen. De brandweer heeft de hoeveelheid naphtha die niet ontploft was, ongeveer 18 liter, medegenomen naar de kazerne aan de Prin sengracht. Gasontploffing. Dinsdag ongeveer half negen weerklonk in de bovengenoemde buurt opnieuw een slag, zot) mogelijk nog heviger dan de vorige. Ditmaals was het een gasontploffing ten huize van den heer «J. II. Sitmige, Heerengracht 44. Deze heeft in het sousterrein aan de straat een badtoestel staan, dat door gas verwarmd wordt. Dc kinderen waren bene den aan het spelen geweest en het zoontje had voor de aardigheid de kraan openge draaid. Eenigeu "tijd later rook de moeder in den gang een sterke gaslucht en ging naar beneden, de meiden toeroepende om er niet met licht bij te komen. De keu kenmeid, die de waarschuwing denkelijk niet gehoord geeft, liep haar echter na met een lichtwaarvan het gevolg was dat er een ontploffing plaats had, die de huizen in de buurt op hun grondvesten deed dreunen. Mevrouw Sinnige had, ofschoon hevig ge wond, nog de tegenwoordigheid van geest om de hoofdkraan dicht te draaien. De meid die door hare verregaande onvoorzichtigheid de oorzaak van het ongeluk was, kreeg ook brandwonden en liep naar het Gasthuis, de huisgenooten aan hun lot overlatende. Door de inmiddels toegeschoten buren werden de beide kinderen, die van het ge weld wakker waren geworden en in nacht gewaad rondliepen, in veiligheid gebracht Ook het kindermeisje, Nellie van Rooden dat ernstige brandwonden in het gelaat had, werd bij de buren opgenomen en daar ver bonden door den heer E. van Dieren, arts, die juist op zijn fiets kwam aangereden. Het ergst was mevrouw Sinnige er aan toezij had hevige brandwonden aan gelaat en handen en leed vreeselijke pijn. Ge lukkig zijn de verwondingen niet van ge vaarlijken aard. In de. woning was nogal schade aangericht, ofschoon er geen brand ontstond. De vloer van het vertrek boven de badkamer was 15 cM. opgelicht, de canapé onderste boven ge worpen en veel glaswerk gebroken. Baardwijk. Douderdagavond kregen een paar jongelui van 16 en 18 jaar alhier twist. De aanleiding hiertoe moet geweest zijn, dat de een de ander met kermis centen geleend had en deze nu terugverlangde. Hiertoe was de schuldenaar niet bereid; zij kregen woorden en in plaats van geld te geven bracht hij zijn geldschieter met een vijl een paar flinke ver wondingen in 't aangezicht toe. Proces-verbaal wordt tegen den jongen dader opgemaakt. De vraag voor huiden is de laatste dagen dank zij de verleende concessie op de prijzen, wat levendiger geworden. Op de meeste stapelplaatsen werd tamelijk veel gekocht in alle soorten. Te Antwerpen bedroegen de verkoopen van 1 tot 4 Oct. 16.531 huiden. Te Amsterdam liepen de veiling en de in schrijving hoog af en te Londen is de markt eveneens vastgestemd. Voor leder zoowel in het buiten- als in het binnenland, blijkt meer behoefte te komen. Al het licht leder en de middenwichten worden direct van de markt genomen. Beide soorten steeds tot min of meei hoogere piijzen, die des ondanks toch nog steeds weinig loonend zijn. De schoenenfabrikanten klagen over slapte in de afname en vooral ook over de slechte beta lingen en lage prijzen. De slechte gang van zaken spiegelt zich af in de groote voorraad schoenen in magazijn. Wil'eo de schoenfa brikanten geregeld doorwerken, dan moeten zij thans hun zooileder duur betalen en de gefabriceerde waar is moeilijk verkoopbaar, 't Is te hopendat in dezen ongezonden toestand weldra verbetering moge komen. Heden verschenen onderstaan de Splinternieuwe bijzonder geschikt voor Rederij kerskamers. KOKKERTMAN EN BROMMELNEÜS, Blijspel in 1 bedrijf, voor 2 heeren. Prijs f 0.20. BIJ DE BODENBESTEEDSTER, Blij spel in 1 bedrijf, voor 4 dames. Prijs f 0.20. HET LEVENDE STANDBEELD, Blijspel in 1 bedrijf, voor 4 heeren. Prijs f0.30. PROEESSOR SPUITMAN'S UITVIN DING, Blijspel in 1 bedrijf, voor 6 heeren. Prijs f 0.30. EEN LASTIGE KLANTBlijspel in 1 bedrijf, voor 3 heeren. Prijs f 0.30. IN DE WACHTKAMER, Blijspel in 1 bedrijf, voor 5 heeren. Prijs f 0.30. AL TE BELEEEDBlijspel in 1 bedrijf, voor 4 heeren. Prijs f 0.30. OP HET POLITIEBUREAU, Klucht in 1 bedrijf, voor 3 heeren. Prijs f 0.30. EN WAAROM? Blijspel in 1 bedrijf, voor 3 heeren en 3 dames. Prijs f 0,50. WIE ZAL HEM ZIJN Blijspel in 2 bedrijven, voor 5 heeren en 3 dames. Prijs f 0.60. EEN HUISHOUDEN IN DE WAR, Blijspel in 1 bedrijf, voor 2 heeren en 2 daines. Prijs f 0.20. De toezending van deze echt vroolijke stukken geschiedt franco, na opgave van het verlangde en bijvoeging van het bedrag in blauwe postzegels of postwissel door J. D. DIJK, Uitgever, Groningen, N. Kijk-in-'t-Jatstraat. Besturen van Tooneelvereenigingen, die 3 blauwe postzegels inzenden voor vracht, kunnen deze boeken voor 8 dagen ter inzage ont vangen mits zij er voor zorgén, dat de niet ge- wenschte ongeschonden en franco teruggezonden worden. WAALWIJK. Van 18 October. GEBORENAdriana Maria, dochter van Johan nes Gerardus de Leijer en Johanna Corne lia Wngemakers. Antonetta Cornelia, d. van Reiuier Johannes van Steensel en Cor nelia Jacoba Sweep. OVERLEDEN: Johannes Overgoor, echtgenoot van Antonette Riettiens, zoon van Johannes Overgoor en Helena Kampjes. GEHUWD: Johannes Cornelis Dekkers, oud *20 jaar en Cornelia Herman, oud 22 jaar. WAALWIJK, 6 Oct. 1898. De Waalwijksche St. Bavoraarkt die van ouds her gerer.omeerd is, handhaafde ook heden haren ouden roem door een zeer druk bezoek en door veel handel op verschillend gebied. De aanvoer ter veemarkt bedroeg pl. m. 600 stuks. Vooral in den vroegen ochtend was de handel zeer bedrijvig en de prijzen voor melkvee zoowel als voor slachtbeesten liepen hooger. Kalfbeesten golden f145 f215. Dito vaarzen f 40 f 190. Jonge varkens aangevoerd 95 stuks, ver kocht van f 5.75 a f 12.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 365 kg. van fl.06 b. f 1.24 per kg. Eieren f 4.50 a 5.50 per 100 stuks. Ter graanbeurs was de handel voor consumptie ook tamelijk vlug. Prijzen zijn zeer vast.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6