Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Italië. China. Amerika. BINNENLAND. der Spaansche vloot, hij zal, evenals wij tocli niet bewerendat Spanje's voorbeeld ten eenenmale bewijst, dat een kleine vloot niets vermag. Men moet eens lezen over de soort van bemanning op de Spaansche schepen.... over het volkomen gebrek aan oefening en zeemanschap van officieren en bemanning. Wil men met een kleine vloot en een klein leger een klein land machtig doen optreden bij verdediging van vaderland en koloniën, dan zij men vooral niet dom-zuinig met het onontbeerlijke, om zoo soldaten als zeelui en kanonniers teleeren schieten. Hon derd man, die raken, vermogen meer dan duizend, die slechte schutters zijn Men zorge dat de aanvoer van goede steenkool steeds mogelijk zij. Men geve desnoods weinig kanonnen maar men zorge dat de kanonnen welke men geeft de beste en snelstvurende zijn. Men vprvange het hout in de oorlogs schepen door een bouwstof, die niet ont vlambaar is. Wij hopen dat bij ons mannen van het vak, deskundigen, de lessen van den oorlog bespreken zullen, en dat in het openbaar. Maar nu we weer hier en daar hooren, dat het voorbeeld van Spanje zou bewijzen, dat kleine mogendheden zich niet verdedigen kunnen, wenschen wij al dadelijk aandacht te vestigen op wat het gezond verstand ook aan leeken in deze aantoont. Eer een volk zich verdedigt op zijn Spaanschmet ruwen moed, maar zonder beleid, tucht, voorbereiding of gezond ver stand, moet een volk eerst op zijn Spaansch geregeerd zijn, gedurende eeu eeuw of wat. Turkije's sultan zou Turkije's sultan niet zijn, zou met andere woorden zijn verleden ontrouw worden, indien hij niet LOg een pogiDg waagde om van de mogendheden uitstel van executie te verkrijgen, wat betreft den datum van ontruiming van het eiland Kreta, hoewel bij de overreiking der nota van Engelsche zijde nadrukkelijk was verklaard dat een ontwijkend antwoord der Porte, of de niet aanr.emiug onvoorwaardelijk van den eisch tot terugroeping der troepen, als een formeele weigering zou worden beschouwd. Zaterdagavond heeft des sultans minister van buitenlandsche zaken Tewftk Pacha zich be geven naar de gezantschappen van Frankrijk, Rusland, Italië en Engeland met het verzoek den ontruimingstermijn later te stelleu Toch is er geen-reden om te twijfelen aan de onvoorwaardelijke aanneming van het ultimatum der mogendheden door de Porte, nadat de minister van buitenlandsche zaken nul op het request heeft gekregen; de ge zanten antwoordden hem, dat zij het verzoek tot een of andere wijziging in het ultimatum niet eens aan hun regeeringen konden over brengen en dat het ultimatum tot in de kleinste bijzouderheden moet worden nage komen en Woensdag des sultans antwoord moet zijn ingekomen. Reeds is de uittocht uit Canea begonneu bij honderden verlaten de bewoners, christe nen zoowel als muzelmannen en israClieten de stad, en de Turken maken zich meer en meer vertrouwd met het denkbeeld, dat de troepen der vier mogendheden zullen zorg dragen voor de bewaring van rust en orde waarbij de admiraals gelijke bescherming toe zeggen aan Turken zoowel als aan christenen. Terwijl de geruchten over de conclusien van den procureur-generaal bij het hof van cassatie Manau en over plannen van het hof zelf, rijkelijk blijven vloeien; terwijl de ver halen over de veelbesproken brieven van keizer Wilhelm aan Dreyfus, nog immer wor den ten beste gegeven (Clémenceau heeft nu in de Aurore verteld, dat de stukken in het Dreyfusdossier niets anders zijn dan fotogra- fieCu van brieven van keizer Wilhelm aan graat Münster over Dreyfus, waarvoor Hano taux de toenmalige minister van buitenlandsche zaken 27000 francs heeft betaald in de ver onderstelling natuurlijkdat het alles echt was!) heeft Loew, de president van het hof van cassatie, verklaard, dat alle mdeedeelingen over de inzichten van Manau en van het hof gefantaseerd waren, en dat de aankondiging van het rapport van den rapporteur Bard binnen acht dagen, minstens voorbarig moet worden geheeten. Het moet thans beslist zijn, dat de anti- anarchistische conferentie te Rome gehouden zal worden. Naar verluidt zullen Belgie, Nederland Engeland en Frankrijk trachten tot overeenstemming te geraken inzake het aannemen van eenzelfde houding op die conferentie. De Belgische bladen weten mede te deelen, dat de internationale ontwapenings conferentie in den loop van Maart 1899 te St. Petersburg zal worden gehoudeu. Volgens de Daily Mail heeft koningin Victoria den czaar van Rusland uitgenoodigd tot een bezoek aan Balmoral na zijn verblijf te Kopenhagen ten einde besprekingen te voeren over de geschillen tusschen Engeland en Rusland in het uiterste Oosten. Het wetsontwerp tot pensionneering van ouden van dagen is door het huis van verte genwoordigers van Nieuw Zeeland bij derde lezing asngeromen. De wet bepaalt, dat ieder persoon, die ouder is dan 65 jaar, van zedelijken levenswandel is en een inkomen van niet meer dan 408 gulden's jaars geniet, een jaarlijksch pensioen van 216 gulden zal krijgen, mits hij 25 jaar in de kolonie heeft gewoond. Het Oosteurijksche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft de overheden last gegeven vreemdelingen die in politieke vergaderingen blijk geven van anti Oosten- rijksche gezindheid en van wie te verwachten is, dat zij onrust zullen verwekken, over de grenzen te zetten. L)e correspondentie met de Fiansche regeering in zake den Opper-Nijl is openbaar gemaakt. In December 1897 zeide de Engelsche gezant te Parijs, Sir E. Monson, tot den mi nister van buitenlandsche zaken Hanotaux dat Engeland niet toegaf, dat een andere mogendheid het recht had. eenig stuk van het Nijldal te bezetten. Den 9u September 11. seinde lord Salisbury aan sir E. Monson, dat hij deu minister van buitenlandsche zaken Delcassé moest mede deelen, dat het geheele gebied van den chalief bij recht van verovering was overgegaan aan de Engelsche en Egyptische regeering en dat Fngeland over dit recht niet getwist wou hebben. Sir E. Monson vroeg Delcassé ook, waarom de Fransche regeering de ex peditie had uitgezonden, terwijl zij wist, dat Engeland dat als een onvriendelijke daad zou beschouwen. En de gezant voegde er bij, dat de toestand aan den Opper-Nijl ge vaarlijk was; dat Engeland besloten was haar beslissing te handhaven en geen vergelijk zou gedoogen. Delcassé verklaarde, dat er geen zending van Marchand bestond Marchaud is slechts een ondergeschikte van Liotard, en hij betoogde dat Egypte Soedan verloren had. De Engelsche gezant te Kaïro zegt in een telegram aan lord Salisbury, dat niets Mar chand van vernietiging had kunnen redden als de Engelsche expeditie eerst veertien dagen later den chalief verpletterd had. Lord Salisbuiy gelastte sir E. Monson den 3n dezer, Delcassé ie zeggen, dat de Engel sche regeering Marchand's expedkie zonder politieke beteekenis achtte. Het tsoeng-li jamen heeft geprotesteerd tegen het buitensporige aantal van de Rus sische wacht die zegt het tweemaal zoo groot is als de troepenafdeeliDgen, door andere mogendheden gezonden. Onder den geruchtmakenden titel Le Péril National, zendt de gevierde generaal Dj Brialmont eene nieuwe brochure de wereld in, waarin hi; komt lot de volgende conclusien: „De resolutien die men zou moeten nemen om het nationaal gevaar te bezweren zijn „lo. hervorming van de kieswet, opdat de partijen in het parlement vertegenwoordigd zouden zijn in verhouden tot het aantal hunner kiezers: „2o. ontbinding van het parlement, nadat de koning zich tot de natie zal hebben ge wend om haar begrijpelijk te maken dat het noodig is, afgevaardigden te benoemen die bereid zijn tot het stemmen der maatregelen, die noodig zijn voor de versterking der lands verdediging „3o. samenstelling van een kabinet dat de gemiddelde opinie der nieuwe meerderheid vertegenwoordigt, te vormen uit buiten het parlement gekozen ministers, of die weigeren zullen er deel van uit te maken; „4o, stichting van een raad van state, die door de keus en het aantal zijner leden alle mogelijke waarborgen aanbiedt van bekwaam heid en noodige onafhankelijkheid „5o. een gemengde commissie belasten met het onderzoek naar den militairen toestand des lands, en deze de noodzakelijke maatre gelen laten voorstellen, ten einde het leger op zulk eeD voet te brengen, dat het kracht dadig Belgie's onzijdigheid zal kunnen ver dedigen." De werkstaking Te Parijs zijn thans 11,000 infanteristen en 2000 cavalaristen uit de naburige garni- zoeuen aangekomen, om de orde te helpen haudhaven, waartoe het garnizoen en de politie onmachtig bleken. Het aantal werk lieden, dat arbeidde, bedroeg 278; het aantal stakers in de verschillende vakken wordt op 42000 geschat en nog voortdurend leggen meer arbeiders het weik neder. Van de aardwerkers staken er 8000, van de sloopers 2000van de karrevoerders 500 van de sjouwers 1000van de slotenmakers 5000, van de metselaars 5000, van de steenhouwers 2000, van de schilders 350u, van de zink- werkers en leiendekkers 2500, van de schrijnr werkers 2500, van de draaiers 2U00, van de meubelmakers 5500 enz. Slechts op twee plaatsen hadden gisteren opstootjes plaats waarbij de troepen tusschen beiden kwamen. Hoopte men eerstdoor de concessies der aannemers, dat de staking spoedig geëindigd zou zijn thans blijkt dat minder dan ooit waarschijnlijkde sloopers verwierpen de bemiddelingsvoorstellen der patroons en de aardwerkers namen op hun laatste vergadering ecu motie ten gunste der algemeene werk staking aan, Het comité tot voo;bereiding van de algemeene werkstaking richtte een oproep tot alle werklieden, waarin hun werd verklaard, dat „het oogenblik voor het pro letariaat gekomen is, om door gemeenschap pelijk optreden en een algemeene beweging, te komen tot de inwilliging der rechtvaardige eischen, die sedert langen tijd den arbeidgc- vers zijn gevraagd." Deze oproep sluit met de belofte, dat biDnen eenige uren de spoor wegarbeiders, de gaswerkers, de voerlieden der trams en omnibussen en de metaalbe werkers den arbeid zouden staken. Als dit het geval is zal het aantal stakers spoedig 60.000 bedragen. Men wordt nu ernstig be vreesd, voor het mislukken der wereldten toonstelling en de algemeene commissaris Picard heeft reeds alle verantwoordelijkheid voor het gereedkomen der werken van zich geworpen. Eenige aannemers hebben thans een uurloon van 55 centimes aangeboden. De regecring heeft gelast, dat vreemde werklieden, die zich onder de leiders der stakers bevinden, en aanleiding geven tot rustverstoring over de grenzen moeten worden gezet. De stakers hebben een brief aan den minister-president geschreven om zich te beklagen over de uit- tartende houding der politie. Aan de commandanten der gendarmerie is van regeeringswege een vertrouwelijk schrij ven gericht met den last den hertog van Orleans onmiddellijk te arresteeren, zoodra hij zou trachten de grenzen te overschrijden. Te Saint Patrice (Indre-et-Loire) zijn een twee en tachtig jarige pastoor en zijn vijf en zestig jarige dienstmeid vermoord. Diefstal schijnt de beweegreden tot de misdaad te zijn geweest. Men had nog geen spoor van de moordenaars. Kardinaal Parocchi heeft in een toespraak tot de Fransche pelgrims gezegd: „Eertijds was de Paus meester in zijn staten, maar de Voorzienigheid heeft gewild dat hij, om onze zonden te boeten nauwelijks baas in zijn eigen huis is. Gij zijt het begin van de beweging die de aarde zal overweldigen en die lot Petrus zal zeggen Uw kluisters ziju afgevalleu. De Paus heeft geen wapenen noodig als hij het hart van de Franschen en alle katholieke volkeren bezit Te Haukau heeft volgens telegrafisch bericht uit Shanghai, Zaterdag 1.1. een vreeselijke brand gewoed, waarbij 10,000 huizen vernield en duizend menschen om het leven kwamen. De verwoesting strekt zich uit over drie kilo meter in het vierkant. De ontscheping en de intocht van de verschillende Europeesche soldaten te Peking moet diepen indruk op de bevolking hebben gemaakt. Sinds '60 had men zoo iets niet gezien. Eerst kwam de helft der kozakken; dan Engelsche maiiue, dan Russische en Duiische, dan weer kozakken. De Chineesche stadswaardigheidsbekleeder die voor dat alles uitging zal zeker een goed figuur gemaakt hebben. Saxton, de schoonbroeder van president Mac Kinley, is te Canton (Ohio) door een vrouw doodgeschoten. De daderes is gear resteerd. Generaal Bacon heeft met de hulptroepen de Chippaways verslagen en op de vlucht gejaagd. Zij leden aanzienlijke verliezen en zochten een wijkplaats in de bosschen. Men meent, dat de opstaud geëindigd is. Volgens officieele gegevens, te Washing ton gepubliceerd, zijn voor den oorlog met Spanje 271,714 officieren en minderen onder de wapens geroepen en zijn er van dit aantal 2910 gestorven (280 werden gedood op het slagveld, 65 overleden tengevolge van hun wonden en 2565 verloren het leven door ziekten.) Men zie onder de Advertentiën „De Grands Magasins duPrintemps van Parijs." WAALWIJK, 12 Oct. 1898. Benoemingen. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Leerdam, J. K. W. Zwang, thans in gelijke betrekking te Kaatsheuvel. Onderwijzersvergaderingen. Gisteren hielden de ouderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne derde of laatste vergadering van dit jaar op de zaal Musis Sacrum. Ruim een vijftigtal onderwijzers benevens de heeren Van Oppenraaij en Ver- heijen, districts- en arrondissementsschoolop ziener woonden deze vergadering bij. Behandeld werden a. De school in den strijd tegen het al coholisme door den heer Van Gisbergen, te Kaatsheuvel. b. De taalcursus van Den Hertogh en Lohr door den heer Princen van Waalwijk. Beide onderwei pen werden zeer verdienste lijk behand; punt a wekte daarenboven eene levendige discussie. Voor 1899 werden gekozen eu vastgesteld de volgende onderwerpen 1. „De voortbrengselen onzer letterkunde gedurende de laatste 20 jaren door den heer G. van Oudenhoven te Besoijen. 2. „Schoolartsen" door den heer Van der Horst te Kaatsheuvel. 3. Voorstel Kollewijn „Vereenvoudiging der spelling" door den heer Kapeteijn te Sprang. 4. „Concentratie der leervakken" door den heer Pulles te Waalwijk. 5. »Het onderwijs in het stellen" door den heer Van der Heijden te Waalwijk. Met bijna algemeene stemmen werd tot penningmeester herkozen de heer Vermeeren te Loonopzand. Na afloop der arrondissements-vergadering vereenigden zich de leden der afdeeling „Waalwijk" van het N. O. G. Daar verscheidene leden bedankt hadden was het noodig een nieuw, voorloopig bestuur te kiezen. Gekozen werd tot voorzitter de heer A.C. van der Heijden te Waalwijk, tot secretaris de heer A. Ebels te Sprang. Aanranding. Zondagavond reed een jongmenscheen ingezetene onzer gemeenteper fiets door Vlijmen, waar hij door eenige baldadigen erg gemolesteerd werd. Zij rukten hem van zijn rijwiel, en maakten zijn fiets voor 't oogenblik onbruikbaar. Na de schade zoo goed mo gelijk hersteld te hebben, reed hij door naar Niewkuik, waar hij opnieuw werd lastig ge vallen. Ouder allerlei bedreigingen werd hij door zijn aanvallers gedwongen met hen naar eene herberg te gaan, teneinde hen daar te tracteeren. Om hieraan te voldoen begaf men zich naar de herberg van de B. Deze was echter reeds eenigszins ingelicht; daarom liet hij den wielrijder binnenkomen maar hield diens vervolgers buiten de deur; deze bleven daar in afwachting, plannen beramende, voor als nog de wielrijder zich op straat zou durven wagen. De B. echter kende dat volkje, liet niet toe dat de wielrijder de reis vervolgde, n.aar hield hem bij zich in huis te logeeren. Eere dien menschevriend! Wij weten niet of aangifte van deze zaak is gedaan; maar toch is het in het belang der openbare veiligheid, vooral van wielrijders te wenschen, dat de politie er zich eens ernstig mede bemoeiedaar dusdanige feiten in genoemde gemeenten meermalen schijnen voor te komen. Invoer van vee in Belgie. De Moniteur Beige van 8 October 1898 bevat een ministerieel besluit, volgens hetwelk melkvee den len en I5en van elke maand in Belgie wordt toegelaten langs Watervliet Selzaete, de Clinge, Santvliet, Esschen-station, Esschen Dorp, Baarleduc, Achel, Maeseyck en Visé. De ingevoerde beesten moeten eene quaran taine van tien dagen ondergaan. Schapen moeten voortaau langs dezelfde douane-bureaux en dezelfde dagen en uren worden ingevoerd als paarden (zie de Staats courant van 19—20 Dec. 1897 No. 298 en van 27—28 Maart 1898 No. 73). Dit besluit treedt den 15en October 1898 in werking. Stoomtramwegen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit de om streken van 's Hertogenbosch Het nieuwe wetsontwerp over de stoom tramwegen zal zeker neigens met zooveel genoegen worden begroet als in deze streek. Ik weet niet of in uw hoofdartikel met den stoomtramweg, waarop het aantal onge'ukken honderd overschiijdt, de stoomtramweg Den Bosch— Helmond wordt bedoeld, doch dit is zeker, dat al vindt men deze niet in de Bos sche Courant vermeld, die ongelukken hier legio zijn. Wanneer men met de autoriteiten over dezen onhoudbaren toestand sprak, kreeg men het stereotype antwoord„dat het publiek zoo onvoorzichtig is." Het publiek nu is overal onvoorzichtig en toch gebeuren er elders niet zooveel ongelukken. Daarom juist moet het publiek telkens en telkens op het gevaar worden opmerkzaam gemaakt en moe ten de ongelukken, die plaats hebben gehad, niet worden doodgezwegen. Nergens vindt men waarschuwingen dat overal langs den weg boomen staan, waaraan de tram rakelings voorbijgaat. Tengevolge van zijn onbekendheid met dit feit heeft een veertien dagen geleden een reiziger het been verloren. De afsluitingen van de balkons zijn geheel onvoldoende en vele zijn de slachtoffers van deze onbetrouwbare haken. Het is zoover gekomen, dat men hier het feit, dat weer iemand door de tram is over reden, als iets dat doodgewoon is beschouwt. Onze hoop is nu op het nieuwe ontwerp gevestigd. Kilometcrbockjes. Zooals reeds is vermeld worden sedert 1 October de houders van kilometerboekjes der Staatsspoorwegen niet meer toegelaten in de treinen der H. IJ. S. M. op de gemeenschap pelijke lijnen. Evenmiu worden sedert dien

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2