BUITENLAND. Frankrijk. Denemarken. Duitschland. BINNENLAND. in dezen zin opgevat, een geluk voor de menschheiil is. En van verre, naar de mate onzer zwakke krachten, het voorbeeld vol gend van den Zaligmaker, Die dok meer malen het lichaam genas, om de zielen te winnen, zullen wij voortgaan te strijden voor de leniging der stoffelijke nooden, om zoo doende te geraken tot de noodzakelijke ver edeling der geesten. Aldus bereiden wij den nieuwen tijd voor, werker, wij aan de toekomst, waarvan de encycliek „Rerum Novarum" zoo terecht de Grondwet is genoemd. Het volk vereenigen, hereenigen met de Kerk, dit is ons ideaal, en ook de hoogste uiting van onze liefde voor de kleineu en geringen. Volksvrienden zijn in onzen tijd //legio" en voor velen werd het sociale vraagstuk een mode-artikel zonder meer. Maar op een groot deel dier Hvolksvrienden" is het woord van een Franschen schrijver van toe passing //ils aiment le peuple, com me le renard aime les poules." De christelijke democraten mogen zulk een egoïsme niet kennen. Het is geen val- sclie eerzucht en nog minder heerschzucht welke hen drijft, en ten allen tijde zullen zij de woorden in de gedachten houden door kardinaal Parrocchi gesproken Maakt, dat gij zulke christelijke demo craten zijt, dat gij zoowel uw vrienden als uw tegenstanders verplicht, om ook christe lijke democraten te worden zooals gij." (Centrum.) Zij houder: van het volk, als de vos van een hoentje. Paul de Cassagnac ziet den toestand van Frankrijk tegenover Engeland wel somber in, als hij in de Autorité schrijf': „Frankrijk zal over Fasjoda Engeland zijn zin moeten geven. Het zal wel een bittere pil zijn, maar we zullen haar wel moeten slikken. Er is geen kans op, Engeland te land te bevechten en onze vloot kan het tegen de Eogelsche geen kwartier uithouden. Frankrijk is met andere woorden aan de genade van Engeland over geleverd en Engeland kan met ons doen wat het wil. Al is 't om er dol over te worden, we moeten den bitteren kelk tot den bodem leegdrinken. Ooze vernedering is volkomen we zijn lager gezonken dan na 1870." PARIJS, 17 Oct. De onrustdoor de jongste dagbladberichten van Zaterdag ver oorzaakt, is verdwenen, vooral daar ook de buitengewone troepenontwikkeling is geëindigd en de militaire bezetting der spoorwegen is ingetrokken. Zaterdag is in plechtigen ernst in den dom te Roeskilde het lijk van koningin Louise bijgezetin tegenwoordigheid van de leden der Volksvertegenwoordiging, de Kopenhaag- sche autoriteiten, de ministers, diplomaten, deputaties uit vereenigingen euz. De kist werd gevolgd door koning Christiaan den koniüg van Griekenland, den kroonprins van Denemarken, den czaarden koning van Zweden en vele andere vorstelijke personen. Te Kopenhagen werden ge 'urende drie kwartier saluutschoten van het haveulort en de oorlogsschepen gelost. Bismarck over het Romeinscho vraagstuk. In ziju Gedenkschriften deelt Moritz Busch mede „Bismarck zelf heeft voorspeld, in 1879, bij het sluiteu van het Duitsch-Oostenrijksch verbond, dat de Kerkelijke Staat eenmaal weder aan den Paus zal worden teruggeven. Op de vraag, hoe Italië zich dan zou houden, gaf Bismarck ten antwoord „De Italianen zijn als de kraaien op het slagveld, die anderen voor voedsel lateu zorgen. Zij zouden zich voorbereiden, ons te overvalleu, als men hun een stuk van Tyrol beloofd had. Toentertijd zeide een Russisch diplomaatWat willen zij toch met hun uitbreiding, die Italianen. Laten zij liever hun in wendigen toestand verbeteren en versterken; geen ministerie duurt bij hen langer dan eeu paar maanden, en het volk gaat gebukt onder laten en schulden. Dat is het ware Italia irredenta. Laten zij aan ver betering van het binnenland de hand leggen, in plaats van aan veroveringen te denken. Eens echter zullen zij in denzelfden toestand komen als Spanje onder Isabella, en de Ker kelijke Staat en Napels zullen eens weder in hun rechten hersteld worden." Nauwelijks is de reis van keizer Wilhelm naar het Oosten begonnen, of m en hoort van complotten, die aanslagen op zijn leven voor bereiden. Dat men in Italië niet gerust was, blijkt wel hieruit, dat de spoorweglijn van Ponteleba naar Venetië, waarlangs de keizer lijke trein moest komen, geheel was bewaakt door militairen eu dat te Venetië buitenge wone voorzorgsmaatregelen waren genomen. De menigte heeft den keizer en de keizerin slechts kunnen 'zien, toen zij op het balkon van het koninklijk paleis verschenen. Op uitdrukkelijk verlangen van den keiz.r waren de bruggen over het Canale grande, waaron der de gondels doorvoeren, door de politie geheel afgezet, evenals de wegen, waarlangs de stoet voer. Reden tot bezorgdheid gaf trouwens wel het arresteeren van de negen Italiaansche anarchisten te Alexandrië. De twee bommen, welke in beslag genomen zijn, waren gevul l met kogels, gewikkeld in ijzer- draad, waardoor de weerstaud der projectielen zeer versterkt en haar outploffingsvermogen dus grooter werd. Kwikzilver fulminaat diende als explosie-middel. De bommen werden in het café van één der arrestanten gevonden in een houten kist, die tusschen twee flesschen wijn op een tafel stond. Het verluidt, dat één der auarchisten zich als kellner had verhuurd in een hotel te Jeruzalem. Meerdere arrestatie's worden verwacht. De twee anar chisten, die naar Port-Said waren vertrokken, zijn nog niet gearresteerd. De keizer werd reeds te Konstantinopel verwacht, doch een hevige sirocco noodzaakte de 7Hohenzollern", het anker te laten-vallen nabij Zante, vanwaar eerst Zondagmorgen de reis kon worden voortgezet. Maandag arri veert het keizerlijk jacht in de Dardanellen, waar drie Tuiksche oorlogsschepen het op wachten en worden de gasten van den sultan ie Konstantinopel verwacht. Ook 's keizers reis door Syrië zal worden verkortvolgens de laatste berichten althans zal Wilhelm reeds 7 November in plaats van 15 November in Duitschland terugkeeren, Men zie onder de Advertentiën //De Grands Magasins duPrintemps van Parijs WAALWIJK, 19 Oct. 1898. Floraiia Vereeuiging onder de kinderen. Door de plaatselijke schoolcommissie alhier is het verzoek tot den gemeenteraad gericht om eene jaarlijksche subsidie te veileenen ter oplichting van ecue zoogenaamde „Floraiia Vereeniging." Dat is eene Vereeniging, die zich ten doel stelt, bij de kinderen aan de openbare zoowel als op de bijzondere school de ambitie en den lust op te wekken tot het aankweeken van bloemen en sierplauten. Ue commissie stelt zich voor dat doel te bereiken door het gratis beschikbaar stellen van stekjes en plantjes van eenige fijne bloem soorten, door het jaarlijks houden van eene tentoonstelling der gekweekte bloemen, etc., met toekenning van prijzeu en door het bij die gelegenheid den kmderen een aangenamen dag te bezorgen, vooral aan hen, die de meeste zorg aan hunce bloemen en planten hebben besteed. De commissie vermeent, dat een en ander een prikkel zal zijn tot trouw school bezoek en voorzeker, dat schoonheidsgevoel en zin delijkheid er door ten zeerste zullen worden bevorderd. Met het oog, zegt zij in haar adres aan den raad, op hetgeen soortgelijke inrichtingen of vereenigingen op andereplaatsen te zien geven, twijfelt zij niet aau de noodige ambitie bij onze kinderen en aan het welslagen van het omsch.-even doel. Noordbr. Mij van Landbouw. De Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw zal eene openbare vergadering van het hoofdbestuur houden te Breda, op Dinsdag 25 October. Onder de punten van behandeling komen voor Rapport van de bijzondere commissie van bijstand voor veeteelt en zuivelbereiding over middelen tot verbetering van het var kensras. Brief van de vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in deu boter- en kaashandel te Leiden, om ondersteuning van een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, houden de bezwaren, dat bij het van rijkswege op richten van een zuivelcontrole-station, han delaars in boter daarvan zullen zijn uitgesloten. Wenschelijkheid en noodzakelijkheid van eene meer vaste regeling van het lager land bouwonderwijs. Kalkbemesting, te bespreken door den heer P. van Hoek, rijkslaudbouwleeraar. Na afloop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aan het Nonuenveld, alwaar niet toestemming van den luitenant-kolonel commandant van het 3de regiment veldar tillerie te Breda, examen wordt afgenomen van eenige jongelingendie vanwege de maatschappij, gedurende dit jaar, bij heeren provinciale vee-artsen een cursus in het hoefsmidsvak hebben gevolgd. Reis der Koninginnen. Hare majesteiten de koniDgiu en de koning in-moeder zullen zich Maandag 24 October naar Arolsen begeven en vandaar den 26 October Daar Stuttgart. H. M. de koningin is voornemens tegen den 31en October op het Loo terug te keeren. H. M. de koningiu zal op hare reis ver gezeld worden door mevrouw de barones van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Berg ambacht, grootmeesteres; freule A. J. Juckema van Burmania barones Rengers, hofdame; C. H. F. graaf Du Monceau, adjudant-generaal, chef van het Militaire Huis; 'de kapitein ter zee P. Zcgers- Veeckens, adjudant; en jhr. P. J. Vegelin van Claerbergen, kamerheer i. b. d., secretaris bij het kabinet der koningin. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint ouder dagteekening van Maan dag Na het vertrek der expeditionaire troepen bezette het 14e bataljon Padang Tidji in de VII Moekims. Bintara Gloempang Pajong herstelde den weg van Gapoej naar Keumala. Deze is bijna gereed. De troepen te Telok Semawé konden Boeloe niet bereiken wegens het drassige terrein. Den 15en is een zevendaagsche tocht naar Kerti ondernomen. Cüroomlcer. De Frankfurter Zeitung stelt in een hoofd artikel in liet licht, welk een groote vlucht in Duitschland de chroomleerindus- trie in betrekkelijk korten tijd heeft geno men. Tien jaar geleden kwam dit leder voor het eerst op de Amerikaamche markt en vond dadelijk veel aftrek. Onverwijld begon nen een aantal fabrikanteu in Amerika het nieuwe leder te vervaardigen en reeds vijf jaar later had het chroomchevreau het ge wone chevreau-leder en het inmiddels in den handel gebrachte Dongola-leder doorzijn voor treffelijke eigenschappen in Amerika verdron gen. Zes of zeven jaar geleden begonnen ook Duitsche fabrieken het op de markt te brengen. Ze zonden technici naar Amerika, kochten recepten betreffende het looien door middel van chroomzouten, en thans is er een fabriek te Oftenbach, toegerust met de nieuwe Amerikaansche looimachiues, die per dag 500 dozijn geitevel'en gelooid aflevert en ha.e productie weldra zal verhoogen tot 1000 do zijn per dag. Deze firma zal spoedig de grootste Amerikaansche fabrieken opzij ge streefd zijn. Bovendien bewerkt de Duitsche fabriek vellen van verschillende heikomst, de Amerikaansche kan maar één soort gebrui ken. Verder is een fabriek te Munchen ge slaagd in iets, wal men in Amerika tot dus ver vergeefs beproefd had het looieu van kalfs-, riemen-, zool- en bovenleder door middel van chroomzouten, volgens een nieuw procédé van dr. Ch. Heinzerling het product moet in kwaliteit het beste, volgens de oude methode beieide, leder overtreffen. De Frankfurter Zeitung waarschuwt naar aanleiding van de ontwikkeling van de chroom leer-industrie de agrariërs om hun eigen glazen niet in te gooien met hun vragen naar een invoerend recht op quebrachohout lot bescherming van de Duitsche eikenschors gaal men de binueulandsche looistof duurder maken dau zal men vanzelf nog eerder ziju toevlucht gaan nemen tot het looien met chroomzouten. En is deze methode eenmaal algemeen, dan wordt de eikenschors zoo goed als onverkoopbaar. Iluldc aan de Amsterdainsclic politic. Maandagavond had de tweede soirée plaats in deu Huize Stroucken door den Heer J. P. Nord-Thomsom, de corpsen politie, Brand weer en het personeel der A. O. M. aange boden. Nog talrijker was het aantal gasten, die, in spijt het slechte weer, zich niet lieten weerhouden van de uitnoodiging gebruik te maken. Het programma was geheel hetzelfde als dat van de vorige week, met uitzondering van een paar zangnummers de Proloog van Paljas en de Kouingsvrouw, door den bariton, den Heer Snoek, ten beste gegeven. Bijna alle nummers werden luide toegejuicht, en een daverend applaus verwierf weder Mevrouw Albregt-Engelman met het onver beterlijke „Oude Sientje" en den Heer Ruys met zijn geestige voordrachten, die beiden, behalve de dames Eggers en Westenberg en de Heeren Hese en Solser weder hulde ge bracht werden voor hunne uitstekende creaties, door de aanbieding van fraaie bloemstukken. De opgewekte stemming, die in beide zalen van >Stroucken„ heerschle, mocht een vol doening heeten voor den gastheer, die ook thans weder zijne gasten met een hartelijk welkomstwoord begroette. Verschillende supérieuren van de diverse corpsen bemerkten wij in de tooneelzaal op de geserveerde plaatsen. De volgende avonden 24 eu 31 October, gaat een geheel nieuw programma met dezelfde artisteu. Bekroning. Niet slechts op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's Gravenhage, maar ook op de dezer dagen afgeloopen Tentoonstelling van Kracht- en Arbeidsrnachines, te München, wekten de door de Singer Maatschappij ten toongestelde echte ot origineele Singernaai- machines de algeheele belangstelling van het publiek. Niet alleen evenwel dit laat9te was spoedig overtuigd van de uitmuntende eigen schappen dezer machines, maar ook de Jury te München verleende slechts aan de Singer Maatschappij eene medaille benevens diploma, met vermelding „Voor voortreffelijke en iu vele opzichten voorbeeldige Daai-en borduur- machiues, voor de meest teêre, alsook de meest grove soorten van werk der verschillende takken van nijverheid." Daar er op de Münchener tentoonstelling in het geheel slechts ééne soort van medaille te behalen was, ligt de waarde dezer onder scheiding juist in die vermelding. Immers van alle tentoongestelde uaaimachines werden slechtsde echte Singer-machines „vooibeeldig" genoemd. Deze overwinning is des te opmerkelijker, orndat ze door de Singer Maatschappij in Duitschland zelf over de Duitsche machines behaald werd. Op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 'sGiavenhage waren, zooals men weet, geene prijzen te behalen. Wel echter ont ving de Singer Maatschappij van de presidente, Mevr. Goekoop, namens het bestuur, eene verklaring, waarin de iuzendiug van genoemde Maatschappij een sieraad der Tentoonstelling genoemd wordt. Moord te Tilburg. Zaterdagavond werd zekere S. niet ver van zijne woning op deu Bredaschen weg te Til burg, op straat dood gevonden. Bij nadere be schouwing werd in zijne borst een messteek gevonden, die echter niet van grooten om vang was en hem zeer weinig bloedverlies had veroorzaakt. Zooala te begrijpen is, wordt er door de politie alles in 't werk gesteld om daders of dader te vinden. Er schijnt echter tot nu toe nog weinig licht in deze zaak te schijnen. Nader meldt men Maandag was de justitie uit Breda te Til burg om een onderzoek in te stellen in zake den Zaterdagavond op S. gepleegde» moord. Dit onderzoek heeft geleid tot aanhouding van een zwager van den verslagene en diens beide zoons, welke alle drie naar Breda zijn overgebracht. De justitie schijnt een spoor te ontdekken in het feit, dat S. Zaterdag avond in beschonken toestand de woning van zijn zwager G. binneokwam, aldaar iu woor denstrijd geraakte en ten laatste tot hand tastelijkheden tegenover zijue zuster en zijn zwager overging. Daarna verliet hij de wo- niug en korten tijd later werd zijn lijk op niet verren afstand gevonden. De justitie nam een beitel in beslag, waarmede vermoe delijk de stoot juist onder de derde rib is toegebracht. S. was een persoon, erg aan den drank verslaafd. G. en zijn vrouw voorzien door vlijt in de behoefte van een groot gezin. Inbraak. Zaterdagnacht omstreeks een uur is inge broken bij den heer P. van Rooij, magazijn van uurwerken en rijwielen in de Hinthamer- straat te Den Bosch. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door uitsnijding eener ruit van het keukenraam, die iu de Preekerspoort uitkomt. De vrouw des huizes, door het geritsel wakker geworden, zag door het raam der slaapkamer den inbreker in de werkplaats staan. Op haar hulpgeroep nam de dief ijlings de vlucht, een paar nieuwe beitels zonder handvatten en een pakje groene zeep achterlatende. Dadelijk werd met behulp der gemeente politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld, doch men kon niet gewaar worden dat iets was ontvreemd. (Nbr.) Ongelukken. De conducteur Bruins, woonachtig te Breda, die Zaterdagnacht dienst deed op een goe derentrein, is, toen de trein over de tunnel ging. vlak bij de spoorbrug te Zaltbommel, uit den trein gevallen. Hij kwam op den ongeveer 6 M. lager .gelegen straatweg te recht. Hij werd naar Waardeuburg ver voerd, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Bruins was zwaar aan het hoofd en het lichaam gewond en had een arm en een been gebroken. Per eerstvolgende» snel trein werd hij naar zijne standplaats vervoerd, 't Kan schikken Te Dubbeldam deed eeu vader aangifte van de geboorte van zijn 31e kind Ontboezeming. De benoeming van onze Koningiu door den keizer van Duitschlaud tot commandant van een regiment Duitsche huzareu, geeft een Duitsch bakvischje de volgende regelen in de pen 't Aanmiunig Hollandsch Koningskind, Een meisje van achttien jaren, Haar schonk de Keizer, als goede vrind, Een heel regiment huzaren. En menig meisje verliest allen moed, Bij hel denken aan ruiters en paarden Wat is toch al dat mooie goed Verkeerd verdeeld op aarde De eene krijgt bijna 800 stuk Huzaren he, 't is om te weeaen Op den kleinsten luitenant ben ik tuk Maar mij geeft de Keizer niet eenen Waspik, 17 Oct. De heden alhier gehouden najaarsveemarkt is uitstekend geslaagd. Er waren aangevoerd 338 stuks vee, een getal wat met andere marktgemeenten vergeleken, zeer gunstig is te noemen. Er was vee aaugevoerd uit de gemeenten Waspik, Loonopzand, Capelle, Dussen, Oos terhout Vrijhoeven Capelle Raamsdonk Dongen, 's Gravenmoer enz. De handel was zeer levendig. Naast vele kooplieden uit deze en omlig gende gemeenten zagen wij er ook uit het buitenland. Vele stuks vee werden verhandeld, men schat 't zelfs op ruim 200 stuks. Er waren kooplieden, die op deze markt 14 en meer stuks kochteo. De premiën werden behaald als volgt 313 C. de Zeeuw Waspik. 33 B. Zijlmans 317 J. van Dongen

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2