llNNËNLAÏÏr Advertentiën Van Vollenh STOUT, A. J. GEREIS, Reclame. Ingezonden stukken. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Vraagt en drinkt kwam op de Europeanen neer. Cox en Nor- regaard werd vrij ernstig, schoon niet gevaar lijk, gekwetst. De bende bestond grootendeels uit soldaten van de Kiang-soe divisie, die op het punt was, naar het zuiden gezonden te worden. Den volgenden dag moet een andere bende de woning van een ingenieur van denzelfden spoorweg vernield, en een Chinersch bediende gedood hebben. Ook is de telegraaf tusschen Loe-ko tsjou en Foengtai bij Peking, door gesneden. ZendtHELDENS te BEEZEL, naam- of briefkaart en u ontvangt een keurig blauw gedrukt POST- en TELEGRAAETARIEF. WAALWIJK, 29 Oct. 1898. Rua ds vergadering. Gisteravond ten 7 ure hield de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap vau den burgemeester, K. A. M. ridder de van der Schueren, in tegenwoordigheid van alle leden, met uitzondering der heeren Quirijns (met kennisgeving) en Van Sc'nijndel, eene openbare vergadering. Na de opening wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder een request van eenige ingezetenen over 't spoor, omtrent den slechten, onhoudbaren toestand bij regeuachtig weder vad den weg over 't spoor tot J. Frausen. Aangenomen voor kennisgeving met 't oog op de begrooting. Verder een aanvraag om tractementsver- hooging door den onderwijzer A. van der Heijden. Gerenvoyeerd aan dagelijksch bestuur om nader voorstel te doen na verbouwing der openbare school. Daarna werd zonder hoofdelijke stemming tot leeraar aan de teekenschoolvoor 't schoenmakersteekenen gekozen de heer J. Trimbach Jz. De voorzitter bood de begrooting aan voor 1899, in ontvangst en uitgaaf op 1 55.804.25 en eene commissie van onderzoek werd be noemd, bestaande uit de heeren Mombers, Timmermans Bz. en Baijeos. Nadat nog door verscheidene leden, 't een en ander was gezegd, ging men over tot eene vergadering met gesloten deuren, ter behan deling van de reclames tegen den hootdelijken omslag. (Uitvoerig verslag in 't volgend nummer) Stempelafdruk op briefkaarten geoorloofd. De burgemeester van Baardwijk had op de post bezorgd eene briefkaart voorzien op de adreszijde van een stempelafdruk„De Bur gemeester van BaardwijkDoor het post kantoor te Waalwijk werd deze brietkaart wegens dien stempelafdruk geweigerd. Dour den afzender is daarop het gevoelen gevraagd van hel hoofdbestuur der posterijen, waarop het volgende antwoord is ontvangen van den directeur generaal 's Grav.enhage, 24 Oct. 1898. Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven heb ik de eer U mede te deelen, dat, krach tens het bepaalde bij artikel 11, 4, tweede lid, van het Koninklijk Besluit van 14 Dec. 1895 (Staatsblad No. 222), op de adreszijde der briefkaarten, behalve het adres, ook de naam, de woonplaats en met een enkel woord het beroep van den afzender mag worden vermeld. De Directeur te „Waalwijk" is in overeen stemming daarmede ingelicht, dat tegen het aanbrengen van een stempelafdruk, als op de door U overgelegde brietkaart, geen bezwaar behoort te worden gemaakt. De Directeur-generaal, HAVELAAR Aan den Heer J. A. J. VAN HEIJST Burgemeester van Baaidwijk. Koninginnen op reis. Koningin Wilhelmina en haar moeder zijn Woensdagavond te Stuttgart, aangekomen om de voltrekking van het huwelijk tusschen den erfprins van Wied en prinses Pauline van Wurtemberg bij te wonen. De koninklijke familie wachtte aan het station en begroette H.H. M.M. hartelijk. De koninginnen werdeu op den weg naar het paleis levendig toege juicht. Landbouwzaken. Het hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw heeft aan H. M. de koningin een adres gericht tot ondersteu ning van het door het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan H. M. gericht verzoek tot afschaffing der belasting op het geslacht. Subsidiair verzoekt adressant, voor het geval tegen de geheele afschaffing van den vleeschaccijns onoverkomelijke be zwaren bestaan, „bij de aanstaande herziening van het tarief van invoerrechten het beginsel van reciprociteit op den invoer van iund veeproducten, als vleeseh, vet, huitleu, been deren enz. uit andere landen toe te passeD, waardoor de onbillijkheid konde ophouden, die gelegen is in de bescherming der vreemde productie door den toegestanen vrijdom van invoerrechten voor eenige der gemelde voor werpen, terwijl ook van die deelen van de in 't binnenland geslacht wordende runderen een accijns van 10 pCt. hier te lande wordt geheven en deze accijns niet opgewogen wordt door het invoerrecht van slechts 4 pGt. op vleeseh." Tijdens de vergadering werd aan de hoefsmederij van het 3e reg. veld-artillerie op het Nonncnveld examen afgenomen van jongelingen, die vanwege de Maatschappij gedurende dit jaar bij een van onze provin ciale veeartsen een cursus in het hoefsmidsvak hebben gevolgd. Van de 10 opgekomen candidaten zijn 4 geslaagd, met name A. Lemmens ie Kuik L. Verbaandert te Kaatsheuvel, P. G. A. Kommers te Kapelle en J. Schellekens te Rijsbergen. De kooplieden, die hun vee te Esschen in quarantaine hebben, klagen erg over de kosten. Per dag komt ieder stuk vee op ruim 4 fr., daarbij komt nog dat vele dieren langer dan tien dagen in quarantaine moeten blijven. Eenige groothandelaars hebben van een tweeden invoer reeds afgezien. ViaueuGeertruidenberg. Te Gorinchem is een tweede vergadering gehouden om nader in overleg te treden over een eventueel tot stand te brengen stoomtram van Vianeu over Gorinchem naar Geertrui- denburg. Deze bijeenkomst werd door de meeste burgemeesters der aan de lijn gelegen plaatsen bijgewoo id. Een commissie bestaande uit de burgemeesters van Gorinchem, Steen- wijk en Geertruidenberg, werd benoemd, welke tot taak heeft alle voorbereidende werkzaam heden te verrichten tot het opmaken van een voorloopig plan voor dezen tramweg en verder middelen te beramen en tot de concessie aanvrage te komen. Lijk gevonden. Woensdag tegen den avond is door den visscher Van Hekesen, in de Aa, loopende langs den Noordwal, ter hoogte van de Van Gervestraat, drijvende gevonden het lijk van den sedert de vorige week Dinsdag vermisten L. van den H., klompenmaker, vroeger wo nende te Vlijmen, thans te Nistelroode. Zonder jas, vest of pet is het lijk gevonden, welke kleedingstukken, zooals vroeger gemeld, dien Dinsdagmorgen lagen langs de Zuid Willems vaart. Het lijk is onder toezicht van de gemeente politie opgevischt en naar het ziekenhuis overgebracht, waar het in verbaod met loopen de geruchten en kwade vermoedens, gerech telijk zal worden beschouwd. Een der twee personen, die Maandagavond en Dinsdagnacht in gezelschap van Van den H. zijn gezien en op wie verdenking rustte, is inmiddels naar Duitschland vertrokken. Moord te Born (Limburg). Nog worden aan het >Centr." de volgende bijzonderheden gemeld „Peters, de jachtopzichter, verklaarde dron ken zijnde F. Kosters bij ongeluk te hebben gedood, terwijl zijn slachtoffer even voor zijn dood de volgende verklaring aan den wacht meester aflegde Op weg zijnde naar Obbicht met zijn vracht kar, trad hij eene herberg binneu om een glas bier te drinken, gevolgd door Peters. Men sprak over den hond van Kösters dien Peters vroeger in het veld ontmoet had. Als uw hond op het oogenblik hier binnen kwam, zei Peters, schoot ik hem terstond dood. Zoo schiet men geen dier neer, antwoordde Kösters, waarop Peters hernam, als gij je mond niet houd, schiet ik jou terneer en de daad b:j het woord voegende, legde hij zijn flobert aan en joeg hem een kogel in de rechterborst ter hoogte van den hals, de arme jongen viel en het bloed stortte uit zijn mond. De moordenaar verliet daarop de herberg. Nog een uur heeft de ongelukkige geleefd. Met volle verstand kon hij biechten en de H. Sacramenten ontvangen, terwijl hij volle vergiftenis schonk aan zijn moordenaar. De justitie uit Maastricht leidde het verder onderzoek en uit de lijkschouwing bleek, dat de kogel in den nek was doorgedrongen. Het lijk werd naar zijn oude bedroefde ouders overgebracht, die hulpeloos zijn euhuneeni- gen steun hebben verloren. De deelneming is algemeen. Een comité van heeren heeft zich gevormd om gelden in te zamelen van alle zijden vloeiden de giften toe. De begrafenis was buitengewoon, toen men de lijkkist buiten droeg, kwam de moordenaar voorbij op weg naar de gevangenis." Aanrandingen. De aanrandingen zijn te Tilburg bijna aan de orde van den dag. Gisterennacht werd op zekeren P. J. een schot gelost, dat hem langs het hoofd ging. Den dader, inmiddels gevat, werd ten poli- tiebureele een revolver, waarop nog 5 patro nen waren, ontnomen. Zondagavond werd zekere A. d. B., terwijl hij zich even buiten zijn woning begaf, door twee personen zoodanig mishandeld, dat hij een snede over den rug, een s'eek in het achterhoofd en een gebroken arm bekwam, hetgeen zijne opneming in het ziekenhuis .noodzakelijk maakte. Capelle, 28 Oct. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat onder de deze week geslaag den voor het diploma van Hoefsmid ook behoort onze dorpsgenoot P. Kommers, leer ling van den Heer A. l)e Jong alhier. Van genoemden Heer slaagde nog een leerling van Kaatsheuvel. Herpt, 28 Oct. Waren er in Heusden geen jongelui genoeg die deel wenschten te nemen aan den Cursus van 't voorbereidend militair onderwijs, zoodat deze door gebrek aan belang stelling niet kon gegeven worden, in de omstre ken schijnt echter hiervoor meer animo te be staan. Naar wii vernemen hebben zich uit de ge meenten Elshout, Herpt, Hedik huizen en Haarsteeg een 40tal jongelui aangeboden om den Cursus te volgen, zoodat deze hier door gaat. Het onderwijs zal gegeven in de zaai van den Heer Hub. Vugts te Haarsteeg, door eenige sergeants uit 's Bosch onder toezicht van een officier. Naar men ons mededeelt zijn alhier t e i paar gevallen van vlekziekte bij varkens voorgekomen. Drongclcn, 28 Oct. Woensdag herdacht de Heer C. de Moor, Hoofd- der Openb. School alhier, zijn 30jarig ambtsjubileum. De belang stelling was groot. Donderdag werden de schoolkinderen door deu jubilaris onthaald. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mij7iheer de Redacteur Gelieve Uw geacht blad van heden de taak op te leggen onderstaande regelen het publiek tot lezing te geven. Bij de laatste uitvoering van De Vader vloek of Misdaad en Wroeging in 7 bedrijven, te zien en ten gehoore gebracht door de Vereeniging Vreugdendal" mocht ik en meer met mij (met genoegen?) kennis nemen vat) de edele praktijk van twee werkende leden der Zustervereeniging, die niet geschroomd heb ben door onedele en lafhartige middelen twee onzer voornaamste hoofduitvoerders te trachten onbekwaam te rnakeu voor de vervulling hunner rollen. Onedeler haudelwijze is wel niet denkbaar, doch het verloop van den avond heeft doen zien, dat zij de proef schitterend hebben doorstaan. Dank voor deze les, „Un homme averti, en va ut deux" zullen wij voortaan maar denken, nochtans edel of menschwaardig is het vooral van leden eener Zustervereeniging bij lange niet. LT, Mijnheer de Redacteur,mijn besten dank, voor de bereidwillige opname. Een Concert-bezoeker. Bij een Indisehen fakir. Een Engelschman, die deu vorigen zomer Indië bereisdehad het genoegen eens op een groot gastmaal bij een rijken Indisehen radjah in de binnenlanden tegenwoordig te zijn. Des middags zou een Indische fakir op de groote binnenplaats een voorstelling geven, en wat hij- daarbij zag, verhaalt de reiziger op de volgende wijze Na eenige goocheltoeren met kaarten ballen en ringen, die tot de gewone kunst stukken ook van den Westerschen prestidi- gitateur belioorenkondigde de fakir aan dat hij den grooten toer met de mand ging verrichten. In tegenwoordigheid van het gelieele publiek bond hij zijn eenigen helper, een jongen van acht of negen jaardie waarschijnlijk zijn zoon was, aan handen en voeten en plaatste hem zoo in een groote vierkante mandwelke daarna met een groot, wit kleed werd toegedekt. Dan nam de fakir een lang Indisch zwaard en stak dit midden door de mandwaarin de jongen zat. Een pijnlijke kreet weerklonk en daarna was alles stil. Even later stak de fakir opnieuw zijn zwaard recht door de mand om het bebloed weer terug te trekken. Dit werd zoo vier of vijfmaal herhaald, zoodat het zwaard in alle hoeken der mand moest geweest zijn. Vervolgens legde de man zijn wapen neder, trok het kleed van de mand en voor het verbaasde publiek vertoonde zich niets dan een ledige ruimte, terwijl de knaap van onder den stoel van een der aanwezigen te voorschijn kroopHoe de jongen onder de oogen van het publiek van meer dan honderd toeschouwers, uit de mand, die bovendien nog gesloten was, kon ontsnappen, blijft een onoplosbaar raadsel. Doch we zouden nog andere dingen zien. De fakir nam een grooten bal in de hand van dun touw, welken hij, na een der einden in zijn zak te hebben gestopt met alle kracht in de lucht wierp. Desniettegenstaande rees de bal langzaam de hoogte in tot hij in de wolken verdwenen was. Daarna beval de fakir den jongen in het touw te klimmen wat deze dadelijk deed met al de vlugheid van een aap. Van lieverlede werd de knaap kleiner, totdat ook hij voor onze oogen verdwenen was. Eenigen tijd duurde het, alvorens de fakir zich weer met den verdwenen jongen be moeide daar hij in dien tusschentijd eenige toeren van minder aanbelang verrichtte. Maar dan begon hij den knaap bij zijn naam te roepen en hem te bevelen naar beneden te komen. Er kwam echter als antwoord van boven, dat hij niet wilde. Na verscheidene vergeefsche pogingen te hebben aangewend riep de fakir uit, dat zoo hij niet naar be neden kwam, hij zou gedood worden, doch weer kwam er een ontkennend antwoord. De schijnbaar woedende man greep daarop een lang mes hield dat tusschen de tanden en klom met handen en voeten tegen het touw op. Ook hij verdween spoedig voor onze oogen en dadelijk daarop klonk er een af grijselijke kreet door clfe lucht en begonnen er tot groote ontzetting der toeschouwers langzaam bloeddruppels te vallen. Even daarna tuimelden achtereenvolgens de becnen, de romp en het hoofd van den knaap naar beneden, en gleed de fakir met het bebloede mes weer langs het touw naar beneden. Ver volgens legde hij de overblijfselen van den jongeu met het touw onder' een kleed, en toen hij dit weder wegtrok, kwam de knaap gezond en wel, zonder eenig zichtbaar teeken van geweld, te voorschijn Waar liet geheim van deze dingen moet gezocht worden wij weten het niet. Door suggestie kan men wel iemand de zaken laten zien die men wenscht, doch suggestie van een honderdtal personen is wel wat te kras. Tanger LONDEN, 28 October. Volgens be richt uit Liverpool hebben een 80tal Fran- schen, aldaar woonachtig, aanzegging gekre gen zich gereed te houden voor plotseling vertrek naar Frankrijk. Zelfs zou enkelen, die werkzaam zijn in handelshuizen, de raad zijn gegeven, hun ontslag te nemen. De beide Engelsche oorlogsschepen zijn te aangekomen en houden 500 man gereed voor de landingom het douane- gebouw te bezetten, ingeval vóór den afloop van het ultimatum geen gevolg is gegeven aan Engeland's eischen. Naar uit Petersburg wordt gemeld, wordt in politieke kringen geen gewapend conflict tusschen Frankrijk en Engeland geducht. Men gelooft aan een schikking in dezen zin, dat Fashoda door Marchand zal worden ont ruimd op voorwaarde, dat anderè punten in het gebied van den Bo ven-N ij l en het door Frankrijk bezette gebied in de provincie Bahr-el-Ghazal aan Frankrijk zullen worden toegewezen. Rusland zou de eischen der Republiek in deze ondersteunen. WAALWIJK. Van 22—28 Oct. GEBOREN: Hermanus Matheus Ar.tonius, zoon van Jan Bijlhout en Bartha Maria Fiche- roux. Larabertus Petrus, z. van Arnoldus Henricus Dumoulin en Huberdinavan Heu- sen. Elisabeth, dochter van Gijsbertus Wilhelmus Kooijmans en Johanna Maria Verhoofstad. Markus Johannes Antonius, zoon van Johannes van Daelen en Cornelia Kogels. OVERLEDENAdriana Maria de Leier, 18 dagen. Morinus Cornelis Bergmans, 2 maanden. HUWELIJKS-AANGIFTE Jacobus van Helvoirt, 25 jaren en Adriana Maria van Daalen, 26 j. Augustinus Carolus van der Heijden, 32 j. en Maria Elisabeth van Loon, 22 j. Marinus Herman, 24 j. en Antonetta Schel lekens. 23 j. Johannes Martinus Trom mels, 28 j. en Jacoba Vos, 26 j. Hubertus Kuijsters30 j. en Petronella van Weert. 34 j. WAALWIJK, 26 Oct. 1898. Bij flinken aanvoer was de handel ter jaarmarkt tamelijk vlug, vooral voor prima melkvee, dat veel voor Belgie werd opgekocht. Kalfbeesten golden f125 f210. Dito vaarzen f 95 f 170. Jonge varkens aangevoerd 95 stuksver kocht van f 5.75 ii f 9.50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 365 kg. van f 1.17 f 1.33 per kg. Eieren f 6.a 7.per 100 stuks. De looiersbeurs werd heden met de jaar markt tamelijk druk bezocht. De handel in huiden was de laats'.e dagen nogal geanimeerd. Voor behoefte wordt voortdurend het zij dan bij partijtjes nog al druk gekocht. Dientengevolge blijven de prijzen vast ge stemd. Voor zwaar leder blijft geregelde vraag bestaan zonder dat dit invloed van eenig belang op de prijzen uitoefent, die nog steeds weinig lóonend zijn voor de looierij. Licht leder zeer gezocht aan ferme prijzen. De handel in schors en andere looimiddelen is stil en min of meer verlaten. DUSSEN. Boteraanvoer 150 kg. prijs van fl.30 1.36 markt gezet op fl.34 per kg. Eieren 1.30 per 26 stuks. dit is een der beste geneesmiddelen voor hen, die bloedgebrek hebben. Verkrijgbaar te Waalwijk bij den agent Op de Markt.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6