Nummer 88. Zondag 6 November 1898 Tweede Blad, Bekendmaking. Staatkundig overzicht. Reclame. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. ■■■Bp ZendtHELDENS te BEEZEL, naam- of briefkaart en u ontvangt een keurig blauw gedrukt POST- en TELEGRAAFTARIEF. Te Madrid en te Washington doet men er het zwijgen nog toe, doch indien men geloo- ven mag wat uit Frankrijks hoofdstad over den stand der vredesonderhandelingen tus- scheu de gedelegeerden van Spanje en de Vereenigde Staten wordt bericht, zou het er voor het koloniaal bezit van het Iberische schiereiland heel slecht uitzien, zóó ongunstig zelfs, dat een krachtig protest vandeSpaan- sche regeering tegen de eischen van de Unie wordt tegemoet gezien en dat men de regee ring te Madrid het plan toedicht zich te wenden tot de beschaafde mogendheden om dezelven tot getuigen op te roepen bij het machtsmisbruik van de Vereenigde Staten, waarvan Spanje het slachtoffer is 1 Tot vóór eenige dagen heette het nog, dat de Vereenigde Staten bereid waren de Phi- lippijnsche eilanden voor goed geld re koopen en Maandag na afloop van de zitting der vredescqmmissie te Parijs, werd bekend, dat men te Washington wel vasthoudt aan het bezit van den Philippijnschen Archipel, doch zonder er een cent voor te betalen President Mac Kinley zou sinds het vertrek van de gevolmachtigden naar Parijs tot de overtuiging zijn gekomen, dat er onder het Amerikaansche volk een groote strooming is ten gunste van de annexatie der geheeie eilandengroep, waarvan Manilla de hoofdstad is, en de wil des Amerikaanschen volks moet den Amerikaanschen president wet zijn: de heer Mac Kinley meende, dat er geen enkele reden bestond om deze stroorning tegen te houden, om afwijzend te beschikken op het verlangen der massa Wel is waar wordt in het protocol van de viedespreliminariën alleen gesproken over de voorloopige bezetting van Manilla, doch daar schijnt men zich te Washington niet zoo heel veel van aan te trekken wat men zoo pleegt te heeten het „recht" van den sterkste, zal pok in deze wel weder zegevieren en van de bedreiging met afbreking der onderhandelin gen van Spaansche zijde, zal men zich in Washington wel niet veel aantrekken. Vóór enkele dagen eerst hebben de gede legeerden der Unie definitieve instructiën ontvangen met betrekking tot de Philippijnsche eilanden en Maandagmiddag brachien de heeren ter kennis van hun Spaansche collega's, dat zij de geheeie souvereiniteit over de Philippijnen eischten, in ruil waarvan zij g.rootmoediglijk beloofden de kleine, op deze kolonie..drukkende schuld, voor hun rekening te zullen nemeu Het heet, dat de Spaansche gevolmachtig den hoogelijk verrast, wajen over dezen eisch, die werkelijk de grens van het betamelijke verre overschrijdt. Heel lang heeft de zitting van Maandag niet geduurdom twee uur kwam men bijeen en een uur later nam men reeds weder afscheid de Spanjaarden ten volle doordrongen van wat zij te hopen en te vreezen zouden hebben In welken zin .de repliek zal luiden Misschien wordt Amerika's onbehoorlijke eisch kortweg afgewezenmisschien wei geren de Spanjaarden de onderteekening van het vredesverdragmisschien breken zij de onderhandelingen kortweg af, doch hoe het zij.. Amerika heeft de macht en geen der be schaafde rpogendheden zal bereid worden gevonden Spanje in zijn nood bij te staao, terwijl er op financieele schadeloosstelling van Washington uit geenszins behoeft te worden gerekend het Huis van Afgevaardigden wil van financieele offers niets weten weinig te vermelden, dat we niet reeds wisten en de afkorting van de Oosrersche reis van keizer Wilhelm (hij zou Jericho, den Jordaan en de Doode Zee niet bezoeken) moet niet in verband worden gebracht met minder gunstige berichten over de betrekkingen tus- schen Frankrijk en Engeland, doch moet worden toegeschreven aan de buitengewone warmte in Palesiina, waaronder mensch en dier ten zeerste hebben te lijden (de firma Cook heeft reeds 13 paarden verloren en de cavailerie ongeveer 25) Te Berlijn toont men iu politieke krin gen nog voortdurend optimisme, en is men van ooi deel dat de vrede zal blijven bewaard, en dat het machtsvertoon ter zee van Engeland, een vertoog tegen de Russische en Fransche dwarsdrijverij in Afrika en Azië, wel zal afloopen zonder dat er een schot wordt ge daan, welk oordeel ook wettigt het volgende bericht uit Honkong: Er heerscht hier iu de laatste dagen buitengewone drukte bij marine en bezetting, maar er is geen offlcieele inlich ting te krijgen, waarvoor dat is. Alle Engel- sclie oorlogsschepen hier nemen levensmid delen en ammunitie aan boord. Men zegt dat zij bevel hebben zich voor onmiddellijk uitva ren klaar te maken. De kruiser Bonaventura, die van Manila is teruggeroepen, kwam hier gisteren aan en is nu met haast aan het kolen laden Het verluidt, dat de kanonneeibooten last hebben elkaar hier te ontmoeten. De artillerie richt het belegetings (vesting) geschut. Naar Renter's agentschap verder thans verneemt, bestaat er nu gegronde reden om te gelooven dat de politieke toestand teekenen van verbetering vertoont. Met vertrouwen kan worden verzekerd dat, als de oorzaak van de prikkelbare verhouding tusschen frankrijken Engeland is weggenomen, hetgeen men hoopt dat spoedig het geval zal wezen, de deur weer zal openstaan voor het hervatten van de vriendschappelijke onde:handelingen die den normalen toestand van de betrekkingen tus schen Frankrijk en Engeland kenmerken. Marchand is Donderdag te Kairo aaügeko men. Het volgende is de voornaamste inhoud van het ultimatum, dat de admiraals voor Kreta gezonden hebben aan den Turkschei» gouverneur De gouverneur moet alle Turksche over heidspersonen verwittigen dat de officieren van de internationale troepen bevel hebben gekregen, den 4en dezer alle openbare ge bouwen, tot dusver bij de Turksche overheid in gebruik, te bezetten. De admiraals zullen na den 4en de Turksche troepen niet meer als het garnizoen van het eiland beschouwen: de Turksche dienstplicht wordt dus op Kreta afgeschaft. Vrijdag bij het aaubreken van den dag zullen de poorten van Chania bezet worden en moeten de fo:ten in de macht van de internationale bevelhebbers overgaan. Er zullen geen Turksche patrouilles meer geduld worden, noch ook mogen Turksche troepen zich buiten de kazernes ophouden. De soldaten zullen ongewapend moeten zijn, maar de officieren mogen hun degen behouden. De Turksche gendarmerie wordt ombonden. De admiraals verlangen voorts dat de gou verneur alle Turksche troepen, nog ie Chania verblijvend, op de Tinksche kanonneerboot Foead en de transportschepen in de Soedabaai zal overbrengen. Het tuighuis en de marine werf worden voor de admiraals geopend, die op zich uemen, ze door hun eigen troepen te laten bewaken. De Foead zal naar hel fort Izzedin aan de Soedabaai gesleept woiden, in afwachting van de sleepbooten die het oorlogsschip naar een Tuiksche haven moeten brengen. De admiraals verzoeken mededeeling van de orders, door den Turkschen gouverneur uitgevaardigd, en zij voegen er bi] dat als het antwoord niet bevredigend is, zij de maatregelen zullen nemen, noodig om hun vervat. Hij komt er in terug op den toestand der Serviërs in het villajet ICossovo en ver werpt de voorstellingen van de Porte, als zouden de incidenten, waarover Servië klaagt, overdreven zijn. Tot slot stelt de nota den toestand der Serviërs te midden der Alba- neezen, gelijk met dien der Anneniëis onder de Ku; den en eischt de vorming van een commissie, voor de helft beslaande uit mu zeimannen, voor de andere helft uit christe nen, met toevoeging van Servische gedele geerden. Als de Porte een onpartijdig on derzoek blijft weigeren, loopen de maatschap pelijke betrekkingen tusschen Servië en Turkije zeer veel gevaar. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat van 1 November 1898 af door de spoorwegmaatschappijen geen rundvee, voor Bel gië bestemdmag worden aangenomen, wanneer daarnevens niet wordt overgelegd een door een geëxaroineerden veearts afgegeven verklaring van den volgenden inbond De ondergeteekendegeëxamineerd veeaits de te2)...., verklaart hierbij,dat-r^3)bestemd ten uitvoer naar Belgie, door hem, op verzoek van is onderzocht op s)te2)en bevonden niet te zijn lijdende aan of door krnteeltenen verdacht van eenige besmettelijke ziekte in den zin der wet of wel te zijn aangetast door eene, daarmede in verschijnselen eenige overeenkomst vertoonende, Diet besmettelijke ziekte. 6) Voor ieder te vervoeren stuk rundvee is een afzonderlijke verklaring noodig, die slechts geldt voor den dag van onderzoek en de 2 daaropvol gende dagen. Het onderzoek geschiedt ten koste van belang hebbenden. Waalwijk, 2 November 1898. De burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. t) Naam en voorletters van den veearts. 2) Naam van de gemeente. 3) Kleur; geslucht, soon, bijzondere keDteeke- nen en zoo mogelijk ouderdom van het stuk rundvee. 4) Naam en voorletters van den verzoeker. 5) Datum van het onderzoek. 6) Handteekening van den veearts. WAALWIJK. Zondag 6 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Elslein Yon Cnub Filcke. 2. Sur les remparts Saintis 3. Bede Heinze. LOONOPZAND. Concert, te geven door het Kruisboog schuttersgezelschap Oefening en Vermaak", van Loonopzand, bij gelegenheid van den jaarlijkschen Statiedag, op Zondag 6 ïSfov. a.s., in de zaal van den heer E. J. Van Hoorn, te Lootiopzaud. Aanvang 6 uur. Zie Programma's DUSSEN. Concert, te geven door de Fanfare ,/Wil- helmina" te Dussen ter gelegenheid van haar eenjarig bestaan op Woensdag den löden November 1898, in hare zaal bij den heer J. H. Kamp. Aanvang 7 uur. Zie Programma's. Wel liep aan de Parijsche beurs het gerucht, dat de regeling met betrekking tot Fasjoda in den Joop van den morgen zou geteekend zijn door den minister van buitenlandsche zaken Delcassé en den gezant van Engeland te Parijs en dat majoor Marchands expeditie door Abessinië naar Frankrijk zou terugkeeren, doch niet alleen heeft er geen samenkomst plaats gevonden tusschen Delcassé en Edmund Monson, doch de toestand kan tevens als volkomen onveranderd worden beschouwd, uit welk feit valt op te maken, dat van het bericht der Daily Graphic» van gisteren over een tegemoetkoming van Frankrijk aan de wen- schen van Engeland geen woord waar is. Alles is dus bij het oude ten aanzien van Fasjodade publicatie van het Blauwboek eenerzijds en van het Geelboek anderzijds, heeft geen wijziging hoegenaamd tengevolge gehad' en Frankrijk heeft in de eerste plaats in afwachting van majoor Marchands rapport. Over de Engelsche mobilisatie valt ook al besluiten ten uitvoer te leggen. Ismaël Pasja heeft dit ultimatum naar Konstantinopel overgeseind en wachtte op instructies. Het uitvoerend comité van de Nationale Vergaderiug vanKreta heeft de afwezige leden van de Vergadering opgeroepen, de mogelijkheid voorziende dat, met het oog op de wending van de zaken, de Nationale Vergadering bijeengeroepen moet worden. De koning van Griekenland heeft in zijn samenkomst met keizer Franz Joseph zijn goedkeuring gehecht aan de eveutueele be noeming van prins George tot gouverneur van Kreta. Indien de sultan de benoeming goedkeurt zal prins George te Konstantinopel zijn aanstelling in ontvangst gaan nemen. Hij zal den titel vorst-gouverneur voeren. De minister van Servië te Konstantinopel Novakovitsj heeft de Porte een nota gezon den, die in zeer krasse bewoordingen is WAALWIJK, 5 Nov. 1898. Provinciale subsidie voor onze haven, Het rapport der zes afdeelingen uit de Staten van Noord-Brabant strekt tot afwij zing van de aanvraag om subsidie in de kosten voor de verbetering der haven alhier. Op deze zaak hopen wij later terug te komen. Provinciale Staten. De Staten van Noord-Brabant zijn uiteengegaan tot Donderdag 17 Nov. a.s. nam. 1 uur. Als dan komen in beraadslaging de ver zoeken om subsidie van deze gemeente, van den Boerenbond en van de Maatschappij van Landbouw. Aan de gemeente Besoijen werd in onderhoud en beheer afgestaan een gedeelte van den provincialen weg van die gemeente naar Tilburg. Benoemingen. Bij Kon. besluit is aan mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann, op verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te's-Hertogenbosch, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. Het Hotel Verwiel te Waalwijk. Den 22 Februari (Vastenavond) dezes jaars des namiddags omstreeks 2 uur, weer klonk brandalarm in onze gemeentehet hotel Verwiel had vuur gevat en brandde in enkele uren tot den grond toe af, alle pogingen van brandweer en mannen van goeden wil ten spijt. Aan den heer Jos. van Ree, architect alhierwerd opgedragen het ontwerpen van plannen voor een nieuw gebouwdat aan alle eischen des tijds zou behooren te voldoen. Met bekwamen spoed voldeed hij aan die vereerende opdracht en leverde een plan en bestekin alle opzichten naar den zin der besteders en hunner raadslieden. Den 6 April da.v. had de openbare aan besteding plaats. De uitslag was dar, de uitvoering van het werk, naar de plannen en onder de leiding vau genoemden bouwkundige, den heer Van Ree werd opgedragen aan de heeren G. de Bont, PI. van Eggelen en J. Van Dommelen, te Nieuwkuik die onmiddellijk een aanvang maakten en het werk met zoo prijzenswaar- digen ijver hebben voortgezet dat het ge bouw thanszeven maanden na de aanbe steding geheel gereed is. Een eercsaluut aan deze flinke, degelijke aannemers is hier zeker op zijn plaats, voor de vlugge afwer king en in het algemeen voor de loyale en schikkelijke wijze, waarop zij zich yan hunne taak hebben gekweten. Dank aan hunne voortvarendheid en aan de uitmuntende leiding van den architect, staat het nieuwe hölel Verwiel nu daar, als een prachtig monumentaal gebouw, dat reeds van verre ieders oog trekten een waar sieraad mag genoemd worden voor onze ge meente en vooral de omgeving van het Marktplein. Trekt het trotsche gebouw reeds van verre de aandacht, zeker maakt het, van nabij be schouwd nog grooter indruk. Ziehier eenige bijzonderheden De geheeie lengte van het gebouw is 41 M. met 3 M. veranda en balcon aan voor en achtergevel. De breedte is 13.75 M Door de verauda komt men in eene vesti bule van 4 -f 2.10 M., waarin rechts toegang tot het salon en links tot de koffiekamer, ter lengte van 12.75 M. Op de koffiekamer volgt de eetzaallang 7 M. en op deze eene schrijfkamer van 3.50 M. Voor buiten gewone gelegenheden kan van deze drie eene enkele zaal gemaakt worden die dan eene lengte heeft van ruim 23 M. Achter de vestibule de tochtdeur, waardoor men komt in den corridor, breed 1.80 M., waarin het trappenhuismet de hoogst ele gante zeer gemakkelijke hoofdtrap. Wanneer men, aan den ingang van den corridor zich bevindende, dezen geheel over ziet, maakt hij een zeer grootschen indruk deor zijne Tuime afmetingen en de lucht en het licht, die overal overvloedig heerschen. De corridor geeft toegang: rechts tot de huiskamer met aangrenzende slaapkamer keuken, bijkeuken, privaten, diensttrap, uit- pakkamers, magazijn en bagagekamer, en links door een afzonderlijken corridor tot een groote vergaderzaal. Dit wat betreft het gedeelte gelijkvloers. Op de eerste verdieping bevinden zich behalve werkkamer, badkamer en gemakken, 18 ruime logeerkamerswairvan 3 met zit kamer en op de tweede verdieping nog 5 logeerkamersruime zolder enz. Op de bovenverdiepingen treft den be zoeker weder hetzelfde gevoel van ruimte, lucht en licht als beneden, en de corridor boven maakt, zoo mogelijk, nog meer indruk dan die beneden, omdat hij eenigszins langer is en er zooveel deuren op uitkomen. De zolder is als 't ware een model-zolder voor schoenen- of iedermagazijn. Heeren reizigersdie aan zoo iets behoefte hebben, vinden hier hunne gading.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1