Notaris RANT, G-eldleening. Wed.J, B.v. d, Heijden-DeLeeuw. Roggemest, H, N. SDNNEVELD te Sprang, Specialiteiten Fotografisch. Atelier TH. A. VAM DELFT, Advertentiën theek - Waarbor Bericht van Inzet. Burgemeestet en Wethouders GELDLEENING BORDEAUX. WITTE en RIJNWIJNEN. Prima Rog-gemest Cognac Couronne Royale. Hu skamp's Oude Jenever. Van Gorcum's E,F. Boerenjongens. Van Gool-Van dei Schoot, Hoest gij? Gebruik Kater's Drop. Kater Ca, te Groningen, WAALWIJK. publiek verkoopen: A. Een geheelen inboedel. B. Bouw- en melkgereed- schappen en werktuigen, groot f14000, maken bekend: Steeds verkrijgbaar LIKEUEEN Voor het a.s. seizoen: CHEMISCHE Koenen en Schoenmakers te UDEN (N. B.) f7 per 100 Kg, Cooyman's Elixer. Cooyman's Advokaat. Queen's Lemon Squash. Ï1I4I Flinke tariefverlaging. het fatalisme leidt tot die traagheid zoo noodlottig voor den vooruitgang eil de welvaart van Oostersche volkenzoodat onder de gunstigste omstandigheden zij toch nog eco nomisch achterstaan. Slechts daarwaar vreemde invloeden werkenworden zij tot eenige krachtsinspanning opgewekt, be halve natuurlijk in de gevallen, dat gods dienstige of nationale hartstochten worden te voorschijn geroepen. En dan treedt het fatalisme op in een anderen vorm, de niets ontziendeook zichzelven niet sparende blinde strijdzuchtmet minachting van al hetgeen dienen ksn om voor eigen veiligheid eenige zorg te dragen. De uitslag is door het noodlot vastgesteld. Men verliest niet de hoedanigheid van een lijdzaam mensch door aan den loop der din gen eenige leiding te willen geven in plaats van dien werkeloos af te wachten. Menigeen gelooft wel, of beweert tenminste, dat het niet anders konals het hem zeer goed mogelijk is geweest wijziging te brengen in de opvolging der feiten. Van hun onderling verband moeten we iets trachten te verstaan. Wie zijn akker maar vol laat groeien, onder voorwendsel dat de natuur het zoo gewild heeftkrijgt geen goeden oogst binnen en verdient eigenlijs niet dat hem de beschik king over een stukje van de aardoppervlakte is gegeven. Wied het onkruid als het in zijn opkomst is, anders zal het u verstikken. Dat eeuvoudig voorschrift is van toepassing op tal van zaken. Geduld is niet voldoende om door de wereld te konten; wie verwacht er doorheen gedragen te zullen worden, be reidt zich bittere teleurstelling, men moet zelf loopenen niet al te langzaam ook. Dan kan het soms gebeuren dat verkeerd is gerekenddat naderhand gezegd wordt Had ik maar niets gedaan en kalm afge wacht dan zou de schade niet geleden het verlies niet ondergaan zijn. Dat alles bewijst niets. Op het oogenblikdat gij een besluit hebt moeten nemen een keuze hebt moeten doenhebt gij ook behoorlijk nagedacht over de mogelijke gevolgen, en eerst daarna beslistis later gebleken, dat de ingeslagen weg niet voerde tot het doel, tot die wetenschap kondt gij eerst geraken na hem tot het einde toe bewandeld te hebben. Wij komen vaak in ons leven op kruiswegen waar :wij rechts of links moeten gaan; laat onze topografische kennis ons in den steekdan maar op goed geluk verder. Maar wie in zoo'n geval liever gaat zittenin afwachting dat hij een adspiratie krijgt óf een ander hem bij de hand zal nemendie komt er zeker niet, want hulp die men noodig heeft blijft gewoonlijk lang weg. Lijdzaamheidaltijd plicht wanneer wij staan tegenover hetgeen niet is af te wenden, nooit aan te bevelen als wij door actief op te treden de goede kansen kunnen ver meerderen wordt misdadig indien zij aan leiding geeft de ontwikkeling van eenig kwaad te begunstigen. In den tuin van het menschelijk leven wast veel onkruidzóóveel dat vaak het graan er onzichtbaar wordten dan komen er pessimisten die ons willen wijsmaken dat er geen goed zaaisel meer te telen is, dat er niets anders groeit dan verdorvenheid en ellende Daar zijn er dikwijls geweest, van die apostelen der droefgeestige berusting, en hun ras is nog geenszins uitgestorven zij zien het kwaadmaar kunnen het niet kee- renomdat hun de geestkracht ontbreekt die tegen een flinke worsteling niet opziet, al brengt zij de kans eener nederlaag mede. Hun leer is die van de almacht van het noodlot, van de onmacht van den mensch en wie met hen medegaat,, loopt eindelijk vast op de conclusie, dat het beste wat iemand kan overkomen is, niet geboren te zijn. Want wat is er toch eigenlijk voor heerlijks aanvan golf op golf te worden geworpenzonder weerstand te kunnen biedenals een speelbal van het fatum aan welks luimen alle creaturen slaafs zijn on derworpen Dat is de lijdzaamheid van den zedelijken dood voorafgegaan door een langdurig ziek teproces waarin het gevoel van verantwoor delijkheid al meer en meer verloren gaat totdat het geheel is verdwenen. De mandie zijn plaats te midden van de menschheid waardeert en er een zoo goed «mogelijk gebruik van wil makenal heeft hij geen vaststaandewèl-overwogen aan geen enkele tegenstrijdigheid lijdende théorie over het doel des levensverzet zich met woord en daad tegen de bewerking zijner onmacht. Hij is als de hovenier, die de schadelijke plant opzoekt en uitrukt, en met die eeue één geheele generatie van soortge lijke het, ontstaan heeft belet. Zeg niet dat het weinig befeekent tegenover de miliioenen die nog blijven staan, in de verte of nabij, zonder dat iemand er bij komt om het voortwoekeren tegen te gaan een millioen is in elk geval minder dan een millioen plus een. Hoe eenvoudig dit alles ook wezen moge, het kan toch nuttig zijn er even aan te herinneren. Er is stellig in de wereld te veel lijdzaamheiden de oorzaak is niet hierin te zoekendat wij traag zijn of on verschillig maar ons ontbreekt het vertrou wen op de macht van het kleine. Er be staat een verhaal van een man die in het bezit kwam van een wildernistoen hij zijn eigendom bekeekwerd hij wanhopig, want daar was geen doorkomen aan. Hij legde zich neder op den grond en schreide. Doch een wijze kwam tot hem en zeide Zuiver eiken dag een stukje zoo groot als de op pervlakte die gij met uw lichaam beslaat, en deze woestijn zal een paradijs worden. Dat moesten alle menschen bedenken wanneer zij gevoel hebben voor de heerlijke werkzaamheid eener zedelijke taak. Niet de leer van „wat is, moet zijn" voert ons op het rechte spoordoch de overtuiging dat hetgeen is zoo goed moet worden, als het zijn kan. Met lijdzaam toezien, geduldig dragen en kalm berusten brengen wij de maatschappijwaarvan wij deel uitmaken en tegenover welke wij in ruil voor de diensten die zij ons bewijst, toch ook verplichtingen hebbengeen stroobreedte vooruit. Doch met te doen wat gedaan kan worden hoe bescheiden dit deel in verhouding tot het geheel ook zijn moge, verricht gij een reu zentaak. Misschien zijn er, we zullen ons zeiven nu maar eens buiten rekening laten, in de plaats uwer woning eenige duizenden men schen die onwaarheid spreken en een niet geringer aantal die lasteren En tegenover die massa zou het de moeite niet waard zijn één kwaadspreker tot de orde te roepen of één leugenaar in de richting vau de waar heid te brengen Beproef' het toch maar; als het u geluktzult gij er in elk geval zelfvoldoening van hebben. Wi-llicht zijn er nog anderen zonder dat gij het weet met hetzelfde werk bezigen dan vult gij elkander aan, net als de werklieden aan een tunneldie van beide tegenoverstaande ein den beginnen te boren en ten slotte elkaar ontmoeten. Zoo'n tunnel heeft men ook niet klaar in een paar etmalen. In de wereld der stof telt ook het geringe mede een pyramide van Egypte bestaat uit enkele steenen waarvan elke maar een zeer klein onderdeel is van 't grootsch geheel. Welnu, tracht ook eens zoo'n steen te bakkenvervolgens nog een. Gelijk met eten de eetlust zich doet gevoelen, naar het Eransche spreekwoord, komt ook met den ijver de werkkracht, en daarna het succes. Niet altijdnatuurlijk, 't Kan niet steeds voor den wind gaan Dochmet lijdelijk toezien is er heelemaal geen kans op wel slagen. Zet honderdduizend Arabieren naast elkaar in 't zanden er komt geen nieuwe pyramide. Dan zullen zij mogelijk vertellen, dat de niet verschijning „geschreven stond." Wij hebben een betere opvoeding gehad in de leerechool des levens ons is geleerd lijdzaam waar 't moet, werkzaam waar 't kan. Zoo blijven wij gezond en jong. AMSTERDAMSCHE gevestigd te Amsterdam. De Maatschappij verstrekt en belegt geld op hypotheek en geeft NIET UITLOOT- BARE gewaarborgde 4% hypothé caire obligatiën uit in stukken van f 1000. f500— en flOO— Voor inlichtingen gelieve men zich te wenden tot de firma C. A. Witlox Zoonagent der Mij. te WAALWIJK. ter standplaats Capelle berichtdat de onroerende goederen onder Loonopzand, waarin begrepen de Roestelberg en de Wa rande; beplant met welig wassend schaarhout, dennenboomen uitstekend geschikt voor mijn- hout enz. waarvan de inzet op Maandag 24 October 1898 heeft plaats gehad, thans staan met de ver hoogingen De Roestelberg, groot ruim 26 hectaren, op slechts f3600 in Massa. De Warande, groot ruim 22 hectaren, op slechts f 4500 in perceelen. TOESLAG Maandag 7 November aanstaande, des avonds 7 ure, ter herberge van de Wed. BIEMANS te Loonopzand. te Waalwijk zal voor de Weduwe en Kinderen J. PIJNENBURG te Waalwijk, I Provisioneel ter herberge van CHRIST. APPELS, te Waalwijk, op Woensdag 16 November 1898, definitief in de Koornbeurs bij TH. VAN LOON, te Waalwijk, op Woensdag 30 November 1898, telkens 7 uur des avonds, Te Waalwijk aan de le Zeine: Koop I. Een landbouwershuis met stallen en schuur, groot ongeveer 13 aren. Koop II. Het perceel Weiland, grenzende ten zuiden van koop I tot aan de 2e Zeine, groot ongeveer een hectare. Koop lil. MASSA van koopen I en II, groot 1 hectare 9 aren 40 centiaren. II. Op Vrijdag 2 December 1898 's morgens 10 uur (zijnde de marktdag vóór St. Nicolaas) ten woonhuize van de Weduwe J. PIJNENBURG, in de le Zeine te Waalwijk, waaronder hoogkar aardkar, melkwagen ploeg eggekruiwagen paardentuigen koe beugels, musterd; C. gedorscht en ongedorscht graan 8000 Va kg., drieshooi stroo 5-jarig hout op struik, vruchten te velde. D. Vee: een koe, een schot, een hokkeling, een kalf, 2 varkens. 16 kippen en haan. van Waalwijk; Gezien het door He eren Gedeputeerde Staten van Noordbrabaut goedgekeurde be sluit van den raad dier gemeente van 4 October 1898 houdende het plan tot het aangaan eener tegen eene rente van 37e °/o van het uo~ minaal bedrag, lo. Het eerste gedeelte dier leening wordt opengesteld tot een bedrag van f 3000; 2o. Geene inschrijvingen worden aangenomen die lager zijn dan 971/2 °/0; 3o. De inschrijvingsbiljetten, met vermelding op den omslag „geldleenivg der gemeente Waalwijkmoeten bij den Burge meester zijn ingekomen vóór of op 15 November aanstaande, op wel ken dag ten raadhuize om elf uur voormiddogs, de opening in het open baar zal plaats hebben; 4o. Het bedrag der aangenomen inschrij vingen moet worden gestort ten kantore van den gemeente-ontvanger van Waal wijk, vóór of op 1 December eerst komende, zullende aldaar de schuld brieven met de coupons worden uitge reikt. Het plan der geldleening ligt ter inzage ter secretarie en is op aanvraag kosteloos verkrijgbaar. Waalwijk, 31 October 1898. Burgemeester en Wethouders voorn Be Burgemeester K. DE VAN DER SCHUEREN. Be Secretaris E. W. VAN LIEMPT. Triple Sec, Chartreuse (groen en gele), Kirschwasser, Marasquin, Kummel Cristallisé, Cooijmans Advocaat, Elixir d'Anvers, Crème de Vanille. in alle kwaliteiten enz. enz. per flesch. Siroop van Punsch f 1.20, fl.30. Siroop van Arak Punsch fl.30. Jamaica Rum f 1.80. Cognac f 130, 150, 180. Waalwijk. uit de FABRIEK van De PRIJS van onze is dit jaar gesteld op franco Waalwijk. Zij, die van dit product hebben gebrui: gemaakt als proef tegen andere rneststoffei van geringe waarde, welke met grooten ophef worden aanbevolen, zullen opgemerkt hebben, dat niettegenstaande den hoogeren prijs, Onze Roggemest in 't gebruik veel voordeeliger, en dus goedkooper is, dan andere stoffen. Wij kunnen daarom onze ROGGEMEST opnieuw met vertrouwen onzen afnemers aanbevelen. Verkrijgbaar bij den Agent WAALWIJK, Wijnen-Likeuren-Gedistilleerd. prijs cour uitgebreide prijscourant Kater's Drop «is heerlijk van smaak. Kater's Drop lis een Hitmuntend ver zachtend middel. Kater's Drop is door de meeste doc toren aanbevolen. Kater's Drop is ovaal van vorm en voorzien van ons gerechtelijk gedeponeerd merk „de zittende kat.' Kater's Drop is in elegante blikken doosjes van 15 en 25 ct. en los a 25 ct. per ons verkrijgbaar in onze bekende depóts. Kater's Drop wordt uitsluitend gefabriceerd door Wacht U voor waardelooze P# namaaksels! 6 visitekaart portretten fl.75. 6 cabinet n f3.50. 1L£io VAN

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2