DAMES, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Helgie. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Servie. Engeland. Reclame. BINNENLAND. Schrijft Heidens, Bee- zel, om GRATIS Hand leiding, GLANSSTIJ- VEN. middelen te beramen om een einde te maken aan den gedrukten toestand, waarin de gemeente financiën vèrkeèren, en die, als er niet spoedig verandering ten goede komt, noodwendig -zou moeten leiden tot verzwaring van den toch reeds zoo hoog opgevoerden belastingdruk. Zaterdag werd de beschaafde wereld van Parijs uit verrast met een nogal onwaarschijn lijk klinkend bericht aangaande Dreyfus'ziels toestand en Zondagavond liep te Parijs het gerucht, dat de ex kapitein Dreyfus zou zijn overleden! De bekende „Agence Havas» was de bron van beide mededeelingen. In het eerstge noemde bericht, dateerend van Zaterdag, heette het, dat meyrouw Dreyfu*5 aan het departement van koloniën weigerend bescheid had ontvangen op haar verzoek om haar man warme kleedingstukken te mogen zenden, met het oog op zijn mogelijken terugkeer naar Frankrijk (de regeering zou, indien zij het noodig achtte, zelf wel doen wat noodig was, dus zou der beklagenswaardige vrouw zijn geantwoord) en dat zij bij haar thuiskomst opnieuw op het departement van koloniën werd ontboden. Daar zou haar zijn voorge lezen een brief, zoo juist ontvangen van haar man, waariu de volgende passage de voor naamste is: Sinds vijf jaar dring ik bij generaal Bois- deffre aan op de herziening van mijn proces; men antwoordt mij niet. Ik zie in, dat al mijn pogen tevergeefs is ik ben daarom besloten aan niemand meer te schrijven,'zelfs niet aan mijn familie mijn krachten zijn uitgeput en ik ben stervende. Ik draag aan de edelmoe digheid van Frankrijk de zorg op voor de rehabilitatie van mijn nagedachtenis Mevrouw Dreyfus zou in- verband met dit wanhopige schrijven en met het doel haar man te redden, verlof hebben verzocht om den ongelukkige op hqt Duivelseiland langs telegrafischen weg in kennis te stellen met de beschikking van het Hof van Cassatie, ter wijl zij er verder op aandrong, dat bij niet- inwilliging van dat verzoek, de minister zelf zou telegrafeeren. Opnieuw werd er afwijzend beschikt op het verzo k en een poging, bij den minister-president Charles Dupuy aange wend door een vriend van de familie Dreyfus, had al niet meer succès, zoodat door de familie Dreyfus in overleg met haar advocaat, besloten werd zich te wenden tot het Hof van Cassatie, opdat dit rechtslichaam mocht zorg dragen voor de informatie aan den veroordeelde van 1894. Zondagavond werd bij nota van „Havas" het volgende bekend gemaakt: »Wij ontvangen zooeven een telegram uit Colmar (in Elzas-Lotharingen) geteekend Weil en bevattende deze woorden Kapitein Drey fus dood. In afwachting van nadere berichten uit Parijs, is het raadzaam de jongste Havas— nota voor kennisgeving aan te nemen, ze niet hooger stellende dan de verschillende mede deelingen van gelijken aard, welke reeds z'ju verspreid. De keizer eu de keizerin van Duitschland die Zaterdagmorgen vroeg aan boord van de Hohenzollern" en begeleid door den kruiser „Hertna" Beyroeth hebben verlaten, passeer den Zondagmorgen Rodes. Heel vetl meer is er tot dusver van de terugreis naar Duitsch land niet bekend, (alleen heeft keizer Wilhelm vóór de inscheping een telegram van dank gezonden aan den sultan wegens de hem be reide glorieuze ontvangst op Turksch gebied) doch men weet toch reeds, dat ook Maltha, Cagliari, Mahon, Cadix, Lissabon wellicht en een Engelsche haven zullen worden aangedaan voor de ontvangst van brieven en staatsstuk ken. Het keizerpaar zal onderweg het strikste incognito bewaren, doch voordat Brunsbüttel aan het Keizer Wilhelmskanaal bereikt is, zal er vermoedelijk nog heel wat over deze reis worden geschreven. Terwijl men uit de mededeelingen dat de thuisreis in streng incognito wordt gemaakt kon afleiden, dat er van officieele begroetingen in de havens, welke onderweg zullen worden aangedaan, niets zal komen, is men niet alleen blijven spreken over een mogelijk bezoek aan Spanje, doch ook over een begroeting van de „Hohenzollern" door een Fransch eskader uit Toulon in de wateren van Cagliari (zelfs werden de pantserschepen, die daartoe waren aartgewezen, met namen genoemden is tevens waarschijnlijk genoemd een ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en zijn gemalin met de koningin van Engeland in de laatste week van November. De teleurstelling der Spanjaarden over het besluit allerwegen het incognito te bewaren en nergens aan land te gaan, zal zeer groot zijn, doch het gevaar voor wreede ontgooche lingen der Spanjaarden later, is er door op geheven De reis naar de Levant is niet zoo geloo- p?n als men haar oorspronkelijk had ontwor pen zij heeft aanmerkelijke bekorting onder gaan en veranderingen, vati welke de gewone sterveling in weerwil van alle officieuse ver klaringen nog niet weet, in hoeverre daarop politieke o ver wegingen, beduchtheid vooranar chisten, de onmenschèlijke hitte in Palestina en hel ontzien van de gezondheid van de. Keizerin' van invloed zijn geweest. Ware de Keizer een particulier en had'hij de reis on dernomen voor zijn eigen genoegen, dan zou men wel kunnen zeggen dat zij voor het grootste gedeelte mislukt is. Daar hij echter een groot politiek factor in de wereld is, met den Sultan vertrouwelijke gesprekken heeft gehouden en een reeks de aandacht trekkende toespraken kon houden, mag men misschien vermoeden, dat tenminste een deel van de politieke beteekenis, die men van sommige kanten aan deze reis hechtte, aan den dag is gekomen. Dat alle redevoeringen, die de Keizer op zijn tocht naar het Oosten heeft gehouden, in Duitschiand erg in den smaak zijn gevallen, kan men moeilijk staande houden. Maar de openbare kritiek is er bijna met stom heid over geslagen, alleen op bedekte wijze kan men menschen er zich over hooien uitlaten en dezen, dan nog alleen onder weinige, vertrouwde oogen, tusschen vier muren zonder oorende geest van majesteitsschennispro cessen waart dreigend rond eu wekt voorzich tigheid en wantrouwen. Naast deze passieve kritiek van het offici eele orgaan van den Duitschen rijkskanselier eu het Pruisische ministerie, oefende de sociaal-democratische Vorwiirts nog een actie ve op de laatste redevoering van den Keizer te Damascus ter eere van den zevenhonderd jaar geleden gestorven sultan Saladin, wiens graf Z. M. liet versieren met een aan „sultan Saladin den Groo-ie" opgedragen krans, zoo doende blijk gevende van zijne „vriendschap voor de meer dan 300 millioen mohamme danen", die op aarde leven. De Vorw&rts herinnerde er aan dat Saladin de verwoedste vijand van het christendom, de overwinnaar van den Duitschen keizer Frederik Barbarossa en de vernietiger van de christelijke heer schappij in het Heilige Land is geweest. De ingenieur van de stad Antwerpen,Royers, verklaart zich een groot voorstander van den overzetbak die over de Schelde Antwerpen met het Vlaamsche Hoofd zal verbinden. Hij beschrijft het gevaarte aldus Veronderstel twee ijzeren pijlers op eiken oever. Hunne hoogte zal circa 70 meter zijn eo de opening tusschen de twee pijlers op iederen oever eene goede 10 meters. Op eene hoogte van 50 meters een vlak, van 300 meter lengte op 10 breedte, brug vor mende. Aan beide zijden van dit vlak zijn riggels, waarop de wielen loopen aan wier as de kabels gehecht zijn, waaraau de overzetbak hangt. De overzetbak neemt passagiers en wagens gelijkvloers met de kaai op, heft ze omhoog en gaat dan de rivier over in eeu minuut de rijtuigen staan midden io, de passagiers aan beide zijden, waar er banken zijn aan gebracht. Wie te voet over den stroom wil gaau bestijgt de trappen op eiken oever in een der pijlers aangebracht en gaat over het vlak zoodat de instelling dubbel is: overzetbak en brug; in de twee andere pijlers een ophaalbak, die u voor 25 centiemen op de hoogte der brug brengt. Dezelfde prijs zou gevraagd worden voor den overtocht per bak; wie te voet langs de trappen over de brug wil gaan, betaalt niets. Men zal binnenkort beginnen te bouwen. De senator Ranc heeft dezer dagen Pic- quart mogen bezoeken, doch op voorwaarde dat hij met den gevangene met geen woord over de zaak-Dreyfus zou spreken.'Ranc wist echter, door te zeggen „Wat ons betreft, wij zijn gedurende twee dagen gelukkig," Picquart begrijpelijk te maken, dat de zaak-Dreyfus een gunstigen keer had genomen. Bru'aler was Gast, Picquart's zwager. Bij zijn laatste be zoek, waarbij hij ook niet over de zaak-Dreyfus mocht sprekenvroeg hij plotseling den wachthebbenden ambtenaar, die bij het onder houd tegenwoordig was Maar ik mag toch zeker luitenant-kolonel Picquart wel vertellen, dat De Freycinet minister van oorlog is Neen, antwoordde de bewaker, maar Picquart lachte veelbeieekend. De moordaanslagverleden Zaterdag tegen den rechter van instructie Boursy is gepleegd door een twee en dertigjarig meisje, Madeleine Hinque genaamd. De aanslag geschiedde uit wraakzucht. Juftrouw Hiüque en haar vader waren nl. twee jaren geleden door eenige oplichters bestolen, doch deze werden vrijgesproken. Hel meisje kon dien tengevolge een haar toebehoorende schuld bekentenis niet terugkrijgen, en zij wist dat deze zich in handen van een derden houder bevond. Zij overstelpte den rechter Boursy met aanzoeken eu verwijten, maar deze kon niets anders doen dan haar naar den civielen rechter verwijzen vaudaar haar verbittering. Een der twee kogels heeft het doel gemist; de andere heeft den rechter in het hoofd getroffen. Zijn toestand is vrij bevredigend. bij hem gewerkt had en hem verzocht, den nacht in de bikkeiij te mogen doorbrengen, ij Dit werd toegestaan. Toen de bakkér zijn |i knecht aan het werk had gezet, ging hij naar ij bed. Vrijdagochtend vroeg werd hij op den ger I wonen tijd gew;kt. In' de bakkerij gekomen j vond hij daar wel den vreemden gezel, maar S niet zijn knecht. Hij vroeg naar hem, en de gezel zeide, dat zijn knecht ziek was geworden en naar bed gegaan. Toen de bakker zich even omdraaide kreeg hij, met een ploerten- dooder, een hevigen slag op het hoofd. Hij vluchtte de trap op, maar de andere liep hem na en stak hem op de trap met een mes. De bakker kou zich nog los rukken, en de straat op loopen. Op zijn moordgeschrei kwam de politie opdagen. In den gloeiende» oven vond deze het verschroeide lijk van den bakkersknecht. De moordenaar trachtte te vluchten, maar werd gepakt. Hij heet Johann Schneider, oud 36 jaar, en is een vreemdeling. Van den vermoorde had'hij nog een^horloge met ketting gestolen. Voor den politierechter ontkende hij alles. Het „Leipziger Tageblatt" schrijft in ver band met de veroordeeling van Harden, den redacteur van de „Zukunft" Geen enkele veroordeeling kan beletten, dat de artikelen van Harden 'de quintessence zijn van een critiek, die men voortdurend uitlokt. Veroor deeling zal dien staat van zaken niet veran deren. Alleen wegneming vaii de oorzaken dier critieken kunnen zulks doen. De keizer moet eerst zijn houding, zijn brieven, zijn redevoeringen en zijn telegrammen wijzigen. Hij moet er van afzien, woorden te uiten, die men genoodzaakt is te releveeren. In het belang van het rijk moet, volgens ons, de pairiotische pers, op gevaar at van zich te zien vervolgen, verklaren, dat het de plicht van den keizer is, afstand te doen van den roem van den redenaar en van de eerzucht, om voor een algemeen ontwikkeld genie door te gaan. De Weser-Zeitung meldt dat te Gronau in Westfalen ook Hollandsche werklieden werkzaam bij de texiiele industrie, zijn uit gewezen. Hoeveel en waarom, wordt niet gemeld. Niet alleen in Gronau, maar ook in het naburige Epe en in het aan Nederland grenzende industrie-district verdienen, zooals bekend is, tal van Hollandsche werklieden bij de weefnijverheid hun brood. De directeur der gevangenis te Genève heeft Luccheni meegedeeld, dat hij Zondag naar het tuchthuis zou worden overgebracht. De anarchist antwoordde dat hem dit onver schillig was. Hij is zeer rustig en slaapt 's nachts vast. De cel waar hij de eerste zes maanden van zijn straf moet doorbrengen, is werkelijk een griezelig verblijf. Een correspondent van da N. Zürcher Zeitung is er geweest. De gevangeuis is een oud k'ooster; er is op 't oogenblik slechts één misdadiger opgesloten, iemand die zijn moeder heeft vermoord. Hij bewoont een licht kamettje, vrij gezellig in gericht, met prenten en photo's aan de wanden. Maar de cel voor Luccheni ligt in den kelder. Men moet twintig treden af, dan is links een corridor met vijf cellen 't is er overal stik donker; achter een zware deur ligt dan weer een gang en aan het einde daarvan is de cel waar de Italiaan komt; er is geen enkel venster bij 't licht van een kaars ontdekte de journalist er niets als een hoopje opgerolde matten, daar moet hij daags op zitten, 's nachts op slapen; en eens in de veertien dagen mag hij uit dit duffe, zwarte hol één uur beweging hebben in de buitenlucht. De physiek sterkste menschen moeten op deze wijs getemd wor den, een soort moderne gruwelkamer dus. Daar uit het proces gebleken is, dat Luc cheni werkelijk geen medeplichtigen heeft gehad, heeft dc procureur-generaal verzocht, alle gearresteerde Italianen wegens gebrek aan bewijs vrij te laten. De Bondsregeering had er reeds vier van de zes uitgewezen; dat is Zaterdag ook met de overige gebeurd zelfs met Martinelli, vaa wien toch is bewezen dat hij werkelijk te goeder trouw het handvat voor de vijl fabriceerde. Dezer dagen zijn twee aanslagen op het leven van ex-koning Milan gepleegd. Op reis van Krajoevatz naar Niesj hebben 3000 boereu den trein waarin hij reisde, met stèenen gebombardeerd en in Milan's slaap kamer te Niesj is een man verborgen gevon den, die in het bezit was van eeu do'k en een geladen revolver. De man, waarschijnlijk een student, werd gearresteerd. Er is dezer dagen te Londen een gruwelijke mooid ontdekt. Een bakker kreeg Donder dagavond bezoek van een gezel, die vroeger WAALWIJK, 16 Nov. 1898. Inscbrijviug gcldleening. Dinsdagmorgen ten elf uur had door bur gemeester en wethouders alhier de opening plaats van de iuschrijviugsbiljetien voor de geldleening dezer gemeente groot f 14000, waarvan het eerste gedeelte ad f 3000 is opengesteld- Ingeschreven door W. Timmermans Zonen te Waalwijk f3000 a 973/„ pet. A. C. Ie Blanc te Waalwijk 3000 dT1/^ A. Heijmans, te Udenhout 1000 a 991/s W. J. van Hoven, te Heesch 1500 a 99 Dezelfde 1500 a 98A/2 Toegewezen aan A. Heijmans voornoemd 1000 991/3 W. J. van Hoven 1500 a 99 Dezelfde 500 a 981/2 Harmonie l'Espérniice. Het eeiste winteiconcert in dit seizoen 1.1. Maandagavond door de harmonie „l'Espé- rance" gegeven werd bijgewoond door een uit gelezen en talrijke schaar toehoorders uit Waal wijk en omstreken en is onder alle opzichten best geslaagd. Het optreden van den heer en mevrouw Hartlooper was zeer gelukkig den bijval, dien het publiek hen zoo stormach tig en overvloedig schonk, verdienden zij in allen deele en deze eerste kennismaking zal ongetwijfeld, leiden tot een hernieuwde, bij latere gelegenheid. Het accompagnement van den heer Louis d'Helft was uitstekend. De harmonie zelve heeft weer eens te meer getoond hoe zij onder de bekwame leiding van den heer Van Iersel vooruitgaat en door ijverige studie in gehalte en degelijkheid wint; de verschillende nummers van het programma werden onberispelijk ten gehoore. gebracht en een afzonderlijk woord van lof mag wel ge bracht worden aan de piston solisten in „Fiiquet Friquetie" en aan al de leden voor de keurige manier, waarop zij het lang niet gemakkelijke nummer „Grande Fantaisie sur l'opéra Mignon" vertolkten. Een gezelschap, dat zóóveel moeite en kosten aanwendt om zijnen honorairen leden in den wintertijd een gezelligen avond te bezorgen, verdient ten volle den algemeenen steun, waarin het zich tot heden mag ver heugen. l'Uniou fait Ia Force. Zondag 20 November a.s. zal de tooneek vereeniging „l'Union fait la force» haar eerste winterconcert geven, in de zaal van den heer Chr. v. d. Werff. Wij raden ieder, die iets gevoelt voortoo- neelvoorstellingen, aan daar eens van te pro fiteered daar een paar prachtige s'ukkeu zullen worden ten gehoore gebracht. Aanbesteding. Bij de gisteren door burgemeester en wet houders gehouden aanbesteding voor het maken van de noodige banken en verdere schoolmeubelen op de vergroote teekenschool was ingeschreven door P. van HuUen te Waalwijk voor f 142. H. van der Meijs te Bezooien voor 140. Gegund aan den laagsten inschrijver. Tweede Kamer. De werkzaamheden der tweede kamer wer den Dinsdagvoorraiddag hervat en daarna werd in de afdeelingeu eeu nieuw onderzoek der Indische mijnwet aangevangen. Tegen Dinsdag a.s., 11 uur, is de Indische begrooting aan de orde gesteld. Verkiezing Tweede Kain»r Eindhoven. De vermoedelijke uitslag is, dat als lid der Tweede Kamer voor Eindhoveu, gekozen is de heer W. van den Heuvel. Kilometerbockjes. Van heden af zijn de kilometerboekjes weer geldig op de gemeenschappelijke lijnen als vóór 1 October. Uitvoer van vee. O uitrent den uitvoer van vee deelt de Re geering in antwoord op het afdeelingsver- slagder Tweede Kamer mede dat, ofschoon de heropening der Belgische grenzen voor ons tokvee nog verre van volledig is, zij toch geeuszins. zonder beteekenis is. Den eersten dag der openstelling zijn ongeveer 500 melk koeien naar dat land uitgevoerd, en den volgenden weer ruim 650. Ook de prijzen van het melkvee zijn gestegen. Over uitbrei ding vau den maatregel wordt onderhandeld eu er bestaat uitzicht op verbetering. De Minister acht het voorbarig thans reeds in beschouwingen te treden over retorsie maatregelen tegen België voor het geval die mogendheid op den duur niet aan de billijke eischen dezerzijds mocht voldoen. Juist toch met België zijn wij op den goeden weg, terwijl niet uit het oog mag worden verloreu dat België zeer strenge bepalingen tot bestrij ding der parelziekte heeft vastgesteld, ter.wijl in Nederland tot bestrijding van die ziekte tot nog toe niets is gedaan, dan het nemen van den voorbereidenden maatregel van benoemiug eener commissie. Geen poging wordt verzuimd cm ook Duitschland er toe te brcugen ons vee weder toe te lateD, doch het is te vreezeu dat de Duitsche regeering niets zal doen alvorens overeenkomstig den steeds door haar gestelden eisch gedurende eenigen tijd in het geheel geen mond- en klauwzeer meer in Nederland is voorgekomen. Atjch. Aan een particulier schrijven van eenofficier, die sedert een paar jaar in Atjeh vertoeft, ontleent het Handelsblad het volgende 10 September begonnen eenige djahats van een bende onder Pang Arab 's avonds om 7

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2