Nummer 92. Zondag 20 November 1898 Tweede Blad. ST, DAMES, Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Transvaal. Amerika. Reclame. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. waalwijk. Schrijft Heidens, Bee- zel, om GRATIS Hand leiding, GLANSSTIJ- VEN. De Echo van het Zuiden Teneinde tegemoet te komen aan den wensch, ons van ver schillende zijden te kennen gegeven, zullen wij de Winkeliersin de ge legenheid stellen de bijzonderheden hunner St.. Nicolaas-Etalage op weinig kostbare wijze aan het publiek bekend te maken. Daartoe zullen wij vanaf ZATERDAG 12 NOVEMBER tot en met 3 DECEMBER, advertentiën, betreffende de St. Nicolaas- étalage, in uBe Echo van het Zuiden" opne men tegen het laag tarief van 5 cent per gewone regel. Bedoelde advertentiën driemaal ter plaat- sing opgegeven, worden tot St. Nicolaas geplaatst. Om nu die advertentiën nog meer aan het doel te doen beantwoorden, zullen wij in dien tijd, deze courant in Waalwijk en naburige gemeenten algemeen verspreiden, zoodat bedoelde annonces de grootst moge lijke publiciteit genieten. Uit dien hoofde zijn deze nummers dus ook voor andere adverteerders zeer geschikt om hunne waren aan te bevelen. Spoedige opgaaf is zeer gewenscht. BE REDACTIE. De burgemeester der gemeente Waalwijk, maakt bekend, dat liet 2e kwnrtaals kohier voorde be lasting op de paarden alsmede op de als trek dieren gebezigd wordende muildieren of muile zels, ezels, runderen en honden door heeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, den lOn dezer, invorderbaar is verklaard en gedurende 8 dagen ter secretarie ter inzage der ingezetenenis nedergelegd. Waalwijk, 17 November 1898. De burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SOHUEREN. De vei tegen woordigers der vreemde natiën ter wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 hebben zich vereenigd ter bevoi dering hunner gemeenschappelijke belangen, en een bureau uit hun midden benoemd, waarvan de verte genwoordiger van Rusland voorzitter en die van Groot Britannic thesaurier is, terwijl tot secretaris is gekozen baron Van Asbeck, de gedelegeerde van den commissaris-generaal voor Nederland. VVoeusdagavond liep te Parijs het gerucht, dat Picquart voor een krijgsraad zal worden gebracht in de eerste dagen van December Van andere zijde wordt echter verzekerd, dat, in verband met de verklaringen der oud' ministers van oorlog voor het hof van cassatie, Picquart gelijk met de generaals Gonse en Roget door de crimineele kamer van het hof zal worden gehoord. De Courrier du Soir weet te zeggendat Labori Donderdag bij Picquart zal worden toegelaten, hoewel de advocaat Woensdag op een desbetreffend aan den minister van oorlog gedaan verzoek, een weigerend antwoord ontving. Omtrent den invloed van de letter yin het leven van Dreyfus lezen wij het volgende: Er bevindt zich een y juist midden in zijn naam, die bestaat uit zeven letters, een on gelukkig getal_, omdat het cijfer 7 de zeis voorstelt, die de Dood draagt. Als de y de slotletter was, was zij Dreyfus steeds nood lollig. Zijn proces is begonnen onder een ministeriewaarvan president was Dupu y. De personen, die een belangrijke rol in het proces hebben gespeeld, hebben allen een y aan het eind van hun naam het zijn: kom - mandant Ravar y, luitenant-kolonel Du Pat y. kolonel Henry, en kommandant Esterhazy. En met Esterhaz y dienen genoemd de namen van mevr. De Boulancy en van Marguerite Pa y s. Woensdagmorgen heeft De Pressensé door bemiddeling van een commissaris de mededeeling ontvangen dat zijn naam ge schrapt is uit de lijst der ridders van het Legioen van Eer en dat het hem verboden is, voortaan Fransche of vreemde ordeleekens of medailles te dragen. Met een koel „Het is goed,> heeft De Pressensé deze mededee ling voor kennisgeving aangenomen. Een Fransche torpedoboot heeft het Engelsche jacht „Vanadis» op zee betrapt, terwijl het bezig was nabij de Fransche kust waarnemingen te doen. Het jacht werd naar Saint Malo opgebracht, waar het streng be waakt wordt. De minister van binnenlandsche zaken van Frankrijk heeft op zijn begrooting een verhooging van 92.0U0 francs aangevraagd, om vreemde vorsten, die Frankrijk bezoeken, en president Faure op zijn vele reizen door een sterkere politiemacht te doen bewaken. Een en ander geschiedt tengevolge der anar chistische aanslagen van de laatste jareu. Jaarlijks kost Faure aan detective diensten zijn laud ruim 62,000 francs. Een spoorwegongeluk te Parijs had plaais Maandagavond om half acht, vlak bij de gare du Nord. Een trein van Amiens, die naar het station ging en een die pas het station verlaten had om naar Saint-Denis te gaan, liepen op elkaar. Groote vaart hadden de treinen niet, daar er voorzichtig gereden werd, maar de werking van de remtoestellen werd belemmerd door de vochtigheid en gladheid van de rails Er we'd niemand gedood, maar 22 personen, allen Fransehen, bekwamen verwondingen slechts twee ernstige. 1 e Madrid is officieel bericht ontvangen, dat het Duitsche keizerpaar den ISden No vember Port Mahon, den 19Jen Carthagena, en den 20sten Cadiz in streng incognito zal aandoen. Officieele eerbewijzen zullen dus niet plaats hebben. De Boeren onder generaal Joubert hebben de versterking van Mpefu op Zoutpansberg aangevallen en veroverd. De Magato's gingen na hevigen tegenstand op de vluchtjde opstand wordt als geëindigd betchouwd. De Boeren verloren 5 man aan dooden en gewonden. Komen de plannen van den secretaris van marine Long 'ot uitvoering, dan zal de oor logsvloot der Unie binnen 5 8 jaren ver meerderd zijn met 16 pantserschepen, 25 ge- pan'serde kruisers en 100 torpedojagers. Amerika zou daardoor de tweede maritieme mogendheid worden. NEW YORK. 17 November. De pers beoordeelt Spanje's voorstel, om door een scheidsgerecht omtrent de annexatie der Filippijnen ie laten beslissen, ongunstig. Zondag 20 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafcl „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Programma AD LIBITUM. Zondag 20 dezer, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance», op de zaal van de erven Van Riel worden uitgevoerd: 1. The Honimoon Marsch. 2. Grande fantaisie de l'opéra Mignon. Thomas. 3. Fantaisie sur l'opéra laust. Gounod. 4. Mein Traurn, Walzer. Waldteufel. Eerste winterconcert, op Zondag 20 Nov. *1893, aanvang half acht, te geven door de tooneelver- eeniging l'Lnion fait la force", op de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Werff. (Zie programma's). BEZOOIEN. Eerste winteruitvoering, op Maandag 21 Nov. .1898, aanvang 7 uur, te geven door het mannen koor nVooruitgang zij ons Doel", van Waalwijk en Bezooien in ae zaal van den heer Ant. van der Zaken. (Zie programma's). WAALWIJK, 19 Nov. 1898 Raadsvergadering. De gisteravond, onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden vergadering werd bijgewoond door alle leden, met uitzondering van den heer Van Sclr'jndel. De voorzitter opende de vergadering en nadat door den se cretaris de notulen der vorige waren voorge lezen en deze waren goedgekeurd, deelde de voorzitter 't een en ander omtrent de haven- aangelegenheid mede. Daarna werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, o. a. van een aanvrage om tractamentsverhooging van f 1U0door den directeur der teekenschool, den heer Th. van Delft. Dit verzoekschrift werd ter zijde gelegd, omdat zijn tractement op de begroo ting reeds met f 50 is verhoogd. Aan dewed. Brok werd vermindering van huurprijs tot f 75 toegestaan. Ve-der werd de begrooting behandeld en na enkele aanmerkingen goedgekeurd, met uitzondering van een post van f 75. „Kosten van belocningen en eerblijken", onder hoofd stuk VI, kosten voor onderwijs en armwezen, die met 6 tegen 4 stemmen werd geschrapt. De begrooting sluit, in ontvangsten op f55776.25 in uitgaven on f 55729.25, dus met een batig saldo van f 47. Daarna werd besloten de openbare school te verbouwen, en wel op de thans bestaande kosten geraamd op f 9000; bijdrage van het rijk 25 pet.; dus nog ongeveer f7000 voorde gemeente Nadat nog 't een en ander was besproken werd de vergadering gesloten. (Uitvoerig verslag in 't volgend nummer.) Bcnocmiugen. Z. D. H. Mgr. Van de Ven. bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot kapelaan le Waglwijk, den weleerw. heer A. A. Suijs, en lot professor aan het semenarie ie St. Mi- Ghiels-Gestel, den eerw. heer J. J. A. M. Giessen, priester van het semenarie. Bij kon. besluit is lo. aan den officier van gezondheid 2e klasse J. H. M. van Don- mond, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, thans op non- activiteit, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol omslag uit den militairen dienst verleend2o. die officier benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht. Kamer van koophandel. De kamer van koophandel heeft bii pro vinciale staten krachtdadig ondersteund het adres van den gemeenteraad om subsidie te verkrijgen in de kosten tot verbetering der haven. De kamer heeft bij de Maatschappij to' exploitatie van staatsspoorwegen aangedrongen om aan de zuidzijde van het station van den staatsspoorweg alhier eene overkapping aan te brengen. Zij nam verder het besluit om te steunen de adressen der kamers van koophandel en fabrieken te Utrecht aan de ministers van koloniën en van waterstaat handel en nijver heid, waarbij beoogd wordt om Nederland en de Ned. Koloniën als een en hetzelfde land te doen aanmerken voor de verzending van brieven en ged'ukte stukken. En van Nijmegen haar adres aan den minister van financien houdende verzoek eene wijziging te bevorde ren van het zegelrecht voor kwitantien enz. Concessie Vicinaux. Door stemgerechtigde ingelanden van den Waalwijkschen Binnenpolder is met 24 tegen 9 stemmen besloten aan de maatschappij Vicinaux Hollandais, concessie te verleentn de tramlijnen van Baardwijk naar de Waal wijksche haven over den dijk te leggen, dat is aan de noordzijde onzer gemeente. Volharding in den strijd. Naar men ons meldt, zal de eerste winter uitvoering cier tooneel rereeniging „Volharding in den strijd" eerst kunnen plaats hebben op den tweeden Kerstdag en wel om reden, dat reeds drie zuster vereenigingen in dit seizoen uitvoering gaven. Alles wordt bereids in het werk gesteld, om hare honoraire leden dien dag een aangenamen avond te bezorgen. Aanbesteding. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid is Woensdag aanbesteed Het maken van grondwerken nabij de uit wateringssluis aan den benedenmond van het kanaal 's Hertogenbosch-Drongelen, onder de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Drongelen, behoorende tot de werken voor de verlegging van den Maasmond, begrooting f 53 500. Minst ingsschreven door: G. L. Buven, Rotterdam f53.133. St. Nicolaasfecst. In verband met het St. Nicolaasfeest op Dinsdag 6 December, zal de Staatsspoor overgaan ook op Zondag 4 December bestel góederen aan te nemen en af te leveren. Alle stations en factorijen zullen op dien datum tot 3 ure namiddag bestelgoederen aannemen om met de aangewezen treinen te verzenden. Tevens zal de Staatsspoor op de plaatsen, waar de bezorging vanwege die Mij. geschied', de bestelgoederen bezorgen, evenals op werk dagen. De Bazar. Bij de, den 3en November, ten overstaan van den Notaris D. H. Sena'or, te's G'aveu- hage, gehouden trekking der premiebewijzen, door de Uitgevers van de „Bazar" ten ge schenke aangeboden uan de inteekenaressen op dat Mode-Weekblad, No. 37—48 van den loopenden Jaargang, zijn de prijzen gevallen op de nummers 26199 en 34844. Elk der winsters, Mej. H. E. van Wouw, Haarlemmerdijk 28, Amsterdam (ingeteekend door tussehenkomst van den Boekhandelaar M. P. Karsdorp, Amsterdam) en Mej. C. van Duijvenbode, Schiedamsche dijk 141, Rotter dam (ingeteekend door tussehenkomst van den Boekhandelaar P. J. Verlooij, Rotterdam, ont ving een Singer-Naaimachine, Vibrating- Shuttie, No. 3. (Gewone inkoopsprijs f 57.50.) Voor den XLIIIen Jaargang van de„Bazar", waarvan no. 1 juist is verschenen, hebben de uitgevers een overeenkomst gesloten met eene groote Meubelfabriek, en zullen zij onder de inteekenaressen op dit Modeweekblad een aantal sierlijke en doelmatige naaitafeltjes verloten; de eerste maal zullen de inteeke naressen een premiebewijs ontvangen bij De Bazar no. 8; de trekking zal vermoedelijk plaats hebben in Februari 1899. Cnpclle, 17 Nov. Gisteren gaf de liedertafel „Oelening kweekt kunst" in vereeniging met het dameskoor „Ons Genoegen" hare eerste winteruitvoering onder leiding van haren di recteur den heer Frans De Cortic. Jammer, dat het publiek niet in grootere getale was opgekomen, want een genotvollen avond was ons bezorgd door flinkeri zaDg, nu en dan door scènes comiques van den Heer Moiué afgewisseld. Het bal, dat volgde, maakte den avond voor de jongeren van dage zeer genoegelijk. Voor de betrekking van ouderwijzer aan de pchool in de Nieuwstraat hebben zich slechts twee sollinitanien voorgedaan, door welke Donderdag 1.1. proefles is gegeven. Met de kunstwerken aan het begin der Nieuwe Vaart alhier, vordert men thans goed. Deze werken zijn waarlijk het bezien waardig. Bussen, 17 Nov. Gisterenavond gaf de fanfare „Wilhelmina» ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan eeri concert, dat zeer goed geslaagd mag heeten. De muzieknummers toch werden, dank zij den ijver van directeur en werkende leden, zeer verdienstelijk gespeeld en het bleek wederom, dat de fanfare goede vorderingen had gemaakt. Ook het uitge voerde zangstuk „Omhoog" van Hcinze kwam goed tot zijn recht en evenzoo de voordracht, het slotnummer, door den directeur, de heer E. Vingerhoets voorgedragen, wat dan ouk met een welverdiend applaudissement werd beloond. Wat ambitie en eensgezindheid vermag, blijkt ten duidelijkste uit het ééi jarig bestaan der fanfare alhier. Zij toch gaf reeds in dit kort tijdsbestek vier maal eene uilvoering, behalve hare medewerking op een drietal plaatsen tijdens rie Kroningsfeesten. Moge die eendracht en die ijver onder de leden van „Wilhelmina» bestendig blijken en moge de steun van auloriteiten en burgers immer in luitne mate haar deel zijn, dan voorzeker is de fanfare van haar bestaan verzekerd en heeft Dussen nog raenigen ge noeglijken avond van zijne eenige vereeniging te wachten. Herpt, 18 Nov. Gedurende de winteravon den zal in de openb. school alhier herhalings- onderwijs worden gegeven. Hcusden, 18 Nov. Bij koninklijk besluit is de directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, de heer G. Vos Jr., met ingang van 16 Dec., eervol van zijn tegenwoordig beheer ontheven, en is hem naar we uit goede bron vernemen, Zwolle als standplaats aangewezen. Na veel moeite is het den heer Michels, rijksveearts alhier, gelukt een onderlinge vee verzekering op te richten, uitsluitend voor melkvee. Het hoofddoel is om den kleinen veebeziiter voor ondergang te bewaren bij ziekte onder zijn vee. Onbegrijpelijk genoeg waren alle kleine veehouders nog niet van 't nut van dergelijke vereeniging overtuigd en waren nog niet tot toetreden genegen. Haarsteeg, 18 Nov. Johs. Voet alhier heeft in compagnieschap van Johs. van Beijnen eene exportslachterij van varkens opgericht. Reeds is het eerste 16ial naar Engeland verzonden. Sprang. De Heer P. C. Kappetein, onder wijzer alhier, slaagde j.l. Zaterdag te Nijmegen voor het examen Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. WAALWIJK. Van 12—19 November. GEBOREN Gijsbertus, zoon van Antonius van Helvert en Christina van Wijk. Geer- truda Antonetta, dochter van Joseph van Drunen en Anna Maria de Groot. Ma- rinus Cornelia, z. van Josephus Trommelen en Helena Jansen. Johanna Wilhelmina, d. van Petrus Berkelmans en Huiberdina Maas.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1