Bekendmaking'. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Jaarmarkt te Waalwijk op Vrijdag 2 December a. s. veld ten slotte echter slaagden de bandieten erin, het huis in brand te steken de Span jaard en zijn vrouw kwamen om in de vlam men. Daarna verspreidden zij zich in den omtrek, om verdere gruwelen te verdrijven. Zij namen gevangen Don Miguel de Calvera, Spaansch handelsman, en zijn zoontje van 15 jaren, en begroeveu hen beiden levend in denzelfden kuil j zij rukten daarna de omlig gende dorpen binnen, en vermoordden en plunderden er altes wat Spanjaard heette, mannen en vrouwen. Ontzettende tooneelen grepen plaats te Nueva Erya, waar luitenant Moreno op de schaudelijkste wijze gekruisigd werd en toen een inboorling, die 't niet langer aan kon zien, door medelijden bewogen vroeg, een einde te maken aan de marteling, werd hij zelf aan een kruis geklonken. Overal in de provincie werd gemoogd ea gemarteld. De rustige streken werden plotseling door benden opstandelingen overrompeld. Talrijke si reken echter, waar de eerzame getrouwe vlijtige en werkzame Spaansche bevolkiug tegenstand biedt, verdedigen zich nu nog op krachtdadige wijze. Bij dit alles voorzien de Amerikanen, die Spanje verhinderden troepenmachten te zen den om de opstandelingen te bestrijden, dezen van wapeuen en krijgsvoorraad, mid delen om hun gruweldaden voort te zetten en uit te breiden. Te Manilla zelf hebben de Amerikanen de hand gelegd op een wapenvoorraad, toebe— hoorende of wel aan particulieren, of wel aan exporthuizen. Deze wapenen hebben zij ver kocht aan de opstandelingen. En de Engel- schen helpen ook, overal thuis waar iets te verdienen valt. Onmogelijk de mishandelingen te beschrij ven, welke de veelvuldige Spaansche gevan genen overal moeten verduren. Zonder schoei sel, zelts bijna zonder kleederen, onder een brandende zon, bewaakt door brutale en wreede kerels, worden zij gedwongen te arbeiden aan het onderhouden en aanleggen van wegen en straten en andere werkzaam heden, zoo gevaarlijk ouder dat moordend klimaat. Een zeker aantal officieren ondergaan dezelfde behandeling. En hoevele priesters bevinden zich onder hen Zoo is de tcestand, welke de Amerikaansche bevrijders hebben gebracht op de rampzalige Filippijuen. Volgens een telegram uit Havana heeft daar in een particuliere woning, waar veel kruit en ammunitie geborgen was, een vreese- lijke ontploffing plaats gehad. Veertig men- schen zijn daarbij gedood of gewond. Men schrijft het ongeluk toe aan onvoorzichtigheid bij het versjouwen der kisten. WAALWIJK, 30 Nov. 1898 Wat nu? Bovenstaande vraag dringt zich met ge weld op den voorgrotid, na de beslissing van Provinciale Staten van Noordbrabant, ge vallen in zake de subsidie-aanvrage van het bestuur onzer gemeente, in de kosten van verbetering der haven. t Is waar, door dat votum is voor Waalwijk liet vooruitzicht niet geheel afgesneden, om nog eenmaal steun te krijgen van de provincie bij het verbeteren der haven; maar, in afwachting, dat de gun stige toestand der provinciale geldmiddelen dit toelaatdoet zich eiken dag meer en meer de vraag gelden fi W a t nu?" De haven laten in denzelfden toestand, waarin zij sinds geruimen tijd verkeert en die oorzaak is dat de schippers haar niet willen aandoen met eenigszins diepgaande schepen, dit kan niet; daarbij kost ze dan jaarlijks veel meer geld, dan ze opbrengt en wordt bij slot van rekening toch totaal on bruikbaar. En de haven op afdoende wijze verbeteren uit eigen middelen, dit kan onze gemeente ook niet, om de eenvoudige reden, dat zij die middelen niet bezit. Men kan zich die verschaffen dooreen leening. Ja, maar wij gelooven, dat het met zeer veel bezwaren zal gepaard gaan om Waal wij ks' schuldenlast nog met bijna een ton gouds te vergrooten en dit, niettegenstaande de aanvoer in onze haven slechts voor een vierde is ten behoeve van Waalwijk en omliggende plaatsen. Maar hoe het zijde gestelde vraag moet beantwoord wordenen hoe spoediger hoe beter ook met het oog op andere belangen, waarover wij ons voorstellen nader te spreken. Daarom bevelen wij haar met de meeste vrijmoedigheid in de nauwgezette overweging van ons gemeentebestuur en onze kamer van koophandel de twee corporaties, tot welker competentie deze belangrijke zaak meer spe ciaal behoort. Gevoelen andere personen soms roeping om in deze van raad te dienen, gaarne zul len wij onze kolommen voor dat doel afstaan. Benoemingen. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Kaats heuvel, H. van der Meijden, thans commies der posterijen 3de klasse. Onderscheiding. Door Z. H. den Paus is benoemd tot commandeur in de orde van den H. Gregorius den Grooten, de heer J. F. Muisacrts Sr. te Tilburg. Kamerverkiezing te Deventer. De niet-officieele uitslag van de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Deventer is, dat jhr. mr. W. H. de Beaufort (lib.) 2091, de heer J. van Loenen Martinet (rad.) 1209, jhr. mr. R. E. W. van Weede (anlii.) 411, de heer W. H. Vliegen (soc.—dem.) 376 en de hee»- G. J. Bielemati (lib.) 107 stemmen verkreeg. Herstemming dus tusschen de heeren jhr. mr. VV. H. de Beaufort en J. van Loeneu Martinet. Bedevaart naar Lourdes. 11e Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes van 1 tot 9 Mei 1899, georganiseerd door het comité der Nederlandsche Bedevaarten. Voor prospectussen inlichtingen, inschrij vingen, enz. wende men zich, tot een der leden van het comité. Paardenteiitoonstelliiig te Parijs. „Hippos", weekblad voor paardenfokkerij, enz. komt in een hoofdartikel nader terug op het voorstel om ter aanmoediging der Ne derlandsche fokkerij mede te dingen op de internationale tentoonstelling te Parijs in 1900. Wel weet men, zoo zegt het blad, dat Franscheu en Engelschen jaarlijks onze paar den komen koopen, doch waar ze blijven is vrij wel onbekend. Beweerd wordt, dat ze in het buitenland doorgaan voor paarden van ander ras. Het zou daarom zaak zijn te toonen door een juist gekozen collectie, dal er een uitmuntend echt Nederlandsch tuigpaard be staat. Het denkbeeld is geopperd om een collectie paarden, voorstellende de verHchiller.de rassen en fokpaarden, naar Paiiis te zenden, doch fiasco, zoo meent het blad, is daarbij haast onvermijdelijk alleen eene zending van prima tuigpaarden zou eene reclame van beteekenis kunnen zijn en de aanzienlijke geldelijke opoffering waard, die er noodzakelijk aau vei bonden is. Rekent men, dat een aantal van 20 stuks in de gezamenlijke rubrieken van maat, in span en alleen gaande, noodig zal zijn, dat deze moeten aangekocht worden en eemgen tijd vooraf reeds in onderhoud en dressuur moeten gehouden worden, waarbij nog reis- en andere algemeene onkosten zullen komen, dan acht het blad een bedrag van f 50,000 niet te hoog. Een deel komt echter terug door lateren verkoop der paarden. „Hippos" vervvacht niet, dat zoo'n bedrag voor dit ééne doel door particulieren zal worden bijeengebracht. Daarom zou het blad gaaine zien dat de regeering dit plan vol voerde, wijl het hier toch een zaak van algemeen belang betreft. Volgens „Hippos" zou alleen de regeering iets goeds tot stand kunnen brengen, door zelf leiding te houden en de regeling en uitvoering toe te vertrouwen aan een commissie, bestaande uit een beperkt aantal personen, bekend vooral met den Franscheu handel, en die weten welke tuig paarden de Franschen het liefst hebben en dus het meeste succes zouden behalen. Nederlanders in Duitschland. Wat voeren toch die Pruisen in hun schild? Ongeveer 5 a 6 weken geleden zoo wordt uit Enschedé geschreven begaf zich een 25 jarig jonkman van hier naar 't naburig Duitschland om daar werk te zoeken, 't welk hij vond te Osnabrtlck. Hoewel in Pruisen geboren, was hij reeds ruim 20 jaar mei zijn ouders hier ter plaatse woonachtig, had in den loop van dien tijd overeenkomstig de wet aan zijn militieplicht hier te lande voldaan en dus niet het minste vermoeden, dat men in het land zijner geboorte de vervulling van dien plicht nog eens van hem zou kunnen vorderen. Toen hij echter op het Amt te Osnabrilck zijn verhuisbiljet inleverde, waarop plaats en land zijner geboorte stonden aangegeven, werd hem door de beambten gezegd, dat hij andere papieren moest hebben, anders zou men hem als Duitscher beschouwen. De jonge man, begrijpende dat dit voor hem ten gevolge zou hebben een paar jaren Bil- dung in de Duitsche armee, waarin hij niet den minsten lust gevoelde, schreef onmiddellijk naar hier om een bewijs, dat hij aan zijn militieplicht hier te lande had voldaan, bene vens om inlichtingen of de mogelijkheid bestond, dat men hem ondanks dat zou kunnen noodzaken in Duitschland soldaat te worden. Het gevraagde bewijs werd hem gezonden, alsmede de hier ten stadhuize verkregen in lichtingen, dat hij gerust kon zijn, Duitschland miste het recht om hem bij het leger in te lijven. De Pruisische autoriteiten schijnen zich echter zoo min om het recht als om het hun ter hand gestelde bewijs te hebben bekom merd, althans Vrijdag 18 Nov. werd de man zonder meer in arrest genomen, den volgen den dag gekeurd en ingedeeld bij het 74sie regiment infanterie te Hannover en den avond van dienzeliden dag bevond hij zich reeds in de kazerne van genoemde plaats. Men heeft hem zelfs geen oogenblik tijd of gelegenheid gelaten om zijne zaken in orde te brengennoch om zijn betrekkingen en vrienden in kennis te stellen van het lot hem beschoren. Door zijn hier ter plaatse woonachtige ou Iers is op het vernemen van hetgeen hun zoon wedervoer, onmiddellijk een adres aan den minister van buitenlandsche zaken gericht met verzoek te willen tusschenbeiden komen en te bewerkstelligen dat hun zoon van den Duitschen krijgsdienst worde vrijgesteld op grond, dat het toch niet wel aan te nemen is, dat twee vcschillende landen militieplich ten te vervullen. De vader van den ingelijfde is in 't bezit van een „Auswanderungsschein", hem in 1878 door de Pruisische autoriteiten verstrekt waarin uitdrukkelijk vermeld staat dat hij met de zijnen van de Pruisische „Staa'sangehö - rigkeit und Rechten" vervallen is verklaard." Nieuwe aanrandingen in Amsterdam. Maandagmorgeu te halfzeven werd op de Hobbemakade te Amsterdam tusschen de circus «Arena» en de wielrijschool «Velox» Pietje Faas, terwijl zij zich naar de waskaar senfabriek op de Ruysdaelkade begaf, door een onbekend gebleven persoon aan den arm licht gewond, blijkbaar met een scherp voor werp. Aan het politiebureau Leidscheplein werd van het geval aangifte gedaan. Het meisje gaf een vrij volledig signalement vati den aanrander op, dat echter niet overeenstemt met den dader der aanrandingen op Margaretha Mariinus en Cato Heilo op 21 November jl. op de Nicolaas Wilsenkade. In het Binnengasthuis werd Pietje Faas verbonden. Een verdachte werd gearresteerd, doch na verhoor op vrije voeten gesteld, Jammer, dat ook thans niemand van de aanranding getuige was. Ook vrijdagavond is op de Weteringschans een jong meisje met een mes achter het oog gewond, echter niet levensgevaarlijk. Het is een treurige waarheid, dat nu al voor de derde maal in den winier Amsterdam onveilig wordt gemaakt door een onverlaat zonder dat het is gelukt hem uit ie vinden. F.en magere troost is het, dat ook elders zulke misdadigers ongemoeid moeten blijveu, o. a. de persoon die in „Whitechapel" te Londen zoovele gruwelijke moorden heeft gepleegd. Men doet van verschillende zijden middelen aan de hand Een raadt aan, niet een paar honderd gulden uit te loven, maar f 10000 bijeen te brengen voor het opsporen van den vrouwensleker. Een ander meent dat alle mannen 's avonds zich van een knuppel of ander wapen moeten voorzien en elk die een vrouw aanrandt neervellen. Dergelijke raadgevingen baten echter niets. Er zijn duizenden die gaarne de reeds uitgeloofde som van f 500 zouden verdienen en even velen die ook zonder eenige be- looniog willen medewerken om een eind te maken aan de aanrandingen. En geen knuppels enz. helpen tegen een persoon, die blijkbaar met groote sluwheid te werk gaat en verlaten plekken voor zijn gruwelijk bedrijf uitzoekt. Alleen van voortdurende scherpe bewaking in de stille buurten, zoodra de duisternis valt, is heil te verwachten. Maar de politie is niet talrijk genoeg om dit middel uitvoerbaar te maken. Voor de hand ligt dus een tijdelijke versterking, natuurlijk door geschikt geachte personen, die niet in uniform gekleed zijn en een niet te groote wijk te bewaken hebben. Interessante Wisselzaak. De rechtbank te Heerenveen wees vonnis in eene voor den handel interessante wissel zaak. Eene aldaar gevestigde firma was houdster van een aan haar geendosseerden wissel betaalbaar met 3 dagen zicht. De betrokkene had den wissel voor «gezien» geteekend doch niet betaald. Dientengevolge protest van non betaling. De houdster stelde daa-op eene vordering in tegen den betrokkene tot betaling der wisselschuld en protestkosten. Botrokkene beweerde dat er tusschen hem en de eischeres geene wisselrechtelijke verbintenis bestond De eischeres daarentegen, «dat betrokkene den wissel had geaccepteerd Deze bewering werd door haren advocaat mr. J. van Giffen bij pleidooi uitvoerig toege licht. In haar vonnis nu vereenigde de rechtbank zich met de zienswijze van den advocaat der eischende firma en veroordeelde den betrokkene tot betaling. Voor dezer laatste werd gepleit door mr. Jonkers, advocaat te Gorredijk. Belangrijke Vondst. Aan een station te Rozendaal is 's avonds langs de lijn een half gevulde zak gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat deze uit een postwagen afkomstig was, doch, naar men beweert, worden twee pakketten van gro )te waarde vermist; men spreekt van f50,000. De wachtmeester der maréchaussées heeft een streng onderzoek ingesteld. Ca pel le. 28 Nov. Door onzen vroegeren dorpsgenoot, den Heer Th. M. Ruys, is met gunstig gevolg te Utrecht het examen als tandarts afgelegd. Tilburg. 26 Nov. Op initiatief van pastoor Van Zinicq-Bergraann, werd gister-avond alhier door een vijftigtal heeren eene vereeni- ging tot bestrijding van drankmisbruik opge richt, onder den naam van St. Paulus ver- eeniging. De leden leggen op hun eerewoord de belofte at, steeds matig in het gebruik van drank te zijn eu zich na den middag geheel vau sterken drank te onthouden. 's Ilertogcnbosch, 25 Nov. De raad heeft hedenavond de behandeling der begrooting ten einde gebracht. Dank zij verschillende bezuinigingen, eenige op voorstel van B. en W., andere op voorstel der C. v. R., was het tekort op de begrooting tot een bedrag van f 23,000 teruggebracht of op f 16,000, wanneer men de meerdere opbrengst der waterleiding tengevolge van verhooging van den prijs, waartegen geen bedenking bestond, in aan merking brengt. Hierin wilde de C. v R. voorzien door de gasprijzen met één cent per meter te verhoogen en alzoo van 6 op 7 cent per kub. meter te brengen. Met nadruk werd dit voorstel bestreden door den voorzitter, door de wethouders Van der Ven en Van der Steen en door het lid jhr. Van Meeuwen; zij wezen op de onbillijk heid om de gasverbruikers het tekort op de begrooting te doen aanvullen. Twee jaren geleden werden de gasprijzen van 7 op 6 cent per kub. meter gebracht: velen, door de verlaging der prijzen gelokt, getroostten zich de kosten van aanleg en sloten zich aan. Men noemde het unfair den prijs nu weder te verhoogen, te meer nog omdat de gasfabriek bij den tegenwoordigen prijs aan de gemeente reeds eeDe zuivere winst vun f 35,000 's jaars oplevert. Toch vond hunne bestrijding bij de meer derheid geen gehoor, Achtereenvolgend werd besloten niet in te gaan op de voorstellen van B. VV. a. tot verhooging van den hoofde- lijken omslag en b. tot invoering eener straatbelasling, doch wel aan te nemen het voorstel van B. en VV. tot. verhooging van den prijs van het water, met één ceut per kub. Meter, waardoor eene meerdere opbrengst van f 7000 werd verkregen. Voorts werd met meerderheid van stemmen besloten om ook den prijs van het gas met één cent te verhoogen, waardoor eene verhoo ging van inkomsten van 1 15,000 wordt verkregen. De begrooting werd alsnu in haar geheel vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op een gelijk bedrag van f 551,000. Naar wij vernemen is door den concierge en de boden van het gerechtshof en der rechtbank alhier een request ingediend aan den minister van justitie om tegelijk met de klerken, werkzaam bij de rechterlijke macht, ook hen te verheffen tot rijksambtenaren, met bezoldiging door den Staat en opneming in het pensioenfonds. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kuuucu veroorzaken. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Cornells van Oers, wonende aldaar, om op een personeel gelegen alhier, kadastraal bekend in sectie B, no 1331, een' slagerij te mogen oprichteu, door hen is toegestaan. Waalwijk, den 28 November 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. hmiiihbj (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Waalwijk, 26 November 1898. Mijnheer de Redacteur, wilt u onderstaande plaatsen; bij voorbaat mijn dank. Onze hoop is niet verwezenlijktde heer Jos. Mahieu blijft bij zijn ontslagaanvrage als directeur der harmonie »St. Crispijn." Over tuigd als de harmonie is van het groote verlies dat zij daardoor lijdt, als de heer M. zich niet langer met de leiding wil belasten', doet de directie thans alle moeite om een waardige opvolger te vinden. Wij hopen dat hunne onvermoeide pogingen spoedig met gunstigen uitslag moge bekroond worden, opdat de leden met ijver en trouwe opkomst de repetities weder kunnen volgen. Om daarna onder directie van een nieuw hoofdbestuur, onder beschermheerschap van deu WelEdelen heer J. B. Timmermans geza- melijk te werken tot eer van zichzelf en tot roem van Waalwijks ingezetenen. Z. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u voor onderstaande een plaaistje in uw veel gelezen blad. Zondag 20 Nov. 1.1. gaf de tooneelveree- niging „l'Union fait la force» van Waalwijk, haar eerste winterconcert, op de bovenzaal van den heer Cnr. v. d. Werff. De zaal was goed bezet en de verwachting van het publiek hoog gespannen, en geen wonder, er zouden een paar prachtige stukken ten gehoore ge bracht worden, n.l. Fernand de Speler, drama in twee bedrijven en Een half uurtje in doodsangst, blijspel in één bedrijf. Elke maal dat hei gordijn viel, weerklonk een donderend applaus, wat wel verdiend was, want er werd kranig gewerkt, vooral als nien in aanmerking neemt, dat de vereeuiging nog geen huif jaar bestaat, en dat de meeste leden nog nieuwe lingen zijn op tooneelgebied. Wauueer »l'Uniou fait la force" (Eendracht maakt de macht) haren naam getrouw blijft, zal zij eenmaal eene plaats innemen onder de beste gezelschappen van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2