Nummer 96. Zondag 4 December 1898, Tweede Blad. Bekendmaking. Aan het publiek. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. China. Engeland. Amerika. Duitschiand. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. V UITVOERINGEN. De burgemeester der gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1898-99, verwittigt belangheb benden, dat genoemd kohier door den heer direc teur van 's rijksbelastingen dezer provincie op den 25n November 1898, is executoir verklaard, en dat hetzelve op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is toegezonden. Waalwijk, 30 November 1898. De burgemeester voornoemd K. DE VAN DER SCHUEREN. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat blijkens telegraphisch bericht van den minister van buitenlandscne zaken, de Bel gische regeering ACHEL het meest geschikt acht voor invoer van veedat anders over Esschen wordt verzonden. Waalwijk, 1 December 1898. De burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Het naderen van het tijdstip, waarop de „Echo van het Zuiden* een nieuwen jaar gang hoopt aan te vangen, schijnt ons eene welkome gelegenheid, oin ons blad bij her nieuwing in de aandacht en belangstelling van het lezend publiek aan te bevelen. Wij doen dit met te meer vertrouwen, omdat wij meenen gerust te mogen beweren dat ;/De Echo van het Zuiden, vooral den laatsten tijd, veel aan belangrijkheid in alle opzichten gewonnen heeft, zoodat dan ook ons Zon— dagsnummer aanmerkelijk is uitgebreid. 't Is ons stellig voornemen in die richting te blijven voortgaan, maar wij rekenen daarbij op den steun en de medewerking van het lezend publiek, vooral van Waalwijk en de Langstraat, voor welke streek dit blad meer speciaal bestemd is. Wij denken er zelfs aan in den loop van den volgenden jaargang het gewone formaat van ons blad te ver— grootenals wij daartoe in staat worden gesteld door toenemende belangstelling. Die belangstelling zal men ons op de meest, afdoende wijze toonen door het nemen van abonnementenen het plaatsen van advertentiën. Wat dit laatste aangaat hierover hebben wij alle reden van dauk— baarheid, zooals onze lezers wel zullen hebben opgemerkt. Ook over het aantal abonne menten bestaat zeker geen reden tot klagen; maar toch konden ze veel talrijker zijn; lezen heeft „De Echo van het Zuiden" in groote hoeveelheid; zij wordt bijna huis aan huis gelezen. Als die lezers allen abonne s wareu, dan was alles in orde. Maar hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een enkel abonnement moet dienen om de leesgierig heid te bevredigen van twee drie, vier en meer huisgezinnen. Dit alles, wij erkennen het gaarne, is wel zeer vereerendmaar het geeft geen rekening. Daarom nemen wij de vrijheid nogmaals een beroep te doen op de algemeene be langstelling, opdat wij ons in staat gesteld zien „De Echo van het Zuiden* steeds meer en meer op de hoogte van den tijd te hpuden en in alle opzichten meer en meer levens waardig te maken. Redactie en Uitgever. den sultan niet willen schenden. Maar een andere regeling dan de getroffene is thans onmogelijk, en prins George gaat als lasthebber van de mogendheden naar Kreta. Na de plechtige meedeeling van de be noeming van den prins kon de Sultan trou wens geen ander antwoord verwachten, en hij zal er zich nu wel voorgoed bij neerleggen, misschien alleen nog een beetje mopperen als de gezanten ook hem kennis komen geven van de benoeming. Dit is nog niet gebeurd omdat nog niet alle gezanten de goedkeuring van hun regeering op den nieuwen tekst van de kennisgeving hebben ontvangen. In die kennisgeving staat nu dat de vier mogend heden prins George machtigen om Kreta voorloopig te besturen, totdat het vraagstuk voorgoed uitgemaakt wordt. De Russische staatscourant, Prawitelstwenny Wéstuik, wijdt eenige beschouwingen aan het beloop van het Kreta-vraagstuk en spreekt de verwachting uit dat de bevolking van het eiland den prins met volledig vertrouwen zal begroeten, en dat het verleenen van de autonome rechten aau de Kretenzen, onder de hoede en het bewind van prins George, het begin van een nieuw leven voor dat volk is en eens voor al een eind zal maken aan de telkens terugkeerende bloedige voorvallen die de rust in 't Oosten stoorden en den algemeenen vrede onophoudelijk bedreigden Een Engelschmau, de heer Stead, de beken de redacteur van de Review of reviews heeft een onderhoud met den Tsaar gehad Deze is verrukt over den Tsaar en zegt nooit een vorst ontmoet te hebben die dieper en juister inzichten, een hooger en edeler plichtbesef en een zoo aangeboren vriende lijkheid bezit." Hij spreekt uitstekend En- gelsch en sprak met zijn bezoeker alleen die taal. Hij ontving Stead zoo eenvoudig moge lijk, ging hera tegemoet en zei >Ik bied u een sigaret aan, want ik kan niet praten als u niet rookt." Belangrijk vooral was wat de keizer zeide over zijn plannen met de conferentie ter beperking van de wapeningen. Er zijn drie punten, sprak hij, waarop een verstandhouding van de mogendheden kan worden gesloten Ten eerste konden ze beloven tot nader gedurende vijf jaar hun wapeningen niet uit te breiden. Ten tweede konden ze na. vijf jaar weer bijeenkomen en dan nader zien en een nieuwe overeenkomst treffen. Ten derde konden ze bepalen, wat hun houding zou zijn in geval van bedreigingen of naderende vij andelijkheden. De Tsaar zou willen dat de mogendheden deden als in een duel. Zoo b.v. zou in het Fashoda geval Engeland de Vereenigde Staten en Frankrijk Rusland tot secondant hebben genomen. De beide secon danten zoudeu de twee partijen hebben ge hoord, hun argumenten hebben gewikt en gewogen en dan hun oordeel hebben gezegd. Waren ze het niet eens, dan kon men een scheidsrechter benoemen, zeg bijv. Frans Jozef, en die zou beslissen. Zoo zou de kans op oorlog althans vei minderen. De keizer uitte zich zeer verontwaardigd over de beschuldiging dat hij Frankrijk en Engeland tegen elkaar had opgehitst. »Die beschuldiging is monsterachtig," sprak hij „Hoe kon ik dat hebben gedaan driemaan den na mijn circulaire over de outwapeuing." lingen der Vizayas eilanden een eigen repu bliek uitgeroepen hebben, onafhankelijk van de republiek van Aguirafdo; er zouden zelf reeds botsingen tusschen bewoners van de Vizayas en van Luzon voorgevallen zijn. In verband met den ongunstigen gezond heidstoestand van den erlgroothertog van Luxemburg, die drie dochters, doch geen zoon heeft, vreesde men tot nog toe voor interna tionale verwikkelingen over de erfopvolging, na den dood van den erfgroothertog, daar men van meening was. dat aan het hootd van het groothertogdom geen vrouw mag staan. Deze vrees is ongegrond gebleken, daar een bepaiing bestaat dat na den dood van den laatsten mannelijken telg uit het huis van Oranjc-Nassau, de kroon komt aan zijn oudste dochter. Bovendien heeft de Luxemburgsche Kamer volgens de grondwet het recht na het sterven van alle pretendenten een groother tog te benoemen. De Sultan heeft weinig baat gevonden bij het vertoog tegen de benoeming van prins George van Griekenland tot lasthebber van de vier mogendheden, dat hij tot den Tsaar had gericht. Deze heeft den Sultan een allervriendelijkst antwoord toegezonden, waar in hij hem verzekert dat hij zijn rechten en belangen eerbiedigt en ook zijn goede vriend is en dat de mogendheden voornemen^ zijn hét vraagstuk zoo gunstig mogelijk voor Turkije op te lossen, en de souvereiniteit van De Spaansch-Amerikaansche vredesconfe rentie is gisterenmiddag begonnen aan de beraadslaging over de artikelen van het definitieve vredesverdrag, door Ojeda en Moore, de secretarissen van de twee dele gation, opgesteld. De acht eerste artikeleu regelen de kwestie der onathankelijkheid van Cuba en het opge ven van Spanje's souvereiniteit over Portorico, de Filippijnen en het eiland Guam, tegen ecu schadeloosstellig van 20 millioen dollar; voorts de teruggave der archieven, de bevrij ding der krijgsgevangenen en politieke gevan- geuen, het vernietigen van alle aanspraken op schadeloosstelling wegens teiten vóór of na de oorlogsverklaring gebeurd.de ontruiming van de Filippijnen door de Spaansche troepen, en de toelating, tien jaar lang, van goederen van Spaansche afkomst op dezelfde voor waarden welke de Amerikaansche invoerarti kelen verkrijgen in de landen die onder het gezag der Vereenigde Staten komen. De regeering te Washington moet besloten hebben naar Portorico 7000, en naar de Filippijnen 20,000 man te zenden, als bezet tingstroepen. Naar Cuba gaan 30,000 man. De berichten uit Spaansche bron over de dreigende en onverzoenlijke houding der opstandelingen op de Filippijnen tegenover de Amerikanen worden indirect 'jbevestigd door een bericht van den correspondent van de Times te Philadelphia. Uit Ilo-Ilo komt het bericht dat de iuboor- Dinsdagochtend was het een buitenge wone drukte bij de firma Steinacker te Leipzig, die de firma Coita te Stuttgart aldaar verte genwoordigt. In twee uren werden 100.000 exemplaren van Bismarck's Gedenkschriften, bijna de geheele eerste oplaag van het mei spanning verwachte werk, afgeleverd. Vijfhon derd groote kisten stonden voor het kantoor van de firma gereeddie door een aantal sleeperswagens in ontvangst werden genomen. De firma te Leipzig, die de boeken ingebonden heelt, verwerkte daarvoor 51200 K.G. bord papier, 18000 meter calico ter breedte van 93 cM., 400 groote vellen kalfsleder (voor de liefhebberseditie), 8500U vellen goudsits, voor 18,500 mark echt goud en 1400 mark lijm. Dir materiaal werd in 4 weken bewerkt, het eigenlijke inbinden duurde maar 15 dagen. Bij een punch, door de officieren van het vierde corps aangeboden aan generaal Mercier bij gelegenheid van zijn aanstaand aftreden, hield de generaal een toespraak, waarin hij den tegenwoordigen toestand van Frankrijk vergeleek bij dien in Byzantiumwaar de >intellectueelen" over spitsvondigheden rede kavelden, terwijl de Turken de wallen for ceerden. Het leger moet zich in een toestand van slagvaardigheid houden en de Torken verslaan, onder welken vorm zij zich ook voordoen. Zij die ons thans beleedigen, zullen gelukkig zijn te constateeren, en wellicht reeds in de naaste toekomst, dat wij tegenstand hebben geboden en hun weik der verwoesting, zoo blindelings ondernomen, hebben overleefd. Ten huize vau den mijnwerker Auguste Levêque te Bességes is gistereu eeu doos in beslag genomen, die 26 dynamietpatronen en een groot aantal spijkers bevatte. Toen men Levêque vroeg, waarom hij die helsche machine in zijn bezit had, begon hij te weenen, doch antwoordde niet. In de spreekzaal der advocaten van de handelsrechtbank Marseille is gisteren een bom gevonden, bestaande uit een blik voor conserven, een lont. die aange stoken maar uitgedoofd was, 140 gram buskruit en spijkers. De gedelegeerden van de anti-anarchisti sche conferentie worden nog zorgvuldiger bewaakt, nu de minister van buitenlandsche zaken Canevaro en eenige gedelegeerden anonieme brieven hebben ontvangen, waarop dolken en doodshoofden zijn geteekend. Ge durende de zitting wordt het Corsini-paleis door een groot aantal karabiniers en politie agenten bewaakt en als de gedelegeerden het gebouw verlaten, worden zij van nabij door agenten en detectives gevolgd. De Russische autoriteiten te Port Arthur moeten 7 Japanners, die verdacht worden van spionnage, hebben gearresteerd en nog den- zelfden dag hebben laten fusileeren. Men beweert, dat in hun bezit teekeningen van de vestingwerken van Port Arthur gevonden zijn. Na een verblijf van 5 6 weken te Cimiez van het begin van Maart a.s. at, zal koningin Victoria via Duitschiand terugkeeren en een week te Coburg vertoeven, waar zij keizer Wilhelm zal ontmoeten. Er is sprake van een huwelijk tusschen prins George van Griekenland en prinses Victoria, een dochter van den prins van Wales. Lord Kitchener of Khartoum zet nu in de bladen zijn plan uiteen tot het stichten van een Gordon College te Chartoem. Deze instelling zou een centrum van onderwijs en beschaving in Soedan worden, en geheel onder Britschen invloed staan. Lord Kitchener srhat het benoodigde kapitaal op 100,000, waarvan 10,000 voor de oprichting van het College, en het overige voor het onder houd. De Koningin zou het patronaat, de prins van Wales het vice-patronaat der instel ling aanvaarden, en eenige aanzienlijke man nen hebben reeds hun medewerking toegezegd. BOMBAY, 1 December. Tengevolge van de troebelen in het Swat-dal,zijn versterkingen, bestaande uit twee brigades onder generaal- majoor Waterfield opgekommandeerd om da delijk te vertrekken. Een telegram uit North Truro, in Massachusetts bevestigt het vermoeden dat ook het stoomschip Portland in den jongsten storm op de Araerikaaosche kust vergaan is. Alle opvareuden verdronken: 49 zeelieden en 65 passagiers. Het is nog niet mogelijk na te gaan hoe groot het verlies van menschenleveus en vaartuigen tengevolge van dien storm geweest is. Minstens 30 schoeners zijn vergaan tusschen Eastport en New Haven, en 86 schepen zijn op het strand gezet. In de haven van Bosten zijn 30 schepen vergaan of beschadigd, 40 menschen kwamen daarbij om. Er is ook veel schade toegebracht aan huizen langs de kust. WAALWIJK. Zondag 4 dezer 's middags ten 12 uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Ossian. Beschnidt. 2. Hymne an die Musik. Lachner. 3. Opwaarts. Hol. Te Washington loopt het gerucht dat Duischland de Carolinen van Spanje zal overnemen, met uitzondering van één eiland dat ten behoeve van den onderzeeschen telegraafkabel aan de Vereenigde Staten af gestaan zou worden. De plannen tot legerhervorming, die de Duitsche regeeering voornemens is aan den Rijksdag voor te leggen beoogen de vorming vau twee nieuwe legercorpsen en een volkomen reorganisatie van de artillerie. Het Pruisische contingent zou op 1 October 1899J vermeerderd worden met 11,424 man en 2850 paarden; het Saksische contingent met 2074 man en 887 paarden, allen be trekking hebbende op de sterkte van het leger in vredestijds. Men vemoedt dat ook Beieren zijn aandeel in het leger zal ver- grooten. Zondag 4 dezer, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance», op de zaal van de erven Van Riel worden uitgevoerd: 1. Marscli Glorie aux Basses. Reuland. 2. Overture Zampa. Herold. 3. Fantai8ie sur l'opera Mignon. Thomas. 4. ww§ Huguenots. Meijerbeer. WAALWIJK, 3 Dec. 1898. Examen. Voor het derde gedeelte van het notarieel staatsexamen, gehouden op 3 en 4 October j.l., is o.a. geslaagd en werd mitsdien tot candidaat-notaris bevorderd de heer P. L. W. H. Verlinden, te Vlijmen. Tweede kamer. De behandeling der staatsbegrooting wordt voortgezet. De heer Vermeulen betoogt, dat de uitvoering van het sociaal program der regeering den ondergang van 's lands finan cien zal veroorzaken en dat een protectio nistische politiek den algemeenen toestand zal verbeteren. De heer Jansen verdedigt de gemeente-subsidiên voor militie-vrijwilligers. De heer Van Gilse betuigt zijn ingenomenheid met het sociaal programma der regeering, mits hel uitgevoerd worde. Bij de voortgezette algemeene beraadsla gingen over de staatsbegrooting verlangde de heer Van Raalte een sluitende begrooting door bezuiniging. Hij noemde een ongesplitste inkomstenbe lasting en een lichten tabaksaccijns als mid delen tot voorziening in de behoeften voor sociale maatregelen, waarop in de eerste

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5