Nummer 98. Zondag 11 December 1898. Tweede Blad, BUITENLAND. Frankrijk, Duitschland. Noorwegen. Rusland. Kreta. Amerika. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Vervolg Nieuwsberichten. PARIJS, 8 December. In de heden ge houden openbare zitting van het hof van cassatie heeft :1e raadsheer-rapporteur Atthalin geconcludeerd tot ontvankelijk-verklaring van de aanvraag van overste Picquart tot regeling van rechtsgebied. De procureur-generaal heeft conclusie ge nomen in denzeltden zin als de rapporteur Atthalin. Het hof van cassatie heeft een »arrêt de soit communiqué" gewezen, waaruit voort vloeit dat de beide processen tegen Picquart geschorst worden. De Spaansch-Amerikaansche commissie heeft haar beraadslagingen geheel ten einde gebracht. Het vredesverdrag, dat uit vijftien artikelen bestaat zal Maandag of Dinsdag geteekend worden. De bijeenkomst is heden geëirdigd met een krachtig vertoog van Montero Rios die verklaarde dat hij voor geweld moest bukken. Woensdagmiddag sloeg in de hiven van Kiel bij het vastleggen van het pantserschip „Beo wulf" een boot otr, waarin 11 personen-zaten. Negen opvarenden verdronken. Te Arloff bij Keulen zijn Woensdag zes arbeiders bedolven bij het graven naar pijp aarde. Alle zes werden later als lijken te voorschijn gehaald. Een aardbeving heeft te Sandbakken nabij TromsÖ een boerderij vernield. Acht personen werden gedood en verscheidene gekwetst. In een fabtiek te Wilna is Woensdag een hevige brand uitgebroken. Vrouwen en meisjes, die aan den arbeid waren, sprongen, om zich te redden uit de ramen der tweede verdieping. Vijftien arbeidsters zijn gedood. 50 ernstig gekwetst. Prins George heeft beloofd, dat 20 Dec. a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de ontruiming der huizen van Christenen welke door de Mohammedanen bezet zijn in ver schillende steden op Kreta. Evenals aan de Porte hebben de mogendheden aan prins George medegedeeld, dat de rechten der »Det:e publique otlomane» met betrekking tot Kreta, tot in de kleinste bijzonderheden geëerbiedigd moeten worden. De Muzelmannen uit het district Retimo, hebben door tusschenkomst van de Rusische autoriteiten, gerst, meel en hout ontvangen, waarna zij zich hebben teruggetrokken naar het binnenland van het eiland. In het geheel leverde de bevolking 7000 geweren in, terwijl de autoriteiten 35 scholen openden. De Mu zeimannen maken evenzeer toebereidselen voor de ontvangst van prins George als de Christenen. Het departement van marine publiceert de tusschen admiraal Sampson en generaal Shaf- tc voor en na den val van Santiago gewis selde telegrammen waaruit blijkt de onbe kwaamheid van den generaal die slech's succès heeft gehad, omdat zijn tegenstanders nog onbekwamer waren. WAALWIJK, 10 Dec. 1898. Terugkeer der Koninginnen. H.H. MM. de koningin en de koningin moeder zijn Donderdag namiddag te 33/4 uur van het Loo te 's Gravenhage teruggekomen, aan het station opgewacht door den burge meester en den gouverneur der residentie. Koningin Emma liep nog eenigszins gebrek kig en met behulp van een stok. Bij de teekenacademie hield het rijtuig stil en werden aan de Koninginnen uit den kring van dames leerlingen bouquetten aangeboden door mej J. Haaxman en mej. K. Ament. Verloving der Koningin. Truth, het bekende blad van Labouchère, verzekert, dat H. M. de Koningin-Moeder aan de koningin van Engeland particulier kennis zou hebben gegeven van de aanstaande verloving vau Hare Dochter met vorst Wilhelm von Wied. De officieele kennisgeving zou eerstdaags volgen en het huwelijk zou plaats hebben te 's Gravenhage in April van het volgende jaar. Hollaudsch vee in Polen Van bevoegde zijde is er op gewezen, dat Nederlandsch vee met succes in Polen geïm porteerd kan worden. Wanneer de belang hebbenden er toe kunnen besluifen dit land als een nieuw afzetgebied te beschouwen door uitstekende qualiteit en tegen zoo laag mogelijke prijzen te leveren, dan kan worden herwonneu, wat, vooral door het verbod van uitvoer naar Duitschland, in Nederland vetloren ging. De eerste direct uit Nederland aangevoerde runderen op de jaarlijksche landbouwtentoon stelling te Warschau, in Juni van dit jaar gehouden, vonden onmiddellijk koopers. Ons vee moet zijn koopers vinden onder de eigenaars van hoeven, die zich op verede- ling van hun veestapel toeleggen. De zendingen moeten via Riga plaats vinden, vanwaar het transport naar Warschau ongeveer 22 roebels per stuk kost, terwijl voor 8 stuks, een waggonlading, 74 roebels betaald wordt. Inkomende rechten worden in Polen van vee niet geheven. Tweede kuincr In de tweede kamer is de begrooiing van justitie na eenig debat over de notarieele examens, waarvan de minister de beperking bestreed, aangenomen met 63 tegen 3 stem men. t Daarna kwam in behandeling hoofdstuk binnenlandsche zaken, waarbij de leden Van der Borch, Mutsaers en De Ras krachtig aan drongen op lotsverbetering der ambtenaren van de provinciale griffieën, welke de minister tegen 't volgende jaar beloofde, Overstrooming op Sumatra. De correspondent te Batavia van het „Hbl." seint In den nacht van 5 December is Padang door een hevige overstrooming geteisterd. De sawahs (rijstvelden) werden verwoest en de pakhuizen beschadigd er is groote schade aangericht in het Chineesche kamp Op de Markt stond het water 5 voet hoog Twee menschen verloren het leven. De schade wordt op f 200 000 geraamd. Atjeh. Uit Batavia werd aan het «Hbl.» te Am sterdam geseind Een poging om Toeankoe Mohammed te verrassen, is mislukt. Twee mindere hoofden door ortsgerangen genomen. Toekoc Pjoet Toeugkoeb heeft zich onder worpen. lievige brand te Koscndaal. Te Rosendaal is Woensdagnacht omstreeks een uur brand ontstaan in een der droogovens van de Kon. Stijfselfabrick, firma F. Heumann Cie. Gelukkig was de wind zuidwest, anders ware de ramp niet te overzien geweest. Thans bepaalde zich de brand tot het achterste gedeelte der fabtiek, meest aaneengebouwde pakhuizen, waarin duizenden kilo's verwerkte stijtsel waren geborgen. Over eene uitgestrektheid van ruim een hectare stonden die gebouwen omstreeks 2 uur in volle vlam en geleken op een reus- achtigen vuurpoel. Gelukkig zijn de gebouwen langs de straatzijde behouden gebleven, zoodat men met de werkzaamheden niet zoo lang stil zal moeten liggen als velen wel meenen. Voor de ruim 300 menschen, die er hun brood verdienen, is dit te hopen. De schade is nog niet te bepalen, doch zal verscheidene duizenden guldens bedragen. Fabriek en inventaiis zijn op beurspolis verzekerd. Donderdagochtend te II uur was men het vuur nog niet meester en had de brandweer de handen nog vol om de brandende hoopen stijfsel te blusschen. Nader meldt men De schade door den brand aan de Kon. Stijfselfabriek der heeren Heumann Cie. te Rosendaal toegebracht, bedraagt ruim f 150,000. Niet 300, doch meer dan 500 menschen, die aan de fabriek hun brood verdienen, zullen geruimen tijd zonder werk. Zonder twijfel zullen de ingezetenen te hulp moeten komen. Dü aanrandingen in Amsterdam. De man, die eenigen tijd in hechtenis werd gehouden als verdacht van de steker te zijn is na in observatie van prof. Winckler en dr. VVellenbergh te zijn geweest, op vrije voeten gesteld. Liefdedrama met doodelijkcn afloop. In het Oosterpark te Amsterdam heeft zich Dinsdagavond een treurig drama afgespeeld, als eindbedrijf van een historie, waarvan een ongelukkige liefde alweer de grondslag is gewees'. Gerardus van Beek, een 18jarig stoker, wiens ouders te Maastricht wonen, had vroeger verkeeiing gehad met de lGjarige Cornelia Johanna Barkel, dienstbode bij mevrouw De Booy, Oosterpark 6. De verkeering tusschen beide jongelieden was met Pinkster gestaakt, doch het meisje had spoedig daarop een anderen vrijer aan genomen. Van Beek, woedend jaloersch hierover, had haar reeds enkele malen ontmoet en achter volgd met bedreigingen als „ik zal je wel vinden." Woensdagavond ongeveer halfnegen ont moette hij weder zijn oude liefde, die in gezelschap was van haar tegenwoordigen beminde. Zonder een woord te zeggen, trad hij, ter hoogte van de woning van de meeste res van Johanna Van Barkel, op het paar toe en loste een revolverschot op het meisje, waarbij hij haar aan de rechterwang en de tong verwondde. Vervolgens richtte Van Beek zijn wapen op zijn minnaar en loste op hem een kogel doch zonder hem te treffen. Daarna schoot hij zichzelf voor het hoofd. Op het geknal van de schoten kwamen scheidene menschen toeloopen, die het meisje transporteerden naar het »Onze Lieve Vrou wen Gasthuis", waar zij door dr. Stater werd verbonden. Een klein stukje kogel, dat in de wonde was blijven zitten, .verd verwijderd. De dokter verklaarde, dat de wonde hoegenaamd niet gevaarlijk is, doch het meisje kon Don derdagavond het gasthuis nog niet verlaten. Van Beek was inmiddels binnengedragen bij dokter A. Cijfer, aan het Oosterpark. Daar werd in tegenwoordigheid van dr. Stephan, directeur geneesheer van he: Burger ziekenhuis, zijn dood geconstateerd, waarop het lijk naar het Binnengasthuis werd vervoerd De kogel was binnengedrongen aan den rech terkant van bet hoofd, even boven de slaan De commissaris van politie, de heer v. d. Wielen, leidde met den hoofdinspecteur Van Raalte het onderzoek. Door hen is naar Maas tricht aan de ouders van Van Beek een brief gezonden, waarin hun de treurige feiten worden meegedeeld, terwijl zij tevens uitge noodigd zijn om over te komen. Menschciictcrs in Den Haag! Woensdagmiddag had in de Kalkoenstraat te V Gravenhage tusschen eenige mannen een verwoede vechtpartij plaats. Een agent van politie, die de vechtenden wilde scheiden, werd door een van hen aangevallen en een oor afgebeten! Aangehouden. Aan het station te Rosendaal is gisteren avond in de douane-zaal een reiziger uit Brussel aangehouden, die voor eene aanzien lijke waarde aan edelgesteenten en gouden sieraden trachtte binnen te smokkelen. De heer trok door zijn vreemde manieren de aandacht der beambten, die hem lieten fouil- leeren. Eene groote partij diamanten, gouden en zilveren sieraden kwamen toen uit zijne zakken te voorschijnwelke alle benaderd werden. Behalve de boete, zal hij bovendien nog tienmaal de inkomende rechten moeten be talen, alvorens iets terug te ontvangen. Baldadigheden. Bij de gebruikelijke verlotingen op Sint Nicolaasavond, ging het te Osdorp (gemeente Sloten) al zeer onstuimig toe. Met ijzeren bouten en s'okken sloegen de bezoekers eencr hcrberg, waar zoodanige verloting werd ge houden, op elkaar in en de politie, ter assi- tentie geroepen was genoodzaakt de vech tende menigte met de sabel uiteen te drijven en het lokaal, waar ruiten en glazen gebroken lagen en de brandende kachel op den vloer lag, te doen ontruimen. De politie nam eenige met bloed bevlekte stokken in beslag; tegen de belhamels is proces-verbaal opgemaakt. Treurig ongeluk. Een treurig ongeval heeft te Meersen plaats gehad. De paaiden van het rijtuig, waarin mevrouw B. was gezeteDwaren schichtig geworden en op hol gegaan. Mevrouw B., die uit het rijtuig sprong, had het ongeluk met het achterhoofd op een steen terecht te komen en daarbij zoodanige iuwendige knei»- zingen te bekomen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Mevrouw B. was eerst 26 jaren oud en moeder van 3 kinderen. Vrecsclijke vondst! Toeu voor ongeveer 14 dagen de daglooner K. uit Didam bij zijn woonplaats plaggen wilde gaan steken, zag hij op eenigen afstand iemand tegeu een boom zitten, dien hij voor een rustende strooper aauzag. Donderdag wilde hij weer plaggen gaan steken, toen hij dien persoon nog zag zitten; en door nieuws gierigheid gedreven, ging hij eens kijken. Hoe schrikte hij echter, toen hij bemerkte dat het een doode was, wiens gezicht zooda nig door het gevogeltje was toegetakeld, dat hij onkenbaar was. Men vermoedt dat de ongelukkige een Duitscher is, daar hij in den zak een regu had van een postwissel, dien hij 28 October te Frankfort a/M. gestort had. Hij was netjes gekleed en had een geladeu revolver in den zak. Les dessous dc I'Aflairc Dreyfus par Esterhazy. Met het oog op de groote belangstelling voor de Dreyfus zaak, heeft de Wereldkroniek deze weck een begin gemaakt met eene be werking der in Frankrijk veel opgang makende «Onthullingen uit de Dreyfus-zaak, door Esterhazy» met talrijke portretten en illustra- liën en voorzien van ophelderingen en kant- teekeningen van de Redactie. Ileusdcn, 2 Dec. Naar men ons mededeeld zal de onlangs alhier alhier opgerichte onder linge veerverzekering met 1 Januari e k. in werking treden. Het thans vastgestelde bestuur bestaat uit de heeren 1). van Oudheusden, voorzitter, P. van Rietsecretaris-penoingmeesier, A. van Diessen en A. Buijs, commissarissen. Haarsteeg8 Dec. De handel in roode aardappelen is hier vrij leverdig. De prijzen wisselen van f 1,90 tol f 2.00 per H.L. Dat de omzet groot is, blijkt wel hieruit, dat door A. van Bokhoven, schipper en koopman, alhier, alleen reeds ruim 900 H.L. werd op gekocht en verhandeld. Ilccsbcen Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is tot ouderling gekozen A. Verdonk; her benoemd als diaken P. Wagemakers en ge kozen als nolabel B. Blom. Keizer Frans Jozef. Uit Oostenrijk. Het huwelijk van den jeugdigen seizer met een Beiersche prinses was reeds vastgesteld. Op een schoonen lentemorgen van het jaar 1853 begaf hij zich met den prins von Lichtenstein naar Possenhofenhet schoone landgoed van hertog Max van Beieren om het eerste be zoek bij zijn aanstaanden schoonvader te brengen. Hij dacht er juist over na hoe zijn prinses er wel zou uitzien toen Lich tenstein bij het langsrijden van het park plotseling uitriep „Ziet eens majesteit wat prachtighier zullen we ons niet vervelen. Het lijkt wel een sprookje daa-r dat lieve wezen door die reeën omringd." Op het zelfde oogenblik g.ng het rijtuig een hoek om en onttrok het schoone beeld aan het oog van den keizer. Op het slot aangekomen werd de keizer voorgesteld aan twee Beiersche prinsessen die hoewel zij niet mooi warener toch elegant uitzagen. De keizer wist echter nog steeds niet welke voor hem bestemd was. 's Middags maakte hij met haar een rijtoer en keerde toen op zijn kamer terug. Plotseling hoorde hij achter de deur de stemmen van twee vrouwen /yIk moet u bepaald verzoekenprinsesgaat u weer naar binnen, u weet dat het verboden is „Daarom juist", liet zich een tweede hooren, „omdat het verboden is zal ik het doen.' De deur ging open en Frans Jozef bleef als vastgenageld staan. Want voor hem stond blozend, doch vroolijk lachend, het schoonste meisje, dat hij ooit gezien had. „Laat mij toch begaan graviu," zeide ze en maakte zich los van een onzichtbaar persoon, die haar terug wilde trekken „Wie zijt gij?" vroeg nu de keizerdie meende dat het een droom was. Ik ben prinses Elizabeth," was het antwoord. „En waarom heeft men u niet aan mij voorgesteldwaarom heb ik u nog niet gezien Dat komt," antwoordde zij lachend„omdat ik zoolang kind word gehouden in huis; de dames beneden moeten eerst gehuwd zijn en om haar werd ik den geheelen dag opgesloten en moest alleen eten." Hoe komt u er bij riep gravin v. K., die eindelijk rood van verontwaardi ging binnen was gekomen. „Vergeet me Majesteit." zcide ze tot den keizer", „maar ik heb strenge orders gekregen Doende alsof hij het niet hoorde, bood hij de jeug dige schoone zijn arm met de woorden „Willen we naar beneden gaan „Nooit!" riep ze verschrikt uit. „Papa zou vreeselijk boos worden." Van dit oogenblik maakte

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5