STOUT, i.C. MARKS en ZOON, van electrische geleidingen, Opruiming van: GE W EREN Hollandsch-Afrikaansche Uitgevers-Maatschappij Advertentiën Van Vollenhovens A. J. GEREIS, MAGAZIJN van alle J ACHT ARTIKELEN. Tusschen berg en zee, De familie van den Ziekentrooster, De strijd om recht, Aan Tafelbaai's strand, Voor land en volk, Zwart en wit; Een vader des Volks, Macht en recht, Onder de vierkleur, Mooi Annie, David Malan, Liefde en plicht, Burgerlijke stand. Handelsberichten. Vraagt en drinkt Lampen en Kooktoestel- len, aan verminderde prij zen. door D'ARBEZ. Elk met 3 platen. KoperslagersWAALWIJK zooals: Emaille Braadpannen, Kof fie- en Theepotten, Melk- en Waterkannen, Meel- en Sui kerscheppers, Water- en Toi letemmers en eene fijne sor teer in g Blikwerk. Voor H.H. jagers 't goedkoopste adres van: Verder: poetsolie en Weenerkalk, brandspiritus, naphta, terpe— tijn, Brusselsch aard, blauw steen, potlood, bruineersel en witsel, enz., enz. 2 deelen, Wie echter inteekent voor de geheele serie, waarvan thans 7 en in 1899 nog 6 deelen verschijnen, betaalt in die twee jaar f 12.oj slechts ongeveer 92 cents per deel ingenaaiden f 1.25 gebonden. v/h. JACQUES DUSSEAU Co., AMSTERDAMDoelenstraat 20. Je gravin gebruik om met een diepe buiging voor den keizer de prinses mee te trekken. We zullen elkaar wel weer zien //dacht Frans Jozet t-n maakte zich voor het diner gereed. Toen ruen 's avonds gezellig bijeen zat en de keizer in een ojigpruitnde stemming was vroeg hij plotseling aan zijn gastheer//Ik zou u wel een verzoek willen doen. Ik zou gaarne aan uw jongste dochter, prinses Eli sabeth, die ik vandaag op de trap ontmoet heb, worden voorgesteld.'" Allen zagen el kander versteld aan en een oogenblik heersch- te er een algemeen stilzwijgen. Een oogenblik later trad prinses Elisabeth, vreeselijk ver legen, vergezeld van gravin v. E., den salon O C O binnen. Lichtenstein weeihield met moeite een uitroep van bewondering, want de fee verschijning van dien ochtend, waarnaar hij tevergeefsch den geheelen dag had uitgezien, stond voor hem. Eenige maanden later ontmoetten de Keizer en de hertogelijke familie elkaar voor den tweeden keer en nu werd het huwelijk met de schoone prinses vastgesteld. Eeu vreeselijke foltering. Er woont te Parijs een arbeidersgezin, waarvan de vader sedert eenige maanden tengevolge eener verlamming niet in staat is den kost te verdienen, zoodat de moeder alles doet wat ze kan, en soms geheele dagen afwezig is, om haar gezin liet noodige le vensonderhoud te verschaffen. Zoo was dan ook dezer dagen de man met zijn zevenjarig zoontje alleen gelaten. Het kind speelde in de kamer, waar zijn vader, die in een leu ningstoel in de slaapkamer zat, door de openstaande deur een wakend oog kon hou den. Plotseling bemerkt de man, dat de kleederen van den knaap, die zeker, te dicht bij de gloeiende kachel was gekomen, in brand geraakt zijn, en tegelijkertijd begint het ventje erbarmelijk te schreeuwen. De vader wil opstaan, doch vruchtelooze pogingenzijn beenen weigeren immers al eenige maanden den dienstHij schreeuwt, spant zich in, terwijl het angstzweet hem uitbreekt, doch hij moet toezien, dat het kind, zijn eigen kind, dat hij met alle teederheid liefheeft, gepijnigd wordt door de vlammen, welkeuitde kleederen zullen opslaan, en straks den geest zal geven door de smarten, die te hevig waren voor het zoo jeugdige leven! Doch, daar ijlt gelukkig iemand de kamer binnen, opmerkzaam gemaakt door de kreten van vader en kind. Een vlugge hand heeft reeds een deken van het bed gegrepen en den jongen er in gewikkeld. De vlammen worden gedoofd en het kind is gered. Ver bijsterd door de aandoeningen, ligt de vader machteloos in zijn stoel, terwijl een inmiddels geroepen geneesheer de brandwonden van den knaap onderzoekt en verbindt. Gelukkig er is nog leven en dus hoop! Het kind is jong en sterk, en een liefdevolle hand zal het hare bijdragen om den knaap te doen herstellen, doch voor 't oogenblik is zijn toestand nog zorgwekkend. Roovers in Klein-Aziö. Onlangs werd een dertienjarige knaap, de zoon van een rijken Griek, terwijl hij in laan van Bondja, een voorstad vau Smyrna, bezig was met fietsen, onverwachts door drie kerels aangevallen, die hem van zijn rijwiel trokken, in een dikken mantel wikkelden en medevoerden naar een alleenstaande boer derij ongeveer een half uur van Bondja verwijderd. Daar noodzaakte men hem, een brief aan zijn vader te schrijven, teneinde een losprijs van 7000 Turksche ponden (ongeveer f78,000) voor hem te krijgen. Nadat deze brief verzonden was, voerde moD den knaap vier uur verder mede naar het hol, waar de roovers verblijf hielden. Het spreekt van zelf, dat de vader bij het ont vangen van den brief de politie in den arm nam, die denzelfden nacht, door 500 solda ten geholpen, den geheelen omtrek doorzocht, om de roovers op het spoor te komen. Doch hoewel ook de inwoners van Bondja zich voor het lot van den verdwenen knaap in teresseerden, bleven alle nasporingen vruch teloostot op eenmaal de ontvoerde, aan den avond van den vierden dag weder in het huis zijns vaders terugkeerde. Hij h^d zich zelf op de volgende wijze weten te bevrijden: Een van de twee roovers, die hem be waakten, had hij een geldstuk gegeven, opi levensmiddelen te gaan koopen. Toen deze zich verwijderd hadwist hij den ander onder belofte, dat zijn vader hem 5(iü Turksche ponden zou geven, te bewegen, hem vrij te laten. Werkelijk wilde hij, thuisgekomen, zijn ^redder" de beloofde som ter hand laten stellentoen de politie verscheen en den roover inrekende. Door hem is men ook de beide anderen op het spoor gekomen, die men evenwel nog niet heeft weten te vatten. Men zou meenen, dat nu door de politie dubbele waakzaamheid zou worden betracht, opdat dergelijke schelmstukken niet meer zouden kunnen voorkomen te midden van een bewoonde omgeving; doch dan kent men den toestand niet, waarin het politiewezen in Klein-Azië verkeert. Nog is men niet bekomen van den schrik, welken het voorval met den knaap veroorzaakt heeft, ot de roovers hebben weer een rijken man aangevallen en uitgeplunderd Hes Dichters drama. Don José Rizal, een jonge man van onge veer dertig jaar, gesproten uit een der oudste Castiliaansche geslachten, begaafd met groote talenten als geleerde en als dichter, is het onderwerp van deze treurige, geschiedenis. Hij woonde doorgaans op Manilla, waar hij groote bezittingen had en bewogen inet het lijden en den kommer der opstandelin - gen, bezong hij, onder den invloed zijner fijnbesnaarde dichterziel, hun lijden in lie deren vol weemoedig schoon. Deze liederen, als het ware vereenzelvigd met het streven, dat hem bezielde, werden door de opstan- lingen allengs meer gezongen, zoodat zij spoedig de volksliederen werden der inboor lingen, die streefden naar verlossing van 't Spaansche juk. De gouverneur van Manilla zag hierin landverraad, door den dichter gepleegd. Hij liet dezen gevangen nemen, op het oogenblik, dat hij zich met ziju bruid en eenige vrienden aan boord eener stoom boot wilde begeven tot het maken van een pleizierreisje. De vader van zijn bruid, de Duitsche consul—generaal aldaar, benevens vele der meest invloedrijke ingezetenen van Manilla wendden talrijke pogingen aan bij den gouverneur om zijne invrijheidstelling te bewerken. Doch alles was te vergeefsDon José Rizal werd op den oorlogsstoomer //Cortilla" naar Barcelona overgebracht om daar voor een krijgsraad terecht te staan. Hij werd, wegens het dichten van oproerige, tegen Spanje gerichte liederen, veroordeeld om doodgeschoten te worden. Drie dagen voor de voltrekking van het vonnis arriveerden de bruid en de drie zusters van den veroordeelde te Barcelona. Het wederzien was hartroerend. Zij bemin den elkander innigdie beide jonge men- schen en zij waren bezig met toebereidselen voor hun huwelijk, toen de vreeselijke slag van het wreede noodlot hen trof. Nu vond zijn bruid haar geliefde weder in een kerker, gebroken naar lichaam en geest. Hij had slechts één wensch, hij wilde véor zijn dood in den echt verbonden zijn met haar, die nu nog zijn bruid was. Het toestaan van dezen wensch had een verwonderlijke uit werking op den ongelukkigen dichter. Zijn edele ziel ontwaakte uit de verdooving en alles wat zij bevatte aan angst en weemoed stortte hij uit in zijn laaste gedicht, dat hij in den nacht véér zijn huwelijk maakte. Mi ultimo pensamiento mijn laatste gedachte heet dit lied, dat ons al de verhevene innig heid zijner kunstenaarsziel doet voelen. Den 29en Maart 1898 werd in de militaire gevangenis te Barcelona het huwelijk ge sloten tusschen José Rizal en Louise Taufers. Na het eindigen dezer plechtigheid werden hem nog eenige minuten gegund om van zijn arme vrouw afscheid te nemen. Sprake loos stonden zij beiden daar elkander in de oogen starend, tot hij haar met de woorden „Mi ultimo pensiero* weenend om denhals viel, zich spoedig losmaakte nit haar om arming en met hoogopgericht hoofd naar de plaats stapte, waar het vonnis zou voltrok ken worden. Zijn einde was dat van een held. WAALWIJK. Vau 3 10 December. GEBOREN: Catharina Antonetta d. van Jacobus Pennings en van Jacoba de Werdt Petrus Wilhelmus Antonius z. van Antonius Cor nells Trommels en Francisca Maria Kolste- ren Johanna d. van Marinus Hoogen- doorn en Wilhelmina van Rijswijk. OVERLEDEN: Henrietta Bathilda >anSurameren oud 77 jaren. GEHUWD: Henri Daniël Willems oud 20 j. en Adriana Dekkers oud 19 j. DRUNEN. Over de maand November. GEHUWD: Antoni van der Lee, weduwnaar van Adriana Hekspoor oud 34 jaren met Hen- drika Couwenberg oud 25 jaren. GEBOREN Antonius zoon van Petrus Henskens en van Maria Pelders Theodorus Fran- ci8cus Lambertus zoon van Joannes Tiele- raans en Allegonda Adriana van Hullen Jacobus zoon van Franciscus van der Putten en Wilhelmina Paaijraans. OVERLEDENWilhelmina van Bijnen echtge- noote van Adrianus de Hart oud 69 jaren Lucia de Gouw echtgenoote van Hen- drikus van Son oud 56 jaren. WAALWIJK, 9 Dec. 1898. Hoornvee weinig aauvoer en handel flauw. Kalf beesten golden f100 it 1'175. Dito vaarzen f 90 f 145. Jonge varkens aangevoerd 35 stuksver kocht van 1' 4 50 a f9.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1505 kg. an f0.93 it f 1.07 per kg. Eieren I 4.— a 7.per 100 stuks. De huidenmarkt is tengevolge van de grooie en vlugge vei koopen vaster. Zelfs vraagt men voor enkele partijen meer dao voor eenige weken. De stock is niet zoo bijzonder groot meer en houders verwachten nog iets hoogere prijzen. De maand Decem ber is zooals altijd stil wat de verkoopen in leder aangaat. De prijzen blijven tamelijk normaal doch een vlugge geanimeerde ver- kocp is er vun geheel het najaar niet geweest Prima zwaar leer 38/40 h.k ledingt 70/75 ct. mi'ldenwicht 30/34 61/70 licht leer 20/24 62/68 Bijsoort 20/22 54/60 naar qualiteit. Handel in schors en andere looimiddelen stationair. DUSSEN. Boteraanvoer 125 kg. prijs van f0.94 1.06 markt gezet op fl.00 per kg. Eieren 1.50 per 26 stuks. dit is een der beste geneesmiddelen voor hen, die bloedgebrek hebben. Verkrijgbaar te Waalwijk bij den agent Op de Markt. bevelen zich beleefd aan, tot den aanleg met bijlevering van alle daartoe benoo- digdheden en alle andere Aanbevelend ALS BOVEN. D'ARBEZ wordt de Sir Walter Scott van Zuid-Afrika." (Mosselbay Advertiser). Rovenstaande 12 boeken vormen de Zuid-Afrikaansche Historie- Bibliotheek. Het zijn verhalen uit de rijke historie van Zuid-Afrika in een romantisch kleed gestoken verhalen die een groote charme hebben ons onweerstaan baar boeien en ons met bewondering vervullen voor den begaafden schrijver. Deze boeken zijn ook uitnemend geschikt om aan jongens en meisjes in handen te geven het is degelijke, gezonde, zeer boeiende lectuur, die zonder eenigen twijfeleen aanwinst in elk gezin mag genoemd worden. De geheele serie dezer boeken bestaat uit 13 deelen. De prijs is f 1.25 per deel en f 1.60 gebonden in rood linnen stempelband. Verkrijgbaar bij alle boekhandelaren en bij de iitssa

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6