BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Denemarken. Italië. Amerika. "BINNENLAND. pijnen niet hooger bezoldigt dan in het moe derland. Bovcndieu zal het aantal onderofficieren verviervoudigd en hun 6oldij verhoogd moeten worden ook een verviervoudiging van het aantal officieren, een vermeerdering van de bereden artillerie, kazernes, exercitieterreinen manoeuvres, enz zullen noodig zijn. De door- voering van Alger's voorstel zal met alle ap- eu dependentiën ongeveer 170 millioen per jaar kosten. Voegt men daarbij de geweldige uitgaven voor de marine, waarvan de pensioenen alleen ia 1897 reeds 355 millioen eischten, dan kan men veilig aannemen, dat de Vereenigde Staten hun rol als militaire mogendheid duur zullen betalen Koning Oscar van Zweden heeft besloten het besluit, door het Noordsche Storthing genomen, betreffende de invoering van een zuiver Noorweegsche vlag zonder unicteeken, niet te bekrachtigen, waai door een conflict is ontstaan tusschen de Noorweegsche regeering en de Skandinavische Unie en het kabinet van Noorwegen collectief zijn ontslag zal in dienen. Wat dan het Storthing zal doen is nog met zeker, maar men kan voorbereid zijn op zonderlinge tooneelen in dat lichaam met t oog op de heftigheid der radicale meerder- hefd. In Noorwegen wordt 's konings weigering toegeschreven aan den invloed van graaf Douglas, den gemeenschappelijken minister van buitenlandsche zaken. Vroeger was koning Oscar voor een behandeling der zaak alleen door de regeering van Noorwegeu, maar de Zweedsche regeering was van oordeel, dat de vlag-quaestie de geheele Unie betrof en heeft iu afwijkenden zin doen adviseeren. Het is de derde maal, dat de kroon een besluit der Noorweegsche regeering vernietigt tot invoering eener zuiver Noordsche vlag. Volgens de grondwet is het besluit van de regeermg van Noorwegen van kracht, ondauks de weigering van den koning, zoodat het besluit door de Noorsche regeering aan graaf Douglas zal worden opgezonden, om door diens tusschenkomst aan de consuls in het buitenland te worden bekend gemaakt. Wei gert de minister dat te doen, dan zal Noor wegeu hem niet langer als minister van bui tenlandsche zakeu erkennen en dan wordt de Vlag-quaestie nog meer gecompliceerd door den eisch om een zelfstandig ministerie van buitenlandsche zaken voor Noorwegen. Om een beeld te geven van den treurigen toestand der Spaansche geldmiddelen, geven we het volgende staatje, dat de „Heraldo" brengt bij wijze van onthulling 't Is noodig, dat de waarheid aan het licht kome, zegt het blad. Welnu, de intrest, welke het land te betalen heeft voor zijn schulden, bedraagt heden niet minder dan 635 millioen pesetas. En daar de inkomsten niet hooger zijn dan 866 millioen, blijft er voor de gewone middelen des lands slechts 231 mil lioen. Nu kan uien de civiele lijst en andere noodzakelijkheden niet lager zetten dan 74 millioen. Blijven dus 136 millioen beschikbaar voor alle uitgaven des lands, voor oorlog, marine, binnenlandsche zaken, justitie, openb. werken enz. enz. Men kan zich een denkbeeld vormen van den geldelijken nood, als men overweegt, dat de begrooting van een landje als ons Neder land ruim 140 millioen bedraagt en die van Frankrijk een cijfer wijst van bijna drie en een half milliard. President Mac Kinley heeft te Savannah, waar hij de troepen inspecteerde, die naar Cuba moeten vertrekken, een merkwaardige rede gehouden. Hij betoogde dat het onmo gelijk was, de op Spanje veroverde gewesten aan Spanje terug te geven of aan zichzelf over te laten. Het was dus niets meer dan de plicht der Vcieenigde Staten, die gewesten tc houden. Dat is de oude redeneering. Maar en dit gedeelte van Mac Kinley's rede zal wel in verband gebracht moeten worden met Bryan's manifest de President zegt volstrekt niet uitdrukkelijk dat hij het weuschelijk acht de Filippijnen in te lijven. „Was het, toen wij dat alles gedaan hadden, onze plicht niet, t- Manilla te blijven, aan de inboorlingen bescherming te geven en hen te helpen een betere regeering te verkrijgen, die hun vrede, rust en veiligheid van persoon en goed zal verzekeren?" Het komt er nu maar op aan wie, de regeering te Washington of de Filippinos zelf, beslissen zal wanneer de «leiding» van de Vereenigde Staten moet ophouden. Tegenstrijdige berichten zijn in Italië ontvangen over den toestand in Abessimë. Velen gelooven dat Canevaro's verklaring over de uitmuntende betrekkingen met Me- nelik veel te rooskleurig was. De Secoio be- '.veert zelfs dat de Negus den Italiaanschen gezant kapitein Ciccodicolla in gijzeling houdt. Volgens de Avanti trekt Menelik niet tegen Mangasja, maar tegen Critrea op, om met 't zwaard in de hand aan Italië een grensrege ling op te dringen. De Esercito maant de regeering aan, Menelik niet te vertrouwen maar intijds versterkingen naar Afrika te zenden. Marchand en de zijnen hebben Fasjoda ontruimd in den morgeu van den llden dezer, toen de Fiansche vlag werd neerge haald en de Brische en Egyptische vlaggen werden geheschen op het fo,rt, dat onmiddel lijk door Egyptische troepen is bezet. Mar chand is naar de Sobat-rivier vertrokken. De Romeiosche correspondent van de Times verzekert dat de conferentie tegen de anarchisten succes op haar werk heeft gehad, men is ten aanzien van de hoofdzaken tot overeenstemming gekomen, voor 't overige worden de bijzonderheden geheim gehouden. De Spaansche ministers hebben aan den minister president Sagasta medegedeeld, dat zij hun ontslag nemen. Sagasla antwoordde dat hij eerst met Montero Rios overleggen wilde men verwacht dat hij de Regentes het ontslag van het ministerie zal aanbieden. De inschrijving, door de „Libre Parole" geopend ten behoeve van mevrouw Henry's proces tegen Joseph Reinach, heeft tot nog toe 34,249 francs opgebracht. De „Observer" deelt mede, dat Esterhazy het plan, om het blad wegens laster te ver volgen, heeft opgegeven. Esterhazy zou in dat proces moeten bewijzen, dat hij de schrijver van het borderel niet is. Het blad voegt er bij, dat de Duitsche militaire attaché Schwarzkoppen, Esterhazy sedert 1896 heeft geëxploiteerd, dat hij 162 mededeelingen van hem ontving en dat de ex-majoor daarvoor 80.000 francs per jaar ontving. Schwarzkoppen zou keizer Wilhelm machtiging gevraagd hebbeu om te mogen spreken. Esterhazy zcu voorts den president van den krijgsraad zeven brieven hebben gezonden, die geteekend zijn door hoofdofficieren en uitdrukkingen bevatten, welke veel beleedigender zijn voor het leger dan zijn brieven aan mevr. De Bou- lancy. Drie personen zijn gevangen genomen wegens spionnage, hef verschaffen van inlich tingen aan „een groote mogendheid»nabuur vau Frankrijk. De voornaamste verdachte is een zekere Decrion, oud artillerist, vroeger in dienst van het inlichtingenbureau van het ministerie van oorlog (alweeren van den algemeenen veiligheidsdienst. Een valies en eenige pakken vol stukken zijn in beslag genomen Volgens de «Petit Temps» zou de rechter van instructie in de spionnagezaak reeds de overtuiging hebben van hel gewicht der ver volging tegen den korporaal der artillerie te Givet. Deze zou aan handlangers teekeningen hebben verschaft van het nieuwe kanon van 75 millimeter en vau de daarbijbehoorende projectielen. In de rue des Apennins, bij de avenue de Clichy, is een in aanbouw zijnd huis in gestort. Verscheidene werklieden werden on der hel puin uitgehaald, en men wist niet zeker of er niet nog meer onder waren. Een beschonken, uit Cuba gerepatrieerde soldaat is slapende gevonden iu de voorkamer van het kabinet van den premier S.igasta. Hij was iu het bezit van een mes. Dit voorval wordt druk besproken. Stead over den Czaar. Uit de „Review of Reviews blijkt thans, dat het wel degelijk W. T. Siead is geweest dien de Keizer te Liwadia heeft omvangen, maar dat het verslag van hun gesprekken in een Fransch blad bijna geheel fantastisch was. Een gedeelte van dat verslag bevatte bijzon derheden uit een audiëntie van denzelfden schrijver bij 's Keizers vader, Alexander III. Stead waarschuwt van den beginne af aan zijn lezers, dat hij hun niet zal vertelleu wat er tusschen hem en den Keizer is gebeurd, want nooit heeft een keizer van Rusland zich laten interviewen. De Czaar heeft Stead ook niet ontvangen als journalist. Hoe hij de eer van ontvangen te worden verwierf, verhaalt hij uitvoerig, maar ons boezemt meer belang stelling iu wat hij van den Keizer zelf zegt. Eeu groot verschil was er tusschen de geheimzinnigheid waarmee Stead's bezoek aan Alexander III werd behandeld, en de open lijkheid b:j dit bezoek aan Nikolaas II. Een groot verschil ook tusschen de strenge be waking van den vorigen Keizer te Gatsjina en de geringe voorzorgsmaatregelen die te Liwadia werden genomen. Van het karakter en de eigenschappen van den Keizer zegt de schrijver in het kort Nikolaas II is niet bepaald klein ongeveer even lang als generaal Gordon, op wien hij ook in andere opzichten lijktwat langer dan Nelson en Napoleon Iniet tenger, maar gespierd en krachtig, levendig, vlug en gezond, een groot liethebber van beweging in de buitenlucht. Hij is zeer vlug van begrip, helder van hoofd, nauwkeurig, en heeft een verbazend geheugen en een ruimen blik. Hij is inne mend, rond, eenvoudig, natuurlijk en besc'nei- deu. Zijn blauwe oogen staau helder, zijn gelaatstrekken zijn aangenaam en bewegelijk, zijn lach is gul, zijn ernst waardig en vast beraden. Hij is een buitengewoon liefhebbend zoon, zijn eerbied voor zijn vader gaat zelfs wel eens te ver in het houden van diens oude dienaren. Hij haat de leugen en heeft een bijna overdreven besef van het overstelpende van zijn taak. Hij werkt zeer hard om op de hoogte te komen van allerlei dingen, daarin geholpen door de graaf van overgroot me degevoel. Drie dingen hebben zijn regeering onder scheiden. Ten eerste zijn eerlijk erkennen van de noodzakelijkheid om eerst stilletjes en bescheiden zijn leeftijd door te maken; hij heeft ijverig gestudeerd aar. de voeten van den knapsten Russischen staatsmau uit den laatsten tijd, prins Lobanof. Ten tweede heeft zich in hem geopenbaard een mengsel van 't intuïtief instinct om te voelen wat er gedaan moest wo. den, en zijn tegenzin om zijn wil op te dringen aan de meer ervaren regeer ders, die zijn politiek tegenwerkten en ver minkten. Zoo b. v. poogde hij in Polen een zachter bewind in te voeren, maar weid daarin groo'elijks belemmerd door de reactie en den naijver van de oppermachtige bureau craten. Het derde is de vredesboodschap, even schit terend stoutmoedig als grootsch eerzuchtig, meesterlijk en goedgezien. Stead heeft de vaste hoop, dat de Keizer zal slagen, al is de tegenwerking machtig cn veelhoofdig. Hij heeft krachtige medestanders in de ministers Koeropatkin en Witte en graaf Lamsdorff, het werkende hoofd van het ministerie van bui tenlandsche zaken, waarvan graaf Moerawjof de ornamenteele chef is. Stead's artikel geeft verder een groot aantal aardige opmerkingen, gesprekken met ver schillende personen over den Czaar en diesn vriendschappelijke gezindheid jegens Engeland en enkele anecdoten. Afgezanten van al de stammen uit de Swatvallei zijn den Britschen resident-majoor Deane plechtig komen beloven dat zij voortaan den Gekken Fakir niet zullen rndersteunen noch de hand leenen tot andere ongeregeldheden. Majoor Deane zal dezer dagen met den nawab van Dir overleggen, hoe de grieven van de bewoner® der vallei verholpen kunnen worden. De troepen worden echter eerst teruggetrokken als de militaire weg door het dal geheel gereed is. Deensche handelshuizen gaan voort wegens de uitzettingspolitiek, hunne handelsbetrek kingen met Pruisen en andere Duitsche Stateu af te breken, en doen nu hunne bestellingen in Engeland, Frankrijk en Nederland. In Gotha hebben tien fabrikanten een verzoek schrift aan het ministerie gericht, waarin zij zeggen dat andere Duitsche staten onder de Pruisische politiek lijden. Zij verklaren alleen 300 werklieden voor Denemarken aan 't werk te bebben, en dezen moeien zij du öt alleu ontslaan öf voor nieuwe markten aan het werk zetten. Maar dit laatste gaat natuurlijk zoo gemakkelijk niet. De agent vau een groote Potsdamsche ex portzaak schrijft uit Kopenhagen aan zijne firma Artikelen uit Duitschland zijn op het oogenblik onverkoopbaar wegens het voort durende en aldoor ergcie optreden van de regeering tegen Denemarken. De „Tribuua", het oude orgaan van Crispi en van de overweldigers der Kerkelijke Sia- teu, zegt. het volgende naar aanleiding van het vredesverdrag der Vereenigde Staten en Spanje „Deze bloedige les zal ten minste het nut hebben, dat zij aan de volkeren leert, hoe de regeering der wolven nog lang niet uit, en de triomf van het recht nog verre is. Zij doet zien, dat de overmacht nog altijd het recht onderdrukt, en dat de eenige weg om onrecht te ontkomen, is, zich sterk te maken tot tegenweer." De „Osservatore" teekent het volgende aan bij dit citaat: Wij hopen, dat de „Tribuna" deze kostelijke woorden bewaart en ze herdrukt op eiken verjaardag van de slag van Caste 1- fidardo, van Ancona en van de bres der Porte Pia. En wanneer zij nog ooit de geschiedenis van Italië zal schrijven, dan herinnere zij zich deze woorden, eu gebruike ze om te doen uitkomen hoe het niet de eerste keer is, dat in naam van humaniteit en vrijheid men een land is binnengevallen, om zijn provinciën te ruoven. Het NewYork Journal vat oorzaak en gevolg van den Spaansch-Amerikaanschen oorlog aldus samen „De Spanjaarden haddeu de voldoening de Maine te laten springen en 266 Amerikaan- sche zeelui te dooden. „Dat kostte hun een en twintig oorlogs schepen twee legers, verslagen en krijgsge vangen Cuba 41.655 vierkante mijl en 1.600.000 inwoners; Portorico, 3550 vierkaute mijl en 8.000.000 inwoners; de Filippijnen, 114,326 vierkante mijl en 8,000,000 inwoners; de Solo-eilanden, 950 vierkante mijl en 75.000 inwoners; verspreide eilanden in andere groepen. „Een jaar geleden regeerde Spanje over lO.üOü.OOO menschen buiten zijn eigen grenzen. Nu regeert het over nog geen 200.000. „Andere mogendheden,die koloniën hebben en ze houden willen, gelieven hiervan kennis te nemen." WAALWIJK, 21 Dec. 1898. Couccrt Liedertafel. Bij gelegenheid van Kerstmis zal de Liedertafel op Maandag 26 December eene groote matinee geven. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de. Liedertafel in Januari, op veler vereerend verzoek, nogmaals eene uitvoering geven van de Kronings Cantate, die waarschijnlijk door den Componist den heer R. Hol zal worden bijgewoond. Voorwaar een nieuwe en hooge onderscheiding voor die Vereenigiug. Tweede kamer. Men seint uit 's Graveuhage In de tweede kamer ontwikkelde bij de oorlogsbegrooiing het lid Van Karnebeek de stelling dat 't leger niet uitsluitend beschikbaar is voor detensie. 't Lid Van Vlijmen pro testeerde legen de socialistische redevoeringen tot verzaking van weerbaarheidplicht en Seret laakte de houding der militaire autoriteiten tegenover den verkorten oefeniugstijd en protesteerde tegen 't misbruiken van 't leger bij de inhuldigingsfeesten. Macaré klaagde over ordegebrek bij de Renkummer revue. De minister van oorlog zeide een wetsont werp toe tot regeling der strijdkrachten op den grondslag van de instelling van een leger en een landweer, afschaffing der schutterijen en vervanging door dienstplichtigen met kor- teren oefeniugstijd en verplichte herhalings oefeningen. Voorts opheffing der vrijstelling van eenige zoons. Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken is aan mr. J. A. E. Bink, benoemd tot schoolopziener in het arrondis sement Oirschot, tot wederopzegging vergund te Tilburg te wonen. (Stet.) Ned vee op de Parijsclie tentoonstelling'. In een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal dringt het bestuur van het landbouw-comité aan op aanneming van de op de waterstaatsbegrooting uitgetrokken som van f20,U00 als bijdrage in de kosten voor eene waardige vertegenwoordiging van de Ned. paarden en veerassen op de wereld tentoonstelling van 1900. Adressant acht het vooral een eisch dat onze Nederlaudsche paarden als uit Nederland afkomstig in Frankrijk bekend worden en hiertoe kan voorzeker door eene flinke inzen ding de stoot gegeven worden. Met ernst dringt hij bij de vergadering aan om den landbouw de gelegenheid tot deelneming niet te onthouden, en dit zal het geval zijn wanneer de subsidie voor het on derdeel landbouw wordt besnoeid. Landbouw. Er zijn in den laaisten tijd in Duitschland proefnemingen gedaan met een middel (se- raphtine) dat, bij het rundvee ingespoten, dit voor een tijdlang onvatbaar zoude maken voor de besmetting van mond- en klauwzeer. Door de regeering is thans aan de districts veeartsen van Limburg en Noordbrabani, in welke provinciënzooals men weet, weder verschillende gevallen dier ziekte voorkomen opgedragen voor rijksrekening proeven met dit middel te nemen. De heer Magneé, te Horn, lid van de eerste kamer heeft ziju vee voor het nemen van daze proeven beschikbaar gesteld. Maken de Noordbrabantsche boeren dank zij de tusschenkomst van Fransche kooplieden, die van f 250 tot f 350 besteden, met hun jonge paarden goede zaken, ook hun varkens vinden in Frankrijk aftrek. De heeren Cockx te Rozendaal alleen verzenden er van hun exportslachterij dagelijks van 60 tot 70. Plan—Coolcn. Voor den militieraad, die te 's Hertogen bosch zitting houdt, zijn voor de lotelingen der gemeenten Helvoirt, Haaren, Ravenstein, Almkerk Herpt.Oud Heusden en Hedik- huizen zooveel vrijwilligers opgekomen, dat geen van deze lotelingen zal behoeven te dienen. In de gemeente Voorhout wilden de ingezetenen gebruik maken van het plan-Coo- len. De gemeente moest drie miliciens leveren. De ingezetenen leverden zes militie-vrijwilli gers, allen vooraf goedgekeurd door een burger-geneesheer. Op de zitting van den militieraad te Leiden werden alle zes afge keurd. Atjeh. Naar men verzekert bestaat bij de regeering het voornemen, eene residentie Noordoost kust van Atjeh in het leven te roepen met Edi als hoofdplaats. De ass. resident van Medan, de heer H. A. van den Steenstraten, zou dan in aanmerking komen om het eerste hoofd van het nieuwe gewest te worden. Ecu totale maansverduistering van 27 Dec. In den avond van Dinsdag 27 December heeft er een totale maansverduistering plaats, die iu ons land in haar geheel zichtbaar zal zijn. Wanneer wolken of nevels ons ditmaal het vrije uitzicht op den hemel niet benemen zal deze verduistering zelfs onder zeer guus- tige omstandigheden kunnen gezien worden. Vooreerst bereikt dc volle maan (tijdens een Maaneclips is het altijd volle maan) in den winter een veel grootere hoogte dan in den zomeren op grootere hoogten worden de

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2