Nummer 102. Zondag 25 December 1898. Tweede Blad. Rijkspostspaarbank. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Egypte. Rusland. China. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. De Echo van het Zuiden. Alhoewel deze heilrijke instelling zich al- lerwege in den lande, groote sympathie ver worven heeft, kan het toch nuttig zijn, om bij enkele bijzondere gelegenheden nog eens op haar bestaan, hare wijze van werken, enz., meer bepaald de aandacht te vestigen. Hiervan ovejtuigd, is de Directeur vol gaarne bereid, om (met het oog op het aan staande nieuwjaarsfeest, en de daarmede ge paard gaande uitreiking van fooien) aan hen, die ze ter doelmatige verspreiding, wenschen te ontvangen, kosteloos te doen toekomen zóóveel exemplaren van een populair geschrift tot titel dragende 1/Rijkspostspaarbank, Be langrijkste voorsehriften, betrekkelijk haren dienst''als zij, tot dat doel, willen erlangen. Het zal hem zelfs hoogst aangenaam wezen, wanneer bijv., bestuurders vau in de termen vallende vereeuigingen, fabrikanten en an dere werkgevers, directiën van ondernemin gen (spoorwegen, stoombooten, trams enz.), directiën van groótere hotels en koffiehuizen, enz., van dit, zijn aanbod gebruik maken. Voor het geval zij zich, te dien einde, tot hem willen wenden, wordt onder hunne aan dacht gebracht, dat alle brieven geadres seerd Aan den Directeur der Rijkspostspaar bank, te Amsterdamvrij van port zijn. Ook aankondigings-biljetten, betrekkelijk de Rijkspostspaarbank, kan men ter voor hanging in werkplaat sen, of andere daartoe geschikte lokalen van dien directeur ont vangen. Aan verzoeken, van een of anderen aard, zal ten spoedigste worden voldaan. Een nieuw tijdperk voor Kreta aangevangen. Indien men onvoorwaardelijk geloof moch1 slaan aan de mededeeüngen, welke van Canea, de hoofdstad van het eiland Kreta, uit, over Athene en Weenen de beschaafde wereld bereiken, zou n.cn werkelijk gaan denken aan idyllische toestanden en verhoudingen op dat veelbesproken eiland, dat alleen in naam onder de suzereiniteit van Turkije's sultan blijft. Misschien is werkelijk alles wel zoo fraai geweest als de telegrafische mededee üngen doen gelooven, doch dat is dan toch niets dan schijn en uiterlijk vertoon, zonder eenige garantie, dat het in de naaste toekomst zoo zal blijven Dinsdag is het lieve leventje al begonnen bij de aankomst op het eiland Milo van het Grieksche jacht „Amphitrite", aan boord waarvan prins George van Griekenland zich bevond in gezelschap van zijn broeder den diadocus. Hij werd er begroet door de admiraalsschepen van Frankrijk, Engeland, Rusland en Italië met saluutschoten, terwijl de muziekkorpsen het Grieksche volkslied aanhieven. Daarop volgde een gemeenschap pelijk bezoek van de admiraals Pottier, Bettolo, Skrydlof en Noel en onmiddellijk werd deze beleefdheid door den prins beant woord met een bezoek aan de admiraals, hoofd voor hoofd en beginnende met den oudste in jaren, den Franschen admiraal Pottier. Kort na afloop van een feestmaal aan boord van de „Amphitrite", (waaraan de admi raals en corps deelnemen), ging prins George over aan boord van de „Bugeaud", welke te middernacht het anker lichtte om koers te zetten naar de Suda-baai. Om acht uur Woensdagmorgen reeds, kreeg men op het eiland Kreta de admiraalsschepen aan deu ingang der Suda-baai in 't zicht, wat voor het fort een gereede aanleiding was tot het lossen van een aantal saluutschoten, welke door de vlaggeschepen getrouwelijk werdeD beantwoord. Conform aan het pro gramma, landde de commissaris-generaal der mogendheden om halftien en deed hij een uur later te midden van een stoet, welks regeling wel eenigszius aan een operette- vertooniug deed denken, zijn intocht in de hoofdstad van Kreta, met luidruchtig vertoon begroet door de feestelijk gestemde Christe nen. In de orthodoxe kerk van Kanea vond een godsdienstoefening plaats. De commis saris-generaal scheen heel veel pret te hebben in de hem betoonde hulde (waarschijnlijk wel doordat hij er nog niet aan gewend is en voor een deel ook doordat hij den schoonen schijn voor de werkelijkheid neemten daarna vond in den Konak de plechtige overdracht plaats van het bestuur ever het eilaud, waarbij admiraal Pottier het woord voerde namens zijn collega's en waarbij de autonome vlag door de vreemde oorlogssche pen begroet werd met de gebruikelijke een en twintig kanonschoten. De prins betoonde zich tegenover de admiraals zeer daukbaar en vriendelijk en hij droeg hun op hun regeeringen namens hem zijn erkentelijkheid en zijn vertrouwen te betuigen. l)e nieuwe titularis ontving nu in zijn verblijf de verschillende burgerlijke en mili taire autoriteiten (onder welke hei uitvoerend comité van de Nationale Vergadering en eenige Turksche notabelen); 's avonds werd er een kostbaar vuurwerk afgestoken en was de stad Kanea zoo glansrijk verlicht als nimmer vóór deze (het Turksche kwartier had men voor alle veiligheid geheel afge sloten door een militair cordon en Dou - derdag en Vrijdag werd de pret nog voortgezet. De commissaris-generaal heeft ook reeds een toespraak gehouden tot de vergaderde menigte van een raam vau den Konak uit ter dankbetuiging voor de gr )0tsche ontvangst, waarbij hij plechtiglijk beloofde, dat hij de hem door de mogendheden opgedragen zen ding met toewijding zal vervullen, onder erkenning van de moeielijkheid van den hem wachtenden arbeid en onder de belofte, dat hij geen moeite zal ontzien om al den be woners van het eiland, zonder verschil van godsdienstige overtuiging, recht te doen ge schieden. «Indien gij gehoorzaamt, aldus eindigde de prins zijn toespraak (welker tekst hedenavond a'lerwegen werd aangeplakt) zal ons werk des vredes met Gods hulp zonder eenigen twijfel met volkomen welslagen bekroond worden Het is overtuigend gebleken, dat de onder verdenking van spionnage gearresteerde oud-korporaal der infanterie Decrion, docu menten aan Belgie heeft gele vet d, die hem waren verschaft door een brigadier, Groult genaamd. Men veronderstelt dat Decrion ook in de Dreyfuszaak betrokken is. Toen het bureau van inlichtingen onder leiding stond van Picquart, werd Decrion gebruikt voor tegenspionnagediensteu. Picquart verplaatste hem, omdat hij hem niet vertrouwde, naar het departement van binnenlandsche zaken. Vandaar kwam hij onder kolonel Henry weder aan het bureau terug, doch Henry zond hem wegens dienstverzuimen eveneens weg. Het is dus mogelijk, dat Decrion in de machinaties is betrokken, die Dreyfus' schuld moeten vaststellen. Het signalement van Decrion stemt bovendien overeen niet dat van een spion, die het vorig jaar te Lyon wegens een ernstig feil werd opgespoord, terwijl één zijner gearresteerde medeplichtigen, een anarchist, Koch genaamd, die reeds eenige aanslagen heeft gedaan, verklaart, dat Decrion met hem overeengekomen was, dat Koch bommen zou neerleggen op een weg, dien president Faure langs moest komeu en dat Decrion daarna de politie heeft gewaarschuwd. Maandagavond zijn er te Luik weer vecht partijen geweest tusschen de clericale studen ten, die van een uitstapje naar Seraing terugkeerden, eu liberale studenten. Deze laatsten begonnen weer. Onder bescherming van de politie kwamen de clericalen hun sociëteit, en evenzoo later het station binnen. Drie studenten kregeu in 't gevecht wonden. Erger waren de vechtpartijen die later in Leuven ontstonden, toen de Leuvensche studenten die in Luik waren geweest daar aankwamen. Toevallig trok namelijk juist'een Leuvensch liberaal gezelschap uit. en de twee troepen raakten slaags. Wie begonnen is, blijkt niet. Er werd krachtig op losgeranseld, en eenige personen kregen wonden, vele anderen werden meegenomen naar het bureau van politie. Gendarmes veegden de straten schoon. Ongelukkig viel daarbij eeu van de paarden met zijn ruiter, die beide beenen brak. Tot drie uur 's morgens was het woelig op straat. De burgemeester verbood samen scholingen op straat. De kapitein-generaal van Madrid stelt een proclamatie op, waarbij de sluiting van alle carlistische clubs in de hoofdstad gelast wordt. Waarschijnlijk zullen ook de carlistische bladen geschorst worden. Volgens een bericht van de Correo is een bende gewapende opstandelingen, door een zoon van Caüxto Garcia aangevoerd, de stad Havana binnengedrongen, zij weigerden te gehoorzamen aan een bevel van den Ame- rikaanschen gouverneur om hun wapens neer te leggen, en een deel van de bende deed een inval in het Casino, waar zij alles kort en klein sloegen. ROME, 21 December. Volgens de Italia zal de internationale conferentie toe 't beramen van middelen ter bestrijding van de anarchis ten vandaag hare werkzaamheden eindigen. Het protocol zou onderteekeod zijn door alle gedelegeerden. Van de 192,539 jongeliedeu die in 1876 in Rusland onder de wapenen werden geroepen kondeu 79.1 percent lezen noch schrijven, en maar 19.6 pet. lezen èn schrijven. In 1886 konden van de 213,085 opgeroepenen 72.2 pet. lezen noch schrijven, terwijl 22.1 percent beide kunsten verstonden. In 1896 was het 277,050 man, 59.8 percent en 30.8 percent. Voorzoover de dienstplichtigen betreft, is dus in twintig jaar het aantal ongeletterden niet 19.3 pet. verminderd, het aantal van degenen die lezen en schrijven kouden met 11.2 pet. vermeerdeid. Het aantal die alleen konden lezen is toegenomen met 8 1 pet. Er schijnt toch iets aan de hand te zijn in hel dal van de Jang-tse kiang. Volgens een bericht van Dalziel althans hebben de volge lingen van Joeman-toi, deu aanvoerder der opstandelingen, zich meester gemaakt van de stad Tsjangjang. op slechts 50 mijlen ten zuidwesten van Itsjawg gelegen, en daar een Franschen priester en een honderdtal bekeer lingen vermoord. De Russische kruiser Gre- miatski is naar Nanking gezonden, ook de Japansche kruiser Isoekoesji. Een Fransch en eeu Britsch oorlogsschip zijn daar reeds. Een hevige buskruitontploffin* heeft in het leger nabij Hangtsjan plaats gehad. Eeü groot aantal huizen vlogen in de lucht 3000 Chineesche soldaten en de bevelhebber moeien gedood zijn. Men maakt zich ongerust over den gezond heidstoestand te New York. Velen geven de schuld aan de sneeuw die onlangs bij massa's gevallen is, er. niet spoedig genoeg opgeruimd werd (Tammany!); daarmede konden met't vuil zich allerlei ziektekiemen ontwikkelen. Wat daarvan zij, er schijnt nu de ergste griep epidemie te heerschen sedert 1890, en het aantal sterfgevallen aan borstziekten enz. is ook zeer groot. De ziekte schijnt zich zeer snel uit te breiden in de oostelijke staten. Met) zegt dat 400 studenten en 50 professoren van Yale University aat) influenza lijden. Luitenant Hobson, de held van de «Merrimac», die dezer dagen te Chicago een lezing hield over zijn waagstuk, was ook daar het slachtoffer der kusgrage Amerikaansche schoonen. De dochters van den gewezen gouverneur van Noord Carolina kusten hem het eerst en toen tastte de kustkoorts ook de andere dames, 165 in getal aan. Hobson scheen er plezier in te hebben. Een aanwezige generaal ried hem aan, alle vrouwen te kusseu, om geen twist en tweedracht te zaaien en Hobson deed het, ofschoon er een aantal onder waren, die nooit eeu prijs op een schoonheidstentoonstelling zullen behalen Luitenant Hobson zet zijn kusreis voort en vestigde te Kansas een record, door op één avond 417 schoonen te kussen. Hij hield zitting in zijn hotel, waar vrouwen van allerlei slag hem kwamen vragen om zijn handtee- kening, die hij niet gaf dan voor een kus. WAALWIJK, 21 Dec. 1898. Volharding in den Strijd. Maandag 2e Kerstdag zal de tooneelver- eenigiug //Volharding in den Strijd'" geves tigd in de zaal van den heer A. Gerris alhier, haar eerste winteruitvoering geven. Opgevoerd wordt o. m.„Baboe Rita^ oorspronkelijk tooneelspel door A. Ruisch, een prachtig en lijvig stuk, hetwelk natuur lijkerwijze een druk bezoek tot zich zal trekken. Wegens den langen duur van 't tooneel- werk, zal stipt om 7 uur aangevangen worden. Soirée amusante. Naar wij vernemen, zal door het Stafmu- siek van 't 2e Regiment Infanterie uit 's-Bosch, op Zondagavond 8 Januari a. s. eene grande soiree amusante gegeven worden in de Zaal van den heer J. Fransen alhier. Menigeen zal dit met genoegen lezen, wijl een ieder de waarde van dat corps kent, en er zeker van is, dat het aan Waalwijks in gezetenen een genotvollen avond zal ver schaffen. Tweede Kaïuer. De Tweede Kamer heeft bij de behandeling der begrootiug van oorlog aangenomen: inet 29 tegen 1 stemmen een amendement van de Commissie var. rapporteurs tot schrap ping f 24,000, uitgetrokken voor het bouwen van een rijloods bij de Alexanderkazerue te 's Gravcnhage; met 58 tegen 25 stemmen een amendement van de Commissie van rapporteurs tot schrap ping van f 24,000, uitgetrokken voor het bouwen vaen een overdekte^ rijschool te 's-Hertogen bosch; met 51 tegen 34 stemmen een amendement van de Commissie van rapporteurs lot schrap ping van f26,5000, uitgetrokken voor het bouwen een er rijloods te Amersfoort. Verworpen werd met 43 tegen 41 stemmen liet voorstel van den heer Travaglino om het sectieonderzoek van het revisie-ontwerp van de heeren Harte c.s. uiet voor het Kerstreces te doen plaats hebben. Bij de behandeling der ve.stingbegrooting heeft de heer Kerkdijk zijn amendement om f484,000. voor bomviije woonforten in de stelling van Amsterdam, te schrappen, inge trokken, nadat dit door den minister onaan nemelijk was verklaard. Het amendement werd daarop door den heer Troelstra over- genrmen, doch met 86 tegen 7 stemmen verworpen. Aangenomen werden d.ie amendementen van de commissie van rapporteurs, te weten: om f 263,000 (in plaats van f 484,000) te schrappen op den bovengenoemden post, met 65 tegen 26 stemmen; om f 32,000 te schrappen op de voor het maken van nieuwe forten uitgetiokken som, met 58 tegen 35 stemmeu; om f 59,000 te schrappen, uitgetrokken voor groepdepots en sectorparken met 73—20 stemmen. De vestingbegrooting werd ten slotte goed gekeurd en de begrooting van oorlog aange nomen met 85 tegen 8 stemmen. Bij verdere behandeling van de Water- staatsbegrooting werd door den heer De Waal Malefijt gewezen op de misrekeningen ten aanzien van dr werken voor de Maasmond-verlegging. 't Had zijn inziens veel van de teleurstel lingen met de Solowerken, en verzocht nader onderzoek, waartegen de heer Mutsaers op kwam, als zullende dat onderzoek den voort gang der wei ken vertragen. De minister van Waterstaat wil de werken krachtig voortzetten en weigerde dus nader onderzoek, en hij bestreed de onjuiste cijfers van de ramingen door den heer De Waal Malefijt genoemd. Plau—Coolcu. Aan De Noordbrabanter wordt d.d. 22 Dec. uit Tilburg geschreven: Voor den militieraad, die tot en met heden hier ter stede voor onze gemeente zitting hield, hebben zich voor onze gemeente geene vrijwilligers voor de nationale milite aange meld. Dit geschiedde niet, omdat het besluit van Gedepuieerde Staten, houdende goed keuring van het besluit van den raad onzer gemeente om, voor het aanwerven van vrijwilligers voor de nationale militie, f 6000 beschikbaar te stellen, geschorst is. Het geschiedde ook niet omdat in onze gemeente geen geld genoeg bijeengebracht zoude zijn om de vrijwilligers te betalen; voor het geld daartoe benoodigd werd toch ruimschoots ingeteekend. Het niet opkomen van vrij willigers voor de nationale militie is alleen daaraan toe te schrijven, dat het niet mogelijk was om tegenover het aantal ioteüngen, die onze gemeente moet leveren, zijnde 76, een voldoend aantal vrijwilligers voor de militie te stellen. De ervaring, die men in onze gemeente opgedaan heeft bij het aanwenden van pogingen om voor de Ioteüngen evenveel vrijwilligers te doen optreden, bewijst, dat het plan Coolen, hoe vernuftig het ook is, niet te verwezenlijken is iu gemeenten vau de grootte als de onze, maar slechts uitvoer baar is in gemeenten, die maar een zeer klein aantal Ioteüngen voor de militie te leveren hebben. Jeugdige dieren. Een caféhouder, woonachtig op het Oost- vestplein, vroeg gisteren aan een iongen, die op straat bij zijn huis stond, of hij een vaatje - bier voor hem wilde halen aan de brouwerij. De jongen wilde wel en hij kreeg nu een rijksdaalder om het bier te betalen en een

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5