BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Transvaal. Amerika. BINNENLAND. Zoo valt alleen melding te maken van de beantwoording, door den president dfrFran- sche Republiek, Felix Faure, der gelukwen- scben voor den president en voor Frankrijk uitgesproken door den oudsten diplomatieken vertegenwoordiger te Parijs, den pauselijken nuntius, Monseigneur Clary, die een en ander vriendelijks had gezegd aangaande den rid derlijken geest en het beschavende en vre delievende streven van Frankrijk. In zijn antwoord gaf Felix Faure den woordvoerder van het corps diplomatique volkomen gelijk wat diens toespelingen aanging op de bedoe lingen van Frankrijk en verder releveerde hij, dat, zoo Frankrijk immer de handhaving van deu vrede onder de eerste zijner plichten heeft gerangschikt, als een kostbaar goed voor het welzijn der volkeren, er in het zoo juist af- geloopen jaar zeker geen reden is geweest de oprechtheid van dit streven en de waarde van deze medewerking in twijfel te trekken. „Zoo werkt Franktijk, dus vervolgde hij, rus tig en vol vertrouwen voort aan de taak, die het is ten deel gevallen, wetende, dat zijn belangen en zijn aspiratien sameDgaan met den triomf der beginselen van recht, eendracht en vooruitgang Met betrekking tot de traditioneele begroe ting van de presidenten van Kamer en Senaat door den president der Republiek valt niets te vermelden, doch de militaire gouverneur van Parijs, generaal Zurlinden, heeft de ge legenheid dat een delegatie uit het leger langs Felix Faure trok, te baat genomen om den president der Republiek de verzekering te geven van de trouw van het leger aan de Republiek en zijn toewijding aan de verde diging van het vaderland. Terwijl in ons werelddeel aldus de uitwis seling plaats vond van beleefdheden en vriendelijkheden, kwam het in de hoofdstad van Cuba tot de overdracht van de souvcrei- niteit over dat eiland, waarbij als symbool van de Amcrikaansche heerschappij, de vlag der Unie werd geheschen en ter verheffing van de plechtigheid, door de forten en de oorlogsschepen saluutschoten werden geiost, waarbij, aldus meldt men Reutertelegram, de menigte op de daken juichte. Het schijnt in elk geval niet tot de gevreesde wanordelijkheden in de stad Havana te zijn gekomen, misschien wel in verband met de aanwezigheid van 1201)0 man Araerikaansche troepen aldaar, een derde deel ongeveer van de geheele Amerikaansche troepenmacht op liet eiland, welke binnen den korst mogelijken tijd zal worden opgevoerd tot 50000 man. Broeder Jonathan heeft dus tijd en gele genheid om alle aandacht tc wijden aan de gebeurtenissen op zijn nieuw verworven gebied in het Uiterste Oosten, waar het heel vreemd toegaat. Volgens telegrammen uit Manilla nemen de ongeregeldheden in de provinciën geregeld toe en z jn de ontevredenen reeds een zevental steden binnengedrongen, waarbij de plaatselijke autoriteiten het moesten ont gelden met hun leven of met hun vrijheid. Zoo is de stad Pauiqui door een 700tal oproerlingen aangevallen en vermeesterd, waarbij de troepen van Aguinaldo eenvoudig werden ontwapend en het heet, dat de op roerige Philippinö's nu reeds 7000 sterk zijn, iter wij 1 zij geregeld toenemen in aantal. Men zoekt de aanleiding van de ongere geldheden in de antipathie der inboorlingen tegen de halfbloeden, die alle baantjes en voordeeltjes voor zich Zeiven in beslag nemen en hun positie misbruiken door de heffing van buitensporig hooge belas'ingen. Zoo kla0en de arbeidende klassen, dat zij in zes maanden tijd meer belasting hebben betaald aan Aguinaldo's regeering, dan in veertig jaar aan het Spaansche gouvernement, ter wijl zij tevens vreezen, dat zij door de half bloeden als slaven zullen worden behandeld. Terwijl het heet, dat de inbezitneming van Ilc-llo door de inboorlingen in alle rust en kalmte is geschied, dat hun „generaal" de sleutels van het douanegebouw bij afwezig heid van Amerikanen heeft overgegeven aan een Engelschman en flat de algemeene stemming tegenover de Amerikanen zeer vriendschappelijk is, zijn te New York tele grammen ontvangen, waaruit valt op te maken, dat de inboorlingen werkelijk voornemens zijn het bevel van Aguinaldo tot behoud der stad op te volgen. Naar het heet maken de op standelingen zich gereed om generaal Miller weerstand te bieden als hij de stad met geweld tot de overgave wil dwingen en heeft de generaal zich naar Manilla gewend om nieuwe instructies, terwijl hij ondertusschen alles heeft doen gereedmaken voor de ont scheping van zijn troepen. Ondertusschen zit de regeering te Madrid leelijk in het nauw, in verband metdefinan- cieele verzorging van niet minder dan 8000 officieren, die van de koloniën uit te haren laste zijn gekomen, lerwijl het militaire ele ment de vermindering van het aantal officieren en de beperking van de toelating tot de militaire scholen, met, hand en tand tegen houdt. Juist heeft de ministerraad besloten ter beschikking van den minister van koloniën te stellen een krediet van 33 millioen peseta's voor de betaling van de onkosten van de repatrieering der Spanjaarden op Cuba eu de Philippijnen. De minister van buitenlandsche zaken heeft zijnerzijds een nota gericht tot de regeering te Washington om haar nog eens in herinnering te brengen de verplichtingen met betrekking tot de invrijheidstelling der gevangenen op de Philippijnsche eilanden. Als men de „Kreuzzeitung" mag gelooven, is de harmonie onder de staten op het Balkan schiereiland nog steeds niet bijzonder groot. Het is een publiek geheim, zegt het blad, dat er een verandering is ingetreden in de betrekkingen tnsschen den vorst van Monte negro, vorst Ferdinand van Bulgarije en koning Alexander van Servie en die verandering is in den laatsten tijd zelfs duidelijk aan het licht getreden. Vorst Nicolaas van Montenegro en vorst Ferdinand zijn de beste vrienden, waarvan binnenkort blijk zal worden gegeven door het bezoek van den eerste aau de hoofdstad van Bulgarije. Maar daarentegen zijn de betrekkingen van den Montenegrijn- schen vorst tot het Servische Hof steeds koeler geworden en de schuld daarvan moet voor het grootste deel liggen bij de Serviërs. Toen vorst Nicolaas zijn patroonfeest vierde, ontving hij, als gewoonlijk, gelukwenschen van tal van vreemde vorstelijke personen koning Alex ander liet evenwel dien dag onopgemerkt voorbijgaan, wat des te meer aan het Mon- tenegrijnsche Hof opviel, omdat vorst Nicolaas nooit heetft verzuimd koning Alexander ter gelegenheid van diens naamfeest de gebrui kelijke felicitaties te doen toekomen. Iu kalme tijden kan het 't overige deel der wereld tamelijk onverschillig zijn, hoe de vorsten op het Balkanschiereiland persoonlijk tegenover elkander staan. Alleen, wanneer werkelijk de voorstellingen, dat in Macedonië en Albanië opstanden worden voorbereid, waarheid zouden blijken te zijn, zou men reden hebben, zich meer om de betrekkingen van Montenegro tot de andere Balkan vorsten te bekommeren, dan nu het geval is. Vau Turksche zijde doet men zulks trouwens thans reeds, daar men in de bovengenoemde vilajets zorg draagt voor zulk een versterking der troepen, dat daardoor ook in de toekomst elke poging, om een opstand te verwekken, vruchteloos schijnt. De Macedonische comités hebben dezer dagen te Sofia levendige beraadslagingen gehouden en zijn voornemens een memoran dum tot de groote mogendheden te richten. De Purte heeft maatregelen ten gunste van de christenbevolking van Macedonië beloofd, doch tevens in dat gebied de gendarmerie versterkt. In de Marokkaansche provincie Talifet is sedert eenigen tijd een opstand uitgebro ken, die als zeer ernstig beschouwd wordt. Een aanzienlijke troepenmacht is tot onder werping der opstandelingen uitgezonden en de wapenfabriek te Fez heeft bevel gekregen, onmiddellijk 1500 a 2000 gewereu te leveren. Volgens de „Daily Chronicle" zou de paus besloten hebben tot de uitvaardiging van een encycliek, waarin de antisemitische beweging in Algerie wordt afgekeurd. Zoodra Sagasta, de Spaansche minister president, zal zijn hersteld, zullen de ministers van oorlog en van financiën hun ontslag in dienen. De correspondent van de New York Herald te Cayenne beweert van den gouverneur aldaar vernomen te hebben dat het strenge régime waaraan Di eyfus onderworpen is geenszins gewijzigd issedert het hof van cassatie in beginsel de noodzakelijkheid der herziening van het vonnis van '94 heeft erkend. De gouverneur spreek' ook beslist alle geruchten tegen ien aanzieu van het overbrengen van Dreyfus naar Europa. De ex-kapitein is den 23en December in het bezit gekomen van de stukken die hem uit Parijs toegezonden waren; zijn antwootd zal eerst morgen uit Cayenne verzonden worden. Tweehonderd man van twee Fransche oorlogsschepen hebben in de nabijheid van Kwaug eeu Chineesch dorp, welks bewoners op de Franschen geschoteu hadden, in de asch gelegd. Majoor Marchand heeft, voordat hij uit Fasjoda naar Abessinie vertrok, uit handen van luitenant kolonel Jackson, deu Engelschen commandant van Fosjoda, den standaaid ten geschenke ontvaugeti van Said Deghein, den aanvoerder van de Derwisjen tegen wien Marchand gevochten had voordat de Engelsche en Egyptische troepen de Derwisjen bestreden. Marchand moet zeer getroffen geweest zijn door dat bewijs van hoffelijkheid van zijn tegenstanders. De Parijsche Matin bevat een lang artikel over het onderhoud dat de 28 „com missies voor het plebisciet» in het departement der Seine te Brussel met prins Victor Bona parte gehad hebben. Het blad vertelt dat de prius besloten heeft, een aanslag te wagen tegen de Fransche republiek. „Als de ge beurtenissen daar zijn die men voorziet zal hij zich aan het hoofd van de beweging stellen zich den terugtocht afsnijden, en prins Louis, die weldra geueraal Bonaparte zal zijn, zal raast hem strijden en zijn broeder den steun van zijn goeden naam en zijn militair talent verschaffen.» Van de Dreyfus zaak zou de prins gezegd hebben dat hij de aanvallen op het leger niet begrijpt; het vaandel moet boven alles ver heven zijn, maar hij acht het verkeerd, van de vaderlandsliefde eeu voorwendsel te maken tot een vervalsching. LONDEN, 2 Januari. De Times verneemt uit Lima dat de opstand in Bolivia ernstig is het verkeer over Mol'endo is afgebroken. Ook in Ecuador zijn ernstige onlusten uitge broken. Daarentegen is het in Peru rustig; de habeas corpus akte is weer in werking gelraden. De voornaamste partijen in Peru hebben Romana candidaat gesteld voor het presidentschap. Hij is een civiel-ingenieur die zijn opvoeding in Engeland heeft ge noten. Reuter ineldt uit Peking dat de Chi neesche regeering, zonder den Engelschen gezant te raadplegen, de Russische concessie afgebakend heeft zooals de Russen dat wensch- ten, en daarbij Engelsche eigendommen bij het Russtche gebied insloot De Engelschen protesteerden, toen de Russen verlangden, dat zij op l Januari het terrein verlaten zouden. Een Amerikaausche uitgever heeft onlangs keizer Wilhelm een wissel van 5000 dollar gezonden mei verzoek een dagbladartikel te schrijven over zijn meening omtrent den Spaansch Amerikaanschen oorlog. De man kreeg zijn wissel terug met de mededeeling, dat de keizer tijd noch lust had, als journalist op te treden. Volgens den berichtgever van de Daily Mail te Johannesburg is Zaterdag aldaar en te Pretoria een paniek uitgebroken, op het gerucht dat 400 Boeren uit Krugersdorp gereed stonden, naar Johannesburg te trekken om Jamesons portret daar ie verbranden, en een botsing uit te lokken met de Engelsch- gezioden. Later zouden zij echter dat plan opgegeven hebben. De paniek te Pretoria zou uitgebroken zijn toen 500 mijnwerkers uit de New Primrose mijn naar buiten gingen om een picnic te houden. De geheime politic waarschuwde de overheid in den loop van den nacht, in de meening dat er een aanslag voorbereid werd; daarop werden de bereden politie en de staatsartiilerie gereed gehouden en de post voor de woning van den president verdriedubbeld. Een Amerikaansche stoomboot die te Manilla uit Ilo-Ilo aangekomen is, brengt onrustbaren de berichten mede over den toestand aldaar. De voorstad Molo is bezet door 1500 gewa pende inboorlingen, en 17.000 opstandelingen moeten op het eiland Negros gereed staan zich in te schepen naar de stad. Alle blanke vrauwen hebben Ilo-Ilo verlaten en vele ge zinnen zijn op de Amerikaansche schepen gevlucht. De telegrafische gemeenschap is verbroken. Bij het afzenden van het bericht had generaal Miller zijn toebereidselen ge maakt om de stad te beschieten. Generaal Rios heeft uit Manila naar Madrid geseind dat hij, alvorens de Visayas en het noorden van Mindanao te ontruimen, veertien forten in de lucht heeft laten springe", en de kanonneerbooten op het Lano-meer ver nield heelt, de Spaansche troepen zijn thans te Zamboanga. in het zuidwesten van Minda nao, saamgetrokken en staan onder bevel van generaal Montero. WAALWIJK, 4 Jan. 1899. Benoemingen. Het college van zetters alhier en de heer inspecteur der rijks dir. belastingen, hebben voor 1899 benoemd tot schatters der per- soneele belasting voor deze gemeente de heer en J. van Ree alhier en J. W. Teunen te Waspik. Concert Liedertafel. De heeren De Hoog en Van Rijthoven, bariton en tenor der zoo gunstig bekende Zangvereeniging Aurora* te Oosterhout, zullen hunne medewerking verleenen op het Concert, dat de Liedertaf el hoogstwaarschijn lijk op 22 Januari a. s. denkt te geven. Gewis zal dit tot het welslagen der uitvoe ring veel bijdragen. Aanbestedingen. Uitslag der gehouden aanbesteding door den heer Jos. van Ree, te Waalwijk, voor de heeren A. de Graaff en Joh. Swinkels alhierin perceelen en in massa Perc. 1, De Graaff; 2e perc. Swinkels. Van Eggelen en Cie, Nieuwkuik perc. 1 f 1937, perc. 2 f 1450, massa f 3362. H van Eggelen, Nieuwkuik, perc. 1 f 1920, perc 2 f 1473, massa f 3380. F. Müllers, Waalwijk, perc. 1 f 1900. E. B. Maas, Waalwijk, perc. 1 f 1843, perc. 2 f 14-18, massa f 3200. H. van Well-Van Es, Waalwijk, perc. 1 f 1815, perc. 2 f 1476, massa 3290. M. Schonk, Waalwijk, perc. 1, f 1800 perc. 1470, massa f 3135. Ant. Arts, Waalwijk, perc. 1 f 1790 perc. 2 f 14-58, massa f 3232. H. C. v. d. Meijs, Bezooien, pero. 1 f1765, perc. 2 f 1395, massa f 3099. P. van Huiten, Waalwijk, perc. 1 -f1 perc. 2 f 1375. Ant. Treffers, Waalwijk, pejv 1 f 1750. perc. 2 1370, massa f 3100. C. Vivie, Waalwijk, perc. I t' 1745, ncrc. 2, f 1370, massa f 3115. E. Treffers Waalwijk, massa f 3190. Gegund aan IJ. C. v. d. M., De aanbesteding heeft plaats gehad 29 Dec 1898. Uitslag der gehouden aanbesteding op 29 Dec. 1898, door den heer Jos. van Ree,-f| te Waalwijk, voor den heer Wolffers te Baardwijk W. Schoep, Baardwijk: H. van IIuiten, Baardwijk, H. C. v. d. Meijs, Bezooien, M. Schonk, Waalwijk, 1)60. G. van Dommelen, Nieuwkuikj E. B. Maas, Waalwijk, J. van Huiten Baardwijk, Gegund aan J. van Huiten, tc Baardwijk, Nieuwjaar. De Nieuwjaarsdag liep overal in goede orde af. Te Capelle was men daar schijnbaar niet mede tevreden, want Maandagavond hadden.:'.;' eenige onverlaten aldaar de aardigheid oia bij den landbouwer Joost V. zoo lang tègeu de deur te trappen en te schoppen, dat de getergde man en zijn zoon naar buTen k wa- men, wat de baldadigen schenen vi -wacht te hebben; want onmiddellijk vielen dezen hen aan de vader kreeg een messteek van 5 c.M. diepte onder den hals en de zoon een paar sneden over 't gezicht. De daders zijn bekend. Verkoop van hengsten te Bergen—op—Zoom. Het blijkt, dat ten slotte door de Regeering is voldaan aan het verlangen, in en buiten dé Kamer te kennen gegeven, om meer waarbor gen te stellen dat de op rijkskosten "pg.- kweekte hengsten in het binnenland blijven om aan de inlandsche paardenkweeberij ut; goede te komen. In plaats van "1 5 pCt is bij kennisgeving van den minister van bihnöit*| landsche zaken van 17 Dec. bepaald, dat 40' pCt. reductie op den koopprijs zal worden toegestaan aan een hengstenhouder of heng- stenassociatie in Nederland, die zich schrif-^- telijk verbindt den hengst, zoo hij geschikt blijft, minstens drie jaar voor de fokkerij in: het binnenland te zullen gebruike Wanneer deze bepaling niet wordt nagekomen zal eene boete worden opgelegd ten bedrage van den geboden prijs. Droeve jaarwisseling Op Oudejaarsavond had onder .Ritenet) een treurig ongeval plaats. De ruim 17-jarige knecht van den heer G. L. De Ridder, genaamd J. Wigerhof, was met de dienstbode Willi. Meijer alleen thii.;, ia cl*, keuken bezig met het schoonmaken vau hel jachtgeweer zijns meesters, dat hij eerst met twee patronen geladen had. Schertsend legde hij op de meid aan, c; - gende haar te zullen schieten, toen plotsehflg* het schot afging en de meid de lading hagil in het gelaat kreeg. Een bloedende wonde was het gevolg, he Wigerhof nog met water afwaschte. Hoewel W,, die van angst wanhopig was* haar dringend verzocht niet te gaan begaf del meid zich naar de Grebbe, waar haar mijnbeer j met zijn vrouw ten huize hunner ouders, den- avond doorbrachten. Daar aangekomen, werd' zij in allerijl per rijtuig naar het Zie'kén ais te Wageuingen overgebracht, waar de v minder gevaarlijk bleek. Intusschen bleef W. steeds afwezig; meri vermoedde dat hij gevlucht zou zijn. Maar toen men 's morgens ging zoeken, vond men den ongelukkige in aej?-\?ndieoe sloot bi, de woning verdronken. Een Nieuwjaarsdag om nooit tc vergeten. Te Haarlem heeft Zondagavond .-en zoon zijn vader doodgeschotm. Dit geschiedde bij onjeluk. De vader had een geiden pistool en schoot eenige malen; hij vroefftoen zijl zoon of deze ook eens wilde schiet*). Deze deed dit en raakte den vader iu hg hoofd. De verslagene hee/Timmermans, was een zeer knap man, werkiam bij de firma Beynes en woonde iu de Wuwermaiisstraat. Vecli>artijen Men meldt uit 'Jlbnrg; Drankmisbruik jis Zondag de oorzaak van woeste tooneelen cl verschillende punten der stad. Op het Pijplein kreeg in een twist tusschen een ko/oraa-' en eer burger de laatste een wonden den pols dtjur een houw met ne sabel. I bet Haringseind geraakte 's avonds een arfR met drie kerels slaags, die hem zoodanjschopten, sloegen en met messen te lijf fgen, dat hij fijn revolver trok en drie sr|ten loste, waardoor een der mannen een srfimPscbot aan den hals kreeg< De agent krg een snede ever de hand, waardoor hij fiten staat is die; - c te doen.

Echo van het Zuiden | 1899 | | pagina 2